Přejít na obsah


Fotka

Vyvolávání planfilmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
457 odpovědí na toto téma

#51 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 prosinec 2008 - 11:32:31

v meziválečném období byly běžné silnější emulze, dneska se už ani neví, že něco takového existovalo. Kdy se začaly dělat antihalační a antireflexní vrstvy na negativech? - další možné vysvětlení.
  • 0

#52 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 29 prosinec 2008 - 17:15:28

Hezkej den.
Chtěl by jsem si udělat světlotěsnou kazetu na vyvolávání. Takovou, co se do ní dá ve tmě film a pak na světle se strká kazeta do lázní. Jediný materiál, co mě napadl je pocínovaný plech. Zajímalo by mě, zda-li tento plech jde nastříkat práškovou barvou, která by při vyvolávání nereagovala s použitými chemikáliemi.
Já vím, novodur by byl lepší, ale již jej nemam.
Dík Roman.
  • 0

#53 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 prosinec 2008 - 17:49:12

Hezkej den.
Chtěl by jsem si udělat světlotěsnou kazetu na vyvolávání. Takovou, co se do ní dá ve tmě film a pak na světle se strká kazeta do lázní. Jediný materiál, co mě napadl je pocínovaný plech. Zajímalo by mě, zda-li tento plech jde nastříkat práškovou barvou, která by při vyvolávání nereagovala s použitými chemikáliemi.
Já vím, novodur by byl lepší, ale již jej nemam.
Dík Roman.

covece, to nevim presne, co mas za lubem. pokud je "kazeta" v tvem podani mysleno jako "valec", tak takove je asi jednodussi poridit nekde na ebay, nez se snazit do doma zkonstruovat. pokud to valec byti nema, tak me napada jen paterson orbital tank, a ten na vyrobu asi taky nebude az tak jednoduchy.
  • 0

#54 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 29 prosinec 2008 - 18:15:05

Sbriza,Jenda 1250 : To je mimo jiné to,co jsem měl na mysli.Někde dokonce uváděli ten rozdíl cca desetinásobný,už jsme se na TK v jiném vlákně na to téma bavili. Mám takový pocit,že pokud šlo o filmové emulze,nebyly m.j. z toho důvodu tak háklivé na přesnost expozice,pokud jde o papíry,tak tam by ten efekt byl úplně jasný.Jinak ještě mě tak napadlo,zhruba kolem 80.-90. let byl v případě potřeby nějaké ateliérové záležitosti u nás na ráně fotograf / v té době už důchodce/,který provozoval své řemeslo snad už v pravěku / prostě klasická stará škola/,dělal ,jak bylo tehdy dobrým zvykem všechno hovadsky velkým ateliérovým měcháčem,měl to všechno vychytané,člověku bylo z fotografií samozřejmě okamžitě jasné ,že to je profesionální práce,ale přes to všechno to ten předválečný 3D punc už jaksi nemělo.Když si v různých rodinách člověk prohlíží třeba alba se svatebními fotografiemi z různých dob,tak je krásně a naprosto neokecatelně vidět,jak se ten efekt postupně vytrácel,kontak,nekontakt. :lol:
  • 0

#55 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 29 prosinec 2008 - 20:08:44

covece, to nevim presne, co mas za lubem. pokud je "kazeta" v tvem podani mysleno jako "valec", tak takove je asi jednodussi poridit nekde na ebay, nez se snazit do doma zkonstruovat. pokud to valec byti nema, tak me napada jen paterson orbital tank, a ten na vyrobu asi taky nebude az tak jednoduchy.[/quote]

Na vácec neumím udělat závit. Udělám spodek a víčko. Samozřejmě dvojité. Oproti normální krabici bude na dně a vrchu labirint pro vtok vody a vzduchu. Už jsem to viděl. Jen mě zajímá ta povrchová úprava. S novodurem by práce byla menší. Neví někdo, kde by se dal koupit novodur??????
Dík.
  • 0

#56 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 prosinec 2008 - 20:32:36

http://www.rempo.net/plastove-desky/
  • 0

#57 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 prosinec 2008 - 21:16:12

oteccasu: tak to bude fakt hotovy paterson orbital tank :lol:
  • 0

#58 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 29 prosinec 2008 - 22:22:12

oteccasu: tak to bude fakt hotovy paterson orbital tank :lol:

Měli jsme to v práci. Bohužel jsem si to neukradl, když se rozkrádala Tesla.
S poctivostí nejdál dojdeš. Prý. Hm, ale jiní dojdou dál.
Mám pocit, že ten co nejvíce kradl je nyní ředitelem.
  • 0

#59 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 29 prosinec 2008 - 22:37:05

http://www.rempo.net/plastove-desky/


DÍK.
  • 0

#60 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 březen 2009 - 22:56:24

Přátelé, sousedé a krajani,

dneska jsem poprvý (a naposledy) vyvolával planfilmy 10x15 v miskách. Použil jsem Ilfordí metodu "balíčku karet" a koupal jsem jich šest najednou v misce 24x30.

Pokud jsem ten jejich manuál pochopil správně - vezme se planfilm, potopí do misky, vezme se další, položí se na ten první atd. pak se opatrně vytáhne ten spodní a dá se nahoru a takhle furt dokola. Brnkačka, během pár vteřin jsem chytil správnej grif a šlo to (akorát se ráchat deset minut holejma rukama v Rodinalu není asi úplně košer).

Protože nepřerušuju (jo, jsem prase, ale nepřerušuju přes třicet let, tak se to teď učit nebudu), tak z vývojky okapat a do ustalovače a zase míchání karet, pak do mísy s vodou.

Klídek, pohoda. Ale přesně jen do tý doby, než jsem to šel pověsit na šňůru (používám elektrikářský krokodýlky a pevnej špagát). Že to bude třeba tu a tam lehce škráblý, to jsem čekal. Ale že se mi podaří na všech šesti filmech na různejch místech potrhat emulzi, to fakt ne - to jsou rejhy, který bych na suchým filmu musel dělat hřebíkem, tak kolem 1.5-2cm dlouhé :(

Ne že by to bylo teď nějak relevantní, Magnola jde z baráku a já se pokorně stěhuju ke střednímu formátu, ale nemáte tip, kde jsem mohl udělat botu? Misky jsem před koupáním vydrhnul, ruce si umyl, během protáčení filmů jsem neměl pocit, že by to někde zadrhlo, ve vývojce byl film pěkně klouzavej, v ustalovači samozřejmě už míň, ale žádný násilí jsem nevyvíjel ani necejtil. Jediný, co mě napadá, je nějakej sajrajt ve vodě, používám vodovodní a nefiltruju (opět - nikdy jsem tu potřebu necítil), tak že by nějakej písek nebo rez, nevím. Ale jak říkám - neměl jsem dojem, že bych to škrábnutí cejtil.

Používáte někdo tohleto hromadný koupání? Mimochodem - mám dojem, že jsem se při tom něčeho slušně nafetoval a je mi teď docela blivno, že by se kůží vstřebalo něco nezdravýho?

No ještě že jsem v této oblasti experimentoval naposledy, docela dobrá rozlučka s Magnolou...
  • 0

#61 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 17 březen 2009 - 09:45:58

Tento úkaz pozorovalo několik lidí, asi jsi nic špatnýho neudělal.
Blivno je ti z té smutné rozlučky s Magnolou, ale to přejde.
Já toho už pokazil...
  • 0

#62 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2009 - 20:04:47

tak vo blivnosti se snad už ani nebudem dál šířit, kolega dr.bikula myslim určil diagnózu naprosto pregnantně... :wink:, ale... nejsou voni dotyčný desetpatnáctky náhodou ty proslavený patnáct let prošlý orwa np22 z fotografie praha :)

pak bych možná měl jednu léčitelskou....
  • 0

#63 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 20:22:36

tak vo blivnosti se snad už ani nebudem dál šířit, kolega dr.bikula myslim určil diagnózu naprosto pregnantně... :wink:, ale... nejsou voni dotyčný desetpatnáctky náhodou ty proslavený patnáct let prošlý orwa np22 z fotografie praha :)

pak bych možná měl jednu léčitelskou....


Ale jistěže to jsou ony, jen nechápu, jak to souvisí s tím poškrábáním - z téhož balení jsem jich už pár použil a tenhle "efekt" se objevil jen na těch šesti, co jsem je koupal tímhle způsobem.
  • 0

#64 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2009 - 20:33:00

no :wink: souvisí... :)
  • 0

#65 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 20:39:34

no :wink: souvisí... :)


Tak když jsi teda jak ten hrad v Karpatech, já si tipnu, jo? Myslíš, že tyhle filmy mají horší mechanickou odolnost? Protože jsou starý, nebo protože jsou to Orwa? Nebo protože jsem prodal Magnolu, tak z toho byly celý naměkko?
  • 1

#66 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 20:49:37

....ale... nejsou voni dotyčný desetpatnáctky náhodou ty proslavený patnáct let prošlý orwa np22 z fotografie praha :)

pak bych možná měl jednu léčitelskou....


Jo, nebuď jak hrad v Karpatech, tohle mě taky zajímá. :wink: :lol:
  • 0

#67 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 březen 2009 - 21:23:21

Tedy ta metoda "balíčku karet" mi příjde sama o sobě dost pofidérní. Je přece dost jasné,že ať chci nebo ne,tak spolu s planfilmy dodám do vývojky víc než dost mikrobordelu / kazeta s šoupětem není přece žádné stoprocentně laboratorní prostředí/.A nesčetněkrát šibovat mokrými,nabobtnalými povrchy po sobě ,to mi příjde jako např. neustále dokola stírat prstem přebytečnou vodu z vypraného filmu-taky se to snažíme omezit na minimum.Je rozdíl,jestli se ten mikrobordel jen tak lekce přesunuje po filmu,když dělám vlnku,nebo když je smýkaný mezi přicuclými plochami.To Ilford opravdu takto doporučuje ? :) .
  • 0

#68 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 březen 2009 - 21:28:36

Nehledě na značné riziko poškrabání emulze hranou jiného planfilmu při takovéto manipulaci.Fakt divný postup. :) . To mají na svých stránkách ?
  • 0

#69 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 21:29:41

Dovolím si k tomu něco poznamenat: kdysi jsem se naučil (v učení) várku filmu takhle vyvolat a bez škrábnutí. Používali jsme tehdy téměř výhradně ORWO.

Kdeže loňské sněhy jsou: asi před rokem jsem totéž zkusil znovu s 13x18 Ilfordem (mezitím 15 let bez praxe) a poškrábané téměř vše. Samozřejmě, že se to poškrábe přes rohy filmů.

Od té doby již pouze a jedině v tanku a v rotaci podél všech tří os.
  • 0

#70 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 21:29:48

Nehledě na značné riziko poškrabání emulze hranou jiného planfilmu při takovéto manipulaci.Fakt divný postup. :) . To mají na svých stránkách ?


Podobný postup je k vidění i u A. Adamse v The Negative.
  • 0

#71 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 21:40:08

Dovolím si k tomu něco poznamenat: kdysi jsem se naučil (v učení) várku filmu takhle vyvolat a bez škrábnutí. Používali jsme tehdy téměř výhradně ORWO.

Kdeže loňské sněhy jsou: asi před rokem jsem totéž zkusil znovu s 13x18 Ilfordem (mezitím 15 let bez praxe) a poškrábané téměř vše. Samozřejmě, že se to poškrábe přes rohy filmů.

Od té doby již pouze a jedině v tanku a v rotaci podél všech tří os.


Jo, ty rohy filmů, to by mohlo být, ničeho si sice přímo vědomý nejsem, ale při manupulaci se může stát ledacos. Kdyby na to člověk aspoň viděl, žejo... A fakt je, že podrbané to mám spíš u těch krajů, kde se to třeba mohlo dostat do kontaktu s nějakým sousedním rohem, to je fakt. No příště budu chytřejší - a hlavně doufám, že už žádný "příště" nebude :)
  • 0

#72 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 březen 2009 - 09:02:15

já sem balíček karet leta úspěšně provozoval s fomou (z magnoly :wink: ) a ani sem nevěděl, že to chce nějakej grif. pak sem zkusil orwa a najednou mně neprošel pomalu ani jednotlivě volanej plan v misce :D ..................

zvoní mi upomínka, du na konkurz. až tam vyhraju :?: dopovim vám zbytek :-)
  • 0

#73 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 18 březen 2009 - 11:51:31

....ale... nejsou voni dotyčný desetpatnáctky náhodou ty proslavený patnáct let prošlý orwa np22 z fotografie praha :wink:

pak bych možná měl jednu léčitelskou....


Jo, nebuď jak hrad v Karpatech, tohle mě taky zajímá. :-) :D


Recept pro Mamiaka:
vymáchat v Pextralu!
  • 0

#74 piticko

piticko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 březen 2009 - 12:43:51

patnáct let prošlý orwa np22 z fotografie praha.....?

ted mam tydle filmy doma...pravdepodobne...co je pextral a co to dela?
a kdy machat? Pred, nebo az potom...? To je parada, jak u vyslechu...jedna otazka za druhou... 8-O
  • 0

#75 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 12:54:43

patnáct let prošlý orwa np22 z fotografie praha.....?

ted mam tydle filmy doma...pravdepodobne...co je pextral a co to dela?
a kdy machat? Pred, nebo az potom...? To je parada, jak u vyslechu...jedna otazka za druhou... :)


A přitom by stačilo podívat se do vlákna Pextral 8-O
  • 0

#76 piticko

piticko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 březen 2009 - 13:09:40

sakra, ja blbec... hlavne ze se to tady vsude pise.... "pouzij hledat" /// 8-O

Ok, i tak diky... jdu studovat...
  • 0

#77 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 18 březen 2009 - 13:31:57

Pextral utvrzuje. Nevim jestli to je tim Pextralem, ale treby FomaT200 v 8x10 prezila 10+ hodin ve vode bez znamek nejakych potizi.
  • 0

#78 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 duben 2009 - 12:34:55

nebudu zakládat nový vlákno, jak je to s dlouhodobým pobytem vyvolanýho filmu v poslední prací vodě?
- před tím, než ho dám do smáčedla a pak sušit (opustím komoru)

proběhlo na srazu, že to vadí, že nějaká hodina ležení ve vodě by mohla způsobit poničení emulze
doposud to tak dělám - vyvolám film, pak zvětšuju jinej a ten vyvolanej film čeká v prací vodě třeba hodinu i víc, pak to dám do smáčedla, potom sušit a jdu spat - abych tam neprášil
  • 0

#79 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2009 - 13:56:43

Podle mým zkušeností konkrétně u orwa ta emulze po mnohahodinovém máčení nevydrží ani hrubší přejetí prstem. U jiných filmů je to lepší, ale stejně je lepší sušit rovnou, nebo utvrdit.
  • 0

#80 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 duben 2009 - 14:03:01

pri mem stylu prace je prvni vyvolany list ve vode tak 3-4 hodiny a zadny problem. znam jednoho temnokomornika, ktery u prani usnul a pral snad 12 hodin nebo i vic a pry dobre. treba se sam ozve se svou zkusenosti :lol:
  • 0

#81 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 duben 2009 - 14:17:34

u normálních planů to platí, co napsal jkcz, ale prošlý orwa opravdu vyžadujou zvlášť jemný zacházení - nejkritičtější fáze je z mý čerstvý zkušenosti praní proudem vody (fatální dúsledky ve všech případech) a případný větší otlapkávání ze strany vrstvy
  • 0

#82 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 14 duben 2009 - 12:29:29

Pextral utvrzuje. Nevim jestli to je tim Pextralem, ale treby FomaT200 v 8x10 prezila 10+ hodin ve vode bez znamek nejakych potizi.


Medix PT 10+ hodin ve vodě také OK.

Nevím jestli je to pražskou špinavou vodou, nebo je to normální, ale vrstvy se ležením ve vodě časem utvrzujou.

Mám teď várku Fomy 131 s blemcavou emulzí a po pár desítkách minut ležení ta blemcavost přejde. Do té doby je to docela průšvih.
Medixy PT mi blemcají z opačné strany než je emulze. Že by tam byla taky želatina?
Když je to nějakej čas v ustalovači tak to neblemcá. Když se to dá do vody tak zas jo a po delším ležení ve vodě už zas ne.

Utvrzování se ve starší literatuře dost řešilo, hlavně u svitků. Možná nebude těžké se to naučit.
  • 0

#83 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 duben 2009 - 21:26:23

Nedaří se mi na to najít vhodnější vlákno a přitom mám pocit, že jsme to tu už někdy probírali, takže znovu :wink: :-D :

Mám překlápěcí jobo 2521, papírově se do něj při překlápění a 9x12 má nalejt 1200ml a na 4x5" 1500ml. Pokud na 9x12 dám doporučené množství, mám po straně filmu čmouhu, při 1500ml je to bez problému. U 4x5" i u plného tanku čmouha občas vzniká, zvláštní je, že u některých filmů ano a u některých ne, zatím mám podezření na jejich rozmístění - pokud jsou vedle sebe, tak jev zasáhne ve větší míře jeden z nich a druhý bývá i bez následků. Je to světlejší (nedovyvolaná) linka asi 3-5mm ve snímku podél delší strany, mírně do oblouku, neostrá.

Jediným řešením, které mě napadá, je volání rotačně - jednak bych ušetřil za destilku (stačí 270ml vs 1500ml) a předešel bych současnému problému. Jenom se bojím, že budu vyhánět čerta ďáblem - aby se mi neudělaly zase podélné od příliš rovnoměrného pohybu, taky se bojím toho, že tank při rotaci malinko sákne (rotuju v ustalovači ve výlevce) a nakonec s rotací nemám žádnou zkušenost (co se vývojky týče) ...

Už se mi podařilo snad zvítězit nad otiskama prstů a bordelem na filmu, tak ještě tohle, naexponovaný prach a lokalizovat děravou kazetu a snad bych se už konečně mohl pustit do vážného focení :roll: :lol: :-P
  • 0

#84 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 duben 2009 - 21:35:39

Jendo, jestli te to uklidni, mivam ty pruhy taky. Bohuzel. Nastesti u 9x12/4x5 nebaziruju na plnem formatu jelikoz se to zvetsuje narozdil od 8x10inch, takze lehky orez po krajich neni problem. Rotacni volani by mohlo pomoct, navic je tam uspora vyvojky. Uz jsem tak pul roku i vic 9x12 nevolal, ale pokud nekdy zase zacnu, tak planuju na to jit opravdu rotacne.
  • 0

#85 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 duben 2009 - 21:41:27

jo a k toceni - muzes zkusit nejake levnejsi tocitko typu
uniroller
nebo nejake ty tocitka od besseler, ilford,....
jobo hracky jsou uz dost drahe, nejlevnejsi z nich pak cpe2
o nejake pruhovni bych strach nemel, ten uniroller umi otocku tam a zpet, navic nektere z nich umi "hazet" i v horizontalnim smeru (tocici kolecka jsou excentricky).
a nejlevnejsi je bud ve vodni lazni nebo na rolne (staci kus desky a 4 kolecka z baumaxu/obi)
  • 0

#86 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 17 duben 2009 - 21:53:56

mně teda i JOBO CPA dělá tmavší rohy. je to naštěstí část co bych nikdy nezvětšoval...ale i tak... při volání v miskách jsem ale pro změnu měl vše alespoň trochu škráblé. překlápění stojí zas moc lázní... největší hrůza je ale pro mne narvat ty plany do správných drážek cívky...to fakt teču...vzteky. Kdyby ta cívka nebyla Zdenkova tak už je asi rozšlapaná a jáu přemýzšlím jak to volat...
  • 0

#87 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 duben 2009 - 22:00:06

hmm, ja ma ty stare civky do jobo valuc 2000 a ze bych mel nejake trable se zasunovanim listu tak to tedy ne. ale ty modernejsi civky 2501n neznam, tak nemuzu soudit. dodavaji se k nim jakesi "zavadece", ale to mi pripada jako zhovadilost :-D
pokud by nebyly problem finance, tak je zde jedno ultimativni reseni.
jobo expert 3010, nebo 3006 (ten je i na 13x18). Tocit to umi ale jen velke procesory jobo cpa/cpp. cpe2 to uz nezvladne a tocitka typu uniroller zase diky velkemu obvodu valcu 30xx nezvladnou systemem jednou tam jednou zpet otocit valec o 360 stupnu.
  • 0

#88 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2009 - 22:00:17

Fakt nevim co s tim delate :-D

kdyz uz fotim na VF tak snad nekoukam na to kolik mne stoji litr vyvojky? A kdyz chci setrit delam v rodinalu VF to snese. Tyhle tanky mam taky a leju do nich tolik vyvojky co se vejde. Neco pres 1.5l a nikdy jsem nemel podobnej problem. Zkuste bejt malicko trpelivejsi a nesetrete na spatnym miste.

Rotaci sice nezatracuju ale zrovna pro jendu a jeho styl foceni bychy ji skoro nedoporucoval. Mastim rotacne jen 8x10 kdyz jich mam hodne a jsou z atasu. Nebo v kdyz chci nekde nahnat kontrast.
  • 0

#89 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 duben 2009 - 22:09:09

to ze tys s tim nemel problem, neznamena, ze nekdo jiny pri svem zpusobu s tim problem mit nemuze. ja jsem naleval do tanku az po hrdlo, a presto po stranach listu pruhy byly. jak pisu, jednalo se o starsi typ civek. nijak moc jsem to neresil, pri zvetsovani se to stejne trochu orizlo. a na tom ze chce Jenda doladit system neni nic spatneho. kolikrat staci nejaka drobnost, detail, ktery to cele posune nekam jinam. svoji roli muze hrat i vyvojka. nebo to, ze ty to ladujes do modernejsich civek, nebo intenzita preklapeni a ja nevim co jeste.
:-D
  • 0

#90 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2009 - 22:20:20

to ze tys s tim nemel problem, neznamena, ze nekdo jiny pri svem zpusobu s tim problem mit nemuze. ja jsem naleval do tanku az po hrdlo, a presto po stranach listu pruhy byly. jak pisu, jednalo se o starsi typ civek. nijak moc jsem to neresil, pri zvetsovani se to stejne trochu orizlo. a na tom ze chce Jenda doladit system neni nic spatneho. kolikrat staci nejaka drobnost, detail, ktery to cele posune nekam jinam. svoji roli muze hrat i vyvojka. nebo to, ze ty to ladujes do modernejsich civek, nebo intenzita preklapeni a ja nevim co jeste.
:-D


NJ ale sam pise ze kdyz naleje dost vyvojky na 9x12 tak mu to nedela. Tak proste naleju vyvojnici co to de tak aby slo preklapet a hotovo. ??? nebo ne.
  • 0

#91 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 duben 2009 - 23:32:19

NJ ale sam pise ze kdyz naleje dost vyvojky na 9x12 tak mu to nedela. Tak proste naleju vyvojnici co to de tak aby slo preklapet a hotovo. ??? nebo ne.


4x5" je o centimetr vyšší a právě v tomhle centimetru kazy vznikají a vývojku leju co se vejde + bublinka. Jisté podezření mám na nedostatečný pohyb, film je na 100% ponořený celý, plocha nad čmouhou je opět dobrá. Mohlo by to souviset i s tím, že když volám třeba jeden film (nebo 2 proti sobě) tak se nepatřičnosti nedějí a pokud jsou filmy v drážkách vedle sebe, tak ano. Překlápím po minutě, zkusím zkrátit na půlminutu.

Ušetření vývojky jsem psal jenom jako vedlejší efekt, není ani omylem primární cíl. Jenom se s 1.5lt blbě manipuluje a žere to dost destilky (při 1:1:100 si na vodovodní vodu netroufám byť je kvalitní a čistá) :-D
  • 0

#92 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 18 duben 2009 - 08:01:18

nejde o šetření na vývojce...ale je mi líto tam lít víc a pak ji vylít...bez ohledu na peníze. jinak používám Zdenkovu cívku staršího typu a tam to pruhy nedělá při překlápění.

Jendo, máš cívku na 9x12? to by se čmouhy na 4x5" daly vysvětlit tím že se to někde dotýká...
  • 0

#93 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 duben 2009 - 09:11:32

Ahoj Jendo, jestli máš tu samou cívku jako já, co se dá přestavovat z 9x12 na 4x5", tak záleží na tom jak nasadíš středový trn právě při nastavení na 9x12! Červené tečky musí být nahoře. Cívka je pak pod úrovní horního okraje tanku a pak stačí těch 1200 ml a je všechno OK.
  • 0

#94 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 duben 2009 - 12:41:40

Cívku mám přestavitelnou 6.5x9 / 9x12 / 4x5", u 9x12 mi to nedělá a dávám ji správně, nicméně žádné tečky se na mojí cívce nevyskytujou :roll: . Před spaním jsem ještě přemýšlel a asi jsem zjistil, co to dělá. Vypadá to na přilnutí filmu k cívce - proto je čmouha především uprostřed a k rohům se strácí a je mírně do oblouku. Jenom mi nejde moc na rozum, jak se to může stát. Udělal jsem si malou rekonstrukci a: film dávám do cívky emulzí k trnu - na straně emulze jsou tedy ty výčnělky, které mají zabraňovat přilnutí filmu k cívce a opravdu fungují; naproti tomu se film má tendenci přichytit k cívce podložkou (což by nemělo mít vliv) a to jenom na průhledném čele - u černého čela cívky k tomu nedochází. A teď se posaďte, bílé čelo je u DNA TANKU!

Vložený obrázek

P.S.: v levo mi tam trochu nafoukalo :roll:
  • 0

#95 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 květen 2009 - 11:45:58

zkusil jsem naládovat filmy tentokrát emulzí ven a je po problému, dokonce jsem je ani neopatlal. Foma 9x12 jde v pohodě, FP4 4x5" se dost kroutí a má tendenci se prohýbat na opačnou stranu, nakonec jsem ji tam ale taky dostal.
  • 0

#96 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 květen 2009 - 17:07:30

minulý týden jsem vyvolal 3ks 10x15cm planfilmu naráz v obyčejné Plastimatce (2kinocívková), kdy jsem použil 1 cívku - rozdělal, jednu půlku nalepil na jeden konec papírovou malířskou páskou, druhý podlepil elektropáskou tak, aby nelítala, bo má větší průměr otvoru než je ta osa, naměřil na planfilm (10cm od sebe) a upevnil zas tou malířskou. Poslepu vyzkoušel nacpat testovací planfilmy a šly.. blbě, ale šly.. (samozřejmě je třeba nalít víc chemie.. dával jsem 700ml) vše ok
  • 0

#97 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 září 2009 - 09:35:18

měl bych dotaz, po prvním pokusu - potmě přelévat lázně :lol: ;) :roll: a po druhém - manipulovat s planem prsty (je to temnokomornicky kontaktní, ale stejně :roll: ) jsem si vyrobil takový udělátko, poněvadž nevím, kde bych takovej rámek sehnal už hotovej


Vložený obrázek
Vložený obrázek Vložený obrázek

na sušení dobrý, ale při této konstukci se film snadno v lázni při manipulaci vyvlíkne = čili budu musit konstrukci vymyslet jinou
a) budu tam přidávat materiál ohýbáním = vyhnu se letování
B) bubu tam výstuže letovat
tři otázky:
v případě vaší výroby - nemáte to někdo už vymyšlené?
co udělá pájený spoj měkkou pájkou ve volacích a přidružených lázních?
poslední otázka se přímo nabízí, zda by někdo neměl jeden - dva takové rámky k prodeji na 18x24
  • 0

#98 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 září 2009 - 10:19:09

Radime, resis davno vyresene. Holdery na listy jsem nekde uz linkoval, resilo se tam prani. Mam dokonce pocit, ze to bylo na tvuj dotaz. Zaboha si ale nejsu schopny vzpomnet na to vlakno.
  • 0

#99 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 září 2009 - 10:24:15

aha, tak sorry, mozna ze bude problem v tom evropskem formatu. Kodak co vim delal holdery jen palcove 4x5,5x7,8x10.
  • 0

#100 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 září 2009 - 10:35:39

no já to budu muset vyrobit, hlavně mi šlo o ten cín, jestli tam vadí, nebo nevadí - usnadnilo by mi to práci
jinak nerezavějící drát maj v železářství za patnáct korun a kleště mám taky v bohaté výbavě
z ebay si to neseženu a je to daná pravda :lol: 18x24 je méně obvyklej formát, než ten palcovej
možná by ta podložka šla udělat namísto z drátu z nějakýho nerezovýho sítka, tuhé, pevné, lázeň propouštějící a list by nemohl vypadnout
určitě už řeším vyřešený ;)
když někdo uvidíte odkaz z obrázkama nějakýho kutila od šumavy k tatrám, tak uvítám
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních