Přejít na obsah


Fotka

Vyvolávání planfilmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
457 odpovědí na toto téma

#401 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 July 2016 - 17:51:17

Luigi, díky za nabídku. Posílání poštou beru až jako poslední variantu.

Zabývám se teď konstrukcí nějakého werku na planfilmy do Paterson vývojnice a ještě mne napadla jiná cesta. Výsledky snad budou brzy.


  • 0

#402 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 18 July 2016 - 18:20:50

Luigi, díky za nabídku. Posílání poštou beru až jako poslední variantu.

Zabývám se teď konstrukcí nějakého werku na planfilmy do Paterson vývojnice a ještě mne napadla jiná cesta. Výsledky snad budou brzy.

Berranecku, omlouvám se za pozdní reakci. Jestli chceš, můžeš se na ní zajít mrknout - číslo na mě snad ještě máš ;-).


  • 0

#403 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 9 December 2016 - 11:20:39

Dobrý den všem. Chtěl bych se zeptat na rozdíly, resp. vaše názory na vyvolávání velkých(30x40, 40x50) planů v tanku(klasický válcový na takovýto formát) vs. volání v miskách, popř. jiných samodoma vyrobených "vanách". Jde mi o to, jestli koupit tank, nebo si něco vyrobit(nebyl by problém), co bude z nějakých důvodů praktičtější něž tank. Volal jsem zatím pouze 13x18 v miskách, teď přemýšlím, jak budu dělat větší plany.

Má takovýto tank nějakou vyloženě negativní vlastnost? Má cenu něco vyrábět?

...předem dík...chino.


  • 0

#404 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 9 December 2016 - 12:36:46

Dobrý den všem. Chtěl bych se zeptat na rozdíly, resp. vaše názory na vyvolávání velkých(30x40, 40x50) planů v tanku(klasický válcový na takovýto formát) vs. volání v miskách, popř. jiných samodoma vyrobených "vanách". Jde mi o to, jestli koupit tank, nebo si něco vyrobit(nebyl by problém), co bude z nějakých důvodů praktičtější něž tank. Volal jsem zatím pouze 13x18 v miskách, teď přemýšlím, jak budu dělat větší plany.

Má takovýto tank nějakou vyloženě negativní vlastnost? Má cenu něco vyrábět?

...předem dík...chino.

A co to bude za film - klasický jednostranná emulze, nebo snad oboustraně polévaný RTG film ? Podle toho se pak bude odvíjet i použitelnost tanků/respektive bubnů. Pak je také možnost použití nerezových rámečků a volat v hluboké nádobě podobně jako se zcitlivují desky při kolódiu.


  • 1

#405 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 December 2016 - 14:36:16

Vyvolavani takto velkych plachet nese radu uskali a zadna z metod neni schopna poskytnout stoprocentni vysledek. Nejmene defektu dle meho prinese vyvolavani ve valcich, pricemz duraz je nutne klast na maximalni "chaoticnost" michani. Polozit valec na obycejne "tocitko" a nechat jen tak samovolne rotovat v jednom smeru neni dobre. Idealni je "rotacne-kyvny pohyb" pricemz bych kladl duraz na slovo kyvny. Ja prvni minutu vyvolavam pouze v ruce, kdy s valcem rotuji a kyvam ve vodorovnem smeru. Pote jej polozim na "tocitko" a necham tocit. Cas od casu vezmu a rucne zaradim par kyvnych temp.

S prodluzujici se delkou volani se kyvani muze utlumit. Zcela zasadni je to ale v pocatecnich fazich vyvolavani.


  • 2

#406 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 9 December 2016 - 14:49:15

bourvil: U fotoimpexu mám poptané: Adox CHS 100 II (+ mám ještě nějaké Fomy100 / 24x30 které možná taky někdy nafotím?!)

Dají se někde sehnat takovéto velké plany, je nějaká nabídka na trhu?

 

jkcz: je mi jasné že to nebude úplně jednoduchá práce, ale to se časem nějak vychytá. Tank(válec) mi přijde jako dobré řešení, ale raději se ptám, takže díky za rady...


  • 0

#407 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 9 December 2016 - 15:30:24

Taky souhlasím, že nejjednodušší a zároveň nejefektnější jsou válce - ať už Jobo nebo i nějaká ta (samodomo) alternativa od BTZS trubek po oranžovou odpadotrubko kreativitu. Akorát může zlobit antihalačka, když se nebude chtít odmýt.

 

No a k planům, pokud je mi známo, tak největší standardně vyráběný formát je Fomapan 24x30. Větší by asi byli schopni nařezat ale je otázka, zda by to nebylo vázáno na nějaké větší množství...

 

Mohu se zeptat v čem by byly tokovéhle plachty exponovány?


  • 0

#408 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 9 December 2016 - 15:35:32

Vážený kolego, chino, na základě praktických testů, zaměřených na vyvolávání testovacích předloh s jednotnou densitou odraznosti v celé ploše snímku, lze odpovědně konstatovat, že Processor Jobo ATL-3 s rotačním bubnem pro formáty 20x24in jako jediný zaručí minimální odchylky v celé ploše formátu. Mimo rotačního reversního pohybu je vybaven excentry, které kolébavým pohybem přelévají lázeň v celé šíři vnitřního prostoru vyvolávacího bubnu. Není možné této rovnoměrnosti dosáhnout v misce, což měřící testy potvrdily. Pro obrazovou fotografii je tento závěr celkem nepodstatný, může se projevit jen v případě velkých světlých ploch ve celé šíři obrazového pole. Vývojka vytváří v bubnu jakousi vlnu, postupně smáčející povrch vyvolávaného fotomateriálu.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#409 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 9 December 2016 - 17:54:51

Jobo ATL je urcite dobra volba, ale ja zas tolko pohybu pri vyvolavani nepreferujem. Existuje tank od JOBA, kde sa naleju roztoky az po okraj a da sa aj standovat, mimo ATL samozrejme.

Plati, ze pre ploche filmy sa pouzivaju trosku odlisne vyvojky. Spomeniem iba T-Max Developer, ktory sa na ne nehodi a Kodak ponukal verziu T-Max Developer RS, v ktorom sa plany vyvolavat dali.

Zo vsetkych najradsej pouzivam HC-110 a rucne preklapanie.

Pokial ide o ATL vyvolavanie, i tu treba vyvojky vyberat. Za vsetky problematicke vyvojky spomeniem skupinu zavojujucich vyvojok, jediny vhodny kandidat je asi Pyrocat HD a odvodeniny.

Priatel vyvolava ploche filmy v miske 30x40 v Perceptole :) Ale on je TEN fotograf, ja som iba jeho kamos. Takze to robi dobre.


  • 1

#410 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 9 December 2016 - 19:27:37

Dobrý den všem. Chtěl bych se zeptat na rozdíly, resp. vaše názory na vyvolávání velkých(30x40, 40x50) planů v tanku(klasický válcový na takovýto formát) vs. volání v miskách, popř. jiných samodoma vyrobených "vanách". Jde mi o to, jestli koupit tank, nebo si něco vyrobit(nebyl by problém), co bude z nějakých důvodů praktičtější něž tank. Volal jsem zatím pouze 13x18 v miskách, teď přemýšlím, jak budu dělat větší plany.

Má takovýto tank nějakou vyloženě negativní vlastnost? Má cenu něco vyrábět?

...předem dík...chino.

 

volam vsetko (9x12, 13x18, 18x24, 24x30 a 30x40 cm)  miskach. u ortho filmoch je to velmi prijemna zalezitost, volam na oko.vf robim uz desatrocia, ale je to pre mna neskutocny, fantasticky zazitok vidiet, ako z nicoho sa vynori viditelna fotografia.

 

na pan filmy robim zriedkavo, tie sem tam tiez volam v miskach, ale podla moznosti radsej v tanku (na 9x12 bakelitovy DT500, na ostatne formaty hm tank, na 30x40cm nemam panchromaticky material).

 

da sa aj tak, aj onak. podla mna je to len otazka zvyku. osobne mam radsej misku, hlavne na vacsie formaty....


  • 1

#411 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 December 2016 - 15:13:23

Děkuji všem za cenné informace! Nejlepší bude vyzkoušet tank i misky, tank od Joba bych mohl mít od známého za velice přátelskou cenu, takže nejspíš vyzkouším tank a potom vyrobím i nějaké misky(nebude to nic složitého).

 

bourvil: fotku kamery jsem dával na vedlejší vláko o výrobě kazet(tuším).

 

jmpetzval: u orthochrom. negativů je možné při vyvolávání "svítit"?...nebo jsem to špatně pochopil?

 

Každopádně výhledově napíšu do Fomy ohledně velkých negativů, za zeptání nic nedám. Dokonce mi někdo říkal, že se ve Fomě domluvil a řežou mu pozitivní materiál také na míru, ale spíš bych se divil kdyby se šlo nějak domluvit, uvidím.


  • 0

#412 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 10 December 2016 - 20:00:28

jmpetzval: u orthochrom. negativů je možné při vyvolávání "svítit"?...nebo jsem to špatně pochopil?

Ano, červeně a šetrně. A ne jenom při vyvolávání, já třeba svítím červeně při malbě světlem, abych se nezabil, motaje se kolem modelky; mimochodem, červené světlo dokáže v tom případě udělat velmi příjemné ovzduší :)
 

Každopádně výhledově napíšu do Fomy ohledně velkých negativů, za zeptání nic nedám. Dokonce mi někdo říkal, že se ve Fomě domluvil a řežou mu pozitivní materiál také na míru, ale spíš bych se divil kdyby se šlo nějak domluvit, uvidím.

Prý po celých rolích, cca 10m2.


  • 1

#413 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 10 December 2016 - 21:09:39

 

 

jmpetzval: u orthochrom. negativů je možné při vyvolávání "svítit"?...nebo jsem to špatně pochopil?

 

 

 

ano chapete spravne. cervenym svetlom... odporucam odskusat pre kazdy druh filmu.

 

pouzivam rozne ortho filmy, od litho,rozne technicke az po modro- a zelenocitlive rtg fimy. zo vsetkych mam asi najradsej film Foma Medix XG , zial najvacsi rozmer maju 24x30 cm. Ale aspon za ludovu cenu cca 70 EUR za 100 ks. Tento rozmer maju aj Fomapan 100 za pomerne slusnu cenu (cca 120 EUR za 50 ks). 

 

Pasiasty pise dobre, tiez som otravoval Fomu za vacsie pan ci ortho (rtg) filmy, ani 30x40 cm nemaju, ale vyrobia, ked u nich objednam pomerne velke mnozstvo. A to sa mi neoplati. Skuste, co Vam povedia... aspon budeme vediet cerstve stanovisko Fomy na ULF filmy.

Na 30x40 cm mam este asi 45 ks neznamy davno davno expirovany ortho film, potom nic. Vo svete som nasiel vselico, ale pre mna dost draho. Ako negativ pouzivam aj rozne mg fotopapiere (nie je to bohvie co, ale daju sa z nich robit uspokojive kontakty), ale castejsie robim negativy sam na sklo emulziou Foma, alebo najradsej mokry kolodiovy procesom (kolodiovy negativ, alebo kolodiovy direktny pozitiv - ambrotypiu).

 

co sa tyka tankov skuste este pozriet Jobo 2850 (max. rozmer 40x50cm) , ale to urcite poznate...


  • 0

#414 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 11 December 2016 - 22:24:35

Koukám, že o negativech vlastně nic nevím, připadám si jako v první třídě. Díky za osvětu, vaše moudra budu ještě v budoucnu určitě potřebovat. Uvidím co se mi podaří sehnat za filmy, do Fomy výhledově napíšu určitě, budu vás zde informovat, ještě jednou DÍK všem!


  • 0

#415 Dany

Dany

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 13 December 2016 - 12:40:41

Ja valim v JOBO tancich ATL2000 masinkou ale obcas se objevi pruhy hlavne u hodne svetlých motivu. Trpi na to hlavne orto filmy ve spojeni s dlouhym voláním N+3 apod. Pro nekoho nesmysl, ja skoro nejdu pod N+1. Pokud mám extra motiv kde si nejsem jist provolanim delam take v miskach. Pokud by byl zajem zrovna davam pryc JOBODRUM 4551 ktery jsem mel na 24x30 ale uz delam jen 8x10 nebo 4x5 a tam si stacim s normalnim tankem.

 

Dobrá vyvojka na volani v ATL

XTOL 1:0 pri 1+1 a delsich volanich umi pruhovat

Pyrocat HD

Ultrafin Liguid

Prekavpive Rodinal ale musi byt ostry max 1+25 a nesmi byt malo vyvolavaci latky.

TMAX RS


  • 1

#416 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 30 August 2018 - 19:30:10

Ahoj, poprosím tu radši o radu, abych předešel problémům. Chystám se na první rotační volání planů 13x18 v tanku JOBO 2840 a chci se zeptat na optimální množství chemie - opravdu stačí těch uvedených 120 ml? Budu tam dávat 1 - 2 plany a budu to volat ručně. Jak jsem to tu pročet, budu první minutu tak napůl překlápět a pak to budu "válet po stole" a občas to trochu naklopím. Ty první dva plany jsem omylem podexponoval, tak mám v plánu nezkracovat dobu a volat to jako běžně kino, když překlápím, tzn. R09, 1:50, 9 min. Uvítám každou radu. Díky. 


  • 0

#417 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 August 2018 - 14:04:20

můžeš udělat exaktní zkoužku, místo víkem tank přiklopit a podržet nějakou destičku s těsněním-guma, cokoli a nalít 120 ml a podívat, sáhnout, jestli je tam hladina

podle mě stačí, když vývojka přes list přeběhne a spolehlivě ho smočí při každé otáčce

jestli to tam výrobce píše, tak při správném umístění planu to bude stačit

Přiložený soubor  tanktest.jpg   76.69K   4 Počet stažení

hlavně aby plany držely jak a kde mají

taky mám rotační tank, ale od doby výroby prvního krytého ležatého tanku mi tam leží, ale nedám

člověk nikdy neví :-)


  • 0

#418 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 August 2018 - 15:34:31

Objem vývojky pro rotační vyvolávání se udává pro barevné procesy a rotační pohyb po celou dobu vyvolávání zajistí pravidelné namáčení filmu v malém objemu chemikálie. Překlápění tedy není správná cesta, film nebude ponořen celý.

V případě černobílého procesu se může objevit nehomogenní vyvolání u některých kombinací vývojka/film ať už z důvodu malého objemu chemikálií, kdy film nemá dost času nasáknout vyvolávače, nebo kvůli samotné kinetice pohybu. 


  • 0

#419 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 31 August 2018 - 17:47:16

Díky za rady. Tu zkoušku jsem udělal - 120 ml mi přišlo hrozně málo, tak jsem dal 300 ml a myslím, že to je v pohodě - už jsem plany vyvolal, nakonec 8 min a jsou trochu převolané, ale ne nějak moc. Myslím, že napoprvé dobrý :)... Dával jsem dva plany proti sobě a v drážkách držely v pohodě, toho jsem se nejvíc bál... A tím překlápěním v počátcích vyvolávání jsem myslel spíš naklápění v rámci koulení :) 


  • 0

#420 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 February 2020 - 11:39:17

Narazil jsem na tuhle variantu     https://www.speedgra...519fd0-50857473


  • 0

#421 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 1 January 2021 - 23:10:47

Při sosání informací jak vyvolat 6,5x9 plany a hledání tanků a cívek sem narazil na toto. S poštovným a clem to na nějaký peníze přijde, je to ale zajímavá věc do komory na vyvolávání planů, např. 6 kusů 6,5x9, 9x12, 4x5, 3x4, 2x3 nebo po 2 kusech 8x10 a jiné do Paterson a Jobo tanků. Plus nabízej i jinej sortiment, stojí za prozkoumání.

 

https://20thcenturyc...lm-reels?page=1


  • 0

#422 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 2 January 2021 - 09:58:07

V minulosti som niečo podobné skúsil, mal som to vytlačené na 3D tlačiarni. Volal som rotačne. Hlavný problém bol ten, že ten držiak v strede planu nejak víril vývojku a vytvoril tam takmer vždy inak vyvolanú oblasť... Plany 6,5x9 a 9x12 teraz volám rotačne v JOBO veľkom tanku ( séria 25xx) a v originálnej cievke od JOBO 2509n. Bez problému.  


  • 0

#423 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 2 January 2021 - 20:12:58

S formátem 9x12 se učím fotit... a samo si i zpracovávám.....od prvního debaklu kdy jsem plan ohlala do dvou gumiček a vložila do Plastimatky se středovým trnem.... Po dnešní vyvolávání v miskách.... také koukám po komfortnějším řešení.

 

Nápad upravit plastimatku už tady byl...tuším že už se něco vyrábělo....možná by to pro ruční vyvolání bylo dostačující.

 

Nicméně mám chvíli čas 3D modelování u mne je rutinní záležitostí zkusím nad tím popřemýšlet.

 

ještě jsem našla toto:

 

https://www.firstcal...nk-system/p7175

 

kupovat v té ceně o tom bych nepřemýšlela.....ale vytvořit si ještě něco jednoduššího na 4x plan by se mi líbilo

s rozumnými náklady výroby.


  • 0

#424 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 2 January 2021 - 21:05:48

prajem Vam stastny novy rok .)

 

sam radsej vyvolavam v miske aj  mensie formaty, nielen ULF.  je to pracnejsi sposob, ale aj v tom vidim zmysel vf fotografie, ze nielen individualne exponujeme, ale aj volame kazdy snimok. vacsinou pouzivam ortho filmy, a volam ich na oko. ba, aj pan filmy casto vyvolavam v miske... o kazdej fotografie robim poznamky (vlastne od prvej myslienky... svetelne podmienky, kontrast sceny, namerana expozicia, skutocne expozicne parametre, atd.) a volam ich podla toho, aky negativ potrebujem dosiahnut.

 

pripustam ale, ze aj do tanku sa da dat len jeden list... na menise formaty pouzivam stary, ale dobre pozitelny univerzalny tank s nastavitelnymi drziakmi pre formaty 6x9cm, 9x12cm, 4x5" a 10x15cm - samozrejme aj pre netypicke a nie celkom bezne formaty - na niekolko listov (max. 12). docela mam rad tento tank, ma ale asi jedinu nevyhodu v tom, ze sa neda s nim otacat,.. lebo nie je vodotesny (agitaciu treba riesit inym smerom).

 

 

vftank01.jpg   vftank02.jpg

 

 

take a podobne tanky na mensie formaty su dostupne napr. :

 

https://www.ebay.com...oping tank 9x12

https://www.ebay.com...dsAAOSwlAdfwwym

https://www.ebay.com...lcAAOSwMz5f5sqK

 

 

 

.


  • 1

#425 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 2 January 2021 - 21:37:06

@jmpetzval: Omlouvám se za dotaz mimo topic vlákna, ale můžu se zeptat, jaké ortho filmy používáte a jak je voláte? Chtěl bych to zkusit, mj. abych mohl volat "na oko", jak píšete. Zatím jsem narazil na Ilford Ortho Plus a nebo Arista Ortho Litho. Ta Arista má podle komentářů hodně tenkou podložku (to by asi ničemu nevadilo) a hodně lidí má problém ji vyvolat tak, aby to dalo pěkné polotóny.

 

K tématu vlákna: taky s VF začínám a volám v miskách. Zkusil jsem nedávno postup podle Ansela Adamse, jak volat hromádku 6 negativů na sobě a postupně je překládat (první je otočený o 180° a proto se pozná po hmatu), ale výsledek nebyl ideální. Asi to vyžaduje o dost víc zručnosti, než jakou mám, aby se nic nepoškrábalo, vše bylo rovnoměrné, časy přesné, atd. Takže aspoň pro zatím zpět k metodě po jednom, max. 2 vedle sebe ve větší misce.


  • 0

#426 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 2 January 2021 - 21:39:36

mea culpa, už vidím odpověd výše. Bohužel mám už půl roku zaplaceno, ale bez mašličky, takže to po sobě nemohu smazat.


  • 0

#427 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 January 2021 - 22:26:54

dovolím si připomenout můj nápad s krytou miskou, která umožní výměnu lázní hadičkou při běžném osvětlení v komoře, pouze jednou jsem plan v drátěném držáku přendával z misky do misky potmě - to mi nešlo a hned jsem řešil výrobkem z nerezového plechu

 

jednoduché a funkční řešení pro volání "v misce" ovšem při světle

nasadit a zafixovat hadičku, aby lázeň nevytekla

nalít přednamáčecí vodu

zhasnout

vložit plan a přikrýt víkem

rozsvítit

hadička a trychtýř, háček na polohování hadičky, aby držela nad hladinou - domyslíte si snadno

na jeden plan 10x15 asi do 150 ml lázní

při výměně lázní se vezme tank do ruky a nakloní se a nechá hadičkou vytéct, pak se položí a trychtýřem se naleje lázeň další

Přiložený soubor  tank 10x15.jpg   120.19K   4 Počet stažení


  • 0

#428 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 January 2021 - 01:17:42

S formátem 9x12 se učím fotit... a samo si i zpracovávám.....od prvního debaklu kdy jsem plan ohlala do dvou gumiček a vložila do Plastimatky se středovým trnem.... Po dnešní vyvolávání v miskách.... také koukám po komfortnějším řešení.

 

Nápad upravit plastimatku už tady byl...tuším že už se něco vyrábělo....možná by to pro ruční vyvolání bylo dostačující.

 

Nicméně mám chvíli čas 3D modelování u mne je rutinní záležitostí zkusím nad tím popřemýšlet.

 

ještě jsem našla toto:

 

https://www.firstcal...nk-system/p7175

 

kupovat v té ceně o tom bych nepřemýšlela.....ale vytvořit si ještě něco jednoduššího na 4x plan by se mi líbilo

s rozumnými náklady výroby.

Taky se učím s plany 4*5. Moje pokusy: 

 

Gumičkování - nic moc, zbytky antihalačky pod gumičkama jsem musel odmývat štětcem v disiřičitanu a znovu prát. Nekomfortní.

Překládání v misce metoda "balíček karet" - škrábance a celkově nepohodlná metoda. Nebrat.

Zarážky v plastimatce - na 2 plany pohoda, ale pomalé. Pokud se smíříš s prací po 2 lístkách, tak OK, normálně vyvoláváš. Jen nezapomenou na trn.

Jobo 2520 s cívkou 2509n - Děkuji Ježíšku! Finální řešení. Grif na zakládání se dá rychle naučit, 6 planů najednou, možno i rotačně. Dál neexperimentuju a po 30ti letech s Plastimatkama dokupuju cívky a kaskádu a měním vývojnici.

 

A co zkusit něco takového https://www.befoto.c...nku-paterson-3/   

Nedávno jsem to měl v ruce (výlisek, ne tisk) a působilo to překvapivě festovně, šetrné překlápění to snese. Namodelovat nějaký držák pro plastimatku by mělo jít, vnitřní výšku má 100mm. Ale modelovat neumím (btw. není někde seznamovací kurs tisku pro samouky?), o chování tiskových materiálů v chemikáliích nemám tušení. Snad nějaký ty pro tisk z kapaliny by to měly vydržet.


  • 0

#429 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 3 January 2021 - 02:43:03

Alternativa k těm cívkám Paterson (taky do tanku Paterson) i pro jiné formáty než 4x5": https://schwarzweiss...century-camera/

(Náhodně nalezeno při objednávce skleněných desek.)


  • 0

#430 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 3 January 2021 - 10:01:36

HP combi tank je tiez multiformatove riesenie


  • 0

#431 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 3 January 2021 - 13:03:21

ano, prepacte, moja formulacia nebola presna. pod pojmom "ortho filmy" som kvoli zjednoduchseniu myslel aj ine filmy (rtg, lito, technicke,atd.), ktore su malo citlive na cervene spektrum a su podobne, ale principialne nie su ortho filmy. 
z ortho filmov pouzivam Ilford Ortho Plus a z rtg filmov pouzivam Fomu Medix a Agfu CP, od 9x12 do 30x40cm a volam ich v porcelanovej alebo umelohmotnej miske (na dno umhmot. misky davam  sklenenu dosku).
 
.

 

 

@jmpetzval: Omlouvám se za dotaz mimo topic vlákna, ale můžu se zeptat, jaké ortho filmy používáte a jak je voláte? Chtěl bych to zkusit, mj. abych mohl volat "na oko", jak píšete. Zatím jsem narazil na Ilford Ortho Plus a nebo Arista Ortho Litho. Ta Arista má podle komentářů hodně tenkou podložku (to by asi ničemu nevadilo) a hodně lidí má problém ji vyvolat tak, aby to dalo pěkné polotóny.

 

K tématu vlákna: taky s VF začínám a volám v miskách. Zkusil jsem nedávno postup podle Ansela Adamse, jak volat hromádku 6 negativů na sobě a postupně je překládat (první je otočený o 180° a proto se pozná po hmatu), ale výsledek nebyl ideální. Asi to vyžaduje o dost víc zručnosti, než jakou mám, aby se nic nepoškrábalo, vše bylo rovnoměrné, časy přesné, atd. Takže aspoň pro zatím zpět k metodě po jednom, max. 2 vedle sebe ve větší misce.


  • 0

#432 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 January 2021 - 13:37:17

.............................

z ortho filmov pouzivam Ilford Ortho Plus a z rtg filmov pouzivam Fomu Medix a Agfu CP, od 9x12 do 30x40cm a volam ich v porcelanovej alebo umelohmotnej miske (na dno umhmot. misky davam  sklenenu dosku).
 
 

Zkušenost s tou skleněnou deskou na dno je tedy s ohledem na jinak značnou náchylnost poškrábání citlivé vrstvy dobrá ?  Děkuji.


  • 0

#433 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 3 January 2021 - 14:02:10

Alternativa k těm cívkám Paterson (taky do tanku Paterson) i pro jiné formáty než 4x5": https://schwarzweiss...century-camera/

(Náhodně nalezeno při objednávce skleněných desek.)

Narazil na podobné cívky pro tanky Jobo. Zejména mne zaujaly typy pro rozměr negativu 5x7" a 8x10" pro tanky Jobo řady 25xx a 28xx. A navíc je to z Francie, čímž nám odpadá clo a DPH. 

https://www.ebay.com...=p2047675.l2562


  • 0

#434 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 3 January 2021 - 14:14:05

skusenost je velmi dobra. pouzivat sklo do novsich plastovych misiek s neplochym dnom je jednoducho nutnost.  

 

su velmi dobre sklenene alebo porcelanove misky. ich pouzivanie u 9x12 je v pohode, u 30x40 uz je trosku problem...

 

 

 

 

.............................

z ortho filmov pouzivam Ilford Ortho Plus a z rtg filmov pouzivam Fomu Medix a Agfu CP, od 9x12 do 30x40cm a volam ich v porcelanovej alebo umelohmotnej miske (na dno umhmot. misky davam  sklenenu dosku).
 
 

Zkušenost s tou skleněnou deskou na dno je tedy s ohledem na jinak značnou náchylnost poškrábání citlivé vrstvy dobrá ?  Děkuji.

 


  • 0

#435 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 January 2021 - 14:31:33

Mel jsem kdysi ten americky FR Corp. tank, ale nemel jsem s nim dobre zkusenosti co se tyce rovnomernosti provolani filmu. Nemoznost preklapeni z toho pro me delala nepouzitelny system, ze ktereho lezly zpravidla fakt hnusne vysledky. Za sebe bych ten tank opravdu nedoporucil.

 

Mozna k nemu existuje nejaka finta ucinne agitace nebo nejake specialni redeni vyvojky. Mozna by pomohlo misto kvedlani vyvojku po minute vzdy vylit a znova nalit..?? tezko rict :/

Přiložený soubor (y)


  • 0

#436 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 3 January 2021 - 15:50:18

No, to druhý spíš vypadá jako proužková zkouška abych pravdu řekl.
  • 0

#437 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 January 2021 - 17:51:49

No, to druhý spíš vypadá jako proužková zkouška abych pravdu řekl.

No, a já bych řekl, že se lidem posmíváš. Nedělej to, není to hezké!


  • -2

#438 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 3 January 2021 - 17:57:49

chapem. ja ale taku skusenost som nikdy nemal s tym tankom. a to uz pouzivam asi patnast rokov. ale dakujem za Vas postrech.

 

 

Mel jsem kdysi ten americky FR Corp. tank, ale nemel jsem s nim dobre zkusenosti co se tyce rovnomernosti provolani filmu. Nemoznost preklapeni z toho pro me delala nepouzitelny system, ze ktereho lezly zpravidla fakt hnusne vysledky. Za sebe bych ten tank opravdu nedoporucil.

 

Mozna k nemu existuje nejaka finta ucinne agitace nebo nejake specialni redeni vyvojky. Mozna by pomohlo misto kvedlani vyvojku po minute vzdy vylit a znova nalit..?? tezko rict :/


  • 0

#439 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 3 January 2021 - 18:16:17

 

No, to druhý spíš vypadá jako proužková zkouška abych pravdu řekl.

No, a já bych řekl, že se lidem posmíváš. Nedělej to, není to hezké!

 

 

No, já bych spíš řekl že z Vaší strany došlo k nepochopení. Kolega Hypnogen si postěžoval na určitý vyvolávací tank který mu špatně a NEROVNOMĚRNĚ vyvolal plan filmy a sám napsal že výsledky jsou hnusné, což doložil dvěmi přiloženými scany. Moje reakce o tom že jeden z nich vypadá jako proužková zkouška je jenom potvrzení že to opravdu nevypadá dobře, něco ve smyslu 'máš pravdu, je to opravdu nerovnoměrné'. Posmívám se leda tak tomu vyvolávacímu tanku, ne Hypnogenovi. Opravdu je potřeba to takhle sáhodlouze vysvětlovat?


  • 0

#440 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 January 2021 - 18:23:59

Netřeba, stačí si vzpomenout na tvou hloupou reakci na Jezevce. Polepši se, není ještě vše ztraceno!


  • -1

#441 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 January 2021 - 18:45:47

 

No, to druhý spíš vypadá jako proužková zkouška abych pravdu řekl.

No, a já bych řekl, že se lidem posmíváš. Nedělej to, není to hezké!

 

 

V pohodě. Necítím z toho žluč :D

 

 

chapem. ja ale taku skusenost som nikdy nemal s tym tankom. a to uz pouzivam asi patnast rokov. ale dakujem za Vas postrech.

 

 

Mel jsem kdysi ten americky FR Corp. tank, ale nemel jsem s nim dobre zkusenosti co se tyce rovnomernosti provolani filmu. Nemoznost preklapeni z toho pro me delala nepouzitelny system, ze ktereho lezly zpravidla fakt hnusne vysledky. Za sebe bych ten tank opravdu nedoporucil.

 

Mozna k nemu existuje nejaka finta ucinne agitace nebo nejake specialni redeni vyvojky. Mozna by pomohlo misto kvedlani vyvojku po minute vzdy vylit a znova nalit..?? tezko rict :/

 

 

Možná na to máte nějaký special grif/techniku agitace.. ale já z toho byl prostě nešťastný a raději se vrátil ke gumičkám v platimatce. Dnes už mám teda Jobo no.

Musím ale uznat, že se do něj vešla hromada listů (snad 10 nebo 12 ks).. a docela se mi líbilo řešení zakládání těch planů. Byl na to takový "zakladač", kterým se vždy zajelo do příslušné (další prázdné) drážky a přes jeho štěrbinu se plan do drážky vložil.. to mi přišlo super. Ale na vašich fotkách ten element nevidím.


  • 1

#442 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 3 January 2021 - 19:25:08

Netřeba, stačí si vzpomenout na tvou hloupou reakci na Jezevce. Polepši se, není ještě vše ztraceno!

 

Prokristapána  :roll:  Tady je někdo papežtější než papež, hádám že za komunismu bylo líp když byla nějaká ta funkce ve straně a člověk mohl komandovat, že ano? Kdeže ty časy jsou. To už je druhý příkaz během pár minut od Vás ke mě, já jsem si to myslel že se jedná o pokračování 'Prodej zvětšenin neznámých autorů?' a Vaše zasednutí na mne. Můj příspěvek ohledně proužkové zkoušky jste evidentně nepochopil a obratem vypálil útočnou reakci aniž byste si to pořádně přečet a pochopil obsah. Není jediný důvod proč bych se posmíval Hypnogenovi, je úplně někde jinde. Nedalo mi to a zvědavosti jsem si pročetl Vaše příspěvky na tomto fóru a dost jich je pěkně arogantních a někteří si toho všimli, akorát to pokračuje. Já to ukončím s tím že se Vašimi příkazy ani náhodou nehodlám řídit  :P


  • 0

#443 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 January 2021 - 19:39:20

Klid, chlapče. Pleteš si pojmy s dojmy. Řiď se příkazy své paní, takto nikdy neprohloupíš.


  • -3

#444 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 3 January 2021 - 20:07:42

https://m.youtube.co...h?v=9RWxPUgP2K0
  • 1

#445 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 3 January 2021 - 20:53:19

Klid, chlapče. Pleteš si pojmy s dojmy. Řiď se příkazy své paní, takto nikdy neprohloupíš.

 

Jasný dědku. Možná by to chtělo dát si na chvíli voraz a psát příspěvky s čistou hlavou.

 

UnnaturalUnselfishIberianemeraldlizard-s


  • -2

#446 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 January 2021 - 21:15:17

Ty mi ale dáváš, teď usilovně špekuluji, na jaké mentální úrovni si ustrnul. Postpuberta?


  • -2

#447 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 3 January 2021 - 21:20:15

Ou, teď ste mi šlápl na kuří oko. Marně přemýšlím, jakou funkci a hodnost ste měl ve straně za komárů.?


  • -4

#448 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 January 2021 - 21:37:34

Patriote, nepruď.

Je to offtopic.


  • 3

#449 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 January 2021 - 21:51:43

Ou, teď ste mi šlápl na kuří oko. Marně přemýšlím, jakou funkci a hodnost ste měl ve straně za komárů.?

Přece disident, hlupáčku!


  • -2

#450 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 January 2021 - 21:54:19

Patriote, nepruď.

Je to offtopic.

Provedu!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních