Přejít na obsah


Fotka

Fomatone 542 Chamois v Fomatone PW


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 duben 2008 - 07:20:12

Včera jsem se nachystal zvětšování na tento papír. Rozdělal jsem si vývojku Fomatol PW a osvítil zkoušku. Z přechozích zkušeností vím, ža jsou nutné delší expozice - ale nic. Přidal jsem dvojnásobek - zase nic nevylezlo. Začalo mně to být divné a rozsvítil jsem normální světlo - a zase nic, teprve asi po deseti minutách vylezlo něco světle hnědého.
PW jsem tedy zaměnil za Ilford Multigrade a papír začal makat normálně, až na tón hnědi, který se dost odlišuje od vývojky od Fomy.
Máte s touto vývojkou někdo zkušenosti - myslím v tom směru, že by měla začít pracovat až po nějaké době po rozpuštění (druhý den ... ) ?
  • 0

#2 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 07:29:51

Kdysi jsem jí zkoušel,je to pár let a hned mě překvapilo,jak strašně dlouho jí trvá vyolávání. Taky Ten Fomaton MG, mezi něž 542 patří, chce dost svítit, mnohem víc než fomabrom.
  • 0

#3 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 duben 2008 - 08:08:43

To já vím, v Multigrade jsem exponovall 10 minut a fotka vylézala 4-6 minut, ale v té čerstvé PW prostě nic - a to i na papíře osvíceném žárovkovým světlem.
  • 0

#4 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 duben 2008 - 08:21:46

mám ji taky,- ještě nerozdělanou, mohl by mi někdo prosím říct jak asi dlouho zazátkovaná vydrží?
přece jen je k použití jen občas.
dik
...a prosím o přesun do vláken pozitivního procesu :lol:

edit Notorius: přesunuto.
  • 0

#5 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 08:24:44

Na nějakou rozbíhací dobu,než vůbec začne fungovat si nevzpomínám.
Jinak je to možné, stává se to u mnoha chemických reakcí, říká se tomu autokatalýza. Vznikající produkty katalizují reakci. Vždyť mnozí fotografové vědí, že trochu odleželá vývojka, nebo použitá vývojka je lepší než čerstvá. Já třeba do čerstvé vývojky nalejvám trošku té staré, pokud ji chci hned po namíchání používat.
  • 0

#6 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 duben 2008 - 08:32:58

Mám sice jednu krabičku Fomatolu PW , ale nějak mě jeho použití po přečtení různých názorů na webu přešlo (hlavně z důvodu, že prý jsou výsledné obrázky lehce do zelena, a to já nechci - ověřeno samo nemám).
Ale chystám se na použití oteplující vývojky od Ilfordu - akorát pořád čekám, až ta namíchaná obyč Ilford Multigrade přestane makat, a ona jak na potvoru pořád maká a maká, jako kdyby jí šlo o život :lol:

Nemáte náhodou zkušenosti s oteplující vývojkou od Tetenalu, ve srovnání třeba s Ilforďáckou Warmtone?
  • 0

#7 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 duben 2008 - 08:33:38

Asi to tak bude. Odpoledne zkusím zase osvícený papír a o výsledku dám vědět.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2008 - 08:36:46

Hoj,

tomuhle popiru hodne moc pomuze flashing. Vrele doporucuju.
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 duben 2008 - 08:51:22

Stalo se mi to samé, PW mi prostě nevyvolávalo. Dál už jsem to však neřešil a nalil klasiku...
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 9 duben 2008 - 08:52:07

Fomatol PW jsem zkoušel, ale na Fomatony MG classic. Osvit u 24x30cm řádově minuty (jedna až dvě), tenkrát jsem měl ještě ne úplně vyrovnanou produkci filmů, takže často dvojí filtrace, což to dost prodlužovalo :lol:.

Vyvolával jsem asi 4 minuty a nebylo to špatné, černou ale umím i černější, jako celek je to do hněda/sépie a to od bílé po černou, zelenavý nádech mohou dávat Fomatony MG s některými neutrálními vývojkami, tahle vývojka je ale výrazně oteplující.

Spíš než že by bylo potřeba vývojku nechat "uležet" jsem zaznamenal až neskutečnou rychlost s jako se kazí. Stačilo udělat pár fotek a už to nebylo ono, černá se nekonala a když jsem to zkusil ve vývojce potrápit, tak to akorát zešedlo a černá se neprohloubila. Pracoval jsem prakticky okamžitě po namíchání, použitá vývojka nevydrží prakticky ani do druhého dne, jak nepoužitá si nevybavuju.
  • 0

#11 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 13:21:33

Taky doporučuji PW jako vývojku jednoho večera. Ten tón je krásnej, ale druhej den ho už vývojka nedělá a nemá tak drahá vývojka smysl.

Lehce zelenkavej tón mi dává kombinace Multigrade a Fomatone. Schválně přilévám trochu čerstvého Multigrade i když by nebylo třeba, abych ten tón měl. Měl jsem ty fotky (nudle) na srazu a myslím, že si toho ani nikdo nevšiml.

Těm dlouhejm časům jsem pomohl užitím čočkovité reflektorové žárovky. Pokud máte kondenzor, tak jdete i na 1/5 času. Na Magnitaru jsem teď opačnej problém řešil stmívačem.
  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 duben 2008 - 14:30:57

je to tak, zeleny nadech fomatonu 131 dela cerstvy ilfordi multigrade. pw mam doma nejakou na zkousku, ale jeste jsem se k tomu nedostal. popravde receno, vzhledem k trvanlivosti a cene pw to radeji vymacham v selenu.
  • 0

#13 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2008 - 20:09:40

A ake riedenie ste pouzil ja som nemal problem s tym ze by nevyvolavala ae casy vyvolavania pri riedeni 1:3 su dost dlhe.
  • 0

#14 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 9 duben 2008 - 20:14:18

Já bych taky řekl, stejně jako Jkcz, že ten selen je lepší volba, nebo udělat tmavší vybělit a........ thiomočovinu.
  • 0

#15 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 15:06:09

Fomatone 131 je i v GDL zelená (předtím jsem zkoušel Amaloco). Je nějaká vývojka kromě údajné PW od Fomy, která ten zelený tón nedělá? Nechci to mít vysloveně hnědé jako dělají warmtone vývojky. A má tu PW někdo takto odzkoušenou?

Jinak zdá se mi, že to jde do zelena až když se to napíná na skle, ale možná je to jen zdání, protože si až při té příležitosti fotky prohlížím na denním světle.

díky
  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 listopad 2008 - 16:39:26

Fomatone 131 je i v GDL zelená (předtím jsem zkoušel Amaloco). Je nějaká vývojka kromě údajné PW od Fomy, která ten zelený tón nedělá? Nechci to mít vysloveně hnědé jako dělají warmtone vývojky. A má tu PW někdo takto odzkoušenou?

Jinak zdá se mi, že to jde do zelena až když se to napíná na skle, ale možná je to jen zdání, protože si až při té příležitosti fotky prohlížím na denním světle.

díky


možná mám ujeté barevné vnímání...ale mně fomatone 132 vychází v GD-L 1+3 nahnědlé. Kubikula může poreferovat, viděl. Případně to vezmu do práce a můžeš se stavit/někde se domluvit.
  • 0

#17 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 16:52:17

No já začínám mít podezření, že to třeba moc dlouho ustaluju nebo tak něco. Jak řikám, když rozsvítím v noci v komoře zářivku, tak se mi to zdá ok, ale ráno je to zelené...

Dnes jsem to zkusil krátce vymáchat v selenu (Amaloco T-50) a dostalo to krázný velmi jemný nádech do červena (zelená zmizela), ale to se taky na všechny fotky nehodí a navíc bych nerad podstupoval takovouhle proceduru.

Jinak 111 se mi v mírně oteplující GDL moc líbí.
  • 0

#18 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 listopad 2008 - 17:01:37

No já začínám mít podezření, že to třeba moc dlouho ustaluju nebo tak něco. Jak řikám, když rozsvítím v noci v komoře zářivku, tak se mi to zdá ok, ale ráno je to zelené...

Dnes jsem to zkusil krátce vymáchat v selenu (Amaloco T-50) a dostalo to krázný velmi jemný nádech do červena (zelená zmizela), ale to se taky na všechny fotky nehodí a navíc bych nerad podstupoval takovouhle proceduru.

Jinak 111 se mi v mírně oteplující GDL moc líbí.


jj, 111 v GD-L, zvláště jeté se mi také celkem líbí, mírný teplý tón je příjemný. Jen jsem nepřišel na to v čem koupat Kentmere aby byly teplé...snad to ani nejde...no, možná zkusím nějakou speciálku z Reichu. Jinak dlouhé ustalování mi vyžralo celkem dost obraz z 542 Chamois, tak z toho mám karton na podlepení... celkově mne ale štve, že se fomatone nedělaá i 9x13, kvůli kontaktíkům z pressky.... A Fomalux také není :wink:
  • 0

#19 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 17:31:57

Jen jsem nepřišel na to v čem koupat Kentmere aby byly teplé

Po tom bych snad ani nepátral. Mě se líbí právě jako alternativa k Fomabrom a Fomatone. Některá témata jsou v těch studených barvách to pravé.

Jinak dlouhé ustalování mi vyžralo celkem dost obraz z 542 Chamois, tak z toho mám karton na podlepení...

Aha to bude asi ten důvod proč jsem po prvních pokusech 542 (nebo je to 532?) odložil na neurčito.
  • 0

#20 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 listopad 2008 - 17:46:04

... celkově mne ale štve, že se fomatone nedělá i 9x13, kvůli kontaktíkům z pressky....


Nůžky, máš? 8-O

Nebo ti můžu přeřezat nějaký 13x18, jestli chceš rovný hrany :wink:

Abych nebyl úplně mimo téma, 132 v PW mě přišla zelená hlavně pod zářivkou, za dne je to docela pěkná hnědá. Ale teda ty osvitový a volací časy, to je něco... a to jsem ředil jen 1+1. Ale zas se aspoň dá v klidu nadržovat a lokálním mícháním vývojky v misce se mi dařilo příslušná místa ještě lehce dotmavit. Navíc ta vývojka stárne před očima - co zvětšenina, to originál.
Musím někdy ozkoušet ten selen...
  • 0

#21 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 listopad 2008 - 17:53:04


... celkově mne ale štve, že se fomatone nedělá i 9x13, kvůli kontaktíkům z pressky....


Nůžky, máš? 8-)

Nebo ti můžu přeřezat nějaký 13x18, jestli chceš rovný hrany 8-O

Abych nebyl úplně mimo téma, 132 v PW mě přišla zelená hlavně pod zářivkou, za dne je to docela pěkná hnědá. Ale teda ty osvitový a volací časy, to je něco... a to jsem ředil jen 1+1. Ale zas se aspoň dá v klidu nadržovat a lokálním mícháním vývojky v misce se mi dařilo příslušná místa ještě lehce dotmavit. Navíc ta vývojka stárne před očima - co zvětšenina, to originál.
Musím někdy ozkoušet ten selen...


nůžky mám, jen jsem strašně líny :wink: a navíc 111 9x13 nakupuju cca 80h/ks, kdyby to tak šlo i s 131 a 132...
  • 0

#22 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 18:26:30

Musím někdy ozkoušet ten selen...


Tohle T-50 EXTRA-MAX není jeonom selen, ale něco obsahujícího selen a slouží to k prohloubení černé. Když se ale nechá účinkovat déle, tak to potom přináší i tónovací účinky. Každá kombinace papír/vývojka se v tom chová trochu jinak. Můžu poslat český technický list (návod).
  • 0

#23 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 listopad 2008 - 20:21:35

Včera jsem se nachystal zvětšování na tento papír. Rozdělal jsem si vývojku Fomatol PW a osvítil zkoušku. Z přechozích zkušeností vím, ža jsou nutné delší expozice - ale nic. Přidal jsem dvojnásobek - zase nic nevylezlo. Začalo mně to být divné a rozsvítil jsem normální světlo - a zase nic, teprve asi po deseti minutách vylezlo něco světle hnědého.
PW jsem tedy zaměnil za Ilford Multigrade a papír začal makat normálně, až na tón hnědi, který se dost odlišuje od vývojky od Fomy.
Máte s touto vývojkou někdo zkušenosti - myslím v tom směru, že by měla začít pracovat až po nějaké době po rozpuštění (druhý den ... ) ?


Minulý týden jsem zvětšoval na papíry Foma 532-II, máchal to ve vývojce Fomatol PW v ředění 1+1. Tato kombinace se mi líbí, ale nutno je mít hodně trpělivosti. Osvit papíru 20 x 30 z normálně krytého negativu cca 2 minuty a potom ve vývojce asi 15 minut. Po třech minutách se začínalo na papíře něco objevovat, po šesti minutách se dalo rozpoznat co bylo foceno. Jak už ale psal Jenda1250, vývojka se rychle kazí a je prakticky na jedno použití.
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 listopad 2008 - 20:44:05


Musím někdy ozkoušet ten selen...


Můžu poslat český technický list (návod).


můžu poprosit? děkuju
  • 0

#25 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 listopad 2008 - 21:24:02


Musím někdy ozkoušet ten selen...


Můžu poslat český technický list (návod).


můžu poprosit? děkuju


Já bych si s dovolením také vzal. (možná by stálo za to ho tady dát do sekce ke stažení)
  • 0

#26 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 21:32:29

Jo, to ale já neumim a snad to ani nejde.

zde

...ale za 24hodin bude ten odkaz k ničemu.
  • 0

#27 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 21:33:10

tak ted
  • 0

#28 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 21:37:16

Včera jsem se nachystal zvětšování na tento papír. Rozdělal jsem si vývojku Fomatol PW a osvítil zkoušku. Z přechozích zkušeností vím, ža jsou nutné delší expozice - ale nic. Přidal jsem dvojnásobek - zase nic nevylezlo. Začalo mně to být divné a rozsvítil jsem normální světlo - a zase nic, teprve asi po deseti minutách vylezlo něco světle hnědého.
PW jsem tedy zaměnil za Ilford Multigrade a papír začal makat normálně, až na tón hnědi, který se dost odlišuje od vývojky od Fomy.
Máte s touto vývojkou někdo zkušenosti - myslím v tom směru, že by měla začít pracovat až po nějaké době po rozpuštění (druhý den ... ) ?


Minulý týden jsem zvětšoval na papíry Foma 532-II, máchal to ve vývojce Fomatol PW v ředění 1+1. Tato kombinace se mi líbí, ale nutno je mít hodně trpělivosti. Osvit papíru 20 x 30 z normálně krytého negativu cca 2 minuty a potom ve vývojce asi 15 minut. Po třech minutách se začínalo na papíře něco objevovat, po šesti minutách se dalo rozpoznat co bylo foceno. Jak už ale psal Jenda1250, vývojka se rychle kazí a je prakticky na jedno použití.


No při mém způsobu práce by to s PW právě vyšlo fakt draho. Proto hledám nějakou běžnou vývojku, která by si s tím poradila. Ale třeba taková neexistuje. Nadruhou stranu myslím, že s Fomatone tu dělá dost lidí a nechce se mi věřit, že by se spokojili s nazelenalým pozitivem.
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:08:31

zkus tetenal variospeed W
Ale i ta barevná teplota moc závisí na tom papíře, resp. polité várce...teď se mi stalo, že jsem otevřela krabici 131, protože předchozí várka došla a papíry jsou od té předchozí až moc do tepla, což jsem nechtěla
  • 0

#30 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:16:58

Zelený Fomatone se řešil na Šumavě, nakonec se myslím došlo k názoru, že Tetenal Variospeed W, je správné řešení. Já jsem to použil na Chamois a zelené to nebylo. Někdo upřesní.
  • 0

#31 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:17:49

Vidím, že už upřesnila :wink:
  • 0

#32 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:30:02

Jak radí Eda, zkus Tetenal Variospeed W. Je to moje oblíbená vývojka (jinou nepoužívám) a papíry Fomatone v ní nazelenalé nejsou.

Vývojku Fomatol PW jsem zkusil jen ze zvědavosti a další balení už kupovat nebudu. V podstatě jsem v litru udělal jen 6 fotek a vývojka byla nepoužitelná.
  • 0

#33 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:36:58


Musím někdy ozkoušet ten selen...


Tohle T-50 EXTRA-MAX není jeonom selen, ale něco obsahujícího selen a slouží to k prohloubení černé. Když se ale nechá účinkovat déle, tak to potom přináší i tónovací účinky. Každá kombinace papír/vývojka se v tom chová trochu jinak. Můžu poslat český technický list (návod).

No vypada to jako klasicky selen. I to chovani podle toho co popisuji, odpovida chovani selenu (alespon v mem pripade pouzivanem Kodak Rapid Selenium Toner). Pokud by cena T50 extra max byla nizsi nez KRST, tak by se do toho dalo i jit. Pocitej s rukavicema, brylema, respiratorem a kvalitnim vetranim.
  • 0

#34 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:37:50

Tak to vypadá nadějně, jsem rád, že nebyl problém někde jinde :wink:

Doufal jsem, že mi budou stačit ty tři poz. vývojky, na které jsem si zvyk (AM6002 - studená, AM6006 - neutrální, GDL - teplá) a ono ne! Teď ještě Tetenal - nezelená... 8-O No třeba nahradí některou z těch tří.
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:47:47

agfa neutol wa se k fomatonům 131 chová taky velice mravně - nezeleně. je to pěkně mírně do hněda... stejně tak i 542 a spol nejeví v týhle kombinaci známky nevolnosti - barva je zdravá
  • 0

#36 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 20 listopad 2008 - 00:34:35

Tak to vypadá nadějně, jsem rád, že nebyl problém někde jinde :D

Doufal jsem, že mi budou stačit ty tři poz. vývojky, na které jsem si zvyk (AM6002 - studená, AM6006 - neutrální, GDL - teplá) a ono ne! Teď ještě Tetenal - nezelená... :D No třeba nahradí některou z těch tří.


mně nezelená ani GD-L...tak ji nezavrhuj :D spíš bychom si měli promluvit na téma jak se liší náš proces...a co považujeme za zelenou...kdoví jaké mám vnímání barev... :D
  • 0

#37 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 listopad 2008 - 07:08:15

Georgi když nemáš srovnání tak se to těžko pozná. Až budeš někdy v Brně, zajdi do obchůdku na Pekařskou 88. Paní prodavačka tam má vzorky papírů Fomatone vyvolaných v různých vývojkách. Když je dáš vedle sebe, zelenou poznáš hned. Nejzelenější jsou asi ve vývojce Ilford Multigrade.
  • 0

#38 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 20 listopad 2008 - 11:54:48

Fomatone 131 je i v GDL zelená (předtím jsem zkoušel Amaloco). Je nějaká vývojka kromě údajné PW od Fomy, která ten zelený tón nedělá? Nechci to mít vysloveně hnědé jako dělají warmtone vývojky. A má tu PW někdo takto odzkoušenou?

Jinak zdá se mi, že to jde do zelena až když se to napíná na skle, ale možná je to jen zdání, protože si až při té příležitosti fotky prohlížím na denním světle.

díky


Myslím, že ta potíž se zelenáním je daná čerstvostí vývojky. Jestli to byla čerstvá vývojka, nech jí trochu uležet.

Ve starší literatuře se o zelenkavém tónu píše. Mám blbou paměť a tu chemii nezvládám, ale tuším, že psali o protizávojové, či stabilizační látce … nic zvláštního… jen plácnu, že by bromid draselný?

Myslím, že s tím sklem se ti to zdá. Mi osobně ten zelený tón sedí a když jsem se ho tam loni snažil dostat, tak jsem přiléval čerstvejší Multigrade i když nebylo jinak třeba. Fotky jsem lepil na OSPAP šedivý karton s jemnou zelenkavou, který k těm papírům pak moc sedí a řekl bych, že si toho ani nikdo nevšiml.

Ten teplý tón z PW dostaneš také jen když je velmi čerstvá. Dost by mě zajímalo, jestli se to dá nějakou přísadou do vývojky dosáhnout i později. Navíte?
  • 0

#39 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 listopad 2008 - 10:26:38

Použil jsem velmi ale velmi starou GDL. Rozmýšlel jsem se před zvětšováním, zda jí vůbec zkušet. Tak jedině, že jsem zase použil příliš starou...

Myslím, že zkusím Tetenal a podám zprávu.
  • 0

#40 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 listopad 2008 - 10:30:59

Ještě dvě ukázky.

Zelená:
Vložený obrázek

A jednu nepodařenou zvětšeninu jsem zkusil vymáchat e zmiňované Am T-50
Vložený obrázek

Musel jsem to trochu desaturovat, skener tu tonalitu trochu přehnal. Doufám, že jsem to naoplátku nepřehnal já a že rozdíl je zřejmý.
  • 0

#41 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 listopad 2008 - 10:32:58

Zdůrazňuji, že nejde o stejné zvětšeniny. Ta druhá byla příliš kontrastní již před aplikací T-50.
  • 0

#42 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 listopad 2008 - 10:49:17

a ta projetá t50 byla před aplikací taky tak stejně zelená?
  • 0

#43 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 listopad 2008 - 11:01:46

Jo, to jsou fotky z jednoho zvětšování. V té T50 nejprv zelená zmizela a potom začala lehounce červenat, tak sem ji ihned vyndal a musim říct, že se mi ten odstín moc líbí, ale je k němu trochu delší cesta holt... nechat fotku uschnout bez napínání, ráno posoudit, potom namočit, do T50, znovu vyprat a pak teprv napnout. O smradu selenu a amoniaku ani nemluvit...
  • 0

#44 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 prosinec 2008 - 11:37:39

Teď už jen, kde ten Tetenal Wariospeed W sehnat. U škody nemaj a říkali, že asi ani dovozce, protože měli zrovna od Tetenalu "doplněné" zboží. Neválí se někomu doma nevyužitý?
  • 0

#45 ondrax

ondrax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2008 - 12:14:26

Skladem to maj na Uralsky 3 na Praze 6


http://www.lightq.cz...tegorie=7&typ=0
  • 0

#46 Vendaka

Vendaka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2008 - 20:51:46

Dostal jsem balíček FOMA 133.... 18/13cm,je prošlá v roce 2001.Na doporučení obchodníka vyvolávat v Ilford Multigrade 1:3.Slabě zeleno-hnědý nádech.Dnes jsem to prozměnu vyvolal ve FOMĚ LQN silně zelený nádech,nepoužutelné. Z ILFORDU pod každým osvětlení jinak vypadá.Portrét na dením světle nádherný.Doporučuji.
  • 0

#47 Vendaka

Vendaka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 prosinec 2008 - 18:11:53

Přidávám foto.Foma 400- 135.Vyvolané v Foma LQN.Papír jak jsem psal Foma 133 v Ilfordu1/3. Vložený obrázek
  • 0

#48 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 leden 2009 - 16:00:03

Skladem to maj na Uralsky 3 na Praze 6

http://www.lightq.cz...tegorie=7&typ=0


Díky.

Slušilo by se nepsat jak jsem dopadl, pokud by někdo v budoucnu řešil podobné. Vývojku jsem v Dejvicích sehnal a musím poděkovat i těm, co mi ji doporučili. Zelenou tam pořád vidím, ale rozhodně je to s touto vývojkou zatím nejlepší výsledek na Fomatone 131.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních