Přejít na obsah


Fotka

Atomal


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
265 odpovědí na toto téma

#101 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 září 2011 - 12:08:57

Neviem, ale ja mám predpis tak, ako uviedol Dubraro bez Glycinu, čo je myslím si správne, pretože keby Atomal obsahoval glycin, tak by farbil, a on to nerobí, to viem z vlastnej skúsenosti
  • 0

#102 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 25 listopad 2011 - 01:13:59

Neviete dakto kde sa da zohnat klon atomalu ako calbe a49 alebo adox atomal a49?
Tato vyvojka ma celkom zaujala a dajako mi dochadza....
  • 0

#103 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 25 listopad 2011 - 01:20:23

ok nasiel som daco.
Budem mat s vyvojkou adolux atomal 49 podobne vysledky ako som mal s calbe a49 alebo orwo a49?
  • 0

#104 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 25 listopad 2011 - 08:44:54

Ano, jak už tu několikrát zaznělo, je to jedna a tatáž vývojka.

Možná by stálo za to nejprve zkusit funkci "hledat"
  • 0

#105 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 25 listopad 2011 - 09:45:10

no jo. pardon, uz bolo neskoro a ja som mal pocit ze potrebujem vyriesit dilema...
  • 0

#106 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 25 listopad 2011 - 10:02:23

no jo. pardon, uz bolo neskoro a ja som mal pocit ze potrebujem vyriesit dilema...

kdyby ses ozval dřív, tak jsem posílal balík ďurimum, jsem ti mohl pytlík přihodit
  • 0

#107 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 25 listopad 2011 - 10:08:46

no mna to az vcera napadlo...
Ale nevadi aspon 5-8 filmov este v tom co mam vyvolam...
  • 0

#108 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2011 - 10:40:31

kolik ho potřebuješ? budu dnes či zítra odesílat zásilku do vaší temné komory, můžu ještě přibalit...
když tak další detaily e-mailem, ju?
  • 0

#109 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2011 - 09:58:53

trošku jsem si hrál, jestli se mi povede namíchat náhražku atomalu (s použitím CD4) která by aspoň vzdáleně ve výsledku tento připomínala, a vypadá to, že se mi podařilo namíchat vodičku na vyvolání dávno prošlých a před mnoha lety naexponovaných filmů. Zatím úspěšně odladěno a odzkoušeno na Fomapanu F21 a N21 exp. v letech cca 88-93, jak v kazetách i z metráže uložené podle vzhledu krabiček všelijak, z toho jeden nález před cca 22 lety nafocený....
vyšlo to vše velmi pěkně kryté, naprosto bez závoje, zvětšovatelné na normální gradaci, zrnko velice příjemné a ostré. Při převolání (zkoušel jsem samozřejmě pas blind i různé vyvolávací doby) se to chová podobně jako atomal při push-procesu, tj. leze silně do kontrastu, nakonec jsem si odladil dvoustupňové vyvolání a na filmech je vše jak má být.
ostrost a zrno posuďte sami:

vzorek:
kino Fomapan 21 exp. 93, nafocený čerstvě, sken papíru 12x17 (+výřez téhož rozměru ze zvětš. formátu 30x45cm)
Vložený obrázek
Vložený obrázek
bohužel nemám zatím souhlas majitele ke zveřejnění vzorku z filmu expirovaného a nafoceného někdy kolem r.89, svěřeného mi k vyvolání. Překvapilo mě to a přiznám se, že lépe se mi doposud tak starý film vyvolat nepodařilo v čemkoli.
  • 0

#110 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 12 prosinec 2011 - 10:31:06

Kouzla a čáry! Jirinole, ty nejsi temnokomorník, ale černokněžník.
  • 0

#111 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2011 - 10:48:24

ještě jedna ukázka k tonalitě: 12x17 na papíru Orwo Polyprint (role, baryt síla papír, lesk) z roku před 1989, Peckham´s amidol-pyrocat dev.)
Vložený obrázek
  • 0

#112 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2011 - 12:56:51

takže svolení ke zveřejnění ukázky jsem obdržel. Majitel filmu identifikoval podle obrázků stáří filmu.
Foma N21, exponováno v r.90 nebo r.91, vyvoláno nyní v pokusné náhražce A49 s CD4. (papír Forte BNO 12x17cm, expirace dávno tomu nazad - těžko zjistitelné, pravděpodobně 70-80 léta)
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#113 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 24 prosinec 2011 - 00:28:28

Po marném shánění jinde, jsem objevil v jedné krabici doma Orwo A49, šedesátá léta 20. stol.

Rád bych poprosil znalce a pamětníky o konzultaci, hledám odpověď na následující otázky:

1. Jak poznám, nebylo-li z balení odebíráno, např. na přípravu části pracovního roztoku (domnívám se, že ne, ale není na tom napsané, kolik toho mělo původně být).

2. Jak se to míchá?

3. Myslím si (po přečtení příspěvků zde) správně, že se jedná o Atomal z předválečného receptu (tedy nikoliv Atomal FF) a to ještě atomalem (vyvolávací látkou) nenahrazenou "zdravější" látkou?

Děkuji uctivě!

Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#114 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 prosinec 2011 - 10:59:08

Míchá se to tak, že se to nasype do vlažné (destilované) vody (2litry je napsáno na lahvičce) a po úplném rozpuštění menší části (pod víčkem) se přidá větší část. Získáváte "stock".
Sám jsem racoval s hóóódně dlouho prošlými výrobky ORWO (zvl. A49) a kupodivu fungovaly bez problémů. Dokonce i s namíchanými dávkami na jeden film a i ty po desetiletí jely bez problémů.
"Atomal" jako chemikálie není nahraditelná. "Mutanti" pracují velmi podobně, ale nejsou Atomalem.
Dejte prosím vědět, jak jste dopadl!
  • 0

#115 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 prosinec 2011 - 11:53:24

A neni to hrich? Michat si vyvojku z takoveho krasneho kompletniho baleni :)

Ja bych ho osbne zachoval budoucim generacim a poridil si "moderni" konfekcni klon. Takhle krasne balene vyvojky uz se nedelaji :D
  • 0

#116 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 26 prosinec 2011 - 13:24:16

Je to hrich. Urcite. Na druhou stranu je otazkou, zda pristi generace budou mit (na) co fotit.

Dekuji za navod na michani!

Ve svych "predpokladech" se tedy nemylim?
  • 0

#117 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 prosinec 2011 - 16:31:02

3. Myslím si (po přečtení příspěvků zde) správně, že se jedná o Atomal z předválečného receptu (tedy nikoliv Atomal FF) a to ještě atomalem (vyvolávací látkou) nenahrazenou "zdravější" látkou?

nádherný nález, že je hřích jej rozmíchat.
myslím, že ORWO (po přejmenování z VEB Film- und Chemiefaserwerk Agfa Wolfen v r.1964) určitě již ke své produkci nemělo k dispozici původní předválečnou vyvolávací látku zvanou atomal.
  • 0

#118 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 29 prosinec 2011 - 01:06:44

Mno jo. Zdá se, že si snad opravdu ten opravdovej (nebo aspoň vylepšenej) Atomal nevyzkouším! ;-)
  • 0

#119 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 09:46:53

Trošku jsem během chvíle volna o svátcích laboroval a pokračoval v hledání. Dal jsem si dohromady trošku poznání z předchozích hrátek s klony známými i s nedávným vyvoláním klonu, ze kterého mi vyšly pěkně vyvolané dávno prošlé filmy, a po porovnání obsahu vyvolávacích látek v jiných dosud známých vývojkách jsem si zkusil namíchat koncentrát, který by bylo možno použít podobně jako různé známé verze pyrokatechinových vývojek či rodinal, tj. koncentrát vysoce ředěný pro jedno použití.
První dva filmy - ORWO N74+ nafocené jeden jako test exp.bracketingem, s testovacím obrazcem a "zátiším" různých krámů, při umělém osvětlení, druhý naostro při večerní rodinné sešlosti, s osvětlením žárovkovými lustry v bytě, mi vyšly z vyvolání 1+1+100 až překvapivě dobře, plně vykresleny, s plnou kresbou jak v hlubokých stínech, tak plných světlech, z pod zvětšováku s difůzním světlem a barevnou hlavou mi vyšly fotky na starších papírech gradace Normal i na MG papírech s bohatou škálou šedých tónů, přitom MG papír bez filtrace - odpovídají grad.2 či pevné "special" gradace měkce, ale žádná šedivka, při zařazení filtru pro grad. 2,5-3 již šťavnatě. Zrno na papíře 13x18 vidět není, přitom ostrá kresba je skutečně ostrá a plná detailů, žádné šizení ve škále šedé. Při pohledu na film při velmi podrobném zkoumání zv. lupou 20x při výtahu na obraz 30x45 se zrno dá přirovnat k charakteru zrna na kvalitních barevných negativech, tj. nerušivé. Určitě je to dáno také zabarvením želatiny filmu pyrokatechinem, které při ustálení v zásaditém ustalovači zůstává nedotčeno. Velmi dobře se z toho zvětšuje - časy na MG Ilfospeed či Foma RC při formátu 13x18 a cloně 5,6 kolem 4,5-5s
Dnes nad ránem jsem vyvolal další dva zkušební filmy, starý Fomapan 21 a čerstvý Ilford Pan100, při ředění 1+1+200, koukl ještě na mokrý film před pověšením - vypadá to opět dost dobře, jak nazvětšuju něco beztrestně zveřejněníschopného, ukážu, a budu pokračovat s dalšími filmy, nafocenými za různých světelných podmínek, s různými motivy.
  • 0

#120 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 leden 2012 - 12:36:43

Bude k dispozícii aj recept? :?:
  • 0

#121 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 13:37:12

Bude k dispozícii aj recept? :?:


To zatím nevím, určitě veřejně nikoli dokud ji neodzkouším (100% úspěšně) na všech druzích filmů, které mám k dispozici - a není jich málo.
Pak se teprve rozhodnu, jestli jej v případě 100% spolehlivosti zveřejním nebo si složení nechám patentovat .
( :D :lol: :lol: )
berte to prosím s rezervou, stejně jako já
  • 0

#122 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2012 - 15:37:40

Týjo, to začíná být napínavý, bude tipovací soutěž na složení ?
  • 0

#123 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 leden 2012 - 16:30:50

Mno jo. Zdá se, že si snad opravdu ten opravdovej (nebo aspoň vylepšenej) Atomal nevyzkouším! :(

a nebo si ji nech, až doma nebudeš mít žádnou vývojku. Pak bude dobrá. Dovnitř pak můžeš dát třeba cukr, stejně nikdo nepozná co tam je :)
  • 0

#124 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 17:04:28

Týjo, to začíná být napínavý, bude tipovací soutěž na složení ?


proč ne?

tady je jedna ochutnávka z prvního pokusu:
1. formát zvětšeniny z kina: 11,7x17,1cm, scan (Neobrom N2111 neleštěný, bohužel)
2. dtto, papír 12,1x17,2cm, výřez z plného výtahu při 80mm, tj. promítnutý formát 30x45cm
3. výřez 1x1cm při 600DPI ze zvětšeniny 30x45cm
Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#125 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 15:08:27

Týjo, to začíná být napínavý, bude tipovací soutěž na složení ?


napínavé to bylo včera, když jsem do jednoho tanku hodil Trix Ei400, zalil touhle vývojkou 1+1+100, po 3 minutách přidal TMax100 Ei100 a společně je takhle vyvolal dalších 12 minut... nedočkavostí jsem nemohl vydržet, včera jsem honem prohnal oba filmy zvětšovákem a nestačil se divit...
jestli chceš, seženu někde malé flaštičky a poskytnu vzorek na odzkoušení - přeci jen, já sám sobě nezávislým testerem asi nejsem, jsa silně zaujatý :lol:
  • 0

#126 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 4 leden 2012 - 15:09:55

Výsledky sú teda zaujímavé. Pracovala by táto vývojka aj s CD-3. Akú má trvanlivosť?
  • 0

#127 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 15:16:59

Výsledky sú teda zaujímavé. Pracovala by táto vývojka aj s CD-3. Akú má trvanlivosť?

a) i :lol:. Nevím.
  • 0

#128 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 15:27:52

zmenšeniny a zvětšenina:
kino Trix400 Ei 400, zmenšený sken celého políčka na papíře asi 13*19cm, výřez je 1,46x2cm ze zvětšeniny formátu 30x45cm (600DPI)
Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#129 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 15:41:41

kino TMAX100 Ei100 1+1+100
opět zmenšeniny z papíru cca 13*19cm, a cca 1,6x2,3cm výřezu ze zvětšeniny 30x45cm:
Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#130 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 15:55:34

Pracovala by táto vývojka aj s CD-3. Akú má trvanlivosť?


předpokládám, že s CD-3 by to mohlo fungovat též (nakonec CD-3 je údajně, podle řečí vyčtených jinde, v jednom z klonů atomalu, Adox ATM49)
cestou koncentrátu vysoce ředitelného jsem se rozhodl jít právě kvůli jeho předpokládané trvanlivosti, jednoduchosti a rychlosti přípravy pracovní lázně, možnosti různého ředění - ale to se uvidí dále, chci to prověřit na filmech od ISO25 (Technical Pan, Adox ATP, Rollei Ortho, atd.atd. až po ISO3200, jsem sám zvědav, jak to bude fungovat třeba na Acrosu). Zatím je to pár dnů, co je namíchán, takže až poté, co vyzkouším, co umí, když to bude OK, budu moci odlít a nechat stát pro zjištění trvanlivosti - naopak by to jaksi nemělo význam. Když to nebude ono, pak zkusím jinou variantu a trvanlivostí téhle se nebudu zabývat. Již nyní se dá tvrdit, že jedno deci (vlastně 1dl a a 1dl :lol: bude stačit minimálně na 33 kinofilmů nebo 20/40 svitků...
  • 0

#131 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 5 leden 2012 - 17:43:45

Samozřejmě Ti, Jiří, velice fandím ve vývoji nové vývojky, jen mám takový pocit, že by se slušelo mít to v separée vlákně. Chápu sice původní oslí můstek, ale kromě něj jsme od Atomalu dosti daleko.
  • 0

#132 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 18:39:42

Samozřejmě Ti, Jiří, velice fandím ve vývoji nové vývojky, jen mám takový pocit, že by se slušelo mít to v separée vlákně. Chápu sice původní oslí můstek, ale kromě něj jsme od Atomalu dosti daleko.


ahoj, možná jsme daleko, možná ne (i když uznávám, že jsem asi daleko od Fomalu/Fotomalu). vůbec nebudu nic mít proti tomu, když to moderátoři rozhodí.
:-)
  • 0

#133 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 18:52:38

..., ale kromě něj jsme od Atomalu dosti daleko.

apropos, ukázky z po 12. prosinec, 2011 12:56 jsou z vývojky, která kromě náhrady jednoho ze dvou hlavních vyvolávačů, tj. atomalu, barvotvorným CD4, a přidáním stopového množství dvou látek nepodstatných, odpovídá naprosto přesně dosud známému složení původního Agfa Atomalu... tím jsem i začít chtěl. Ale to mě asi neomlouvá, že vlákno věnované atomalu zasírám, žejo. :-)
  • 0

#134 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 leden 2012 - 13:45:38

Jirko, nevadí, pokračuj ďalej. Sú to zaujímavé veci, a myslím si, že nie len pre mňa. Zohnal som niekoľko gramov CD3 (feromarcin diki) a chcem tiež urobiť nejaké pokusy ako náhradu za Atomal. Metolal som už vcelku zvládol, vyvolané dva filmy, tak ešte náhradu Atomalu, uvidíme.
  • 0

#135 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2012 - 10:47:43

další léta prošlý a naexponovaný film vyvolán - Fomapan 100 ve svitku
samozřejmě krásně viditelný prosvícený potisk krycího papíru, zejména na konci pásu (vnější náviny exponovaného svitku), ale film jinak bez problémového závoje, naexponovaná políčka půjdou krásně zvětšovat, krytí , kresba ve světlech i stínech, kontrast v naprosté pohodě. tentokrát použita první verze mnou namíchaná, tj. podle původní receptury s náhradou vyvolávače atomal barvotvorným CD4, ředění 1+2, kinetika tak, aby se nepřepískl kontrast - je lepší než první pokus. Po 9 filmech v tom vyvolaných začínám mít dojem, že tato receptura s CD4 kombinaci s hydrochinonem jako akcelerátorem má podstatně větší vyvolávací potenciál než současný adox ATM49, jehož přesné složení ovšem samozřejmě neznám, ale v posledních dvou letech často jsem ho používal.
k životnosti: bylo to namícháno 11.12, od té doby, po prvním vyvolávání 12.12., byl stock v napůl naplněné PET litrovce, stejně jako již na 5 filmů použitá první pracovní lázeň 1+1 - nevymačkán vzduch, nezafoukáno protectanem, v pokojové teplotě stál v koutě, barvu nezměnil, úsady či kal žádný, fachčí jako před měsícem.
zase jsem to po použití slil zpět a uvidíme příště, za pár týdnů...
  • 0

#136 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 březen 2012 - 12:18:00

Vážený trochu mimo.
Prosím vás, má niečo spoločné ORWO A49 a Atomal?
Bolo mi povedané že je to to samé.
Mám doma 4 balenia A49,rád by som ich využil trebars na tri-x,T-max,ACROS a neviem vyvolávacie časi,a neviem akú má vývojka výdatnosť.
  • 0

#137 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 březen 2012 - 14:03:14

http://www.digitaltr...l 49&mdc=Search
Neaké vyvolávacie časi sa mi podarilo nájsť,do akej miery sa tomu dá veriť neviem,ale ako vodítko to môže byť dobré.
  • 0

#138 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 březen 2012 - 14:55:51

Vážený trochu mimo.
Prosím vás, má niečo spoločné ORWO A49 a Atomal?
Bolo mi povedané že je to to samé.
Mám doma 4 balenia A49,rád by som ich využil trebars na tri-x,T-max,ACROS a neviem vyvolávacie časi,a neviem akú má vývojka výdatnosť.

Není to úplně to samé. ORWO A49 neobsahuje látku "Atomal" (N-hydroxyethyl-o-aminophenol). Místo ní je tam nějaký barevný vyvolávač, asi T-22 (taky pěkné svinstvo). Vyvolávací časy jsou stejné. Novější klony A49 neobsahují ani T-22, například ve Fomalu byl T-32. Atomalu podobná vývojka se dá sestavit i s jinými barevnými vyvíječi, testoval to Jirinol. Vydatnost ORWO A49 byla 6 filmů v 600ml vývojky, prodloužení o minutu počínaje třetím filmem.
  • 1

#139 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 březen 2012 - 18:03:23

Není to úplně to samé. ORWO A49 neobsahuje látku "Atomal" (N-hydroxyethyl-o-aminophenol). Místo ní je tam nějaký barevný vyvolávač, asi T-22 (taky pěkné svinstvo). Vyvolávací časy jsou stejné. Novější klony A49 neobsahují ani T-22, například ve Fomalu byl T-32. Atomalu podobná vývojka se dá sestavit i s jinými barevnými vyvíječi, testoval to Jirinol. Vydatnost ORWO A49 byla 6 filmů v 600ml vývojky, prodloužení o minutu počínaje třetím filmem.


Doplním info: vývojka ORWO A-49 si rozuměla a rozumí velmi dobře snad se všemi filmy s klasickou emulzí (v době, kdy jsem ji používal jako svou hlavní vývojku, ani jiné filmy k mání nebyly, ani se ještě nevyráběly), takže pokud je tvá zásoba této vývojky ještě v pořádku (po rozpuštění v destilované vodě dle návodu se rozpustí vše a vznikne čirý roztok, nebude v něm plavat bordel podobný popelu), mohu jen vřele doporučit.
Tato vývojka byla dodávána v balení pro 600ml, 2L nebo 35L, dodával se i regenerátor, čímž se její vydatnost při zpracování umocnila bez nutnosti prodlužovat vyvolávací časy. V současnosti vývojku velmi podobných kvalit vyrábí a dodává jako Adox ATM49 v balení pro 2x1L vývojky a k němu i cenově velmi výhodný regenerátor. Vzhledem k nesnadnosti zjistit, jestli současný ATM49 má stejné složení jako ORWO A49, ač ATM49 je pravděpodobně vyráběn ve firmě CALBE (právní nástupce VEB ORWO po privatizaci podniků po soudruzích z NDR), vzájemné míchání bych asi nezkoušel.

Takže: tri-x v A49 naprosto v pohodě a s vynikajícím výsledkem, stejně filmy od Ilfordů, Fomy atd.atd....

viz fotky veřejně k nalezení, např. zde dokonce jeden krásný situační portrét pana Krakena vyhotovený panem Notoriem:
http://www.flickr.co...us1/6200374482/

a mnoho dalších:
http://www.flickr.co...ch/?q=Trix A49

podobně můžeš hledat kombinace dalších filmů a vývojky A49 (ať ORWO či novější CALBE, chování a výsledky jsou nerozeznatelné - v podstatě a praxi je to to stejné), např.:

http://www.flickr.co...cros A49&m=text

http://www.flickr.co...Tmax A49&m=text

jako vždy s použitím doposud mně neznámé kombinace filmu a vývojky bych si udělal na bezvýznamném kousku obdobně naexponovaného filmu, jak bude ten "ostrý", vyvolávací zkoušku. Tohle platí obecně, vyvolávací doby nalezené různě na vebu jsou dobrou informací, ale jen pro první nástřel.

Hodně zdaru přeji, J.
  • 0

#140 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 březen 2012 - 12:35:44

Ďakujem vám všetkým.Ak budú výsledky ohlásim sa.
Ano,Kraken to je model !
  • 0

#141 ascharat

ascharat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationNová Baňa
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2012 - 16:47:33

Rozrobil som balenie 2l Calbe a 49 v litri vody ostala číra ale plava vnej nejaky akoby popol .použil som na rozmiešanie uhlíkovú tyčku tak som myslel že je to s nej ale tu som sa dočítal o niečom podobnom. Prefiltroval som a nalial do 0,25l fliaš.Ten popol ma zmiatol sice už je čistá ale neviem či ju možno použiť.Vraciam sa po dvadsiatich rokoch k čiernobielej fotografii a nechcem si to hned
znechutiť
  • 0

#142 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 1 duben 2012 - 18:15:44

Rozrobil som balenie 2l Calbe a 49 v litri vody ostala číra ale plava vnej nejaky akoby popol .použil som na rozmiešanie uhlíkovú tyčku tak som myslel že je to s nej ale tu som sa dočítal o niečom podobnom. Prefiltroval som a nalial do 0,25l fliaš.Ten popol ma zmiatol sice už je čistá ale neviem či ju možno použiť.Vraciam sa po dvadsiatich rokoch k čiernobielej fotografii a nechcem si to hned
znechutiť


A použili ste destilovanú vodu?
  • 0

#143 ascharat

ascharat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationNová Baňa
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2012 - 18:43:09


Rozrobil som balenie 2l Calbe a 49 v litri vody ostala číra ale plava vnej nejaky akoby popol .použil som na rozmiešanie uhlíkovú tyčku tak som myslel že je to s nej ale tu som sa dočítal o niečom podobnom. Prefiltroval som a nalial do 0,25l fliaš.Ten popol ma zmiatol sice už je čistá ale neviem či ju možno použiť.Vraciam sa po dvadsiatich rokoch k čiernobielej fotografii a nechcem si to hned
znechutiť


A použili ste destilovanú vodu?


Nie len prevarenú
  • 0

#144 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 1 duben 2012 - 19:20:50

Tak potom môj tip sú nejaké vyzrážané soli z vody... Ono prevarenie nie je destilovanie a okrem toho, že sa z nej odparí chlór a vyzabíjajú nejaké bacile tak to jej vlastnosti veľmi nezmení... Za 5l bandasku destilky dám tuším niečo cez 2€. Za tú istotu aby som potom nehľadal chyby kde nemusia byť to stojí...
  • 0

#145 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 duben 2012 - 19:50:48

Jak je ten calbe A49 starý?
  • 0

#146 ascharat

ascharat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationNová Baňa
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2012 - 20:23:32

Jak je ten calbe A49 starý?

Nie je tam nič napísané ani vyrazené ale kupil som ho asi pred dvoma rokmi
  • 0

#147 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 2 duben 2012 - 18:46:24


Jak je ten calbe A49 starý?

Nie je tam nič napísané ani vyrazené ale kupil som ho asi pred dvoma rokmi


Uf! Písali ste, že "Vraciam sa po dvadsiatich rokoch k čiernobielej fotografii a nechcem si to hned
znechutiť" a použijete dvojročný koncentrát s prevarenou vodou :)

Znechutiť sa neznechutíte - ono to bude +/- s nejakými chybami fungovať (možno ich ani nepostrehnete) - zrejme nejdete robiť nič na výstavu ani inak citlivé - tak smelo do toho! Vždy je najhoršie rozhýbať sa a potom to už ide ako po masle...

Nešpekulujte a hurá na to!
  • 0

#148 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 duben 2012 - 19:01:41

podle mě to vadit nebude, na většinu věcí používám vodu z kohoutku a dává mi to konstantní výsledky. Problém jsem jenom zaznamenal na dovolené, kde tekla poněkud jiná voda než tady a přivezl jsem si měkké negativy :).
  • 0

#149 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 duben 2012 - 21:55:41

... a použijete dvojročný koncentrát s prevarenou vodou :)

A49 je koncentrát?
  • 1

#150 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 2 duben 2012 - 22:16:02

... a použijete dvojročný koncentrát s prevarenou vodou :)

A49 je koncentrát?


no alebo teda prášok...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních