Přejít na obsah


Fotka

Foma NEOBROM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 jenda

jenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 April 2008 - 08:05:49

Ahoj,

přišel jsem ke dvěma krabicím starších papírů Neobrom, protože ale netemničim nijak extra dlouho, tak nevim co je to zač. Konkrétně jsou popsaný jako Neobrom, polokarton, extra bílý. Předpokládám že je to obdoba Fomabromu, Je to tak??

Dík Jenda
  • 1

#2 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 April 2008 - 08:58:27

Jeníku, s tým Neobromem ti moc teho neřeknu, ale podělím se o svoje zkušenosti. Je to už nejaká chvilka cosem vyhrabal propadlý neobrom 10x15 co na něho dělal eště můj tatik, nekdy koncem 80-tých let. Tož tento mytroš byl skorem 20 roku za horizontem, ale tož sem si tak ve slabučkej chvilce a asi po nekolika štamprlách slivovice řekl, že na něho nahňápu kontakty bo spěšej takové malé zvětšeninky ze 6x7 na cca 10xcosi. Bylo gardace normal a tož sem vydělat ze šuplíku ty plastové bazmeky co sa tým kočíruje ta gradaca.
Udělal sem pár tych osvitů na tento matroš a ejhle. Čučel sem na to jak právě vyoraná myš, bo ně překvapilo to tonálné bohatství aj s tů široků škálů kudrlinek šedých. Říkal sem si, že bych na takový matroš aj rád dělal. No a zanedlúcho sem kúpil v dražbě 200 tychto papírů 24x30 za 400 Kč. propdalých nekdy okolo 1994 l.p. . Nu uvidím eslivá budu pracoavt podobně. Pokud né, tož sem vyhodil oknem 400 Kč+ poštovné.

Jinak ně ten papír překvapil relativně tenkú, barytovanú podložků, tada porovníním z dnešní fomabromem.
  • 0

#3 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 April 2008 - 13:23:48

Fomy Neobrom byly papíry nejlepší kvality a z mé zkušnosti právě normální gradace měla nejlepší na podání polotónů. Vráběly se v kartonu a polokartonu a když se při sušení nepřilepily na plech (což se stalo málokdy) měly i nádherný lesk.
Byly ale rozdíly v kvalitě jednotlivých emulzí, zažil jsem várku (80. léta), která byla nenapravitelně šedá ve stínech, ať jsem dělal, co jsem dělal - a to i v hodně kontrastní vývojce N 113.
Neobromy se s úspěchem prodávaly (zřejmě s přísnější kontrolou výroby) také v kapitalistické cizině - vzpomínám si, jak jeden známý chtěl ve Švýcarsku nejlepší kvalitu čb papírů a byly mu nabídnuty právě Neobromy.
Mimo kvality Neobrom se prodávala Brom Extra a Brom - ta byla nejhorší.
_________________
Meriamon
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 April 2008 - 13:26:41

spolu s brněnskou neoverou to byly, právě i s vohledem na to co psal meriamon, ve svý době tušimže jediný papíry vhodný i na kontaktní kopírování

notorius: už sem to máznul 8-O
  • 0

#5 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 June 2008 - 10:37:39

Byly ale rozdíly v kvalitě jednotlivých emulzí, zažil jsem várku (80. léta), která byla nenapravitelně šedá ve stínech, ať jsem dělal, co jsem dělal - a to i v hodně kontrastní vývojce N 113.
_________________
Meriamon


Ani nevíš jak jsi mne touto větou potěšil, já v té době zrovna začínal a vycházely mi hrozné šedivky. Když ty samé fotky udělám z tehdejších negativu na dnešní papír, tak jsou z toho dívatelné (alespoň z hlediska kontrastu) kousky. Z loňského Mesiace fotografie v Bratislavě a z výstavy "Stratené roky" jsem pochopil, že chyba tenkrát nebyla jenom u mne, že ta šedivost musela být papírama. Halt byla tenkrát taková šedivá doba.
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 26 April 2013 - 22:27:06

Tu by som rád ešte upozornil na jeden detail: tieto papiere niesli meno po brnenskej fotografickej firme Neobrom, ktorá vznikla ešte za prvej ČSR. Počas totality túto továreň pričlenili k podniku Fotochema n.p. ako závod Brno. Neobrom už v čase 30. rokov patril medzi skutočnú elitu a v oblasti fotopapiera toho dokázali viac, než Foma. Neviem, kde sa robili papiere Brom a Brom Extra, možno to tiež bolo v Brne, ich kvalita už však bola kdesi úplne inde. Po roku 1990 sa firma Neobrom Brno opäť osamostatnila a Neobrom (ako výrobok) si ponechali vo svojom výrobnom programe. Okrem toho bežala aj výroba RC papiera Neospeed. Foma tak musela nanovo spúšťať výrobu v Hradci. Neobrom s.r.o. niekoľko rokov používal ešte fomacké obaly, na ktorých bolo prelepované logo Foma, až v neskoršom období začali baliť materiál do svojich krabičiek. Foma medzičasom zastavila výrobu farebných papierov a začala výrobu svojich nových papierov Fomaspeed, Fomabrom a ďalších. Ale to mohlo byť až okolo roku 92 - 93, pretože z týchto rokov som videl len fotopapiere s hlavičkou Neobrom. Nakoniec (a na škodu) Neobrom s.r.o. zkrachovala, čo bolo asi v roku 2003. Pokiaľ má niekto lepšie informácie, nech ma opraví. Ja som na papiere Neobrom robil najradšej, kvalitou sa dosť podobali ešte lepším Forte papierom a polokartonová podložka sa dnes už len tak nevidí. Je ale pravda, že nie každá várka sa vydarila a najmä u starších kusov je riziko závoja či iných defektov značné.
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 27 April 2013 - 10:55:13

Oni přežívali tak dlouho? Mám nějaké jejich papíry s expirací 1996 a v jejich obalu, ale je to asi ta zlá várka. To mohli mít i nějaké internetové stránky už tehdy, což? Zajímal by mne jejich sortiment ke konci existence.
  • 0

#8 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 April 2013 - 11:40:37

Tož ľudia z Brna by mohli vedieť. Ja som si na google street view dal ich adresu, ale zaviedlo ma to kdesi medzi byty, takže po továrni ani stopy. Ale za tie roky to už mohol niekto prestavať. Internetové stránky netuším či mali. Ja mám papier s expiráciou 97, ešte som ho neskúšal, staršie kusy z roku 92/93 už majú pomerne silný závoj, povedal by som, že je silnejší, než na neobromoch z roku 87. Forte je úplne úžasné.
  • 0

#9 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 30 April 2013 - 23:10:53

s tým závojom je to zaujímavé. Papiere Neobrom 1125 exp. 9/93 - žiadny závoj. Papiere Neobrom 2111 exp. 3/94 pomerne silný šedý závoj. Papiere 2111, ale gradácia C (predchádzajúce boli N) prakticky nepoužiteľné a nezaberá ani benztriazol a špeciálne vývojky.
  • 0

#10 irisos

irisos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 57

Publikováno 2 June 2013 - 21:27:24

nechcem ta odradit ale papiere neobrom boli dobre vtedy ked boli cerstve/po mechanickej stranke sa mi zdali lepsie nez forte/ale presle niekolko rokov boli sede zavojovane skoda casu narozdiel od fomaspeedu alebo forte bromofort tie su dobre aj po rokoch.
  • 0

#11 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 June 2013 - 22:49:49

dosť závisí od emulzného čísla. Jednoducho - niekedy sa podarilo vyrobiť trvanlivejšiu emulziu, ako inokedy. Forte sú OK aj po 20 rokoch, to je fakt ;)
  • 0

#12 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 June 2019 - 13:13:20

dostal som sa za smiesnu cenu k 500ks neobrom 13x18 tvrdy a 500ks ultratvrdy...na co by sa dali vyuzit ? pripadne nejake typy ako s nimi pracovat, pouzivam bezne fomaspeed normalnej gradacie a tvrdu ci mekku len vynimocne
  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 6 June 2019 - 14:03:29

...na co by sa dali vyuzit ? pripadne nejake typy ako s nimi pracovat, pouzivam bezne fomaspeed normalnej gradacie a tvrdu ci mekku len vynimocne

Využít se dají na zvětšování,  pokud  nebudou  už přestárlé, blbě skladované a  silně závojující.   Na zvětšení z "vyblitých", nekontrastních a slabých negativů ideální.

Možná to nebude tragédie,  tvrdé a ultratvrdé papíry nejsou tak  cimprlich, nezávojují tak silně jako  normální a měkké papíry.

Pozor na  barvu  a intenzitu bezpečnostního osvětlení.

ještě tři dovětky:  

- tyto papíry  jsou  velmi podstatně méně citlivé než  současné MG RC papíry,  tak se nediv délce  osvitu,  než ti z toho něco poleze.  Vyvolávat  2 minuty při 20st.,   Pozor na  vyšší teplotu vývojky (což je beztrestné u MG RC papírů).

- pokud  máš  povrch  lesk  (karton 1111 či polokarton 2111),  tak  ideální  je  leštit je  v  elektrické leštičce  s dokonalým chromovaným plechem.  Ostatní povrchy  běžně  sušit  a poté  lisovat,  až jsou rovné a rovné zůstanou. 

- pokud  ti  v  běžné pozitivní vývojce (konfekce, na kterou jsi zvyklý),   budou závojovat,   lze si nouzově pomoci  přidáním KBr  v dávce až 5g/l pracovního roztoku vývojky,   nebo  benztriazolu,  netrobenzimidazolu nebo mercaptobenztriazolu  v  dávce  až do  0,2g/l vývojky.  Pokud  i tak budou závojovat,   lze zkusit  namíchat si  speciální vývojku pro  přestárlé, šednoucí a závojující papíry  -  pár  receptů  tu  na TK najdeš,  jinak  googlit,  některé recepty jsou účinné více, některé méně,   chce to hodně času a trpělivosti. 

 

Ať se ti  zadaří,  držím palce!


  • 0

#14 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 June 2019 - 10:33:56

Ha zrovna vcera sem testoval v komore prosle a stare papiry...vyhral sem nejakou aukci kvuli papirum co sou uz neska nedostupne (532) a tohle k tomu bylo navic jako "darek"

 

vsechno bromy zadne RCcka ale..

 

- Neobrom / polokarton / tvrdy / lesk - exp. cca 1988

- Foma Dokument / Tvrdy - exp. cca 1992 

 

jeste sem se nedostal k Neotone N 1311 / lesk - exp. 1983

 

Kazdopadne doporucuji si precist ty Koblicovy metody na stare matrose....a budes se divit... sam mam doma ty stare stribrne FOMY ( byla to normalni az specialni gradace ) a leze to hezky! :)


  • 0

#15 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 June 2019 - 10:34:50

ale nejvetsi drzak je FORTE extra hard...to vi aj jirinol... nebyt toho polokartonu tak je to pecka


  • 0

#16 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 7 June 2019 - 20:23:09

matobabetak: nepotkali jsme se dnes na Svarforum?


  • 0

#17 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 7 June 2019 - 20:33:14

feromarcin: Továrna Neobrom na Sekaninově ulici byla skutečně r. 2003 zbourána, dnes na místě stojí obytný kvádr.

http://www.zanikleob....php?obec=26739

https://mapy.cz/turi...addr&id=8904384


  • 0

#18 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 June 2019 - 13:01:30

moze byt chodim aj tam :)
  • 0

#19 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 25 February 2024 - 22:05:33

1934

Přiložený soubor (y)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních