Přejít na obsah


Fotka

Stabilizace světelného zdroje.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
65 odpovědí na toto téma

#1 Jiří Zámečník

Jiří Zámečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 18:37:28

Po přečtení odborné diskuze na téma časovač nejen do fotokomory /pořád hážu poklonu/mně napadlo jestli by něgdo nezareagoval na téma stabilizace napětí světelného zdroje do zvětšováku.

Já pracuju s klasickou žárovkou 250 W ale nedokážu na to sehnat stabilizaci která by opravdu stabilizovala napietí na max +/- 1%.
Takže otázky by znely:
- Kdo svítí klasikou a kdo halogénem. Samozřejmě je dúležitý výkon.
- Má negdo halogén o síle větší jak 150 W a pracujete se stabilizovaným zdrojem pro halogén?
-Máte problém s kolísáním napietí v síti /hlavně vesnice/?

Uvědomujete si jaké škody ví napáchat 5-8 V rozdíl při krátké expozici na rozdílu v čase expozice fotky??.Když napojíte na síť voltmetr a koukáte delší čas na displej zistíte jakou máte kolísavost síťe.
Anebo ešte jinak.Deláte skoušky větší fotografie zistíte že už přesne víte jakej čas to chce a nasvítíte celej papír.A když už fotku perete zistíte podle posledního skušebního proužku že opět expozice negde uletela.Většinou to má na svědomí kolísání síte/ když opomeneme nepřesné hodiny a rozdilnou teplotu vývojky při začátku a konci skoušek /.
- Rád bych poznal názor skušenejších.!!!!!
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 březen 2008 - 19:16:18

ahoj, mam v hlavě dva halogeny po 300w při 110V a stabilizovanej zdroj s náběhem pro šetření járovek, problémy zatím nemam
  • 0

#3 Jiří Zámečník

Jiří Zámečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 20:21:21

Co je to za super mašina.ty halogeny svítí najednou?
To musí kreslit přes dobrej objektív s takovým výkonem.!!!!!
Dík za odpověď
  • 0

#4 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 12 březen 2008 - 20:31:15

Pouzivam 100W halogen. Napeti u nas kolisa dost, ale bylo mi vysvetleno, ze elektronicke trafo, ktere pouzivam pro tu halogenku slouzi v podstate i jako stabilizovany zdroj...
Stabilizace napeti me napada pomoci UPSky od pocitace - trapne je, ze ty levne stabilizaci nemaji:-(
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 březen 2008 - 21:23:57

Než se začne cokoliv elektronického řešit, bylo by nejdřív na místě potvrdit, či vyvrátit, zda může mít standardní kolísání sítě během expozice nějaký významný vliv.
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2008 - 22:59:03

Než se začne cokoliv elektronického řešit, bylo by nejdřív na místě potvrdit, či vyvrátit, zda může mít standardní kolísání sítě během expozice nějaký významný vliv.


Teoreticky 5% zakolísání napětí dá asi 10% zakolísání výkonu, což odpovídá cca 1 osvitovému číslu, 10% může hodit tak dvě čísla. Je to jen odhad, za předpokladu, že odpor vlákna žárovky se nemění, což není pravda. Kdyby se započítaly změny odporu, nejspíš by kolísání výkonu vyšlo menší. Další problém ale asi bude v barvě světla - různé výkony znamenají různé teploty vlákna, řádově bude kolísání ve stovkách Kelvinů (u odchylek napětí do 10% by měla teptota lítat tak o 5%), což může vadit mulltigradátorům, o barvě nemluvě.

Toliko teorie. Když jsem asi před rokem zkusil udělat fotku ve dva různé dny, se stejnými osvitovými časy, vyšly mi dvě docela různé zvětšeniny. Důvod může být mimo jiné v kolísání napětí, další vlivy mohly být jiná teplota, zoxidovanější vývojka a spínací hodiny (ale ty ve většině případů dávají slušně reprodukovatelné časy), a nejspíš by se ještě něco našlo...
  • 0

#7 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2008 - 23:14:29

Tak mě napadá, i pevným gradacím bude vadit kolísání teploty - mění se množství světla těch vlnových délek, na které je papír citlivý.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 08:05:21

Mno, pokud bych svítil 12V halogenem, je situace jednoduchá - stačí použít dostatečně dimenzovaný zdroj z pc, který je samozřejmě velmi dobře stabilizovaný. (nebo jakýkoliv jiný spínaný zdroj (škatule není těžká jak prase, ale relativně lehká) Jelikož používám klasický kondenzor s klasickou žárovkou, mám situaci mnohem horší. UPSka by šla použít asi jen tak, že by se v době expozice připojovala odpojená od sítě, svítit tedy z baterek.
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 08:21:10

nebo sehnat tohle http://www.aukro.cz/...te_sta_500.html
  • 0

#10 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 13 březen 2008 - 08:27:18

Tak přesně tohle mě v poslední době velice trápilo, neboť i když mám meopta stabilizované trafo khlavě color3, tak vidím, jak se mi mění svítivost halogenky během expozice. V praxi to znamená,že si připravím expozici, která u zkoušky vyjde k naprosté spokojenosti, avšak když exponuju, světlo zamžourá a celá fotka je světlá. Barvu se v poslední době ani neodvažuju dělat.
Podíval jsem se na aukro a tam pán nabízel stabilizovaný zdroj STA 500, československá výroba, do 500W. Hmotnost 22 kg.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 08:31:24

fy. Empos prodává něco podobného, ale stojí to desítku :((
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 08:33:50

Nezkoušel někdo někdy předělat zvětšovák typu Magnifax na halogenový? To by pro mě bylo nejjednodušší - těch 12V se dá stabilizovat v pohodě, se síťovým napětím je to horší....
  • 0

#13 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 09:03:38

Stabilizace síťového napětí +- 1 %, která by reagovala i na rychlé krátkodobé poklesy napětí v síti, se v amatérských podmínkách jeví jako neřešitelná.
Kdysi byl v odborné příručce na amatérská zapojení k tomu návod řešení, pracující na principu vyhodnocování světelného toku kontrolního zdroje světla fotočidlem a s regulací na konstantní světelný tok kontrolního zdroje světla, předpokládalo se použití na klasickou čb. fotografii (v té době na papíry s pevnou gradací), tzn. neuvažoval se vliv změny teploty zdroje ve zvětšováku při nějaké regulaci spínáním tyristorem.
Jediné vhodné řešení vidím v UPS patřičného provedení (on-line, line interactiv, ne jednoduché provedení off-line). Tady může být cena 20-30 tis.
Stabilizátory založené na přepínání odboček autotransformátoru nejsou schopné rychle reagovat a problém tedy neřeší.
Otázkou zůstává, jestli u čb fotografie není lepší toto kompenzovat jemným doladěním při vyvolávání v misce, a mít nějaké signalizační zařízení, které vyhodnotí změnu napětí mezi zkouškou a finální kopií (že změna byla a je nutné zkoušku opakovat).
Já to poznám dle zvuku transformátoru ve spínacích hodinách, při změně napětí se změní sycení a je to jasně patrné, navíc mezi zkouškou a kopií je většinou jen 1-2 minuty rozdíl, snad jedině při hromadném zvětšování více kopií by to mělo smysl. PL
  • 0

#14 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 09:34:30

Ještě malou poznámku.
Rozhodně se nepovažuji za nějakého odborníka, a podmínky v mé komoře jsou velmi amatérské.
Ale v posledních pár letech zvětšuji tak, že dělám finální zkušky u každé fotografie. Tzn. před velkým papírem vždycky udělám ověřovací zkoušku, není to tedy nějaká proužková zkouška k nalezení expozice z nějakého rozmezí, ale právě zkouška na všechny tyto drobné odchylky, zachycující aktuální teplotu vývojky, vyčerpanost lázně, síťové napětí.
A když zaznamenám krátkodobou změnu napětí sítě (výrazný akustický efekt), tak prostě zkoušku nebo několik zkoušek opakuji.
Od zavedení tohoto systému práce pokleslo množství expozičně nevyhovujících fotografií na naprosté minimum.
Ale na nějaké velké umění a nejdokonalejší zvětšeniny se tohle prostě nehodí, to je jasné, takové nároky nemám. PL
  • 0

#15 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 13 březen 2008 - 10:09:38

Pro většinu temnokomorníků takový přístroj nemá příliš velký smysl, neboť asi mají dostatečně stabilní napětí v síti. Pokud nedělají barevnou fotografii, tak ani netuší, že taková potíž může být.
Já ten problém řešit musím, protože mě trápí a jsem si toho vědom.
Druhá věc je to, že mám možná špatné to stabilizované trafo k barevné hlavě a tak by stačilo vyměnit to trafo.
Ale ten mohutný stabilizátor jsem vydražil za 1000kč, což není nijak závratná částka, uvážím-li, že byl vyráběn především pro zvětšováky na barevnou fotografii.
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 březen 2008 - 10:18:42

Co je to za super mašina.ty halogeny svítí najednou?
To musí kreslit přes dobrej objektív s takovým výkonem.!!!!!
Dík za odpověď


durst 138s (nejlepší enlágr, kterej byl stvořenej na týhle planetě :D ) s hlavou cls 301 a zdrojem... bleble teď ho nemam po ruce - mrknu doma na číslo (je to ten "lepší" - elektroničtější z těch dvou - má úmyslně pomalej náběh kvůli ochraně - životnosti žárovek, což má i svoje nevýhody...

jo, svítí to najednou, sou tam na to dokonce i kontrolky. nedokážu úplně odhadnout - popsat vliv tohohle typu svícení na výslednou kresbu u fotek, ale každopádně spokojenej sem velice. a chce se mně věřit tomu, že se mi nezdá, že zase voproti mg4 došlo k určitýmu nárůstu viditelný kvality. ale možná si to sugeruju s ohledem na ty prachy, co mě stál :cry:
  • 0

#17 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 11:14:38

Goro - řešení pro vás bude asi jedině stejnosměrné napájení žárovky zvětšováku s úrovní 24 V. Tam se dá realizovat stabilizátor na 10-20A odběru, krajní řešení je pořídit 24 V baterii z akumulátorů (olověné, ventilem regulované články = nejsou z nich prakticky žádné výpary) s vhodným nabíječem, tam výstupní napětí taky mírně kolísá s nabíjením a vybíjením, ale nějaké dynamické poklesy vlivem síťového napětí tam jsou vyloučeny. Zase ale budete muset řešit problémy se spínáním žárovky ve stejnosměrném vysokoproudém rozvodu.
Jinak energetika má v podmínkách dodávky poměrně značný prostor ke kolísání napětí v rozvodu, takže pokud bydlíte v nevhodné lokalitě, nic nenaděláte.

PL
  • 0

#18 Krabat

Krabat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 březen 2008 - 11:24:59

Pavel P.napsal
Mno, pokud bych svítil 12V halogenem, je situace jednoduchá - stačí použít dostatečně dimenzovaný zdroj z pc, který je samozřejmě velmi dobře stabilizovaný.

Loni jsem to takhle zkoušel,ale halogenka má za studena příliš malý odpor,
což zdroj z PC vyhodnotí jako zkrat na výstupu a vypne se(použitý zdroj 400W,halogenka 100W).Zkoušel jsem i udělat pomalý náběh,ale to se mi zase nelíbilo.Jako řešení mně napadlo použít elektronický transformátor sloužící k napájení bodových halogenek.Ten poměrně přesně drží výstupní napětí 11,8V.
  • 0

#19 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 13 březen 2008 - 11:46:21

Díky pane Lavičko za tip. Zatím zkusím to co jsem vydražil mělo by to stabilizovat v rozsahu asi od 170-250V na výslednou hodnotu, kterou si nastavím. Výsledné napětí by mělo být stabilizováno na +- 1,5V , je to odzkoušené zařízení, dělané hlavně pro zvětšováky,nebo do laboratoří, pro měříví zařízení.
Nebude ale stabilizovat, pokud budou výpadky napětí, byť i malé.
  • 0

#20 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 13 březen 2008 - 12:04:01

Tak nejdříve se omlouvám tady slovutným elektroodborníkům za tenhle nápad netechnického mozku. Ale někdy názor laika vyřeší i složité technické problémy. Tedy k věci:
nedala by se vyrobit nějaká malá krabička na zastrčení do zásuvky ve fotkokomoře, kde by se rozsvítil červený displej se změřeným aktuálním napětím. A aby to bylo dokonalé (tedy pro mne), tak by tam bylo tlačítko RESET a já bych to zmáčknul a dělěl zkoušky na papír. Když by napětí pokleslo (nebo se zvýšilo) nad cca 2%), tak by to zapípalo a já bych věděl, že musím buď počkat, nebo zkoušku opakovat.
Vím, je to komplikovanější než dokonalá stabilizace, ale určitě levnější než zdroje za tisíce jak tady popisujete.
No a k úplné dokonalosti by to dotáhli tady přítomní experti, kteří by to v hromadné sérii pro nás laiky z temnice vyrobili za příznivý peníz. (a nekamunjte mě, já vím vyhláška 50, nebzepečné napětí, atesty atd.. nojo, tak by to vyrobili pro mě bez atestů jako melouch).
HOWGH LUIGI :D
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 12:07:36

Navrhuji dieslový agregát! :)
  • 0

#22 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2008 - 12:56:30

Co přesně se tady teda řeší - nereprodukovatelnost výsledků v důsledku relativně pomalého kolísání napětí v síti (fotka dělaná hodinu po zkoušce už asi nebude expozičně ok), nebo nějaké ty krátkodobé výpadky typu Hynkovy mžourající žárovky?
To první bych, coby amatér asi ignoroval, řešit to jde děláním ověřovacích zkoušek, jak píše Lavicka. Dokud nedělám fotky na kila, tak mě nějaká opakovatelnost může být ukradená.
To druhé - napadá mě napětí prostě usměrnit a mezi vývody z usměrňovače plácnout co největší kondenzátor. Drobná nevýhoda je, že by tohle zařízení muselo být neustále pod napětím, protože jinak by způsobovalo pomalý náběh žárovky. A to, že by bylo pod napětím, znamená, že by bylo před hodinama a ty jsou většinou zvyklý na střídavý vstup, takže z toho kouká i úprava hodin, idkyž asi ne moc složitá.
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 březen 2008 - 13:32:51

Co přesně se tady teda řeší - nereprodukovatelnost výsledků v důsledku relativně pomalého kolísání napětí v síti (fotka dělaná hodinu po zkoušce už asi nebude expozičně ok), nebo nějaké ty krátkodobé výpadky typu Hynkovy mžourající žárovky?
To první bych, coby amatér asi ignoroval, řešit to jde děláním ověřovacích zkoušek, jak píše Lavicka. Dokud nedělám fotky na kila, tak mě nějaká opakovatelnost může být ukradená.
To druhé - napadá mě napětí prostě usměrnit a mezi vývody z usměrňovače plácnout co největší kondenzátor. Drobná nevýhoda je, že by tohle zařízení muselo být neustále pod napětím, protože jinak by způsobovalo pomalý náběh žárovky. A to, že by bylo pod napětím, znamená, že by bylo před hodinama a ty jsou většinou zvyklý na střídavý vstup, takže z toho kouká i úprava hodin, idkyž asi ne moc složitá.


Nestacila by obyc ups-ka ?
  • 0

#24 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2008 - 13:50:24

Nestacila by obyc ups-ka ?


Stacila, delala by to samy, nechal jsem se unest :D
  • 0

#25 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 13 březen 2008 - 14:47:44

Nestacila by obyc ups-ka ?


Stacila, delala by to samy, nechal jsem se unest :D

A stacila by opravdu "obyc"? nebo by musela byt on-line?
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 březen 2008 - 15:25:56

tady je místo pro další, pěknej ručičkovej přistroj na stěnu komory
a sice voltmetr, prostě během práce bych na to koukal a díval se na rozdíly
jinak - u nás je trafo před domem a máme stále 236V když jsem to měřil před rokem
  • 0

#27 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 15:45:13

Stabilizace síťového napětí +- 1 %, která by reagovala i na rychlé krátkodobé poklesy napětí v síti, se v amatérských podmínkách jeví jako neřešitelná.
Kdysi byl v odborné příručce na amatérská zapojení k tomu návod řešení, pracující na principu vyhodnocování světelného toku kontrolního zdroje světla fotočidlem a s regulací na konstantní světelný tok kontrolního zdroje světla, předpokládalo se použití na klasickou čb. fotografii (v té době na papíry s pevnou gradací), tzn. neuvažoval se vliv změny teploty zdroje ve zvětšováku při nějaké regulaci spínáním tyristorem.
Jediné vhodné řešení vidím v UPS patřičného provedení (on-line, line interactiv, ne jednoduché provedení off-line). Tady může být cena 20-30 tis.
Stabilizátory založené na přepínání odboček autotransformátoru nejsou schopné rychle reagovat a problém tedy neřeší.
Otázkou zůstává, jestli u čb fotografie není lepší toto kompenzovat jemným doladěním při vyvolávání v misce, a mít nějaké signalizační zařízení, které vyhodnotí změnu napětí mezi zkouškou a finální kopií (že změna byla a je nutné zkoušku opakovat).
Já to poznám dle zvuku transformátoru ve spínacích hodinách, při změně napětí se změní sycení a je to jasně patrné, navíc mezi zkouškou a kopií je většinou jen 1-2 minuty rozdíl, snad jedině při hromadném zvětšování více kopií by to mělo smysl. PL


Pouzivam jiny system. Stabilizace sitoveho napeti je problem. ale pro sviceni nepotrebuju AC napeti. Usmernena sit a stabilizace na 210V uz problem neni. Pokud bude zajem. dam dokumentaci k dispozici. Jen upozornuji ze se pracuje se sitovym napetim. Druha relativne jednoducha varianta je DC zdroj a menic. ale ten stoji penize..... Ale zase jde jednoduse zalohovat baterkou.
  • 0

#28 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 15:48:13

Ale pouzivam casovac napajeny ze site. kteremu zmena napeti nevadi. Z usmerneneho napeti vetsina casovacu nepracuje.
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 16:27:48

Já bych zájem určitě měl....
  • 0

#30 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 16:42:54

Já bych zájem určitě měl....


OK. az se dostanu k pocitaci (ted jsem jenom na PDA neb pozivam neco z produktu zamestnavatele) tak to sem hodim....
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 16:48:19

Díky, já zatím hodím síť na měřák, abych viděl, zda to vůbec potřebuju....
  • 0

#32 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 17:03:51

Než se začne cokoliv elektronického řešit, bylo by nejdřív na místě potvrdit, či vyvrátit, zda může mít standardní kolísání sítě během expozice nějaký významný vliv.


Teoreticky 5% zakolísání napětí dá asi 10% zakolísání výkonu, což odpovídá cca 1 osvitovému číslu, 10% může hodit tak dvě čísla. Je to jen odhad, za předpokladu, že odpor vlákna žárovky se nemění, což není pravda. Kdyby se započítaly změny odporu, nejspíš by kolísání výkonu vyšlo menší. Další problém ale asi bude v barvě světla - různé výkony znamenají různé teploty vlákna, řádově bude kolísání ve stovkách Kelvinů (u odchylek napětí do 10% by měla teptota lítat tak o 5%), což může vadit mulltigradátorům, o barvě nemluvě.

Toliko teorie. Když jsem asi před rokem zkusil udělat fotku ve dva různé dny, se stejnými osvitovými časy, vyšly mi dvě docela různé zvětšeniny. Důvod může být mimo jiné v kolísání napětí, další vlivy mohly být jiná teplota, zoxidovanější vývojka a spínací hodiny (ale ty ve většině případů dávají slušně reprodukovatelné časy), a nejspíš by se ještě něco našlo...


No ono tech 10 procent dost nesedi. Teda teoreticky jo, ale ona V/A krivka zarovky neni linearni. Tedy presneji receno. na jmenovitem napeti zarovky. Se vzrustajici teplotou vlakna je spise exponencialni. Je to dano zmenou odporu vlakna se vzrustajici teplotou. Takze zmena svetelneho toku je virazne vetsi. Navic svetlo zarovky neni koherentni. Tedy je nutne jeste zaznamenat pomerove vetsi vykon v IR casti spektra a celkovy posun do cervena. ten posun je ale I v IR spekru a tim dojde I k relativnimu nizsimu osvetleni papiru. Tam ale jiz je tezsi rict jak moc. Zavisi to na spekralni citlivosti papiru a cele soustavy (kde ale nejvetsim problemem je citlivost papiru)
  • 0

#33 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 17:07:23

A omlovam se za cestinu. Tenhle kram stejne jako ja cesky neumi..... :D
  • 0

#34 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 18:00:48

Pomohlo by pro orientační měření změření dopadajícího světla? Že bych zkusil snížit napětí a zjistit tak, zda se nehoníme za vlastním ocasem...
  • 0

#35 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 březen 2008 - 18:20:22

Pomohlo by pro orientační měření změření dopadajícího světla? Že bych zkusil snížit napětí a zjistit tak, zda se nehoníme za vlastním ocasem...


No to urcite.... jen je trosku rozdil vtom. co zmeri expozimetr a co vidi papir. Ale vypovidaci hodnotu to ma. Jen nemusi 10procent dle expozice znamenat to same na osvitu...... Ona krivka citlivosti taky neni linearni. Ale ta chyba je urcite mensi nez chyba zmenou napeti v siti. osobne si myslim, ze to stejne neni podstatna zmena, ale pravda je. ze sit mam stabilni +-5V
  • 0

#36 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2008 - 18:42:11

Než se začne cokoliv elektronického řešit, bylo by nejdřív na místě potvrdit, či vyvrátit, zda může mít standardní kolísání sítě během expozice nějaký významný vliv.


Teoreticky 5% zakolísání napětí dá asi 10% zakolísání výkonu, což odpovídá cca 1 osvitovému číslu, 10% může hodit tak dvě čísla. Je to jen odhad, za předpokladu, že odpor vlákna žárovky se nemění, což není pravda. Kdyby se započítaly změny odporu, nejspíš by kolísání výkonu vyšlo menší. Další problém ale asi bude v barvě světla - různé výkony znamenají různé teploty vlákna, řádově bude kolísání ve stovkách Kelvinů (u odchylek napětí do 10% by měla teptota lítat tak o 5%), což může vadit mulltigradátorům, o barvě nemluvě.

Toliko teorie. Když jsem asi před rokem zkusil udělat fotku ve dva různé dny, se stejnými osvitovými časy, vyšly mi dvě docela různé zvětšeniny. Důvod může být mimo jiné v kolísání napětí, další vlivy mohly být jiná teplota, zoxidovanější vývojka a spínací hodiny (ale ty ve většině případů dávají slušně reprodukovatelné časy), a nejspíš by se ještě něco našlo...


No ono tech 10 procent dost nesedi. Teda teoreticky jo, ale ona V/A krivka zarovky neni linearni. Tedy presneji receno. na jmenovitem napeti zarovky. Se vzrustajici teplotou vlakna je spise exponencialni. Je to dano zmenou odporu vlakna se vzrustajici teplotou. Takze zmena svetelneho toku je virazne vetsi. Navic svetlo zarovky neni koherentni. Tedy je nutne jeste zaznamenat pomerove vetsi vykon v IR casti spektra a celkovy posun do cervena. ten posun je ale I v IR spekru a tim dojde I k relativnimu nizsimu osvetleni papiru. Tam ale jiz je tezsi rict jak moc. Zavisi to na spekralni citlivosti papiru a cele soustavy (kde ale nejvetsim problemem je citlivost papiru)


To by člověk nevěřil, jak blbě se gůglí VA charakteristika žárovky, ale jednu jsem našel TADY, musí to být konkávní závislost, exponenciela to není ani omylem. Kdyby to byla exponenciela, tedy konvexní funkce, odpor vlákna by s teplotou klesal. Trochu divný, ne? :D
Na tom, že se nám nechce pořádně odhadovat vliv změn spektráního složení v důsledku změn teploty vlákna se koukám shodnem. Je si troufnu říct, že to asi žádný drama nebude - teplota je úměrná čtvrté odmocnině z výkonu, emisní maximum se stěhuje s 1/T... takže menší kolísání bude fakt asi vadit hlavně na barvu.
  • 0

#37 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2008 - 18:45:38

Pomohlo by pro orientační měření změření dopadajícího světla? Že bych zkusil snížit napětí a zjistit tak, zda se nehoníme za vlastním ocasem...


Pavle, není lepší si zrovna udělat "napěťovou" proužkovku? Nebo změřit jak se mění potřebné osvitové časy s napětím? Teoretizovat se dá do aleluja, ale stejně se ty bláboly nakonec musí ověřit v praxi. A když se s nabídl...
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 březen 2008 - 18:57:23

Pomohlo by pro orientační měření změření dopadajícího světla? Že bych zkusil snížit napětí a zjistit tak, zda se nehoníme za vlastním ocasem...


Pavle, není lepší si zrovna udělat "napěťovou" proužkovku? Nebo změřit jak se mění potřebné osvitové časy s napětím? Teoretizovat se dá do aleluja, ale stejně se ty bláboly nakonec musí ověřit v praxi. A když se s nabídl...


Ok, zhostím se toho :) Zkusím i někde sehnat reostat, aby to bylo jakože profi :)
  • 0

#39 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 březen 2008 - 20:14:01

já jsem někde reostat z vysavače udělanej jako prodlužka měl, jestli ho najdu, tak bych se na to podíval, ale nejdřív zítra
jinak jste mě přivedli na zajímavou myšlenku, protože u nás napětí sice nekolísá, ale když sepne topení 2kW, tak normálně trochu světlo pohasne a zvětšovák mám na stejný fázi připojenej, to skusím určitě a podívám se taky po tom ručkovým voltmetru, může na stěně měřit a jeden bazar jich byl kdysi plnej za pár korun, digitální tam připojovat nebudu, bez obav... :D
  • 0

#40 Jiří Zámečník

Jiří Zámečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 březen 2008 - 21:05:29

:D Lidičky ďekuju že ste rozproudili na toto téma takovou diskuzi ale nestíhám to všechno přečíst tak v sobotu nebo v nedeli se podelím s dalšími postřehy a nápady.Ale jedno bych chtel ukázat - Laboratórní zdroj AC250K2D-S Česká firma DIAMETRAL stojí 18 000 Sk ./Neumím zadat odkaz na web/ myslíte že to bude stabilizovat- mašinka vipadá piekňe.
Moc ďekuju dotičnému pánovi že mi vifouk STA 500 na AUKRO.Rád bych dostal aspoň ten manuál co pán ULRICH nabízel.A samozřejmě když to vyskouší tak by byl tak hodnej a napsal nám postřehy jestli to opravdu tech 22Kg stabilizuje.

Pánové ešte jednou Dík za postřehy.
  • 0

#41 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 březen 2008 - 07:34:49

Než se začne cokoliv elektronického řešit, bylo by nejdřív na místě potvrdit, či vyvrátit, zda může mít standardní kolísání sítě během expozice nějaký významný vliv.


Teoreticky 5% zakolísání napětí dá asi 10% zakolísání výkonu, což odpovídá cca 1 osvitovému číslu, 10% může hodit tak dvě čísla. Je to jen odhad, za předpokladu, že odpor vlákna žárovky se nemění, což není pravda. Kdyby se započítaly změny odporu, nejspíš by kolísání výkonu vyšlo menší. Další problém ale asi bude v barvě světla - různé výkony znamenají různé teploty vlákna, řádově bude kolísání ve stovkách Kelvinů (u odchylek napětí do 10% by měla teptota lítat tak o 5%), což může vadit mulltigradátorům, o barvě nemluvě.

Toliko teorie. Když jsem asi před rokem zkusil udělat fotku ve dva různé dny, se stejnými osvitovými časy, vyšly mi dvě docela různé zvětšeniny. Důvod může být mimo jiné v kolísání napětí, další vlivy mohly být jiná teplota, zoxidovanější vývojka a spínací hodiny (ale ty ve většině případů dávají slušně reprodukovatelné časy), a nejspíš by se ještě něco našlo...


No ono tech 10 procent dost nesedi. Teda teoreticky jo, ale ona V/A krivka zarovky neni linearni. Tedy presneji receno. na jmenovitem napeti zarovky. Se vzrustajici teplotou vlakna je spise exponencialni. Je to dano zmenou odporu vlakna se vzrustajici teplotou. Takze zmena svetelneho toku je virazne vetsi. Navic svetlo zarovky neni koherentni. Tedy je nutne jeste zaznamenat pomerove vetsi vykon v IR casti spektra a celkovy posun do cervena. ten posun je ale I v IR spekru a tim dojde I k relativnimu nizsimu osvetleni papiru. Tam ale jiz je tezsi rict jak moc. Zavisi to na spekralni citlivosti papiru a cele soustavy (kde ale nejvetsim problemem je citlivost papiru)


To by člověk nevěřil, jak blbě se gůglí VA charakteristika žárovky, ale jednu jsem našel TADY, musí to být konkávní závislost, exponenciela to není ani omylem. Kdyby to byla exponenciela, tedy konvexní funkce, odpor vlákna by s teplotou klesal. Trochu divný, ne? :D
Na tom, že se nám nechce pořádně odhadovat vliv změn spektráního složení v důsledku změn teploty vlákna se koukám shodnem. Je si troufnu říct, že to asi žádný drama nebude - teplota je úměrná čtvrté odmocnině z výkonu, emisní maximum se stěhuje s 1/T... takže menší kolísání bude fakt asi vadit hlavně na barvu.


No ono se schiodnem celkově, exponenciala je samozrejme blbost (souvisí to s počtem vypitých plzní jenž se limitně blížil 10). Googlí se to blbě, to je fakt. Ale stačilo říct, pár jich mám. Ono pravdou je, že na čb to nebude drama vůbec. Vliv změny napětí se nechá vyzkoušet na 12V (stačí jednoduchej nastavitelnej zdroj....).
  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 březen 2008 - 17:29:39

já se v těch křivkách moc nevyznám, jak na mě spustíte logaritmy, nebo zahnuté grafy, tak ztrácím souvislosti – nicméně, tohle je celkem prosté, tak jsem udělal ten test s napětím a kondenzorovým zvětšovákem
vstupní hodnota je 234 V, můj měřák v tomto režimu kolísá plus mínus 3 V, tak beru vždy střední hodnotu
po zapojení 2kW spotřebiče na stejnou fázi napětí poklesne na 225 V tento úbytek, měřen normálním elektronickým expozimetrem (dop. světlo destičkou), dělá při zvětšení odpovídajícímu asi 30x40 rozdíl 0,2EV
takže první závěr – pokud to, co v komoře spíná a vypíná, má do 1kW, tak úbytek napětí by měl být asi 5V a to se na papíře skoro nepozná
pak jsem při stejném zvětšení založil papír a udělal 4 fotografie
1) reostatem pod zatížením zvětšovákovou žárovkou 75W nastaveno 230 V
2) 220 V
3) 210 V
4) 200 V

ty záběry jsou na ukázce řazeny vlevo nahoře 1, vpravo 2, vlevo dole 3, vpravo dole 4
ofotil jsem to půjčeným lumixem a neumím to kloudně zmenšit, tak to pošlu adminovi, ať to sem eventuelně přidá
na papíře je jasně patrno, že rozdíl 10 V dělá jistě kolem 1 osvitového čísla při měření expozimetrem jsem naměřil mezi 230 a 220 rozdíl míň, než 0,1 EV, mezi 220 a 210 rozdíl 0,1 EV, mezi 210 a 200 rozdíl 0,1 EV

takže pokud chcete opakovatelné výsledky, vyplatí se na to napětí v síti koukat
Vložený obrázek
velky soubor 2.5M
  • 0

#43 Jiří Zámečník

Jiří Zámečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 březen 2008 - 18:36:03

Skuste mňe opravit ale moje výpočty sou asi takovéto.

Mne kolíše napětí od 218V do 237V něgdy aj víc kdyby sme vzali střed přibližně 220V a 230V to je 10v rozdíl například u 4s expozice./10V z 225 sou 4% a 4% z 4s je 0,16s teda skoro 2 desetiny sekundy při tvrdý gradaci delájí 2 desetiny opravdu hodne.Tohle je ale jen hrubej náčrt problému.Negdy je kolísaní větší něgdy menší.Problém je v tom že mi nevíme v prúběhu skoušek v jaké fázi sme začali a v jaký už skoušky máme hotový a chceme ďelat na ostro fotku.Například začnu ďelat skoušky na 218v a poslední skouška je na 234V . du delat fotku a kde budu? když jí exponuju na 225V tak sem přibližne 4% vedle ale když na 218V tak to je už skoro 8% a to něgdy delá až 0.5s Ze skušenosti vím že čím si chcete dát na fotce víc záležet tím máte větší rozdíli.Druhý problém je zjasňování a zeslabování žárovky kvúli kolísání napětí . To má taky svúj prúběh a při kolísání napětí je to možná větší problém.Taky záleží na jaké papíri svítime.
Samozřejmňe u halogénu tento problém řeší z velké části trafo./negdy stabilizované/ale ty 100W žárovky to je slabí.Nemá každý 2X 300W to je paráda!!!!! sem zvědaví Jak to chladí ten výkon/
Já upřednostnuju žárovku ale tuto diskuzi sem rozvinul právě proto aby sem se rozhodnul jestli nepřejdu na halogén.U halogénu mi vadí ta míchací komora tam se strácí hodňe světelného výkonu a taky veliká teplota.?!?!?"

- UPS sem skoušel vysledek jak ste ˇuvedli výše. Jenom aktívní když výstup jede pořád přes baterie.
- Magnifax předelat na halogen veliký problém rozptil světla musí tam být kondenzor.Svítení vertikální přimo na papír halogenkou je nefunkční.
- Diesel agregát dobrej nápad ale jen velice výkonný. Skoušel sem od HONDY benzínový agregát profi mašina ze stabilizací ale nic moc. Ďelalo jí špatne časté spínání.Mnela zlej náběh - Řešení objektív s uzávěrkou a žárovka pořád zapnutá /CHlazení/
- Kdo má trafačku před domem múže být opravdu vysmátej . Tam je to extra stabilní . Ale když je trafačka o 15 baráku před náma tak už nastává problém.
- Změřte si co Vám udelá když exponujete fotku a manželka zapne rychlovarnou konvici.Neříkám pračku nebo el.troubu.Uplne Vám to podelá fotku /Veliký problém v panelácích./Samozřejmmě závyslí zase od sítě a jak máte udelanej el. sistém./
- Digitální voltmetr používám 4 roky je to řešení ale přestává mňe to bavit.Protože je to taky nepřesný.Často nestihnu přesne zareagovat ale vyřešilo to spoustu sklamání.Nejvíc mňe štve že sem ho nesehnal s červeným podsvíteným displejem.
- Tohle je skutečné kolísání v síti/moje/ každý údaj po sekunďe-225-226-226-226-228-222-225-226-230-232-225-224-224-222-218-220-220-221-222-222-225
Kdyz negdo zapne výkonnej zdroj v okolí tak Vám to sjede z 229 na 215 a drží to třeba 3s a když o tom nevíte tak máte pokazenou fotku a nevíte jak.Samozřejmňe záleži na síti a lokálních podmínkách.Jen je dobrý o tom vědet.

Temnokomorníci skrátka a dobře chtel sem do toho kousek píchnout aby ste o tom vědeli protože mne to delá opravdu potíže./Když máte digitální přesné hodiny,Teplotu vývojky na termostatu tak toto je poslední problém jak ty světla a stíny vykreslit opravdu tak jak chcete né tak jak Vám to víjde.

LukášJ napsal že má nejaké papíry a schémy tak já o ne mám zájem.velice by mi pomohl.


Takže to je múj názor a budu jen rád když mne negdo poopravý.
Prosím ten pravopis si nevšímejte /čech žijící na slovensku!!!!!/ďekuju za všechny nápady

Tohle sou linky na Stabilizátory sítopvého napietí.Je tu pár odborníku kteří do tech drátkú vidí lépe- Kterej by doporučili když už stabilizovat.Sem ale doternej že !!!!!

www.empos.cz/empos.php?d=produkty
www.diametral.cz/vyrobky/24/Stridavy_zdroj_AC250K2D-S_1x_0255V2A_stabilizovany.html
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 březen 2008 - 20:51:38

radim :D
právě sem se v duchu vomluvil svýmu inteligentnímu zdroji durst EST 301 za svý velezrádný řeči, když to vidim :lol:
  • 0

#45 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 březen 2008 - 21:00:48

no inteligentní zdroj, to je základ, ať jde o napětí, nebo informace, to je jedno
zejtra se jedu podívat do bazaru po tom budíku, abych si při napsání zvětšovacích údajů k zajímavýmu snímku doplnil ještě údaj: pracoval jsem s napětím tolik a tolik těch voltů
  • 0

#46 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 březen 2008 - 21:10:12

no, zas budeš mít výhodu toho krásnýho, kulatýho, ručičkově-analogovýho budíku na zdi :lol:
  • 0

#47 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 březen 2008 - 11:12:30

Digitál je na měření měnících se odchylek napětí nevhodný, tedy pokud máte např. obyčejný přístroj se stupnicí 2000, údaj se vlivem mírného kolísání pořádně neustálí a nic nenaměříte, na tohle je potřeba přístroj analogový, abyste rozpoznal, zda jde o pokles krátkodobý nebo trvalejší. A případně trochu prodloužit expoziční časy - tím se vyloučí vliv takřka neřešitelných krátkodobých poklesů napětí v síti.
Pokud máte se sítí takové problémy, tak asi budete muset zvětšovat v nočních hodinách, kdy tyto nahodilé poklesy téměř vymizí.
Na klasickou čb. fotografii, s dohledem na jednotlivé zvětšeniny v miskách, to nevidím tak složitě, jak by se dle vašeho popisu zdálo. PL
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 březen 2008 - 11:26:56

já vím, že ručkovej je lepší, ale nemám
většinou ponechávám volací čas v misce stejný a měním osvit o 1-2 oč
trafo máme naproti, tak se mě to týká jen v případě, že topím v komoře 2kW, jinak se s napětím moc neděje
pokud to ale někomu houpe o 20V samo od sebe, tak to je zralý na stabilizaci, nejde o stejnou zvětšeninu za měsíc dělanou, ale o pár minut mezi zkoužkou a finálním produktem - pokud by nebylo k dispozici dobré světlo nad miskou a to je u mg horší, tak je lepší jemně ladit pomocí osvitových čísel
  • 0

#49 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 březen 2008 - 11:49:47

Kucí co to tu pořád povídáte o tom, že "volací čas nechávám stejnej". Šak slušnej temnokomorník přeci takovou prasárnu, aby tahal papír dřív neudělá, ne? Ledaže by měl nějakej sakra dobrej důvod.
  • 0

#50 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 17 březen 2008 - 18:36:50

Nejsem slaboproudař, mým oborem jsou napětí od 22 000V výše, takže bych také apeloval na kolegy elektroniky, jestli by někdo z nich nebyl schopný navrhnout nějaký stabilizátor střídavých 230V. Já bych se se svými zapomenutými školními znalostmi zmohl tak akorát na regulační autotransformátor spřažený s motorkem a nějakým zesilovačem odchylky - poněkud těžkopádné řešení. Vím, nejedná se o jednoduché zapojení ale dnes už jsou i na českém trhu dostupné třeba IGBT tranzistory a s těmi by to určitě vyřešit šlo. Nebo co takhle sytit jádro tlumivky stejnosměrným proudem o velikosti která závisí na okamžité hodnotě napětí v síti, to by taky stabilizovalo a ta řídící elektronika by nebyla zas tak složitá, ne? Takové stabilizátory s přesytkou němci za války používali, pravda jim šlo o pár kilowat :)) Navíc by z toho lezla skutečně analogová sinusovka, takže by to nemělo vliv na přesnost spínacích hodin se synchronním motorkem.
Zkuste, prosím, někdo popřemýšlet. Díky
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních