Přejít na obsah


Fotka

Fuji 160S


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Majlo

Majlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 08:42:36

Zdravím. Nedávno som dokončil svoj prvý zvitok tohto filmu. Pri skenovaní ma však čakalo nemilé prekvapenie. Záber od záberu šialené farby. Sranda je, že dve snímky fotené na tom istom mieste, tým istým spôsobom v ten istý deň s časovým rozostupom snáď 5 sekúnd majú totálne odlišnú farbu. Predpokladám, že na vine je skener (canoscan 8600F). Viem, že je priam hriech sa na tomto mieste pýtať ohľadne skenovania, ale žiaľ momentálne nemám ani centimeter nazvyš na zväčšovák. Tak teda moja otázka. Ako skenovať tento film? Počul som o ňom veľa pekného. Tak sa mi snáď podarí z neho niečo dostať. Vďaka za info.

Jo tie obrázky nemám teraz so sebou tak ich večer niekam hodím na net a pripojím sem na fórum.

Majo
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 únor 2008 - 08:48:00

Mno, mně bratránek skenoval tento svitek a také jsem se nestačila divit...ale bude to asi skenerem, alespoň mi to říkal...
Nechala jsem si udělat kontakt filmu a tam jsou barvy OK
Ovšem upravit "divoce" naskenované barvy je nadlidský úkol. Pokaždé je výsledkem jiný obrázek :wink:
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 21 únor 2008 - 08:58:44

Tak já už několik skenuju lidem filmy, negativy i pozitivy. A musím se přiznat, že někdy je to oříšek. Skener si díky inteligentnímu software navolí hodnoty a já se opak nestačím divit, jak může být jedno políčko ze šesti, vyfocené evidentně ve stejnou dobu na setjném místě, sytě azurové, když ostatní táhnou do fialova. V negativu ten problém asi nebude,neboť při prohlédnutí negativu není jedno pole více zelené a druhé červené.
Nezbývá než nastavit ruční nastavení, upravit co nejlépe to jde, naskenovat do 16ti bitů a pak doupravit ve fotošopu. To je tak asi jedinej způsob co se mi osvědčil.
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 únor 2008 - 09:07:08

Ve filmu problém určitě není, při domácím zvětšování se chová rovnoměrně a pracuji s ním velice rád. Se skenováním zkušenost nemám, možná je to tím, že tyto filmy mají hodně hustou oranžovou podložku, která skener "zblbne".
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 únor 2008 - 10:11:24

Já už Goro dělám v PS úplně vše - tzn vypínám komplet všechno u scanování včetně autoexpozice atp. (Scanuju ve VueScanu)
  • 0

#6 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 21 únor 2008 - 10:39:03

Já Pavle skenuju čím dál tím míň. Pro sebe jen výjimečně a jen když chci poslat někomu něco emailem. Jinak tuhle metodu, kterou jsem kdysi dávno tak moc chtěl, protože digizrcadlovka Canon 300D byla děsně drahá a možnost, aby se investice nějak vrátila nebyla skoro žádná a já viděl ty úžasný možnosti digitálního zpracování,................. :wink:
Po roce jsem měl jasno, ač skener prvotřídní kvality a spoustu zkušeností, alternativní programy vuescan a ninja , PS, Corel photopaint, kalibrace, a zavedení profilů zařízení...........
Nakonec to nemělo duši a nebavilo mě to. Zlatej zvětšovák, trochu chemie, klídek v komoře.
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 únor 2008 - 11:22:19

klídek v komoře jo, jen když tam nemusíš obcházet toho rozlezlého ještěra laba :wink:
  • 0

#8 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 21 únor 2008 - 11:38:18

Sranda je, že dve snímky fotené na tom istom mieste, tým istým spôsobom v ten istý deň s časovým rozostupom snáď 5 sekúnd majú totálne odlišnú farbu. Predpokladám, že na vine je skener (canoscan 8600F).


Také se přikláním k tomu, že na vině je skener. Já mám zkušenosti s Canoscanem 8400F a skenováním Fuji Superia. Barevné nádechy a posuny jsou celkem běžné. Nicméně jsem vypozoroval dvě podstatné věci:

1. Ten můj 8400F skenuje hodně velké kraviny, když je krátce po startu. Sám pro sebe si to vysvětluji tak, že musí nejdřív zahřát trubice :wink: Takže ho nejprve nechám oskenovat 2-3 políčka při největším rozlišení, které pak zahodím, a pak teprve skenuji konečná data. Ta již vykazují menší barevné posuny a správné odstíny.

2. Barevný posun způsobuje software skeneru (jak bylo zmíněno výše). Takže buď vypni všechna nastavení před skenováním, nebo to zase inverzně oprav v editoru. Já používán Canoní skenovací SW a když to posune barvy, tak obvykle stačí dát následně ve Photoshopu automatické vyvážení barev (CTRL+SHIFT+B). Tím provedu základní vyrovnání a pak to ev. ještě někdy podle uvážení vyrovnám trochu ručně.
  • 0

#9 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 11:49:06

používam SilverFast, v profile nastavím značku a citlivosť negatívu a skenujem. Farebné posuny čo dostávam, zvyčajne súvisia s tým, že niečo nezvládol negatív a korigujú sa ľahko. Štandardné svetelné podmienky vychádzajú v pohode a bez úprav.

Príklad:
plochý skener Microtek Scan Maker 6100, Fuji Superia 200, bez úprav výslednéhio skenu. Len zmenšené a doostrené:

http://lubotorok.gal...9ed3f637959.jpg
  • 0

#10 Krabat

Krabat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 12:18:18

Zdravím.Bude viditelný rozdíl na fotce 20x30 ze scanu při rozlišeni 2800dpi nebo 4000dpi s následným zmenšením?
  • 0

#11 Majlo

Majlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 12:39:48

Vďaka za odpovede. Používam na skenovanie soft, ktorý som k skeneru dostal. Ten je síce blbuvzdorný, ale zato aj nastaveniuvzdorný. Proste zatiaľ sa mi nepodarilo farebné korekcie vypnúť.
Tiež pri skenovaní vypínam skoro všetko okrem zaostrovania. Včera večer, po tom, čo som celý deň čumel do kompu v robote, som po 10 minútach strávených nad PS kusol od zlosti a zúfalstva do stola vzdal to. Snáď sa k tomu dostanem zajtra. Ešte raz dik za rady.
  • 0

#12 Majlo

Majlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 19:00:34

Tak prikladám obrázky. Stiahol som Vuescan a vyskúšal to s ním. Mam zatiaľ len trial verziu tak sú po obrázkoch watermarky. Ale už je to lepšie. Len si na to zvyknúť.
Vložený obrázek
a
Vložený obrázek
  • 0

#13 Majlo

Majlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 únor 2008 - 19:01:12

A ešte raz dik za pomoc.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních