Přejít na obsah


Fotka

Ortochromatické planfilmy a velké kontakty ze SF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 únor 2008 - 18:05:02

Tak mě napadlo, vzhledem k tomu, že pořízení VF v nějaké bližší budoucnosti si budu muset odpustit a že jsem chtěl (chci) 8x10 na kontakty, jestli by se to nedalo suplovat středoformátem a těma planfilmama.
Prostě udělám fotku na SF, nazvětšuju na planfilm, a z něj buď ještě jednou, kontaktně, překopíruju na další planfilm (abych dostal negativ), nebo ho vyvolám jako pozitiv (vyvolat, vybělit, osvítit, vyvolat, ustálit). Ze vzniklého negativu budu dělat kontakty na papír.
Čistě teoreticky by to mohlo zafungovat a fotky ze SF by mohly získat to kouzlo kontaktních kopií, ale nevím jak v praxi, a než to začít ladit naslepo, rád se poradím se zkušenějšíma.

Planfilmy dělá minimálně Foma, napadjí mě buď Repro N52, nebo Kodak GAI, spíš asi ten Kodak. Nevím ale jak je to s praktickou sehnatelností. Trochu mě taky znervózňuje fa fest strmá charakteristická křivka, ale to by snad šlo poladit detailama procesu vyvolávání - výhoda je, že by se to dalo kontrolovat za běhu v bezpečným světle.

No, co vy na to, je to naprostá konina, nebo má smysl to zkoušet?
  • 0

#2 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 20 únor 2008 - 19:02:27

Konina to neni, vice o tom najdes tady:

http://www.temnakomo...=article&sid=40
  • 0

#3 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 únor 2008 - 19:56:21

Díky, ten článek mi nějak unikl. Jak už jem naznačoval v tom původním příspěvku - co se stane s tonalitou fotky, když mezi původní negativ a papír dám ještě dvojí kopírování na orthofilmy? Jsou tam nějaké výrazné rozdíly, nebo se to dá skutečně dotáhnout do stavu, že prakticky jen zvětším rozměry původního negativu?
Nejde mi ani tak o alternativní procesy (ikdyž, proč je nezkusit, když už budeu velké negativy), ale hlavně o kopírování na klasické baryty.
  • 0

#4 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 20 únor 2008 - 20:10:21

To zalezi na pouzitem Ortho filmu - tu Fomu neznam, ale Aristu APHS Premium Halftone Supreme (cely nazev toho filmu) pozivam prave proto, ze ma polotony, takze se ve vysledku da dosahnout stejne tonality jako ma originalni negativ. Na jinych Ortho/Lith materialech je to nekdy problem. U tohoto materialu bych pro vysledek cerna/bila, tak je je u Ortho materialu zvykem, musel pouzit lith vyvojku, pokud ho vyvolam v pozitivni vyvojce tak polotony ma a pracuje se s nim jako s papirem. A pri kursu USD mi ani cena nepripada tak hrozna. 100 ks 8x10 palcu stoji 50 USD + doprava.
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 únor 2008 - 22:46:25

Dělal jsem kopie na starou fomu, ale na reprografický film kuli pravému opaku než potřebuješ. Zeštíhlení škály a většímu zrnu. Snad ti to půjde, kopie filmu se určitě dříve dělali pokud stál originál za ... Ale jak píšeš, 2x kopírování (pozitiv/negativ) polotóny určitě moc rádo mít nebude a VF objektivy dokáží vykreslit neuvěřitelné věci oproti klasickým.
Podle mě si moc nepomůžeš, stále musíš negativ několikrát zvětšit a tím spoustu ztratit. Jednoduší možná bude si udělat nějakou masku a tou si pak kolem fotografie uděláš černý rámeček, ala velký formát.
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 únor 2008 - 23:51:05

Rámeček je to poslední :wink: jde mi o takové to těžko popsatelné kouzlo kontaktní kopie. Nějaké obvláštní zvláštní ztráty tonality důsledku zvětšení se nebojím - když vezmu jemnozrnný film a zvětším ho ze svitku na 18x24 (takže asi 4x), tak zrno bude ještě furt v nedohlednu. Spíš aby pak to kopírování nenapáchalo moc zlého...
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 08:16:10

Rámeček je to poslední :wink: jde mi o takové to těžko popsatelné kouzlo kontaktní kopie. Nějaké obvláštní zvláštní ztráty tonality důsledku zvětšení se nebojím - když vezmu jemnozrnný film a zvětším ho ze svitku na 18x24 (takže asi 4x), tak zrno bude ještě furt v nedohlednu. Spíš aby pak to kopírování nenapáchalo moc zlého...


No prave to kouzlo bohatosti stinu ztratis tim zvetsenim.
  • 0

#8 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 únor 2008 - 09:08:56

Dany, myslím, že ne nutně (samo, takhle je to plácání do vody, chce to vyzkoušet) - bohatost šedé škály je vlastně "nepřímo úměrná" zrnitosti. Tím myslím, že "počet odstínů šedé", které můžu dostat, odpovídá počtu zrnek na nějaké malé plošce výsledné fotky. Když dělám kontakt, je jich na fotce stejně jak na filmu, když zvětšuju, zrníček na jednotku plochy ubývá a šedé škály taky. Ale říkám si, že když vezmu třeba PanF+ a vyvolám ho v něčem jemnozrnným, tak potom 4x zvětšení z něj udělá, co já vím, ekvivalent HP5+ v Rodinalu, co se zrnitosti (!) týče. Pokud mi to nedprasí ten planfilm (svou zrnitostí, nebo nějakou zdivočelou křivkou černání), mohl bych ve výsledku mít něco, co připomíná citlivější negativ z VF. Teoreticky.
Tady mi jde hlavně o to zjistit, jestli už to někdo prakticky nezkoušel a s jakými výsledky, hlavně s ohledem na tu tonalitu. Nechce se mi objevovat nové kontinenty ve fotografii (konkrétně Ameriku :wink: ).
  • 0

#9 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 21 únor 2008 - 20:44:08

Pri spravnym vyvolani na APHS neztratis z tonality nic. Pokud ho nechces objednavat, tak mi napis na mail, nejaky doma jeste mam a nebudes-li chtit 50 listu, tak se urcite dohodnem.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních