Přejít na obsah


Fotka

komora - vybavení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
155 odpovědí na toto téma

#101 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 červen 2021 - 07:23:21

 

Nemáte někdo navíc 6x6 rámeček do zvětšováku Kaiser? Ve fotoškoda ho dlouhou dobu nemají skladem.

... lightq.cz prece prodavaji Kaisery i prislusenstvi ... 

 

 

díky, ten obchod jsem neznal a nenapadlo mě že by mohlo být víc obchodů s požadovaným foto vybavením


  • 0

#102 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 19 červen 2022 - 11:56:27

Zdravím.

Fotorukav na zvitok+tank---aky použivate/s čim ste spokojný/?

Vďaka.


  • 0

#103 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 červen 2022 - 23:21:14

Zdravím.

Fotorukav na zvitok+tank---aky použivate/s čim ste spokojný/?

Vďaka.

Rukáv požívám z Béfoto, cca 65*75 značku si nepamatuju, vývojnici JOBO 2520, cívky JOBO 2502 na kino a svitek, 2509n na plany 4*5 " 

Mnoho let jsem používal plastimatky, ale JOBO je lepší, pokud se vybavuješ, zanech pokusů s plastimatkama. Kaiser jsou prý taky v pohodě.

Ikdyž teda přijdem o storku: "Jak jsem vynervil při pokusu namotat film." - tahle pokaždý potěší :-)


  • 0

#104 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 23 listopad 2023 - 18:26:01

Ahoj! Koukám že to je nějaké dva roky, co jsem se v tomhle vlákně učil "temnokomornickému punku" :mrgreen: Potřebuju zase poradit, tentokrát s "ne uplně temnou komorou".

Ahoj!

 

Před těma dvěma lety jsem začínal v maličké koupelně starého bytového domu, pracovní podložkou byla dřevěná deska hozená přes vanu a koupelnou vedly dvě tlusté roury od topení, které topily jako kráva a nešly vypnout, takže v zimě byl člověk po jedné seanci zralý na vanu. Ale jelikož byla koupelna uprostřed bytu, nebyla o tmu nikdy nouze (važte si tmy, pokud ji máte :-P ).

 

Od té doby jsem se přestěhoval do luxusně velkého mezonetového bytu a byl jsem přesvědčen, že si dolní koupelnu budu čas od času uzurpovat na komorničení. Moje stávající temná koupelna mi dokonce umožňuje postavit si vedle umyvadla skládací stůl 80x80 cm a dokonce mi zbyde místo na malou židličku (a lavor na praní ve sprcháči). První pokus proběhl ještě rok a půl zpátky (uprostřed stěhování a covidu - blbá kombinace) a úplně zkazil mou chuť cokoliv dělat, když jsem po skončení vyvolávání filmu (na který jsem se fakt těšil) zjistil, že moje vývojka chcípla (fomadon LQN a to ještě měla dva měsíce do expirace). Znovu jsem se k tomu dokopal až teď, po rok a půl dlouhé pauze, když jsem měl po prázdninách v šuplíku několik svitků.

 

Teď jsem se vykecal a k tématu:

Koupelna nemá okno. Má dveře, které ale umím utěsnit. Co mě teď trápí, je ventilátor. Byt má vysoké stropy, řekněme tři mety. 20 cm pod stropem je odtahový ventilátor. Takový ventilátor není úplně špatná věc, protože si ho můžu zapnout a trochu se alespoň mění vzduch v koupelně (a možná je to jen pocit, ale chemie méně smrdí). Ale ventilátorem jde dovnitř prostě světlo. Za denního světla mřížka zřetelně svítí. Venku je mřížka, uvnitř je mřížka, stejně to projde, je tam přímá trubka skrz zeď, možná půl metru.Koupil jsem si zavírací mřížku, ve které se zatažením za provázek uzavřou takové "žaluzie". Nic, plast není dost silný a prostvítá stejně. Teď to řeším tak, že pracuju na večer, když je venku tma. Co budu dělat v létě? Kdyby to bylo "v dostahu" dám si tam dva hřebíčky a vždycky přes ně pověsím nějaký "zatemňovací" závěs, ale tohle je na žebřík. Napadlo mě udělat taky něco s provázkem, že bych udělal nějakou vodící tyčku a provázky (nějak?) po ni zatahoval a odtahoval nějaký malý závěs. Nebo vás napadá nějaké elegantnější řešení? Ne, zazdít ventilátor nesmím :-P 

 

P.S. A přece ještě k vybavení: Čím ideálně při práci očistit sklo na zvětšováku, případně vlastní negativ, když je na něm něco, co nejde odfouknout? Jak to utřu, tak se na to nachytá úplně všechno. Nějaká osvědčená antistatická utěrka, nebo něco takového?


  • 0

#105 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 23 listopad 2023 - 19:10:19

Napadá mi také niečo ako sifón. Na ten ventilátor nasadiť rúru priemeru ventilátora a na to nasadiť hore dnom nejaký čierny kýbel. Ten kýbel upevniť na stenu tak, aby medzi ním a stenou ostala medzera na prúdenie vzduchu. Rúrka by mala siahať až niečo málo ku dnu toho kýbla. Ten by som ešte vylepil čiernym papierom, aby sa eliminovali odrazy. Vieš si to predstaviť z toho ako som to popísal?


  • 0

#106 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 listopad 2023 - 20:07:05

pokud je to v té koupelně místo dosažitelné alespoň ze židle, tak bych na stěnu kolem mřížky přidělal nějaký elegantní rámeček z nerezu, většina komerčních kuchyňských nerezů je magnetická, třeba plech ze starého odsavače

no a na ten rámeček vždycky při zvětšování pomocí magnetů přicvakl nějaký světelný labyrint třeba z technické pěny 

předpokládám, že místo má zůstat elegantní, proto řešení sundávací a zase tam dací

jde li to, tak trochu zastínit i venkovní mřížku na fasádě


  • 0

#107 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 23 listopad 2023 - 20:23:03

To jsem asi měl zmínit, venku musím zachovat decentní mřížku, stěna jde do uzavřeného dvora a tam si to udržujeme "stylové".

 

Pod mřížkou je záchodová mísa a z ní tam nedosáhnu. Když jsem tam dělal tu zavírací mřížku, tak jsem tam měl právě žebřík. Proto se snažím vymyslet řešení, které bude snadno zatemnitelné zespodu.


  • 0

#108 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 23 listopad 2023 - 22:37:38

Takové téma spíš na zednické fórum:)
Ale máš víru v lidi, to se cení. Věříš, že někdo, kdo zná problém jen ze strohého slovního popisu, vyřeší ho lépe než ty, který vidíš vše na vlastní oči..
Trochu fantazie a sebedůvěry!;)

K prachu je toho tu plno, třeba tady:
http://www.temnakomo...šování-a-prach/
  • 0

#109 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 23 listopad 2023 - 22:40:16

Já bych dodal, že jestli jde jen o pozitivní proces, tak papír takovýhle "fouknutí" snese v klidu. Nic nepoznáte.


  • 0

#110 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 24 listopad 2023 - 04:00:40

A co udelat papírové kónické stínítko s háčkem(magnetem,...) shora natřené červenou barvou. Bude sloužit jako difusor odraz svetla od nej by byl bezpečný.
  • 0

#111 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 24 listopad 2023 - 04:01:06

A co udelat papírové kónické stínítko s háčkem(magnetem,...) shora natřené červenou barvou. Bude sloužit jako difusor odraz svetla od nej by byl bezpečný.
  • 0

#112 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 24 listopad 2023 - 07:13:18

Já bych si dal tu práci s žebříkem, zatloukl ty dva hřebíčky a potom bych si připravil nějakou dlouhou násadku, kterou bych tam vždycky už normálně ze země to záclonku, nebo papírovou krabici uzpůsobenou jako světelný labyrint pověsil. Popřípadě udělal zatahovací záclonku s dlouhou šňůrkou, abys na to dosáhl. Pokud jde ale jen o vyvolávání pozitivů, nemusíš to nejspíš řešit vůbec.
  • 0

#113 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 24 listopad 2023 - 13:21:40

Jestli to máš doma stejně jako já ventilátor v koupelně, tak to jen tak záclonou nebo roletkou nezakreješ. Ne úplně. Budeš tam muset udělat kastlík. Ten přidělat na zeď kolem ventilátoru a teprve ten kastlík zaslepit. Třeba jen nějakým víčkem, nebo vložkou dovnitř na magnet. A když to bude mít i panty můžeš to "ovládat" koštětem. Volil bych dřevo. Stačí 2 cm na výšku. Aby to manželka hned neodsoudila jako opičárnu.
  • 0

#114 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 listopad 2023 - 14:41:10

Já jsem pro zatemnění prostupujícího světla přes ventilátor použil ohebnou vzduchotechnickou troubu, kterou jsem zevnitř vystříkal černou matovou barvou a osadil zahnutou jakoby do písmene S. Takže proudění vzduchu není ničím bráněno a průchod světla je téměř neznatelný. Záleží taky na délce té trouby a možnosti jejího zakroucení.

Tak to jen jako námět ...


  • 0

#115 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 24 listopad 2023 - 19:27:51

Díky, honí se mi teď v hlavě několik variant řešení, po víkendu se tím budu zabývat dále

 

 

...jestli jde jen o pozitivní proces...

Bohužel, ten film musím taky někde natočit na cívku ;-)

 

 

Trochu fantazie a sebedůvěry!

Fantazie by byla spousta, ale zkouším, jestli někdy někdo nevymyslel nějaké elegantnější řešení, než co zatím napadlo mě (včetně varianty zatlouct tam dva pořádné hřeby a vždy na ně vrhnout bednu od zeleniny) :-P


  • 0

#116 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 24 listopad 2023 - 20:20:07

To s tou bednou od zeleniny mi zatím připadá jako úplně bezkonkurenčně nejlepší nápad. Náklady nula, čas potřebný k provedení nula. Já bych to už dál neřešil.
  • 0

#117 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 25 listopad 2023 - 07:44:03

Nebo popros nějakého 3D tiskaře. Tohle jsem sesmolil nahrubo takhle po ránu za pár minut. A ještě jsem u toho koukal na Netflix. :) 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  vicko.jpg   68,57K   6 Počet stažení

  • 2

#118 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 25 listopad 2023 - 10:19:46

Řešením by mohla být světlotěsná žaluzie před ventilátor:

https://www.bhphotov...211:louver&db=1

eventuálně samodomo:

https://www.icmag.co...-louver.162190/


  • 0

#119 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 prosinec 2023 - 15:21:31

Magneticka miesacka na kvapaliny.
Uz ma nebavilo stale to miesat rucne, ale bol som lakomy tak som pozrel na Aliexpress pred vianocami a toto som nasiel. Boli akcie tak 20€ aj s dopravou, priviezol to kuriér. V baleni aj usb kabel a adapter, male lahke presne ako som chcel.
Mozem len doporucit

Přiložený soubor (y)


  • 1

#120 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 29 prosinec 2023 - 19:01:52

Magneticka miesacka na kvapaliny.
Uz ma nebavilo stale to miesat rucne, ale bol som lakomy tak som pozrel na Aliexpress pred vianocami a toto som nasiel. Boli akcie tak 20€ .....


No já pořídil před nedávnem novou na allegru. Má to i ohřev a stála cca 1200 Kč. A také spokojenost.
  • 0

#121 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 29 prosinec 2023 - 19:26:11

Vono to bratře temnokomorníku  není složité. Hlavně jsi nenapsal jaký má ventilátor výkon a kam fouká. Jest-li dovnitř, tak to bude ještě vyžadovat filtr. Klidně z auta, jinak se prachu nezbavíš. Pokud fouká ven, tak jen světlo utěsnit stačí. Záleží kde se pohybuješ, jest-li stačí aby to fungovalo hned, bez práce a nákladů, nebo to musí vypadat profi. Osobně po všech pokusech jak elegantně utěsnit okno jsem nakonec koupil velkej kus černé fólie pro zahradníky a vždy ji přiskřípnu do okna. Pokud ventilátor fouká dovnitř, tak by jsem jej přikryl a hotovo. Design nic moc, ale funguje. Další možnost, kterou jsme na rycho a prakticky na furt vyřešily neprůsvitnost místností tím, že jsme vyžebrali v samošce dvě různě veliké krabice, co jedna byla kerpánek menší. malou jsme přidělali na ventilátor a udělali spousty děr nahoře a dole. Na ni dali druhou krabici a díry udělali na boku. Vše jen tak provizorně na několik letnch dní. Hmmmm - funguje dodnes. ------ Možná by jsi se vlivem ventilátoru měl také zabejvat prašností vlivem točení vzduchu z ventilátoru. 


  • 0

#122 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 leden 2024 - 10:41:30

temnosauři, neměl jsem do čeho dát galon d-76, použil jsem tedy kanystr na destilku a pořádně to dostříkl plynem do zapalovače

pak jsem to dal do igelitu tmavého, tak se ptám, jestli to v tom půl roku zastříknuté vydrží, víte li

to je tak když mícháš a pak až hledáš nádobí


  • 0

#123 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 leden 2024 - 15:10:35

Udělej si test s proužkem negativu.Pokud Ti bude sedět na Tvůj obvyklý čas a proces tak škody neutrpěla.
  • 0

#124 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 leden 2024 - 17:44:17

jo to je jasný, ja spis myslel na ten plast, jestli ho to neukousne
od jistého zážitku před lety podezřelou vyvojku proveruju vždycky
poněvadž na ten pohled na cirej negativ člověk nezapomene
  • 0

#125 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 leden 2024 - 18:00:49

Mírně jetá D76 se mi líbí víc než čerstvá...ale samozrejme zalezi jak na kterým filmu ;)
  • 0

#126 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 2 leden 2024 - 18:02:39

D76 mi zpravidla vydrží několik měsíců v litrové láhvi normálně v koupelně. Fakt je, že pak ji většinou vyleju a už to nezkouším, ale příležitostné testy v průběhu minulých let ukázaly, že funguje. Tak takhle zajištěný materiál bych asi neřešil a zkusil to na nějakém méně důležitém kusu filmu. Když jsem naposledy měl tuhle galonovou plechovku, rozsypal jsem si to na 5 hromádek a rozmíchával to normálně po litrech postupně, jak jsem potřeboval. Kamarád mi vyčinil, že jsem to měl rozvážit na lékárnických vahách a že jsem neměl spoléhat na to, že ta směs chemikálií je rovnoměrná a kdesi cosi a kýho vejra, normálně jsem to vysypal na stůl, opticky to rozdělil na 5 hromádek a bylo to.
  • 0

#127 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 leden 2024 - 20:05:11

Mám ověřené, že nepoužitá rozmíchaná ID11 vydrží bez přístupu kyslíku rok v lahvičkách ORWO po 0,25 l. I po roce je naprosto čirá, vlastnosti beze změny. Láhev od destilky je v pořádku (HDPE), jen je potřeba zkontrolovat těsnost uzávěru. Důležitá je i čistota té destilky, ve které je vývojka rozmíchána.


  • 0

#128 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 leden 2024 - 12:57:54

ten kanystr vypadá dobře, těsní, je nafouklý, tak se jedná o použitelné řešení

nicméně došel jsem opětně do naší prodejny (hk-hořická) laboratorního skla a několik široko i úzkohrdlých nádob zakoupil

jsou dokonce i pro fotografickou chemii určeny

ve srovnání se všemi lahvemi kaiser a jobo, nebo od chemie tetenal - co jsem používával, to sklo se zdá lepší


  • 0

#129 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 4 leden 2024 - 03:23:04

V Sezemicích k dostání takovéto (a mnoho jiných):
https://www.obalcent...kem-bez-uzaveru
  • 1

#130 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 leden 2024 - 10:28:12

hledím na to a děkuji, kdo bude volit plastový obal, tak sezemice jsou kompletní nabídka za dobrou cenu a pro celoroční cyklisty i tip na vyjížďku k osobnímu odběru 


  • 0

#131 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 5 leden 2024 - 12:59:40

Ty skleněné láhve jsou ovšem jen pro určité typy osobností. Tedy pro takové, které umějí udržet věci v pořádku, nemají v tom chaos, nepokládají to pokaždé někam jinam, neberou to do mokré pazoury atd. Já jsem původně skleněné láhve měl, ale všechny už jsem rozbil právě proto, že do téhle osobnostní kategorie nezapadám. A samozřejmě jsem je vždycky rozbil plné a na nejnešikovnějším místě, kde jsem týden sbíral střepy a dalších 14 dní na ty zbylé šlapal.
  • 0

#132 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 leden 2024 - 14:04:45

též jsem řešil tento problém s teploměrem, po druhém rozbitém kvalitním lihovém pro fotografické procesy, zakoupil jsem vpichovací s čísly

ten po několika letech přestal fungovat a tak jsem za malou sbírku svých stokorunu zase koupil ten skleněný se kterým se dá i vývojka zamíchat

je to riziko, ale pokaždé se při zkoumání teploty hluboce soustředím a již několikátý rok spolu sloužíme, tak snad vydržíme i dále :)

-

mimochodem pro positivním procesu, když mi dosloužila osmoza a destilky nemaje pro jednorázové lázně používám balenou pitnou čirou vodu

je měkká a čistá, po ruce - práce bez potíží


  • 0

#133 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 leden 2024 - 14:23:30

Mam reverznu osmozu no ked neni cerpadlo nechcem sa mi do to kupelne davat.
Pouzivam brita filtracnu konvicu na vyvojku aj pranie filmu, žiadny problem. Ked sa minie kartusa otvorim ju a nasypem aktivne uhlie :)v akvaristike sa da kupit vazene
  • 0

#134 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 8 leden 2024 - 14:29:54

Mam reverznu osmozu no ked neni cerpadlo nechcem sa mi do to kupelne davat.
Pouzivam brita filtracnu konvicu na vyvojku aj pranie filmu, žiadny problem. Ked sa minie kartusa otvorim ju a nasypem aktivne uhlie :)v akvaristike sa da kupit vazene

ako zistit ze treba vymenit? ci len tym ich meracom ?


  • 0

#135 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 8 leden 2024 - 15:21:53

Brita - je jisté, že to pouze filtruje a nepřidává ty zdravé a užitečné minerály, které můžou i chutnat člověku, nikoliv vývojce ? Obyčejná destilka mi připadá cesta nejmenšího odporu a současně jistota. 

Kdysi jsme Britu měli doma a zdá se mi, že ta voda chutnala nějak nakysle.


  • 0

#136 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 8 leden 2024 - 19:15:00

Je tam nějaký iontoměnič, který (asi spíš jen mírně, nevím) změkčuje vodu - ubyde vápníku a hořčíku a přibyde sodíku; pak tam je aktivní uhlí, které adsorbuje větší částice, většinou škodlivé. Železa pravděpodobně nezbaví vodu ani jedna metoda, ale nevím. To je každopádně pro naše účely také důležité.

Pokud tedy doplňuješ pouze aktivní uhlí, neřešíš tvrdost vody.
  • 0

#137 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 leden 2024 - 19:37:41

hmmm

 

https://spotrebitele...guji-jen-chvili


  • 0

#138 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 leden 2024 - 20:59:37

Tak a teraz vymyslet ako pripojim reverznu osmozu priamo na bateriu kde ide perlator :D
  • 0

#139 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 leden 2024 - 14:20:15

z rev osmozy voda teče velmi pomalu, takové je to kapavé spíš

řešil jsem stojatou nádobou asi 40l kde jsem měl při výšce kolem metru díky váze vodního sloupce dole na výpusti dostatečný tlak i na praní

tak jsem za pár hodin "vyrobil" osmotickou vodu a přitom jsem ji měl pak k dispozici s dostatečným tlakem na praní

na perlátor jobo by to asi nebylo, resp. jsem to nezkoušel, ale na praní proudem vody v pohodě

nádoba je osazena ještě topným tělesem z pračky, komora není trvale vytápěna

prostě kutil i když hlavní jsou ty snímky žejo....


  • 1

#140 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 9 leden 2024 - 19:53:43

Destilovaná voda se na praní nedoporučuje, želatina v ní botná daleko víc a stává se náchylnější k poškození. Možná jsou ale dnešní emulze odolnější..
  • 0

#141 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 10 leden 2024 - 11:38:08

Vážení a milí kolegové. Isoelektrický bod želatiny, ( převážně z argentinských volů ), se pohybuje v poměrně úzkém rozmezí pH 4.68 - 5,26. Vaše WC ocení emulse s Vašimi neuvěřitelně kreativními snímky s obvyklou a víceméně předvídatelnou tolerancí...

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#142 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 10 leden 2024 - 11:52:00

Já si u takových puntičkářských diskusí vždycky vzpomenu na mého spolužáka z FAMU. Ten míchal lázně zásadně normálně s kohoutkovou vodou, nijak se s tím nepatlal, při rozmíchávání D 76 prostě natočil trochu horký vody, nasypal prášek do flašky, zakvrdlal, dopustil to studenou a bylo to. Já jsem pořád ladilo proces, pořád jsem v tom měl nějaký chyby, kdežto on ne. Negativy i pozitivy měl technicky naprosto perfektní, pilo mi to krev. Rovněž v redakci, kde jsem fotil, byl americký fotograf, který se také té mé alchymii smál, volal zásadně v HC 110, kterou rozmíchával normálně v kanclu z kohoutku. Filmy vyvolával v témže kanclu, jen do toho tanku je navíjel na záchodě pod svetrem. Nakonec jsem to začal dělat stejně (tedy až na ten svetr), uznal jsem, že měli oba pravdu. V posledních letech sice negativní lázně rozdělávám v destilace, ale to jenom proto, že si to chci užít, je to pro mě taková událost a pro děti trocha nepochopitelné vědy. A taky proto, že nemám už takový výkon a lázně skladuju déle. Co se týče pozitivního procesu, tam to vůbec neřeším a natočím vodu z kohoutku. Beztak se do komory dostanu jenom jednou za uherský rok a tak vždycky lázně míchám nové a potom je vyleju. P.S. Pan Mlčoch, kurátor fotografie na Umprum mi tenkrát říkal, že Sudek moc nepoužíval v komoře červenou žárovku, ale prostě si trochu pootevřel okno, pročež jsou jeho originální zvětšeniny, resp. kontakty naprosto charakteristické.
  • 2

#143 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 180 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 10 leden 2024 - 12:38:50

Ve starší literatuře se doporučovala pro negativní vývojky voda převařená, odstátá. Pro pozitivní proces se takový důraz nekladl. U některých negativních vývojek je vyloženě důležitost kvalitní vody zmíněna. Tuším, že X-TOL na toto je zvlášť citlivý.

Při jednorázovém použití i na negativní vývojku postačí i kohoutková. Ale v případě vlastní studny je nutno vodu filtrovat, může obsahovat částice písku apod. Filtroval jsem pomocí odličovacího tamponku u kohoutku. Divila se jen partnerka, že má nějakou velkou spotřebu. :-)


  • 0

#144 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 10 leden 2024 - 12:52:55

Já jsem používal filtry na kafe.
  • 0

#145 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 10 leden 2024 - 18:08:49

Já jsem používal filtry na kafe.


To jsem kdysi zkusil a ve vyvojce plavalo moc papirovych vlaken z filtru, takze kdyz je to potreba, radej necham ustat a pak sleju
  • 0

#146 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 10 leden 2024 - 18:31:37

Büchnerova nálevka.... https://www.ped.muni...va_nalevka.html Já to řeším takhle. Ale je to vážně docela drahý.
  • 0

#147 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 10 leden 2024 - 23:02:47

Já si u takových puntičkářských diskusí vždycky vzpomenu na mého spolužáka z FAMU. Ten míchal lázně zásadně normálně s kohoutkovou vodou, nijak se s tím nepatlal, při rozmíchávání D 76 prostě natočil trochu horký vody, nasypal prášek do flašky, zakvrdlal, dopustil to studenou a bylo to. Já jsem pořád ladilo proces, pořád jsem v tom měl nějaký chyby, kdežto on ne. Negativy i pozitivy měl technicky naprosto perfektní, pilo mi to krev. Rovněž v redakci, kde jsem fotil, byl americký fotograf, který se také té mé alchymii smál, volal zásadně v HC 110, kterou rozmíchával normálně v kanclu z kohoutku. Filmy vyvolával v témže kanclu, jen do toho tanku je navíjel na záchodě pod svetrem. Nakonec jsem to začal dělat stejně (tedy až na ten svetr), uznal jsem, že měli oba pravdu. V posledních letech sice negativní lázně rozdělávám v destilace, ale to jenom proto, že si to chci užít, je to pro mě taková událost a pro děti trocha nepochopitelné vědy. A taky proto, že nemám už takový výkon a lázně skladuju déle. Co se týče pozitivního procesu, tam to vůbec neřeším a natočím vodu z kohoutku. Beztak se do komory dostanu jenom jednou za uherský rok a tak vždycky lázně míchám nové a potom je vyleju. P.S. Pan Mlčoch, kurátor fotografie na Umprum mi tenkrát říkal, že Sudek moc nepoužíval v komoře červenou žárovku, ale prostě si trochu pootevřel okno, pročež jsou jeho originální zvětšeniny, resp. kontakty naprosto charakteristické.


To si ovšem pleteš pravdu a štěstí - tvůj kamarád a kolega určitě neměli pravdu, ale štěstí, že jim z kohoutku netekla ultratvrdá voda plná bordelu. A asi je po letech konečně třeba si přiznat, že kamarádovy lepší výsledky nebyly způsobeny tím, že si míchal vývojky jako prase, ale tím, že byl šikovnější..

To tvrzení o Sudkově způsobu práce - které souvisí s tématem jak? Aha: červená žárovka a tma jsou další puntičkářský luxus, opravdický chlapi a umělci nepoužívají.. - nedokážu posoudit, přesouvám do kategorie "mýty o Mistrech, kteří se už nemůžou bránit".

Ad "puntičkářství" - máš tím asi na mysli úzkostlivou péči o kvalitu vody u některých z nás a sám zastáváš stanovisko extrémně opačné. Bylo by hezké, kdyby tahle věcná (spíš přesná, než puntičkářská) diskuze vedla k vymezení optima (které je ovšem za různých okolností různé), neboť ani jeden z extrémů není správný, i když pomocí obou lze dosáhnout dobrých výsledků - samozřejmě že v posledku je to v oku a v rukách, ale o tom tahle diskuze není.

Důvod, proč nepoužívat destilovanou vodu na praní, jsem uvedl (jak s tím souvisí isoelektrický bod - a argentinský dobytek - nevím, tuším ale, že pH a osmóza jsou dvě různé věci a riziko pro želatinu, o kterém jsem mluvil, představuje právě jev osmózy). Proč nepoužívat na jakoukoli část procesu vodu znečištěnou mechanickými nečistotami (rez, písek atp.) je asi zřejmé. Ionty železa pak způsobují např. onu známou "náhlou smrt" Xtolu. Tvrdá voda pak zákal uhličitanových vývojek (i jednorázových), který se usazuje na vyvolávaných materiálech (to jsem si, bohužel, ověřil; taky jsem si ověřil, že v průběhu doby může téct z téhož kohoutku voda, ve které je vývojka čirá, i ve které se zkalí); při sušení pak kvůli tvrdé vodě vznikají na filmu "mapy". Čili - já jsem pro destilku na roztoky a na důkladné opláchnutí filmů a pro normální (pokud je třeba tak filtrovanou) vodu na praní. To je ale moje optimum - někomu teče z kohoutku měkká voda a někdo používá konfekční vývojky, které často obsahují jako pomocné látky sekvestranty.

(Filtry na kávu mi žádná vlákna nepouštějí; kdo jim nevěří, může koupit filtrační papír, stojí pár korun.)
  • 3

#148 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 11 leden 2024 - 06:20:40

Shrnul bych to asi takto...ten kdo chce předcházet nečekaným jevům, měl by dodržovat předepsané postupy.Ten, který má zkušenost s postupem jiným, se tím nemusím trápit. Já osobě používám od demi přes destilku až po kohoutkovou nebo ultraměkkou dešťovou. Každou ale ohřívám před použitím v kýblu s téměř vařící vodou. V každé z nich je totiž vzduchu neúrekom. 


  • 1

#149 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 11 leden 2024 - 06:46:57

Büchnerova nálevka.... https://www.ped.muni...va_nalevka.html Já to řeším takhle. Ale je to vážně docela drahý.

Tak s Büchnerkou by mi asi scházela trpělivost. Je určena především pro odfiltrování(přes namočený filtr) pevných částí z malého množství tekutiny - třeba po krystalizaci. Určitě lépe poslouží rychlonálevka. Krásný světlo z okem u matnice přeji.
 


  • 0

#150 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 11 leden 2024 - 09:43:39

Pro filtrování docela poslouží tento velký trychtýř a filtry. Osobně používám na tekutiny s obsahem ethylalkoholu, ovocné šťávy a občas i sacharózy, ale myslím že i pro vývojku či ustalovač bude to fungovat spolehlivě.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních