Přejít na obsah


Fotka

Rolei 35


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 únor 2008 - 19:30:57

Viděl jsem tento fotoaparát. Je malinkatý, lehký, prostě krásný. Má ale dva nedostatky. Nemá dálkoměr a cena. Tam, kde jsem si s ním hrál, za něj chtěli 4000,- Kč.
Má s ním někdo zkušenosti? Stojí to zato? Potřebuju důvody pro manželku, jako, že je to nezbytné a že bez něj nejde udělat dobrou fotku. Nebo si mám hledat něco jiného?
RHx tvrdí že jsou lepší a co vy ostatní?
  • 0

#2 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 únor 2008 - 19:54:45

Promiňte, už vím, že Rollei se píše se dvěmi "L".
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 únor 2008 - 19:58:11

Viděl jsem tento fotoaparát. Je malinkatý, lehký, prostě krásný. Má ale dva nedostatky. Nemá dálkoměr a cena. Tam, kde jsem si s ním hrál, za něj chtěli 4000,- Kč.
Má s ním někdo zkušenosti? Stojí to zato? Potřebuju důvody pro manželku, jako, že je to nezbytné a že bez něj nejde udělat dobrou fotku. Nebo si mám hledat něco jiného?
RHx tvrdí že jsou lepší a co vy ostatní?


lepší nelepší, hlavně vynaložit 4 dálkoměrné tisíce za tuto malou hezkost je škoda ve chvíli, kdy nemáš nějakej jinej s pořádným hledáčkem a dobrým dálkoměrným ostřením
já bych takovou částku dal k ledu, aby zmizela z rodinného rozpočtu a do roka a do dne hledal třeba tu zmíněnou bessu R s 35 mm, která by mohla být asi za dvojnásobek a to by byla jiná práce potom
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 únor 2008 - 20:01:30

cena... no dobře. když tu věc budeš opravdu chtít, tak se peníze najdou, že jo :D

držel se ti dobře? měls z něho dobrej pocit, jako, že by se ti s nim dobře dělalo? mně teda ne a to mi přijde vopravdu kouzelnej, ale prostě nepoužitelnej :)

je jich hodně druhů a cena se dost liší hlavně podle skla a potom podle výroby. nejcennější sou se sonarama a dělaný v německu a navopak největší šit sou hongongský nebo tajvajnský nebo jaký s triotarama. zbytek je někde mezi. pěkný je to všechno, ale jak řikam - na focení snad ani ne
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 únor 2008 - 20:03:02

Asi tak jak Radim, zoaostřit to pořdně nepůjde a 4 tisíce jsou dost peněz, na něco s tak omezenou použitelností...
A Bessy jsou krásný.
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2008 - 20:08:02

Zdravím vespolek - nemluvte mi o Bessách, měl jsem ji dnes v ruce a červíček už mi tam vrtá. Sakra se srazama zatracenýma :D

Golfista: tobě ten aparát nedá co?
  • 0

#7 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 únor 2008 - 20:16:27

Karle, Radime, Petře: Ptám se proto, že mi učaroval. Jsem ním okouzlenej a to není dobrý rádce při koupi. A dát 4K za něco, co pak nebudu ani chtít používat...? Proto tenhle dotaz.
Radime ta tvoje Bessa je krásná, precizně udělaná, řekl bych konstrukčně dokonalá, ale stále moc velká.
  • 0

#8 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 únor 2008 - 20:17:25

Zdravím vespolek - nemluvte mi o Bessách, měl jsem ji dnes v ruce a červíček už mi tam vrtá. Sakra se srazama zatracenýma :D

Golfista: tobě ten aparát nedá co?

Taky mě to těď štve, že já tam lezl.
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 únor 2008 - 20:40:07

podivej, já sem si s timhle nápadem taky nějakej čas pohrával. je hezkej - moc. nerad to řikam, ale to je záležitost vopravdu pro technický onanisty do vitrínek - podívejte de to a dá se s tim udělat vobrázek - támhle mam jeden na zdi (že ho na to prťavý kino snímal pomalu jak na vf už neřekne)

nebo si snad umíš představit, jak s tim děláš fotky? a nejde jen vo ten dálkoměr. ten je hodně důležitej, ale kde máš rozumný převíjení, co? vždyť ten plechovej caplik na vrchu se vod těla musí vodloupnout snad nehtem, aby ses pod něj vůbec dostal prstem! a co úchop, ostření, změna nastavení... to je vyslovená katastrofa :D

nene martine, miniaturizace neni špatná věc, ale ve svý vrcholný, dekadentní formě se jedná defakto o import zvrácenejch digitálistickejch hodnot :) :lol:
  • 0

#10 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 únor 2008 - 20:49:15

mě by se asi už víc líbil ten Petri 35 Color, tam prej alespoň v hledáčku vidíš vzdálenost, na kterou je zaostřeno...ale nikdy jsem to v ruce neměl...navíc se to sežene asi jen na ebay

ten rollei je taky krásnej, otázka je, jestli se tim dá udržet nějakej rozumnej čas. u pazdery jednoho mají za 3500,- ale pozor na něj, když jsem si ho tam zkoušel, tak sme ho nebyli schopní rozchodit. tuším, že to neměřilo
  • 0

#11 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2008 - 20:50:42

To já se zas přidám na stranu Golfisty. Měl jsem ho x let a byl to fakt skvost nejen velikostí, ale i kvalitou fotek. Má vynikající objektiv, bezvadně adjustovaný, robusní atd.
Ostření je sice menší problém, ale když to vytáhneš v pěkném počasí s takovým TRI-X a při Tvé fotografické zkušenosti, tak to vůbec, ale vůbec není jen hračka.
Ve své době to byl šperk na yvsoké techncké a optocké úrovni a pokud najdeš ty 4 litry, tak to všechno zvaž. Je to samozřejmě srdeční záležitost.
Tolik jsem tady chtěl podpořit Golfistu, když mu tady nadáváte a cpete mu do ruky Bessu.
Malinký Rolleiovský světlo přeje LUIGI
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 únor 2008 - 21:03:10

A co třeba ty malý Olympusy? Teď jsem zas jeden držel v ruce a jako foťáček do kapsy mi to přijde ideální. A docela pohotový. A má dálkoměr.
  • 0

#13 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 únor 2008 - 21:10:18

A co třeba ty malý Olympusy? Teď jsem zas jeden držel v ruce a jako foťáček do kapsy mi to přijde ideální. A docela pohotový. A má dálkoměr.


Jak to někde tady ventiloval Mamiak(??): strojky to jsou hezký, ale ve svý době to byly lepší mejdlový krabičky, tenkrát to aspoň udělali z poctivých materiálů a osadili slušným sklem, první liga to ale nikdy nebyla.
A aby to nevyznělo že jsem proti těmhle foťákům vysazenej, tak mam olyho.
Kámen úrazu je mizernej dálkoměr - dá se zaostřit jenom na skutečně kontrastních plochách a programová automatika, fotit se s tím ale dá.
  • 0

#14 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 únor 2008 - 21:15:10

Já mám problém, když něco chci, nebo se mi to líbí a mohl by jsem to chtít, čekat. Čekat, až se objeví něco jiné, lepší, nebo levnější. Většinou jsem omámen tím prvotním překvapením a nadšením, že jsem schopen si "tu" věc jít a jkoupit okamžitě. Proto se radši takhle ptám lidí tady, aby to nebyli vyhozený peníze. Aby jsem to neuspěchal. A víc lidí, víc názorů a zkušeností. Zatím to vypadá, že je to sice hezký, ale drahý. Moje polovička, nechce ani slyšet.
Jako dálkoměr zatím používám, již často zmiňovaný HI-Matic F.
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 únor 2008 - 21:21:07

A co třeba ty malý Olympusy? Teď jsem zas jeden držel v ruce a jako foťáček do kapsy mi to přijde ideální. A docela pohotový. A má dálkoměr.


Jak to někde tady ventiloval Mamiak(??): strojky to jsou hezký, ale ve svý době to byly lepší mejdlový krabičky, tenkrát to aspoň udělali z poctivých materiálů a osadili slušným sklem, první liga to ale nikdy nebyla.
A aby to nevyznělo že jsem proti těmhle foťákům vysazenej, tak mam olyho.
Kámen úrazu je mizernej dálkoměr - dá se zaostřit jenom na skutečně kontrastních plochách a programová automatika, fotit se s tím ale dá.


Však jo, není nad Bessu (no, možná ještě ty Lajky :D nebudou úplně špatný :) ), ale aspoň to má nějaký dálkoměr a dá se s tím v reálu fotit, teda to tak na mě přinejmenším působí.
  • 0

#16 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2008 - 21:27:08

No, pokud de o zaostřování, tak bych radil dírkovou komoru.
Tam je to fakt bez problémů. Možná i s manželkou, ňákou bedýnku
asi skousne. Ale když máš tu Hi-matic f tak to bych do toho Relleie asi nešel.
LUIGI
  • 0

#17 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 únor 2008 - 21:39:08

Luigi, díky. Pokud budu přesvědčenej že je to "to", co chci, tak ani manželka mě nedokáže zastavit (poslechnout si její názor, ale musím). Ale já zatím nejsem. Nechci si koupit něco, co stejně pak nahradím lepším, nebo jiným. Chci radši zrovna "to" kde se moje nároky a představy naplní a já budu už jenom fotit.

To aby jsem mohl hledat zase něco lepšího v jiné kategorii fotoaparátů.
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 únor 2008 - 22:37:31

Také jsem o něm uvažoval...
Nakonec jsem koupil Konicu Hexar Silver. Mám ji asi měsíc a doslova mě drtí tím, co umí!
Je MALÁ - akorát tak do nepatrně kapsy (od košile ne, ale jinak to jde). Pravda - je "o fous větší!, než zmíněný Rollei.
Umí AUTOFOKUS, který je zcela mimořádně přesný! Umí ale i MANUÁLNÍ OSTŘENÍ - kapku kostrbatě, ale umí.
Umí P(rogram) režim, který je naprosto fascinující: nastavíte clonu, nastavíte "nejdelší udržitelný čas" (od 1/8 do 1/60) a fotíte. Foťák postupuje tak, jak to bývá u "programů", ale respektuje vaše přání (clonu). Pokud se ale "nevejdete do přednastavených hodnot", oznámí vám, že k tomu došlo a upraví expozici tak, aby nedošlo k expozičnímu karambolu! Obvykle na nejbližší možnou (clonovou) hodnotu. A to všechno udělá velmi rychle.
Umí A (předvolba clony).
V obou těchto režimech měří "se zvýhodněným středem". A navíc si můžete velmi snadno nastavit korekci plus-minus 2 EV po třetince.
Umí M(anuální) režim, ve kterém měří bodově (!!!) - 4st. To je fakt přesné. V tomto režimu není třeba "zamykat" expozici, ale překomponování a přeostření je možné po namáčknutí spouště.
Umí DX i manuální nastavení ISO (do 6400).
Za "nevýhodný" lze považovat nejkratší čas 1/250. U toho jsem váhal, ale po půldni práce jsem o tom už ani neuvažoval.
Umí f2-22, přičemž od 4 už lze hovořit o řezavé ostrosti!
Umí stočit i nedofocený film a můžete si vybrat, zda necháte "jazyk" trčet, nebo jej zatánete do kazety. Převíjení je neobyčejně přesné - jedna mezírka mezi políčky jako druhá.
Zakládání filmu jsem jednodušší ještě neviděl.
Kromě toho, že veškeré aktivity jsou abnormálně tiché, umí navíc "Silent Mode", při kterém budete mít opravdu problém zjistit, kdy ste exponovali a kdy se převinul film. Bez nejmenších výčitek bych fotil i na koncertě filharmonie.
Má elektronickou samospoušť (ale nemá možnost připojení drátěné spouště).
No a pak ten objektiv...! Hexanon 35/2. Ve stejné době, co fotím tímhle klenotem, fotí parťák neasférickým Summicronem 35/2. Já (osobně) jsem dělal fotky 30x40 pořízené oběma těly (Hexar a M6TTL) a objektivy Summicron a Hexanon. Zabijte mě, ale tvrdím, že Hexanon je ostřejší! (Možná je to náhoda, nevím, vždycky záleří na kusu, že?!) V každé recenzi na Hexar AF se (opatrně) mluví o tom, že "objektivy jsou si neodlišitelně podobné" a není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.
A tenhle "levoboček" umí i další věci - je to na dlouhé povídání.
A cena?
Leicu M6TTL koupíte v dobrém stavu v bazaru za 25-30t, Summicron 35/2 za totéž. Ale musíte mít štěstí. V LeicaShopu ve Vídni to bude o krapítek dražší, v SH Photo v Norimberku také tak nebo o cosi více, v USA bude tělo od 18-20t do 30t (?!).
Hexara má Skoda za 11 500,- ve stavu 1C, ale dá se koupit od 6 do 10t.
Vřele doporučuji!
P.S. Zamíchal jsem mezi fotky z SF obrázky z Hexara Silver a dokonce lidé, kteří za svůj život exponovali a zpracovali vlastníma ruukama tisíce rolek filmů, měli velké pochybnosti a nejistotu - co je z čeho! Pouze jediný leikař dlouho mručel a pak připustil, že to nemusí být např. Summicron, ale pak už věděl o jediném objektivu se stejnou kresebností - o neasférickém Hexanonu 35/2. Těch náhod je jaksi větší než malé množství...
  • 0

#19 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 24 únor 2008 - 00:27:41

Taky jeden kousek mám (35 SE). Říkám mu mazlíček a nosím ho v kapse vždy, když neberu nic většího. Fotit se s tím dá. Na převíjení levým palcem se dá zvyknout, hledáček má lepší než většina levných dálkoměrů. Změna nastavení je jednodušší, než u čehokoli jiného - každé kolečko ovládám jedním prstem bez nutnosti přechytnutí.

To byly klady a teď zápory: Na jeho Sonnar jsem slyšel samou chválu, ale mě moc nepřesvědčil, leckterý Industar ho strčí do kapsy. Je třeba používat citlivější filmy a víc clonit - zaostřit odhadem při cloně 2,8 se prostě nedá. Pokud jde o kvalitu snímků, tak si proti zmiňované Minoltě asi nepolepšíš.

Za hodně peněz málo muziky, ale jak tady někdo napsal je to srdeční záležitost, je to malinký klenot.
  • 0

#20 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2008 - 11:43:44

Několik přístrojů jsem okukoval v Brně u Jecha. Byly dražší, za necelých 6 t (výroba Singapur), v dokonalém stavu, i s přídavným bleskem.
Zaostření odhadem by vůbec nevadilo, hledáček byl velice dobrý. Jen se mi moc nelíbilo vysunování objektivu a hlavně bylo velmi odlišné ovládání. Takové netradiční, třeba natahovací páka zespodu.
A taky velká hmotnost, připadalo mi to jako zrcadlovka. Odolal jsem s lehkým srdcem. Viděl bych to spíš jako pěkný kus do skříňky k dekoraci než něco k praktickému focení, na to bych si místo toho koupil Olympus mju bez zoomu, ten by byl lepší. Rollei - to jsou přeci jen už 60-tá léta. PL
  • 0

#21 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 26 únor 2008 - 15:24:52

Vážený kolego , závěrka fotoaparátu Rollei 35 m u s í být před složením
objektivu v ž d y v nataženém stavu !!! Fotoaparát je tedy ve složeném
stavu s nataženou závěrkou !!! Mnoho "prodejců" to však ani netuší ......
Erik
  • 0

#22 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 březen 2008 - 10:49:44

http://sk.aukro.cz/i...rollei_b35.html
  • 0

#23 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 březen 2008 - 22:46:17

tenhle hezký malý Rollei se mi vždycky líbil ale nikdy jsem ho bohužel neměl.

Jen jako zajímavost: zkonstruoval ho pan Heinz Waaske, autor i jiných aparátů, je to delší historie. Původně ho nabízel firmě leitz, ta neměla zájem a zájem projevil až Rollei. Takže tenhle aparát mohl mít také jméno Leica.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních