Přejít na obsah


Fotka

4x5 - výběr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
106 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 09:56:16

Poprosil bych o rady a porady ohledně výběru konkrétní 4x5 vf kamery, zřejmě by to měl být kardan. Jde mi o snadnou manipulaci, bezproblémový chod, solidnost, přesnost, rozumné rozměry a váhu. Focení krajiny, hlavně les.
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2008 - 10:05:47

Poprosil bych o rady a porady ohledně výběru konkrétní 4x5 vf kamery, zřejmě by to měl být kardan. Jde mi o snadnou manipulaci, bezproblémový chod, solidnost, přesnost, rozumné rozměry a váhu. Focení krajiny, hlavně les.


Toyo, co ma Dany,ne? :lol:
Pavle nenakupujes ted trosku moc tech fotozazraku? :cry:
  • 0

#3 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2008 - 10:07:24

:lol:
Jsem rád, že nejsem sám. odkaz
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 březen 2008 - 10:20:43

hmm, infekce se siri dal. asi bysme meli ty srazy poradat casteji :lol:
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 10:27:07

Poprosil bych o rady a porady ohledně výběru konkrétní 4x5 vf kamery, zřejmě by to měl být kardan. Jde mi o snadnou manipulaci, bezproblémový chod, solidnost, přesnost, rozumné rozměry a váhu. Focení krajiny, hlavně les.


Toyo, co ma Dany,ne? :lol:
Pavle nenakupujes ted trosku moc tech fotozazraku? ;-)


Ne, pouze zkvalitňuji výběr :) (po zakoupení Bronicy bych RZ používal jen na krajinu a tam už mi přijde vf zase o dost lepší, tzn, budu měnit :)
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 březen 2008 - 10:40:29

:-) :lol: :lol:

... a náčo fotografovi taký teodolyt

stejně si budeš po dalšim srazu chtít koupit zase větší :cry:
  • 0

#7 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 březen 2008 - 10:44:35

Pavle, zbytečně neutrácej za 4x5, na příští sraz beru kodaka 8x10 :lol:
  • 0

#8 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2008 - 11:10:20

hehe, já to v jednom vláknu říkal, a není to zas tak dávno:))
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 11:12:09

Jirko, já jsem původně měl už někdy před dvěma měsíci od Danyho kupovat 8x10, ale poté co jsem si to s ním zkusil jsem s kvíkotem utekl zastrašen. Takže ten 4x5 kardan mi minimálně pro začátek a naučení přijde ideální. U těch 8x10 je to fakt hardcore....
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 11:17:19

hehe, já to v jednom vláknu říkal, a není to zas tak dávno:))

jé dva Jirkové za sebou, tamto bylo na jkcz. Nojo, znáš mě, předpovídal jsi mi to už v době nákupu Olympusu, že se to ještě několikrát změní. Nojo, jak říká Dany - blázen na svobodě :)
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2008 - 11:23:26

Pavle, kupte si s Mamiakem napul 30x40. Napul z toho duvodu, ze to jeden clovek nema sanci unest. dal se uz pokracovat asi neda...a tak bude mit dusicka pokoj, ne? maximalne sestrojime z nejakeho vagonu pinholi na papir v roli a budeme jezdit fotit nadrazi, cili pinhole to musi byt hoooodne sirokouhla. vzhledem k rozmerum papiru (znacna prevaha delky nad sirkou) to vlastne bude jeste k tomu panoramaticka pinhole. To bude nadhera.

PS: Hynku, Vileme, Fabie, nemusite nakupovat skla na ebay, Pavel vam je streli...

PPS: nejak si s M645, kterou ted prevazne pouzivam, zacinam pripadat menecenne...ale na druhou stranu mam rad svoje zada a tak vetsi format jen na male vylety. ale moc tady o tem nemluvte nebo mne jeste take zlakate. Nastesti bych (kdyz uz) Linhofku a na tu ani omylem nemam :lol:
  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2008 - 11:29:34

jo, a kup si tohle


(omlouvam se nejskvelejsimu adminovi za odkaz)

edit Notorius: Zlobíš :cry: Odkaz upraven... :lol:
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 11:37:24

8x10 nechci, buďte rozumní! :)

Georgi - já to pojal takhle - když jdu do lesa s Mamiyí, mám úplně stejně těžký batoh jako Dany. On má však mnohem víc možností. Nechci větší formát kvůli ploše negativu, nechci dávat 100 kč za jednu expozici. Velký formát chci kvůli svobodě kterou přináší. A tam mi těch 4x5 úplně stačí... A navíc, jak případná koupě 4x5, tak s ní související prodej RZ je ve fázi rozmýšlení, však já už chtěl RZ prodat alespoň 3x a nikdy jsem to nedokázal. Je natolik úžasná, že to prostě nejde :)
  • 0

#14 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2008 - 11:44:08

pokud je dotaz po te smrsti odpovedi stale aktualni, tak z vlastni zkusenosti doporucuji Linhof Kardan Color 45S
http://www.lightmoun...a page tech.htm

je to rozsireny model, uvedeny kdysi na trh jako "economy monorail". Je velmi dobre udelany, i po letech je prijemne "tuhy", umozni vsechny pohyby ve velkem rozsahu.
Da se koupit levne a je samozr. kompatibilni hnedle se vsim od linhof i ostatn. znacek (internat. back). Ma vymenny mech, dle potreby menim z sirokouhleho na normalni.
Fajn se s nim pracuje.

mnoho zdaru, KarelJ
  • 0

#15 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2008 - 11:46:41

8x10 nechci, buďte rozumní! :lol:

Georgi - já to pojal takhle - když jdu do lesa s Mamiyí, mám úplně stejně těžký batoh jako Dany. On má však mnohem víc možností. Nechci větší formát kvůli ploše negativu, nechci dávat 100 kč za jednu expozici. Velký formát chci kvůli svobodě kterou přináší. A tam mi těch 4x5 úplně stačí... A navíc, jak případná koupě 4x5, tak s ní související prodej RZ je ve fázi rozmýšlení, však já už chtěl RZ prodat alespoň 3x a nikdy jsem to nedokázal. Je natolik úžasná, že to prostě nejde :cry:


tomuhle zduvodneni rozumim...sam pocituju chvilema az zoufale omezeni dana tim co mam...hlavne shift u vsech skel by se mi hodil...ale na 90-95% situaci vystacim s tim co mam...vetsina fotek je stale jeste na kino (nejnizsi naklady, nejsnazsi zpracovani - a navic to bohate staci...). nejaka 4x5" by se mi libila...ALE...vetsi zvetsovak nemam kam dat, realne bych to pouzil tak na 30 expozici rocne...a tak na to kaslu...mam jine oblasti kde zlepseni se projevi rychleji a vyrazneji.

PS: RZ je krasna...ale jak porad rikam - tezka obluda :-))
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 11:49:34

Díky.

Já právě objevil něco úžasného, co by se mi fakt jakože moc líbilo. Jaký je váš názor na Linhof technikardan?
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 11:53:35

Začíná být rozhodnuto. :)))))))) Viz výše
  • 0

#18 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 březen 2008 - 12:02:20

Začíná být rozhodnuto. :lol:))))))) Viz výše

Technikardan? Hmm, tak to je sen. Pokud nejsou finance problem, nelze nez doporucit
  • 0

#19 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2008 - 12:08:03

Začíná být rozhodnuto. :lol:))))))) Viz výše


Pavle, znas tohle?
http://www.silvestri...rodotti_eng.htm

z linhofek bych chtel treba Technikardan 6x9 nebo 9x12 s rollkou na 6x9.
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 12:16:26

Začíná být rozhodnuto. :)))))))) Viz výše

Technikardan? Hmm, tak to je sen. Pokud nejsou finance problem, nelze nez doporucit

Jirko mohl bys mi k němu napsat něco víc? Já právě těm cenám nějak nerozumím. Na ebay jsou v rozmezí 500 - 5000 Euro. U některých si nejsem jistý, zda jsou stejně složitelné do toho krásného paklíčku. Můj limit by byl něco málo nad tisíc euro, pokud tu Mamiyu nějak obstojně prodám...
  • 0

#21 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2008 - 12:40:26

skladnost Technikardanu vypada na obrazcich lakave. okamzite bych menil, kdyby to za to stalo (mne to za to zatim nestoji). Verim, ze to funguje, jako vetsina veci od Linhof.
Komora, kterou jsem doporucil JE NESKLADNA, jako kazdy normalni monorail. S tim do toho musis jit, pokud nemas finance na zmineny technikardan. Zalezi jen na typu prace a
odhodlani nosit se s tim. Cenove je to asi nebe a dudy.
Nevim, zda ma technikard. klopeni standart drzici ostrost pri tiltovani (to uz je naramne vychytana vec, ale asi se s tim klasickou tilt praci nenaucis, kdyz ji to dela za tebe)....

K.
  • 0

#22 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 březen 2008 - 12:41:36

za 500e nebude ani hole telo. videl bych to na 800-1000 eur, sada s nejakym tim sklem a rolkou 1000-1500ecek cca
  • 0

#23 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 březen 2008 - 12:44:51

Nevim, zda ma technikard. klopeni standart drzici ostrost pri tiltovani (to uz je naramne vychytana vec, ale asi se s tim klasickou tilt praci nenaucis, kdyz ji to dela za tebe)....

K.

tusim ze konstrukce TK neni yaw free. ale u krajiny to neni zasadni problem. problem by to byl u tabletop
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 březen 2008 - 15:28:43

proběhlo tu nějaký drobný mazání na žádost zakladatele vlákna a svobodnýho tibetu - tak jenom aby ste se nedivili :lol:
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 15:35:08

Děkuji a děkuji i zůčastněným za pochopení...
  • 0

#26 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 31 březen 2008 - 19:43:45

Pavle nečetl sem to celé...

Můj sen je Arca Swiss Misura.

Umí to všechno! A je to malé a lehounké. Nic lepšího, pro to co děláš, nenajdeš.

http://www.galerie-p...peronne_us.html
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 březen 2008 - 19:49:29

No ty krávo! To je něco.
  • 0

#28 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 březen 2008 - 20:22:04

Bzencak: To je fakt snové... ach jo, jdu zjišťovat kolik to stojí....
  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 březen 2008 - 20:59:44

Kardan je fajn, ale chtělo by to sehnat k tomu i nějakého nosiče. Pokud na kardanu netrváš krásné jsou kamery Horsemann (FD, HD), Toyo AII - to už je trošku větší bednička nebo jsou zajímavé i dřevěné kamery Wisner...atd. Jediný problém je, že nemůžeš použít všechny možné objektivy. U některých kamer nejdou tuším měnit měchy.
Když kardan tak Sinar. Má krásný kalkulátor na Scheimpflugovo pravidlo. Jednoduše zaostříš na matnici na jedné straně nebo nahoře (vyznačená část - nebo kdekoliv jinde) nastavíš kalkulátor na nulu, přeostříš na druhou stranu (dolu) a vypadne ti nastavení standart. Když máš srovnáno ještě použiješ kalkulátor hloubky ostrosti a máš hotovo. Pohotové a jednoduché ovládání :lol: Jen si musíš dávat pozor, aby jsi se nedostal mimo meze a kolečka kalkulátorů se ti neotočila vícekrát než jednou. Pokud nejde o extrémní přestavení tak se to nestane.
  • 0

#30 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2008 - 21:15:18

s tímhle tu nepochodím, mezi takovými nádhernými aparáty. Ale používám starou Meopta Magnola 13x18 cm, dělám kontakty (Fomapan 100) a je to nádhera. Málo kdy mám možnost fotku zvětšit, ale několik černobílých 30x40 mám a je to dokonalé.
  • 0

#31 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 březen 2008 - 22:22:59

ta mizera :lol: stojí necelejch čtyři tisíce babek tělo.... hezký, moc
  • 0

#32 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 1 duben 2008 - 07:45:23

Vážení kolegové , LINHOF Bi-system : Rolls-Royce mezi kardany ! Když
jsem před lety zmíněný , takřka nepoužitý klenot smontoval a instaloval
na Manfrotto#58 , běhal jsem okolo v totálním rauši a zažíval nevídané
pocity radosti . Kdo nezažil , nepochopí ! Erik
  • 0

#33 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 1 duben 2008 - 09:03:04

Jé, Pavel si změnil profil :lol: :lol: :lol:
  • 0

#34 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2008 - 11:19:57

Vážení kolegové , LINHOF Bi-system : Rolls-Royce mezi kardany ! Když
jsem před lety zmíněný , takřka nepoužitý klenot smontoval a instaloval
na Manfrotto#58 , běhal jsem okolo v totálním rauši a zažíval nevídané
pocity radosti . Kdo nezažil , nepochopí ! Erik


to je pravda, ale zase si za nej priplatis a od Linhof Kardan Color 45S se lisi "jen" o yaw free design (nebo ne?). Zalezi na momentalni nabidce, ale jak tak obcas kouknu na ebay, bi- systemy jsou o dost drazsi nez "obyc" kardany, se kterymi jde delat vse jakbysmet, jen clovek musi byt zkusenejsi.

KarelJ
  • 0

#35 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 2 duben 2008 - 08:22:01

Vážený kolego , jaký je Váš názor na využití roll-kazety pro Bi-system 45
na formát 6x7 při použití objektivu Technika Symmar 1:5,6/210+1:12/370
ve verzi Prontor-0, B+T,1-1/300s, f 5,6-32 . Jedná se mi o možnost použití
filmu 120 . Ohnisko 210mm pro formát 4x5in asi jako f 70mm / film 135 .
Obrazový kruh zmíněného objektivu pro f=16 je 475mm . Erik
  • 0

#36 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 10:19:58

Přátelé, než zcela zabředneme do diskusí, jestli je lepší Rols nebo Bentley, zkusil bych se vrátit na zem.

Takový řekněme začátečnický kardan 4x5, je něco na co si dát pozor? Má smysl kupovat něco TAKOVÝHO, nebo si vystačím s TÍMTO?
Asi to na dlouho (nejspíš na furt) bude můj jediný VF. Je to jen o komfortu, nebo je ta přesnost daná mikrometrickými posuvy na něco potřeba? Osobně mi to přijde, že i s tím nejodrbanějším kardanem budu mít zhruba takový komfort, jako s plnopohybovým dřevákem, nebo i větší, ale nezkoušel jsem to, hádám vpodstatě jen z fotek ne webu.
Na co je potřeba si dát pozor? Napadají mě záda (dá se vždycky otáčet matnicí/kazetou? Existuje několik nekompatibilních typů kazet/zad?) Dá se u levných kamer vyměnit měch? (třeba ta studentská kamera v odkazu má 12 palců, což mi na lecos přijde málo). Nedělám si iluze, že by ve větru byla nějaká konstrukce opravdu stabilní, jaký jsou ale rozdíly mezi pevnýma (a drahýma a těžkýma) kamerama a mezi těma vachraltějšíma při příznivých podmínkách? Má to smysl?
Co když na levnější kardan, dám trochu kravštější objektiv, počítá s tím?

Prostě, na co je potřeba si dát pozor a v čem jsou ty praktický rozdíly? Ty rozdíly, který se projeví zvýšeným počtem odprásknutých fotek nebo dokonce kamer?

Na limuzíny kašlu, chci to na focení :wink:
  • 0

#37 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 duben 2008 - 10:41:57

I ty Brute! :wink:

Asi takto - delam se sklopkou a libovolny kardan, i ten nejlevnejsi poskytuje lepsi pohyby nez ta sklopka. Nemuzu vymenovat mechy, nemuzu delat spoustu veci, ale i tak s tou sklopkou bohate vystacim. Takze bych se tech levnych kardanu nebal. Kubikula ma nejaky nejjednodussi kardan od linhofa (standard ? ) a pokud vim, tak si nijak nestezuje.
  • 0

#38 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2008 - 10:57:20

Po podzimním srazu se rozjela slušná RZ-mánie, po jarním to vypadá na 4x5. Následující sraz bude tedy nejspíš ve znamení 13x18 nebo možná dokonce 8x10. :wink:

K věci. Co říkáte na kamery Arca Swiss? Tuším, že zde ještě nebyly zmíněny.
  • 0

#39 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 11:40:13

No, já po VF pošilhávám už tak rok, ale furt mě odrazuje ta nemalá kravskost kardanové kamery (do skolopky se mi až tak nechce) a to, že aspoň ze začátku budu dělat akorát kontakty, který jsu ze 4x5 ještě docela malý.
Mimochodem, zvětšovák, napadají mě dvě verze - buď to pojmout univerzálně - jednu škatuli od kina do 4x5 - to vychází na nějakýho Dursta, několik míchacích komor, několik set eur a výlet do Němec. Nebo mít ještě jeden (k tomu co mám teď) jen na 4x5. Pak ani nepotřebuju barevnou hlavu, protože věřím tomu, že s rozumně zvládnutým zónovým systémem je to zbytečný luxus. Každopádně, pokud bych kupoval něco jen na 4x5, tak bych rád za levno a pokud možno aby to nebyla taková magnitauroidní kráva (i za cenu menšího dosažitelnýho zvětšení), existuje něco takovýho, nějaký misijní zvětšovák na 4x5?
  • 0

#40 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 11:43:26

principielne si vystacis s jakymkoli kardanem, protoze to co kardan dela skvelou kamerou (volnost pohybu), maji vsechny.

Nektere modely maji sikovne detaily.
Vymenny mech- dulezity detail - pohyby u kratkych ohnisek jsou hlavni slabinou sklopek a kardan s norm. mechem je v tomto limitovan tez - takze moznost menit JE PODSTATNA
robustni konstrukce- myslim, ze vsechny kardany jsou dobre designovany, ale zalezi na individualnim opotrebeni - je to porad primarne studiova kamera
a pokud ji nekdo taha nesetrne dlouho po horach tak se to projevi.
Ve vetru se rozklepe kazdy.
mikrometricke posuvy pro normalni praci netreba (teda pokud vse funguje prijemne ztuha jak ma...)

Linhofka Kardan Color 45s, kterou mam byla levna cca 17 kKc pred 5-ti lety s norm i sirokouhl. mechem, rolkazetou, matnici, pridavnou tyci a standartou. Byl to velmi uspesny model, je jich dost a vydrzi toho hodne.
Kdyz potrebuji desku na jiny objektiv, jednoduse si ji udelam sam z plechu ci preklizky.... proste pohoda... centralni tyc je velmi duveryhodna i pro tezsi skla (ale nechtit nemozne..).

Karel
  • 0

#41 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2008 - 11:49:10

Každopádně, pokud bych kupoval něco jen na 4x5, tak bych rád za levno a pokud možno aby to nebyla taková magnitauroidní kráva (i za cenu menšího dosažitelnýho zvětšení), existuje něco takovýho, nějaký misijní zvětšovák na 4x5?


opet bod pro Linhof:

vyrabeli osvetlovaci komoru s rameckem pro negativ, ktera se pripevnila k zadni standate linhof kamery a byl z toho zvetsovak.

Jinak stran rolkazety pro Bi-system - zadny problem... ale bude to spis portretni konstelace...

k.
  • 0

#42 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 listopad 2008 - 08:05:09

Ahojda,

Můžete mi někdo potvrdit nebo vyvrátit doměnku, že do kazety 4x5" nevložím film 9x12cm. Resp. vložím, ale nebude tam držet...??

Foma pokud vím 4x5" nedělá, pouze 9x12cm....

Jak tohle řešíte vy co používáte 4x5"??
  • 0

#43 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 listopad 2008 - 08:59:18

Film 9x12 v kazete 4x5" drzet nebude, palcove miry jsou trochu jine, nez ty evropske. Existuji kazety jak pro 4x5" tak pro 9x12 rozmer.
Foma reze pro tuzemsky trh standardne 9x12 rozmer , ale da se objednat i 4x5". Dotazal bych se jich telefonicky nebo mailem. Az budou rezat na export, tak urcite nejaka krabicka 4x5" bude volna
  • 0

#44 cent

cent

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 listopad 2008 - 08:59:32

Jo, je to opravdu tak. List 9x12 je o 1cm menší než by potřeboval bejt, aby držel v kazetě na 4x5. Jinak vnější rozměry kazet pro 9x12 i 4x5 jsou stejné.
Já to řeším tak, že mám kazety obou velikostí. Na Fomu, kterou mají běžně skladem všichni, se vyplatí mít 9x12 a na "výhodné" koupě prošlých barevných filmů z ebay jsem si pořídil kazety 4x5.
  • 0

#45 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 listopad 2008 - 09:28:22

O.K. Díky
  • 0

#46 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 listopad 2008 - 19:44:14

Fomapan 100 4x5/100 listů/1880,-- Kč je možno objednat na dobírku zde: fomaobchod@foma.cz
  • 0

#47 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2009 - 17:25:23

dneska jsem psal do Fomy se zájmem o Fomapan 100 4x5 '' a paní mi odpověděla, že 4x5'' je jen na export a nabídla mi rozměr 10x15cm, že je podobný:-)
psal jsem hned zpátky, jestli by to opravdu nešlo nějak vyřešit, ale zatím bez odpovědi...
nemáte s nimi někdo nějakou čerstvou pozitivní zkušenost, případně přímý kontakt na člověka, který by pomohl?
  • 0

#48 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 únor 2009 - 19:12:47

dneska jsem psal do Fomy se zájmem o Fomapan 100 4x5 '' a paní mi odpověděla, že 4x5'' je jen na export a nabídla mi rozměr 10x15cm, že je podobný:-(
psal jsem hned zpátky, jestli by to opravdu nešlo nějak vyřešit, ale zatím bez odpovědi...
nemáte s nimi někdo nějakou čerstvou pozitivní zkušenost, případně přímý kontakt na člověka, který by pomohl?


zkus fomafoto.com, posledních několik mailů se mi ale ihned vrátilo zpět, ale za pokus to stojí a vyjde to levněji než u fomy

dále ještě fotoimpex
  • 0

#49 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 18 únor 2009 - 20:35:32

Solidní gešeft je taky macodirect.de. kupoval jsem tam nedavno nějaký ty svitečky a zkušenost naprosto perfektní...
  • 0

#50 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 18 únor 2009 - 22:08:04

Solidní gešeft je taky macodirect.de. kupoval jsem tam nedavno nějaký ty svitečky a zkušenost naprosto perfektní...



To vypadá, že by byla dobrá hromadná objednávka. Líbí se mi info...včetně dph :-( Takže se jen podělit o dopravu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních