Přejít na obsah


Fotka

Zenza Bronica ETRS - časy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#51 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 leden 2009 - 13:35:43

MLU je Mirror Lock Up, neboli zvednuti zrcatka pred vlastni expozici. Snizuje se tim riziko "roztreseni" vlivem "placnuti" zrcadla.

Nejsem si jist, ale vetsina Bronic je bez instant mirror return. To znamena, ze zrcatko zustava po expozici nahore a dolu se dostava az pri natazeni zaverky. U ETR rady to takhle je urcite.

ETR nemaji otocna zada - musi se otacet "cely fotak". Nastesti fotacky to jsou velikosti prakticky jako kinofilmove zrcadlovky.

ETR primo zada, ktera by fotila ctverec (byl by 4,5 x 4,5 cm), nema. Byl by u toho podle me zbytecny odpad svitku. Zbyva tedy orez pod zvetsovakem. V tom pripade bych si ale poridil nejakou Bronicu SQ. Ceny jsou prakticky stejne jako u ETR rady.

Filmy 220 se v Evrope shaneji hodne spatne. Krom toho se z CB materialu bezne dela ve svitku 220 snad jen Trix :o Jinak to jsou jen barevne negativy a inverze (Fuji prevazne)

Bohuzel k Bronice ETRSi jsem uz vse prodal :-(
  • 0

#52 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 leden 2009 - 13:42:06

Nojo byl jsem první, ale podal jsem mylnou informaci. Opravdu musíš natáhnout, abys šachtou viděl skrze objektiv.
  • 0

#53 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 4 leden 2009 - 13:47:08

Venca nás trumfnul oba :o


Nóóó jo, to je drak ! :-(
  • 0

#54 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 leden 2009 - 14:04:56

Ypressi mam skorem chuť ti řádně vynadat, ač mi to ani náhodou nepřísluší. Radíš se tu o každé volovině a pak se takhle unáhlíš. Koukal jsem na tu Bronicu co jsi vydražil, vždyť je to jen tělo bez ničeho! A jen model ETRS! Jako kit se záklaďákem bys to koupil jen o chloupek dráž!Teď abys draho dokupoval hranol, záklaďák, backy... plus poštovný za každou věc zvlášť! Víš co udělej? Schovej si pak tělíčko doma, trochu pošetři a počkej si na aukci kde bude Etrsi alespoň dvě skla a dva backy. To by se dalo sehnat i za šest tisíc, když si počkáš a budeš mít kliku. Toto tělo si nech jako záložní. Bronica je výborný systém, pro tebe už vůbec protože je levná, ale i tak se to musí nakupovat s rozmyslem... Každopádně jsem rád, že se snad už vykašleš na Araxe a podobný nesmysly. Tak jako tak jsi pro mě nejzářnějším důkazem hesla - nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci...
  • 0

#55 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 4 leden 2009 - 14:46:49

Ypressi mam skorem chuť ti řádně vynadat.....Tak jako tak jsi pro mě nejzářnějším důkazem hesla - nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci...


Safra, umí tnou do živýho tenhle Pavel_P :-) , ale jsou to všecko zlatý rady Ypressi, bejt tebou, si je vezmu ku sérdci :o :-(
  • 0

#56 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 4 leden 2009 - 15:06:08

jééé, tos to schytal zas :-)

nu, pavlova konfigurace za 6000,- se tam pokud já vím (ETRka sleduju pečlivě) nějaký čas neobjevila, nicméně jeho rada je skutečně promyšlená.

základní objektivy se tam objevují za babku - jen bych možná volil ten, který má závit filtru 62 mm - takový průměr mají snad všechna skla na ETRka, dost to ulehčí. se záklaďákem se snadno dlouho vydrží, další skla nebývají nedostupná (150/3,5 do 100 dolárků a asi nějaká ta širočina 150 třeba)

horší jsou záda - ta bývají celkem drahá a prodávána po jednom. mít 2-3 považuji za optimální (sám mám ovšem jen jediná :-( ) zde bych volil opravdu počkat až se bude prodávat nějaký lot.

no a hledáčky, to je vůbec kapitola. za šachtičku se chtívá skutečně nepochopitelný ranec, neměřící hranoly bývají dostupné, ale stav je často žalostný.

celkově vzato je opravdu lepší koupit nějaký ten set, kde se cena zejména hledáčku a zad trochu rozplyne a i poštovné vyjde lépe. osobně bych na Si-čku netrval, ale to je věc priorit. nicméně myslím, že se dá řici, že formát 6*4,5 má své kouzlo a bronica je pěkný systém. má jí a o změně neuvažuji. navíc postavena vedle kinofilmového nikonu se slušným objektivem vypadá jako drobeček :o
  • 0

#57 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 4 leden 2009 - 15:50:17

no já to vím že má pavel pravdu, holt za blbost a unáhlenost se platí...
  • 0

#58 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 leden 2009 - 16:39:52

Koukal jsem na aktuální ceny, opravdu to trochu podražilo. Ale i tak alespoň základní set by neměl být problém. Abych kdoco trochu podráždil - já koupil Etrsi s třemi skly, speedgripem, kazetou a velkým fotobatohem za 400 dolarů a to navíc zrovna když byl dolar dole :) Pak sice nějaké to clo a tak, ale i tak to bylo královské. Bohužel jsem pak docela vykrvácel na věcech které až tak potřeba nebyly - motorový grip a lepší matnice, nicméně i tak to myslím docela šlo .) Pak už jen další kazety. Myslím, že celkově jsem za to dal kolem 12-13000 ale dalo se 5 ušetřit na motorovém gripu a zbytečné matnici.... A to se mi zdá jako opravdu perfektní cena za tak schopný a plnohodnotný fotoaparát...
  • 0

#59 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 leden 2009 - 17:05:35

Jinak buď Ypresi v klidu, každej dělá chyby a kdyby mě mé chyby stály jen dva tisíce, byl bych štastný.... Spíš se z toho teď pouč a pořádně si rozmysli co vlastně chceš. Jestli ti formát 645 vyhovuje, proč v něm nepokračovat. Jestli ne, tělo zde určitě prodáš a třeba i trhneš něco málo navíc. Bronica je dobrý systém, Araxu je vzdálen na míle. Tak jestli máš raději čtverec, sežeň si Sq-A(i). (A kvůli tomu, že podporuje měřící hranol) A kup toho pak najednou co nejvíc můžeš, většinou čím větší set, tím levněji jednotlivé věci vyjdou.... Na Ebay se dá občas natrefit na skvělé zázraky. Tak jako tak se snaž určit jednu cestu a cíl. Doporučil bych ti zatím fotit tím Flexaretem třeba ti TLR učaruje a nic jiného potřebovat nebudeš. Tak jako tak příští peníze strč do filmů a papírů a trénuj. Co nejvíc, jak už jsem ti o tom psal nehledě na výsledek. Není potřeba se rozptylovat druhy filmů a vývojek. Jak jednou psal v nadsázce známý - film jde vyvolat i tak, že na něj namočíš.... Což samozřejmě nejde (i když, zatím jsem to nezkoušel :), ale dobře to vyjadřuje to, že k prvotním vcelku slušným výsledkům není potřeba řešit detaily. Rovnou se popřu - z filmů bych ti však doporučil kvalitnější filmy třeba jako ten mou navrhovaný Neopan. Když jsem začínal s Fomou, byl jsem z výsledků rozpačitý, přechodem na neopan se to hodně zlepšilo. Čímž nechci říct, že by byla Foma špatná, ale dle mého potřebuje už zkušenější přístup a uživatele, který ví co dělá a co chce. Dnes na Fomu bezostyšně fotím a jsem spokojen. Nicméně lámat si hlavu vývojkama xyz je k ničemu, to nech až na dobu min za těmi 20-30 filmy... Hlavně bradu vzhůru a nepovolovat! A nejvíc ti přeju, aby jsi se v té technice nezahrabal jako já.... Je těžké z toho vylézt a už vůbec je těžké zbavit se té škatulky kde tě pak ti opravdu fotící mají....
  • 0

#60 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 4 leden 2009 - 18:52:05

souhlas s pavlem. to že koupil bronču dobře je v pořádku :roll:

je to opravdu fajn systém za krásný peníz, navíc podle mě foťáček, k němuž se snadno získá vztah.

osobně bych se tedy ještě shrnul tak, že bych při koupi hleděl na více zad. objektivy bych třeba dokupoval. už s "holým" základem se dá skvěle pracovat.
  • 0

#61 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 leden 2009 - 18:53:20

tak už je to vyřešené - zkusil jsem vyjednávat s prodejcem o poštovné a nakonec to dopadlo ke spokojenosti obou - já jsem byl rád že to nemusím platit a on že mi to nemusí prodat pod cenou.

takže jsem zase bez bróni, ale už obhlížim jinou...
  • 0

#62 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2009 - 01:45:03

nestalo se tu někomu s bronicou, že mu planžeta při vytahování/zandávání škrábala film?
  • 0

#63 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 6 leden 2009 - 17:36:01

tak už je to vyřešené - zkusil jsem vyjednávat s prodejcem o poštovné a nakonec to dopadlo ke spokojenosti obou - já jsem byl rád že to nemusím platit a on že mi to nemusí prodat pod cenou.
takže jsem zase bez bróni, ale už obhlížim jinou...


no to z tebe ten chlapík asi moc radost neměl ne?
  • 0

#64 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 6 leden 2009 - 17:47:20

ypres - jukni na tento link - za cca 2 hodiny končí aukce na SQ-A v setu. Teď je cena 333,-Eur + 19,-Eur doprava

zde klikni
  • 0

#65 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 13 leden 2009 - 17:04:55

jeden dotaz - kolegové mající zkušenost s měřícím hranolem AE II - když do SF naláduju FP4+ mající citlivost 125 - co nastavit na stupnici - je tam 100, dvě tečky a pak 200.. Tak nevím, jestli to nastavit na 100 a korigovat nebo na tu první tečku po stovce..?! :-)
  • 0

#66 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 leden 2009 - 17:15:43

jeden dotaz - kolegové mající zkušenost s měřícím hranolem AE II - když do SF naláduju FP4+ mající citlivost 125 - co nastavit na stupnici - je tam 100, dvě tečky a pak 200.. Tak nevím, jestli to nastavit na 100 a korigovat nebo na tu první tečku po stovce..?! :-)


První tečku po stovce - ... 100 - 125 - 160 - 200 - 250 - 320 - 400 ...
  • 0

#67 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 13 leden 2009 - 17:16:14

No, první tečka po stovce. 1/3 EV.
  • 0

#68 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 13 leden 2009 - 17:20:13

no paráda - já si to říkal, přesto díky za ujasnění
  • 0

#69 Jizera-CZ

Jizera-CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 březen 2011 - 00:22:21

Potřeboval bych trochu poradit... :?:
Dostala se mě do ruky Broňa ETRS s hranolem AE-II. Svitek jsem tím prohnal, dopadlo to vcelku pěkně... ale přesto mám dotaz...

Na hranolu jsou tři polohy: A---červená tečka---M
Hledal jsem v manuálech a přes google překladač, ale nějak mě ty přeložené věci nedávaly moc smysl....

Znamená nastavení polohy "A" tzv prioritu clony? Tedy na hranolu nastavím "A", na objektivu nastavím clonu a hranol mě sám nastaví automaticky čas pro závěrku?

Pokud nastavím polohu "M" funguje to tak, že mě hranol pouze doporučí čas vzhledem ke zvolené cloně na objektivu, pak čas musím manuálně nastavit na těle fotoaparátu?

Červená tečka je mě jasná, je to vypnutí hranolu. Musím pokaždé po skončení focení nastavit tuto polohu, jakože ten hranol pak cucá baterku, nebo nemusím?

Díky moc za případnou radu :lol:
Jizera-CZ
  • 0

#70 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 březen 2011 - 17:59:30

A je automatika - nastavíš clonu a mašina si určí čas
M je manuální nastavení
tečka uprostřed je vypnuto (aspoň myslím..) - tudíž hranol nežere proud a bronika maká v manuálu..
  • 0

#71 Jizera-CZ

Jizera-CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 březen 2011 - 18:45:59

A je automatika - nastavíš clonu a mašina si určí čas
M je manuální nastavení
tečka uprostřed je vypnuto (aspoň myslím..) - tudíž hranol nežere proud a bronika maká v manuálu..


Díky za ujasnění :lol:
Já když to od původního majitele kupoval, tak mě ubezpečoval, že ten hranol nijak neovládá komunikaci do těla s nastavením času dle clony. Tak mě to právě bylo divný, když jsem viděl ty kontakty na hranolu :?:

Každopádně je to malá lehká a velmi příjemná alternativa mezi kinofilmovým tělem a Mamčou RZ. Taková cestovní, líbí se mě :?:

Ještě poshánět nějaké menší příslušenství a bude to úplně super :lol:
  • 0

#72 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 březen 2011 - 19:26:24

ááá koukám další "nakažený" :?:
já už mám bróňu vyladěnou o grip, 3 skla, záda a šachtu...
Je to fakt super lehonká SF zrcadlovka.
Tak hodně radosti se super mašinou!
  • 0

#73 Jizera-CZ

Jizera-CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 březen 2011 - 19:33:15

ááá koukám další "nakažený" :?:
já už mám bróňu vyladěnou o grip, 3 skla, záda a šachtu...
Je to fakt super lehonká SF zrcadlovka.
Tak hodně radosti se super mašinou!


:lol: :lol: :lol: Dobře, dobrovolně přiznávám... :lol:
Já jen 50-ku širokáč, motorovej grip a měřící hranol. Ještě by to chtělo šachtu a planžetu do jedný kazety 120. Případně kazetku na kinofilm, ale to jen abych se zbavil zásob kinofilmu. No a matnici s rastrem, do týdle se mě čmárat nechce :lol:
A možná, ale jenom možná nějaké delší sklíčko na portréty, ale to asi až do budoucna :?:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních