Přejít na obsah


Fotka

Jak dlouho mohu nechat nataženou závěrku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2008 - 18:01:13

Ahoj,
myslím že není dobré nechávat závěrku u mechanického foťáku příliš dlouho nataženou, je to tak? Jak dlouho ale můžu nechat závěrku nataženou? Co se může stát pokud nechám závěrku nataženou řádově dny až týdny? Může se stát třeba méně přesnou či se dokonce poškodit?
Ptám se proto že jsem byl v pátek fotit a právě závěrka zůstala natažená, od té doby jsem neměl co vyfotit, tak váhám jestli cvaknout naprázdno (a přijít o jeden snímek) nebo nemusím mít obavy? Mám Pentax ME super, ale tam není mechanická závěrka že? Jsou tam totiž baterky. Ale zas jsou tam dva mechanické časy. Takže jak to s tím tedy je?
Díky za pomoc.
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 duben 2008 - 18:26:41

Zaverku je lepe nechat nenatazenou, ale mluvime o dlouhodobejsim skladovani cca od ctyr tydnu vyse. Ja osobne natahuji az pred kazdym snimkem a kdyz uz natahnu a nakonec neexponuji, tak ji vystrelim s krytkou pres objektiv na nejmensi clonu a nejkratsi cas. Pak ji natahnu pres multiexpozici.
Jinak mi jeden servisak radil, at zaverku tak po ctyrech tydnech parkrat projedu na nejdelsi cas. Mluvim ted o plne mechanickych zaverkach treba v dvouockach, ktere se starim na nejdelsich casech zpomaluji.
  • 0

#3 grcrusher

grcrusher

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2008 - 20:11:08

Ahoj,
zajímala by mě stejná otázka aplikovaná na přístroj Bronica SQ-A (centrální závěrka v objektivu Zenzanon 80mm)

A díky všem kteří tvoří tento skvělý web a do jisté míry můžou za to, že se přítelkyně občas nemůže dostat do koupelny :twisted:
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 duben 2008 - 20:13:49

já v tomhle taky tápu....
ví někdo, jak moc je potřeba NEnchávat závěrku nataženou třeba u Nikonu FE, FE2, FG? Mají elektronicky řízenou závěrku s mechanickým časem, tuším....
  • 0

#5 kleofash

kleofash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2008 - 20:23:17

Ahoj,
Bronica SQ mě taky zajímá. Má s tím někdo zkušenost?

Díky.
  • 0

#6 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 duben 2008 - 22:08:39

no tak když jsem oprášil strýčkova Hasselblada, tak prvni co jsem jen tak zkusmo zmáčkl byla spoušť a k mému údivu udělalo to "cvak"! bylo to několik let (nebo minimálně několik měsíců) natžené. a teď to běhá naprosto bezvadně. byl to tuším Planar 2,8/80 (tedy centrální závěrka samozřejmě)
  • 0

#7 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 17 duben 2008 - 07:07:40

Také by mě zajímal nějaký fundovaný názor ohledně závěrek v objektivu.

Zatím žiju s tím, co mi řekl přechozí majitel mojí RB 67 při prodeji: prý někde četl, že závěrku je vhodné uvolnit, pokud s ní dlouho nefotí. A to dlouho znamená půl roku a déle. Zatím jsem měl největší pauzu asi měsíc, tak jsem to s ohledem na jeho výše uvedené tvrzení neřešil.

Ale jak říkám - je to z druhé ruky, takže kdyby měl někdo odkaz přímo na zdroj, bylo by to fajn.
  • 0

#8 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2008 - 09:07:50

Takže jsem tady z toho pochopil že když nechám závěrku pár dní nataženou tak to asi moc vadit nebude, nicméně pořád mám blbý pocit z toho že jsem ji nechal nataženou, je natažená už skoro týden! Zítra se možná dostanu ven tak konečně udělám nějakou fotku a závěrku tak uvolním.
  • 0

#9 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 duben 2008 - 09:17:48

Takže jsem tady z toho pochopil že když nechám závěrku pár dní nataženou tak to asi moc vadit nebude, nicméně pořád mám blbý pocit z toho že jsem ji nechal nataženou, je natažená už skoro týden! Zítra se možná dostanu ven tak konečně udělám nějakou fotku a závěrku tak uvolním.


pokud nemáš možnost multiexpozice

občas se mi stane, že natáhnu a z nějakého důvodu již neexponuji. zjistim to doma a tak něco vyfotím "jen tak" (jen kvůli té závěrce). zajímavé je, že to pak je nakonec z celého filmu často nejlepší fotka
  • 0

#10 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2008 - 09:25:33

Možnost multiexpozice nemám (Pentax ME Super). Taky jsem uvažoval že něco vyfotím "jen tak" ale nic vhodného jsem nenašel.
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 duben 2008 - 10:01:24

jasně,natáhnu, pak zjistím, že fotit není co (třeba nenatažená bessa neměří) a proto přemýšlím nad jedním záběrem delší dobu, kolikrát proměřuju zleva doprava, třeba i přemluvím synka, aby někam došel, nebo nějakou činnost prováděl a pak je to ten pravej záběr teprve a na celým filmu jsem na tenhle nejvíc zvědavej :twisted:
tak je to s těma závěrkama
osobně jsem nataženej foťák do regálu nedal, leda nevědomky
  • 0

#12 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 17 duben 2008 - 10:54:32

No pokud jde o elektronické závěrky, tak by to bylo asi celkem jedno. U mechanických bych pro jistotu raději exponoval.
AVŠAK: Film je dobré natáhnout chvilku před expozicí. Když je natažený dlouho, tak se prohne a obrázek je neostrý. Čím větší film, tím víc. Takže když fotím na 6x7, Tak si dám kazetu až když chci fotit.
  • 0

#13 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 duben 2008 - 12:50:39

já myslel hynku, že si zapojíš vysavač... 8-O
  • 0

#14 grcrusher

grcrusher

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2008 - 13:31:25

tak to mám asi problém, jelikož nemám k Bronice zadní krytku...
  • 0

#15 kleofash

kleofash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2008 - 13:56:30

tak to mám asi problém, jelikož nemám k Bronice zadní krytku...


ňáká taková existuje?
  • 0

#16 grcrusher

grcrusher

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2008 - 14:08:55

tak to mám asi problém, jelikož nemám k Bronice zadní krytku...


ňáká taková existuje?


http://www.tamron.co...prod/sq_acc.asp
  • 0

#17 kleofash

kleofash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2008 - 14:17:25

tak to mám asi problém, jelikož nemám k Bronice zadní krytku...


ňáká taková existuje?


http://www.tamron.co...prod/sq_acc.asp


Ajo, dyť to mám... 8-O
  • 0

#18 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2009 - 19:27:27

U mnoha foťáků po expozici motor přetočí, natáhne závěrku a nikdo to neřeší. U P6 se zrcadlo nevrací a tak ho mají všichni natažený. Já už čtvrt století a vteřina na závěrce je pořád vteřinou. Exakty Varex na tom byly stejně a po 50 letech stále chodí. Větším problémem by mohlo být stárnutí plátna u plátěných závěrek.
  • 0

#19 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 31 říjen 2009 - 20:18:00

To je dobrá připomínka - u plátěných štěrbinových závérek dochází časem k postupné ztrátě pružnosti, svinutý stav (tedy natažená závérka je zde určitě přínosem, z hlediska zatuhávání čepů pláten (a tím známého jevu - zamrzání 125 sek.) je to naprosto jedno. Taky se tím preventivně zamezí propálení pláten sluníčkem, že.
A ještě pro zajímavost - krásné staré kinofilmové kompakty - Rolleie řady T se daly uložit ku spánku, t.zn. zasunout objektiv, jen ve stavu, kdy je závěrka natažená. Což naopak nedávalo spát slušné vychovaným českým fotoamatérům. Ještě že přístroj v základním provedení stál v 70. letech v obchodních domech Prior, kde se celkem běžně prodával, s Tessarem 3,5/40 na svou dobu neuvěřitelných 4900 korun československých a tudíž si ho jen tak někdo nemohl dovolit...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních