Přejít na obsah


Fotka

Axomat 5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
73 odpovědí na toto téma

#1 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 February 2008 - 15:17:55

Dobrý den! Rád bych vás poprosil o radu, informaci. Umí zvětšovací přístroj Axomat 5 zvětšit z formátu 6x6? Je zapotřebí dokoupit nějaký držák tohoto středního formátu?

Díky za rady

MF
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 February 2008 - 15:25:40

Neumí, je jen na kinofilm.
  • 0

#3 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 February 2008 - 16:20:30

Neumí, je jen na kinofilm.



Děkuji moc.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 February 2008 - 16:24:41

Je to tak. Na 6x6 je třeba aspoň Opemus. josu často v bazarech, k sehnání i zadarmo. Doporučuju se kouknout spíš po novějších variantách. Tj. 5,6 nebo 7. Lze použít i Magnifax - ten je do 6x9cm. Jinak základní info je třeba TADY

Dále doporučuju prohledat místní archiv. Klíčová slova např. "opemus" atd..
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 February 2008 - 16:38:30

Já bych doporučil alespoň maginfax 3, jelikož na Opemu neudláš nic velkého (což chce, když už fotíš na středoformát) a políčko bude oříznuto na 5x5 nebo kolik. (no, on ten negativ bude tak 5,5x5,5 takže to až tak neva. Nicméně, na Magnifaxu se daleko líp dělá a ta trojka, ač není nijak úžasná bývá po bazarech kolem tisícovky. (nejlepší je mít štěstí jako prase a odvézt si MG4 zdarma :)
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 February 2008 - 16:46:05

potvrzuji velký rozdíl, mezi prací se svitkem v opemusu a magnifaxu, magnifax je nesrovnatelně lepší - mám typ 3
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 February 2008 - 17:54:57

Je to možné. MG3 mám teprve týden, ještě jsem se nedostal k tomu, abych ho vyzkoušel. Jinak lze doporučit nějaký Durst. Mám M707 a pracuje se s ním dobře. I když kolují názory, že solidní Durst je až od řady 8 výše.
  • 0

#8 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 March 2008 - 09:30:18

Díky ještě jednou všem za rady.

Pořídil jsem za velmi solidní peníz komplet výbavu fotokomory s Axomat 5 a myslím, že mi na pár let vystačí, než se tím vším prokoušu, naučím to dokonale ovládat a pak si teprve asi troufnu na něco lepšího, pokud tedy přejdu na jiný formát. Zatím je to ve fázi lákání.


Děkuji a hezký den!
  • 0

#9 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 March 2008 - 10:34:36

možná to bude rychlejší, než si myslíš...s tim větším formátem :?:
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 March 2008 - 11:08:39

možná to bude rychlejší, než si myslíš...s tim větším formátem :?:


souhlasím
  • 0

#11 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 09:44:21

To musím souhlasit s vámi, pánové, i já :wink:

No uvidíme, jak to všechno bude šlapat.

Mohu vás ale poprosit o jinou radu? Jsem v tomhle opravdu amatér a nikde na tomto webu jsem nenašel odpovídající odpověď na můj problém.

Je to asi na delší povídání, ale jsem z toho trochu rozpačitý a tak to vezmu zkrátka. Pokud bych vás tímto otravoval nebo měl svůj problém publikovat jinde, odkažte mě tam, prosím.



Na výše zmíněném zvětšovacím přístroji jsem včera zvětšoval vyvolaný negativ. Po několika zkouškách osvícení proužku papíru jsem došel k tomu, že maximální doba osvitu je 3 sekundy. Osvítil jsem foto papír, vyvolal, přerušil ustálil, vypral a zjistil, že fotografie na papíru je taková šedá, mdlá.
Myslím si, že doba osvitu je krátká. Zvýšil jsem tedy na zvětšováku clonu a i přesto doba osvitu stále vycházela na max. 3s.
Ptám se na tento problém proto, že jsem měl možnost si vyzkoušet zvětšení fotek v jednom školním zařízení, kde doba osvitu toho samého negativu vycházela na 12 sekund.
Ano, byl tam o trochu jiný zvětšovací přístroj a asi podmínky nebyly naprosto stejné. Ale přesto mi to přijde divné.

Závěr: Jsem přesvědčen, že chyba je na mé straně. Asi tkví v mé nezkušenosti. Mohu ale předejít tomu, aby fotky nebyly šedé? Co dělám špatně? Je žárovka ve zvětšováku silná? Může červené světlo v koupelně ovlivnit fotopapír? Je vadný zvětšovák?


Omlouvám se za své amatérské dotazy, ale nemám s tím zkušenosti a nevím si rady.


Díky všem, co mi poradí nebo odkážou na jiné stránky s podobným problémem.


Hezký den

MF
  • 0

#12 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 March 2008 - 09:54:01

Tak pokud jsi zvýšil clonu a tím pádem jsi viděl, jak světla dopadajícího na papír ze zvětšováku ubylo, je divné, že ti vyšla zkouška zase 3 sekundy, stejně jako před tím. 1 clonové číslo navíc odpovídá dvojnásobné době osvitu.
Nekontrastní šedivá zvětšenina může být následkem několika vlivů:
1) špatně krytý negativ
2) vyšeptalá vývojka
3) nevhodně zvolená gradace papíru
4) prošlé, staré papíry
5) velmi dlouho položené papíry na červeném(ochranném) světle.

Možná někdo ještě na něco přijde.
  • 0

#13 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:16:17

Tak pokud jsi zvýšil clonu a tím pádem jsi viděl, jak světla dopadajícího na papír ze zvětšováku ubylo, je divné, že ti vyšla zkouška zase 3 sekundy, stejně jako před tím. 1 clonové číslo navíc odpovídá dvojnásobné době osvitu.
Nekontrastní šedivá zvětšenina může být následkem několika vlivů:
1) špatně krytý negativ
2) vyšeptalá vývojka
3) nevhodně zvolená gradace papíru
4) prošlé, staré papíry
5) velmi dlouho položené papíry na červeném(ochranném) světle.

Možná někdo ještě na něco přijde.



No, koukám, že těch vilvů je dost. Zkusím je jeden po druhém eliminovat.

ad 1) Negativ se mi jeví jako dobrý, ale jak jsem již psal, jsem amatér.
ad 2) Vývojka je zcela nová. (Je možné, nebo byl by tak významný vliv, kdybych ji špatně namíchal? Myslím, jako, že by byla nějaká silnější?
ad 3) papír používám fomaspeed
ad 4) papíry jsou uplně nové
ad 5) To červené světlo mě trápí, ale zkusil jsem papír v tomto světle vyndat, zhasnout, založit, osvítit, rozsvítit světlo a vložit do vývojky.

Jde mi prostě o to, že jednu a tu samou fotku, kterou jsem zvětšil na jiném přístroji, tak mi doma prostě vychází krátký čas osvícení a je šedá, prostě nevýrazná černá a bílá nic moc. Jsem přesvědčen, že negativ je ok.
Mám udělat a jak, nějakou prohlídku toho zvětšovacího přístroje? Jaká žárovka na osvit by tam měla být?
Mám za to, že doba v pozitivní vývojce by se měla dodržovat a to zhruba 90 s. Je to tak nebo ne? K tomu pak přizpůsobím čas osvícení fotopapíru.


Jinak díky za rady.
  • 0

#14 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 March 2008 - 10:26:25

tady je rada od jiného zelenáče (ale snad už né takového): zaclonil bych obj. o jednu až dvě clony více, aby ti vycházely časy kolem 15 sekund. tím částečně eliminuješ některé možné problémy (přesnější čas, žárovka zvětšováku apod). říkáš, že jsi dělal proužkové zkoušky. výsledná fotka by měla být totožná s tou zkouškou, kterou sis vybral (samozřejmě v daném výřezu). pokud neni, je problém opravdu někde v technice. pokud je, ale fotka se ti přesto nelíbí, musíš zvolit jinou gradaci papíru (nebo zkusit jinou vývojku, ředění a pod...).
  • 0

#15 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:38:07

tady je rada od jiného zelenáče (ale snad už né takového): zaclonil bych obj. o jednu až dvě clony více, aby ti vycházely časy kolem 15 sekund. tím částečně eliminuješ některé možné problémy (přesnější čas, žárovka zvětšováku apod). říkáš, že jsi dělal proužkové zkoušky. výsledná fotka by měla být totožná s tou zkouškou, kterou sis vybral (samozřejmě v daném výřezu). pokud neni, je problém opravdu někde v technice. pokud je, ale fotka se ti přesto nelíbí, musíš zvolit jinou gradaci papíru (nebo zkusit jinou vývojku, ředění a pod...).


Díky: když jsem dělal proužkovou metodu, tak jsem vybral tu správnou, dle mého oka, dobu osvitu, bylo to 1,5 s. Kriticky málo, zdá se mi. A to bylo při cloně 8. Zvýšil jsem tedy clonu na 11 a pak mi čas osvitu vycházel na 3 s. Prostě se mi to celé zdá hrozně málo a to si myslím, že clona není malá.
Když jsme vyvolával v té školní fotokomoře ten samý negativ, tak to bylo na ten samý papír. Takže v tomhle asi problém nebude. Je možné, že používám špatnou pozitivní vývojku, koupil jsem ji u nás ve fotokšeftu a nejsem si jist, zda jim tam nestála bůh ví jak dlouho, ale je to snad vývojka od "foma". Kouknu doma a přesvědčím se. Doporučujete nějakou jinou pozitivní vývojku?
  • 0

#16 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:38:30

Já mám dojem, že to pravděpodobně bude osvětlením, podle toho co uvádíš- všechno je ok ( vývojka, papíry, negativ...) v začátcích jsem měla stejnej problém a opravdu! - jádro pudla bylo v žárovce ve zvětšováku :wink: a ten pouze!!! 3sekundovej osvit je taky nějak divný :lol:
  • 0

#17 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 March 2008 - 10:44:18

můžu se zeptat, jakej tam máš objektiv a na jakej formát děláš? mam na mysli formát pozitivu (tedy výsledné fotky)
  • 0

#18 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:45:08

Add...pokud ti vyhovuje Foma - dobrá je LQN pozitivní. Nebo od Ilfordu Multigrade a od Tetenalu Eukobrom. Ale pracuju na baryt, takže na RC neporadím :wink:
  • 0

#19 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:46:00

Já mám dojem, že to pravděpodobně bude osvětlením, podle toho co uvádíš- všechno je ok ( vývojka, papíry, negativ...) v začátcích jsem měla stejnej problém a opravdu! - jádro pudla bylo v žárovce ve zvětšováku :wink: a ten pouze!!! 3sekundovej osvit je taky nějak divný :lol:



Budu muset vyzkoušet více variant a tím tak vyzjistit, v čem ten problém spočívá.
Dá se nějak vyzkoušet, zda je žárovka dobrá, v pořádku, vhodná, správná? Jaká by tam vůbec měla být?
  • 0

#20 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:48:55

mám 50, 80 a 105mm. Začala jsem 13x18cm, ale teď už jen 30x40 a 50x60cm. Když dělám formát 50x60, tak otočím zvětšovák, zatížím a promítám na podlahu :wink: a používám obj. 50mm na tak velký formáty.
  • 0

#21 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 March 2008 - 10:49:51

mám 50, 80 a 105mm. Začala jsem 13x18cm, ale teď už jen 30x40 a 50x60cm. Když dělám formát 50x60, tak otočím zvětšovák, zatížím a promítám na podlahu :lol: a používám obj. 50mm na tak velký formáty.


:wink:

to byl dotaz na For8
  • 0

#22 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:49:52

můžu se zeptat, jakej tam máš objektiv a na jakej formát děláš? mam na mysli formát pozitivu (tedy výsledné fotky)


Jestli se nemýlím, tak objektiv by měl být původní, ale nedíval jsem se, takže to nejprve udělám a pak dám vědět.
Formát je 13x18.
  • 0

#23 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:53:08

Vidím to tak, že se nejprve ještě jednou a důkladně podívám na ten zvětšovák. Kouknu, co je tam za žárovku a objektiv a pak budu koumat dál.
  • 0

#24 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:55:37

to ti teď z hlavy nepovím...nepamatuju se :wink: ale kdysi mi kamarád fotograf přivezl 250 a mě to následně po jeho odjezdu málem zabilo! Byla prostě moc silná, ale asi taky záleží na typu a příkonu a takovejch těch technických věcech, kterým já houby rozumím :lol: snad ti chlapi poradí lépe :oops:
  • 0

#25 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 10:56:56

mám 50, 80 a 105mm. Začala jsem 13x18cm, ale teď už jen 30x40 a 50x60cm. Když dělám formát 50x60, tak otočím zvětšovák, zatížím a promítám na podlahu :D a používám obj. 50mm na tak velký formáty.


:lol:

to byl dotaz na For8


AHA SORRY :!: :!: :!: :!: :wink: :lol: :oops:
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 March 2008 - 10:57:45

Tak druh žárovky mi přijde irelevantní - když přicloníš, čas se musí nutně prodloužit, to je prostě fyzika, kterou neoto... Spíš jsi tam udělal nějakou blbost, nebo tak, zkus to znova. Jestli musíš moc clonit a světla je i tak pořád moc (krátké časy) dej tam tedy slabší žárovku, ale axomat má stejně nejvíc stovku, ne? Mně osobně to vždy přišlo hrozně slabý .)
  • 0

#27 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 March 2008 - 10:59:46

Pro For8:

Fomaspeedy jsou hodně citlivé a pokud děláš menší fotky, tak ty doby mohou být opravdu tak krátké.
Pozitivní foma LQN vyvolává docla dobře, dokud nezhnědne. Tak se pozná, že prošla. Jiné vývojky mohou vyvolávat i hnědé. Slabě nahnědlá foma ale taky vyvolává, není třeba likvidovat dobrou vývojku. Zkusit se to dá na papíru, který je osvícen norm světlem.

Možná by bylo dobré zkusit slabší žárovku, normální mléčná a umýt z ní písemka by pro začátek asi postačila. Do Axomatu se dá vložit 100W, zkus dát 75 nebo 60. Je to 12kč.

S červeným světlem se netrap, pokud ti na něm papír neleží půl hodiny, tak moc velké změny asi nenastanou.

Já spíš přemýšlím proč ti to vychází šedivé. Foma doporučuje aby osvit trval 5 sekund a více, ale tím to asi nebude.
Používáš speed variant nebo speed N,C,S ?
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 March 2008 - 10:59:51

žárovka klidně může být 250w, namísto doporučené 100, nebo 150
když jsem sundal zvětšovák po tátovi z půdy, tak tam měl 250 a "vteřina osvitu byla hodně"
nevím, jak s tím tenkrát mohl pracovat - matně si pamatuju že hodně clonil a vytahoval z vývojky po pár vteřinách, jak to dopadlo si představíte snadno, ale lépe je mít rodinné fotky takové, než žádné :wink:
  • 0

#29 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 March 2008 - 11:02:03

jo Axomat má původní 100W
3 sec při cloně 11 na 13x18 je fakt dost divné, dle mého názoru
bude to něco z toho co píše Goro, já hádám osvětlené nebo jinak znehodnocené papíry
  • 0

#30 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 March 2008 - 11:18:37

A co světlotěsnost zvětšováku? Zkus dát na objektiv krytku(tak aby z něj nemohlo světlo) a zapnout zvětšovák. Jak moc se komora rozjasní?
Zkus takto s krytkou na objektivu "nazvětšovat" nějaký výřez z fotky. Jestli nevyjde čistě bílý, máš určitě problém(pro zjištějí jestli je čistě bílý polož na papír třeba pětikorunu - po vyvolání bys neměl být shopen zjistit, kde ležela).
Mimochodem, pokud je to skutečně tím parazitním světlem, měly by při větším clonění (a tedy delších časech) vycházet hoší šedivky. Je tomu tak?
  • 0

#31 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 11:24:42

Takže, vývojka je nová, míchal jsem dle návodu, takže snad v tomhle ohledu by neměl být problém. Když nepřijdu na jiný problém se zvětšovákem, tak zkusím změnit vývojku, ještě při obědě mrknu na přesný typ.

Červené světlo - chápu, že nemám papír vystavovat delšímu pobytu na tomto světle. Papír jsem koupil minulý týden, fomaspeed, zbytek názvu nevím. Taky kouknu. Je nový, stále v černém igelitu a v krabičce zabalen a otvírán jen v temné komoře, kdy vytáhnu jeden jediný papír, který po všech přípravách okamžitě vkládám na desku a zvětšuji na něj.

Co se týká clon - samozřejmě při nejnižší cloně je světla pod zvětšovákem habaděj, když zacloním, tak ho ubívá, tohle je ok, tudíž chápu, že doba osvitu by se měla prodloužit a i se prodlužuje, ale při cloně 11 osvětlovat jen 3 s je fakt bída.

Je mi prostě divné, že stejný papír, stejný negativ, jen jiné místo, jiný přístroj, jiné chemikáli (i když to přesně nevím), tak tolik rozdílný čas osvitu.
  • 0

#32 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 11:28:33

A co světlotěsnost zvětšováku? Zkus dát na objektiv krytku(tak aby z něj nemohlo světlo) a zapnout zvětšovák. Jak moc se komora rozjasní?
Zkus takto s krytkou na objektivu "nazvětšovat" nějaký výřez z fotky. Jestli nevyjde čistě bílý, máš určitě problém(pro zjištějí jestli je čistě bílý polož na papír třeba pětikorunu - po vyvolání bys neměl být shopen zjistit, kde ležela).
Mimochodem, pokud je to skutečně tím parazitním světlem, měly by při větším clonění (a tedy delších časech) vycházet hoší šedivky. Je tomu tak?


Už jsem i nad tímto problémem přemýšlel. Zkusím tvůj postup a ověřím světlotěsnost zvětšováku a vůbec celé fotokomory.
  • 0

#33 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 March 2008 - 11:30:44

Jestli máš žárovku 100 W (nebo i víc) a při menší velikosti papíru je objektiv blízko něho, bych i těm třem vteřinám osvitu věřil. A při silným světelným toku rozdíl mezi clonou 8 a 11 může klidně dělat jen tu vteřinu. Jak už ti radili jiní, zkusil bych snížit výkon žárovky.
  • 0

#34 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 March 2008 - 11:43:29

A při silným světelným toku rozdíl mezi clonou 8 a 11 může klidně dělat jen tu vteřinu.


Honzo, tohle je pravda, jenom za předpokladu, že při cloně 8 je osvit vteřina :wink: Pokud je při f/8 osvit 3s a při f/11 4s, je něco hodně špatně - světlo se na papír dostává i jinama, než objektivem. Nebo má ten objektiv dost pofiderní clonu.
  • 0

#35 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 3 March 2008 - 12:42:57

nebylo by dobrý sundat si to bílý tričko?
já docela čuměl.....
fakt.... parazitní odrazy od stěn.... vono se to zdá bejt nepodstatný.... ale ve skutečnosti je to fakt důležitý. a pak bych bejt tebou zkusil, jak moc bezpečný je tvoje bezpečný světlo .)
joa mrkni, jestli nemáš moc upatlaný sklo ve zvětšováku.
  • 0

#36 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 March 2008 - 12:55:23

Karle v tom ti dávám zapravdu, že jestli je rozdíl osvitu při různých clonách minimální, se z největší pravděpodobností světlo na papír dostává i jinudy. Tomu odpovídá i to, že výsledné zvětšeniny má šedivé.
  • 0

#37 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 13:45:24

Všem moc děkuji za rady, tipy!

Asi už jsem přišel na první řešení toho času osvětlení. Vyndal jsme žárovku a ta je 150W!

Takže v tomhle asi tkví celý ten krátký čas osvícení papíru. Rozhodně koupím tedy slabší, asi dvě, 100 a 70 W.

Zkusím vyčistit objektiv. Ten je od Meopty, Anaret 4,5/50

Jinak papíry používám Fomaspeed N311, lesklé.

Obléknu se do černého neoprenu a zkusím postup zvětšení opakovat tak, abych nevyzařoval moc osobního světla :)

Zkusím, uvidím a zítra bych dal vědět.

Ještě jednou všem vám moc děkuji za přístup při řešení mého problému a začátečnického neumětelství.


Díky a hezký den

MF
  • 0

#38 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 March 2008 - 14:14:49

no uvdíme, já mám v Magnifaxu taky 150W a moje časy jsou 10-15 sek. pri stejném formátu cloně
  • 0

#39 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 March 2008 - 14:24:43

Na stejný papír? A kondenzorem na kinofilm? (a i s ním tam bude rozdíl...)
  • 0

#40 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 14:28:27

Máš pravdu, uvidíme. Vyzkouším a dám vědět.

Už teď vím o několika chybách, které dělám. Zvětšovák mi stojí u bílé stěny, takže i tohle bude mít vliv na nežádoucí šeď, přísvícení fotopapíru. No, holt musím trochu více přemýšlet a získat více zkušeností.
  • 0

#41 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 March 2008 - 14:42:35

jestli to není trvalá fotokomora, tak ty stěny hned na černo nenatírej
já jsem to po "souhlasu" doma udělal balakrylem
áááááááj
dost práce bylo pak žlutou zeď, natřenou na černo, znova udělat bílou a co jsem si musel vyslechnout od paní temnokomorníkové :)
dobře poslouží tkanina natažená na stěně a držící na malých háčcích například
  • 0

#42 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 March 2008 - 15:49:22

jestli to není trvalá fotokomora, tak ty stěny hned na černo nenatírej
já jsem to po "souhlasu" doma udělal balakrylem
áááááááj
dost práce bylo pak žlutou zeď, natřenou na černo, znova udělat bílou a co jsem si musel vyslechnout od paní temnokomorníkové :(
dobře poslouží tkanina natažená na stěně a držící na malých háčcích například



Souhlasím, do malování na černo se pouštět nebudu. Mám černou fotolátku, tak ji tam provizorně pověsím. Nebo ještě plakát Michaela Jacksona :)
  • 0

#43 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 3 March 2008 - 18:00:44

Nebo ještě plakát Michaela Jacksona :)


mno.... abys pak neměl "warmtone" fotky i se studeně vyvolávající vývojkou.... :(
  • 0

#44 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 3 March 2008 - 18:02:48

Nebo ještě plakát Michaela Jacksona :)


mno.... abys pak neměl "warmtone" fotky i se studeně vyvolávající vývojkou.... :(
  • 0

#45 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 March 2008 - 08:36:22

Dobrý den!

Takže, jak jsem včera slíbil, tak nyní činím.

Včera jsem zakoupil slabší žárovku do zvětšováku, 100 a 75 W. Zvětšovák jsem se snažil vyčistit, profouknout foto balonkem, namontoval jsem slabší 75W žárovku a jal se zvětšovat.

Udělal jsem si opět proužkovou metodu a zjistil, že tentokrát mi čas vychází již delší a to 8s proti předchozím 2 či 3 sekundám. Takže pokrok :)

Ale i přesto se mi to zdá prostě furt málo.

Zvětšovací přístroj jsem se snažil zatemnit ze třech stran, udělal zkoušku světlotěsnosti a neshledal jsem žádný problém. Osvit jsem dělal raději za naprosté tmy, kdy jsem zhasl i červené světlo.

Udělal jsem pár zvětšenin na 18x24 a musím se přiznat, že na tento formát to bylo rozhodně lepší. Dle prvních dojmů se mi to líbí. Odpadla šeď a a černá je už černá a bílá je bílá při zachování kresby.

Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to posoudil někdo, kdo tomu rozumí a má více zkušeností.

Budu pokračovat dále ve svých pokusech a snažit se udělat ty správné a kvalitní zvětšeniny.

Díky všem za rady a přeji hezký den!
  • 0

#46 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 March 2008 - 11:53:03

Moje amatérské zkušenosti s Fomaspeedem 311 a vývojkou Foma LQN: Dělám fotky 18x24, cloním na tři cvaknutí :( (takže clonové číslo tuším 11?) a časy osvitu mám okolo 10 sec.

Fotky jsem měl dříve také šedivé. Teď už ne. Podle mých zkušeností za tím je jedna hlavní věc: krátký čas ve vývojce. U Fomaspeedů po osvícení dám papír do vývojky obrazem dolů na cca 20-30sec, pak ho otočím obrazem nahoru. V tom okamžiku by už měly být hodně vyvolané nejtmavší části obrazu. V poloze ksichtem nahoru to necham dodelat. Minimální doba ve vývojce by měla být aspoň 2 minuty :)

U Fomabromů stejná zkušenost: po mnoha šedivkách jsem prodloužil čas vyvolávání. Ksichtem dolů cca 1-2 min, celková doba ve vývojce 5-6 min. Od té doby mám černou i na barytu, což se mi s vyvolávacími časy okolo 3 minut (pro baryt) ani náhodou nedařilo.
  • 0

#47 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 March 2008 - 12:10:55

Moje amatérské zkušenosti s Fomaspeedem 311 a vývojkou Foma LQN: Dělám fotky 18x24, cloním na tři cvaknutí :( (takže clonové číslo tuším 11?) a časy osvitu mám okolo 10 sec.


Tak to by asi odpovídalo mému postupu. Clonil jsem na 8 a čas osvitu byl 8 sec.


Fotky jsem měl dříve také šedivé. Teď už ne. Podle mých zkušeností za tím je jedna hlavní věc: krátký čas ve vývojce. U Fomaspeedů po osvícení dám papír do vývojky obrazem dolů na cca 20-30sec, pak ho otočím obrazem nahoru. V tom okamžiku by už měly být hodně vyvolané nejtmavší části obrazu. V poloze ksichtem nahoru to necham dodelat. Minimální doba ve vývojce by měla být aspoň 2 minuty :)


Já to všechno dělám na čas ve vývojce 90 sec. Věřím, že kdybych měl clonu 11, tak by mi vyšel asi podobný čas jako tobě (osvitu) při delším pobytu ve vývojce.


U Fomabromů stejná zkušenost: po mnoha šedivkách jsem prodloužil čas vyvolávání. Ksichtem dolů cca 1-2 min, celková doba ve vývojce 5-6 min. Od té doby mám černou i na barytu, což se mi s vyvolávacími časy okolo 3 minut (pro baryt) ani náhodou nedařilo.



Přiznávám, že jedna fotka mi vyšla velice pěkně, nic šedivého, další dvě opět trochu takové ty mdlé, šedé.
Zkusím tedy zvýšit dobu vyvolávání a postup, který popisuješ s "ksichtem" dolů a pak opět převrátit.
  • 0

#48 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 March 2008 - 12:12:23

Pardon, napsal jsem text do textu "armas". Ale věřím, že se v tom vyznáte.
  • 0

#49 For8

For8

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 March 2008 - 12:17:26

Chápu tedy dobře, že doba osvíceného papíru by měla pokud možno být ve vývojce maximální dobu a tomu přizpůsobit čas osvitu?

Jistě se bude druhem použitého foto papíru lišit i doba ve vývojce. Existuje nějaké pravidlo, kterým bych se měl držet? Je na to nějaký výpočet nebo to uvádí přímo výrobce papírů?


Díky
  • 0

#50 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 4 March 2008 - 12:24:08

Ano, tak to je. Dobu vyvolávání máš na přiloženém letáku v každém balení papírů. Při teplotě kolem 20 stupňů se drž při horní hranici.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních