Přejít na obsah


Fotka

onačejší (světlejší) matnice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
146 odpovědí na toto téma

#101 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 duben 2008 - 08:45:42

Dobra,

vezmu si na starost toho Maxwella. Takze zajemce poprosim jeste jednou, at mi napisi, na co a jaky typ matnice by chteli. Piste mi na mail: ucekaj zavinac fme tecka vutbr tecka cz.
  • 0

#102 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2008 - 09:11:04

Belgičané mají na webu rozměr 6x9. Na sixe potřebuješ rozměr 51x51mm.
  • 0

#103 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 duben 2008 - 09:30:32

Mám zájem o belgickou GVB pro SIXe. Rozměr se všude uvádí 51x51, nicméně originál skleněná je 50.5 x 50.5. Belgičané uvádějí také nějakou toleranci řezu. Tak pozor na to.

Můj zájem berte jako závazný. Váhám jen jestli vzít obyčejnou nebo Lumigrid. Máte někdo zkušenosti?

Mimochodem mi už dorazila matnice do SIXe od Arsenalu z Ukrajiny. Má vodorovný klín a mezikruží s mikrorastrem. První zkušenost není špatná, ale asi by mohla být lepší. Klín funguje dobře, ale mikrorastr tmavne už při cloně 4 (flektogon 50/4). Klín i mezikruží je nesrovnatelně světlejší než okolí. Okolí bych přirovnal možná k orig. matnici, možná je o něco světlejší. Cena byla 31 USD, dodání měsíc (kvůli poště, posílají hned druhý den). Prodávající prodává opravdu hodně a má velice dobré reference. Když jsem matnici objednával, měl v kladných hodnoceních dlouhé dodání (sám to uváděl), ale v současných hodnoceních už to není. Možná přišel na rychlejší způsob zasílání.
Touto matnicí jsem si určitě pomohl, ale ještě chci zkusit čistou matnici. Klín mě často ruší. U kina se mi častěji lépe ostří s čistou matnici AF Pentaxe než s klínem na ME Super.
  • 0

#104 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2008 - 11:48:44

Taky bych se přihlásil o matnice.

Vzal bych si dva kousky pro P6 (jestli mají rozdílné modely, tak dvě rozdílné) z Belgie.
Objednávka je z mé strany závazná.

Kdo to teda vošéfuje?
  • 0

#105 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 duben 2008 - 13:18:41

tak fajn, závazně bych se přihlásil o jednu matnici na P6 (51x51 mm) bez lumigridu, cena bude (předpokládám) něco přes 8,5 EUR, ano?

kam mám zaslat peníze, jak se to předá...?
  • 0

#106 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 29 duben 2008 - 18:45:56

jak jsem psal, o ty belgické matnice se postarám já.

POPTÁVKU MI POŠLETE JAKO SOUKROMOU ZPRÁVU, nebudu to dohledávat tady na fóru. A napiště přesné rozměry AxBxTLOUŠŤKA, pokud to nevíte, tak si to buď vygooglujte nebo změřte. Na zakázku udělají matnici přesně podle rozměrů, netřeba nic řezat.
A uvedtě typ matnice, jestli chcete s frenelkou, lumigridem, s klínem, sražené rohy nebo úplně čistou.

Mají toleranci 0,75 mm, což je bezproblému. Přinejhorším si ji doma dovybrousíte.

Lumigrid je uprava, která přidá řídké linky a něco na jasu matnice. Samozřejmě je to dražší. Více na jejich stránkách, včetně cen.

Peníze mi zatím neposílejte, stejně to budou měsíc vyrábět, zatím je čas.
Nechtějte po mě vědět, kolik to bude přesně stát, nevím to, pro porovnání se koukněte na jejich web, kde je cena pro matnici 6x9. Cena bude myslím podobná. Kdo tu matnici chce, tak tu cenu stejně akceptuje.
cenu budu vědět, až jim pošlu poptávku
  • 0

#107 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 duben 2008 - 19:01:06

Jeste jednou upozornuji.

KDO MA ZAJEM O MAXWELL MATNICE, NECHT SE MI OZVE NA VYSE UVEDENY MAIL!!!!!

Uzaverka do konce tydne.
  • 0

#108 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 duben 2008 - 21:07:09

jo, jasný... na P6 - 51 x 51 mm.... a tloušťku? achjo :/ asi se picnu, nikde sem to nenašel :lol:
  • 0

#109 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 duben 2008 - 12:47:25

takže, originální fresnelka na P6 má:
50.5 x 50.5 x 5.1 mm

jeden pán mi jí změřil....
  • 0

#110 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 duben 2008 - 19:36:25

takže, originální fresnelka na P6 má:
50.5 x 50.5 x 5.1 mm

jeden pán mi jí změřil....


s prvními dvěma rozměry bych souhlasil. Všude se udává 51 x 51, což bude asi rozměr díry. Orig. skleněná matnice je o něco menší, přibližně těch 50.5 x 50.5. Zajímalo by mě, jak jste ale přišli na tloušťku 5.1. Horní strana matnice je vypouklá a ještě skloněná směrem dozadu. Uprostřed je tedy nejtlustší, v rozích nejslabší, přičemž zadní rohy jsou slabší než přední.

Podle mě na tloušťce vůbec nezáleží. Matnice leží matovanou stranou dolů na stavěcích šroubcích a zeshora je k těmto šroubkům přitlačena. Patrně bude třeba upravit tyto držáčky. Já jsem to aspoň tak udělal při použití matnice od Arsenalu (umělohmotná, podstatně slabší než orig. skleněná).
  • 0

#111 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 duben 2008 - 20:40:24

s prvními dvěma rozměry bych souhlasil. Všude se udává 51 x 51, což bude asi rozměr díry. Orig. skleněná matnice je o něco menší, přibližně těch 50.5 x 50.5. Zajímalo by mě, jak jste ale přišli na tloušťku 5.1. Horní strana matnice je vypouklá a ještě skloněná směrem dozadu. Uprostřed je tedy nejtlustší, v rozích nejslabší, přičemž zadní rohy jsou slabší než přední.

Podle mě na tloušťce vůbec nezáleží. Matnice leží matovanou stranou dolů na stavěcích šroubcích a zeshora je k těmto šroubkům přitlačena. Patrně bude třeba upravit tyto držáčky. Já jsem to aspoň tak udělal při použití matnice od Arsenalu (umělohmotná, podstatně slabší než orig. skleněná).


na tlouštce samozřejmě vůbec nesejde, ale na tu tloušťku 5.1 mm u originální německé fresnelky na pentacon six přišel jeden pán, co provozuje www.pentaconsix.com a změřil jí pro mne šuplerou s přesností na dvě desetiná místa (a má jí 50.49 x 50.49 x 5.10 mm).
  • 0

#112 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 duben 2008 - 20:48:12

Dokáže někdo vysvětlit, proč je ta matnice na sixe taková jaká je? Vypouklá a tlustá? Matnice v TLR vypadaj docela jinak, že?
  • 0

#113 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 duben 2008 - 23:47:33

Dokáže někdo vysvětlit, proč je ta matnice na sixe taková jaká je? Vypouklá a tlustá? Matnice v TLR vypadaj docela jinak, že?


že by soudruzi v NDR udělali někde chybu?
proč je tak tlustá si nejsem 100% jistej, ale vypouklá je prostě proto, že ta vypouklá plocha nahoře tvoří spojnou plan-konvexní čočku, která zmírňuje tmavnutí obrazu v rozích.... matnice s fresnelkou může být tenčí, protože fresnelova konstrukce čočky zmenšuje potřebu takového množství materiálu na ekvivalentní optickou mohutnost čočky.... vždyť některé TLR mají nad matnicí separátně přidanou fresnelku... a toto je ekvivalentní řešení (byť ne tak dobré zřejmě).
  • 0

#114 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 květen 2008 - 09:20:25

Dokáže někdo vysvětlit, proč je ta matnice na sixe taková jaká je? Vypouklá a tlustá? Matnice v TLR vypadaj docela jinak, že?


že by soudruzi v NDR udělali někde chybu?
proč je tak tlustá si nejsem 100% jistej, ale vypouklá je prostě proto, že ta vypouklá plocha nahoře tvoří spojnou plan-konvexní čočku, která zmírňuje tmavnutí obrazu v rozích.... matnice s fresnelkou může být tenčí, protože fresnelova konstrukce čočky zmenšuje potřebu takového množství materiálu na ekvivalentní optickou mohutnost čočky.... vždyť některé TLR mají nad matnicí separátně přidanou fresnelku... a toto je ekvivalentní řešení (byť ne tak dobré zřejmě).


Určitě zmírňuje tmavnutí v rozích nebo zvětšuje tmavnutí uprostřed?
  • 0

#115 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 květen 2008 - 10:38:25

Určitě zmírňuje tmavnutí v rozích nebo zvětšuje tmavnutí uprostřed?


vůbec netušim, fakt.... ale největší přínos bych asi viděl v tom, že to snad dělá zhruba něco stejného, jako když si nad noviny dáš lupu, ne? že se na to člověk může dívat víc zblízka a detailněji vidí obraz.... všechno to je samozřejmě jenom moje doměnka, bylo-by fajn, kdyby to tu osvětlil někdo, kdo tomu opravdu rozumí.
  • 0

#116 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 květen 2008 - 11:55:01

K těm matnicím asi tolik / můj názor /.Jako jedna z nejhroznějších matnic je už standardně zmiňována / a právem/ základní matnice u sixe.Byl jsem z ní prostě totálně znechucen,s rádoby sixáckou šachtou obzvláště venku takřka nepoužitelná,zaostřovací lupa neumožňovala vidět celé pole ostré najednou-opravdu hnus,prostě ostření bylo pro opravdu silné nátury.S hranolem se situace příliš nezlepšila,mnohdy spíše naopak / alespoň co se světelnosti týče/.Zdravě jsem se před nějakým rokem nasr.l,hranol odložil do fachu a taktéž šachtu.Zhotovil jsem si zcela uzavřenou šachtu / není nijak sklopná,ale velikostně je to zhruba obdoba hranolu,takže žádný problém / do které koukám shora přes malou spojnou čočku opatřenou očnicí.Vnitřek vylepen velurovou černou tapetou.A nevěřili byste,co to z toho šmejdu udělalo !!! Ostření za jakýchkoli podmínek není ani při plně otevřené cloně naprosto žádný problém,opravdu je to to poslední,co mě nějak u sixe limituje.Navíc použitá spojka umožňuje sledovat ostré celé pole najednou a samozřejmě zvětšené.Opravdu super.Když jsem se stal před nedávnem majitelem Yashicy D,také jsem byl zvědav na matnici.A myslím si,že vzhledem k základní světelnosti snímacího objektivu a hlavně způsobu práce,který tyto TLR vůbec dovolují je naprosto v pohodě.Největší problém matnic při použití šachet je dle mého názoru spíše v parazitním světle,které se do šachty dostává shora a zboku a které způsobí znekontrastnění až zmléčnění obrazu-proto je u sixe šachta prakticky na dvě věci.U Yashicy je to výrazně lépe řešeno,nicméně v určitých situacích je to boční světlo i zde nepříjemné.Ovšem to asi nevyřeší žádná matnice.Lepší by v tom případě zcela jistě bylo nechat si narůst pořádnou máničku ,která by při pohledu do šachty vytvořila kolem této jakousi kvazijeptišku.Tu možnost jsem ale prošvihl :twisted: .
  • 0

#117 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2008 - 12:04:57

:prema

Na PSIXu používám něco podobného. Orig. od pentaconu. Obrázek je zde. Je to ta "The Magnifier Head (C309-26). Ale asi to není moc dobře k sehnání.
  • 0

#118 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 květen 2008 - 12:20:09

Hezhé,opravdu.Vůbec nechápu,proč není ta koncepce prakticky uzavíratelných a přitom jak vidno současně mnohdy i sklopných šachet rozšířenější.Proč něco,co je opravdu funkční musí platit za exotiku ,nadstandard nebo atyp ?Přitom si myslím,že výrobně to vyjde skoro nastejno.
  • 0

#119 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 2 květen 2008 - 07:26:06

přišla mi odpověd z Belgie:
-------------
Helo,

Fresnels are not available with me, as are the other options (split view...).
Groundglass thickness is approximately 1.65mm.


Kind regards,
Geert
---------------
-Frenel úpravu ani klín neumí a navíc používá konstatní tloušťku matnice, tím pádem je to pro mě pasé, potřebuju přesnou tloušťku :twisted:

Tak vůbec mě napadlo, jestli by ta matnice nešla udělat samodomo. Tušíte z jakého je matroše? Myslím, že pro nějakého šikovného optika by frenelka nemusel být až tak velký problém... Za pokus by to možná stálo.
  • 0

#120 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 květen 2008 - 07:30:49

přišla mi odpověd z Belgie:
-------------
Helo,

Fresnels are not available with me, as are the other options (split view...).
Groundglass thickness is approximately 1.65mm.


Kind regards,
Geert
---------------
-Frenel úpravu ani klín neumí a navíc používá konstatní tloušťku matnice, tím pádem je to pro mě pasé, potřebuju přesnou tloušťku :twisted:

Tak vůbec mě napadlo, jestli by ta matnice nešla udělat samodomo. Tušíte z jakého je matroše? Myslím, že pro nějakého šikovného optika by frenelka nemusel být až tak velký problém... Za pokus by to možná stálo.


sem přesně čekal....
akorát že tu fresnelku si samodoma fakt neuděláš
  • 0

#121 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 2 květen 2008 - 07:44:01

akorát teda nechápu, proč dává na hlavní stránku ukázku svý matnice pro nějaké francouze a mluví tam o frenelce. Zřejmě je to asi ještě nějaká další přídavná matnice jenom s frenelkou.

Každopádně frenelku jsem na koleně fakt dělat nechtěl :twisted: , ale myslím, že pro optika by to nemusel být nepřekonatelný problém. Po neděli se zkusím poptat. Za to nic nedám.
  • 0

#122 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 květen 2008 - 17:10:06

Tak mi dnes přišla matnice od Brightscreen na Bronicu Je typ s velkým klínem a okolním microprismem. Kouká se na ní vcelku dobře, oproti originálu jsem tipoval, že bude o clonu světlejší, což hlásí i hranol. Bohužel, jsem velmi rozčarován, koupil jsem ji u keh.com a ač deklarovali stav LN - "Like New" Perfect. Includes original box and instructions and any manufacturer provided accessories tak já si rozhodně nemyslím, že škrábanec cca 1,5 cm přes celou matnici je u takto deklarovaného stavu akceptovatelný. Co se týče hodnocení - pokud by byla opravdu bezchybná, bylo to vcelku dobře utracených 140 dolarů. Cena nové od Brigtscreen se mi zdá přemrštěná, zas takovej nářez to není...
  • 0

#123 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 květen 2008 - 19:43:41

Obrázek
  • 0

#124 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 květen 2008 - 19:49:44

to je tedy nepěkný škrábanec :D
  • 0

#125 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 květen 2008 - 20:16:41

Však jsem jim do té jejich ameriky hned napsal, co jsou za hajzly.
  • 0

#126 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 květen 2008 - 20:28:22

Však jsem jim do té jejich ameriky hned napsal, co jsou za hajzly.


Docela pěknej škrábanec! Třeba to mysleli tak, že škrábnutí je jako nové. Nebo že to působí jako škrábanec na fungl nové matnici!
A nebo mohli napsat mint. Jakože by to hezky osvěžilo tvoji (někdy třeba nudnou) kompozici... :x

Neměl bych jim to za zlé- jistě to mysleli pozitivně.

...znám takhle z netu jednoho pána, který když je z něčeho rozčarován, tak si udělá nějakej supr exotickej čaj a zapálí si dýmku... znalci jistě vědí. :D
  • 0

#127 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 květen 2008 - 23:06:31

Tak zatím se to vyvíjí dobře, chtějí se dohodnout na vrácení části peněz. (či vracení zboží, ale to se mi nechce...)
  • 0

#128 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2008 - 20:55:03

Pavel_P:

Zkoušel jsi se zeptat tady?
  • 0

#129 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 květen 2008 - 21:24:09

Nezkoušel, díky za tip!


Ještě k té matnici - moc se mi tedy nelíbí její povrch, na můj vkus jsou moc vidět zábrusy fresnelky. Není to tedy žádná jemňoučká matte matnice. Dle mého v tom celém spočívá i ten trik, ty zábrusy pustí víc světla, tak to působí světleji...
  • 0

#130 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 23 květen 2008 - 13:19:41

Bronicu ETRSi jsem vlastnil docela dlouhou dobu a muzu Vam rict, ze zatraceny rozdil byl uz jen mezi plne matnou matnici a matnici s klinem a rastrem :D
Ta plne matna vedla o tridu!! A byl to original Bronica. Tak nevim. A sehnal jsem ji spolu s druhym telem za 80 dolaru.....
Moje rada: zkuste se podivat po plne matnem originalu od Bronicy v co nejlepsim stavu a divejte se i po telech s matnicemi a setech. Obcas zasnu, ze lide jsou ochotni dat za matnici 40 dolaru, kdyz na jine aukci maji moznost ziskat tu samou matnici a navic telo za 80 :lol:
  • 0

#131 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 květen 2008 - 13:22:42

jj druhe telo je uz v planu, chci tim doplnit vybavu navic o sachtu a dalsi back :)
  • 0

#132 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 27 říjen 2008 - 17:09:50

Koupil jsem si Flexu 7, vyhodil jsem z ní fresnelku, ale rád bych tam dal nějakou jinou. Máte nějaký tip, která se tam hodí/kde ji sehnat?
Původní měla tloušťku cca 2mm.

Jaký je postup pro podkládání matnic fresnel. čočkou? hladkou stranou k matnici a musí na ni asi úplně doléhat, že?
  • 0

#133 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 27 říjen 2008 - 17:45:42

Koupil jsem si Flexu 7, vyhodil jsem z ní fresnelku, ale rád bych tam dal nějakou jinou. Máte nějaký tip, která se tam hodí/kde ji sehnat?
Původní měla tloušťku cca 2mm.

Jaký je postup pro podkládání matnic fresnel. čočkou? hladkou stranou k matnici a musí na ni asi úplně doléhat, že?


já do rollejů používám matnice z Mamiyi rb/rz67. Jsou výborné a tloušťka je přibližně stejná. Na žádané rozměry není problém doříznout.

Matnice se dává matnou stranou dolů a pod ní fresnelku. Musí na sebe přesně doléhat
  • 0

#134 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 27 říjen 2008 - 19:26:16

Asi jsem se špatně vyjádřil, ale šlo mi o tu fresnelku.
Ačkoli o matnici z M.rb/rz67 jsem slyšel -kde se dá sehnat?
  • 0

#135 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 27 říjen 2008 - 19:33:12

Asi jsem se špatně vyjádřil, ale šlo mi o tu fresnelku.
Ačkoli o matnici z M.rb/rz67 jsem slyšel -kde se dá sehnat?


na ebay...
  • 0

#136 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 leden 2009 - 18:40:23

mno, nejsem si jistá, jestli bych brala tuto matnici http://arax-foto.com...ssories/screen/ má totiž zaostř. klín a s tím moc neumím pracovat...spíš bych chtěla, matnici, nevím, jak se tomu říká, s takovou tou "mističkou" uprostřed...
ale vybrala bych tam možná něco jiného:
myslíte, že by do toho vlezl P-six?
  • 0

#137 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 leden 2009 - 19:14:58

šlo ti o fresnelku - zesvětluje rohy
  • 0

#138 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2009 - 09:15:43

šlo ti o fresnelku - zesvětluje rohy

hm, tak teď už vůbec nevím, co chci :wink: Protože mám doma jednu matnici, která tu "mističku" uprostřed má...a nejni to fresnelka...
Vy u Broňi uvažujete o tom, že matnici vyměníte, fresnelku ponecháte?...nebo novou matnicí nahradíte stávající matnici i s fresnelkou?
  • 0

#139 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 leden 2009 - 09:34:22

zvažuju to, ale úplně nutný to neni - zjistil sem totiž zajmavou věc - na vostření vod pasu je sice ultrasvětlá matnice ala erzet jistá výhoda, ale úplně přesně (na zorničky) se takhle stejně zaostřit většinou nedá, no a na to brilantní ostření s vokem v šachtě maj zas ty supermoderní matnice tu nevýhodu, že pod hledáčkovou lupou už z toho zas lezou ty soustředný zesvětlovací kruhy, který ty detajly dost rozhazujou... :) takže jako vobvykle - něco za něco :wink:
  • 0

#140 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2009 - 09:35:57

zvažuju to, ale úplně nutný to neni - zjistil sem totiž zajmavou věc - na vostření vod pasu je sice ultrasvětlá matnice ala erzet jistá výhoda, ale úplně přesně (na zorničky) se takhle stejně zaostřit většinou nedá, no a na to brilantní ostření s vokem v šachtě maj zas ty supermoderní matnice tu nevýhodu, že pod hledáčkovou lupou už z toho zas lezou ty soustředný zesvětlovací kruhy, který ty detajly dost rozhazujou... :) takže jako vobvykle - něco za něco :)


No a proto je dobrý mít dvě těla a v každým jinou matnici. :wink:
  • 0

#141 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2009 - 09:38:25

:wink:
ale nevím Notorie, jestli bys chtěl nosit dvě Broni současně...jistě bys to zvládl, vo tom žádná, ale...
  • 0

#142 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2009 - 09:41:52

:wink:
ale nevím Notorie, jestli bys chtěl nosit dvě Broni současně...jistě bys to zvládl, vo tom žádná, ale...

Tak nosil jsem dva P6 s 50+80+180, takže... :) Ale byl to vopruz, to zase jo. :)
  • 0

#143 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 leden 2009 - 09:43:25

no to je snad logický, že víc těl, ne? :-)
copak vo to s vobjektivama neni u těhlech strojů problém - sou výměný, stejně tak záda, ale můžeš mi vysvětlit edo, jak chceš dosáhnout toho, abys jednou měla černý polepy, pak červený a příště třeba modrý nebo zelený... přece jenom neni to nokie, žejo ;)
  • 0

#144 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2009 - 09:55:38

no to je snad logický, že víc těl, ne? :!:
copak vo to s vobjektivama neni u těhlech strojů problém - sou výměný, stejně tak záda, ale můžeš mi vysvětlit edo, jak chceš dosáhnout toho, abys jednou měla černý polepy, pak červený a příště třeba modrý nebo zelený... přece jenom neni to nokie, žejo ;)

mamiaku, vo takových barvičkám :-) jsem na Broňu zatím neuvažovala, vo novým kabátku jo...protože ty polepy na mé Broňce nejsou až takový, jak bych si představovala, ale...sis myslíš, že budu takový krásný inteligentní stroj takhle p..sit? :-)
Co se týče matnic mohla by být Broňa třeba ještě trošičku inteligentnější, třeba jako nějaký Rolleiflex...zmáčkneš dva čudlíky, hups šupneš jinou matnici, čudlíky zamáčkneš a už to frčí! Ale já už mlčím... :!:
  • 0

#145 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 22 prosinec 2015 - 10:30:19

Tak tuhle matnici jsem si poridil taky... ale na Minoltu Autocord.Lezi mi ted ve skrini. Oproti Autocordu je to des. Fresnelka to rozhodne neni, aspon myslim. Uz primo od prodejce prisla docela podrapana, cista plocha okolo klinu neni vycentrovana, okraje maji otrepy, proste sunt (asi nejaka garazova vyroba). A co jsem tak cetl komentare na netu, nejsem zdaleka jediny. Ja blbec jsem mu jen nenechal negativni feedback :( Rozhodne si kupte original alespon primo od nejakeho jineho fotaku (opet zminim Mamyie ). V drtive vetsine jsou matnice z plastu, vsechno se da na miru pekne ufiknout. Pokud by ji nekdo chtel vyzkouset do nejakeho starsiho rolleiflexe, rad prenecham treba za lahev nejakeho dobreho vina.http://www.panum.de/...flex_screen.htmP.S. Bacha to stelovani zrcatka je pekna blbost.... U Rolleiflexu (aspon u 2.8 modelu) je pozice matnice na pevno dana plochou, na kterou je pritlacovana rameckem, ve kterem je matnice zasunuta. Tloustka matnice tedy nehraje vliv. Narozdil treba od Autocordu.




Aha, takze do Rolleje 2,8 muzu dat klidne i hrubsi matnici s mamiye? Puvodni majitel meho Rolleje to zkousel a rikal ze ostreni nesedelo, mohl ji treba dat naopak a tim to bylo na filmu zaostrene jinak?
  • 0

#146 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 prosinec 2015 - 17:17:02

Zalezi co mas za typ Rolleie...u verze s pevnou sachtou, je nutne s novou matnici seridit rovinu ostrosti snimaciho a zaostrovaciho objektivu...u vymenneho hledacku to sedi...
  • 0

#147 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 22 prosinec 2015 - 18:34:56

Zalezi co mas za typ Rolleie...u verze s pevnou sachtou, je nutne s novou matnici seridit rovinu ostrosti snimaciho a zaostrovaciho objektivu...u vymenneho hledacku to sedi...

Mam 2,8 E2 s vymennou sachtou, takze je mozne ze to jen mel majitel predemnou naopak a tim to nesedelo?  


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních