Přejít na obsah


Fotka

komora - vybavení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
155 odpovědí na toto téma

#1 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 31 January 2008 - 14:33:13

zdravím přátelé,
máme jeden dotaz - proštudoval jsem spoustu debat a rad a čím víc toho čtu, tím mám v hlavě větší zmatek.. Pomalu si začínám vytvářet komoru. O technickém vybavení mám snad i přehled, ale teď mi vrtá v hlavě jiná věc - a to chemie a foto papír. Předem upozorňuji, že jsem ouplný amatér a zkratky názvů mi moc neříkají.. :roll: takže pokud možno polopaticky na mě.. Co by jste mi doporučili za materiály na ČB fotky - fotím na ilford FP4 plus (125)

moooooc díky
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 January 2008 - 15:02:44

Soustředil bych se na českou produkci, Foma není vůbec špatná, asi skoro všichni tady na ni dělaj, že jo :roll: Pro začátek bych zvolil papíry Fomaspeed pevnou gradaci (N) nebo Variant (multigradační), cenově vyjdou nastejno, nicméně pro Varianty je třeba mít buď barevnou hlavu nebo MG filtry. Dá se to koupat ve FomaTOL LQN (pozitivní vývojka, koncentrát 250ml, ředí se 1 :7). Pokud chceš začínat rovnou s barytem, jsou klasicky dvě základní možnosti (pevná gradace - Fomabrom N nebo proměnlivá - Fomabrom Variant).

Všechny ty papíry se dělají lesklé (končí na 1), matné (poslední číslo 2) nebo velvet (3). Baryt začíná 1, RC papíry číslem 3 a všelijaké špécie pětkou. Prostřední číslo nevim. S = měkká gradace, Sp méně měkká (speciální), N = normální a C je tvrdá.
Shrnutí:
Fomabrom lesk normální gradace: N 111; matný + tvrdá gr: C 112......
Fomabrom Variant lesk: Var 111
Fomaspeed lesk normální gradace: N 311
Fomaspeed variant lesk: Var 311

Ostatní chemie: hlavně ustalovač, třeba Fomafix (500ml, ředí se 1:5) a přerušovač Fomacitro, 250ml lahvička, ředění myslím že 1:19. Jsou i ekonomičtější možnosti, ale pro začátek je nejlepší začít v malým :(

Jo a co se tejče papírů, doporučuju pročíst témata typu Baryt vs RC atd, na všelijaký 532 nebo 542 papíry se zatím vykašli...

www.fomaobchod.cz
  • 0

#3 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 31 January 2008 - 15:21:23

Jako jiný začátečník bych ti uvedl, s čím jsem začal (před rokem) já:

Chemie:
- vývojka Fomatol LQN 1+7
- přerušení ve vodě s octem
- ustalovač práškový Foma nebo z Reprografie Český Brod (v takových retro papírových krabičkách :roll: )
- praní ve vodě, před vyndáním a sušením přidávám trochu smáčedla Foma Fotonal v nižším než doporučeném ředění.

Papíry:
Nejjednodušší mi přišla práce s lesklými RC papíry s normální gradací - Fomaspeed N 311. V poslední době jsem si oblíbil RC s normální gradací a povrchem Velvet (takový polomatný) - Fomaspeed N313.

Toto se mi daří kočírovat už relativně dobře (spokojenost s výsledkem na 90%), s baryty mám zatím problémy. Takže proto na začátek doporučuji RCčka.
  • 0

#4 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 January 2008 - 19:40:58

Fomaspeed 112, norm gradace. Leskle Fomaspeedy vypadaji divne - mam jich krabici a uz mne pekne stvou.

Vyvojku pouzivam Amaloco A6006 (chemie od Fomy mi je povetsinou velice nesympaticka) - dostavam i z Foma RC krasnou cernou, i kdyz ma vyvojka 16st Celsia (mam komoru v byvale spizi)

Prerusovac - voda se spetkou kys. citronove. Ocet mi smrdi. V drogerii za 5Kc balicek. Staci bohate.

Ustalovac - rychloustalovac Amaloco, kysely mi celkem smrdi, planuju ho pouzivat asi az na baryty a hodne casto menit (budu si ho michat sam, tak maklady budou nizoucke - diky krakene za thiosiran)
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 February 2008 - 09:51:22

když jsem začínal, tak jsem dost nahlížel do příručky foma - je to přehled materiálů, stručné postupy, životnost lázní apod.
zde
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 February 2008 - 09:59:12

K té chemii - imho nejlepší fomácká poztivní vývojka je GD-L, nejlíp se kupuje v jejich kamenných obchodech, v nabídce e-shopu není a je třeba ji připsat do poznámky, což prý ne vždy znamená, že přijde. U Škody ji taky nemají.
Problém je v tom, že oficiálně je to reprografická vývojka, takže není v nabídkách pro fotografy. Litr stojí kolem 80 korun, ředí se 1+5, je prakticky nevyčepatelná a fotky v ní volané (já ji používám na multigradační baryty fomabrom variant občas fomatone variant) vypadají (nebo spíš můžou vypadat) výborně.
  • 0

#7 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 1 February 2008 - 10:01:59

RHx: dííííky to je luxus - zase mám o zimních večerech co študovat..
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 February 2008 - 10:37:23

K té chemii - imho nejlepší fomácká poztivní vývojka je GD-L, nejlíp se kupuje v jejich kamenných obchodech

tuhle vývojku může distribuovat hradecká temná sekce, třeba já chodím denně kolem krámu a tam ji mají za výlohou, takže není problém
nebo na srazech moraváci holt přivezou slivovici a předseda gédéelku 8-)
ale nepoplést při konzumaci :-) :-) :-)
osobně mi srazy nevycházejí časově, ale pošta a prodejna foma je v dosahu pěší chůzí
  • 0

#9 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 1 February 2008 - 14:44:31

Hele ale ani ten Ilford Multigrade nevychází cenově špatně:-) Je jen o fous dražší jak fomácké vývojky a určitě lepší. Ze začátku klidně zkus i baryty, je to sice trochu náročnější kvůli vypínání, ale jinak se postup neliší a na výsledky budeš jenom čumět:-D akorát se nesmíš nechat odradit prvotními těžkostmi.
  • 0

#10 zuzanka

zuzanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 February 2008 - 10:37:06

Ahoj ahoj... letos maturuju a prodávám komplet vybavení fotokomory... kdyby jsi měl zájem, ozvi se mi na mejlík ( zuzik.kostatko@centrum.cz ) nebo icq 242436368. mám doma i hodně knížek ohledně začátků BW fotografie, co mi pomohly. Říkám, dyžtak se ozvi. Přeji všem krásný den.
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 4 February 2008 - 14:07:12

Fotíš klasicky, tak buď klasik. Celé generace fotografů měly pouze a jenom barytované papíry, učení se na nich jim bylo nutností a dařilo se. Takže obavy jsou zbytečné. Nejjednodušší bude koupit fomabromy normální a měkké gradace, pro začátek nějaké malé. Alespoň tě to donutí vyvolávat všechny negativy stejně, když se nebudeš moci spoléhat na libovolné změny filtrace. Normální a měkká stejně pro většinu situací stačí, běžnější jsou totiž negativy normální a kontrastní než měkké, tedy alespoň pokud se držíš továrních časů vyvolávání, což lze jen doporučit. Ve výsledku je jednodušší zpracovávat vše na jeden kontrast, pakliže to je možné, než si hrát s barevnou hlavou nebo se rozčilovat s gelatinovými filtry. Co se chemie týče, chvála na tu grafickou vývojku od fomy je zcela zasloužená, nicméně fomatol P je zcela dostačující. Ustalovač obyčejný kyselý, ať si zvykneš, že některé chemikálie smrdí. Mimochodem, když do toho nebudeš strkat nos, stejně cítit nebude.
  • 1

#12 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 October 2018 - 19:29:29

Máte někdo zkušenost s tímhle ustalovačem? https://www.fotoskod...-ustalovac-5-l/

 

Měl jsem Rapidfixer a teď jsem objednal tohle. Časy pro ustálení jsou delší a tak doufám, že bude fungovat :)


  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 11 October 2018 - 07:31:36

bude.


  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 October 2018 - 08:11:53

Fungovat bude, je to "klasika" - tedy není to rychloustalovač.


  • 0

#15 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 October 2018 - 16:01:09

Jestli je to osvědčená klasika, tak super :) díky pánové


  • 0

#16 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 31 March 2019 - 16:55:42

Nechci zakládat nové téma tak to hodím sem..přeci jen jedná se též o vybavení temné. ;)

Máte někdo zkušenosti s reagenčními láhvemi na chemku? Po letech zkoušení a vybírání jsem se rozhodl pořídit poctivé sklo...resp. borosilikátové lahve. Už mě nebaví řešit pomačkaný plast kde stejně nakonec vždy dojde k degradaci chemky. Tudíž chci koupit pár lahví k tomu skleněnky na doplnění objemu a věřím, že výdrž roztoků se podstatně zlepší. 

Pozitiv jsem si našel tedy dost...proto do toho zainvestuju...a to je bohužel negativum...ceny jsou značné. 

Nemáte někdo tip, zdroj na zajímavější ceny než nabízí např. Verkon, Helago....


  • 0

#17 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 31 March 2019 - 17:52:34

Ahoj, zas to nepřežeň. SKLO ano ale stačí koupit hnědé v lékárně. Litrovky, pulitrovky..... Určitě si vybereš. Používám roky a nemůžu si vynachválit. Do PET lahví bych nikdy nešel.
  • 0

#18 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 31 March 2019 - 19:18:42

Takže třeba něco takového ?  https://www.samolece...erem-6ks-fagron


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 31 March 2019 - 19:38:04

Ja reagencne nadoby pouziavam. Na specialne pouzitie:
Su vyvojky, ktore si miesam ako koncentraty: 510Pyro, PyrocatHD v glykole, PC-TEA. Vsetky su teda bud v glykole, alebo TEA. Na to aby si vsetky navazky rozpustil treba nejakeho tepla a mechanickej energie. Reagencne nadoby su priam idealne, vydrzia vysoku teplotu, tlak a maju siroke hrdlo. Stoja za tie prachy. Ja si kupujem decovky a dvojdecovky SIMAX.
Vsetko ostatne rozpustam v nadobach, v ktorych mi vozia chemiu do minilabu. Rovnako tak su robustne, maju siroke hrdlo, ked sa znecistia, vyhodim ich. Niektore vyvojky vsak zostavaju v nadobach po destilovanej vode. Trebars Diafine je na galon a tak si kupim dve nadoby destilovanje vody po 4 litre. To sa tyka aj D-76 (tej mam teraz prebytok), alebo X-Tol. Vsetko ostava v hranatej nadobe s uchom a napisom "deminerlizovana voda" ...
Napr D-23 si rozpustim v kadicke 1liter miesam teplomerom.  :D (Vyvojku po pouziti lejem do odpadu. Teda one-shot. Siricitanu sa minie asi za 0,17€ a metolu ani nemam spocitane. A dva kinofilmy su vyvolane.)


  • 0

#20 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 31 March 2019 - 20:14:00

Právě na Simaxy jsem koukal. Vypadají velmi dobře. Navíc rozsah teplot nadmíru dostačující ;)
Dobrý uzávěr a jak píšeš výhoda širokého hrdla.
Jen ještě jak řešíš vzduch? Plyny používat nechci tak jsem právě přemýšlel nad těmi skleněnkami na doplnění objemu skutečně až po okraj. Prodávají to na kila a stojí to pár korun.
  • 0

#21 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 31 March 2019 - 20:43:08

Ako som pisal, v reagencnych nadobach drzim koncetraty rozrobene v TEA a glykole. Vzduch ma preto nezaujima. Latky v tychto solventoch nie su disociovane tak, ako je to vo vode.


  • 0

#22 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 14 April 2020 - 18:50:13

Maskovany ram s antireflexnym  sklom-je to blbost alebo je to lepšie ako klasicky ramček?

Vďaka.


  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 April 2020 - 19:24:12

jako na zvětšování, dolů na papír? jestli to není spíš na kontaktní kopie z velkoformátu, tam sklo mám taky, celé se to pěkně připlácne


  • 0

#24 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 April 2020 - 09:52:30

Maskovany ram s antireflexnym  sklom-je to blbost alebo je to lepšie ako klasicky ramček?

Vďaka.

Pokud to není nezbytné, přimlouval bych se za klasický (kvalitní, pravoúhlý) rámeček. Sklo přináší další 2 plochy na čištění, může se poškrábat, otisky prstů atd... 


  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 April 2020 - 11:15:19

 

Maskovany ram s antireflexnym  sklom-je to blbost alebo je to lepšie ako klasicky ramček?

Vďaka.

Pokud to není nezbytné, přimlouval bych se za klasický (kvalitní, pravoúhlý) rámeček. Sklo přináší další 2 plochy na čištění, může se poškrábat, otisky prstů atd... 

 

mimochodem,   neumím si představit,  že by antireflexní sklo připlácnuté na papír  pod zvětšovákem nerozhodilo  obraz na papíře.  


  • 0

#26 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 15 April 2020 - 11:59:40

Niečo také-na čo to slúži?Vďaka.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#27 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 April 2020 - 13:18:33

... jak už bylo napsáno. Pro kontaktní kopie.


  • 0

#28 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 15 April 2020 - 14:36:26

Při použití skla (jako zátěže/rámečku) pro klasické zvětšování dochází vlivem lomu světla k deformaci obrazu pod ním.

Čím je bod dále od osy objektivu, a čím je silnější sklo, tím je deformace větší.

Dá se snadno ověřit na dvou zvětšeninách (s a bez skla) pomocí tzv. okení afinity

 

Bližší informace zde:

https://cs.wikipedia...wiki/Index_lomu

http://www.ucebnice...._Lom_svetla.pdf


  • 0

#29 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 May 2020 - 12:52:22

Jaké kazetky na film koupit? Plechové/plastové od Kaiseru, kdy plastové jsou kupodivu dražší, nebo lépe plastové od AP? 


  • 0

#30 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 3 May 2020 - 15:10:48

To je jedno. Po nějaké době stejně budeš muset koupit nové, protože se sametky opotřebujou. Dobré je taky uchovávat je ve filmovkách, jinak se ti do sametek dostane bordel a poškrábe ti to filmy. Teda plechové jsem neviděl, jen v Béfotu teď prodávají od Fomy, ale to jsou staré fomácké kazetky na barevné filmy, nemají šroubovací uzávěr a na cívku se blbě lepí film, protože je v ní díra. Ostatně šikovný a trpělivý člověk zvládne recyklovat ty od vyfoceného filmu.


  • 0

#31 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 May 2020 - 16:57:50

Já mám plnou dózu kazetek a filmovek bohužel v komoře v čechách...ted bych potřeboval nějaké tady takže nezbude než nakoupit na zdejším eshopu...nikdy jsem je nekupoval tak proto se ptám jestli je lepší plast či kov  :-P


  • 0

#32 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 4 May 2020 - 02:46:39

Tak komora postoupila, už to skoro bude, odpad funkční ale odtejká to pomalu což nevadí, hlavně že to funguje. Dneska sem uklízel, čistil a sestavoval zvětšováky a zjistil spoustu zajímavých informací. Nejzajímavější že z  těch 4 zvětšováků sou ty tři starý (Opemus IIa, černý Opemus a Axomat) v podstatě zbytečný a do akce pude logicky Opemus 5. Je nejnovější, má Anaret namísto Belarů, nastavitelný šuple na kinofilm/6x6 bez sklíček a hlavně šuple ze strany na filtry. Ty 3 starý sou bez filtrů. I tak mám pár dotazů.

 

Nahoře je matovací sklíčko a já blbec se nekouk jak tam patří. V jedný starší diskuzi tady se na to někdo ptal a bylo mu řečeno od dvou lidí matnou nahoru ale pak tam někdo napsal že z výroby to je matnou dolů tak bacha na to. Tak jaká je pravda.?  :D

 

žárovka tam je 60W, není to málo?

 

Anaret je supr ale jako na potvoru z těch 4 objektivů je zevnitř jako jedinej dost zaplivanej, jinak clona funguje super, krásně sou slyšet aretace jak to kliká. U Belarů ty aretace třeba nefungujou, ale sou krásně čirý. Chjo. Najde se tady někdo kdo by to vyčistil zevnitř? Mám dojem že s tímhle by tu moch někdo mít zkušenosti. Nechce se mi to dávat do Škody a čekat na to 250 let nebo kupovat za 8 kil jinej. Mezitím tam můžu fláknout Belar, na ty moje prvotní hokus pokusy to bude stačit.

 

Do budoucna - de naroubovat barevná hlava Meochrom na Opemus 5 nebo si to rozumí jen s 5a.?

 

Další láhve sou na cestě, bohužel ty s etiketou hned zmizej, lidi je kupujou jako dekoraci místo toho aby je nechali lidem kteří je chtěj použít jako láhve na chemikálie  :rolleyes:  

 

Moc dík.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#33 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 May 2020 - 18:07:56

Matnice v šuplíku na filtry (ve starým opemusu je položená na kondenzoru) patří matnou stranou dolu. Vysvětlení bylo kdysi v časopise Temnokomorník/analogmag. Matnice taky "změkčuje zvětšeninu" difůznějším charakterem světla.

 

Žárovku si kup ledkovou, zvlášť ty "studené" exponují jako ďas a občas potřebují krotit, mě stačí 5W cold white (z 6*6 na 24*30 časy kolem 20s a to mám v šuplíku na filtr ještě čtvereček papíru na zatlumení).

 

Čištění Anaretu je tu popsaný v sekci články, fakt bacha na tu kuličku aretací :-) U Belarů si aretací nejsem jist, mám dojem, že ji většinou nemají.

 

S bar. hlavou zkušenosti nemám.


  • 1

#34 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 5 May 2020 - 00:54:33

Tý jo, ani sem nevěděl že do zvětšováku de dát moderní ledková žárovka, to je nová informace, dík. 

 

Návod na vyčištění Anaretu sem našel, ale něco o sobě vím a radši to nechám na někom zkušenějším :D


  • 0

#35 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 May 2020 - 18:29:21

Jj, kupuju je v t-led žitná, příkon a barvu si vyber tak, aby Ti vycházely expozice přes cca 15s, při kratších už by mohlo vadit pomalejší rozsvěcení. A z led pásek jde udělat bezpečné světlo, 1m oranžové  2 metry od papírru (fomaspeed N) a 4 minuty jsou v pohodě, po 8 minutách už šedne. Se stmívačem už je 8 minut v pohodě oranžová+červená, na delší časy už jsem neměl trpělivost, asi by stačilu po půl metru pásek. Světla je tolik, že přečtu návod od papírů.


  • 0

#36 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 5 May 2020 - 19:00:25

Akorát že "barva" led žárovek komplikuje použití multigrade papírů.


  • 0

#37 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 5 May 2020 - 19:24:01

Quick, ja mám LED 3600K, nejaké zásadné komplikácie pri MG nepozorujem. Teda, keď som ešte zväčšoval :)
(na Kaiseri system V, pôvodne halogen 100W 12V)


  • 0

#38 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 5 May 2020 - 20:31:02

Quick, ja mám LED 3600K, nejaké zásadné komplikácie pri MG nepozorujem. Teda, keď som ešte zväčšoval :)
(na Kaiseri system V, pôvodne halogen 100W 12V)

 

Tak to je asi v pohodě, protože většinou ty původní žárovky měly cca 3400K. Většinou se prodávají 2700K nebo 4000K. Nebo jsem jen měl smůlu, protože subjektivně okem vnímaná barva se nemusí shodovat se skutečným vyzařovaným spektrem a i když mi připadala barva podobná, buď mi vše vycházelo strašně měkce u teplé bílé nebo příliš krátké časy u studené bílé, přičemž při slabší žárovce se mi už špatně komponovalo  :-)


  • 0

#39 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 15 May 2020 - 09:14:05

S dovolením bych se přidal do tohohle vlákna.

Popadla mě náhlá, nutkavá potřeba zkusit vyvolat vlastní fotky. Nikdy jsem to nedělal, vůbec nevím jak mě to napadlo, ale mám odvahu a odhodlání experimentovat :D. Nastudoval jsem si postupy, chemikálie od Fomy, prošel jsem pár obchodů. Vím, že někde ve sklepě určitě zůstal tank a zvětšovák, určitě se nedochovaly misky. Co mám hledat, popř koupit? Nějaké láhve na chemikálie, odměrky, teploměr, různé pinzety, stěrky, takové to drobné příslušenství? Já totiž teoreticky vím, jak celý proces probíhá, ale nedokážu si představit co všechno je a není potřeba. Bez čeho se neobejdu a co už je třeba spíše pro komfort a není to aspoň pro začátek nezbytné.
A ještě na závěr. Bydlím v 2+1, prostě víte jak... Nějaký tip jak utěsnit dveře do koupelny? :)
  • 0

#40 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 May 2020 - 09:21:53

kde přebýváš (město, obec?)  

Nejlepší bys měl,   kdyby  tě  někdo vzal  do  své fotokomory  na  čumendu  a na zkušenou,   na místě bys  viděl odpovědi na své otázky  a  návod bys získal  názorný (včetně odpovědí na otázky i s komentářem :-) )


  • 0

#41 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 15 May 2020 - 09:59:21

Kladensko. Když u mě je trochu problém s časem, to by musela být docela trefa :D Ale samozřejmě bych se nebránil, taky způsob. Zatím stejně ještě nemám co vyvolávat, nemám nacvakaný žádný film.
  • 0

#42 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 May 2020 - 11:27:21

tak ke mě to máš  trochu z ruky na  rychlovku,   když  bych  lezl  o patro níž do komory :-(


  • 0

#43 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 May 2020 - 11:42:22

Co je nutné/důležité krom chemikálií:
Negativní proces:
Vhodné nádoby na chemikálie, vývojnice s cívkou, odměrný válec (dle způsobu práce lépe dva, kupř. 50/100 ml a 500 ml), teploměr, čistá voda (kupř. filtrovaná plátýnkem z kohoutku), nůžky, smáčedlo (v nouzi jar atp.), místo na zavěšení a sušení filmu + 2 kolíčky, lépe k tomu určené klipsy
Pozitivní proces:
Funkční zvětšovák, spínací hodiny, minimálně dvě misky vhodného rozměru (lépe 3), taky odměrný válec a nádoby na chemikálie, čistá voda, 2 pinzety (dá se i bez nich ale lepší je je mít), prostor pro vypírání fotografii (vana, sprchový kout, větší nádoba s vodou), funkční osvětlení temné komory (stačí červená blikačka na kolo v režimu stálého svícení), kolíčky, nebo prefabrikáty na zavěšení/sušení zvětšenin, místo na zavěšení/opření a sušení zvětšenin
Co není nutné ale je výhodou:
maskovací rám (pokud není, dá se (punkově) na průmětnu lípnout dvě vodící lepenkoé/či jiné  lišty) řezačka (při zvětšování na menší formáty postačí na proužkovky nůžky a pak práce na plný formát)
p.s.
"místem na sušení se rozumí takové, kde nepoletuje prach a hmyz, či obtížní členové rodiny.
na utěsnění panelákové koupelny jsem používal jakýsi bývalý přehoz navlečený na horní stranu dveří. Po stranách se přivřel (u pantů dovnitř přečníval) a do spodní škvíry nažďuchal volný okraj.
Na něco jsem možná i zapomněl...

  • 0

#44 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 15 May 2020 - 12:10:50

Ono by asi nebyl problém zajít k našim, vždyť s tím ty fotky vyvolávali (tenkrát v pravěku :D). Jen u nás už 15 let trvá digitální éra, nevim jestli by se chytli :)
  • 0

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 May 2020 - 13:47:59

tohle je jako s plaváním a jízdou na bicyklu.   Tzn,  nezapomíná se to. 


  • 0

#46 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 15 May 2020 - 14:04:49

To ne, ale máma to dělala kdysi a když jsem se už jako kluk ptal z čisté zvědavosti jak se dělají fotky, tak mě poslala za tátou, at mi to vysvětlí. No a táta nedělal fotky co začal fotit barevné. Před pár lety na to přišla řeč a tvářil se docela překvapeně, že Foma pořád existuje a vyrábí chemii. Asi by se na to dal utáhnout, "ještě jednou si to zkusit" ale to na něj musím chytře, navnadit ho :D Máma to zkoušela a jemu se nějak vůbec nechtělo, nějaký virus nemakánus (ono taky najít ve sklepě všechen ten cajk na to...) :D
  • 0

#47 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 May 2020 - 15:42:27

Mnoho příslušenství jde hlavně s větším či menším úspěchem nahradit alternativou. Misky na pozitivy z domácích potřeb; namísto relativně drahého lab. teploměru jde koupit akvarijní za 40 Kč (k tomu jsem přistoupil po úspěšné likvidaci 2 předchozích); na chemikálie jsou dobré petky (lze snadno vymačkat vzduch).

Z negativního procesu bych se vyhnul bakelitové vývojnici Plastik (kdyby se našla ve sklepě), dostat do ní film a následně ji zavřít je vcelku cirkus + rozhodně vytahovač filmu z kazety; Saponát namísto smáčedla jsem zkoušel - výsledky nevalné, vyplatí se koupit.

Celkově jde všechno zařídit hodně spartánsky, otázka je, jak moc je to pohodlné (nemůžu to ale posoudit, protože to přesně takhle mám  :mrgreen: )


  • 0

#48 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 May 2020 - 16:02:58

Ahoj, máte štěstí, že jdu právě kolem :-)

 

Nedávno jsme řešili, jak s minimálnímy náklady získat fotky z Flexy. Kontakt z 6*6 je spíš filatelie, než fotografie, ale má svý kouzlo. 

Je to trochu punk, ale Sid Vicious taky neměl elektronickou ladičku a jak je slavnej :-)

 

Předně si nic nepůjčuj z kuchyně, buď to zabav, nebo si kup svoje. V domácích potřebách se dá koupit kuchyňská odměrka se stupnicí (ideálně polypropylenová, víc vydrží), dlouhá plastová lžička, igelitovej ubrus (fleky od chemie se z tatramatky blbě čistí) a třeba nějakej kyblík/lavorek na praní fotek. Na kontaktování stolní lampa s led žárovkou. Změkčit světlo lampy se dá pečícím papírem (víte, co dneska stojí pauzák ? 8-O ), možná ho budeš potřebovat víc vrstev, aby nevycházely moc krátký časy (ideál je tak 10 až 20 sek). Na měření času ručičkový nástěnný hodiny, tikaj po sekundě (nebo aplikaci do mobilu co svítí červeně). Misky od masa, o něco větší, než formát papíru, na ustalovač tu největší co se ti ještě vejde na pracovní plochu. Plastový pinzety - jednu jsem sebral dětem (asi sada malý doktor) druhá byly původně kleště na kostkovej cukr. Na zatemění černá fleeceová deka (ten obchod se jmenuje KIKI, nebo takňák) nestála ani stovku. Dá se na dveře chytit připínáčkama, ale já Ti to neporadil. Blikačka z kola, na odměření menších objemů injekční stříkačky, gumový rukavice teď prodávaj všude.

Kus karuónu si ořízni přesně na formát papíru, do něj okénko 56*56mm a máš masku, na zatížení kousek nepoškrábanýho čistýho ! skla třeba z kliprámečku

A máš to v kupě.

Papíry stačí Foma 9*13, vývojka třeba foma univerzální, ustalovač běžný.

Pod zhasnutou lampu si položíš něco rovnýho černýho, na to fotopapír emulzí nahoru, film emulzí dolu, masku, sklo. Rozsvítíš na chvíli lampu - čas najdeš proužkovkou. papír do vývojky, trochu s ním hýbat cca 2 minuty (podle návodu), přehodit (upustit)do přerušovače (voda s octem,nebo citronovkou) Pinzeta z vývojky se nesmí dostat do dalších misek. Přehodit do ustalovače a můžeš si chystat další kontakt. Pak praní a sušení.

 

Pěknou zábavu!

 

Pokud můžeš cokoli nahradit něčím více profi, tak do toho, punk není povinnej. Já si na předvádění bral vlastní světlo (LEDpásek v liště), pinzety a teploměr. Líp se mi dělá s baryty (Fomabrom), než s Fomaspeed.

Jestli máš dotazy, tak sem s nima.


  • 0

#49 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 May 2020 - 16:25:40

Místo editu:

 

Klidně začni tím, že si zkusíš pár fotogramů, taky bezva zábava.


  • 0

#50 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 May 2020 - 16:57:29

Případně je možné začít s jednoduchou dírkovou komorou na fotopapír.

Nevyžaduje zpracování filmu ani zvětšovák. Pracovat se dá při červeném světle a výsledkem je ač poněkud specifická, přesto skutečná fotografie.

Výroba je prostá: Do libovolné krabice (od bot, plechovka od bonbonů, ...) vložíme dírkový objektiv - kus plechu (z plechovky) propíchnutý špendlíkem/jehlou. Zajistíme světlotěsnost nádoby (tmavý krepový papír, ...) a na protější stranu od objektivu upevníme fotopapír vhodné velikosti. Objektiv zalepíme a přesuneme se na vhodné světlé místo, které budeme snímat. Komoru zafixujeme, odkryjeme "objektiv" a exponujeme řádově minuty (5-10). Poté opět zakryjeme objektiv a odebereme se do improvizované fotokomory (zatemněná koupelna/záchod s blikačkou na kolo). Zde vyvoláme, ustálíme, vypereme a usušíme exponovaný papír a můžeme se kochat negativem. Výsledný pozitivní obrázek je pak možno připravit přiložením negativu emulzí na emulzi jiného papíru a prosvítit lampou (pár sekund) - tedy obdobně jako u kontaktů výše. Opět vyvoláme a v případě úspěchu se jdeme chlubit. V případě neúspěchu prosvítíme znovu a upravíme čas.

Tento postup nevyžaduje mnohé vybavení, je poměrně jednoduchý a nenáročný. Mě zaujal natolik, že jsem jím začal a postupně se přes něj postupně dostal k celé klasické fotografii.

Pamatuji si, že když jsem s tím přišel, nikdo mi nevěřil že krabice od bot může fotit. Chyba lávky - může!  :shock:


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních