Přejít na obsah


Fotka

Ekologický provoz temné komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
69 odpovědí na toto téma

#51 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 listopad 2008 - 17:03:16

Škatulky od kina jsou hodně dobře plynotěsný (navíc prakticky nerozpustitelný, polypropylen je sviň), takže je používám i na kapaliny - takovej isopropylakohol, když jedu někam do světa a tuším, že budu potřebovat mokrý čištění čehokoli, tam odtud uteče zhruba za pět let při pokojové teplotě, tedy odpar celkem zanedbatelný. Testoval jsem to, omylem, jak jinak - u rodičů jsem kdysi jednu pixličku izáku zapomněl a po letech jsem zkontroloval, kolik ho tam zbývá.
Takže ani na malé množství chemie bych se toho vůůůbec nebál. No možná že u kyanidů bych si dal trochu bacha :D
  • 0

#52 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 březen 2010 - 10:48:49

Zdravím všechny.
Vzhledem k tomu, že studuju chemii přemýšlím již dlouho nad ekologickou škodlivostí fotochemie, která je jak amatéry tak fotolaby používána. Předpokládám, že 90% fotolabů a firem zabývající se zpracováním foto materiálů jsou kontrolovány a tím i nuceni k ekologickému ničení vznikajících odpadů.
Ale jak je s námi černokomorníky? Zajímalo by mě, jestli někdo dává své staré lázně k výkupu, či je prostě vyleje do odpadu.

např firma Safina, a.s. vykupuje ustalovače 22 kč/Kg (napřed se musí podrobit analýze, ta je mnohdy dražší než obnos, kt byste dostali za dané množství ustalovače) Vývojky pouze likviduje a to za cenu 2,80/l po dohodě se zákazníkem)
Ikdyž tohle asi většina z nás nemusí řešit, myslím, že vypouštění metolů, hydrochinonů a ostatních -olů a stříbrných kationtů do životního prostředí ho negativně ovlivňuje, neboť tyto organické látky se v ČOVkách neboberou, nelze je odstranit napr jako stříbro vysrážením a při následné dezinfekci chlorem při úpravě na pitnou vodu se může chlor navázat na aromáty a zvýšit tak celkovou toxicitu. Většina těchto nox, je terratogenní a mutagenní což není zrovna fajn.
Tímto článkem jsem chtěl spíše upozornit nato, co se děje s odpady, které nejspíš všichny vylejváme...


přesunuto z duplicitního vlákna

  • 0

#53 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 březen 2010 - 21:38:41

Jen taková úvaha o bouři ve sklenici vody - myslím si, že v současné době jsou temnokomorníci (domácí) daleko menší ekologickou zátěží než v minulosti. Vemte si, kolik lidí si doma dříve vyvolávalo filmy a zvětšovalo fotky a dneska je tiskne na tiskárně. Soudě podle toho, že ve 20 tisícovém městě nelze nic na černobílou fotografii koupit, ani jakýkoli svitkový film, asi nás moc nebude.
Přiznám se bez mučení, že použitou chemii vylévám do odpadu - jednou za týden 10 ml Rodinalu, všechno ostatní mi vydrží cca 3 měsíce?.
V běžném chodu domácnosti se snažíme veškeré odpady nejen třídit, ale hlavně minimalizovat - proč kupovat balenou vodu, když mám doma filtr na vodovodu a chuťově je ta voda k nerozeznání. Proč si brát na každý druh ovoce sólo sáček, který hned po příchodu domu zahodím, když ty 2 pomeranče, mandarinka a 3 jablka můžo bejt v jednom. Pokladní sice někdy prská ale když ji nalepím ty kódy rozumně, tak nemá moc důvod.
Třeba mě mrzí, že hliníková víčka od jogurtů nemám kam třídit.
Není spíš tohle cesta?
  • 0

#54 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 březen 2010 - 09:19:00

Jen taková úvaha o bouři ve sklenici vody - myslím si, že v současné době jsou temnokomorníci (domácí) daleko menší ekologickou zátěží než v minulosti. Vemte si, kolik lidí si doma dříve vyvolávalo filmy a zvětšovalo fotky a dneska je tiskne na tiskárně. Soudě podle toho, že ve 20 tisícovém městě nelze nic na černobílou fotografii koupit, ani jakýkoli svitkový film, asi nás moc nebude.
Přiznám se bez mučení, že použitou chemii vylévám do odpadu - jednou za týden 10 ml Rodinalu, všechno ostatní mi vydrží cca 3 měsíce?.
V běžném chodu domácnosti se snažíme veškeré odpady nejen třídit, ale hlavně minimalizovat - proč kupovat balenou vodu, když mám doma filtr na vodovodu a chuťově je ta voda k nerozeznání. Proč si brát na každý druh ovoce sólo sáček, který hned po příchodu domu zahodím, když ty 2 pomeranče, mandarinka a 3 jablka můžo bejt v jednom. Pokladní sice někdy prská ale když ji nalepím ty kódy rozumně, tak nemá moc důvod.
Třeba mě mrzí, že hliníková víčka od jogurtů nemám kam třídit.
Není spíš tohle cesta?


Alespoň ten ustalovač by to chtělo jednou za rok odnést do sběrného dvora, není to jen sajrajt, ale i surovina.
  • 0

#55 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 březen 2010 - 09:47:33

Jen taková úvaha o bouři ve sklenici vody - myslím si, že v současné době jsou temnokomorníci (domácí) daleko menší ekologickou zátěží než v minulosti. Vemte si, kolik lidí si doma dříve vyvolávalo filmy a zvětšovalo fotky a dneska je tiskne na tiskárně. Soudě podle toho, že ve 20 tisícovém městě nelze nic na černobílou fotografii koupit, ani jakýkoli svitkový film, asi nás moc nebude.
Přiznám se bez mučení, že použitou chemii vylévám do odpadu - jednou za týden 10 ml Rodinalu, všechno ostatní mi vydrží cca 3 měsíce?.
V běžném chodu domácnosti se snažíme veškeré odpady nejen třídit, ale hlavně minimalizovat - proč kupovat balenou vodu, když mám doma filtr na vodovodu a chuťově je ta voda k nerozeznání. Proč si brát na každý druh ovoce sólo sáček, který hned po příchodu domu zahodím, když ty 2 pomeranče, mandarinka a 3 jablka můžo bejt v jednom. Pokladní sice někdy prská ale když ji nalepím ty kódy rozumně, tak nemá moc důvod.
Třeba mě mrzí, že hliníková víčka od jogurtů nemám kam třídit.
Není spíš tohle cesta?


Alespoň ten ustalovač by to chtělo jednou za rok odnést do sběrného dvora, není to jen sajrajt, ale i surovina.


Bohužel vím (2 roky jsem tam dělal při studiu), jak to na ekodvorech s chemií je. Jsou tam sice oddělené kontejnery i na ustalovač a spol, ale nakonec přijede jedno auto, nabere to všechno dohromady a jede s tím na spalovnu (kam patří většina, ale ne všechen tento odpad). A pak se má člověk snažit.
  • 0

#56 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 30 březen 2010 - 10:39:41

Byl jsem ve sběrném dvoře...Už podruhé. Vždy chystám větší várky, abych tam nejezdil s každým prdem.
Poprvé jsem toho vezl méně...nebyl žádný problém.
Podruhé jsem tam šel krátce po jednom nejmenovaném kamarádovi, který toho měl trochu větší než přiměřené množství :wink:
Hned po oznámení, že mám fotochemii se na mě pán obořil: "vy už jste tady byl, že jo?" Tak jsem mu ukázal co tam chci hodit a hned volá na druhého: "Vašku, pojď se podívat, co toho má"
A hned začal útok na mou peněženku....Že je to jen pro domácnosti a ne pro podnikatele...že si nás píší a chodí kontroly...pokuty až 50tis. atd. :!:
Chápu je, snaží se vydělat co to jde. Bylo mi naznačeno 500,- a bude to v pohodě. Jinak je likvidace dražší. Být podnikatel, tak toho využiju, ale jako nevýdělečný amatér se jim můžu lede vysmát. Nemám živnosťák.
Odradit jsem se nenechal...ti pánové ve dvoře nejsou pro mě relevantní a já ve svém ekologickém přesvědčení nenechám zvyklat :-)
Ovšem jiná věc na přetřes je ta...co vypouštíme do odpadu přáškama na praní atd. Co je škodlivější. A další, jestli ten strašák ekologie s odpadní vodou není jen zvýšení zisku "vodovodů a kanalizací" Aby měli menší náklady na povinné čištění vody. V jednom ekonomickém plátku jsem četl rozhovor s představitelem firmy vlastnící kdeco. Mimo jiné se tam vytahoval a liboval si, že udělali dobrý tah, když koupili Severočeské vodovody a kanalizace. Tak by mě zajímalo, je-li tu někdo, kdo se v problematice vyzná, jak je to vypouštěním fotoodpadu do kanálu.
  • 0

#57 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 30 březen 2010 - 11:17:20

Proč si brát na každý druh ovoce sólo sáček, který hned po příchodu domu zahodím, když ty 2 pomeranče, mandarinka a 3 jablka můžo bejt v jednom. Pokladní sice někdy prská ale když ji nalepím ty kódy rozumně, tak nemá moc důvod.
Třeba mě mrzí, že hliníková víčka od jogurtů nemám kam třídit.
Není spíš tohle cesta?

V tom případě jsem ještě o level výše, mě jako obal na ovoce stačí šlupka, kterou už má od přírody. Čárový kód na to jde nalepit taky ;-)
Horší je to tam, kde mi pytlíky vnucují. Třeba od škody je vyvolaný film zastrkaný ve fólii, pak v papírovém pytlíku s fotkama, to celé v dalším pytlíku a ještě mi na to vnucují igelitku. Hnus.
  • 1

#58 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 březen 2010 - 14:18:57

V tom případě jsem ještě o level výše, mě jako obal na ovoce stačí šlupka, kterou už má od přírody. Čárový kód na to jde nalepit taky :D

To není špatnej nápad - půjdu dneska pro 5 cibulí a 2 kila brambor, asi mě v Kauflandu zabijou. ;-))
  • 1

#59 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 březen 2010 - 14:50:20


V tom případě jsem ještě o level výše, mě jako obal na ovoce stačí šlupka, kterou už má od přírody. Čárový kód na to jde nalepit taky :D

To není špatnej nápad - půjdu dneska pro 5 cibulí a 2 kila brambor, asi mě v Kauflandu zabijou. ;-))


Super nápad. Už se těším, až budou zasejc prodávat lusky hrachu...... Tak kilo bych si vzal. Ale vono to půjde i na žampiony. Jen, není takový množství nálepek víc naškodu?
Teď vážně. U většího ovoce používám lepení přímo. Snažím se chovat ekologicky, nesnáším ekoteroristy. Ono všeho moc škodí.
Na téma zběrné dvory se můžeme bavit dlouho. Několikrát se mě stalo, že jsem jim odpad nesvěřil. Likvidoval jsem nějaké echtjedy (všecko T+, osobně bych něco označil T++, ikdyž to legislativa nezná.....), dost mě vyděsilo, že to chtějí nasypat mezi barvylaky. Onehdy jsem likvidoval BeO keramiku, je to megasvinstvo. Normálně si tohoto materiálu vážím, jednalo se o materiál pro výrobu plošných spojů, jedna strana tnká měď (50um), pak BeO keramika, pak tlustá měď. Decimetr čtvereční vyjde na cca plastovou digi zrcadlovku. Povedlo se mi toho zničit 2dm2, zamrzí. Když jsem to zabalený (ono není ani vhodné na to šahat rukou) donesl do zběrného dvora, následovalo překvapení. Plast vyhoďte do plastů, zbytek je "komunál"...... To prej likvydují i toxické věci. To je jak přinést kyanid draselný a obsah dát do komunálu a obal hodit do skla......
  • 0

#60 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 červen 2010 - 23:13:01

Dost možná už se to tu někde řešilo (jako vždy...) ale už se mi doma nashromáždilo snad 50 litrů použitý chemie a vylejt to do kanálu mi nepřijde úplně nejhumánnější. někde jsem zaslechl, že by to ode mne měli vzít na sběrnym dvoře a nějak ekologicky to zlikvidovat, ale jedna babka povídala... máte s tím zkušenosti? co děláte s použitou chemií? jak se toho s čistym svědomym zbavit?
díky.

přesunuto z duplicitního vlákna
  • 0

#61 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 červen 2010 - 17:56:27

Diskutpoval jsem toto téma s chemikem, který se profesionálně zabývá úpravami vody. Výsledek je jasný - vše do odpadu. Fototgrafické roztoky, už tak málo koncentrované, se v kanalizaci naředí natolik, že jsou prakticky nezjistitelné, natož aby mohly působit nějaké problémy. Navíc, se vším kromě rtuti, si čistička poradí.
  • 0

#62 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 13 červen 2010 - 21:48:35

tak tak.. uz na zraze na Šumave som to myslim par ludom vravel..vsetko lejem (riadne nariedene) do odpadu..
  • 0

#63 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 13 červen 2010 - 22:09:46

Diskutpoval jsem toto téma s chemikem, který se profesionálně zabývá úpravami vody. Výsledek je jasný - vše do odpadu. Fototgrafické roztoky, už tak málo koncentrované, se v kanalizaci naředí natolik, že jsou prakticky nezjistitelné, natož aby mohly působit nějaké problémy. Navíc, se vším kromě rtuti, si čistička poradí.


No dyť!!!!!!

Už aji moji Skaláři v akvárku umíjú plavat ve štokovém rodinalu, nic jim to nedělá a v noci svítijú pěkněj jak neonky za pravého poledne. Krom nejakých velikých prevítu sú skorem všecky věci slúžící k našemu umněéní neenom dobré, ale navíc aji zdravé.[/b]
  • 0

#64 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 13 červen 2010 - 22:11:05

Vaše starosti bych chtěl mít. To valim normálně do umyvadla. Američani tudlenc hrnou do móře ropu už kolik týdnů, takže trocha temnochemie podle mě ničemu neuškodí. To už snad i jar a podobný detergenty ve kterých koupete nádobí zasere tu vodu víc jak pár mililitrů thiosíranu.
  • 0

#65 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 červen 2010 - 08:08:02

Presne tak. Jsem trosku od remesla (ekoloooogie a tak podobne) a reknu Vam, ze i legislativa je obcas pekne debilni. Aby clovek na jednom miste "zlikvidoval" trochu radoby jedu (casto to jsou vlastne ciste prirodni veci, napr. etanol, na kterem si brebery okamzite posmaknou - cista energie), tak se na jinem miste vyprodukuje horsich jedu mnohem vice (uz jen takova vyroba el.en. z uhli - problematika mistnich a celkovych emisi atp.).
Do tohohle spada i ta likvidace chemie ve sbernem dvore. Plus ti strejdove, co tam jsou, si s tim vetsinou moc hlavu nelamou, jen hlavne aby byli kryti vuci kontrole a meli "papiry v poradku".
Ta troska fotochemie, co vyleju do odpadu, je mnohem mensi svinstvo, nez napr. tuny pracich prasku, bordelu na myti nadobi a cisteni odpadu, antibiotik (ktere vetsinou vycurame), vyteklych oleju z aut splachnutych pri kazdem desti do kanalizace....
V ramci kanalizacni site, se to natolik naredi, ze to nic neudela. O velkych COVkach ani nemluve. To byste museli vylit barel stock Rodinalu na vtoku do COVky.
Jo, kdyby byl kazdy clovek temnokomornik a lilo se to do odpadu bezne, tak to uz by bylo jine, ale neni nas mnoho.
Shrnuto: S enviromentalnimi opatrenimi by se melo zacinat na skupine nejvice znecistujici a skodici a tou rozhodne bezna fotochemie vylita do odpadu neni.
  • 0

#66 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 říjen 2012 - 11:03:17

Ja mám problém trochu iný. Bývam na dedine v rodinnom dome. Máme vlastnú malú ČOVku, z ktorej výstup sa leje do potoka. Čb vývojky vylievam do záchodu, avšak farebnú zbieram do kanystra. Aj tak, prerušovač po farbe lejem do záchodu a má riadne purpurovú farbu. Ustaľovač zbieram tiež do kanystrov a až ho budem mať dostatočné množstvo, vyťažím z neho striebro. No a teraz tá dilema: aký objemový ekvivalent by som musel vyliať do kanála, aby som veľkú ČOVku znečistil rovnako ako našu domácu? Bohužiaľ, jediný verejný kanál pred domom je ešte stále len zvedený do najbližšej rieky. Na druhej strane, neviem o tom, žeby v Prešove niekde fotochémiu zberali a minule už mali pripomienky aj na prevodový olej z auta.
  • 0

#67 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 říjen 2012 - 11:39:44

fotochemii a celkove ADR ti musej vzit normalne ve sberne surovin (alespon sem nenarazil u nas v okoli na misto kde by to nebrali) a olej z prevodovky? Pokud si jim dal do srotu prevodovku i s olejem, tak se nedivim ze rvali, to bych rval taky :) ...
  • 0

#68 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 říjen 2012 - 12:12:26

Feromarcin, ustaľovač vykupovali kedysi, keď som ho tam ešte nosil, tak 15 rokov späť v zberni surovin na bardejovskej ulici, ináč neviem.
  • 0

#69 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 říjen 2012 - 13:14:17

Teraz sú tie nápisy na zberniach už zabielené, takže sa radšej pýtam tu, akoby som mal mať nejaké problémy s vozením chémie hore-dole.

Bimbak: olej som odovzdal v bandaske od nového oleja, takže asi mal službu konajúci chlapík zlý deň, alebo neviem čo. Mimochodom - musel som to riešiť cez kamaráta, ktorý má v meste trvalý pobyt, v našej obci sa na "iný" odpad (lebo sú tam najmä elektrozariadenia) vyhradil verejne prístupný priestor, zastrešený búdou z ČSAD zastávky. Neviem si veľmi dobre predstaviť odniesť tam chémiu, ešte by to nejaký dobrodruh po ceste z miestnych pohostinských zariadení vylial do susednej záhrady.
  • 0

#70 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 7 říjen 2012 - 15:03:46

Ja mám problém trochu iný. Bývam na dedine v rodinnom dome. Máme vlastnú malú ČOVku, z ktorej výstup sa leje do potoka. Čb vývojky vylievam do záchodu, avšak farebnú zbieram do kanystra. Aj tak, prerušovač po farbe lejem do záchodu a má riadne purpurovú farbu. Ustaľovač zbieram tiež do kanystrov a až ho budem mať dostatočné množstvo, vyťažím z neho striebro. No a teraz tá dilema: aký objemový ekvivalent by som musel vyliať do kanála, aby som veľkú ČOVku znečistil rovnako ako našu domácu? Bohužiaľ, jediný verejný kanál pred domom je ešte stále len zvedený do najbližšej rieky. Na druhej strane, neviem o tom, žeby v Prešove niekde fotochémiu zberali a minule už mali pripomienky aj na prevodový olej z auta.


S farebnou chémiou je oprcávačka. V minilabe sme to riešili (a minilaby to tak asi stále riešia) tak, že sme museli mať zmluvu s Detoxom (myslím, že to ešte robí aj ŠPEP). Keď sa nazbieralo viac litrov (rádovo stovky) tak sa zavolal Detox a všetko sa im to odovzdalo aj s bandaskami. Ak bol dobrý deň tak sme dostali zase nejaké prázdne bandasky. Ale niekedy aj nie. Tým ale cirkus nekončí. Minilab musí byť zaevidovaný na miestnom oddelení životného prostredia ako producent toxického odpadu. To znamená, že raz do mesiaca treba vyplniť výkazy, pripojiť z nich potvrdenia z Detoxu o odvoze a vypísať kopu lajstier. Mali sme na to najatého externého človeka, čo tie výkazy robil a sledoval legislatívne zmeny okolo toho. Samozrejme, že za odvoz chémie sa platilo. Sumy si už nepamätám ale nebolo to málo. Takže ak sa človek správa predpisovo je to drahé. Ale zase si neposerie karmu...

Ak teda vyprodukujete nejaké malé množstvo odpadu z farebnej chémie - videl by som ako možný korektný postup - dohodnúť sa s najbližším minilabom, ktorý má zmluvu s niekym kto má licenciu na jeho likvidáciu (Detox, ŠPEP,...) a tých svojich pár litrov k tomu ich kvantu skrátka "priliať". S normálnymi ľuďmi by sa to malo dať odkomunikovať...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních