Přejít na obsah


Fotka

C41 doma míchaná


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#51 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 srpen 2012 - 14:48:54

Páni, len jeden taký dotaz, čo sa stane, ak nepoužijem po C41 stabilizátor, nemám totiž formalin. Konečne som sa dokopal k tomu, že som si navážil C41.
  • 0

#52 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 srpen 2012 - 22:14:12

Pán Sokol a Vám už došla CD-4?
  • 0

#53 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 srpen 2012 - 22:15:10

Stať sa nestane nič, pokiaľ máte záujem, tak Vám do 5l kanistra rozrobím originál stabilizátor Kodak Flexicolor na C-41. Stabilizovať môžete aj neskôr.
  • 0

#54 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 srpen 2012 - 22:49:50

A jeje, ja som si až teraz uvedomil, že som tam dal tu CD3 od teba , no nič to, smola a díky za upozornenie a za ponuku. Stačí mi pol litra, napíš mi mail, čo za to. a dohodneme stretnutie.
  • 0

#55 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 8 srpen 2012 - 10:35:49

No tak s CD-3 to pôjde, ale výsledok bude dosť nekontrastný, zrnitý a farebne posunutý, ale za pokus to stojí ;) Za pol litra nič nechcem, odlejem Vám z môjho, 5 litrov je dosť veľa pre jedného na rýchle spracovanie, tak aspoň sa to skôr minie.
  • 0

#56 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 8 srpen 2012 - 10:37:09

Len ešte pripomínam, že pri stabilizácii vybrať film z cievky a stabilizovať v inej nádobe! Stabilizátor obsahuje látky, ktoré môžu reagovať s farbotvornou vývojkou.
  • 0

#57 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 srpen 2012 - 20:54:33

To jako fakt? Vždyť před stabilizací musí proběhnout finální praní a to neberu v potaz stopku a blix. Kde by se by se vzala v tanku vývojka? Nebo stačí jen stopové množství?
Co provádí vzájemná reakce stabilizátoru z CD za efekty?
  • 0

#58 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 srpen 2012 - 23:41:42

To jako fakt? Vždyť před stabilizací musí proběhnout finální praní a to neberu v potaz stopku a blix. Kde by se by se vzala v tanku vývojka? Nebo stačí jen stopové množství?
Co provádí vzájemná reakce stabilizátoru z CD za efekty?


neudělá to nic, ani nemůže. Toto byly od pana kolegy zprávy rádia Jerevan, jež je nutno brát s rezervou. Tím se do pana kolegy nechci nijak navážet, snad netřeba dementovat všechny podobné nesmysly. Nic, naordinuji si opět pár měsíců zde pauzu, osmičkářské dotazy mailem na adresu v profilu prosím...
  • 0

#59 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 9 srpen 2012 - 05:55:12

Řekl bych, že feromarcin to myslel spíš tak, že případný zbytek stabilizátoru "reaguje" s vývojkou při dalším kole vyvolávání.
Z mých zkušeností to vadí minimálně proto, že stabilizátor (aspoň ten můj..) dost pění. Když pak blbě vymyješ cívky a vývojnici, tak v dalším kole napění vývojka :)
  • 1

#60 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 22 listopad 2015 - 15:25:21

Nádherný deň :)

 

potrebujem chémiu CD 3, ak niekto má nazvyš a vie predať,bolo by fajn, najlepšie SK, alebo CZ ?

 

Ďakujem vopred za ponuky.


  • 0

#61 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 22 listopad 2015 - 19:05:16

Pozdravujem,

 

prosím vás, začal som fotiť farbu samozrejme na film, zopár som si ich dal vyvolať do labu v NR, dosť často som mal negatívy so škrabancami. Na čistotu filmovej šachty vo foťáku si kladiem dôraz, nevel som nájsť pôvod skrabancov...

Keď som bol naposledy vo fotolabe a povedal som si, že teraz to naozaj bude naposledy.Pred vlastnými očami mi negatív natáčali na ruku ako špagát,aby sa zmestil do papierového sáčku. Hneď mi bolo jasné, kde je pôvod škrabancov.Absolútne nešetrné zaobchádzanie s filmom.

 

Tak teraz stačilo, a budem si to vyvolávať sám.

 

Už som si prešiel nejaké tie témy ohladne chémie, na ČB foto mám všetky chemikálie k navažovaniu,nieˇo sa nájde aj pre color process.

Len potrebujem poradiť s tou vyvolávacou zložkou CD3 resp. CD4, aký je tam rozdiel, alebo ktorá dáva štandardné výsledky ?

 

A posledná otázka sa týka časov jednotlivých fáz spracovania, či sú identické s časmi spracovania s orig chémiou Tetenal C-41 Press Kit. keď to budem volať vlastnoručne miešanou chémiou.?

 

Vďaka pekne.


  • 0

#62 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 listopad 2015 - 09:43:17

S tymi skrabancami:

Aj pri najopatrnejsej manipulacii sa na filmoch objavia. Moznoze to clovek nechce vidiet, najdu sa aj na CB filmoch, doma vyvolanych. Cistota totiz nie je jedinou podmienkou na neposkodeny film. Zasadnym nedorozumenim je, ked si fotograf neuvedomi, ze samotna pritlacna dosticka v pristroji sposbuje na podlozke pekne a suvisle ryhy. Vyhodnocovali sme raz filmy roznych dobrovolnikov v zavesovom vyvolavcom automate, kde sa film ani raz nedotkne ziadnej jeho sucasti. Niektori fotografi skrabance mali, niektori nie. Inym pripadom je, ze z kazety sa film musi casto vytiahnut vytahovatkom. Zaciatok filmu preto byva poskarabany vzdy.

Obsluha minilabu filmy zmotava popisanym sposobom po celej zemeguli, a treba vediet, ma v tom prax mozno aj niekolko desatroci ... V tom by som problem nevidel. Problemom byva skor to, ze po spracovani sa filmy nestrihaju do trezorkov.

Minilab treba vidiet ako sluzbu pre amatera, pripadne profesionala. Entuziasta - to je clovek, co foti s nadsenim a nie je ani amater, ani profesional, ten by si mal vyvolavat filmy sam.

Zacal by som si kupovanou konfekciou.

Nejde ani tak o vazenie, ale prvy nakup vsetkych chemikalii + ich overenie je velmi dlha cesta. Hlavne to overovanie .... (Nie, ze by mne to vadilo, kedze zivot je dlhy a niecim sa zabavat treba.)

Ostatne je uz jednoduche. Staci teplomer a stopky. A trochu ochrannych prostriedkov.


  • 2

#63 ladah

ladah

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 listopad 2015 - 13:58:25

Pro C-41 proces je potřeba CD-4. CD-3 se používá pro pozitívní RA-4.

Mohu nabídnout na prodej CD-4 i CD-3, obě mám v dostatečném množství. Stejně tak i většinu další potřebné chemie.

Do SK umím poslat zdarma do Trnavy, kde máme pobočku firmy.

Pokud bude zájem, ozvete se na mail pavel.holcak@gmail.com.

 

Ověřené recepty třeba tady:

http://www.bonavolta...4_chemicals.htm


  • 2

#64 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 24 listopad 2015 - 19:20:58

S tymi skrabancami:

Aj pri najopatrnejsej manipulacii sa na filmoch objavia. Moznoze to clovek nechce vidiet, najdu sa aj na CB filmoch, doma vyvolanych. Cistota totiz nie je jedinou podmienkou na neposkodeny film. Zasadnym nedorozumenim je, ked si fotograf neuvedomi, ze samotna pritlacna dosticka v pristroji sposbuje na podlozke pekne a suvisle ryhy. Vyhodnocovali sme raz filmy roznych dobrovolnikov v zavesovom vyvolavcom automate, kde sa film ani raz nedotkne ziadnej jeho sucasti. Niektori fotografi skrabance mali, niektori nie. Inym pripadom je, ze z kazety sa film musi casto vytiahnut vytahovatkom. Zaciatok filmu preto byva poskarabany vzdy.

Obsluha minilabu filmy zmotava popisanym sposobom po celej zemeguli, a treba vediet, ma v tom prax mozno aj niekolko desatroci ... V tom by som problem nevidel. Problemom byva skor to, ze po spracovani sa filmy nestrihaju do trezorkov.

Minilab treba vidiet ako sluzbu pre amatera, pripadne profesionala. Entuziasta - to je clovek, co foti s nadsenim a nie je ani amater, ani profesional, ten by si mal vyvolavat filmy sam.

Zacal by som si kupovanou konfekciou.

Nejde ani tak o vazenie, ale prvy nakup vsetkych chemikalii + ich overenie je velmi dlha cesta. Hlavne to overovanie .... (Nie, ze by mne to vadilo, kedze zivot je dlhy a niecim sa zabavat treba.)

Ostatne je uz jednoduche. Staci teplomer a stopky. A trochu ochrannych prostriedkov.

 

S tymi skrabancami:

Aj pri najopatrnejsej manipulacii sa na filmoch objavia. Moznoze to clovek nechce vidiet, najdu sa aj na CB filmoch, doma vyvolanych. Cistota totiz nie je jedinou podmienkou na neposkodeny film. Zasadnym nedorozumenim je, ked si fotograf neuvedomi, ze samotna pritlacna dosticka v pristroji sposbuje na podlozke pekne a suvisle ryhy. Vyhodnocovali sme raz filmy roznych dobrovolnikov v zavesovom vyvolavcom automate, kde sa film ani raz nedotkne ziadnej jeho sucasti. Niektori fotografi skrabance mali, niektori nie. Inym pripadom je, ze z kazety sa film musi casto vytiahnut vytahovatkom. Zaciatok filmu preto byva poskarabany vzdy.

Obsluha minilabu filmy zmotava popisanym sposobom po celej zemeguli, a treba vediet, ma v tom prax mozno aj niekolko desatroci ... V tom by som problem nevidel. Problemom byva skor to, ze po spracovani sa filmy nestrihaju do trezorkov.

Minilab treba vidiet ako sluzbu pre amatera, pripadne profesionala. Entuziasta - to je clovek, co foti s nadsenim a nie je ani amater, ani profesional, ten by si mal vyvolavat filmy sam.

Zacal by som si kupovanou konfekciou.

Nejde ani tak o vazenie, ale prvy nakup vsetkych chemikalii + ich overenie je velmi dlha cesta. Hlavne to overovanie .... (Nie, ze by mne to vadilo, kedze zivot je dlhy a niecim sa zabavat treba.)

Ostatne je uz jednoduche. Staci teplomer a stopky. A trochu ochrannych prostriedkov.

Vážený kolega Keko,

 

Ďakujem pekne za ako vždy sympatický postreh:)

 

Práve preto som začal vŕtať do probematiky si robiť C41 doma, a nie nechať to na neznáme zdroje.

Ja to fotím tak si to budem robiť aj sám ako ČB, a určite keď to bude zo srdca, budú aj výsledky časom pozitívne a možno aj lepšie ako z labu,kým sa do toho dostanem.

 

Ja si velmi potrpím na čistote filmovej šachty, a aj poznám to, keď sa mi zrnko prachu ukotví v poréznej štuktúre prítlačnej plošiny na film.

Preto pred každým vložením filmu robím očistu prístroja.Mesačne robím cca 10-15 filmov ČB, a škrabance mám pozriedka,s filmom pracujem ako v perinke.Totálne ich určite neodstránim, ale nie sú v takej intenzite ako mali filmy z labu.

 

Len tie color pásy mi vždy obsahovali kratzeri,čo bolo vidieť aj na skene.

 

Predvčerom som si bol dať vyvolať v labe jeden color film, a počkal som si naň,následne ešte v predajni som si ho postrihal a vložil do obalu, a škrabance nikde.


  • 0

#65 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 listopad 2015 - 20:36:43

Urcite zelam co najviac uspechov za farebnymi zajtrajskami :)


  • 0

#66 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 25 listopad 2015 - 09:59:22

Neviem preco, ale moja skusenost je vzdy odovzdat pracu do ruk profesionala. Aj ked koketujem s vyvolavanim diakov doma.. z nudze cnost


  • 0

#67 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 25 listopad 2015 - 10:41:49

Pro C-41 proces je potřeba CD-4. CD-3 se používá pro pozitívní RA-4.

Mohu nabídnout na prodej CD-4 i CD-3, obě mám v dostatečném množství. Stejně tak i většinu další potřebné chemie.

Do SK umím poslat zdarma do Trnavy, kde máme pobočku firmy.

Pokud bude zájem, ozvete se na mail pavel.holcak@gmail.com.

 

Ověřené recepty třeba tady:

http://www.bonavolta...4_chemicals.htm

Ahoj,

CD-4 by se mi  hodilo, a taky patrně  Jirinolovi! Lze se nějak domluvit?


  • 0

#68 ladah

ladah

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 listopad 2015 - 13:35:15

Kolegové fotografové, CD-3 i CD-4 je již rozprodaná, prosím nepiště další požadavky. Zájemců bylo více než jsem čekal.

Možná sem časem dám seznam další fotografické chemie k prodeji, ale to musím nejdříve udělat revizi stavu.

 

 

Zdraví Pavel H.


  • 0

#69 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 14 prosinec 2015 - 15:41:25

Dobré světlo všem.

Tak jsem právě vyvolal svůj první film v podomácku namíchané
C41 chemii. Na první pohled to vypadá velmi dobře. Hned ráno
letím do labu to nechat vyvolat (na RA4 se teprve chystám).
Rád bych se ale zeptal někoho kdo si doma C41 míchá také
na 2 věci:
1. používám bělič ve složení
80g hexakyanoželezitan tridraselný CAS 13746-66-2
20g bromid draselný CAS 7758-02-3
voda do 1l.
Když to spočtu s ohledem na množství a cenu je
to nejdražší část vyvolávání. Proto jsem se chtěl zeptat
zda máte zkušenost s opětovným použitím běliče a jeho
výdrží.
Zatím míchám vždy 250ml lázní (do Jobo tanku) než si udělám
rolnu s termostatem podle návodu na Paladixu
Pak bude stačit jen 140ml lázní.

2. ustaluju Fomafixem 1 + 5. V návodech na netu se píše
ustalovat 6 minut. Na Fomafixu je však při 30st jen 90sec.
Nerad bych máchal film v ustalovači zbytečně dlouho.

Díky za vaše zkuešenosti.
Jirka[/url]

Pekný deň,

 

ako to je s tým bieličom / bleach?

Tu na angl. str. je to dosť viaczložkovo popísané :  http://www.bonavolta...4_chemicals.htm

 

A tu na temnej má to jednoduché zloženie:

 

1. používám bělič ve složení
80g hexakyanoželezitan tridraselný CAS 13746-66-2
20g bromid draselný CAS 7758-02-3
voda do 1l.

(má táto formula ten istý účinok?) ako tá zložitejšia na www.bonavolta.ch ?

 

Taktiež ma zaujíma stabilizer čo je na tej stránke:

Water (Room Temp) 800.0ml Formaldehyde, 37% 3.0ml Photoflo 200 0.8ml Water to make

 

Tu na temnej sa j píše, že je možne ustáliť aj vo Fomafixe.

 

Zasie niekde pozerám,ze bielič už obsahuje ustalovaciu zložku.

 

Teraz mi nieje celkom jasné, či ten stabilizer  je považovaný ako fixer/ustalovač?

 

ĎAKUJEM.


  • 0

#70 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 14 prosinec 2015 - 16:09:27


(má táto formula ten istý účinok?) ako tá zložitejšia na www.bonavolta.ch ?

 

Taktiež ma zaujíma stabilizer čo je na tej stránke:

Water (Room Temp) 800.0ml Formaldehyde, 37% 3.0ml Photoflo 200 0.8ml Water to make

 

Tu na temnej sa j píše, že je možne ustáliť aj vo Fomafixe.

 

Zasie niekde pozerám,ze bielič už obsahuje ustalovaciu zložku.

 

Teraz mi nieje celkom jasné, či ten stabilizer  je považovaný ako fixer/ustalovač?

 

ĎAKUJEM.

 

Není. Je to jen smáčedlo s přidaným formaldehydem, nejspíše pro antibakteriální účinek.

C-41 se skládá ze tří lázní. 1.Vývojka, 2.bleach/fix, 3.stabilizer.


  • 0

#71 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 14 prosinec 2015 - 16:11:28

 

 


(má táto formula ten istý účinok?) ako tá zložitejšia na www.bonavolta.ch ?

 

Taktiež ma zaujíma stabilizer čo je na tej stránke:

Water (Room Temp) 800.0ml Formaldehyde, 37% 3.0ml Photoflo 200 0.8ml Water to make

 

Tu na temnej sa j píše, že je možne ustáliť aj vo Fomafixe.

 

Zasie niekde pozerám,ze bielič už obsahuje ustalovaciu zložku.

 

Teraz mi nieje celkom jasné, či ten stabilizer  je považovaný ako fixer/ustalovač?

 

ĎAKUJEM.

 

Není. Je to jen smáčedlo s přidaným formaldehydem, nejspíše pro antibakteriální účinek.

C-41 se skládá ze tří lázní. 1.Vývojka, 2.bleach/fix, 3.stabilizer.

 

No, taky jsem to mohl napsat rovnou všechno česky nebo anglicky. Bleach/fix = bělič/ustalovač, v jedné lázni.


  • 0

#72 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 14 prosinec 2015 - 16:12:37

 

 


(má táto formula ten istý účinok?) ako tá zložitejšia na www.bonavolta.ch ?

 

Taktiež ma zaujíma stabilizer čo je na tej stránke:

Water (Room Temp) 800.0ml Formaldehyde, 37% 3.0ml Photoflo 200 0.8ml Water to make

 

Tu na temnej sa j píše, že je možne ustáliť aj vo Fomafixe.

 

Zasie niekde pozerám,ze bielič už obsahuje ustalovaciu zložku.

 

Teraz mi nieje celkom jasné, či ten stabilizer  je považovaný ako fixer/ustalovač?

 

ĎAKUJEM.

 

Není. Je to jen smáčedlo s přidaným formaldehydem, nejspíše pro antibakteriální účinek.

C-41 se skládá ze tří lázní. 1.Vývojka, 2.bleach/fix, 3.stabilizer.

 

Je tu nejaká alternativa pre stabilizer?

 

Tam sa pise o nejakom PHOTOFLO 200...

 

Aké recepty na stabilizer používate Vy ?


  • 0

#73 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 14 prosinec 2015 - 16:50:03

 

 

 


(má táto formula ten istý účinok?) ako tá zložitejšia na www.bonavolta.ch ?

 

Taktiež ma zaujíma stabilizer čo je na tej stránke:

Water (Room Temp) 800.0ml Formaldehyde, 37% 3.0ml Photoflo 200 0.8ml Water to make

 

Tu na temnej sa j píše, že je možne ustáliť aj vo Fomafixe.

 

Zasie niekde pozerám,ze bielič už obsahuje ustalovaciu zložku.

 

Teraz mi nieje celkom jasné, či ten stabilizer  je považovaný ako fixer/ustalovač?

 

ĎAKUJEM.

 

Není. Je to jen smáčedlo s přidaným formaldehydem, nejspíše pro antibakteriální účinek.

C-41 se skládá ze tří lázní. 1.Vývojka, 2.bleach/fix, 3.stabilizer.

 

Je tu nejaká alternativa pre stabilizer?

 

Tam sa pise o nejakom PHOTOFLO 200...

 

Aké recepty na stabilizer používate Vy ?

 

PHOTOFLO je (obyčejné) smáčedlo od Kodaku. Můžeš dát cokoliv jiného od konkurence, Ilford Ilfotol, Tetenal Mirasol, Foma Fotonal...


  • 0

#74 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 14 prosinec 2015 - 16:55:19

 

 

 

 


(má táto formula ten istý účinok?) ako tá zložitejšia na www.bonavolta.ch ?

 

Taktiež ma zaujíma stabilizer čo je na tej stránke:

Water (Room Temp) 800.0ml Formaldehyde, 37% 3.0ml Photoflo 200 0.8ml Water to make

 

Tu na temnej sa j píše, že je možne ustáliť aj vo Fomafixe.

 

Zasie niekde pozerám,ze bielič už obsahuje ustalovaciu zložku.

 

Teraz mi nieje celkom jasné, či ten stabilizer  je považovaný ako fixer/ustalovač?

 

ĎAKUJEM.

 

Není. Je to jen smáčedlo s přidaným formaldehydem, nejspíše pro antibakteriální účinek.

C-41 se skládá ze tří lázní. 1.Vývojka, 2.bleach/fix, 3.stabilizer.

 

Je tu nejaká alternativa pre stabilizer?

 

Tam sa pise o nejakom PHOTOFLO 200...

 

Aké recepty na stabilizer používate Vy ?

 

PHOTOFLO je (obyčejné) smáčedlo od Kodaku. Můžeš dát cokoliv jiného od konkurence, Ilford Ilfotol, Tetenal Mirasol, Foma Fotonal...

 

No super, už som v obraze. V starej foto literature BAREVNA FOTOGRAFIE PRO KAZDEHO sa píše len o vyvolaní,bielení a ustalovaní, o stabilizér sa nepíše nič, je vlastne ten stabilizer nutný? Vlastne či ho použijem alebo nie, je na mojej rozhodnutí, lebo napr. keď robím ČB tak zmáčadlo nepoužívam.


  • 0

#75 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 prosinec 2015 - 19:14:34

Tak popořadě.

 

Bělič a ustalovač jsou ve standardním procesu C-41 dvě různé lázně. V amatérské sadě jsou spojeny do jedné, protože obě operace mohou probíhat společně. Já používám oddělené lázně, již kvůli regeneraci.

 

V zásadě jsou dva typy běličů: jeden založený na ferrikyanidu draselném, druhý na chelatonátu železitosodném. Ten první je rozšířenější, protože pracuje rychleji a je snáze dostupný, ovšem je tam určité nebezpečí vzniku jedovatého plynu. Ten druhý je bezpečnější, ale chelatonát se blbě shání. Nejjednodušší je opatřit si bělič pro minilaby, prodává se jako koncentrát a ředí se vodou na pracovní roztok. Bělič má ze všech lázní nejdelší životnost a vydatnost; pokud se regeneruje tak jen asi 5ml na film. Kyslík mu neškodí, naopak pro správnou funkci má být dobře provzdušněn.

 

Ustalovač je úplně normální thiosíranový rychloustalovač, může to být i Fomafix.

 

Hlavní úlohou stabilizátoru je ochrana emulze proti plísni, u procesů pro minilaby také dokončuje neutralizaci ustalovače (závěrečné praní trvá jen 3-4 minuty). V amatérské praxi se užívá stabilizátor s formalínem, ten je ale jedovatý a zakázaný. V lázni pro minilab je nějaké organické antimykotikum. Stabilizátor pro minilab se také dá koupit. Smáčedlo může být Fotonal.

 

Léta jsem s tím experimentoval, kombinoval míchané a profesionální lázně atd. Vždycky to fungovalo. Jestli mohu něco doporučit, je to pořízení a používání regenerovatelných lázní pro minilab. Souprava na 10 litrů vývojky a odpovídající množství ostatních lázní vyjde zhruba okolo 1000 Kč a vystačí na stovky filmů.   


  • 0

#76 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 14 prosinec 2015 - 19:44:40

Tak popořadě.

 

Bělič a ustalovač jsou ve standardním procesu C-41 dvě různé lázně. V amatérské sadě jsou spojeny do jedné, protože obě operace mohou probíhat společně. Já používám oddělené lázně, již kvůli regeneraci.

 

V zásadě jsou dva typy běličů: jeden založený na ferrikyanidu draselném, druhý na chelatonátu železitosodném. Ten první je rozšířenější, protože pracuje rychleji a je snáze dostupný, ovšem je tam určité nebezpečí vzniku jedovatého plynu. Ten druhý je bezpečnější, ale chelatonát se blbě shání. Nejjednodušší je opatřit si bělič pro minilaby, prodává se jako koncentrát a ředí se vodou na pracovní roztok. Bělič má ze všech lázní nejdelší životnost a vydatnost; pokud se regeneruje tak jen asi 5ml na film. Kyslík mu neškodí, naopak pro správnou funkci má být dobře provzdušněn.

 

Ustalovač je úplně normální thiosíranový rychloustalovač, může to být i Fomafix.

 

Hlavní úlohou stabilizátoru je ochrana emulze proti plísni, u procesů pro minilaby také dokončuje neutralizaci ustalovače (závěrečné praní trvá jen 3-4 minuty). V amatérské praxi se užívá stabilizátor s formalínem, ten je ale jedovatý a zakázaný. V lázni pro minilab je nějaké organické antimykotikum. Stabilizátor pro minilab se také dá koupit. Smáčedlo může být Fotonal.

 

Léta jsem s tím experimentoval, kombinoval míchané a profesionální lázně atd. Vždycky to fungovalo. Jestli mohu něco doporučit, je to pořízení a používání regenerovatelných lázní pro minilab. Souprava na 10 litrů vývojky a odpovídající množství ostatních lázní vyjde zhruba okolo 1000 Kč a vystačí na stovky filmů.   

Dubraro, ďakujem, teraz v tom mám jasno. Ešte som C-41 neriešil ani len prakticky. Teraz už mám CD-4 kúpenú, ešte dokúpiť zvyšok chémie a môžem začať.

Ešte sa spýtam na ten Fomafix, či nebude color filmu vadiť jeho kyslá reakcia,resp. použijem len samotný thiosíran ?


  • 0

#77 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 prosinec 2015 - 00:10:18

Tu by mohli byt v skratke tie "parve" chemikalie.

http://www.kodak.com...c/PF797BENG.pdf

Urcite by som nesiel do ustalovaca so sirnatanom sodnym, ale amonnym. Ten sa blbo zhana. Ale nenarusuje farbivo v jednotlivych vrstvach.

Oddelovat bielic od ustalovaca je mudre pravidlo. Ide o to, ze niektore farby sa tvoria este v bielici. Ale moderne filmy uz obsahuju take farbotvorne komponenty, ktore su na to menej citlive. Osobne by som ale delil uz len z dovodu spravne vytvorenej masky. Uz si to nepamatam detailne, ako to funguje, ale bez spravne vytvorenej masky sa k dobremu vysledku dostaneme iba velmi tazko.

Ovsem su k zakupeniu sady od Tetenal a inych vyrobcov, kde su oba kupele zlucene.  Vyrobca musel preukazat velku davku vynaliezavosti.

Co sa tyka zaverecneho kupela, ked sa perie vodou, zmacadlo by malo stacit. Formalin sa uz nepouziva. Predlzuje vsak zivotnost. Podobne aj metanol, Oba su silne skodliviny.

Ak chcete chemiu z minilabu, Fuji sa nehodi. Ten Kodak je naozaj pecka.


  • 0

#78 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 prosinec 2015 - 11:28:37

Taky jsem kdysi (ještě od slovutného XGASe) dostal varování, že Fomafix není úplně vhodný, že by se do něj mělo alespoň něco přidat, jinak prý "vyžere červenou barvu". Používal jsem jej léta a nezdálo se, že by něco vyžral.

Pravdou ale je, že na amatérské vyvolávání se nekladou tak přísné nároky jako na profesionální zpracování. Stejně se každý film pak zpracovává individuálně a případné drobné barevné odchylky se korigují při skenování nebo při osvitu papíru. BTW: proto je amatérské vyvolání E-6 náročnější než C-41, při diapozitivu je to finální produkt a žádná korekce již není možná.

Já jsem kdysi koupil na Aukru sadu chemie pro minilaby Agfa na 40 litrů a tu používám dodnes, už asi 10 let, vyvolal jsem něco okolo 600 filmů.


  • 0

#79 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 15 prosinec 2015 - 17:22:25

Podľa tohoto, ako čítam aj starú color foto litratúru, že farebný film je dosť háklivý na pH ustalovacieho roztoku, oproti B & W,kde až tak pH nieje potrebné precízne sledovať.Budem sa riadiť podľa starej literatury, ako som si všimol,v podstate zloženie chemikálií je takmer identické so súčasnou formulou c-41,až na vyvolávaciu látku. Bielić a fixer má hlavné zložky identické so súčasnými postupmi až na niektoré vedlajsie chemické prvky.

Aj sa popisuje a upozorňuje korekcia pH roztoku pri ustalovaní.


  • 0

#80 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 prosinec 2015 - 15:05:53

Řeším domácí vyvolávání už asi dva roky a stále jsem nenašel čas to rozštípnout. Kino nechávám dělat v minilabu spolu s náhledy 10x15, svitky jsem dělával v Tetenal kitu, neb je v mém minilabu nedělají.

Kino zvětšuji celkem bez problémů a zdá se, že proces zvládám stále opakovatelněji. Se svitky jsem měl občas výrazně větší problémy nalézt barevnou filtraci.

V diskuzích jsem se dočetl o barevném posunu při zpracování v Tetenal kitu, proto jsem se loni rozhodl už jej dále nepoužívat. Podezření na možnost

barevného posunu díky společnému běliči a ustalovači resp. vlivu na barevnost masky je ostatně zmíněna i v této diskuzi.

 

Můj problém je, že svitků mám velice málo a času na experimenty ještě míň. Když už se utrhnu do komory, tak bych rád, abych viděl i výsledek v podobě hezké fotky.

Postupem času jsem si sehnal potřebné chemikálie, nicméně váhám jestli jít cestou míchané nebo minilabové (případně jiné konfekční) chemie.

Bělič mám Tetenal CN-16Q ze zrušeného minilabu, jako ustalovač počítám s fomafixem (trochu mě tedy znervóznila XGASova zmínka o vyžrané červené)

a stabilizátor chci použít formaldehyd a ORWO 905. Zbývá tedy vývojka. Tu mohu buď namíchat nebo koupit. Raději bych ji koupil, nicméně se obávám,

že ji nebudu moci používat v režimu regenerace. Na to mám malý přísun filmů. Měli byste nějaký tip na vhodnou chemii (vývojku a její startér) na spolehlivé domácí zpracování?

Tedy buď použitelnou jednorázově, nebo naopak s co nejdelší výdrží. Na eshopech je chemie různá, nicméně z popisů (či spíše nepopisů) se obtížně odhaduje její vhodnost. 

 

Míchali jste si vývojku doma? Je třeba pro spolehlivé výsledky měřit pH? Na internetu je mnoho (podobných) receptů. Nikde jsem ale nenašel podrobnosti

o výdrži, regeneraci a zkušenostech s výsledky.

 

Mohli byste poskytnout Vaše ověřené postupy při vyvolávání?

 

Díky moc.


  • 0

#81 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 leden 2016 - 16:34:25

Chtěl jsem využít času o Svátcích a zvládnout C41 s minilabovou chemií. Šel jsem cestou nejnižší ceny a koupil vývojku Kodak Flexicolor standard http://www.abcfotopo...l-45-ml--135-24

a k tomu startér http://www.abcfotopo...vojka-rabnp-12l. Nečekal jsem žádný větší problém, nicméně nakonec jsem spoustu času věnoval shánění informací o míchání a použití roztoků.

Je fakt, že jsem nakonec volného času moc neměl a moc jsem se tomu nevěnoval, nicméně doteď se mi nepodařilo sehnat a hlavně ověřit všechny informace.

 

Na lahvích je označení Flexicolor developer replenisher 20l cat. no 3667805. Mám k dispozi jen návod na umíchání celých 20l. Startovat by se mělo 860ml replenisheru, 18ml startéru a dolít do litru.

Občerstvení by mělo být 45 ml /m kinofilmu. Podmiňovací způsob používám, protože se mi to nepodařilo stoprocentně ověřit.

Na lahvích jsou české přelepky o nebezpečí a jsou zde i objemech jednotlivých složek v lahvích. Z toho by se dal snadno spočítat postup pro přípavu menšího množství (pokud jsou údaje přesné). 

Nicméně na stránkách Kodaku jsem nenašel o této vývojce ani slovo a žádný míchací postup neodpovídal. Taktéž jsem zde nenašel nic o balení 20l a nic při hledání podle cat no, což mě velice nemile překvapilo. 

Docela dlouho jsem tápal, co vlastně mám za vývojku, jak startovat a jak občerstvovat. Resp. nějakou informaci jsem měl, ale nebylo, jak ji ověřit.

Jedinou zmínku o cat no 3667805 jsem našel na Apugu http://www.apug.org/...jobo-kit-2.html, kde poměry míchání

jakž takž sedí, nicméně chyba (údajné objemy jednotlivých složek a výsledné množství replenisheru) je poměřně velká a navíc příliš neodpovídá způsobu startování. 

Vývojka je zde značena jako Flexicolor LU LORR, což je v následujících příspěvcích zpochybňováno. Příspěvek se jeví jako odpověď člověka z Kodaku dotaz umíchání litru vývojky (tedy pracovního roztoku)

a dávám mu přes rozpory nějakou váhu.

 

Konzultoval jsem to s prodejcem a ten se mi snažil ochotně pomoci. Výsledkem je, že vím to, co jsem uvedl nahoře. Zbývá tedy nějak ověřit objemy složek v lahvích a můžu míchat. Nicméně

červík pochybností hlodá a nechce se mi řešit problémy s nedokonale vyvolanými filmy. Ve způsobu míchání bych chtěl mít naprostou jistotu.

Prodejce mi nabídl možnost vývojku vrátit / vyměnit. V tom případku bych uvažoval o Flexicoloru SM http://www.abcfotopo...developer-8x3-l, který by se,

pokud jsem dobře pochopil, neměl startovat a replenisher je zároveň pracovní roztok vývojky (neředí se). Výhodou je množství (8 x 3l) malých uzavřených balení a tedy očekávatelná dlouhá výdrž

neotevřených lahví. Nevýhodou cesta na poštu a dvojí poštovné.

 

Myslíte, že je lepší zůstat u nakoupeného Flexicoloru standard nebo vyměnit za Flexicolor SM?

U Flexicoloru standard varují před stárnutím dílu C a pokud smrdí nebo nesmrdí po síře (to jsem zapomněl nicméně se to dá najít), tak koncentráty dále nepoužívat. Jaká

bývá orientačně výdrž pracovního roztoku vývojky a hlavně výdrž jednotlivých složek v otevřených lahvích? Moje vývojka je jen v jedné sadě lahví a musím tedy otevřít tedy celých 20l.

Filmů mám dost málo, tak že jsem počítal s tím, že tak každý měsíc nebo dva umíchám nový pracovní roztok a v něm vyvolám několik kusů filmů. Sice tak zdaleka chemii nevyužiju,

nicméně cena i tak bude naprosto v pohodě. Je tato moje představa reálná?

Jaké jsou varianty vývojek Flexicolor? Na webu Kodaku jsou celkem čtyři - bez přívlastku, LORR, LU LORR a SM. SM je jasná, nicméně ostatní jsou v dokumentech značeny tak nějak nejednoznačně.


  • 0

#82 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 11 leden 2016 - 19:57:38

LU, teda Low Utility - to znamena, ze sa nasadzuje do strojov s malou prevadzkou. LORR znamena Low Replenishment Rate - v preklade znamena, ze sa pouziva mala regeneracna (doplnovacia) davka.

Kazdopadne ide o docela exoticku vyvojku, bezne sa pouziva iba LORR - presnejsnejsie balenie 4x10 litrov. To znamena, ze sa z jednej flasky A, jednej B a jednej C riedi na 10 litrov.

SM - nech ta ani nenapadne!!!

K tej tvojej vyvojke. Vsetky informacie o priprave regeneratoru najdes na krabici, nieco ako zober 15 l vody, vlej diel A, zamiesaj atd. Takto mas pripraveny regenerator/replenisher. Az z nej si potom pomocou startera pripravis roztok na vyvolavanie - pracovny roztok (niekedy pomenovany ako seasoned). Mnozstvo startera i vody by malo byt napisane na starteri.

Pokial budes vyvojku pouzivat ako oneshot, jednoducho takto pripraveny a nastratovany roztok vylajes. Pokial pojdes cestou regeneracie, potom po kazdom metri vyvolaneho filmu pridas predpisane mnozstvo regeneratoru/replenisheru. Pre Flexicolor LORR je to nieco v rozpati 17- 21ml na meter filmu. Pre Flexicolor LU LORR pouzijes 21ml na meter filmu. O tom, ci zostava pracovny roztok stale v dobrej kondicii napovie dokument:

http://www.kodak.com...icolorLU_US.pdf

presnejsie, ta druha tabulka. Ak si pripravis 3 litre parcovneho roztoku, potom neustalou regeneracoiu pri vyvolavani tyzdenne 20 filmov 24 obr (co je asi meter), bude roztok stale v dobrej kondicii. Logicky, ked si pripravis 1 liter, staci 6-7 filmov tyzdenne. Da sa to vypocitat aj tak, ze 1 liter vyvojky treba zregenerovat po 21ml/film behom 56 dni, teda 8 tyzdnov. 1000ml/21ml=asi 47 filmov. 47 filmov/8tyzdnov je asi 6 filmov, co asi koresponduje s tabulkou.

Zivotnost pracovneho roztoku pri regeneracii teda zavisi od poctu filmov a prislusnej regeneracie.

Zivotnost regeneratora je urcite viac ako mesic, myslim, ze v dobre uzavretej flasi to bude okolo 1/2 roka.

Zivotnost koncentratov (dielov A, B a C) bude niekolko rokov.  Diel C je dobre osetreny disiricitanom sodnym, ked sa neotvori, vydrzi roky tak ako ostatne koncentraty. Musi vsak byt zavrety takou plastovou blankou. Ovela viac skody narobi mraz a vysoka teplota, nez vek.

Mne vychdza, ze najlacnejsie a najprijatelnejsie je pouzivat Flexicolor LORR s tym, ze o 4x10 litrov sa podelia 4-ia priatelia :) Pokial to ide, treba regenerovat, pokial nie rovno vylievat.

JOBO je na vyvolavanie C-41 fajn, pretoze C-41 ocakava neustaly pohyb.

Prevadzka pH metra je pomerne draha a nema prilis zmysel. Rovnako ako prehnane draha voda, C-41 predpoklada pouzitie pitnej vody a k dlhej zivotnosti sa dopracujes beznou destilkou.


Tento příspěvek byl upraven od keko: 12 leden 2016 - 11:33:56

  • 0

#83 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2016 - 18:47:29

Díky moc za radu. Princip občerstvování chápu. Používám tak minilabovou chemii RA4. Fotky dělám nárazově a mám problém pak odhadnout regeneraci staršího pracovního roztoku.

U RA4 se to celkem dá, prostě přilívám regenerátor do té doby než je černá černá a bílá bílá. Není to ideální nicméně opakovatelnost výsledků se mi zdá být dobrá. Už mám taky jistý odhad (cca 500 ml / týden u chemie Tetenal).

Tento postup si ale nemůžu dovolit u filmů. Vidím, to tak, že budu spracovávat nárazově několik filmů tak za měsíc za dva. Tedy čerstvě nastartovaná lázeň a pak rychlé vyvolání několika filmů s předepsanou regenerací a pak vylít.

Nedovedu si představit návrat třeba k měsíc staré chemii a odhad regenerace pro první film. Bude to sice neúsporné, ale nevidím v tom větší problém.

Obával jsem se rychlého stárnutí otevřených nesmíchaných lahví. Výdrž v řádu roků mě opravdu potěšila. Moje vývojka je vyrobena již v roce 2012, podle prodejce je to ale jedno.

 

Proč nebrat Flexicolor SM? Líbilo se mi malé množství více sad lahví. Navíc by měl být určený pro malé tanky. Každopádně díky moc za varování. Koupenou vývojku tedy vracet nebudu. Příště můžu pak vzít

tel LORR.

 

Měl jsem jisté problémy zjistit, co mám vlastně za typ vývojky neb mi přišla bez krabice. Prodejce se velice omlouval (chudák skladník...) a poslal její obrázek . Podle toho a jeho slov se jedná o Kodak Flexicolor

Standard - tedy není to  LORR ani LU LORR. Regenerace by měla být vyšší, tedy 45ml / m kinofilmu. Na krabici byl i postup přípravy, bohužel jen celých 20l bez uvedení objemů jednotlivých lahví.

Startuje se podle něj 860ml replenisheru, 18ml startéru a dolít do litru. Na lahvích jsou na českých přelepkách uvedeny jednotlivé objemy, takže nic by nic nebránilo vypočít poměry a začít míchat.

Nicméně mě zarazil výše uvedený příspěvek na Apugu, který mě dost znejistěl, protože podle výpočtů to moc nesedí, jsou tam dost velké odchylky. Přitom by měl pocházet od Kodaků... Ještě vymyslím způsob,

jak změřit objemy lahví bez vylití a můžu začít. Pokud bys měl postup, jak pracovat právě s touto vývojkou (Flexicolor replenisher developer 20l cat no 3667805, česky Flexicolor standard), moc by mi to pomohlo,

resp. by mě to potvrdilo moje dosavadní zjištění. Zvýšenou regenerace v čase kvůli malé zátěži skoro jistě nevyužiju. Intervaly mezi vyvoláváním budou patrně příliš velké.

 

Vyvolávat budu v plastimatce. Mám na to takový forichtung s topením a čerpadélkem z akvárka. Dělal jsem v tom bez problémů s litrovou amatérskou sadou od Tetenalu. Nebylo problém udržet chybu teploty do půl stupně.

Potřeba neustálého pohybu ve vývojce chybu teploty možná trochu zvýší. Nemyslím ale že nějak výrazně. U tetenalu jsem překlápěl po 15sec.


  • 0

#84 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 leden 2016 - 19:16:09

SM chemia je naozaj pre tanky s malym objemom pracovnych roztokov. Je ale urcena do strojov, kde sa cely cartridge vrazi do stroja a stroj si vsetko sam miesa a davka sa kombinuje s oplachovou vodou a vodou kompenzujucu odpar. To by este slo nejak vypozorovat (tato chemia je vlastne najmenej popisana v manualoch), vacsi problem je, ze sa neda startovat. I to by nejako slo, ale iste to nie je ono. Pracovne roztoky sa kupuju uz hotove a vlastne sa pouziju iba na zaciatku pri spusteni stroja a vzdy, ked sa chemia "zlomi", teda pracovny roztok sa musi vypustit a naliat novy.

Niekolko rokov vydrzi koncentrat neotvoreny. Raz otvoris, uz sa startuntia musis obavat. Pomoze inertny plyn, ktory nastriekas do flase a zavries. Potom by to ten rok vydrzat malo.

Samozrejme objem bez vyliatia nezistis. Ale raz by som to skusil. Potom uz len treba podelit zisteny objem objemom zamyslanym.

Doplnim neskor, mam teraz nejaku povinnost.

 

-----------------------------------------------------------

 

Ospravedlnujem sa, mohol som si ten tvoj odkaz na SM chemiu pozriet hned. SM chemia urcena pre minilaby su vlastne take kartridze, funguje tak, ako som popisal. Ale ta, na ktoru ukazuje tvoj odkaz je naozaj chemia na vyvolavanie v tankoch a pre tvoje pouzitie je naprosto v poriadku.

 

Zabudnime teda SM pre minilaby a maly popis tej, na ktoru si sa pytal. Nejde o doplnovac/replenisher (alebo ako sa tu vravi - regenerator), po zarobeni dostanes rovno pracovny roztok, ktory sa dalej uz nestartuje. Pouziva sa uplne rovnako, ako vacsina CB vyvojok, teda naplnis tak do plna, preklapas 30´´, a potom kazdej pol minuty 15´´.  Tato chemia nepocita s regeneraciou, po pouziti sa leje do kanala. Cena je ale asi to, co nepotesi.  Teplota vyvojky 37.8°C 3min 15´´. Pre JOBO  je vhodna.

Katalogove cislo, ktore uvadzas prinalezi vyvojke Flexicolor Replenisher LU. Ako som skor uviedol, LU je Low Utility, ktora je lepsie osetrena proti starnutiu a navyse vyssou regeneracnou davkou vytesni vacsie mnozstvo pracovneho roztoku. Funguje to tak, ze dobre vyladeny system pouziva na doplnenie iba tie latky, ktore sa vyvolavanim spotrebuju a vodu, ktora vytesni cast pracovneho roztoku, ktory obsahuje aj reakcne splodiny. Vytesnuje sa teda vlastne inak este pouzitelny roztok. Keby sa to ale takto nedialo, zacali by sa rekcne splodiny hromadit, tie by proces spomalovali napriek doplnovaniu tych cerstvych ... Je preto velmi dolezite aby sa doplnovalo priebezne, presnejsie co nacastejsie i za cenu malych doplnovacich mnozstiev. LU bola teda s ohladom na zvysenu zivotnost navrhnuta tak, aby sa doplnovalo co najvacsimi doplnovacimi davkami. Osobne si pamatam, ze sa taketo velke doplnovacie davky pouzivali kedysi normalne, teda aj s chemiou s mesacnym cyklom, potom sa davky znizili na polovicu - odtial to LORR a s klesajucou vytazenostou strojov vymysleli chemiu s povodnymi davkami, ale s dvojnasobnou zivotnostou a poslednym trendom je mala davka (teda LORR) a zaroven dlha zivotnost (teda LU). Tvoj pripad by mal mat regeneracnu davku 41ml/1meter filmu.  Keby si ale mal pochybnost, mozem ta ubezpecit, ze systematicke preregenerovavanie dvojnasobnou davkou sa ustali na stave, ktory lahko dotyka tzv kontrolneho limitu, co je vlastne este stale povazovane za dobre vyvolany film. Celkom urcite  ta to ale nebude vyznamne zatazovat, ked si pred kazdym pouzitim zamiesas vzdy cerstvu vyvojku. Ak ju (vyvojku) 2x - 3x zregenerujes dvojnasobnou davkou este stale to bude iba nepatrny narast koncentracie vyvolavacich latok a pravdepodobne by sa jednalo o nemeratelny posun. Ako tuto chemiu zamiesat pomocou startera? Nuz, neviem, nikdy som ju (tu tvoju vyvojku)nemal moznost drzat v ruke. Treba este popatrat, ale ani tu nejaka mala odchylka nebude mat fatalne dosledky. Ked si uvedomis, ze vplyvom nepresnostiam s casmi i teplotami dojde k vacsim chybam ... Ked si vyskusas jednu schemu miesania, treba ju potom precizne dodrziavat.

S tym objemom. Nevylievaj a nemeraj objemy, skus si zobrat subleru, odpocitaj hrubku stien a potom pi-r-na-druhu-krat-vyska...


  • 0

#85 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 leden 2016 - 21:29:15

mám možnost získat odpadové látky z labu. Prý jsou ještě více jak z poloviny dobré. Co vy na to????????? Díky


  • 0

#86 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 leden 2016 - 01:38:34

mám možnost získat odpadové látky z labu. Prý jsou ještě více jak z poloviny dobré. Co vy na to????????? Díky

Otcecasu, ak ide o RA-4, smelo do toho. Zivotnost je uz samozrejme obmedzena, ale urcite da sa pouzit. Pokial ide o C-41, potom je uplne v poriadku bielic a ustalovac. S vyvojkou by som bol skepticky.

Okolo RA-4 mam aj skusenosti. Vyvojku i bieliaci ustalovac od nas bral jeden profik, co zvacsoval farbu na zvacsovaku a vysledky boli bezvadne. Odpad bol (este stale je) Kodak Ektacolor Prime SP Developer Replenisher a Kodak BleachFix Replenisher- Stroj Noristsu s oddelenymi nadobami pre zber odpadu. To je dolezite, lebo Fuji Frontier zlieva vyvojku, bielici ustalovac i praciu vodu do jednej nadoby. Je to ekologickejsie, ale dalej neupotrebitelne.

O tej C-41, mal by to byt opat Noritsu stroj (alebo stroj s oddelenymi odpadmi), z principu viem, ako funguje bielic a ako fixer, a ze tam nemoze byt problem, ktory by sa nedal riesit malym predlzenim casov. Vyvojka je ale taka certovska vec, ked sa dnes uz vyvolava nepomerne menej, vacsinou sa vyvojky pohybuju na kraji zivotnosti. Dalsi problem je, ze u nas v Bratislave, vacsina labov vyvolava chemiou Fuji a tie nemaju oddelen odpady. A k tomu este v samotnom stroji sa nachadza tank, v ktorom sa bielic s fixerom dokonca zmiesavaju ...

Takze RA-4 mozem doporucit, u C-41 by to chcelo hlbsiu analyzu. Nepoznam napr stroje Konica, Agfa ...


  • 0

#87 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 13 leden 2016 - 19:47:05

Děkuji za odpověď.

Lab je NORISTSU. Mám si dojít s butelkou. Dá mi chemikálie kolik chci. Bojím se však, že nebudou  chemikálie při každém odběru stejné - tedy, že nebude proces opakovatelný.


  • 0

#88 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 leden 2016 - 21:30:13

Ziadne obavy :)

Chemia je zo dna na den ina a preto kazdy stroj robi tzv Morning Set-Up. Tym sa zistuju drobne rozdiely, ktore mozu vzniknut chybami v regeneracii, vychladnutim a znovu zohriatim roztokov, ale aj inymi vplyvmi. Ale v principe ide o velmi robustnu a pre domace potreby "stabilnu" chemiu. A z minilabu vyteka +/- stale rovnaka. Ked ju nebudes regenerovat, bude fungovat aj tak, ovsem vycerpavanim zacnu fotografie vychdzat s mensim mnzstvom zltej a zacne sa sednut cierna. Je zadarmo! Ked si do misky nalejes 5 litrov chemie, urobis v nej 10 fotografii 10x15 a nespozorujes ziadnu zmenu.

Kazda varka papiera ma inu filtracnu vadu. T.j. kazda krabica sa musi filtrovat inak.

Dajte mi ten pevny bod vo vesmire ...

Aspon to skus.


  • 0

#89 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 26 březen 2016 - 14:29:05

Pozdravujem,

moje prvé pokusy s C41 doma, pomocou svojpomocne miešanej chémie.

 

Držal som sa receptov na http://www.bonavolta...4_chemicals.htm

 

Vývojka miešaná podľa receptu v menovanom odkaze.

CD4 som použil vo forme bieleho prášku (po nasypaní do roztoku ako poslednú látku v poradí,mi CD4 mierne zareagoval formou silnejšieho penenia ako šumienka),potom sa to ustálilo...

 

Fotené na FUJI SUPERIA 200 (2015-2016)

 

Prednamáčanie 1min v teplej vode v pracovnej teplote.

 

Predpokladám, źe to je CD4,kedže vyvolať sa niečo podarilo.Čas vyvolania 3,15

 

Použil som bielič s dvoma látkami, ferrikyanid a bromid dr., čas 2,30

 

Posledne som urobil roztok fomafixu 1+5 čas cca 3min.

 

Pranie v teplej vode ako boli roztoky 39-40 st.C

 

V prílohe surové skeny, a následne upravený obraz v programe,ako by to malo v reále vyzerať...

 

Výsledok špatný,vyblednuté,šedivé total mimo...

 

Vlastne čo chcem,keď to je moj druhý pokus, včera tak isto,len bielič som nechal 6min v tanku.

 

Mám ešte skladom CD4  vo forme sivých granuliek,vyskúšam aj túto verziu s inou formou CD4....

 

Obávam sa ustalovania, fomafix mám už dlhšie rozrobený, len som ho zriedil na pomer 1:5 s pracovnou teplotou 39-40 st.C na 3 min v tanku.

 

Ak viete k tomu niečo povedať, prosím, budem rád...

 

p.s.: expozicie sa neobávam, fotil som to s Pentax K1000, a ten ma nikdy nesklame expozične na B&W :)

ďakujem .

Přiložený soubor (y)


  • 0

#90 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 březen 2016 - 18:58:56

Tipol by som na slabu aktivitu vyvojky. T.j. nizka teplota, malo pohybu, alebo chybna navazka, stare CDecko.....

Moze byt este zly sken.

Ak si porovnas masku filmu na nenaxponovanej casti filmu doma vyvolaneho a v labe vyvolaneho - ake su tam rozdiely?

 

--------------

 

 

Este ma napadlo, ze aky mas ten uhlicitan vapenaty?


  • 0

#91 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 26 březen 2016 - 19:07:02

Tipol by som na slabu aktivitu vyvojky. T.j. nizka teplota, malo pohybu, alebo chybna navazka, stare CDecko.....

Moze byt este zly sken.

Ak si porovnas masku filmu na nenaxponovanej casti filmu doma vyvolaneho a v labe vyvolaneho - ake su tam rozdiely?

Porovnať nemám ako, lebo tie pôvodné filmy z labu som vyhodil..

 

Čo sa týka toho pohybu,nebol to stáli pohyb,cca každych 30sec.som to prekotil...teraz ma napadá,vlastne pri C41 musi byť pohyb vo vyvojke ustavičný,ak sa nemýlim...moze to byť pohybom. Navážka bola robená podla navodu,źeby bol bromid draselný starý,urćite aj je starý,lebo som ho kupil spod ruky...

 

CD4 je čerstvá,mala by byť...


  • 0

#92 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 26 březen 2016 - 19:10:09

Ešte uvažujem, či to nepoškodí FOMAFix, tá jeho kyslosť...

 

Čo sa týka zmáčadla, používam vlastne namiešané, kvapka jaru a pár kvapiek octu do tanku, to používam pri B&W, a filmy sú krásne lesklé bez fľakov...


  • 0

#93 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 26 březen 2016 - 19:13:14

Tipol by som na slabu aktivitu vyvojky. T.j. nizka teplota, malo pohybu, alebo chybna navazka, stare CDecko.....

Moze byt este zly sken.

Ak si porovnas masku filmu na nenaxponovanej casti filmu doma vyvolaneho a v labe vyvolaneho - ake su tam rozdiely?

 

--------------

 

 

Este ma napadlo, ze aky mas ten uhlicitan vapenaty?

Mám len uhličitan draselný, ten sa píše v recepte, ale ten je asi poriadne starý :/


  • 0

#94 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 26 březen 2016 - 19:16:49

Celkovo mal negatív dosť tmavé políčka, do husta, preto to je také svetlé,,, predpokladám ten pohyb, alebo stará chémia...


  • 0

#95 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 březen 2016 - 22:51:44

Ne-ne, ja som z tvojho prveho prispevku pochopil, ze mas policka svetle, ale ty ich mas tmave. Nemas to preexponovane?


  • 0

#96 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 27 březen 2016 - 00:23:11

Ešte uvažujem, či to nepoškodí FOMAFix, tá jeho kyslosť...

 

Čo sa týka zmáčadla, používam vlastne namiešané, kvapka jaru a pár kvapiek octu do tanku, to používam pri B&W, a filmy sú krásne lesklé bez fľakov...

FOMAFIX na farebný film? :shock: Len sa pýtam.


  • 0

#97 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 27 březen 2016 - 07:25:27

Ne-ne, ja som z tvojho prveho prispevku pochopil, ze mas policka svetle, ale ty ich mas tmave. Nemas to preexponovane?

Ne-ne, ja som z tvojho prveho prispevku pochopil, ze mas policka svetle, ale ty ich mas tmave. Nemas to preexponovane?



KEKO, na negative su dost tmave policka,a preto to je po naskenovani take bledé,šedivé.prexponovane to nieje urcite,predvcerom som fotil s inym fotakom ktory exponuje spravne,vcera tak isto s inym ktory exponuje spravne...pri oboch pripadoch je vysledok rovnaky,fotky blede a farebne mimo pri surovom skene bez korekcii. Skener uz poznam,a ČB skenujem na vzdy na prvy pokus bez chyb.
  • 0

#98 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 27 březen 2016 - 07:30:46

Ešte uvažujem, či to nepoškodí FOMAFix, tá jeho kyslosť...
 
Čo sa týka zmáčadla, používam vlastne namiešané, kvapka jaru a pár kvapiek octu do tanku, to používam pri B&W, a filmy sú krásne lesklé bez fľakov...

FOMAFIX na farebný film? :shock: Len sa pýtam.

Paulie, čo doporučuješ ako Fixer?
  • 0

#99 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 27 březen 2016 - 07:59:01

namíchej jenom thiosíran sodný.


  • 0

#100 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 27 březen 2016 - 08:01:38

namíchej jenom thiosíran sodný.

Uvažoval som, či pH toho fomafixu nepoškodzuje emulziu, ďalšie ustalovanie bude len s thiosíranom.

Doporućuje sa riedenie aj pri tejto verzii?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních