Přejít na obsah


Fotka

Vyvolávání planfilmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
457 odpovědí na toto téma

#1 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 duben 2008 - 20:17:19

Kdybych si s tím dal práci tak bych to určitě někde našel, ale doufám že mi tu lenost odpustíte a snad i poradíte. Mám od nás z fotoklubu půjčenou Magnolu a konečně jsem se dostal k tomu, abych něco vyfotil. Bohužel mám jen dvě kompletní a použitelný kazety, nicjméně už v nich mám exponovaný film. Teď se mi samozřejmě jedná o to, jak ho co nejúspěšněji vyvolat. Takže předpoklad je následující:

Připravím si normálně tři mysky, první s vývojkou, druhou s vodou jako přerušovačem a třetí s ustalovačem. Udělám v kuchyni uplnou tmu, vyndám film z kazety, strčím do vývojky občas nějak zakvrdlám, pak šup s tím do vody a do ustalovače, nakonec vyprat a sušit asi normálně na šňůře v kolíku. Co vy na to?? Rámcově to tak asi bude, ale jak s tím kvrdláním a nepřilne mi to ke dnu mysky?? Poraďte.

Díky moc Jenda
  • 1

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2008 - 20:30:30

Zdar,

proste jednou za minutu +- :-) zvednu misku na jedne strane necham prejet vlnku a pak to same o 90s a hotovo na kolicky bych to asi nevesel ale ja na to mam takove drevene ramecky na suseni. Ke dnu to 100% prilne ale to neva pac emulze je stejne na vrchu. Tzn nesmis dat film emulzi dolu.

.D.
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 duben 2008 - 06:35:53

az se s tim budes chtit vic hrat, tak jeste zarad nejake prednamoceni jako prvotni lazen pred vyvojkou. na hlidani casu postaci kuchynska minutka. nastavis si minutovy interval. ubehle minuty si budes pocitat, po minute zamichas a minutku znovu spustis
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2008 - 08:35:00

jj presoak jsem zapomnel u fomy skoro nutnost.
  • 0

#5 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 duben 2008 - 13:59:57

S vyvoláváním plochých filmů 13x18 v miskách jsem se dost dlouho trápil. Nedávno jsem přešel na rotační vyvolávání a je to o milion procent lepší.
Pár postřehů k miskám: je dobré mít misku asi dvojnásobného formátu, než negativ. Vývojky raději méně a míchat pomocí co největšího náklonu (až se skoro vývojka přelije přes okraj misky). Při větším množství vývojky nelze moc naklánět a vývojka sice na povrchu vytvoří běžící vlnku, ale u dna se moc nepohne. Pak jsou okraje negativu vyvolány více než střed. Je lepší používat vývojky, kde je kratší doba vyvolání, jinak je to otrava. Presoak použít určitě. Časy jsem odměřoval pomocí poslechu skladeb z CD o známé délce, je to zpříjemnění pobytu ve tmě.
Negativy se snažím kromě kontaktního kopírování zvětšovat, ale nedaří se mi to. Uvítal bych jakékoliv rady a zkušenosti. Možná, že na velký negativ jsou kladeny jiné požadavky, než na SF? Mám Magnitarus s Compononem 210 mm/5,6 , filtry Ilford pod objektiv.

Díky moc!
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 duben 2008 - 17:46:44

Vcelku chytrý postup vyvolávání v miskách je uveden na stránkách Kodaku - u každého materiálu, který se dělá jako planfilm.
  • 0

#7 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 duben 2008 - 18:05:33

V ustalovači bych dal pozor na přilnutí ke dnu misky i v případě, že máš emulzi nahoře. Ze zadní strany filmu je antireflexní (tuším tmavozelená) vrstva, která se právě v ustalovači rozpouští. Asi by nebylo nejlepší, aby tam nějaké zbytky zůstaly.
Suggy
  • 0

#8 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2008 - 14:16:34

Na 13x18 mám ještě jeden méně puristickej přístup. Volám to v tanku i když nemám speciální cívky na 13x18. Jednotlivý planfilm vkládám do starého dvoulitrového Joba 2000 na výšku emulzí směrem k trnu a pak volám stejně, jako když se dělá s cívkama.
Tydle tanky mi přijdou vůbec šikovný, zvlášť pokud se dělá hodně. Stabilně mám přerušovač a ustalovač v tankách – vylévám až při vyčerpání. Volání v kaskádě usnadňuje práci. Nevylévám, nenalévám, jen přehazuju film. Pojme to 6ks svitků ve třech cívkách, 12ks planů až 4“x5“ ve dvou cívkách.
  • 0

#9 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 květen 2008 - 22:54:28

Právě řeším, jak volat 13x18 tak, aby to nebylo v miskách, a žádnou velkou radost z toho nemám. V podstatě jediný tank, do kterého se to dá nacpat, je Jobodrum 6, ale těch 300 ojro se mi za to zrovna dávat nechce. Filmy 10x15 volám v Plastimatce bez cívek, jen se středovým trnem - je to tam nachlup, ale dá se to, jen mi to připadá takové časově i finančně neekonomické, navíc na 13x18 je už ta Plastimatka malá. Použít to Jobo 2000 mi přijde podobné, spousta vývojky na poměrně malou plochu filmu, i když bych to nevolal po jednom.

Tak jsem si říkal, že by si postavil tank - hranatou krabici, do ní pár vložek na filmy (v podstatě jen rámeček z nějaké tuhé plastové fólie, aby k tomu dobře mohla chemie z obou stran), nějaký držák, který bude ty vložky držet pohromadě (asi jenom něco se dvěma tyčkama, na který se ty vložky navlíknou), a to celé ve vodotěsné a světlotěsné škatuli.

Nemáte někdo něco podobného? Nebo dobrý tip na tu světlotěsnou škatuli, ať to nemusím dělat úplně celý? Že bych si musel při výměně chemie v komoře zhasínat, to je mi celkem jasný, ale bylo by to pořád lepší, než to čvachtat v misce.
  • 0

#10 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 6 květen 2008 - 06:18:15

Do cívky pro jobo 2000 se vejde 6 ks 9x12. Listy se tam cpou naležato. Kdybys tu středovou trubku prodloužil na 18 cm,možná bys tam listy 13x18 dostal. Ostatně to je také způsob, jak se upravují 6x9 cívky pro volání 9x12 - prodloužíš středovou tyč.
U toho prodlužování pro 13x18 vidím jeden možný potenciální problém - že při té délce listu se budou prohýbat a dotýkat se. Takže by se středová dráha nechala volná a volalo by se "jen" 4 kusy místo 6. Ale to se musí zkusit. Možná je ta úvaha o prodlužování zcestná...
  • 0

#11 suggy

suggy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 květen 2008 - 08:34:44

Právě řeším, jak volat 13x18 tak, aby to nebylo v miskách, a žádnou velkou radost z toho nemám. V podstatě jediný tank, do kterého se to dá nacpat, je Jobodrum 6, ale těch 300 ojro se mi za to zrovna dávat nechce. Filmy 10x15 volám v Plastimatce bez cívek, jen se středovým trnem - je to tam nachlup, ale dá se to, jen mi to připadá takové časově i finančně neekonomické, navíc na 13x18 je už ta Plastimatka malá. Použít to Jobo 2000 mi přijde podobné, spousta vývojky na poměrně malou plochu filmu, i když bych to nevolal po jednom.

Tak jsem si říkal, že by si postavil tank - hranatou krabici, do ní pár vložek na filmy (v podstatě jen rámeček z nějaké tuhé plastové fólie, aby k tomu dobře mohla chemie z obou stran), nějaký držák, který bude ty vložky držet pohromadě (asi jenom něco se dvěma tyčkama, na který se ty vložky navlíknou), a to celé ve vodotěsné a světlotěsné škatuli.

Nemáte někdo něco podobného? Nebo dobrý tip na tu světlotěsnou škatuli, ať to nemusím dělat úplně celý? Že bych si musel při výměně chemie v komoře zhasínat, to je mi celkem jasný, ale bylo by to pořád lepší, než to čvachtat v misce.


Možná by nebylo od věci sehnat někde rámečky na vyvolávání rentgenových snímků. jsou, myslím ne stejné formáty, jako klasické filmy.
Někde se poptat po špitálech
  • 0

#12 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 květen 2008 - 08:35:45

Kdysi jsem měl tu cívku v bazaru v ruce. Byla asi za stovku, ale to jsem nevěděl k čemu je to dobrý, tak jsem to odložil. Opravdu měla ve středu planu naváděcí lištu. Bohužel za poslední dva roky jsem jí nepotkal a prodejci za ní chtěj moc, nebo mi to vždy uteče. Za tipa bych byl vděčný.
  • 0

#13 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 květen 2008 - 07:50:42

jeste je jedna moznost - v miskach/nemiskach. ale nevim, jestli je pro tebe akceptovatelná - jestli pozadavek NE v miskach je kvuli strachu o poskrabani filmu nebo kvuli tomu, ze nechces delat potme v komore.
ta varianta je na zpusob BTZS trubek. Zajdes do instalaterskych potreb, koupis kus novodurove trubky - prumer takovy, abys tam stocil list 13x18, narezes trubku na kusy, delka 18 cm. nachystas si v komore misky s chemii,
zhasnes, naladujes trubky planfilmy, vrazis do misky s vodou na prednamoceni a zacnes s trubkami rotovat, a pak sup do vyvojky atd.
takze volas rotacne v miskach. lazne s vypiranim (siricitan, khca, gallerie washaid) a prani uz nedelej v trubkach, filmy je potreba pro prani vytahnout ven.
  • 0

#14 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 květen 2008 - 13:30:34

No mně se spíš nelíbí, že to budu celé dělat v úplné tmě, to já nerad. S těma trubkama v misce je to dobrý nápad, rozhodně přijatelnější, než jen v miskách, takže když to nevymyslím jinak, bude tahle varianta dobrá. Díky za tip.
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 květen 2008 - 12:08:17

A jak se vlastně perou takový planfilmy? Třeba 8x10? Taky v misce?
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 květen 2008 - 12:49:34

Dany mi na můj dotaz odpovědět toto:
"Dam je do misky a tak 4x 5x za hodinu vymenim vodu."
Snad nebudu kamenována, že jsem jeho tajný postup pravní planů zveřejnila :)
  • 1

#17 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 květen 2008 - 14:24:49

peru presne tak. ale uz chystam vyrobu pracky v duchu te, co mam na pozitivy. jen mensi kopie. nekolik slotu, plany nasazet do slotu, to vse do odpovidajici nadoby/akvarka. naleju vodu. necham nejaky cas odstat, vylet vodu, znovu napustit, parkrat zopakovat.
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2008 - 17:31:23

jak nyní pootevírám ty poslední dveře, rozuměj k velkému formátu, narazil jsem na takovou zásadní otázku, tedy kde má být "ta" značka na planfilmu při založení do kazety?
zvláštní pocit, jako když jsem před lety sháněl postup na volání svitku 8-O
googleoval jsem pocitivě asi deset minut a nebaví mě to, tištěnou literaturu vf zatím nemám
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 prosinec 2008 - 17:36:23

radime, vpravo nahoře

jinak upozorňuju, že se jedná maximálně tak vo dveře předposlední 8-O
  • 0

#20 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 13 prosinec 2008 - 18:23:49

V podstatě jediný tank, do kterého se to dá nacpat, je Jobodrum 6, ale těch 300 ojro se mi za to zrovna dávat nechce.

Ja volam 8x10" v Jobo 2840 a je na ni napisano, ze sezere 4x 13x18 a nemam duvod tomu neverit... Na eBay se da sehnat za nejakych cca 40EUR i s postovnym...
  • 0

#21 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 prosinec 2008 - 18:35:16

jak nyní pootevírám ty poslední dveře, rozuměj k velkému formátu, narazil jsem na takovou zásadní otázku, tedy kde má být "ta" značka na planfilmu při založení do kazety?
zvláštní pocit, jako když jsem před lety sháněl postup na volání svitku 8-O
googleoval jsem pocitivě asi deset minut a nebaví mě to, tištěnou literaturu vf zatím nemám


Radime, já se nestačím divit, ty takovej zuřivej reportážník, E.E.Kisch filmovýho pásu a rozhodl jsi se vkročit do klidných vod velkýho formátu? Bomba! :)
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 prosinec 2008 - 18:57:19

jak nyní pootevírám ty poslední dveře, rozuměj k velkému formátu, narazil jsem na takovou zásadní otázku, tedy kde má být "ta" značka na planfilmu při založení do kazety?
zvláštní pocit, jako když jsem před lety sháněl postup na volání svitku 8-O
googleoval jsem pocitivě asi deset minut a nebaví mě to, tištěnou literaturu vf zatím nemám


Radime, já se nestačím divit, ty takovej zuřivej reportážník, E.E.Kisch filmovýho pásu a rozhodl jsi se vkročit do klidných vod velkýho formátu? Bomba! :)


já bych řek, že se to nevylučuje - prostě bude dělat strýt na velkej fomát, ne? třeba já se na to chystam dokonce v ulf :) :lol:
  • 0

#23 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 prosinec 2008 - 19:07:45

Ó, a nejedná se snad o onu několikráte již zde diskutovanou přelomovou Riesengroßeisenbahnwaggonbildkameru ? 8-O :)
  • 0

#24 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 prosinec 2008 - 19:16:36

radime, vpravo nahoře

jinak upozorňuju, že se jedná maximálně tak vo dveře předposlední :lol:


To je trochu kusá informace. Když je planfilm nastojato (kratší stranou nahoru) potom má být značka skutečně v pravo nahoře. Já celý ten proces dělám naležato, tak mě to trochu zarazilo :)
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2008 - 20:04:56

jak nyní pootevírám ty poslední dveře, rozuměj k velkému formátu, narazil jsem na takovou zásadní otázku, tedy kde má být "ta" značka na planfilmu při založení do kazety?
zvláštní pocit, jako když jsem před lety sháněl postup na volání svitku :lol:
googleoval jsem pocitivě asi deset minut a nebaví mě to, tištěnou literaturu vf zatím nemám


Radime, já se nestačím divit, ty takovej zuřivej reportážník, E.E.Kisch filmovýho pásu a rozhodl jsi se vkročit do klidných vod velkýho formátu? Bomba! :)

no taky to mám v plánu, postavit na stativ, nastavit na ulricháku a čekat s nějakou tou spouští v ruce - statstrýt
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2008 - 20:09:31

radime, vpravo nahoře

jinak upozorňuju, že se jedná maximálně tak vo dveře předposlední :lol:

kazeta leží přede mnou, na šířku, na stole, planžetou nahoru, posouvacím úchopem vpravo, tedy žádá se dát film emulzní stranou ke mě, tedy nahoru - v tuto chvíli značku vidím kde?
je to velmi jednoduché, ale škoda prvního filmu, kdoví, co na něm bude
  • 0

#27 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 prosinec 2008 - 20:12:12

radime, vpravo nahoře

jinak upozorňuju, že se jedná maximálně tak vo dveře předposlední :lol:

kazeta leží přede mnou, na šířku, na stole, planžetou nahoru, posouvacím úchopem vpravo, tedy žádá se dát film emulzní stranou ke mě, tedy nahoru - v tuto chvíli značku vidím kde?
je to velmi jednoduché, ale škoda prvního filmu, kdoví, co na něm bude


vpravo dole
  • 0

#28 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 13 prosinec 2008 - 20:41:27

Pochopil jsem az nasledujici popis....
When holding the sheet in "portrait" orientation (short side up), with the notches in the upper right, the emulsion side is facing the photographer.
http://en.wikipedia....wiki/Sheet_film
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 prosinec 2008 - 22:44:01

radime, vpravo nahoře

jinak upozorňuju, že se jedná maximálně tak vo dveře předposlední :lol:

kazeta leží přede mnou, na šířku, na stole, planžetou nahoru, posouvacím úchopem vpravo, tedy žádá se dát film emulzní stranou ke mě, tedy nahoru - v tuto chvíli značku vidím kde?
je to velmi jednoduché, ale škoda prvního filmu, kdoví, co na něm bude


vpravo dole


když na šířku, tak vpravo dole :)

a nedělej si to zbytečně komplikovaný pane techniku :) velkej formát je ve skutečnosti vlastně docela jednoduchej :)
  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2008 - 09:25:57

a nedělej si to zbytečně komplikovaný pane techniku velkej formát je ve skutečnosti vlastně docela jednoduchej
jj, ještě sehnat ten vozejček s pořádnýma kolama, co sem měl půjčenej od dědy má kola malý a ty se na pražských kostkách chovaly dost neklidně :lol:
  • 0

#31 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 prosinec 2008 - 11:11:47

já bych řek, že se to nevylučuje - prostě bude dělat strýt na velkej fomát, ne? třeba já se na to chystam dokonce v ulf :lol: :)


já už jsem začal dělat street s Crown Graphic (á la Hommage a Weegee)
  • 0

#32 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 prosinec 2008 - 11:22:19


já bych řek, že se to nevylučuje - prostě bude dělat strýt na velkej fomát, ne? třeba já se na to chystam dokonce v ulf :lol: :)


já už jsem začal dělat street s Crown Graphic (á la Hommage a Weegee)


těšim se na ty vobrázky :)
  • 0

#33 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 14 prosinec 2008 - 12:39:33

já už jsem začal dělat street s Crown Graphic (á la Hommage a Weegee)


Nebo jako tenhle chlapik
David Burnett. Ten s tou graflexkou fotí i sport :lol:
Jinak takovej výstup z VF strýtu si představuju třeba
TAKHLE. Krása ne ? :)
  • 0

#34 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 prosinec 2008 - 16:32:12

blekenvajt: to je krásný...!
  • 0

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 prosinec 2008 - 19:13:35

Jaky je duvod pro foceni streetu pomoci VF? Nejak mi to rozum nebere...
  • 0

#36 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 prosinec 2008 - 19:18:02

Nejak mi to rozum nebere...


No a vo tom to je :lol: Rozum je až na druhém místě, asi jde o to dokázat, že to jde... To je stejný jak s těma digitálama :)
  • 0

#37 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 prosinec 2008 - 19:21:56

Nejak mi to rozum nebere...


No a vo tom to je :) Rozum je až na druhém místě, asi jde o to dokázat, že to jde... To je stejný jak s těma digitálama :)


Ale jo, i na digitál se dá fotit... :lol:
  • 0

#38 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2008 - 19:25:50

Jaky je duvod pro foceni streetu pomoci VF? Nejak mi to rozum nebere...

protože při shodě mnoha okolností může vzniknout naprosto výjimečný, jinak nezískatelný a opravdu veliký negativ vhodný ke kontaktnímu kopírování, to mi říká selský rozum
no a pak rozum člověka, co na ulici sem tam pracuje - se všemi fotoaparáty, co jsem měl, jsem fotil "i" na ulici, jistě vyzkouším i tento větší
  • 0

#39 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 prosinec 2008 - 19:45:05

Nejak mi to rozum nebere...


No a vo tom to je :) Rozum je až na druhém místě, asi jde o to dokázat, že to jde... To je stejný jak s těma digitálama :)


jako, že s nima de taky fotit, jo? no to sice de, ale všichni tady víme, jaký sou výsledky... na rozdíl vod velkýho formátu, žejo :lol: :)
  • 0

#40 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 prosinec 2008 - 19:47:51

Nejak mi to rozum nebere...


No a vo tom to je :lol: Rozum je až na druhém místě, asi jde o to dokázat, že to jde... To je stejný jak s těma digitálama :)


ale všichni tady víme, jaký sou výsledky...


Ehmmmmm... častější? :)
  • 1

#41 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 prosinec 2008 - 20:31:44

no to taky, ale hlavně... řikam vám to furt: nefoťte na ten digitál, nefoťte na ten digitál, nebo se z toho zblázníte :lol:
  • 0

#42 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 prosinec 2008 - 20:52:13

Mě se moji profesionální kolegové neustále smějou, že ještě fotím na film. Ba co víc: že dělám sám vlastnoručně čb fotky! To už vůbec nechápou.
  • 0

#43 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 prosinec 2008 - 09:26:52

Mě se moji profesionální kolegové neustále smějou, že ještě fotím na film. Ba co víc: že dělám sám vlastnoručně čb fotky! To už vůbec nechápou.


takovejch - se zamrzlym úsměvem v lepšim případě - sem už viděl. naposled na svatbě kamaráda se profík s digošem poškleboval mojí superpresce - ani s ní nakonec nemusel dostat po kebuli - stačilo si za měsíc ukázat vobrázky..... a bylo vymalováno :) :? :)

no a v tom horšim - fotěj, fotěj, fotěj a pak si najednou po letech uvědoměj, že nic "nevyfotili", což ještě neni to nejhorší - to někdy přijde, když se s tim faktem tak nějak špatně popasujou....
  • 0

#44 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 15 prosinec 2008 - 12:14:46

jak nyní pootevírám ty poslední dveře, rozuměj k velkému formátu...


Radime, nejsou poslední a to je na tom to krásný. Zrovna otvíráš jedny moc fajnový.
  • 0

#45 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 26 prosinec 2008 - 15:27:56

Nevlastnim nic na velkej format a temata tohoto druhu moc nesleduju. Ale narazil jsem nahodou na toto:

a cast druha:

  • 0

#46 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 26 prosinec 2008 - 18:47:40

Přátelé,už nějakou dobu mi opravdu leží v hlavě jedna myšlenka,která se bohužel čím dál více tak nějak upevňuje.Nechci v žádném případě vnášet do této pozitivní diskuse byť jen náznaky nějakého pesimismu či dokonce nihilismu,ale v rámci objektivity / alespoň z mého pohledu/ to tu prostě musím ventilovat. Jak už tady opakovaně píši,dělám převážně na SF / six + 3 skla/ a kino/ F70+ pevné Nikkory/.Snažím se z toho dostat opravdu pokud možno maximum a myslím,že za těch xx let jsem si vytvořil dost slušný standart. Co mi ale přeci jen ,a to bez problémů uznávám tak nějak vždy trochu chybělo,byl ten neskutečně prostorový a plastický dojem ze starých / převážně předválečných / fotografií. Mnohdy to jsou přitom naprosto běžné snímky ze života,evidentně žádným extra formátem ,bez jakýchkoliv aranží,standartní světelné podmínky,prostě žádná zvláštnost.Mimo tuto přímo hmatatelnost mne značně překvapuje zas a znovu tonální rozsah,který tyto fotografie mají ,je to krásně měkoučké,ovšem partie,které mají být kontrastní kontrastní jsou.Kdybych chtěl dnes dělat až tak měkkou fotografii,bude to mít příchuť nevýrazné unylé šedivky a to i ve chvíli,kdy bych lokálně dotvrzoval.Ten charakter podání mi prostě příjde dnes nedosažitelný.Na pozdně poválečných fotografiích už tento dojem není prakticky vůbec vidět,případně jen velmi zřídka.Zkusil jsem tedy jít také cestou VF a přes rok jsem se opravdu dost drbal s jeho stavbou.Sliboval jsem si od toho mnoho,mimo jiné možnost dosažení alespoň z části zmíněného efektu.Objektivy válečné,1x apo- tessar a 1 x xenar,tudíž staré konstrukce.Souběžně s tím jsem zkusil v rámci SF Yashicu D,rovněž s klonem tessaru.Prostě jsem přechodně trochu omezil vlastní ,již myslím dost zmáklou tvorbu a udělal si takový pokusný retro rok.A k čemu jsem zatím dospěl ? Ať dělám co dělám,efekt se nedostavuje,a to ani na dostřel.V případě Yashicy jsem dospěl ve srovnání se sixem pouze k mírně méně kvalitním negativům,v případě VF / 18x24/ k negativům bezzrným.Ovšem to,co pro mne osobně byla největší výzva / zcela jiná tonalita a plasticita / se nějak nekoná.Opravdu mám čím dál větší pocit ,že ten fascinující dojem je z velmi podstatné části dán tehdejšími materiály a že ta naše snaha dělat něco v té kvalitě je bohužel chiméra.To,že takové snímky jsou v pozdně poválečném období prakticky k neuvidění mi tuto mou představu jen utvrzuje.Pro mne osobně to je vcelku dost trpké poznání.
  • 0

#47 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2008 - 20:52:50

Premo myslis ze rok je dost? Ty bys chtel za rok umet remeslo ktery se tehdy delalo kolik let to takhle nejde. Musis tomu dat hrozne moc a pak casem se to zacne objevovat. Klidne prijed poklabosit do Liberce a ja vytahnu nektere svoje veci kde si myslim ze uz se trosku priblizuju. A kdyz to budu za 5-10 let umet tak budu strasne stastnej.

Prijed se v lednu podivat na kontakty JKCZ tam si myslim tenhle look je dost
videt.
  • 0

#48 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 26 prosinec 2008 - 21:35:29

Dany,myslím,že jsme se trochu špatně pochopili.Mi nešlo jen o ten VF,ale také o věci z běžných SF.Když prostě koukneš na výše uvedené staré věci,víš hned,která bije a ani tě nenapadne zapochybovat,že by to snad mohlo být dělané na dnešní matroš.Měl jsem v ruce malé kontaktíky ze zákopů z 1. světové války,vyložené momentky,stejně tak běžné fotografie z různých státnických návštěv,ale také naprosto obyčejné věci,evidentně dělané na max. 6x9.Mému tátovi táhne na 80,začínal s Pionýrem !!! a později Weltaxou,s kterou dělal kontinuálně do možná osmdesátéhopátého,takže žádné extrastroje.S tou Weltaxou se daly po technické stránce dělat tak 10x15 / svitek/,víc ani náhodou,ale... Vzhledem k značně dlouhé době používání toho samého stroje tím samým člověkem můžu zpětně vidět ,jak se charakter těch jeho fotografií měnil.Ještě po válce to bylo ,když se zadařilo zhruba tak nějak,jak jsem psal výše,a postupně čím dál víc to chytalo ten dnešní vcelku 2D vzhled.Evidentně to bylo postupnými změnami materiálu.Ne,že bych se za každou cenu snažil dosáhnout zrovna tohoto určitého podání,ty dnešní materiály mají taky něco dosebe a jsem s nimi vlastně velmi spokojen,ale jestliže mi dnes někdo na tyto dnešní materiály vyprodukuje fotografii,u které budu váhat,zda náhodou nevznikla před 90 lety / strojek může mít jaký chce/ ,tak opravdu před ním padnu do prachu.
  • 0

#49 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 prosinec 2008 - 21:42:19

Nevlastnim nic na velkej format a temata tohoto druhu moc nesleduju. Ale narazil jsem nahodou na toto:

a cast druha:

Jo, uz jsem to postoval kdysi v jinem vlakne. Na podzim se dokonce po delsi dobe objevily skladem btzs trubky pro 8x10", ktere dlouho nebyly.
  • 0

#50 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 29 prosinec 2008 - 10:59:56

Pokud se nepletu, tak dřív se do emulze dávalo víc stříbra. Tak jestli to není taky tím. Dnes se na papíry dává tuším okolo 12 g/m2. Holt stříbro je drahé a šetřitse někde musí... :lol:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních