Přejít na obsah


Fotka

Problem zo zvacsovakom


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 29 únor 2008 - 21:37:02

Zdravim vsetkych, tak som tu opat so zaciatocnickym dotazom:D
Mam zvacsovak magnifax 3 a mam problem ze mi nechce vykreslit cele policko a to ani 35 mm ani 60x60 dokonca ani 60x90 a to som skusal 3 objektivy (50 mm, 80 mm a 105 mm) vykresluje to len nejaky podivuhodny kruh vlastne si myslim ze problem bude v kondenzore ale neviem aky mam zohnat ked nevykresli ani jeden z 3 objektivov?
Dakujem za rady a nazory.
  • 0

#2 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 29 únor 2008 - 22:45:22

Magnifax je zvětšovák pouze pro kinofilm, takže cokoliv většího než 36x24mm tam nebude možné vysvítit :?:

Jinak mi není jasné, o jakém kruhu mluvíš. Zkoušel jsi to zaostřit?
  • 0

#3 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 únor 2008 - 22:46:31

problém s nim bude asi ten, že tam žádnej neni, řekl bych
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 únor 2008 - 22:51:01

Armas: pleteš si to s Axomatem :?: :D :!:
  • 0

#5 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 únor 2008 - 22:55:10

seženeš ho (kondensor) někde po bazarech. u Škody maj asi jen pro MG4 a ten ti tam nejspíš nepůjde, to ti tady asi někdo řekne přesněji
  • 0

#6 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 únor 2008 - 23:10:39

http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3
nebo zde, ale cena je myslím nesmyslná
  • 0

#7 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 březen 2008 - 06:06:01

Zdravim vsetkych, tak som tu opat so zaciatocnickym dotazom:D
Mam zvacsovak magnifax 3 a mam problem ze mi nechce vykreslit cele policko a to ani 35 mm ani 60x60 dokonca ani 60x90 a to som skusal 3 objektivy (50 mm, 80 mm a 105 mm) vykresluje to len nejaky podivuhodny kruh vlastne si myslim ze problem bude v kondenzore ale neviem aky mam zohnat ked nevykresli ani jeden z 3 objektivov?
Dakujem za rady a nazory.


Tento zvětšovák mám a s barevnou hlavou mi to dělalo podobné problémy. Předpokládám, že tam barevnou hlavu nemáš, proto tipuju, že tam nemáš kondenzor, anebo jen jednu jeho část (skládá se ze dvou částí, jedné čočky napevno a druhé výměnné podle formátu. Já tam mám tuším č. 1 a ta by měla být pro 6x9cm, ale dá se s ní zvětšovat i menší formáty (obráceně by to nešlo, totiž s kondenzorem pro kino zvětšovat 6x6 či 6x9). O ty kondenzory si napiš do Meopty, ještě nedávno měli skladem nové kondenzory pro MG 3.
  • 0

#8 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 březen 2008 - 06:09:08

Zkontroluj si, jestli po sundání kondenzorové skříně tam máš obě čočky kondenzoru (a taky správně, čili spodní vypoulenou nahoru, horní vypoulenou dolu proti ní), další možností by bylo totálně rozštelovaná žárovka. Ale nejpravděpodobnější bude to, že chybí kondezor. Jinak taky pozor, u kondenzoru pro 6x9cm a použití objektivu pro kinofilm to kreslí kruh, pokud nepoužiješ vložky pro kinofilm, ale to je pak normální.
  • 0

#9 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 1 březen 2008 - 12:30:34

to predseda: No je pravda ze je tam len jedna cocka kondenzoru to som zabudol napisat ale ja som nevedel ze maju byt 2 aj ked sa mi zdalo ze tam nieco chyba. Dakujem za rady pohladam niekde kondenzory.
  • 0

#10 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 1 březen 2008 - 15:05:51

Armas: pleteš si to s Axomatem :!: :!: :D


No jo, máš recht :D Tak to se omlouvám... :?:
  • 0

#11 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 červen 2008 - 22:02:32

to predseda: No je pravda ze je tam len jedna cocka kondenzoru to som zabudol napisat ale ja som nevedel ze maju byt 2 aj ked sa mi zdalo ze tam nieco chyba. Dakujem za rady pohladam niekde kondenzory.


Jestli se můžu zeptat mám úplně stejnej problém, co jsi řešil ty. Chybí mi výměnná část kondenzoru u MG3 č.1. Psal jsem do Meopty a tam mají jenom trojku, můžu se zeptat jak jsi to vyřešil, nebo kde takové kondenzory v dnešní době rostou? :)
  • 0

#12 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 10 červen 2008 - 13:48:33

Zkus http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3 . Tam je v nabídce kýžený kondensor č.1 na magnifax 3 [/url]
  • 0

#13 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2008 - 13:59:37

Zkus http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3 . Tam je v nabídce kýžený kondensor č.1 na magnifax 3 [/url]


Díky za odpověď, už jsem na to koukal a psalo se tu, že ta cena je nesmyslná. Když srovnám cenu té trojky, tak je vyšší než nová v Meoptě. Tak jsem myslel jestli někdo neví, kde by se dala sehnat levněj ta jednička, ale protože na netu asi fakt nic není a o kamených bazarech co jsem prošel ani nemluvě, tak mi nic jiného nezbude. :-)
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 červen 2008 - 17:28:10

ummagama (co to je? :-):
Mg 3 je dobrý zvětšovák, ale dost těžko se na něj shánějí například skla nebo zmíněné kondenzory. Také nevím, zda na něj lze namontovat mikroposuv...
Otázka zní, zda by nebylo rozumnější poohlédnout se po Mg 4, event. s barevnou hlavou. Jistě, jsou to peníze navíc, ale čas od času se dá tenhle zvětšová sehnat za podivuhodně malé peníze (pravda, jeden člověk mi jej nabízel ve značně opotřebovaném stavu za 12 000,- !).
  • 0

#15 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2008 - 18:07:20

ummagama (co to je? :?:
Mg 3 je dobrý zvětšovák, ale dost těžko se na něj shánějí například skla nebo zmíněné kondenzory. Také nevím, zda na něj lze namontovat mikroposuv...
Otázka zní, zda by nebylo rozumnější poohlédnout se po Mg 4, event. s barevnou hlavou. Jistě, jsou to peníze navíc, ale čas od času se dá tenhle zvětšová sehnat za podivuhodně malé peníze (pravda, jeden člověk mi jej nabízel ve značně opotřebovaném stavu za 12 000,- !).


Jelikož jsem temnokomornictvím dosud nepolíben (ale rád bych si s ním něco na vážno začal :D ) tak jsem koupil pro mé potřeby řekl bych slušný zvětšovák do začátku (Mg3A). Časem až budu mít něco nazvětšováno a ujasním si co mi na daném vybavení nevyhovuje, tak se určitě posunu, ale vzhledem k tomu, že zatím jsem ve fázi postupného vybavování, od kterého vede ještě jistá cesta k samotnému procesu, tak se snažím vystačit s tím co mám :o Bohužel je pravdou, že komponenty, konkrétně ta (snad) jediná co mi chybí se shání složitě :)
  • 0

#16 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 červen 2008 - 08:11:46

mno tak proč ten kondenzor nevyndáš a nevrazíš tam jenom matný sklíčko?
  • 0

#17 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 červen 2008 - 08:23:30

Čočka do kondenzoru se bude těžko shánět. Pokud bych ale koupil vadný zvětšovák myslím že snadnější je se na to vykašlat, zajít do bazaru k Pazderovi a koupit jakýkoliv Magnifax, třeba i Mag1 s bezvadným kondenzorem. Všechny kromě posledního typu stojí pár stovek, mívá jich tam několik a technický rozdíl mezi jednotlivými typy není žádný.

Teda: mluvím o kondenzorovém zvětšováku pro černobílou fotografii, případně o barevné fotografii s použitím filtrů.
  • 0

#18 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2008 - 11:53:57

Tak kondenzor jsem sehnal, ale momentálně mi vrtá hlavou jak ho tam mám umístit. Jsou tam takové packy trčící směrem vzhůru, pro zkoušku jsem to na ně jenom plácnul a nasadil ostatní části. Všechno je vysvícený krásně, ale vrtá mi hlavou, jestli se to nějak nearetuje třeba nebo to tam může být takhle položené. :roll:
  • 0

#19 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 červen 2008 - 14:09:23

položené, ale ještě je nad tím nasazovací (nešroubovací) objímka. pokud jí tam nemáš ničemu to nevadí ale nesmíš zvětšovák obracet vzhůru nohama :roll:
  • 0

#20 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2008 - 14:58:50

díky za radu, s obracením vzhůru nohama si to teda rozmyslím :roll:
  • 0

#21 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 7 březen 2015 - 21:26:50

K Magnifaxu 3 jsem dostal ještě jednu menší světelnou skříň. Svítí ale nic dalšího o ní nevím, k čemu je, jak se to dá využít a podobně.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#22 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 8 březen 2015 - 07:52:39

Myslím, že tato skříň byla jiné konstrukce. Používala se tam halogenová žárovka a svítila nepřímo přes zrcadlo. Proto ta skosená čelní stěna. Ale už si to nepamatuju na 100%  :-)


  • 0

#23 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 9 březen 2015 - 20:09:53

Přesně tak, svítí to přes zrcadlo, navíc je tam nějaké táhlo které posouvá mléčným sklem mezi zrcadlem a žárovkou ... nikde jsem žádný návod neobjevil tak to asi otestuju systémem

"POKUS x OMYL"  a uvidím...


  • 0

#24 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 březen 2015 - 08:14:29

K Magnifaxu 3 jsem dostal ještě jednu menší světelnou skříň. Svítí ale nic dalšího o ní nevím, k čemu je, jak se to dá využít a podobně.

 

Je to nástavec s projekční žárovkou - podle návodu se to dalo použít pro výrazné zkrácení osvitových časů při zvětšování formátu 6x9 - tedy s použitím objektivu 105mm. Je v tom snad 250W žárovka a výměnná kondenzorová čočka se při téhle příležitosti vyměnila za čočku č. 2. Popravdě jsem ale v reálu nikdy onu čočku ani tento nástavec neviděl, zrovna tak jako pomůcku pro přepočet osvitové doby při změnně zvětšení (takové táhlo co se šroubovalo zboku na sloupek zvětšováku).


  • 0

#25 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 10 březen 2015 - 18:51:19

Díky za info, kondensor č.2 k tomu mám,  zatím to dám bokem a uvidím jestli se někdy dostanu k otestování...


  • 0

#26 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 4 květen 2015 - 20:07:57

Já ti nevím asi jo, ale olej z běžného objektivu se rozteče, ze šneku občas clony a pak i ten objektiv M42 M39, můžeš vyhodit, oslepne nebo čistit. Snímací objektiv není konstruován na zvětšování, spíš bych sehnal novej objektiv, Belary, Anarety nejsou pěněženkorvoucí .-)


  • 0

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 4 květen 2015 - 21:35:58

Nektare já by jsem tu hlavu bral.


  • 0

#28 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 5 květen 2015 - 11:39:56

Teplem ze žárovky, pokud budeš hodně topit :-) No teď jsem prodal jeden Mikars M42 do krokusu za 100kč, občas jsou ty origo objektivy na Krokus na aukru.


  • 0

#29 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 květen 2015 - 17:33:42

Ahoj,

jak píše Ládínek, snímací objektiv na zvětšování vhodný není. Odpar maziva, přehřátí, roztmelení členů to je cesta, jak objektiv dorazit. Navíc u snímacích objektivů jsou konstrukčně kompenzovány optické vady víceméně na nekonečno, u zvětšovacích na blízko - podobně jako u makroobjektivů. Takže obrazově žádná výhra, už to pár lidí zkoušelo. 

Jaký máš model Opemusu a starého objektivu ? Starší měli M23,5*0,5 a objektivová deska byla napevno, tam jde Anaret (předpokládám 80/4,5). Novější mají objektiv v misce podepřené šroubem a závit M39*1, tam toho pasuje spousta - AnaretyS, Meogony a hromada cizích. Anaret se tam šroubuje přes redukci drženou "červíkem". Zvětšovacích objektivů jsou k dispozici hromady za legrační ceny. Horší to bude s dopravou na Slovensko. Zjisti si ohnisko a závit, a zkus to tady na bazárku.

Pro zajímavost http://www.meoptahis...ndex.php?id=142


  • 0

#30 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 5 květen 2015 - 20:52:18

Mal by som mať za pár dní starý opemus a dve leštičky, neviem presne typ a bude ta asi na darovanie asi aj s objektívom. Stav zatiaľ neviem. Chcem v bazáre kúpiť nejaké drobnosti do komory, ale maník to chce predať za pár € len ako celok  :-) :-) Toho Opemusu a leštičiek sa budem chcieť zbaviť aj zadarmo :-) :-) Záujemci, hláste sa :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních