Přejít na obsah


Fotka

Atomal


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
265 odpovědí na toto téma

#51 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 červen 2009 - 21:15:04

no důvod to má. Mám doma fotofemickej receptář kde teda jsou recepty od kodaku, ilforda agfy (je tam i rodinal :) ) ale když jsem si našel D20 (ne že bych byl nějakej vyšinutej puntičkář kterej by se snažil najít nějakou chybu, já jen že jsem tuhle vývojku párkrát míchal ve škole a ty 2g mi teď přišly podezřelý)
No prostě jsem si tam tu vývojku našel a je tam opravdu psáno 4g kodalku.Jinak zbytek sedí uplně na fous. Ale asi to není tak podstatný aby jsme se kvuli tomu nějak hádali. Ostatně je možný že se v tý knížce taky můžou mýlit žejo.
Ale jestli chceš poslat sken tý stránky ...
  • 0

#52 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 červen 2009 - 22:57:48

Chystám se rozdělat 35-litrové balení Orwo A49. Těžko to ale spotřebuju sám, myslel jsem tedy, že se rozdělím s někým dalším. Mluvil jsem o tom předběžně pouze s Blekendvajtem. Byl by i jiný zájemce? Zcela nezávazně...
Problém je pouze v dopravě, v úvahu připadá asi jen osobní předání a to v Praze nebo poblíž. Cena mi odhadem vychází asi do 30kč za litr.


Pane měl bys tam ještě třeba jeden nebo dva litry? Určitě bych ti to zaplatil a jako revanč můžu darovat litr nedávno namíchaný nepoužitý D-76 (kterou jsem ukořistil ve velkým množství ve škole)
  • 0

#53 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 15 červen 2009 - 07:46:47

Golfista:
Calbe A49 = ADOX ATM 49
Všechny vývojky tohoto typu již vyrábí jediný výrobce a to Calbe Chemie GmbH (původně jeden ze závodů ORWO). Ostatní firmy jako ADOX (respektive Fotoimpex), Berrger, ap. si nechávají tuto vývojku vyrábět a balit do svých obalů právě v Calbe!

Tato informace je získána přímo ve Fotoimpexu.

Jedinou vyjímkou bývaly donedávna Foma nebo Reprografia, které produkovaly Fomal/Fotomal (neplést se smáčedlem Fotonal), jenž měl trochu jiné složení než konkurenční výrobek dle receptury ORWO. Nicméně F...mal již také není na trhu.

Na okraj poznámka k původu vývojky: Prapůvodní recept vymysleli u Agfy. Po válce, kdy ruská armáda obsadila svůj sektor se závod Agfy, kde se vyráběly zpracovatelské lázně, dostal do rukou bolševiků a vzniklo známé ORWO, které používalo stejnou recepturu pro výrobek A49 (později ovšem mohlo dojít k mírné modifikaci). Agfa ze západního bloku na tuto situaci reagovala právě úpravou receptury (údajně k lepšímu) a vývojku pak prodávala jako Atomal FF.

Dnešní pokračovatel výroby zpracovatelské chemie AGFA, který se jmenuje A & O Imaging Solutions GmbH a který dle nejnovějších informací vzal pod svoje křídla koncern Connect Chemicals GmbH (a proto již asi nefungují stránky A & O), již výrobu Atomalu FF nepodporuje, zato se stále vyrábí Rodinal (neplést ale s výrobkem R09 od Calbe ať už s nálepkou Calbe, nebo se jménem jiné firmy).

Ještě poznámka abych nešířil paniku: vývojka "Fomadon R09 New" je produkt z linie Agfa (ve Fomě jen stáčejí z barelů do lahviček) narozdíl od staré "Fomadon R09", která byla založena na výrobku ORWO (tedy vyvolávací látka, stabilizační přísady už Calbe Fomě nechtělo z konkurenčních důvodů prodat, tak si je Foma míchala sama, proto neměla tato fomácká vývojka takovou výdrž jako vývojka Calbe R09).

Výsledkem výše uvedené informace tedy je, že na současném trhu se vyskytuje pouze jeden jediný výrobce tohoto typu vývojky, která může nést označení rozličných firem a nejrozumější myslím bude orientovat se pouze podle ceny!
  • 0

#54 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 15 červen 2009 - 08:14:16

No jasně že chcu zaslat sken Briene. Můj předpis je z receptáře Macek/Paspa z roku 1957. Jestli máš původnější a pozdější vydání, tak by to mohlo být upravené podle praktických zkušeností při dlouhodobějším používání. Nejlépe přímo v Kodakových labácích. Koncentrace meteboritanu v předpisu je docela důležitá právě kvůlivá jemnosti zrna. V této vývojce se určitě snažili o co nejmenší koncentraci ale s ohledem k aspoň minimální pufrovcí schopnosti zásady. Asi právě pro to, že byla malá, tak doporučují používat regenerátor. Jinak pH roztoku(2g) by mělo být 8,2.
  • 0

#55 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 červen 2009 - 11:54:28

No jasně že chcu zaslat sken Briene. Můj předpis je z receptáře Macek/Paspa z roku 1957. Jestli máš původnější a pozdější vydání, tak by to mohlo být upravené podle praktických zkušeností při dlouhodobějším používání. Nejlépe přímo v Kodakových labácích. Koncentrace meteboritanu v předpisu je docela důležitá právě kvůlivá jemnosti zrna. V této vývojce se určitě snažili o co nejmenší koncentraci ale s ohledem k aspoň minimální pufrovcí schopnosti zásady. Asi právě pro to, že byla malá, tak doporučují používat regenerátor. Jinak pH roztoku(2g) by mělo být 8,2.


tak tady to je http://jinyprostor.c...
je to z roku 1973 ... vydal to Ing.J.Štverák a napsal to J.Kulhánek.
Musim se omluvik za nekvalitu.Přefocoval jsem to narychlo digitošem.Tak je to tmavý a neostrý ale je tam z toho snad všechno poznat
  • 0

#56 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červen 2009 - 12:37:52

http://www.digitaltr.../kodak_dk20.php
http://unblinkingeye...l/physical.html
receptář Macek-Paspa 1957 (mimochodem skvělá knížka)
2 g kodalku....

jedinej Kulhánek zatvrzele uvádí 4 g.
  • 0

#57 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červen 2009 - 13:01:45

http://www.weepingas...k_formulary.pdf
FORMULARY Issued by the Kodak Research Laboratories, June 1944
strana 18 - 2 g kodalku

upřímně sem rád za tu práci s hledánim, jakou mi to dalo, páč sem už dlouho toužil po tom mít na hdd nějakou podobnou krásnou starou příručku přímo od zdroje :-P
  • 0

#58 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 červen 2009 - 14:35:47

sedím a koukám ... vidím a přemýšlím ... Myslím že se pan Kulhánek v moji knížce docela seknul, nebo recept více či méně úmyslně upravil.
Nic méně příručka od Kodaku je docela zásadní věc, tak že musím uznat že 4g v původním receptu asi nebudou.
Ale i tak by mě zajímalo jestli je to v tom mém receptáři upraveno úmyslně nebo jestli je to jen chyba.
  • 0

#59 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 leden 2010 - 11:00:34

Budu muset rozdělat další 35l balení A49. Pište kdo má zájem. Cena symbolická. Kdo pújčí 30l kanystr, dostane zadara!
  • 0

#60 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 leden 2010 - 11:28:34

ahoj venco, já sa hlásim na ten atomálek, děkuju :wink:
  • 0

#61 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 leden 2010 - 11:32:23

jasně, napiš kolik, zbývá asi 15l

stačí SZ

V.
  • 0

#62 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 leden 2010 - 11:45:14

Ahoj Venco, jako vždy - minimálně 5l beru :wink:
  • 0

#63 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 11:51:34

rád bych atomal zkusil, jestli je furt tak dobrý, jak býval před 25 lety....
kde odebrat a do čeho? cena? když tak SZ, prosím. Děkuji! :wink:
  • 0

#64 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 leden 2010 - 11:58:16

tak hotovo.

napisu vam az se k tomu doopravdy dostanu

cena destilka + nejakych 10 az 15kc za litr, tak nejak to myslim vychazelo

ozvu se,
V.
  • 0

#65 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 13 leden 2010 - 12:02:21

Ahoj rad bych ozkousel - vzal by jsem 5litru.

Diky moc
  • 0

#66 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 13:11:12

Já prosím také o pět litrů, děkuji.
  • 0

#67 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 13 leden 2010 - 13:14:54

No aby to nezapadlo - taky bych vzal 5 l... jestli je ještě z čeho
  • 0

#68 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 leden 2010 - 13:21:19

přátelé, bohužel už je to bohužel rozebráno

hlavní část putuje do Liberce a do Hradce, tak třeba proběhne ještě nějaké lokální přerozdělování, to nechám na vás

jedno balení tu ještě pak mám a jedno je pokud vím v Hradci, neni všem dnům konec...

Jinak jsem při pobytu v zahraničí pracoval v Adox A49 a výsledky se zdají být dost podobné, ještě dám vědět, až to všechno nazvětšuji.
  • 0

#69 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 leden 2010 - 14:22:52

.....a jedno je pokud vím v Hradci, neni všem dnům konec...


áno áno, potvrzuji, jedno 35l balení dlí u mě ve skříni. Však přijde jeho čas ;-)
  • 0

#70 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 13 leden 2010 - 20:58:47

.....a jedno je pokud vím v Hradci, neni všem dnům konec...


áno áno, potvrzuji, jedno 35l balení dlí u mě ve skříni. Však přijde jeho čas :-)


Takže nic není ztraceno a jen čaká na svou hstorickou příležitost!! To je z toho výprodeje fy Fotografie v Praze?
  • 0

#71 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 leden 2010 - 15:51:55

Já bych chtěl 1 litr. Hradečáci neodlijete mi?
  • 0

#72 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 leden 2010 - 17:42:26

Já bych chtěl 1 litr. Hradečáci neodlijete mi?


jasně, klidně i před vrchnim :)
  • 0

#73 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 leden 2010 - 17:45:26

Já bych chtěl 1 litr. Hradečáci neodlijete mi?


jasně, klidně i před vrchnim :)


A v hospodě kam jste poslali tu kontrolu? :D
  • 0

#74 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 březen 2010 - 14:13:35

hermenegilde zdraví tetičku
  • 1

#75 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 28 prosinec 2010 - 22:41:41

Jakou trvanlivost má Atomal?
konkrétně:
Mám Atomal Calbe A49 uvařený 28.4.09
skladovaný ve 2x 0.5l hnědé lékárnovky ve skříni v chodbě mezi plno dalšíma věcma, při stabilní teplotě chodby panelákového byt, při otevírání té skříně tak 2x týdně
a já se ptám, myslíte že ta vodička bude ještě použitelná?
zdá se mi, že nějak ztmavla a zolejnatěla
  • 0

#76 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 prosinec 2010 - 22:55:10

Jakou trvanlivost má Atomal?
konkrétně:
Mám Atomal Calbe A49 uvařený 28.4.09
skladovaný ve 2x 0.5l hnědé lékárnovky ve skříni v chodbě mezi plno dalšíma věcma, při stabilní teplotě chodby panelákového byt, při otevírání té skříně tak 2x týdně
a já se ptám, myslíte že ta vodička bude ještě použitelná?
zdá se mi, že nějak ztmavla a zolejnatěla

tož to vyzkóšé, ogare, na kósku ne? To ti stejnak nikdo nezaručí, musíš zkusit a nebo to vylejt.
Dnes jsem volala v IM umíchaném 3/2009 (měl lehce nažloutlou barvu, ale fachčil jak za mlada)
  • 0

#77 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 prosinec 2010 - 00:52:13

teoreticky ano

prakticky má pravdu eda
  • 0

#78 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2010 - 10:24:45

Je to tak, jak napsala Eda. :)
Atomal by neměl ztmavnout, pokud je láhev dokonale zbavena vzduchu. Aspoň takové jsou mé zkušenosti s déle než roční zásobou Fotomalu. A49 jsem déle jak rok neměl, tam nemohu soudit.
Mimochodem, v podpisu máš, že voláš v Rodinalu, tak nevím, co řešíš. :?
  • 0

#79 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 prosinec 2010 - 11:42:52

Jakou trvanlivost má Atomal?
konkrétně:
Mám Atomal Calbe A49 uvařený 28.4.09
....

mám fotomal, štok namíchanej ve sklepě už as 4 rokem a šetřím si ho -ještě pár let a uvidíme jak se vyjeví
ve tvým případě bych takovou vývojku nepoužil - zbytečná neznámá vřazená do procesu
  • 0

#80 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 prosinec 2010 - 12:06:26

zapomněl jsem ještě napsat že vzduch vymáčknout nejde (sklo), je to nalité cca centimetr a půl pod okraj a za ty dva roky neoevřené a nepoužité
  • 0

#81 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 prosinec 2010 - 12:11:08

zapomněl jsem ještě napsat že vzduch vymáčknout nejde (sklo), je to nalité cca centimetr a půl pod okraj a za ty dva roky neoevřené a nepoužité

ypresu, co to tady na nás zkóšíš?!
hybaj naexponovat jeden list 4x5 a šupni to do vývojky zakvedlaj, a když si netroufáš, tak tu vývojku vylej, resp. šupni do sběrného dvora.
Co jako myslíš, že my ti tu od stolu poradíme?!
Jak myslíš, že jsem zacházela s tím starým mytolem? vybrala jsem plan, na kterým mi záleží nejmíň a zkusila jsem to....vyšlo to, ale taky nemuselo.
  • 0

#82 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2011 - 20:42:25

Kedysi dávno, cca 15-20rokov som štandardne používal vývojku Orwo A49, čo mala byť Agfa Atomal. S vývojkou som bol veľmi spokojný, kým sa predávala v balení pre 0,6litra. Potom sa začala predávať v balení pre 2litre, a táto vývojka mi už tak nesedela, a preto som hľadal inú.
Po prečítaní tohoto vlákna som zistil, že sú tu pokusy o jej náhradu s T32 (?),
ja mám iný predpis na vývojku, ktorá obsahuje bežnejšie chemikálie, len som ju ešte nikdy neskúšal, a preto sa pýtam, či už ju niekto neskúsil, a ak áno, s akým výsledkom.
predpis vývojky pre 1 lit:
metol 3,5g
hydrochinón 3,5g
siričitan sodný kryštalický 140 g
citran sodný 10 g
bórax 6 g
bromid draselný 0,5g
hexametafosforečnan sodný 0,12 g
sodná soľ kyseliny etylendiamíntetraoctovej (Chelaton III?) 0,5 g
  • 0

#83 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2011 - 21:57:36

tento recepis mi poněkud silně připomíná Final, ovšem s dvojnásobným množstvím siřičitanu sodného (což DMSN asi nedá výsledek moc porovnatelný s atomalem).
  • 0

#84 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 leden 2011 - 22:01:30

to je Final.
2 g krystalickýho siřičitanu = 1 g bezvodýho siřičitanu
  • 0

#85 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2011 - 22:34:23

vidím, že túto vývojku poznáte, je to skutočne Final, predpis som opísal z učebnice pre fotografov od Ľ. Absolona z roku 1978, a je tam skutočne 140g siričitanu sodného kryštalického, to znamená, že pri použití bezvodého je to 70 g, ako správne poznamenal Lukas_87
Zaujímalo by ma, či túto vývojku niekto vyskúšal a s akým výsledkom
  • 0

#86 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2011 - 22:50:44

sorry, nevšiml jsem si slůvka "krystalický". Pak je to přesně recepis na Agfa Final, neboli Orwo A03 (mimochodem, kdesi jsem před časem někde v bazaru zahlédl velké balení A03R za babku, levný to základ pro výrobu MQ vývojek).
Používal jsem to jako jinoch, standartní vývojka, svitky i kino Fomapan 17 či Orwo NP20 naprosto v pohodě. Později, kdy jsem fotil téměř výhradně na NP27 resp. NP7 jsem začal míchat a používat D-76 a kupovat Atomal (když nebyl, tak Fomal), vzácně a svátečně pašovaný Hyphen, s lepšími výsledky.
  • 0

#87 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 23 leden 2011 - 22:24:11

Já měl vždycky za to, že vývojka ORWO/Calbe A03 by měla odpovídat vývojce AGFA Refinal. Ale možná se pletu, sám jsem s žádnou z nich dosud nepřišel do styku. Docela by mě však zajímalo jak to tedy je. Víte někdo?
  • 0

#88 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2011 - 23:15:14

Já měl vždycky za to, že vývojka ORWO/Calbe A03 by měla odpovídat vývojce AGFA Refinal. Ale možná se pletu, sám jsem s žádnou z nich dosud nepřišel do styku. Docela by mě však zajímalo jak to tedy je. Víte někdo?

Dobrá poznámka... vyhecovala mě zalistovat ve starých knihách. cituji: "Final,jemnozrnná vývojka v hotovém balení v prášku, dodávaná původně jednak firmou Agfa-Gevaert v Leverkusenu a jednak VEB Filmfabrik ve Wolfenu. Po změně značky se vývojka Final u nás nyní prodává pod označením ORWO F 43."(Praktická fotografie, SNTL 1973)
  • 0

#89 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 24 leden 2011 - 09:23:40

A 03 není ani Atomal (A 49...) ani Final (později F 43). Byla to od 70. let ORWEm vyráběná vývojka hojně používaná i v některých větších provozech jako vývojka kvalitami mezi velmi jemnozrným Atomalem a střednězrnitým Finalem. Jemné, pravidelné zrno, dokoupil jsem z pražské Fotografie regenerátor (viz info Jirinol výše) a používal - lze výborně požít i na nízko i na výše citlivé filmy. Před A 03 jsem Final používal na vyvolávání NP 27 - pravidelné a ostré zrno, dobře regulovatelný kontrast, standartní lázeň, nezklamala...
Final navažovaný mám připravený, chci rozpustit a vyzkoušet (zejména kvůli zrnu a zvýšení citlivosti - jde to!) na Jirinolovu P4. Jinak tato vývojka má dle receptáře Paspy - Macka i regenerátor, velmi vydatná a vydrží - prý i několik let (zřejmě záleží ale i na přípravě, voda, čistota či spíš jakost chemikálií). :wink:
Tímto drobná výzva - kdyby náhodou měl ještě někdo nějaký pytlík A03, dejter vědět... A03 nenavážím, není znám recept!
  • 0

#90 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2011 - 09:31:15

večer jsem ještě hledal, listoval, našel jsem pár dohadů o tom, že Orwo A03 je podobně jako Refinal nějaký klon D-76, taky zmínku o tom, že u Agfy to prý vzniklo kombinací receptury Refinexu a Finalu. Když jsem A03 jako jednu z nejlevnějších u nás dostupných vývojek používal, připadala mi jako velmi blbuvzdorná a spolehlivá lázeň, podobně jako navažovaná D-76d s regenerací.
  • 0

#91 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 leden 2011 - 16:41:55

ORWO A03 som raz vyskúšal, keď sa prestala dovážať A49 v balení pre 0,6l lázni, a nejak mi nesadla, takže som s ňou nikdy nerobil, ale ten FINAL si musím navážiť a vyskúšať ho, p. Absolon píše, že má také isté vlastnosti ako A49 s ktorou som robil asi 10 rokov a bol som s ňou navýsosť spokojný (robil som roztok cca 1,1 litra)
  • 0

#92 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 24 leden 2011 - 18:13:34

NO to rozhodně ne! Final není považovaný za "pravou" jemnozrnnou" vývojku jako Atomal - jen "jemnozrnnou," dokonce píší Paspa a Macek přímo, že se jedná o vývojku střední zrnitosti. Což je pravda vyzkoušená, prima je, že vlivem stejného poměru metol - hydrochinon pracuje ve středních tonech poměrně harmonicky... :(
  • 0

#93 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2011 - 19:44:37

ORWO A03 som raz vyskúšal, keď sa prestala dovážať A49 v balení pre 0,6l lázni, a nejak mi nesadla, takže som s ňou nikdy nerobil, ale ten FINAL si musím navážiť a vyskúšať ho, p. Absolon píše, že má také isté vlastnosti ako A49 s ktorou som robil asi 10 rokov a bol som s ňou navýsosť spokojný (robil som roztok cca 1,1 litra)

Atomal a Final je jako nebe a dudy.
na pomalém jemnozrnném SF moc rozdílů nepoznáš, ale zkus to na klasickém kinu ISO400...
  • 0

#94 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 leden 2011 - 22:44:36

dokážete někdo ten Final porovnat třeba s D-76?
  • 0

#95 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 leden 2011 - 19:02:04

no, ak je to tak, asi sa na ten Final vy... a vrátim sa k testom ID-62 o ktorom píšem vo vlákne "Náhrada LQN ... "
  • 0

#96 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 24 srpen 2011 - 12:32:11

...... neboli Orwo A03 (mimochodem, kdesi jsem před časem někde v bazaru zahlédl velké balení A03R za babku, levný to základ pro výrobu MQ vývojek).......


Mám doma A03R, jen nevím jak se dělá MQ vývojka a co to vlastně je? Půjdou s tím volat negativy (o to mi jde primárně) nebo jen pozitivy? Poradil byste mi prosím pěkně?
Děkuji :lol:
  • 0

#97 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2011 - 12:43:55

...... neboli Orwo A03 (mimochodem, kdesi jsem před časem někde v bazaru zahlédl velké balení A03R za babku, levný to základ pro výrobu MQ vývojek).......


Mám doma A03R, jen nevím jak se dělá MQ vývojka a co to vlastně je? Půjdou s tím volat negativy (o to mi jde primárně) nebo jen pozitivy? Poradil byste mi prosím pěkně?
Děkuji :D


MQ vývojka obecně je zkratka pro metol-hydrochinové vývojky, jiné pro negativy, jiné pro pozitivy, některé univerzální (jako vše, co univerzální jest, je použitelné, ale...)

jelikož už to probíráš docela dlouho v jiném vlákně a držíš se toho regenerátoru pro A03 jako klíště, asi se obětuju, když mě ukecáš, a pošlu ti jedno nostalgicky archivní balení A03 vývojky 1l a k tomu i A03R ještě jedno 5l balení, co jsem nedávno koupil, to budeš mít i s tím tvým cca na 260 filmů.... no potěš koště :lol:)
  • 0

#98 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 24 srpen 2011 - 12:46:41

Píši mail :lol:
  • 0

#99 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 srpen 2011 - 21:30:21

Tak po čase, zeptal bych se zda někdo nezkoušel namíchat Atomal s náhradní vyvíjecí látkou T 32.

Atomal s T32 je právě Fomal / Fotomal. Recept je:

Hexametafosforečnan sodný ... 2g
Siřičitan sodný bezvodý ... 95g
T32 ... 4g
Hydrochinon ... 2g
Tetraboritan disodný - voda ... 5g
Uhličitan sodný bezvodý ... 5g
Bromid draselný ... 4g
Voda do ... 1000ml

Kdybys měl přebytek T32, rád trochu odkoupím.


Páni, neskúšal niekto nahradiť T-32 látkou CD-3? Veľmi rád by som si túto vývojku vyskúšal, ale T-32 nemám. Aké sú volacie časy napr. na Fomu 100, 200, 400?
  • 0

#100 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 srpen 2011 - 21:37:14

Atomal Agfa (1935)
----------------------
beta-oxyethyl-ortho-aminofenol-sulfát 6g
siřičitan sodný (bezvodý) 100g
uhličitan sodný (bezvodý) 10g
bromid draselný 0,5g
hexametafosforečnan sodný 1g
voda do 1000ml

ale netuším, co je ta první látka zač


Podľa zloženia v knihe E. Einhorna táto vývojka obsahuje ešte 1,2 g glycinu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních