Přejít na obsah


Fotka

MENTOR 18x24 - pro/proti ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 kkral

kkral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2008 - 08:54:36

Chlapy a děvčeta, mám možnost koupit tuto "bedýnku" i se sklem které si vyberu a kazetami za cca 10 tis.
Chtěl bych zkusit kontakty, které budou z velké většiny exterierové (příroda a pod). Slyšel jsem, že je to těžká mašina, dá se to vůbec přenést a ustavit ?
Kdo trochu můžete, tak poraďte, ať zbytečně netrápím rodinný rozpočet :wink:.
Jo a mám doma Linhofku 6x9 s Linhof sklama. Má to vůbec přínos proti tomuto nazvětšovanému na 18x24? Kromě krásného pohledu na echt velkou matnici :-).
Díky Karel.
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 únor 2008 - 09:13:35

ahoj zkus kontaktovat pana Novotného - www.knfoto.cz - myslím, že jsem někde četla, že fotí nebo fotil na Mentor Panorama 18x24
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 únor 2008 - 09:24:02

hm, mel jsem v rukou chvili mensiho mentora 13x18. kdyz to srovnam treba s tuzemskou magnolou, tak ten mentor je desne heblo. Navic ty pohyby, no popravde receno mi to moc nesedlo. A kdyz si tu kravu predstavim v 18x24...
Do atelieru mozna jo, ven bych to asi moc nosit nechtel, tak maximalne pobihat kolem domu...
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 únor 2008 - 09:26:56

ale zase treba ty oboustranne drevene mentori kazety jsou o dost lepsi nez jednostranne plechove z magnoly. ale samozrejme lisca to nejsou :wink:
no a pak je jeste jedna vyhoda mentoru - vestavena zaverka. to je divadlo! :-)
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2008 - 11:03:23

No, kdyz si predstavim platenou zaverku 18x24, trochu me jima hruza stran ustativovatelnosti neceho takoveho treba na vlhke hline... Doufam teda, ze si tu konstrukci predstavuju spravne.
  • 0

#6 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2008 - 11:58:46

AHoj, myslim, ze doba pokrocila natolik, ze kupovat nyni komory typu Mentor je mimo misu. Kdyby byla zadara, tak na vyzkouseni VF je uplne OK. Ale vzhledem k vaze (predpokladam, ze to neni odlehcena cestovni komora), k tomu jak snadno lze nyni koupit cestovni sklopky a k cene, ktera se mi zda prehnana (pokud k tomu neni nejake supersklo v zaverce), bych do toho urcite nesel. Je to proste moc drahe.

Srovnani s Linhof- mam tu samou konstelaci. Linhof 6x9 a drevak 8'x10'. Linhofka je pro krajinare lepsi volba. 8x10 ma principielne vetsi potencial dat lepsi vysledek (zalezi na skle a zpracovani), ale jen principielne (alespon pro mne). - Neudelam mnohem lepsi zabery s Linhofkou uz jenom proto, ze ji mohu ven brat casteji a je pohotovejsi? Mam na drevaku srovnatelne sklo? Pouzivam takovy sheet film aby konkuroval mym svitkum? Delam takove zvetseniny aby to melo smysl (na fotce velikosti kontaktu rozdil v kresbe neuvidis)? Na tyto otazky si musis odpovedet sam.....
Me odpovedi jsou ve prospech Linhofky. A kdyz fotim na 8x10, jde mi osobne o ritual foceni......opakuji osobne. Myslim, ze nemam tak zmaklou techniku, abych z vetsiho formatu vymackl o mnoho vice. Je to pro mne jako ridit stare krasne auto, kde nejde o to jak rychle se dostanu do cile.
Portret by byl o necem jinem, ale ptal ses na krajinu.

Hodne stesti! Karel
  • 0

#7 jirivesely

jirivesely

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 únor 2008 - 21:50:32

Ahoj,
jsem vlastníkem VF Mentor Panorama1 (18x24) a Mentor Panorama2 (13x18).
Aktivně je používám, protože na lepší VF zkrátka nemám.
Oba přístroje s osmy skly (tessar, germinar, ultragon, bez závěrek) a deseti kazetami, to vše stálo zhruba deset tisíc.
Přístroje jsou opravdu robustní konstrukce, Panorama1 s obřím dřevěným stativem bez skla váží čtrnáct kilo. Nemám auto a tak kameru se stativem přenáším na rameni, když je potřeba jet někam dál, do vlaku i autobusu se vejde. :mrgreen:
Většinou používám dlouhé časy, s plátěnou závěrkou si vystačím. Máte-li pevný stativ, kamera se nerozhýbe.
Pokud máte zájem vidět pár náhledů pořízených Mentorem, nahlédněte na mé stránky do galerie kontakty.
www.jirivesely.wz.cz

Jiří Veselý
  • 0

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 říjen 2010 - 18:26:45

Vážení kolegové,
prosím pěkně, máte někdo Mentor Studio 13x18 v provozuschopném stavu, který bych si mohl prohlédnout?
Pokouším se vzkřísit toto zařízení pro jednoho slovutného temnokomorníka, ze stavu značně žalostného. Nedaří se mi správně rozchodit závěrku, mám podezření, že tam něco chybí. Potřeboval bych se podívat na fungující kus. Obnášelo by to sejmutí krytu závěrky, aby byl vidět mechanismus.
Děkuji.
  • 0

#9 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 říjen 2010 - 03:11:10

Mám fungující,ale jsem v Praze,jak nato?Samozřejmě půjčím.
  • 0

#10 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 říjen 2010 - 03:13:58

Nebo stačí zatím vyfotit?
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 říjen 2010 - 13:45:58

Mám fungující,ale jsem v Praze,jak nato?Samozřejmě půjčím.

Díky moc. Raději důkladně prohlédnout, fotka neukáže, jak se součásti vzájemně pohybují.
Já v Praze pracuji, jsem tam v pracovní dny trvale. Mohu přijít. Dej mi prosím na sebe kontakt, na mne tel. 724 102 829, mail rdu@atlas.cz.
  • 0

#12 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 říjen 2010 - 15:25:19

Napsal jsem mail i SMS,nějak to domluvíme.
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 říjen 2010 - 18:58:48

Pane Dubraro a pane Štefane, moc děkuju!!!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních