Přejít na obsah


Fotka

Prach mezi sklicky zvetsovaku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 hitch

hitch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2008 - 07:33:28

Ahoj
Mel bych jeden dotaz a to jak bojujete s prachem ve fotokomore (fotokomoru mam v koupelne) a to hlavne pri zakladani filmu mezi sklicka zvetsovaku. Pro cisteni pouzivam jemny stetecek. Nedari se mi zbavit se castecek prachu uvizlych mezi sklicky nebona filmu. I kdyz se mi zda,ze je vsechno absoulutne bez prachu, tak pri zavreni sklicek se mi podari uspesne uzavrit nova nejaky ten poletujici prach. Jak to delate vy?Mate nejaky trik pro boj s prachem?
Diky za odpoved, Hitch
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 květen 2008 - 08:26:57

A co sklíčka vyndat a dát místo nich rámečky? :) U kina bych to jinak nedělal.... U svitku je to otázka kvality rámečků, tam občas může vznikat průhyb...
  • 0

#3 hitch

hitch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2008 - 08:39:49

Kino delam na Axomatu 5,ale v ramecku u axomatu nejsem schopen udelat fotku z celeho policka, je tam urcity presah. V posledni dobe,mi ale fotky vychazeji tak, ze je mam komponovane na cele policko a proto delam kino v opemusu 5a. Nevim jestli ramecky pro opemus mi dovoli pouzit celou plochu policka filmu.
  • 0

#4 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 květen 2008 - 08:39:58

Tož Pavle já ti zas tak nevim. Po první zvětšenině s rámečkama sem dával zpátky skla. Asi ten negativ nemám dokonale rovný, ale fotka byla dosti neostrá. Teďkaj ležíja rámky v krabici...
  • 0

#5 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 květen 2008 - 08:44:28

hitch: nechtěl bych mluvit nepravdu, ale myslim, že može. Já mám zkušenost s rámkama pro magnifax a tam je to dělané pěkně akorát. Jo ináč co mňa překvapilo, tak na Opemusu 5ce sa mi prach chytal na skla v dost velikém množství. Od té doby co mám magnifax tak je to relativně pohodička. Nevim jestli sů tam ty skla nejaké spešl, ale prachu na nich zůstává minimum
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 květen 2008 - 09:48:16

nepoužíváte někdo antistatický spray?
ze skel rámečku to ometu, ale některý částečky moc omíst nejdou, nebo se po malém průletu po nejbližším okolí zase přichytí zpátky
tu pomůcku mám a stříkám to na okolní části, ale použité na skle je mi to pak takové šmouhaté, to sklo - ale zkoušel jsem to jenom v rychlosti
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 květen 2008 - 10:41:59

přesahy u meopty vybrousit a nebo si koupit jinej zvětšovák - to sem nakonec udělal já a nelituju. u některejch těch vonačejších firem pak můžete beze strachu z průhybu zvětšovat beze skel klidně i velkej formát
  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 květen 2008 - 10:54:09

Tož teďkaj sem objevil takovou fintu: skla normálně setřít hranou dlaně. Nesmí být suchá ani mokrá, prostě taková ta normální lehce vláčná. Setře to i ty držící kousky prachu a je to bez škrábanců. A funguje to:)
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 květen 2008 - 10:56:29

no vidíš... :D

já to ještě kombinuju s různejma částma tý ruky, podle toho jak sou případně mokrý, vopocený, vod vývojky a tak - takže klidně i hřbetem ukazováčku
  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 květen 2008 - 11:07:15

Ono to vlastně jde jakoukoliv nechlupatou částí těla, že.. :D
  • 0

#11 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 květen 2008 - 11:20:28

Já používám malý štěteček, taky to de
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 květen 2008 - 11:23:14

Ono to vlastně jde jakoukoliv nechlupatou částí těla, že.. :-D

Jasně, třeba jazyk.
  • 0

#13 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 květen 2008 - 11:26:45

Ano, ale musí být tak akorát suchý.
  • 0

#14 zdenekz

zdenekz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 květen 2008 - 15:17:20

Ahoj
Mel bych jeden dotaz a to jak bojujete s prachem ve fotokomore (fotokomoru mam v koupelne) a to hlavne pri zakladani filmu mezi sklicka zvetsovaku. Pro cisteni pouzivam jemny stetecek. Nedari se mi zbavit se castecek prachu uvizlych mezi sklicky nebona filmu. I kdyz se mi zda,ze je vsechno absoulutne bez prachu, tak pri zavreni sklicek se mi podari uspesne uzavrit nova nejaky ten poletujici prach. Jak to delate vy?Mate nejaky trik pro boj s prachem?
Diky za odpoved, Hitch


Používám na Magnifaxu horní rámeček + spodní sklo, jsou to o 2 ploch míň
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 květen 2008 - 15:44:10

Musim to zatukat, ale s prachem jsem zatim zadne problemy nemel, tuk tuk. Zvetsuju mezi skly a pohoda. Negativ poradne prohlidnu, ofouknu, pripadne prilepene castecky vezmu steckem nebo nadychnu o otru opatrne cistym mikrovlaknem Rodenstock. Skla ofouknu a hotovo. Negativ jiz sevreny mezi skly v ramecku zkontroluju. Prach je lepe videt a pripadne poladim. A neni to tak na dlouho, jak to zni :D
  • 0

#16 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 květen 2008 - 16:10:12

ofoukávám klistýrovacím balonkem, jednou za čas umeju a utřu mikrovláknem
  • 0

#17 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 8 květen 2008 - 16:35:33

Já mám s prachem také dosti velké problémy.Rámečky jsem zloušel,ale moc v oblibě je nemám.Tak nějak to střídám.Já mám v komoře i koberec,ale nechce se mi vše vynášet a oddělat jej,ono je totiž jednodušší neustále vysávat a rozčilovat se,že mám prach na negativech :wink: Jednou jsem dělal kamarádovi zvětšeninu jeho portrétu a stalo se,že se mi ty malinké bílé tečky po prachu objevily zrovna na místě jeho vlasů.Jelikož je v oblasti fotografie neznalec ,pochválil jsem před ním svůj objektiv,jak skvělou má rozlišovací schopnost a jemu jsem doporučil,že by si měl častěji umývat hlavu,protože těch lupů co tam má... :-)
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 říjen 2010 - 19:24:20

Při dnešním zvětšování se hned na první fotce objevily bílé tečky - prach na sklech zvětšováku. Ofouknul jsem stlačeným vzduchem - nic. Přečistil mikrovláknovou útěrkou - nic. Došlo na "mokré čistění". Jenže! Roztok, který normálně používám (1-2x ročně) jaksi zmizel... Hledal jsem, co by mu mohlo být podobné a našel jsem miniaturní "pumpflašku", kterou jsem koupil v oční optice a používám ji k čistění lupových brýlí. Roztok ve flaštičce je určen k "čistění optiky s antireflexními vrstvami" a je na ní obrázek fotoaparátu.
Zkouška dopadla nad očekávání dobře - nástřik, očista vlhkým mirovláknem, vysušení a doleštění suchým mikrovláknem. Co bylo ale zajímavé - při každé výměně negativu jsem se díval při rozsvíceném zvětšováku štěrbinou mezi skla (tak to dělám vždycky, protože prach je dobře vidět) a po celou dobu práce (asi 5 hodin!!!) jsem nemusel ofukovat ani čistit!!! ZAJÍMAVÉ!!!
  • 0

#19 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 říjen 2010 - 19:35:12

Zajimave, mohl bys urcit o jaky presne roztok se jedna?

Ja driv zvetsoval normalne se skly, problem s prachem neustale, pak jsem presel na ramecky, to bylo fajn, ale...ted kdyz jsem zacal zvetsovat na nizsi clony kvuli kresbe objektivu (2,8 clonit na 11 neni vyhra...) tak se mi zacalo stavat, ze bylo poznat, ze negativ neni po cele plose uplne rovny. A tak jsem nasadil variantu vrchni antinewton sklo plus dospoda ten vetsi ramecek a je to. Policko mam takrka uplne cele, film zustava rovny a s prachem problem neni....
  • 0

#20 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 24 říjen 2010 - 20:25:00

Ty co mají také antistatický účinek. U mě takto funguje ČIBR.
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 říjen 2010 - 18:20:45

Jo, to je ono, akorát ČIBRů (čističů brýlí) je více druhů - já jsem použil ten, co má na flaštičce fotoaparát.
  • 0

#22 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 25 říjen 2010 - 19:25:11

KLuci, ja uz leta zvetsuju vsechno od kinofilmu do 4x5 beze skel a zadny potize s tim nemam.
  • 0

#23 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 25 říjen 2010 - 22:41:48

KLuci, ja uz leta zvetsuju vsechno od kinofilmu do 4x5 beze skel a zadny potize s tim nemam.

Těch 4x5 beze skel by mě docela zajímalo. Neprohýbá se to?
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 říjen 2010 - 09:36:42

4x5 taky delam beze skel a situace je tam dokonce daleko lepsi nez u svitku ci kinofilmu...
  • 0

#25 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 26 říjen 2010 - 09:40:11

4x5 taky delam beze skel a situace je tam dokonce daleko lepsi nez u svitku ci kinofilmu...

A jak je ten plan uchycenej? Jen za okraje? Nemáš prosím nějakou fotku toho rámečku? Chci si přestavět Magnifaxe a automaticky jsem předpokládal, že bude negativ mezi skly. Tohle by se mi moc líbilo, s prachem na sklech bojuji stále a stále prohrávám
  • 0

#26 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 duben 2015 - 15:32:11

zrovna přemýšlím o tom, jestli mám u magnifaxe 3a propilovat rámeček ze stávajících 6x7 na 6x9 a co to nečtu, 4x5 mezi rámečkama?! nezáleží, jak tu padlo výš, na "kvalitě rámečků"? jinak řečeno, že by to nemuselo fungovat u všech k plné spokojenosti?

nemá někdo zkušenosti s 6x9 v tom magnifaxu? momentálně zvětšuju sklo+rámeček a dobrý, ale jiný rámeček nemám, tak bych nerad po propilování zjistil, že mi film nedrží rovinu...


  • 0

#27 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 23 duben 2015 - 16:34:49

Už nevím z jakýho důvodu jsem po počátečních pokusech na Magnifaxu 4 nakonec léta zvětšoval 6x9 v kombinaci dole rámeček, nahoře antinewton sklo. Asi to bylo nejlepší řešení ;-)


  • 1

#28 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 duben 2015 - 18:04:27

dík. asi ho tedy propiluju, jestli se někdo neozve


  • 0

#29 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 23 duben 2015 - 19:18:49

Ja som zväčšoval včera po asi 13 rokoch - čo mi to dakedy dávno len strýko orientačne ukazoval. Predtým som si asi 3/4 roka študoval všetky informácie o tom tu - na temnakomora.cz.

Tiež som sa toho prachu bál - a navyše som neviem kde stratil horné newtonovo sklo na šuflíku Opemus 5 - dolné tam tiež chýbalo a nemal som ani rámiky. Spravil som to nakoniec tak

že som sa zastavil u sklenára - ten mi asi za 0.45 Eur vyrezal krásne čisté dve sklá (obyčajné priehľadné) a dokonca mi ich aj do toho šuflíka napasoval a zabrúsil. Na spodnom skle som si z hrubej

čiernej izo-lepiacej pásky spravil otvor vo veľkosti kinofilmu. Pred zväčšovaním som ich dokonale umyl a poutieral - pri zväčšovaní ich len pretieram antistatickou handričkou a ofukujem z

každej strany klystírovacím balónikom - ten dokáže odstrániť prachu veľmi veľa - rovnako ním ofukujem aj negatív pred založením. S prachom týmto spôsobom nemám žiadny problém. Dokonca

na niektorých fotkách (18x24) sa mi ho nepodarilo objaviť vôbec. Zväčšujem v kúpeľni - vždy z tade odstránim všetky uteráky a všetko čo by ho mohlo víriť. No dosť sa narobím - ofukujem to dosť

dlho - aj utieram niekedy - proces výmeny filmového políčka za iné - čo idem zväčšovať - a čistenie ofukovanie mi zaberie pri zväčšovaní asi 35% času v komore. Tož môj typ :-)


  • 0

#30 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 23 duben 2015 - 19:38:09

Cepo, to ofukování už je paranoidní. Časem přijdeš na to, že nejlepší způsob je protažení mezi prsty. ;-)


  • 1

#31 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 duben 2015 - 21:05:08

A vy máte problém s prachem v komoře? A jako mezi skly ve zvětšováku? A proč? To jsem nikdy neměl.


  • 0

#32 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 23 duben 2015 - 21:51:45

Možno by som sa trochu obával či tým protažením negatív nepoškriabem alebo nezapackám - ale zrejme asi nie - no skúsiť to môžem :-)


  • 0

#33 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 23 duben 2015 - 22:05:30

Otec má zřejmě temnou komoru hned vedle operačního lože na neurochirurgii. ;-) My obyčejní smrtelníci, co zvětšujeme v koupelnách a sklepích si musíme tu a tam vypomoci. Cepo, mezi prsty bys to poškrábal pokud negativy skladuješ volně zavěšeny v ocelárnách nebo na korbě demoličního vozu, ale u klasiky ve fólii tě ohrozí jen jemný prach (spíš vlákna či chloupky). Každý temnokomorník má prsty tak akorát vymacerované, aby měly tu správnou vlhkost a zároveň byly prosté potu a mastnoty. Jedním jemným pohybem zlehka stáhneš nečistoty a zabráníš vzniku statické elektřiny. V tvém případě ušetříš 34% času...

Ale svádět tě nechci, na to si přijdeš časem sám.


  • 0

#34 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 23 duben 2015 - 22:44:19

Tak ja to teda skúsim, lebo ten čas čo tomu venujem - no hrôza. Každopádne dík za radu, bude to aspoň rýchlejšie :-)


  • 0

#35 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 23 duben 2015 - 22:54:21

.

kinetronics


  • 0

#36 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 duben 2015 - 07:37:32

Opravdu bohovské jsou antistatické rukavice. Nepouští chlupy a lepí na sebe prach z filmu. Při manipulaci s filmem si bez nich práci nedokážu představit.

  A ješťe jenu notoricky známou pravdu. Nejlepší je mít film bez prachu. Při sušení v koupelně je to problém, ale i ten se dá řešit. No a s filmem nemanipulujeme v prašném prostředí, což je i obyvák, ložnice. ( to by jste se divili, co tam lítá). V komoře před prací vždy setřeme podlahu mokrým hadrem. |trochu více mokrým. Stoly setřeme také vlhkým hadrem. Kdo pracuje v koupelně, tak setře podlahu a plochy v koupelně. Všimněte si jak i pořdkuchtivá ženská má jemný prach v horních plochách. Ten se usazuje vlivem malého prostoru, kde pohybem dochází ke značnému víření. Poměrně dobrá vychytávka je napuštěná vana. Stačí jen cca 2 cm. No a pak další maličkost. Nemít na sobě prachuzdrojné oblečení. Osobně dávám přednost bavlněnému plášti, košili atd.

   O problematice prachu se toho dá napsat hodně. Vše by jsem ale shrnul do jediné věty. Lepší prachu nedat šanci se dostat do pracovních prostor a na film, než-li jej odstraňovat.  To považuji za základ  za těch 30 let praxe.

    Jinak toto tma zde bylo mnohokrát probíráno.


  • 0

#37 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 24 duben 2015 - 11:15:44

Vážený kolego, Otče, "Starý Jezevec" v notně prašivějícím kožichu, to je pro snahu o bezprašné prostředí při manipulaci s negativy poněkud nezvladatelná kombinace. Přesto se mi osvědčilo uzemnění celého kovového tělesa zvětšovacího přístroje tenkým lankem

k rozvodu temnou komoru procházejícího topného potrubí. Tendence přitahovat prachové částice z mého kožichu, byla tímto malým technickým zásahem výrazně oslabena. S pozdravem z bezprašné temné komory "Starý - prašivějící - Jezevec" Erik 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních