Přejít na obsah


Fotka

Matnice - výroba, koupě ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
225 odpovědí na toto téma

#51 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:36:41

To ti ji snad raději někde seženu a do blavy pošlu :)
  • 0

#52 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:45:58

To ti ji snad raději někde seženu a do blavy pošlu :)


tak ale zas uplne bambavy nie som :-)
tym zubarskym sajrajtom by som to isto nerobil, ale to brusivo z hvezdarne znie celkom prijemne :-)
hm?
a poznas ten pocit, ked si nieco urobis sam? :)
akurat neviem, kde to brusivo zohnat, spytam sa nejakych sklenarov :-)
  • 0

#53 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:12:53

Tak jsem právě psal do Rokycan, zdali by prodali, nebo odkázali na to brusivo. Nicméně to budu řešit pro svoji Linhofku. Chci se ale zeptat na něco jiného.
Chystám se po rozvahách o koupi Pentaxu, atd, atd., zůstat věrný svoji Praktice MTL5 a provést modernizaci. Jednou z nich by mělo být zesvětlení hledáčku (matnice i hranolu). Vyrábí někdo matnice i do MF? Včetně klínů a mikrorastru? Nemáte kontaktík?
  • 0

#54 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:56:59

něco sem našel tady ale neobjednával u nich, mám tu sadu z hvězdárny.
http://www.abranova....e-materialy.htm
  • 0

#55 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 prosinec 2009 - 21:05:41

mám dojem že tu ještě někde mám jednu sadu z RO hvězdárny k dispozici. vyjde na několik matnic. teď už na to asi dlabu, ale po novym roce bych jí mohl někomu poslat. případně někdy na hvězdárnu zajít. ona celá ta sada není potřeba, stačí jen některé smirky.
  • 0

#56 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 prosinec 2009 - 21:19:51

mám dojem že tu ještě někde mám jednu sadu z RO hvězdárny k dispozici. vyjde na několik matnic. teď už na to asi dlabu, ale po novym roce bych jí mohl někomu poslat. případně někdy na hvězdárnu zajít. ona celá ta sada není potřeba, stačí jen některé smirky.


Kruci, já ti ještě nedodal protislužbu :oops:
  • 0

#57 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 prosinec 2009 - 22:18:24

mám dojem že tu ještě někde mám jednu sadu z RO hvězdárny k dispozici. vyjde na několik matnic. teď už na to asi dlabu, ale po novym roce bych jí mohl někomu poslat. případně někdy na hvězdárnu zajít. ona celá ta sada není potřeba, stačí jen některé smirky.


ja by som urcite mal zaujem, nie je to akutne , zil som bez matnice doteraz, este chcilu asi aj prezijem ... :oops:
  • 0

#58 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 prosinec 2009 - 22:49:13

neda mi nespytat sa ... aky moze mat niekto dovod prihlasit sa do kurzu brusenia astronomickych zrkadiel? :oops:
nic proti samozrejme ...
  • 0

#59 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 00:14:30

neda mi nespytat sa ... aky moze mat niekto dovod prihlasit sa do kurzu brusenia astronomickych zrkadiel? :oops:
nic proti samozrejme ...

Aby se naučil vybrousit astronomické zrcadlo? :-)
  • 0

#60 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 21 prosinec 2009 - 06:04:09

mám dojem že tu ještě někde mám jednu sadu z RO hvězdárny k dispozici. vyjde na několik matnic. teď už na to asi dlabu, ale po novym roce bych jí mohl někomu poslat. případně někdy na hvězdárnu zajít. ona celá ta sada není potřeba, stačí jen některé smirky.


Kruci, já ti ještě nedodal protislužbu :oops:


:-) to skoro nikdo, ale je to hlavně tím, že já si to nemám kdy vyzvednout. čas je bestie. už jste někdo brousil? já tedy jednu a celkem OK, z protikusu si chci nechat nechat uříznout matnici do magnitaura.

ty krilo, já ti určitě na tuti fandim, málo kdy někomu rozmlouvám samovýrobu, páč to šlechtí. ale přeci jen, matnice do opemusu? případně pokud bys na tom tedy trval, stačí opravdu minimum brusiva na takovou plocu, ale zas nevím, jakých přasně kvalit má mít matnice do zvětšováku, zda je to totéž jako VF zaostřovací (tudíž jestli jsou použité smirky stejné).
  • 0

#61 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 prosinec 2009 - 06:13:00

krilo píše : neda mi nespytat sa ... aky moze mat niekto dovod prihlasit sa do kurzu brusenia astronomickych zrkadiel?
nic proti samozrejme ...

Vzhledem k tomu,že jsem se tohoto konkrétního kursu účastnil také / před plus minus 18 lety/, tak k tomu asi tolik. Za komančů a těsně potom nebylo v oblasti kvalitních astronomických dalekohledů zvláště větších průměrů na trhu nic, co by stálo za zmínku. Věci z venku byly cenově naprosto nedosažitelné, takže pokud se chtěl člověk věnovat aktivnímu pozorování / nepodceňovat, v amatérské astronomii je to jako v amatérské fotografii - tu a tam se najdou nečekaně špičkoví jedinci s úchvatnými výsledky/ nebylo jiné cesty, než si stroj spíchnout sám. Pokud člověk nebyl vyložené nemehlo a měl zájem, po kurzu a následném sebezdokonalování doma si byl schopen s trochou píle udělat strojovnu, která v tehdejších krámech neměla obdoby a ani z dnešního pohledu to nebyly žádné šunky. Takže takovou motivaci a důvod jsme měli tehdy my. Když jsem chtěl na základce jako malý zobák domů na dveře melodický zvonek /nepředstavitelný to výkřik tehdejší techniky/, musel jsem se naučit leptat přesné plošné spoje z kuprextitu, dělat s integrovanými obvody atp. Stejně tak reprobedny. Dodnes hrají tak, že kdybych chtěl nějakou konfekční alternativu, tak bych musel pustit opravdu moc fest žilou .Prostě když něco člověk chtěl mít, tak musel zvládnout samovýrobu, protože k krámě bylo velké lejno. Dnes je situace absolutně jiná, dá se sehnat kde co za mnohdy neuvěřitelně nízké ceny, takže z mého pohledu to je už dnes spíše o nadšenectví a kutilství .
  • 0

#62 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 prosinec 2009 - 13:18:18

Do zvětšováku bych nejdřív zkusil zajít ke sklenářovi a nechat si na míru uříznout matný sklo nebo si čirou tabulku nechat poleptat profesionálem. I v našem zapadákově se leptáním skla zabývají dvě firmy (živnostníci), o kterých vím. Finanční náročnost asi 20Kč a bez práce.
  • 0

#63 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2009 - 18:03:43

Do zvětšováku bych nejdřív zkusil zajít ke sklenářovi a nechat si na míru uříznout matný sklo nebo si čirou tabulku nechat poleptat profesionálem. I v našem zapadákově se leptáním skla zabývají dvě firmy (živnostníci), o kterých vím. Finanční náročnost asi 20Kč a bez práce.


hm, no ked mi sklenar spravi vyhovujucu matnicu preco nie? a je lepsie matne alebo mliecne sklo?
  • 0

#64 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 prosinec 2009 - 18:15:32

hm, no ked mi sklenar spravi vyhovujucu matnicu preco nie? a je lepsie matne alebo mliecne sklo?


Originální je matné; když jsem sháněl mléčné, tak jsem stejně nesehnal :roll:.
  • 0

#65 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2009 - 18:20:51

oukej, dik moc, skusim stastie
  • 0

#66 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 17 leden 2010 - 15:10:37

Dobrý den všem.

Po 10 letech digitalu mam chut si zase začít hrát s analogem (dříve Zenit E, P 6, Flexaret) a s nadšením koukám na vaše forum.
Byla by velká prasárna použít jako matnici plexisklo? Kousek jsem si uříznul, lehce naleptal ředidlem a přejel smirkovým papírem 1200. Není to žádný zázrak, ale na první pokusy s něčím větším než je 4/3 od Olympusu by to snad stačit mohlo, co myslíte?
  • 0

#67 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 leden 2010 - 16:07:02

ahoj, vítej na temný, vítej mezi bláznama, co si rádi hrajou. ať se ti tu líbí!

co se týče matnice, já bych ti tohle echt samo-domo bastlířský řešení moc nedoporučil, ale pokud máš doma to plexi a chuť to zkusit, proč ne, ale já bych asi minimálně brousil to pravý sklo, viz vejš. dej vědět, jak si dopad. jinak ne tak drahejch a určitě podstatně kvalitnějších řešení tu bylo zmíněnejch docela dost
  • 0

#68 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 leden 2010 - 17:57:31

Tak jsem zkoušel to plexisklo, jen tak v ruce, jako nouze to asi půjde, , ale pak jsem cinknul do sklenářství a výsledek mám před sebou. 2 kousky skla - Satin Matinlux (snad si to pamatuju dobře) - 11x14 cm za 30 korun i s dýškem. Takže není co řešit a vypadá to dobře. Teď už mi chybí jen objektiv, kardan, rámečky, závěrka, kazeta, stativ, filmy. Ale ten základ by tam byl ;-))
  • 0

#69 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 květen 2010 - 13:00:23

Můj "vozový park" se v poslední době rozrostl o dvě(:evil:) německé sklopky na 6,5x9 a jediné co mi po běžné údržbě brání v jejich pohodlném používání je přítomnost poněkud nevhodných matnic. Jedna vypadá spíš jako smirkový papír, druhá je sice krásně jemná, ale je v ní hned několik nepříjemných bublinek. Sice jednu vhodnou matnici mám, ale přeci jen, chtěl bych, aby každá kamera měla "vlastní". Potřeboval bych tudíž matnice nové - sklo mám, ale brusný materiál ne. Chtěl jsem se tedy zeptat (a otázka míří pravděpodobně na kolegy Zajdu a Kdoco), jestli se mám obracet na hvězdárnu, nebo tu stále je "někde v prostoru" nějaká přebytečná sada. Děkuji pěkně.
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 květen 2010 - 13:44:33

no ty sady budou asi beznaděje rozebrány, taky mě to napadlo, jako dobrá věc navěky doma jsoucí
nebo když nebude prášek tak to vyzkoušet nějakým tím cifem?
případně doporučte čistič pro výrobu matnice obzvláště vhodný
děkuji
:evil:
  • 0

#71 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 květen 2010 - 15:49:36

Asi je to trochu od věci, ale udělal jsem "poznatek":
Protože se někteří kolegové snaží matnice vyrobit - a ne vždycky se daří, udělal jsem technologický pokus. Jen tak, při práci, jsem na Petriho misku udělal dva "kopečky" (průměr cca 3 mm) z gelu kyseliny fluorovodíkové, který se ve stomatologii používá na přípravu (leptání) lomných ploch poškozených keramických korunek před opravou (obvykle fotokompozitním) materiálem. Výsledek?
Po omytí nebyly plošky matné, ale zřetelně vyleptané ("ďolíky, mapky"), ale naprosto hladké - jakoby vybroušené a vyleštěné.
Nevím, k čemu by to mohlo být dobré... napadla mě výroba HOS ("Homemade Original Softaru" (ochranný nebo UV filtr, vyleptat "čočky"...)).
  • 0

#72 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 květen 2010 - 15:55:14

ano, přesně takovýhle nápady potřebujeme
:evil:
  • 0

#73 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 květen 2010 - 18:23:22

zdravím,

nějaký prášek navíc bach měl mítn na výrobu pár matnic by to vyšlo. takže případně se ozvěte.

bytem toho času v praze.
  • 0

#74 noske

noske

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 11 červen 2010 - 10:15:25

prave som riesil objednavku matnice z ebay za 40$, ked som narazil na toto forum ...kedze som naozaj nedockavy a nechce sa mi zhanat prasok z ciech ,tak som to skusil po svojom :wink:
po 20 minutovo premyslani, kde zozeniem tenke sklo bez toho, aby som musel zhanat nejakeho sklenara ma napadlo ze v ikea predavaju klipove ramy na fotky 10x15 a viac ... 4ks stoja 0.99 eura. pekne 2mm hrube sklo.
doma som odstiepol kusok brusky na noze a tu stipku som rozbuchal medzi dvomi kladivami na prach. Naozaj stipku toho prachu som dal medzi dve skla .. trosku vody ..10 min .. mam 4 super matnice za 0.99 eur :!:

dakujem za toto forum a tie rady :!:
  • 1

#75 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 srpen 2010 - 23:47:23

přátelé,
jsem v situaci, kdy budu potřebovat vyrobit na dvou sklech do cca 10x10 cm vyrobit matnej povrch, přičemž na jednom budu zřejmě mat ještě postupně dobrušovat tak, aby v prostřed bylo sklo "tmavší" (no, nerovnoměrně mi svítí kondenzor a nebaví mě neustále dosvěcovat rohy, co si budeme povídat).
kupovat si komplet sadu brusnejch past na celej život je mi k prdu, když pochybuju, že budu kdy potřebovat vybrousit víc. byl by tu někdo ochotnej se o část zásob podělit (zaplatím!)?

díky.
  • 0

#76 Blaza

Blaza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 prosinec 2010 - 13:55:03

no k tomu projasnění matnice silik.olejem.......tuhle jak šel dokument v ČT2 o "asákovi" mitra Sudka tak jsem se smál té historce, kdy "asák" nechtěně prasknul Sudkovi matnici....Sudek se ani moc nezlobil, a když spolu za nějaký čas zase fotili, tak měl mistr tu matnici slepenou nějakou izolačkou a jen jí potřel máslem.....jo, holt když se to umí.... :wink:
  • 0

#77 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 prosinec 2010 - 14:09:25

Uz jsem to tu parkrat psal, ale podle me je idealni extra panensky olivovy olej, protoze vysycha velmi pomalu, nekazi se, je to cista priroda a hezky voni (aspon mne).
Silikonu bych bal kvuli optice (clovek nikdy nevi) a maslo bude po nejake chvili pekne smrdet, protoze zezlukne.... :wink: Ale v nouzi, proc ne.
Olejem setrit, dat si kapku na kousek vaty a postupne roztirat. Doladit mozno druhym suchym kousek vaty, pomoci ktereho olej vytrete nebo rozetrete dle potreby.

Lukasi,
predpokladam, ze uz jsi to zkousel, ale nejde posunout zarovku dal ci blize od kondenzoru? Mas Varioskop, ne?
  • 0

#78 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 prosinec 2010 - 14:33:09

přátelé,
jsem v situaci, kdy budu potřebovat vyrobit na dvou sklech do cca 10x10 cm vyrobit matnej povrch, přičemž na jednom budu zřejmě mat ještě postupně dobrušovat tak, aby v prostřed bylo sklo "tmavší" (no, nerovnoměrně mi svítí kondenzor a nebaví mě neustále dosvěcovat rohy, co si budeme povídat).
kupovat si komplet sadu brusnejch past na celej život je mi k prdu, když pochybuju, že budu kdy potřebovat vybrousit víc. byl by tu někdo ochotnej se o část zásob podělit (zaplatím!)?

díky.


měl jsem takovej nápad, když jsem si pohrával s myšlenkou výroby 9x12 hlavy na magnifax, třeba je to ale blbost

vzít planfilm s čirou podložkou, oříznout ho na požadovanou velikost (třeba těch 10x10) a vrazit ho tam, kde je problém s rovnoměrností osvitu...tzn. nějaká matnice u kondenzoru atd... velice krátce jej exponovat a velice krátce vyvolat... získala by se tím negativní maska, jejíž přiložením k problematickému místu (lde nyla také exponována) by se vyrovnal osvit na rovnoměrnou plochu

muselo by se s tím torchu experimentovat (kontrast a densita), ale mělo by to jít

ještě je otázka, jaká je v těch místech teplota a zda by to PET film přežil
  • 0

#79 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 prosinec 2010 - 18:04:22

Lukasi,
predpokladam, ze uz jsi to zkousel, ale nejde posunout zarovku dal ci blize od kondenzoru? Mas Varioskop, ne?


já to zkoušel, mám focomat 1c, ale ve výsledku se stejnak nedostanu pod cca 1/3 EV, což je u kondenzoru bohužel téměř nevyhnutelné. a dělá mi to potíže, protože mám fotky často tonálně tak rozloženy, že to je hodně moc vidět. písek už jsem dostal od kolegy "kdoco", jen nějak nebyl čas to obrousit (matlám se s bakalářkou)...
  • 0

#80 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 duben 2011 - 17:07:56

Měl by někdo doporučení na materiál nejvhodnější na matnici,
který by byl lehčí než "obyč" sklo? Nebyl křehký,
ale byl dostatečně tvrdý. (třeba jestli je vhodny použít plexisklo :D )

Co jsem zkoušel hledat nějaky hodnoty, tak u 8x10 a při použití skla
to bude cca 300 g. Proti tomu plexi by bylo cca 100 g.
Pokud je ale plexi vhodny.... :oops:
  • 0

#81 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 duben 2011 - 19:30:00

Matnice se bezne vyrabeji z optickeho akrylatu. Takze "plexi" by melo byt pouzitelne (je to koneckoncu akrylat). Otazkou je, jak to bude se zmatnenim povrchu. U skla je to v bez problemu, jestli ale pujde u plexi pouzit stejny postup nevim. Zpravidla se akrylatove matnice matuji laserem.
Mam k dispozici originalni sklenene matnice, presny rozmer 203x254 mm(8x10 inch), tloustka 1,7 mm pri hmotnosti 211 g (ted jsem ji schvalne vazil :D ). Pokud bys mel zajem ozvi se mi na mail v profilu. Cenove bychom se urcite domluvili :oops:
  • 0

#82 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 červenec 2011 - 21:41:25

"koketuju" s myšlenkou zmatnění udělat samolepící mléčnou fólií
  • 0

#83 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 červenec 2011 - 22:58:40

Vladik: Jinak nějak jsem na tu nabídku nereagoval... ta matnice při přervání cílové pásky by měla mít 320x320 mm.... :-S
  • 0

#84 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 červenec 2011 - 16:57:49

Tak velky rozmer bohuzel nemam.
  • 0

#85 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 červenec 2011 - 17:08:13

Vpoho, snad se zadaří s tou fólií lípnutou na plexisklu.
Co jsem sehnal vzorek jednoho typu fólie, tak to vypadá slibně.
Sehnat mléčně bílou průsvitnou, tak to bude vončo, nejspíš.
  • 0

#86 svetlem

svetlem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 červenec 2011 - 18:59:36

Asi je to trochu od věci, ale udělal jsem "poznatek":
Protože se někteří kolegové snaží matnice vyrobit - a ne vždycky se daří, udělal jsem technologický pokus. Jen tak, při práci, jsem na Petriho misku udělal dva "kopečky" (průměr cca 3 mm) z gelu kyseliny fluorovodíkové, který se ve stomatologii používá na přípravu (leptání) lomných ploch poškozených keramických korunek před opravou (obvykle fotokompozitním) materiálem. Výsledek?
Po omytí nebyly plošky matné, ale zřetelně vyleptané ("ďolíky, mapky"), ale naprosto hladké - jakoby vybroušené a vyleštěné.
Nevím, k čemu by to mohlo být dobré... napadla mě výroba HOS ("Homemade Original Softaru" (ochranný nebo UV filtr, vyleptat "čočky"...)).


Tímto způsobem, ale poněkud sofistikovanějším, se provádí povrch AN skel. Gel není na povrchu skla rovnoměrný, proto tam byly "ďolíčky a mapky", pokud by se povrch leptal v ochranné atmosféře, resp. v uzavřené atmosféře za preference kys. fluorovodíkové, došlo by k rovnoměrnému povrchu s naprost lesklým ale slabě krupičkovatým (téměř neznatelně), což je opravdu optimální pro skla s antinewtonovým povrchem.
  • 0

#87 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 červenec 2011 - 19:52:09

Vpoho, snad se zadaří s tou fólií lípnutou na plexisklu.
Co jsem sehnal vzorek jednoho typu fólie, tak to vypadá slibně.
Sehnat mléčně bílou průsvitnou, tak to bude vončo, nejspíš.

Mám pocit, že v bazárku kolega Roman - oteccasu - nabízel folii na výrobu matnice. Třeba ještě něco má.
  • 0

#88 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 13 červenec 2011 - 23:22:09

Mám pocit, že v bazárku kolega Roman - oteccasu - nabízel folii na výrobu matnice. Třeba ještě něco má.

Ale to byla taky pokud si uvedomuju A4, navic kdyz jsem nato koukal, neprisla me ani az tak pouzitelna...
Nemuzu si pomoct, ale vybrousit to ze skla = trivka, overena cesta a za hubicku!

Bohousek
  • 0

#89 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 14 červenec 2011 - 05:58:37

Mám pocit, že v bazárku kolega Roman - oteccasu - nabízel folii na výrobu matnice. Třeba ještě něco má.

Ale to byla taky pokud si uvedomuju A4, navic kdyz jsem nato koukal, neprisla me ani az tak pouzitelna...
Nemuzu si pomoct, ale vybrousit to ze skla = trivka, overena cesta a za hubicku!

Bohousek

Neviděl jsem ji, jen si pamatuju, že něco takovýho letělo vzduchem. Já vsadil na jistotu od Vládíka, teď ještě aby ta poštak tý matnici 8x10 byla něžná. :)
  • 0

#90 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 červenec 2011 - 08:33:42

kteří byste chtěli matnici hned - prodávaj se takový kotoučky na leštění nerezu do vrtačky - asi stovku za kus běžný velikosti (aktuálně ho nikde nevidím)
nejdřív jsem matnici všelijak brousil a pak jsem nasadil tenhle kotouček a přeleštil to tím

není to nějakej zázrak, ale poměrně slušnej výsledek za chvilku práce a můžete jít fotografovat aniž by vám mezitím utekla modelka
  • 0

#91 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 14 červenec 2011 - 09:25:02

originalni sklenene matnice, presny rozmer 203x254 mm(8x10 inch), tloustka 1,7 mm pri hmotnosti 211 g (ted jsem ji schvalne vazil :( ).

Pošta něžná byla. :D :D Vládíku děkuji, matice 8x10 je úplně luxusní, až jsem se trošku lek, jak je veliká. :)
  • 0

#92 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 srpen 2011 - 22:17:57

tady nabízí brusivo až do zrnitosti 1 000.
http://shop.polpur.c...bid-kremiku-SiC
Také jsou hodně zajímavé ty leštící prášky pro optickou výrobu.
http://shop.polpur.c...ici-prasek-CP-2
  • 2

#93 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 2 listopad 2012 - 18:57:11

Vážení, dnes jsem krátce navštívil táborského sklenáře - vitrážistu, dá-li se to tak nazvat, dělá pro restaurátory, památkáře apod.
Pátral jsem po skle do kazety 9x12 apod., které je potřeba s tloušťkou menší než 2 mm, konkrétně 1,25 mm.
Tento pán takové sklo umí, jak říká, prý jediný v republice. To jsem mu nevyvracel, protože k tomu nemám důvod ani znalosti :) .

Vedle toho je schopen zajistit i sklo matové - leptané, tedy s jemnější strukturou, než-li pískováním. Nechává si to dělat u odborné firmy a je tu tedy možnost, pokud by byl zájem, že by zajistil nějakou tabuli skla, kterou by nařezal na potřebné rozměry. Sklo s tloušťkou dle požadavku.

Stejně tak je schopen zajistit zrcadlo s tloušťkou třeba ty 2 mm, tedy tenčí než lze běžně sehnat. Myslím, že na obnovu u zrcadlovek by to bylo zajímavé.

Měl bych mu v nejbližší době napsat požadavek na to co chci já, udělá mi jednoduchý malý ceníček. Když jsem nadhodil, že bych asi věděl o více zájemcích, tvářil se docela ochotně.

Je pravda, že to je trochu zajíc v pytli. Možná bych měl ještě počkat až co vyleze za materiál z malé objednávky, kterou bych asi měl nejdříve učinit sám.
Ale malý průzkum případného zájmu pro další jednání by se hodil.

Takže pokud je z toho co jsem vyjmenoval něco pro vás zajímavého, dejte vědět. Případně uveďte konkrétní požadavky na rozměr, tloušťku apod.

Mám dojem, že na to matové sklo jede už příští týden.
  • 0

#94 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 listopad 2012 - 19:24:47

hmm, hmmm, možná bych o pár tabulek tenkého čistého rovného skla výhledově mohl mít zájem. rozměr cirka těch 9x12, tloušťka nevím, mezi 1.5~2mm. Množství dle ceny, spíš desítky. Je to jenom výhledový, značně nejistý a hypotetický zájem.
  • 0

#95 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 2 listopad 2012 - 19:29:03

já bych výhledově měl zájem o 30x40 tloušťka je mi celkem putna ale teď momentálně jsem trochu out of money takže opravdu výhledově...
  • 0

#96 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 2 listopad 2012 - 19:39:41

potrebujem 40x40cm
co najmensiu hrubku (ale aby to pod naporom svetla nepraskalo)

par desiatok kusov
  • 1

#97 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 listopad 2012 - 01:37:06

já bych výhledově měl zájem o 30x40 tloušťka je mi celkem putna ale teď momentálně jsem trochu out of money takže opravdu výhledově...


Ještě bych to upřesnil, myslím že jsem to napsal trochu zmatečně.
Běžné sklenářství vám udělá sklo od tloušťky 2 mm nahoru včetně. Takže to si asi dokážete zajistit někde tam u vás poblíž.
Já mám na mysli sklo slabší než ty 2 mm, předpokládám těch 1,25mm, možná by se sehnalo také 1,5mm, to ještě zjistím.


Takže já zkouším zajistit a pak nabídnout :

- tenké sklo čiré, slabší než 2 mm

- matové sklo leptané, realizace odbornou firmou na větší tabuli, tedy snad ve slušné kvalitě. Sílu skla bychom si mohli určit dle potřeby.

- zrcadlo na skle tloušťky do 2 mm, silnější je opět dosažitelné v běžném sklenářství.
Zrcadla se dělají ručně a tehdy, až se nashromáždí dostatečná poptávka. Předpokládám že tak á půlrok a dýl.

Pokud by byl nějaký speciální požadavek, zkusím zjistit možnost. Pan sklenář se zdá být ochotný jít do věcí, které se běžně moc nedělají.
  • 0

#98 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 listopad 2012 - 02:06:25

taky bych vzal...
já jsem bohužel v celém krajském městě nesehnal tenčí matnici než 4mm ale zase s ní můj čudlík vypadá děsně roztomile humpolácky :-)
  • 0

#99 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 listopad 2012 - 07:40:49

Koupil jsem na aukru od Fotopetr reprozařízení Durst 13x18,za účelem získání matnice.Potištění je na matované straně,ale jde dobře umýt lihem,tloušťka 2mm,rozměr skla je 182 x 154 mm,čili jak do čeho oříznout,neoříznout.Za 280kč za matnici to myslím lze,pár kousků tam ještě má,ale ceny tak nějak střídá,zkouší to prodat i za víc(za moc).
  • 0

#100 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 21 únor 2013 - 15:27:45

Právě jsem úspěšně vybrousil matnici. Brusivo SiC F400 a F600 od firmy Polpur. Kilo od každého + poštovné mě přišly na necelé 3 stovky. Je toho doživotní zásoba : )
  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních