Přejít na obsah


Fotka

Tónování selenem pro archivní účely


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 únor 2008 - 15:41:56

hlodal jsem tu v archivech a přečetl jsem toho už tuny, ale stejně mi to nedá, abych se zeptal zdejšího veleváženého nejšíršího temnokomornictva - rád bych zajistil svým fotkám vyšší životnost, obecně se doporučuje je tónovat (nechci agfa sistan), osobně se mi jako poměrně jednoduchá varianta zdá být rozumné použití Selenového tónovače, i proto, že se jich dá několik různých typů koupit (je to taková specialitka, je si nějak netroufám tohle míchat doma - ale kdyby to někdo uměl....).
mým záměrem by bylo takové tónování, aby se všechno stříbro v printu přeměnilo na stálé a trvanlivé sloučeniny selenu a aby došlo k co nejmenšímu posunu odstínu - nejlépe, aby byl print po natónování a vyprání taknějak "neutrální". moc z těch fialovo-hnědo-červenejch tónu ještě unesenej nejsem (a navíc jak doáshnout barviček se píše všude). co jsem zatím pochopil, je dobré použít vývojku se studeným tónem na neutrální/studený papír....
má někdo z vás odobní zkušenosti s kombinací určitého selenového toneru a určitého v čr rozumně dostupného papíru (a vývojky)? nejvíce by mne zajímaly kombinace s baryty Foma pevných gradací či MG, případně i Fomatone MG (ale u nich nepředpokládám možnost dosažení neutrálního výsledku). jako pozitivní vývojka je pro mne nejlepší zatím Kodak D-72 (Dektol?), D-163, D-52, D-19, Ilford ID-3, ID-14, GAF 120, apod. - míchám si to sám doma (prostě cokoli na bázi metolu a hydrochinonu, protože nějak neni fenidon.... :/ a po kilovkách si ho kupovat nehodlám).

já vím, je to takové rozvláčné.... děkuji za jakoukoli pomoc!
  • 0

#2 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 17 únor 2008 - 17:45:16

Mna by zaujimal recept na tento tonovac nikde ho nemozem najst resp postu na tonovanie tak aby sa zvysila zivotnost ale nezmenil sa farebny odtien. A postup na zvysenie sytosti ciernej.
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 únor 2008 - 20:39:54

doporučuji přečíst detailně článek od Gora - Direct selenium toner, je tam zmínka o stabilizaci...

Vyhrabal jsem článek v nedávném PL (58/2007) na téma Rollei Selenium Toner od K. Novotného:

odkaz, asi uprostřed stránky: "Selenový toner MACO"
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 únor 2008 - 07:39:52

Kodak Rapid selenium toner - pro prohloubeni cerne a stabilizaci pouzivam redeni 1:15, 3 min.
Fomacke papiry - fomabrom pevne gradace i varianty do tech 3minut nemeni ton, jen se prohloubi cern. Pri delsi machani jdou svetle do nepekne ruzove. Delsi casy tedy nedoporucuji.
Fomatony - chamois i 131 leskly macham 1:9, 5 minut. Dava to zajimavy cervenohnedy ton.
Nutne dobre vetrani mistnosti!
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 únor 2008 - 08:39:11

jenda1250: ten článek jsem četl 3x, ale pořád mám taknějak problém s tím, že ten práškový selen se neprodává v krámu a je to dost jedovaté svinstvo, se kterým chci přijít do styku maximálně v podobě hotového toneru....

jkcz: díky, zapisuji do poznámek.

jde mi jenom o to, jestli i těch pár minut, za kterých print tak výrazně nemění barvu, stačí k tomu, aby se všechno původní stříbro přeměnilo na stabilní sloučeniny.... což se obávám, že nejde a že by asi bylo vhodné používat nepřímé tónování, čímž, jak jsem pochopil, se nejprve utvoří obraz čistě z jedné skupiny stříbrných solí, a ten následně tónovat tonerem (čímž by možná barvy tónovaného printu nemusely tolik hrát, ne?)...

Goro, kodle, Jarmilo, pomozte!

ale i tak díky, asi nějaký tonér koupím a prubnu tu.... třeba se mi to začne líbit.
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 únor 2008 - 09:19:52

Selen bohuzel neni uplne perfektne zabezpecit stalost. Alespon tedy ve vysokych redenich a pri pozadavku na zachovani puvodniho tonu fotografie.
Problemy jsou hlavne ve svetlech, stiny stabilizuje dobre. Neco o tom se da precist tady:
http://www.largeform...permanence.html

A pak je jeste jedna zajimava studie. Je tam dolozeno, ze kodakem (i jinymi) doporucovane redeni 1:20 neni dostatecne pro dosazeni archivni stability. Podle teto studie je vhodne redeni 1:3 po dobu 5 minut. Coz ale uz jednoznacne vede ke zmene tonu. Opet jsou uvadeny problemy ve svetlych partiich fotografii.
http://palimpsest.st...da/ta95_123.pdf
  • 0

#7 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 květen 2008 - 17:41:24

Má nějaký vliv na zlepšení životnosti tónováním, jestli se tónuje čerstvě ustálená fotka, nebo už delší dobu hotová? A není vůbec obecně s tónováním třeba už rok hotovejch fotep nějakej problém? Má s to třeba tónovat suchý, nebo předem namočený ve vodě?
  • 0

#8 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 květen 2008 - 20:33:27

doporucuju namocit. inac bys mohl met na pozitivu nestejnomerne mapy. takze namocit a pak sup s tim do selenu a trochu s tim hybat. kratke casy v selenu a malo pohybu moze znamenat, ze ne vsady to zreaguje se stribrem v emulzi stejne.
a estli tonovat rok stare fotky ? proc ne, stribro je furt stribro, ta reakce ze selenem tam bude podle mna furt.
  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 květen 2008 - 20:39:01

no jak tonuju ja.
nachystam hromadu fotek, co chcu tonovat
namocim to vsecko do vody
pak enom vytahuju jednu fotku za druhu a davam do selenu. je dobre si stopnut cas. nazkusat si na nejakych testovacich papiroch koncentraci a dobu tonovani. chlorbromy idu do cervenohnede, bromy (hlavne teda foma) jak tam nechas dluho (vic jak cca 3 minuty), toz budes met fotku ruzovu. hnus.
bromy tonuju kvuli stabilizaci ale hlavne kvuli prohlubeni cerne. vyzenes tim kontrast este trochu vys

je potreba dobre vetrat - ten amoniak, ve kterem je selen rozpusteni smrdi jak cert. no a o rukavicach ani nemluvim. sice to neni takove svinstvo, jak praskovy selen, ale aj tak.
  • 0

#10 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 květen 2008 - 20:41:24

este jedna poznamka k stabilizaci - kolega nicodeme otevrel webovy obchod s matrosem od adoxu. mj. tam ma agfa sistan. toz to moze byt take cesta
  • 0

#11 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 květen 2008 - 21:29:30

Mám tu 2 selenový tonery: ILFORD a MACO (ROLLEI), o víkendu to budu poprvé zkoušet. Nejsou tu moc popsaný kapacity, kolik papírů se dá v daný lázni udělat. Ono to asi ani nejde, zjevně to závisí na tom, jak dlouho se to tam nechá, kolik selenu se vyčerpá, co?
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2008 - 22:14:37

jsem se vlastně nedávno bavil na tohle téma s pánem z Filmetu, a ten mi říkal, že by mi ten selen nedoporučoval, že je to fakt těžké svinstvo... .že už měl ve skladu i uranit a v noci mu to svítilo, ale selen že je i na něj silné kafe.... že si myslí, že pro archivní účely je lepší používat sirníkovou lázeň (polysulfid? jestli ano, tak i Kodak ve svých studiích uvádí, že má lepší archivační vlastnosti, než selenové tónování).
  • 0

#13 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 květen 2008 - 09:03:02

Vážení kolegové , ve starém časopise American Photo jsem nalezl zmínku o postupu harmonizace negativů , který používal Ansel Adams . Dokonale
vypraný negativ namočil v první fázi do roztoku sirnatanu sodného a poté
jej bez oplachu přenesl do selenového tónovače . Výsledkem byla bohatá
stupnice polotónů . Jak se zmíněná metoda projeví v praxi na současných
plochých filmech jsem doposud nevyzkoušel . Erik
  • 0

#14 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 květen 2008 - 09:17:07

Eriku, v Negativu to Adams nazyva jako "intenzifikace". proste tim selenem aplikovanym na negativ pristavis trochu kontrast. ale to je stejne jako u pozitivu, papir vymachany v selenu dostane take vetsi grady, prohloubi se cerna.
  • 0

#15 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 květen 2008 - 11:09:18

Vážený kolego , v předchozím odkazu kolegy JKCZ http://palimpsest.stan
je v poslední části pojednání o jednotlivých typech negativních materiálů .
Není mi zcela jasná aktivační ?? lázeň v roztoku sirníku sodného , který je
též součástí selenových tónovačů jako látka v níž se selen rozpouští a zde
vzniká selenosirnatan sodný . Roztok sirníku sodného je sice velmi slabý ,
ale patrně aktivuje emulzi k další reakci v tónovacím procesu , který poté
následuje . Zajímavý je rovněž modro-žlutý postup tónování negativu , jež
využívá berlínskou modř a žluté barvivo / např. tartrazin / . Lázně jsou po
velmi dlouhou dobu využitelné a lze je dlouhodobě skladovat . Zmíněný a
velmi spolehlivý postup byl využíván pro analýzu fotogrammetrických VF
snímků z leteckých kamer a sledovacích záznamových systémů . Tónuje
se po vyprání negativu napřed v modré a následně ve žluté lázni a poté
se negativ suší . Princip je velmi jednoduchý , bez nějaké složité chemie
a výsledky v podání veškerých detailů negativu přímo neuvěřitelné . Erik
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních