Přejít na obsah


Fotka

Talentovky na ITF Opava či jiné vzdělávání


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
336 odpovědí na toto téma

#1 SISKA

SISKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 14:01:00

Vážení termokomorníci a co další vzdělávání? Máte i jiné ambice než se jen vzájemně poplácávat po zádech? Kolik z Vás se přihlásilo k talentovkám do Opavy? Kdo se připravuje absolvovat nějakou fotokonzervatoř či libovolnou fotoškolu nižšího stupně? Jste spokojeni s úrovní svých fotek, s jejich obsahovou náplní ?
Toto není provokace - jen průzkum stavu odhodlání po dalším sebezušlechťování.
  • 0

#2 Z

Z

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 14:17:51

Já jsem se letos přihlásil na ITF a teď čekám na verdikt... Kamarád to zkusil před lety a přišel mu prý pěkný dokument, kde se psalo, že nemá talent. Tak jsem zvědav :wink:
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2008 - 14:25:34

všechno, co jsem potřeboval vědět o procesu a bál jsem se zeptat jinde, jsem se dozvěděl tady :wink:

pokud se člověk dostane na technickou úroveň ( znalosti a dovednosti - světlo, expozice, úhel záběru atd.) takovou, která mu stačí, tak potom to ostatní je v hlavě, buď to tam má, nebo nemá - tam škola nepomůže
jiné je to při profesionálním uplatnění, tam má škola svoje místo
tedy - osobně studovat, vyjma setkání s kolegy, nebo jednotlivou přednášku, nehodlám - i kdybych na to měl čas
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 březen 2008 - 14:36:32

mam takovou utkvělou uměnofobní představu, že když člověk alespoň trochu tuší, co je to jeho a co by chtěl dělat, tak mu tenhle druh vzdělávání nejen nepomůže, ale možná i dokonce něco horšího... :?

co se týče techniky... tak jak psal radim

p.s. víte někdo o nějakym vopravdu dobrym fotografovi s vyššim formálnim vzdělánim v oboru? já ne, ale možná sem jenom teoreticky nevzdělanej :wink:
  • 0

#5 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 březen 2008 - 14:43:30

ITF to je zabité ....

Aspoň neznám někoho kdo by uspěl na poprvé co slyším tak uspěje jedině vytrvalý protože ITF také hodnotí pokud se někdo hlási na třetí či čtvrtý pokus tak má o studium velký zájem va vezmou ho tam .Jinak je tam řádná tlačenice. :wink:



jinak jak Mamiak či RHx
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 11 březen 2008 - 14:55:57

to si každý musí přežvýkat sám, jestli pro něj série snímků nákupních vozíků před kauflandem doblýskávaná přes různé barevné filtry je to pravé ořechové. pokud ne, tak tam asi nemá co dělat. netvrdím, že se mi práce některých autorů nelíbí, ale pak jsou tam takové, které bych s klidným srdcem označil jako odpad. což samozřejmě platí i na mé výcvaky. ale já se je aspoň nesnažím vydávat za hlubokomyslné umění.
každému co jeho jest
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 14:56:34

:Mamiak

Asi záleží na názoru, co si kdo představuje pod pojmem "vopravdu dobrej fotograf". Čistě jako informaci tedy zvěstuju, že ze známějších fotografů jest vzdělán např. Petr Jedinák - www.jedinak.cz
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2008 - 15:20:48

www.jedinak.cz
to jsou zajímavý stránky, za pročtení stojí i ty rady a úvahy, ale stejně nepůjdu dělat kompoziční cvičení za domácí úkol :wink:
  • 0

#9 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 březen 2008 - 16:01:07

Ja by som sa tých fotoškôl zastal. Dcéra študuje Fakultu umenia Košice odbor Nové média, kde fotografia je jedným z nosných pilierov. Je v druhom ročníku a jednoznačne na nej vidím nový rozhľad a skúsenosti. Myslím, že škola ju rozvíja a dáva skúsenosti takým tempom, že doma ich ako samouk získava naozaj za ďaleko väčší čas ak vôbec. Príklad : Na mesiac fotografie 2007 v poľskom Krakove pomáhala pri fotografiách rozmeru 2 x 1 m. Získala skúsenosti, ktoré bežný fotoamatér získa veľmi ťažko. Toto je príklad technický, ale mám ich veľa aj po stránke rozvíjania talentu. Záleží to podľa mňa aj od pedagógov a atmosféry na škole a tá je naozaj v Košiciach dobrá. Nevravím, že s nej bude slávna fotografka, ale myslím si, že rozvoj talentu štúdiom je pre každého osožné.
  • 0

#10 kalmir

kalmir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 březen 2008 - 16:07:43

Mamiak: A. Kratochvíl je dobře známej vystudovanej fotograf-dobrodruh :-P
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 březen 2008 - 16:12:48

stálo by za to vědět o jednotlivejch školách asi víc. to co sem viděl-se dozvěděl o itf mě utvrdilo v mym nenadšení pro tenhle druh vzdělávání, jako že jinak si myslim, že vzdělávání v čemkoliv je potřeba neustále a sám to praktikuju. je ale potřeba si pečlivě vybírat!!!

já bych osobně třeba hodně stál ve fotografii vo pořádnou fundamentální a systematickou nalejvárnu v oblasti řemesla - pocity můžem mít každej různý, ale sou věci, který vokecat nejdou. s vyjímkou itf teda možná :-P
  • 0

#12 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 březen 2008 - 16:13:47

nu... ITF mě skutečně ani trochu neláká a na FAMU nemám ni talent, ni zatvrzelost. rád mluvím o fotkách se vzdělanými lidmi, pokud je na škole šance, rád si zapíšu danej předmět, když ho učí třeba absolvent FAMU, ale moje obživa je jinde, můj obor taktéž a tak konkrétně ITF pro mě neni naprosto žádná výzva. jinak ale považuju KAŽDÝ a tím i každý fotografický vzdělání za užitečný. i kdyby to měl bejt semestr o focení kelímku od KFC
  • 0

#13 Z

Z

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 16:32:01

Pro mě osobně je to způsob jak si potenciálně doplnit VŠ vzdělání v oboru, který mě baví... Trávil jsem pár let na ČVUT a do dnes toho lituju - leccos jsem se tam samozřejmě naučil, ale bylo to utrpení. Tady bych alespoň mohl dělat to co mám rád - tak to beru já. Jinak samozřejmě k tomu aby člověk prospěl v oblasti fotografie nepotřebuje školu. Kdo je dobrej a schopnej (nejen fotograf, ale i manažer), má prostě šanci prorazit bez příslušného vzdělání.
  • 0

#14 Z

Z

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 16:33:29

Oprava: prorazil a ne prospěl :-P
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 březen 2008 - 16:50:51

Tohle už asi všichni znáte http://www.skolamichael.cz a jestli ne, navštivte galerii s prací profesorů a studentů. Pak vás asi na nějakou dobu touha po studiu přejde....
  • 0

#16 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 11 březen 2008 - 17:38:31

Vážení kolegové , navrhuji pozvat na naše příští setkání v Lazarské jako
váženého hosta někoho ze známých velkoformátníků na besedu . Zvýší
se návštěvnost a pro všechny zúčastněné to bude inspirace na dlouhou
dobu . Na honorář se bez potíží složíme a atmosféra bude jako vždy moc
příjemná . Navíc to bude pro všechny z nás vynikající škola fotografie !
  • 0

#17 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 březen 2008 - 17:44:50

Bože! Já jsem tak rád, že mě minula ebola, sars, horečka omladnic, výše uvedená škola, Řád práce, Trabant atd. atd.
  • 0

#18 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 březen 2008 - 18:52:21

p.s. víte někdo o nějakym vopravdu dobrym fotografovi s vyššim formálnim vzdělánim v oboru? já ne, ale možná sem jenom teoreticky nevzdělanej :-P


Krom toho, že je spousta "bez vzdělání"..co si představuješ o "vyšším formálním vzdělání"?
Třeba Tono Stano-stačí? :)
  • 0

#19 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 11 březen 2008 - 20:37:23

p.s. víte někdo o nějakym vopravdu dobrym fotografovi s vyššim formálnim vzdělánim v oboru? já ne, ale možná sem jenom teoreticky nevzdělanej :-P

No já bych měl jedny kamarády... Dita Pepe a Petr Hrubeš...
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 březen 2008 - 20:41:56

Stejně to je irelevantní, vzdělání s výsledkem souviset může, nebo také vůbec nemusí, nejde o technickou disciplínu...
  • 0

#21 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 11 březen 2008 - 21:16:40

Siska:

Pokud se smíříš s tím, že musíš nadělat hromadu prací, které tě nebudou ani bavit fotografovat, že lidem co tě učí se líbí jejich témata a né tvé vlastní práce - např. pokud dělají barevně i ty musíš fotografovat barevně..atd.) tak proč ne. Opava asi nebude špatná škola. Když odbočím tak jsem se byl jednou podívat na bakalářské soubory z FAMU a to mě dokonale od této školy odradilo. Ne, že by všechno bylo špatné, ale vidět rádo by napodobování Koudelky (cikáni), fotky z mobilu přes metr kde profesoři ulítávají na viditelných kostičkách a nevyretušované černobílé fotografie navíc špatně nazvětšované a zapaspartované opravdu nemusím.

Asi tak, fotografie mě baví a fotografuji si co opravdu chci. Něco se mi občas povede a tak mám přirozeně z tohoto koníčku radost. Vzděláváním jsou pro mě odborné knihy, fotografické monografie, výstavy a rady od zkušenějších kolegů.
  • 0

#22 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 březen 2008 - 23:27:20

nechci se tu moc míchat do silně polární debaty.... v tom smyslu, že většina z vás tady se nejspíš fakt zajímá vo to řemeslo, že vám jde o čistou, analogovou cestu, že máte zvládnutej proces a forma toho, co tvoříte, je (alespoň předpokládám) na vysoký úrovni.
to všechno je technika. precizní, dokonalá.... jenže strojová, mechanická. je to řemeslo.
Alexander Archipenko - ukrajinský avantagradní sochař a grafik - kdysi prohlásil, že:
"Při rozličných prvcích je technika stejně důležitá jak myšlenková náplň uměleckého díla. Není umění bez dokonalého technického zvládnutí všech estetických prvků. Stejně ani technika nemůže být dokonalým uměním."
a to je právě zásadní věc, kterou by bylo dobré si uvědomit.

proto pokud budete diskutovat o uměleckých školách, diskutujte v rovině umělecké. ne v rovině techniky, formy a řemesla.
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2008 - 01:46:40

souhlas s lukasem!!!
  • 0

#24 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2008 - 08:59:42

Já na vysokých školách fotografických vidím výhodu už jen v tom, že veškerý čas tam trávený se zabíváte fotografií. Někdy tématy, které jdou mimo vás, ale mnoho fotografů se najde právě v tom ,,debilním" cvičení.
  • 0

#25 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2008 - 09:31:42

Noo, prostě pro člověka, který miluje fotografii, tak je to ráj, bo ne? Stačí si najít vhodnou školu.
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 březen 2008 - 09:36:31

Mno, já si navíc myslím, že pokud je člověk o něco chytřejší než průměrný orangutan a je pro věc zapálený, techniku si dokáže až ke špičkové úrovni nastudovat během chvíle. (myslím včetně neg. a poz. procesů) S kreativitou je to horší :) Jinak Lukáši, znám z jiného diskuzáku dvě holky, které o technice ještě nedávno skoro nic nevěděly, fotily na dig. kompakty, silně to mršily v PS a ač to není můj šálek kávy, kloubouk jakože hodně dolů. Takže vnucovat mezi zvládání techniky a náplň díla nějaký nutný poměr je IMHO blbost. (a teď to rozhodně nemyslím, tak jak často glosují nezkušení, že i mobilem se dá udělat skvělá fotografie, myslím to spíš tak, že pokud se technice přizpůsobí forma a dodá se silná náplň, můžeme se my dokonalí multiformátnici jít vycpat...)

Mě osobně straší jiný citát - že pokud člověk nemá co říct, neměl by ani fotit (malovat, zpívat, cokoliv). Mám opravdu co říct? Nebo bych jen jakože moc chtěl něco říkat?
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 březen 2008 - 09:44:15

Erbis - ráj? Ráj by byla neomezená renta a přátelství Clyda Butchera. Jet dle nějakých univerzálních pravidel, nechat si kecat do vkusu a do toho co chci vyjádřit, to mi jako ráj nepřijde. Snažit se kreativně pojmout banán? Směšný. Nejsem už malej kluk, vím co chci. Myslím, že pokud chceš opravdu fotit, je ti nějaká škola jedno, jelikož místo workshopů a podobných pičovin vezmeš prostě foťák a jdeš ven, nebo za nějakým modelem. Sorry, ale tohle mi přijde opravdu jen jako berlička pro lidi, o kterých jsem v náznaku mluvil v předešlém příspěvku - pro lidi, které baví fotit, ale nevědí co. (Mno, možná je to lepší varianta, než nasadit makro a běhat po louce za kobylkama a kytičkama....(nic proti makrařům, kteří to dělají z lásky, spíš namířeno proti - však vy víte o jaké skupině "fotografů" mluvím...)
  • 0

#28 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 březen 2008 - 09:56:55

noo... je to celé všelijaké. já bych tu sebekritickou dovednost a "vrozenou" kreativitu zas tak nepřeceňoval. a pokud by se měl člověk bát, že ho na škole zkazí - pak mu nic nepomůže. pokud má někdo ambici bejt v něčem dobrej, měl by umět dělat i věci, který ho "nebaví" a přitom mít schopnost využít je pro svojí cestu - je mraky vynikajících hudebních samouků... ale málo brilantních. etudy jsou často nudný, ale ne samoúčelný. totéž podle mě platí o focení.
  • 0

#29 michal_str

michal_str

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 13:05:05

Většina z nás asi musí chodit někam do práce a tak. Z toho pohledu může být VŠ dost silné sousto. V Ostravě je dobrá alternativa - Lidová konzervatoř. Není to až tak náročné a potkáte se se spoustou stejně nadšených lidí. V prvním ročníku jsme museli fotit přesně podle zadání, třeba sklo, auta v pohybu a tak. Jasně, na jednu stranu nuda. Na druhou stranu musím říct, že jsme na některých na první pohled docela banálních úkolech celkem zvadli. Teď, ve druháku jsou témata i forma zpracování volnější. Když nic jiného, člověka to nutí přinést něco ukázat a svoji práci si obhájit. Je to prostě dobré a doporučuji to. Mimochodem, většina nastoupivších čípkařů dnes čváchá filmy v Rodinalu. Takže ta instituce MÁ pozitivní vliv :D
  • 0

#30 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 březen 2008 - 13:14:07

no, já vidím problém řemesla a techniky na vysokých školách např. ITF ještě někde jinde. Jaksi předpokládá se, že již uchazeč je dostatečně technicky zdatný, což je ostatně vidět z jeho příjmacích prací a neexistuje asi efektivní způsob jak to zjistit. ( Leda uchazeče posadit k PC či do temné komory a vyzkoušet, ale to by příjmačky trvali asi měsíc).
.... technika fotografie se samozřejmě na techto školách uči a to dost podrobně. Problém je, že většina studentů to považuje za krajně zbytečnou a otravnou věc a než jim dojde opak, jsou v na konci školy. Proti této inertní mase lze asi těžko něco udělat, leda přitvrdit a být nekompromisní = vyházet většinu studentů..... není v naší republice škola, co by si to mohla dovolit.

ps: vidím jakousi analogii v tvrzeních.... Nepotřebuji jakoukoliv školu, páč se všechno naučím sám (či jsem se naučil) a stejně fotografie absoloventů těchto škol jsou mimo mísu...... Nepotřebuji techniku fotografie, páč jsem si již na uměleckou školu dostal, tudíž mám talent a když máš talent, tak nic víc nepotřebuješ (nejhůř dopadneš jako Andy Warhol)
  • 0

#31 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 březen 2008 - 13:31:56

Pavel_P: pravda, občas žasnu nad tím, jak může i technicky totálně zprasené dílo vypadat dobře, pokud je zpraseno taknějak.... podvědomě esteticky. těžko to nějak označit....
na druhou stranu výrok Archipenka se váže především k nejvyšším akademickým formám umění, kdy je třeba, aby vše bylo dokonale promyšlené a dokonale provedené.
samozřejmě forma i obsah by si měly odpovídat a já sám mnohdy tíknu k rádoby odfláknutí některých technických detialů, pokud vím, že tím zvětším prostor nějaké jiné složce obrazu, kterou považuji pro dané vyjádření za důležitější.

každopádně VŠ zaměřené na fotografii jsou potřeba
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2008 - 15:26:48

Cuba: já to letos jaksi nestihl. Škoda, ale děkuju moc za pomoc. Snad příští rok.
  • 0

#33 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 březen 2008 - 16:30:01

pavel to řek i za mě - když už vim/mam co fotit, nepotřebuju, aby mně to někdo vysvětloval a navopak
ale je možný, že je to navýsost efektivní způsob, jak z pár surovejch diamantů, co by jinak zapadly do hlušiny vybrousit ušlechtilý kusy (a navopak :D )

s těma dobrejma fotografama sem se evidentně seknul, měl sem na mysli (a spíš napsat) světově proslulejma :D
  • 0

#34 SISKA

SISKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 18:17:48

Krakene co jsi nestihl? Na konzultacích jsem tě viděl.
Ostatní : Takže stačí , když je foto černo-bílé/s fantastickými valéry šedé/ a na obsahu nezáleží či muže být i fádní/subjektivně/? Vyrábíte fotky krásné nebo zajímavé? Komu jsou určeny? Bude se Váš současný názor na vlastní práci ještě vyvíjet nebo to stačí?
  • 0

#35 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 12 březen 2008 - 18:28:23

SISKA:

Mas-li na to cas, chut a mas-li "na to", jdi do toho.
  • 0

#36 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 březen 2008 - 18:29:29

to siska:

kamaráde, sám musíš jasně cejtit, jak manipulativně ty otázky pokládáš. čímž se dostávám nepřímo k jiným, například filozofickým aspektům fotografie. zajímají někoho z vás? zajímají někoho na ITF (nevim, ptam se, neznam přesné studijní plány)?

mě například ano. ale je tento zájem nutný, aby člověk dělal zajímavé fotografie? je ale relevantní očekávat podobná témata na akademické půdě?
  • 0

#37 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 březen 2008 - 19:39:23

to siska:

kamaráde, sám musíš jasně cejtit, jak manipulativně ty otázky pokládáš. čímž se dostávám nepřímo k jiným, například filozofickým aspektům fotografie. zajímají někoho z vás? zajímají někoho na ITF (nevim, ptam se, neznam přesné studijní plány)?

mě například ano. ale je tento zájem nutný, aby člověk dělal zajímavé fotografie? je ale relevantní očekávat podobná témata na akademické půdě?


na akademický půdě se 90% času nevěnuje ničemu jinýmu
  • 0

#38 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 březen 2008 - 20:41:58

vážení,už to tu začíná smrdět, jak na FA diskuze, jestli je lepší hon-čoi smgf 1245xy nebo bombastik 4567dg nový generace....

jděte s tim asertivním jednáním TO CO BYLO TADY BYCH NERAD VIDEL.

řešit filzofické (nebo umělecké) aspekty fotografie je nejspíše důležité, tak nechme ty, co to chtějí řešit, aby to řešili. spoustu lidí tady mnohem více zajímá právě ona cesta, která i sama může být cílem. mnoho z nás si chce dělat jenom fotky do alba (upřímně já a nestydím se za to), jiní míří výše... vždyť je to jedno. každý, ať si dělá to, co chce. nikomu nic nenuttě. pro hodně lidí může být škola přínosem, ale znám mnoho, kterým fotografii znechutila.... pokud byla otázka položena jako dotazník, odpovídejme tedy jen na původní otázku:
1) ano, budu se vzdělávat na škole
2) ne, nebudu se vzdělávat na škole

jinak se to tu hrozně zvrhne :D
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 21:13:05

vážení,už to tu začíná smrdět, jak na FA diskuze, jestli je lepší hon-čoi smgf 1245xy nebo bombastik 4567dg nový generace....

jděte s tim asertivním jednáním TO CO BYLO TADY BYCH NERAD VIDEL.

řešit filzofické (nebo umělecké) aspekty fotografie je nejspíše důležité, tak nechme ty, co to chtějí řešit, aby to řešili. spoustu lidí tady mnohem více zajímá právě ona cesta, která i sama může být cílem. mnoho z nás si chce dělat jenom fotky do alba (upřímně já a nestydím se za to), jiní míří výše... vždyť je to jedno. každý, ať si dělá to, co chce. nikomu nic nenuttě. pro hodně lidí může být škola přínosem, ale znám mnoho, kterým fotografii znechutila.... pokud byla otázka položena jako dotazník, odpovídejme tedy jen na původní otázku:
1) ano, budu se vzdělávat na škole
2) ne, nebudu se vzdělávat na škole

jinak se to tu hrozně zvrhne :D


Prosim te neposilej tady nikoho tam kam si napsal nebo tam pudes sam ;(
  • 0

#40 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 březen 2008 - 21:24:53

Dany, možná to trošku hrotím, ale vždyť se to (12. březen, 2008 18:17 a 11. březen, 2008 14:01 především) nedá číst.... bylo fajn se tu zeptat lidí na věci, o kterých se jinde nemluví, poznat postřehy jiných lidí ohledně procesu (nikdy v životě by mne nenapadlo, že si sám budu míchat chemii), vzájemně se trošku poplácat po zádech, když někdo tui přišel s něčím převratným, co pro ostatní mělo užitek (třeba Pentaxistův cukr).... ale tohle.... vždyť je to hrozný. a ještě takhle podaný. úplně mi to připomíná Taffeyho způsob jednání pod onou VF fotkou na nejmenované nástěnce.
a omlouvám se za ten výraz.
  • 0

#41 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 13 březen 2008 - 06:51:26

Lukas_87:

chlape co se čílíš? jde o jedno vlákno na serveru. každýho věc je , co považuje při debatě o fotografii za důležitý. je to jak si stěžovat, že tý nově nic kloudnýho nedávaj. máš fůru jinejch programů / vláken. je svobodou silné osobnosti se do takových témat nezapojovat, pokud mi vadí, respektive vyjádřit svůj unikátní názor unikátně - tedy jednou. pro mě je zajímavý vědět, co si třeba mamiák o takovejch vecech myslí. a rozhodně postrádám ambice ho nějak měnit.


PS: že se na vejškách tolik věnuje filozofii foografie? neveřim. ale pokud přeci jen ano, je 90 % vyvážený?
  • 0

#42 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 březen 2008 - 07:09:19

Většina z nás asi musí chodit někam do práce a tak. Z toho pohledu může být VŠ dost silné sousto. V Ostravě je dobrá alternativa - Lidová konzervatoř. Není to až tak náročné a potkáte se se spoustou stejně nadšených lidí. V prvním ročníku jsme museli fotit přesně podle zadání, třeba sklo, auta v pohybu a tak. Jasně, na jednu stranu nuda. Na druhou stranu musím říct, že jsme na některých na první pohled docela banálních úkolech celkem zvadli. Teď, ve druháku jsou témata i forma zpracování volnější. Když nic jiného, člověka to nutí přinést něco ukázat a svoji práci si obhájit. Je to prostě dobré a doporučuji to. Mimochodem, většina nastoupivších čípkařů dnes čváchá filmy v Rodinalu. Takže ta instituce MÁ pozitivní vliv :D


K tomuhle příspěvku bych se připojil. Určitě má smysl dělat školu v oboru, který mě baví a to hned ze dvou důvodů. Jeden je tenhle :"Kdo se chce věnovat fotografii komerčně přejde dříve nebo později k digitálu. Kdo chce dělat umění tak potřebuje dostatečně široký základ pro zvládnutí techniky. A technická stránka (myslím tu řemeslnou) je stejně složitá v analogové jako v digitální oblasti. Já osobně přínos školy vidím v tom, že mohu ukázat svoje fotky někomu kdo tomu rozumí. že mi k tomu něco řekne, že je na mě jestli to vemu nebo odmítnu. Že se mohu celý rok zabývat fotografií a kupovat si to co k tomu potřebuji a manželka mi do toho nekecá, protože cituji:"Na tvých fotkách je vidět, že vnímáš svět jinak než předtím a proto má smysl aby sis koupil tenhle nebo tamten objektiv." :D
A v neposlední řadě největší přínos školy vidím v tom, že když sem chtěl kupovat filmy tak mi kámoš přinesl 20 BW filmů které si v prvním ročníku koupila jeho dcerka, která studuje fotografickou střední a za poslední dva roky nevzala foťák do ruky. Možná pro někoho šokující ale pokud člověk, nadšený amatér zjistí, že jeho fotky stojí za hovno a přestane s nima zasírat svět a to všechno díky škole tak stojí za to se dále vzdělávat.
P.s.: Já si v prváku té Ostravské konzervy ujasnil, že kdybych někdy nějaký fotografický talent měl, tak se za ty roky co fotím, už dávno musel projevit. Ale tento rok se opravdu dobře bavím.
  • 0

#43 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 březen 2008 - 08:16:15

to Z:
jestli si myslíš, že tě fotografie a vše kolem ní bude i po dokončení studia bavit tak do toho jdi, jestli jen trochu váháš, kašli na to.
orwell: s tím objektivem a manželkou jsi mě fakt dostal :D
  • 0

#44 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 březen 2008 - 09:06:10

orwell: s tím objektivem a manželkou jsi mě fakt dostal :lol:

No ona kdysik ve filmu Sestřičky Jiřina Jiráskova vyslovila moudro, které mě provází celý život: "Když má ženská chlapa ráda odpustí mu všechno, když ho nemiluje neodpustí mu nic." :D akorát se to nesmí moc šponovat :cry:
  • 0

#45 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 13 březen 2008 - 09:24:08

SISKA: Ogaro zlatý, jak si na to přišel, že sem tam byl?
  • 0

#46 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 březen 2008 - 09:58:56

zajda - to je taky trefný...

já sem kdysi takhle šel studovat (taky vš) jinej, ještě daleko nepraktičtější obor než je fotografie

mělo to zajmavej průběh:
naprostý nadšení - s tim sem vydržel během podávání přihlášek, příjimaček, imatrikulace, půlky prvního semestru. pak následovala fáze
deziluze až naprostý znechucení - všechno bylo nepraktický, v normálnim životě nepoužitelný, nudný a ke všemu ještě pracný a náročný. a jedeme dál - po určitý době se u mě díky mojí zlatý dobrý alta mater začalo projevovat tzv. propojování - všechny ty kvanta nesmyslů a dokonce i věcí se kterejma sem naprosto zásadně a principielně nesouhlasil, začaly ve světle vzájemnejch souvislostí dostávat úplně jinej obsah, rozměr a náboj - úžasný - studium mě začalo prudce bavit. no ale protože sme tvorové zpupný a nedokonalý, bylo mně to málo a přibral sem si s pocitem naprostý omnipotence a nedostatečnýho vytížení další povinnosti... a přišlo opět období únavy, nezájmu a snahy to už jenom honem nějak dokončit. no povedlo se, dokonce docela úspěšně, ale záběr to byl přímo vo zdraví- holt pakárnu si každej dělá sám, že jo :cry:

závěr: dodneška z tý školy žiju a sem za ni vděčnej. stále vobjevuju co všechno mě tam naučili a co hůř, co všechno mě tam naučit mohli, kdybych jenom trochu víc chtěl :D i tak to ale stálo za to a to i přesto, nebo právě proto, že sem vylez po letech převoranej ve svejch názorech jak jarní pole v polabí. čimžto koukám docela popírám svuj předešlej názor vo pár příspěvků vejš - no, i to mě tam naučili - že občas nebejvá špatný, zapřemejšlet, vomluvit se a jít dál... :lol:
  • 0

#47 Z

Z

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 březen 2008 - 10:31:48

Mamiak: no vypadá to, že máme podobné zkušenost, jen jsi to asi dotáhnul dál než já :D Jinak s tebou souhlasim. Na počátku nadšení a postupně to člověka začne tak dusit, až je to k nevydržení. Na škole musí člověk leccos překousnout a rozhodně se nesmí považovat za nejnadanějšího z ročníku, což si většina lidí v prváku myslí, protože oni TOMU přeci rozumí a jejich okolí jejich výsledky většinou obdivuje :cry:

Tak uvidíme, až budu mít výsledky, tak se vám pochlubím...
  • 0

#48 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 březen 2008 - 10:41:54

nechtěl bych bejt v kůži toho, kdo vo něčim talentu rozhoduje. už jenom proto, že by se stejně za pár let ukázalo, že ten vodmítnutej měl sedmkrát větší nadání než já... :D

což bych řek, že je asi celkem vobecně už takovej vosud zasloužilejch umělců na uměleckejch školách
  • 0

#49 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 březen 2008 - 10:56:10

nechtěl bych bejt v kůži toho, kdo vo něčim talentu rozhoduje. už jenom proto, že by se stejně za pár let ukázalo, že ten vodmítnutej měl sedmkrát větší nadání než já... :D

což bych řek, že je asi celkem vobecně už takovej vosud zasloužilejch umělců na uměleckejch školách

No k tomu jestli má talent nebo ne třeba v Té Opavě je třeba nějak redukovat počet studentů a nějaké síto je třeba vždycky. V Cimrmanově hře Záskok je krásná ukázka jak se to pozná má-li někdo talent či nikolivěk. :cry:
  • 0

#50 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 13 březen 2008 - 12:18:00

Vážení kolegové , stále marně vyčkávám , až na FAMU otevřou třídu pro
staré dědky / tzv. Univerzitu čtvrtého věku / . Velmi bych si přál mít na
náhrobní desce titul "Fotograf - umělec" s titulem FODr . Erik
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních