Přejít na obsah


Fotka

Zdroj světla do VF "zvětšováku"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 24 únor 2008 - 11:30:14

Jen tak nezávazně / ale vážně/.S tím,jak postupně tuním tu svou 18x24 harmoniku,pořád mě otravuje myšlenka následné možnosti velmi decentního zvětšování / cca 2x / a hlavně možnosti rozumných klasických manipulací pod zvětšovákem.Vzhledem k tomu,že nebydlím v hangáru a nejsem Rotschild,vidím jako naprosto schůdnou cestu ve využití přímo snímací kamery jako zvětšováku a zvětšovat na svislý papír.S tím co mám jsem už nějaké základní pokusy dělal a opravdu jediný problém zásadního charakteru byl rovnoměrný zdroj světla pro celou plochu negativu.Dával jsem různé matnice,zkoušel jsem svělo z promítačky,různě rozptýlené,ale výsledek nebyl dobrý.Bylo mi jasné,že žádný kondenzor pro tuto velikost nepřipadá v úvahu,nějaké výkonné žárovky taky vzhledem k horku moc nemusím.Před pár dny jsem narazil na jeden starý Martyho článek,ve kterém spíše jako kuriozitu uváděl známého,který jako zdroj světla používal pro zvětšování starou ruskou televizi .Zajímavá to myšlenka.Včera jsem měl večer chvíli čas,tak jsem přirazil zadní standartu na bíle nastavený monitor mého potomka,vyhulený na maximální jas,na kterýšto jsem připevnil nějaké svitky,nechal xenara 360/4,5 otevřeného a promítl na dvojnásobnou velikost.Výsledek-okometricky naprosto stejnoměrné osvětlení,ostření zcela bez problémů,pokud není někdo vysloveně šeroslepý,při zaclonění na 11 pro případné maskování a jiné kraviny světla ještě dost.A navíc-je to studené.Jsem ještě zvědav,jak na to světlo budou reagovat papíry,ale jestliže nebude problém viděl bych to jako hotovou věc.Zkusím na tom popracovat.
  • 0

#2 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 únor 2008 - 13:07:43

Nevim nevim, ale nema televiza pozvolnej nabeh?
  • 0

#3 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 24 únor 2008 - 13:19:49

Náběh bych vůbec neřešil.Počítám s kloboučkováním.Vzhledem k tomu,že to nehycuje žádný problém.
  • 0

#4 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 24 únor 2008 - 14:38:47

No řekněme že základní princip nějakého promítacího zařízení může vypadat takto: ODKAZ akorát bych LCD vyměnil za film:) Ty fresnelky jsou tam vlastně kvůli rovnoměrnému podsvícení..
  • 0

#5 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 24 únor 2008 - 15:09:48

Mně osobně se na tom monitoru jako zdroji líbí především to,že to nehřeje-žádné tepelné štíty,rovnoměrnost osvitu je už hotová / žádné fresnelky/,není třeba žádná další obrovská krabice s odvětráváním-jen tenký adaptační mezikus mezi monitorem a standartou / do něj bych ještě vřadil mléčné sklo,aby objektiv po zaclonění nezobrazoval rastr obrazovky a to je vše.Cena staršího monitoru odpovídající velikosti,pokud už není doma -což většinou je-je dnes zanedbatelná.Negativ zasunutý v upravené kazetě / počítám mezi skla/.Včera jsem začal dělat na dřevěných kazetách,tak si jednu už pro ta skla modifikuji.Jen mám trochu obavu s newtonových kroužků .Uvidíme.Ostření pohybem přední standarty.Pohoda,klídek.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 16:02:25

S tou rovnoměrností světla z monitoru bych moc nepočítal. Jak CRT, tak LCD monitory ve skutečnosti rovnoměrně nesvítí. Pouze ve středu obrazu. Rozdíly mezi středem a kraji jsou kolikrát í více jak 30%. Viz různé testy monitorů na webech (svethardware.cz, pctuning.cz, a jiné). Jestli to má zásadní vliv na zvětšenině, nevím.
  • 0

#7 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 únor 2008 - 16:05:03

Ale vždyť na tom monitoru se dá zobrazit cokoliv, třeba bílá plocha s šednoucím kruhem uprostřed :D
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 16:30:31

:) on je trochu problém, že to světlo neubývá rovnoměrně. KUK

Ale jak píšu výše, je to jen úvaha, jak se to projeví v praxi...
  • 0

#9 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 únor 2008 - 18:37:06

No tak bych si ten monitor vyfotil, fotku invertoval a na tom monitoru zobrazil :)
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2008 - 19:34:24

Neděláš v Toyotě? Aneb "Nic není nemožné!" :)
  • 0

#11 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 24 únor 2008 - 21:49:37

V oblasti VF se vůbec nevyznám, ale ty vaše diskuse rád čtu - často je to takové pěkné kutilské povídání :)

Když mluvíte o tom monitoru, napadlo mě ještě jiné řešení - udělat světelnou plochu s více zdroji. Prakticky si to představuji jako desku potřebné velikosti s vhodně rozmístěnými supersvítivými LED diodami. Něco, jako červené brzdovky některých moderních aut nebo LED semafory, ale v bílém. Spotřeba by neměla být velká, vývin tepla také ne. Akorát to asi bude drahé (tuším, že ty supersvítivé diody nejsou žádná láce). Výhodu to má, že úbytek světla kdekoliv lze dle mého předem kompenzovat lokálním zahustěním diod...

No, je to jen takový nápad do diskuse. Možná jsem z nějakého důvodu úplně mimo...
  • 0

#12 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 únor 2008 - 23:57:37

Tak mě napadá, že tím monitorem by si člověk mohl i dobře svítit červeně s volitelnou intenzitou :)
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 únor 2008 - 08:38:12

Hele premo a nebylo by lepší koupit nějaký vyřazený Meotar?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních