Přejít na obsah


Fotka

Vyvolávání planfilmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
457 odpovědí na toto téma

#451 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 3 January 2021 - 23:23:06

Ja mam este toto. Ovsem, pouzil som iba raz. Neda sa to preklapat.

 

https://www.bhphotov...Developing.html


  • 0

#452 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 4 January 2021 - 10:12:16

ano, prepacte, moja formulacia nebola presna. pod pojmom "ortho filmy" som kvoli zjednoduchseniu myslel aj ine filmy (rtg, lito, technicke,atd.), ktore su malo citlive na cervene spektrum a su podobne, ale principialne nie su ortho filmy. 
z ortho filmov pouzivam Ilford Ortho Plus a z rtg filmov pouzivam Fomu Medix a Agfu CP, od 9x12 do 30x40cm a volam ich v porcelanovej alebo umelohmotnej miske (na dno umhmot. misky davam  sklenenu dosku).
 
.


Já jsem naopak do oranžových novodurovych misek udělal pomocí tavné pistole takové podlouhlé linky, aby se film nelepil na dno misky, protože jsem pak měl strach, že ho poškrábu při vytahování. Bez mé úpravy film nešel vytáhnout a byl přilepený ke dnu misky. S poškrábáním problémy nyní nemám.
  • 0

#453 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 4 January 2021 - 11:10:58

 

ano, prepacte, moja formulacia nebola presna. pod pojmom "ortho filmy" som kvoli zjednoduchseniu myslel aj ine filmy (rtg, lito, technicke,atd.), ktore su malo citlive na cervene spektrum a su podobne, ale principialne nie su ortho filmy. 
z ortho filmov pouzivam Ilford Ortho Plus a z rtg filmov pouzivam Fomu Medix a Agfu CP, od 9x12 do 30x40cm a volam ich v porcelanovej alebo umelohmotnej miske (na dno umhmot. misky davam  sklenenu dosku).
 
.


Já jsem naopak do oranžových novodurovych misek udělal pomocí tavné pistole takové podlouhlé linky, aby se film nelepil na dno misky, protože jsem pak měl strach, že ho poškrábu při vytahování. Bez mé úpravy film nešel vytáhnout a byl přilepený ke dnu misky. S poškrábáním problémy nyní nemám.

 

Ten můj dotaz vznikl proto, že občas použiji ortho film 13x18 s oboustrannou citlivou vrstvou. Možnosti jejího poškrábání se touhle úpravou dna bohužel nezabrání.

Zatím používám zde před časem uvedeným nápadem s víčkem plastového obalu od CD disku.


  • 0

#454 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 4 January 2021 - 15:35:59

Že se tu mluvilo i o tanku JOBO 2509n, tak pár mých zkušeností.

Vyvolával jsem buď rotačně, cca 0,5l Rodinalu nebo podobné jednorázově naředěné vývojky. Točil jsem a houpal v ruce chvilku tam a chvilku zpátky. Je to opruz, ale pokud se ředí 1:25 a dělá 6 filmů naráz, tak se to dá.

Nebo jsem si vyrobil 1,5l stocku s doplňováním a vyvolával s plným tankem a míchal klasicky překlápěním. Vývojku jsem používal 1/2 roku. Má to ale dva neduhy. Nalít/vylít plný objem do tanku docela trvá, ale nepozotoval jsem nežádoucí vliv, přestože jsem používal čas okolo 6 minut. Relativně krátký čas souvisí s druhou věcí, a to že překlápět plnej tank je docela práce.

Plany jsem sušil přichycené na provázku za růžek dřevěnými kolíčky na prádlo. Cca třikrát jsem odsál nashromážděnou vodu na spodním cípu planů.

 

Platí že 4 plany mají plochu přibližně jako jeden film.

 

Vodu to chce mít odstátou (alespoň 24 hod), aby se nedělaly bubliny vzduchu. Důležité zvlášť při vyvolávání v misce.

 

Kazety občas nastříkat antistatickým přípravkem. Před zakládáním filmů vzduch v místnosti zvlhčit rozprašovačem na kytky. Pak kazety připravit, ofoukat balónkem se štětečkem nebo otřít antistatickou utěrkou. Hmatem zkontrolovat, jestli je film na svém místě (párkrát mi zůstal viset nakřivo).  Pak je pravděpodobnost černejch chlupatejch bubáků minimální.

 

Pokud budete volat plan v misce s omezeným pohybem, popř. tzv. standem, budou okraje planu vyvolány více (natáhne si to čerstvou vývojku okolo). Na pozitivu budou okraje obrazu viditelně světlejší.

 

Ilford je super, Foma už tak moc ne. Není příliš odolná proti poškrábání, ale to při použití tanku neva. Suchý Foma plan je velmi citlivý na vlhko. Stačí jenom normálně dejchat, a plan se prohne a nedá se nacpat do rámečku zvětšováku, protože rohy jsou v luftu. Tak moc mě to sralo, že jsem si připlácel za Ilford.

 

Tak jsem vyvolal několik 50 ks a několik 25 ks balení filmů, a pak jsem se s úlevou vrátil ke svitku. A přesto že tu mám ještě půl krabice HP5 - pro 4x5" ideální film, nějak se k tomu už ne a ne dokopat.


  • 2

#455 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 5 January 2021 - 10:55:37

Narazil jsem na tuhle variantu     https://www.speedgra...519fd0-50857473

Ahoj vespolek. Vloni jsem se praštil přes kapsu a tuhle misku pro zvýšení volacího výkonu pořídil. Dělá se s tím dobře, leč ohledně rovnoměrnosti volání jsou samozřejmě ty vnitřní úchyty a přepážky zdrojem potíží, a to tedy zejména u vyvolávadel ve větším ředění. Je potřeba vychytat způsob kvrdlání a vyházet všechny zarážky, které nejsou třeba. Část těch zarážek na víku slouží v každé konfiguraci vždy jen k držení planů pod hladinou, což lze při správném postupu oželet. Konec hlášení ;)


  • 0

#456 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 5 January 2021 - 12:12:30

Dík, ale asi to neřeší tu oboustrannou citlivou stranu filmu. U těch ortho filmů je možnost přisvícení, tak to může být v otevřené nádobě a sledovat vývoj.

 

Co mně trochu překvapilo - že je rozdíl mezi 9x12 a 5x4 jsem věděl.  Že je to ale i mezi 13x18 a 5x7  ?  


  • 0

#457 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 5 January 2021 - 12:32:17

Na rozdíl mezi 13x18 a 5x7 jsem se tady myslím ptal, než jsem si koupil kazety. Na Fidelity Elite je napsáno 13x18 i malým 5x7, tak jsem ji koupil a do ní Fomapan 400 5x7 (který prý v 13x18 nedělají). No a Fomapan mi pak jednou při vodorovné orientaci kazety jedním krajem vypadl z drážky, protože je na kazetu (jen tuhle nebo všechny?) 13x18 trochu moc úzký a už jsem nesl domů aparát přes rameno zamotaný do jeptišky, protože šíbr zpět s tím povylezlým filmem nešel :-) 


  • 0

#458 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 January 2021 - 15:22:41

Skoda ze jsi nebyl kdysi davno na srazu v Banske Stiavnici, tam vypadavaly polite kolodiove desky primo do Magnoly. :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních