Přejít na obsah


Fotka

Matnice - výroba, koupě ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
225 odpovědí na toto téma

#101 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 21 February 2013 - 17:26:58

Právě jsem úspěšně vybrousil matnici. Brusivo SiC F400 a F600 od firmy Polpur. Kilo od každého + poštovné mě přišly na necelé 3 stovky. Je toho doživotní zásoba : )


já na matnice používám také SiC od Polpur, ale mám 400 a 1000. Kdysi jsem objednával po 0,5kg za 54Kc
  • 0

#102 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 21 February 2013 - 18:06:25

zrovna včera jsem se rozhodl, že si budu muset jednu matnici udělat... jestli mi trošku brusiva od každého budeš ochoten odsypat, budu moc rád.
  • 0

#103 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 21 February 2013 - 18:33:33

já na matnice používám také SiC od Polpur, ale mám 400 a 1000. Kdysi jsem objednával po 0,5kg za 54Kc


Já sem na několika místech narazil na 400 a 600, a protože tomu nerozumím tak sem to dodržel. S jemností jsem dost spokojenej ale nemám s čím srovnávat : ) To mě nenapadlo zeptat se na půlkilovky : )

zrovna včera jsem se rozhodl, že si budu muset jednu matnici udělat... jestli mi trošku brusiva od každého budeš ochoten odsypat, budu moc rád.


Určitě. Mám ti to poslat? Příští týden si chci sice udělat výlet do Prahy pro nějakou chemii, ale možná bude snazší to poslat než se synchronizovat : )
  • 0

#104 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 22 February 2013 - 08:19:57


já na matnice používám také SiC od Polpur, ale mám 400 a 1000. Kdysi jsem objednával po 0,5kg za 54Kc


Já sem na několika místech narazil na 400 a 600, a protože tomu nerozumím tak sem to dodržel. S jemností jsem dost spokojenej ale nemám s čím srovnávat : ) To mě nenapadlo zeptat se na půlkilovky : )

zrovna včera jsem se rozhodl, že si budu muset jednu matnici udělat... jestli mi trošku brusiva od každého budeš ochoten odsypat, budu moc rád.


Určitě. Mám ti to poslat? Příští týden si chci sice udělat výlet do Prahy pro nějakou chemii, ale možná bude snazší to poslat než se synchronizovat : )


v případě zájmu mohu poslat i já tu 1000ku :-)
  • 0

#105 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 22 February 2013 - 09:47:22

díky, pánové, za nabídku, napřed zavolám do Turnova, jestli jsou ochotni prodat i po půlkile, a pak dám vědět (asi bych bral 360-400, 800 a 1000), páč pokud se bude dařit, tak matnic na renovaci mám docela dost na svých čudlících.
  • 0

#106 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 February 2013 - 10:18:01

díky, pánové, za nabídku, napřed zavolám do Turnova, jestli jsou ochotni prodat i po půlkile, a pak dám vědět (asi bych bral 360-400, 800 a 1000), páč pokud se bude dařit, tak matnic na renovaci mám docela dost na svých čudlících.

nevim jak ostatní hradečáci, ale kdyžtak vezmu s tebou na půl a nemusíš loudit vážení po půl kile
naposled, když jsem brousil matnici jsem si na to drtil kus starýho brousku, ale tohle asi bude lepší brusivo...
nespěchám, taky kupuju do foroty
  • 0

#107 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 February 2013 - 10:23:13

díky, pánové, za nabídku, napřed zavolám do Turnova, jestli jsou ochotni prodat i po půlkile, a pak dám vědět (asi bych bral 360-400, 800 a 1000), páč pokud se bude dařit, tak matnic na renovaci mám docela dost na svých čudlících.

Pozor ale, takto se dá přebrousit jenom skleněná matnice. Tedy do dost starého aparátu. Již několik desítek let se ale matnice dělají z umělé hmoty, kromě těch největších velkoformátů.
  • 0

#108 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 22 February 2013 - 12:38:35

ano. taky se jedná o hodně staré aparáty se skleněnýma matnicama a o poškrábanou matnici ze zvětšováku.
  • 0

#109 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 22 February 2013 - 12:39:07

RHx, OK, díky.
  • 0

#110 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 May 2013 - 10:35:27

jak koukáte na matnici?
existují různá zvětšovátka, obdržel jsem s kamerou od pavla takový krabička se zrcadlem a těmito brýlemi - díváte se na matnici, obraz je mírně zvětšen, není vzhůru nohama, ale je stranově převrácen
cesta k brýlím přes zrcátko obraz z matnice ztmavuje, ale dívání s jeptiškou pomocí těchto brýlí mi přijde jako dobré řešení a tak se ptám, elektrikáři, hodináři apod. jistě takové optické pomůcky, které drží na nose používají, neměli byste tip na nějaké lehčí s malou obroučkou?
tyhle by musily mít pořádnej pásek, aby mi držely na nose

Přiložený soubor  brejle2.jpg   157.61K   35 Počet stažení

Přiložený soubor  brejle.jpg   151.63K   32 Počet stažení
  • 0

#111 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 October 2014 - 20:34:26

Dnešní hodinový brousící maraton. Matnice 18x24 cm. Použity 3 hrubosti brusiva z hvězdárny. 

P1080540.JPG

 

P1080542.JPG


  • 4

#112 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 14 October 2014 - 11:39:04

Zdravím Vás, nemáte prosím někdo z Vás zkušenost s touto fresnelkou? (pro Sinar P)

 

http://www.ebay.com/...=item417335b66f

 

Díky za odpověď


  • 0

#113 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 October 2014 - 16:00:54

Zdravím Vás, nemáte prosím někdo z Vás zkušenost s touto fresnelkou? (pro Sinar P)

 

http://www.ebay.com/...=item417335b66f

 

Díky za odpověď

 

Pozor je to matnice a z druhe strany je fresnelka. Cetl jsem o ni a take o ni uvazuji. Je vcelku doporucovana na largeformatu.


  • 0

#114 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 14 October 2014 - 18:49:38

 

Zdravím Vás, nemáte prosím někdo z Vás zkušenost s touto fresnelkou? (pro Sinar P)

 

http://www.ebay.com/...=item417335b66f

 

Díky za odpověď

 

Pozor je to matnice a z druhe strany je fresnelka. Cetl jsem o ni a take o ni uvazuji. Je vcelku doporucovana na largeformatu.

 

o tu freselku mě právě jde... :) jenže nevím jistě, zda je plně "kompatibilní" resp. bezproblémová se zmiňovaným Sinarem co se roviny na kterou ostřím a roviny filmu týče...


  • 0

#115 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 15 October 2014 - 07:42:25

Fresnelka by na rovinu zaostření neměla mít vliv. Jen narovnává světlo (které uniká na matnici do stran) do směru pohledu a tím rozjasní matnici. Ty nejlepší prý dokáží pocitově přidat až dvě clony. Na své první Cambo 4x5 jsem ji dokupoval a dost to při ostření pomohlo. Fresnelka se na matnici (na kterou se ostří) jen připlácne, nemění se její poloha. 


  • 0

#116 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 15 October 2014 - 08:09:13

Fresnelka je sosovka. Na ostrenie vlyv nema. Musi ale splnat jednu podmienku. Kedze ona sama ma 3-4 mm hrubku, musi mat pred matnicou vyfrezovany priestor. Niekto to tak vymyslel, ze fresnelka ma iny "format" ako matnica, ma (obvykle) svoj priestor pred matnicou a musi tam velmi malo lockat. Teda nesmie matnicu odtlacat od jej plochy pre dosadnutie. Matnica je navyse pritianuta tenkymi drziakmi z nejakeho pruzneho plechu.

Ostrit sa da aj bez fresnelky. Ba aj s Angulonom. Ale s fresnlkou je to o dve triedy pohodlnejsie. Puristovi tam vadia tie sustredne kruhy a ma pocit za pre ne nevidi vsetky detaily. Navyse by chcelo mat fresnelku pre kazdy objektiv inu. Ale radsej uvidim na jedno oko, ako vobec. V tomto som uz taky nejaky digitalny.


  • 0

#117 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 15 October 2014 - 15:28:14

Umíte někdo, (nebo víte o někom, kdo umí) na hotovou matnici udělat hezkou mřížku? S rozmístěním přesných pravoúhlých linií dle přání? Něco jako pětinová, třetinová kompozice nasvislo i naležato...

Mám (tedy doufám, že ještě stále mám, neb ještě nedoputoval zpět) Nikon FA - má sice vyměnitelné matnice, ale není jich moc typů. Chci-li mřížku, nemám rastr/klín. A naopak. Mám mřížku. Chtěl bych to kombinovat, neb podle linií si šiftím, ale tím ostřením si nejsem úplně jist. Zatím to jistím větší clonou.

Takže dodělání linií asi na matnici K2?

 

Ve světě existuje zakázková výroba - ale jejich matnice násobí cenu přístroje.

 

"udělej si čáry fixem" nepovažuji za řešení :)

 

díky

JirkaM


  • 0

#118 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 15 October 2014 - 16:43:12

Ked som si kupil strasie Toyo G, na matnici boli nakreslene ciarky ceruzkou. Ja viem, ze je to skoro ako tym fixom, ale je to celkom mile a kedze matnica je matna zo strany objektivu, nerozmazava sa to. Nezavrhoval by som to.


  • 0

#119 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 15 October 2014 - 17:17:29

Problém je v přesnosti této metody - malý odklon rysky na VF matnici, je malý odklon na planu. MF chybu náklonu  na zvětšenině odhalí...


  • 0

#120 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 October 2014 - 20:39:18

Ani bych se nebal chyb naklonu jako spis ze na kinofilmovou matnici to chce opravdu tenkou caru. Co mam matnici k f90x, tak tam jsou original cary okem temer nezretelne.
Nevim co fotis ani jake mas shift objektivy, ale co ja mam zkusenosti s 28mm a 35mm, tak ty maji samy od sebe tak velkou hloubku ostrosti, ze i pri malem zacloneni ji prakticky nelze kreativne vyuzit, jedine pro extremne blizke zaostreni do 1m. Na vzdalenejsi objekty se imho mala chyba zaostreni ztrati. Na tvem miste bych ozelel klin. (Ja ostrim temer vyhradne na hyperfokalni vzdalenost.)
  • 0

#121 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 15 October 2014 - 21:12:43

Jezisi! Ja som si to nedocital! Na kinofilm je to samozrejme nezmysel.


  • 0

#122 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 16 October 2014 - 19:17:11

Ani bych se nebal chyb naklonu jako spis ze na kinofilmovou matnici to chce opravdu tenkou caru. Co mam matnici k f90x, tak tam jsou original cary okem temer nezretelne.
Nevim co fotis ani jake mas shift objektivy, ale co ja mam zkusenosti s 28mm a 35mm, tak ty maji samy od sebe tak velkou hloubku ostrosti, ze i pri malem zacloneni ji prakticky nelze kreativne vyuzit, jedine pro extremne blizke zaostreni do 1m. Na vzdalenejsi objekty se imho mala chyba zaostreni ztrati. Na tvem miste bych ozelel klin. (Ja ostrim temer vyhradne na hyperfokalni vzdalenost.)

Nikkor PC 5/2,8 a Mamiya 645 50 mm,

ale  - a to jsem vlastně nenapsal úplně jasně - linie sice potřebuji kvůli shiftu, leč nefotím jen s shifty, ale řadou dalších objetivů , kde už hloubka ostrosti a možné problémy s ostřením roli hrají - a to už je o tom rastru či klínu. A tahat kvůli tomu dvě těla... nebo dokonce přehazovat matnice dle objektivů.... asi těžko...


  • 0

#123 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1,305

Publikováno 24 November 2014 - 22:00:51

Nova vlastorucne vyrobena  matnica na FKD 18x24cm -  jasnejsia a jemnejsia ako povodna.  

Přiložený soubor (y)


  • 3

#124 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 November 2014 - 14:29:12

je také udělaná těma brusivama z hvězdárny? jinak pěkná práce


  • 0

#125 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1,305

Publikováno 25 November 2014 - 20:23:11

Dakujem. Nie, je to tabulove sklo a SiC - karbid kremika  F500, 600  


  • 1

#126 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 November 2014 - 08:57:15

Páni, mám taký dotaz: mám doma rozobratý Zenit 88TTL, samozrejme závierka, a nakoľko je to už hodne rokov, niečo z toho sa stratilo, takže už je neopraviteľný. Je v ňom celkom zaujímavá matnica zo zaostrovacím klinom, je síce na jednom mieste škrabnutá, ale ináč celkom OK. Len ma tak napadlo, či to niekto neskúšal dať do Flexarety. Myslím si, že by to bolo zaujímavé.


  • 0

#127 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 November 2014 - 12:47:15

Ospravedlňujem sa, nie je to Zenit, ale Kiev  88


  • 0

#128 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 29 December 2014 - 08:48:39

Neviem, či to tu už niekto spomínal, nechce sa mi to celé čítať, ale ja som kupoval všetky matnice tu: http://www.hopfglass.com

Steve Hopf okrem iného vyrábal (možno stále vyrába) matnice aj pre Deardorff.


  • 1

#129 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 December 2014 - 23:17:44

Neviem, či to tu už niekto spomínal, nechce sa mi to celé čítať, ale ja som kupoval všetky matnice tu: http://www.hopfglass.com

Steve Hopf okrem iného vyrábal (možno stále vyrába) matnice aj pre Deardorff.

Vážený příteli, promin, ale toto je tvoje zásadní diskvalifikace: "nechce sa mi to celé čítať"

Lenost číst, studovat, získávat informace. Lenost věnovat svůj čas a úsilí k poznání.

Očekávání, že tvoje problémy někdo vyřeší za tebe.


  • 0

#130 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,180

Publikováno 29 December 2014 - 23:20:40

cist

.

a nechat precist


  • 0

#131 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 30 December 2014 - 15:05:32

Dubraro, dovolil bych si se v tomto případě Kapra zastat - nic nechtěl, informaci přidal, jen s rizikem její duplicity.

O lenosti bych snad v tomto případě nehovořil - na to jsou tu jiné příklady.


  • 2

#132 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 4 March 2015 - 22:20:50

Ahoj kluci,ne ze bych byl linej brousit rucne matnici a shanet brusne pasty,ale zvolil jsem jinou technologii,ktera je hotova rychle a celkem I kvalitne,nez napocitas pet,mimochodem I humorny pribeh,jak nasrat hrobnika.Vsiml jsem si,ze na hrbitove funguje hrobnicek-kamenicek,kdyz je treba pridelat na zulovou desku napis,tak z plotru vynda narezanou samolepici folii,jde na misto,folii nalepi na zulovy nahrobek a celkem rychle vyrobi piskovanim napis.Tak me to motivovalo se s tim clovekem seznamit a poprosit ho o piskovani kousku skla.Prvne mel hroznou radost,ze nekoho vidi,ale kdyz jsem mu vysvetlil,proc jsem prisel,malem jsem dostal do drzky,hrobnicek si myslel,ze mu nesu novy kseft do podniku v podobe pohrbu.Nicmene se za chvili uklidnil a vse se dohodlo.Dokonce lze na plotru prorezat samolepici folii s vypocitanym mrizkovanim a podle toho si upravit vzhled manice,kdo tohle ma rad vi o cem mluvim.Pokud je to jde,tak beru prakticky jemny prach pisku,je to hezci a piskovani z vetsi dalky,udela to souvislou vrstvu.Kazdpadne hrobnicka si vazim nejen za jeho pomoc,ale I proto,ze ho budu jednou urcite potrebovat.Hezky den vsem a mnoho stesti.


  • 2

#133 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 5 March 2015 - 10:33:04


Teď ještě zjistit, jaký je rozdíl v pracovních postupech mezi hrobníky (u nás kameníky) v USA a Česku :smile:
  • 1

#134 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 5 March 2015 - 15:58:56

Ne ne,tyhle technologie piskovani jsou stara zalezitost,takze I v cechach to nebude problem.Asi bych se podival primo na odkazy v netu,podle regionu,je spousta firem,kameniku,ale nakonec I primo podnikatelu,kteri sklo piskuji pro reklamni a upominkove,ci jine predmety,popripade par telefonatu viz sklenarstvi a je to doma.Navrh dle potreby a libosti a parada je na svete.Pokud by tohle selhalo a sehnal nekdo jemnozrne piskovani napisu typu hrobnik,tak bych v nouzi hledal reklamni agenturu,maji plotr,material I program,rychle a kolikrat zdarma,jako present firmy je samolepici sablona na svete.Jak jsem psal,ne ,ze bych byl linej,ale tohle je fakt rychle a za cenu OO prd.Pak uz jen kaslat na plotr,koupit slabou lepici plastovou kvalitnejsi pasku a mrizku si nalepit doma,zbytek opiskovat.Pisu to tady jen proto,ze me se strafkovani na matnici libi,dost to pomuze k proporcim a rozvrhu obrazu a dodrzeni svisle a kolme roviny na vyslednem negativu,nijak to neprehanim a pole na 4x5 je rozdeleno na devet policek.Ale faktem zustava,ze co vyhovuje me se nemusi libit jinym,pridal jsem jen svuj nazor a ostatni,at si vyberou,snad jsem I nekomu trochu pomohl...Mejte krasny den a hodne uspechu ve Vasi krasne praci Vam vsem preje  Mila


  • 0

#135 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 5 March 2015 - 16:08:40

Pokud se ptate na pracovni postupy hrobniku,jako celek,tak cesky hrobnik v poctu jeden si prinese naradi a cely den maka,jako blazen s lahvi snapsu u boku,aby byl do vecera hotov,kolemjdouci ho hrozne toci,protoze jsou zvedavi,nu maji byt naco,ceka to preci kazdeho z nas.Americke hrobareni je povyseno na neco neuveritelnyho,nad hrobem zbuduji stan,jako na piknik,ci oslavu,ctyri zamestnanci pohrebniho ustavu drzi ctyri nohy stanu a paty prijede s bagrem a behem chvile vyloupne diru.Pak uz jen par kvetin a muze byt pohreb,potom,co opusti misto posledni pozustaly opet prijede bagr a tremi ctyrmi hrabnutimi vykop zasype,lopatou uplaca a uz se muze balit.Nepisu to jako legraci,protoze,kdyz jsem tohle videl poprve,tak jsem se malem na miste posadil na prdel,ale system je takovy,ze se tu proste nezdrzuji vubec s nicim.T cas-slabe dve hodinky a proc stan,to nevim dodnes,ale napadlo me,ze snad proto,aby panbuh na tu hruzu co tam delaji nevidel,jiny duvod to byt nemuze.Tak priste snad neco legracniho,tohle je fakt hruza.


  • 1

#136 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 6 March 2015 - 09:17:05


Nemyslel jsem jako celek, byť je to zajímavé. Měl jsem na mysli to, zda u nás tvoří písmo také pískováním a pomocí plotrů vyvtořených šablon. Myslím, že asi ne.
  • 1

#137 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 6 March 2015 - 09:58:33

Nevím, jak dnes u nás pracují hrobníci (pan Louka chtěl za zlaté písmeno pětikorunu, pískované by mělo být levnější, ne?) :)- ale sklenáři tuto technologii využívají.


  • 1

#138 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 March 2015 - 16:50:58

Je to tak pratele,dnes je tahle technologie vsude,neni v tom problem,je treba se juknout na region v kterem zijete a parada je na svete,Jirka M ma svatou pravdu,dokonce se piskuji I v servizech cisla na skla proti kradezi,ale profik,ktery piskuje denne to ma v ruce a bude dobre vedet,co s tim udelat.Jen se nebat a poptat se,nakonec I dobry kseft pro podnikatele,jako dalsi vyrobni program,takze bych se nebal.Schvalne dejte vedet,jak jste dopadli.Hezky den vsem preje Mila


  • 0

#139 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 March 2015 - 16:55:21

Ted jsem se dostal na CZ net-seznam-zadejte si do vyhledavace -piskovani skla -a je tam nepreberne mnozstvi podle chuti.


  • 0

#140 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 6 March 2015 - 22:25:02


Zkrachujou, chudáci. Já žádnou matnici nepotřebuji. Ale pracoval jsem ve sklárně a pamatuju, že se to dělalo chemicky. Kluci z laborky mě to přinesli jakou jakousi pastu a dělalo to fantasticky jemně. Byla to nějaká kyselina s jemným křemičitým prachem. Mám takovou nejasnou vzpomínku. A děda mé ženy za pomoci něčeho podobného vyráběl pseudobenátská zrcadla. A když jsem byl ještě kluk tak pamatuju, že ve sklárně byl provoz, který se přímo jmenoval "matovna". A když se šlo okolo tak to tam smrdělo kostním klihem :smile:

To jsou zajímavé informace pro fotografy, co? :smile:)
  • 2

#141 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 7 March 2015 - 07:14:48

Pro kapros1,hned doplnim,leptaci pasta se necha dnes normalne na netu koupit v tom mas stoprocentne pravdu,dokonce v podobe gelu lze nanaset na svislou plochu pres sablonu,drive skrabany vosk-system kraslice a nestece,necha se setrit a znovu pouzit,cena kolem 200 kc,ale ten porvch nemusi byt stoprocent na fotopotrebu.

Dal navazu na kostni klih a to je zajimava poznamka kolegy,je to technologie,kde se skutecne nanasel ve vrstve na tabuli skla kostni klih,ktery kdyz zasycha tak ma vuci  sklu takovou adhezi,ze z neho vytrhava supiny skla .Povrch toho skla potom vypadla jako male brousene hvezdicky ryznych tvaru, velikosti a poloh,pouziti jako vyplne dveri ,vc okynek a pod.Ale pored jemne piskovani je to nej co jsem nasel a vyzkousel,pokud bych tedy nebrousil rucne a pak mrizku nenechal palit laserem,coz je fiancne mimo misu.Ale tesi me siroke diskusni forum,ktere moc chvalim a tesim se,ze se pridaji I dalsi technologove.Diky a vsem krasny,pohodovy a uspesny vikend .


  • 0

#142 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 7 March 2015 - 20:20:21

Velice správně jsi mě doplnil v případě klihové metody. Taky ta matovna fungovala v padesátých letech minulého století a sklo odtud se používalo do výplní prosklených dveří a pod. Pro fotografické čely naprosto nevhodné. To se u mě jen projevil návrat do zasunutých vzpomínek. Sice si nepamatuju kam jsem před minutou položil klíče ale ten zápach klihu přímo cítím znovu a všechny detaily spojené s chůzí kolem tohoto provozu :smile:
  • 1

#143 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 7 March 2015 - 20:27:19

Velmi dobře jsi mě doplnil ohledně nevhodnosti klihové metody matování pro fotografické potřeby. Touto metodou se vyrábělo sklo pro použití do výplní prosklených dveří a podobně. Taky se jedná o výrobu z padesátých let minulého století. To byl jen takový paměťový úlet do dětství. Sice si nepamatuji kam jsem před minutou položil klíče ale pach klihu a ostatní vjemy z této doby se mě vybavily tak jasně,jako bych kolem kráčel v okamžiku kdy jsem o tom psal :smile:
  • 1

#144 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 7 March 2015 - 20:29:12

A už se mě také třesou prsty, když to dokážu poslat hned dvakrát :smile:)
  • 1

#145 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 8 March 2015 - 01:34:59

Lepsi dvakrat nez vubec nic neposlat chiii :-P ,ja kdyz si vybavim vzdalene vzpominky tak mam takove smisene pocity,neco mezi litosti a tezkym nutkanim veke stolice.Takze zapomenute klice,nebo dvakrat odeslany meil je legrace a klidne bych to s tebou vymenil.Me vzdycky ve skole rikaly,porad si jen hrajes,co z tebe bude darebaku! Nu a realita je,ze si vlastne hraju dodnes , hezky me to uzivi , ziju na vychodnim pobrezi US a mimo diakritiky na klavesnici mi nic nechybi a nase ucitelka uz mnoho let v blazinci na uzavrenym oddeleni.Clovek mini,panbuh...co me mrzi dodnes,vsechny moje zabavene hracky,ktere se mi nikdy nevratili.Je jen skoda,ze jednoduche technologie jsou dnes pod vrstvou prachu a clovek by rad pomohl ostatnim a neni kde a kdy,tak jsem moc vdecny,ze si tu muzeme takhle popovidat a snad to nekomu I pomuze,treba ne dnes,ale casem I mozna,takze diky chlapci Vam!

:idea:Jeste me napadla jedna kombinace pro kluky,co radi brousi matnice,coz chapu,protoze neni vetsi radosti,nez sam neco vytvorit,nebyl by problem vybrousit matnici rucne a z druhe strany namalovat mrizku,akorat nevim jakym fixem,nebo tuzi,aby to drzelo,protoze se na to nesaha a mohlo by to vydrzet. Takze dalsi moznost je tu. :-P ted jen neco k malovani na sklo.


  • 0

#146 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 8 March 2015 - 05:41:10

Na leptanie skla sa používa kyselina fluorovodíková HF. Predpokladám, že aj tá pasta obsahuje fluoridy, alebo HF v nejakej riedenej forme. Mriežka by sa dala vytvoriť nanesením vosku pred samotným leptaním, podobne ako pri zdobení velkonočných vajíčok. :)


  • 0

#147 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 March 2015 - 09:01:39

mřížku jsem nakreslil na matovou stranu tužkou, okraje obyč tenkým fixem. matovou stranu mám směrem k fresnelce, takže je to krytý ze všech stran


  • 0

#148 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 March 2015 - 10:01:53

Pastu s kyselinou fluorovodikovou jsem zkousel pouzit,  nevychazelo to dobre. Na matnici vznikaly mapy. U mensich ploch pouzitelne, u vetsich to bude horsi. Ale treba je na to nejaky figl...


  • 0

#149 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 8 March 2015 - 16:54:37

Pastu jsem nezkousel,protoze vim,jak vypada leptany povch na kovech ,je to nerovny,proste kyselina basti co chce,kde chce a jak chce.Piskovani je hned hotovy, krasny je, ze u piskovani lze dodrzet plasticitu,to znamena,ze I nerovny povch po ocisteni zustava stejne nerovny ve vsech rovinach a naopak rovny zustane opet rovny po opiskovani-za predpokladu,ze to nevezme do ruky Eda s STS a nenakouri to primo z blizka.Jednou jsem videl pomoci stejneho soustroji lesteni sodou,nu krasa,to by bylo dobry treba pri renovaci povrchu soucastek.Ono je toho moc,taky nelze vedet vsechno.Dal lze lestit I pilinama,obilnim zrnem a buhvi cim,ale ta soda to byl PKL-psi kulovy lesk 009-tento nazev vymyslel Ing Bleha VUB Usti n.Orlici.


  • 0

#150 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 20 April 2015 - 16:59:18

Kolegovia fotografi matnicechtiví. 
Veľká Vec!

Objavil som skvelý zdroj matníc. Baumax. Matnica 10x15cm za 0.99 a 60x80cm (!!!) za 15.99 Eur.

Pekne funguje až som sám prekvapený smile emoticon
Inak teda - antireflexný klip rámik.
 

 

Přiložený soubor (y)


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních