Přejít na obsah


Fotka

RTG filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#1 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 May 2008 - 20:07:44

Nezkoušel někdo z vás fotit na rentgenové filmy? Třeba něco jako je tohle? Udávají modrocitlivost, mohlo by to být zajímavé, nemáte někdo praktickou zkušenost?
  • 0

#2 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 May 2008 - 20:13:36

Možná zajímavější by -alespoň podle spektrální charakteristiky a strmosti- mohl být zajímavý film Foma Med XG.
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 May 2008 - 21:18:07

Kdysi jsem na německém dřeváku 13x18 (s Eurynarem) udělal asi 20 fotek na RTG filmy (tenkrát se to jmenovalo snad Medix Rapid). Bylo to málo citlivé, ale fotit se na "to" dalo. Vyvolával jsem v RTG vývojce.
Nevím proč, ale furt se mi vnucuje myšlenka, že kterési filmy měly (snad) emulzi z obou stran, pochopitelně neměly antihalační vrstvu a některé se strkaly do kazet se "zesilovací folií" (což jsem samozřejmě ve svých kazetách neměl).
Víc už si nevzpomínám na nic.
Poslední zachovalou fotku (negativ na RTG filmu) mám kamaráda, který zemřel v 50 letech :D
  • 0

#4 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 5 May 2008 - 21:47:35

Možná zajímavější by -alespoň podle spektrální charakteristiky a strmosti- mohl být zajímavý film Foma Med XG.


Super nápad. Ono fotit amatérsky a na formát 18x24 se po posledním fomáckém navýšení cen dost prodražilo. A já si těsně předtím koupil kameru :D Zkouším fotit na fotopapír - teprve vychytávám expoziční časy. Toto je taky dobrá varianta. Myslíte, že negativ v dané vývojce bude moc kontrastní? U fotopapíru se mi dostalo rady vyvolávat v negativní vývojce - pak by měl být kontrast lepší.
  • 0

#5 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 May 2008 - 22:09:25

Kdysi jsem na německém dřeváku 13x18 (s Eurynarem) udělal asi 20 fotek na RTG filmy (tenkrát se to jmenovalo snad Medix Rapid). Bylo to málo citlivé, ale fotit se na "to" dalo. Vyvolával jsem v RTG vývojce.
Nevím proč, ale furt se mi vnucuje myšlenka, že kterési filmy měly (snad) emulzi z obou stran, pochopitelně neměly antihalační vrstvu a některé se strkaly do kazet se "zesilovací folií" (což jsem samozřejmě ve svých kazetách neměl).
Víc už si nevzpomínám na nic.
Poslední zachovalou fotku (negativ na RTG filmu) mám kamaráda, který zemřel v 50 letech :D


Málo citlivé to asi bude, ale to bych někdy viděl spíš jako výhodu... Medix Rapid si pamatuješ dobře, ještě tu mám pár kousků (bohužel ve formátu 24x30) schovaných.

Co se týká té zesilovací fólie, tak pokud mne paměť neklame (dělal jsem sanitáře na RTG asi dva měsíce jako civilku), tak se používá/la pro zvýšení citlivosti (nebo kontrastu?), a fungovalo to tak, že RTG záření v ní způsobilo sekundární emise (snad) i viditelného záření, čímž část obrazu doexponovala.

Bez antihalačky se žít dá, fotky pak maj takovej snovej nádech, není to dobré na všechno, ale někdy je to fajn.

Co se týká zpracování, tak na to samozřejmě je speciální chemie, ale když jsem dělal kdysi nějaké pokusy, vystačil jsem si i s Rodinalem (ale to jsem dělal nějaké pérovky, ne foto)
  • 0

#6 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 May 2008 - 10:57:57

Národní technické muzeum popisuje v textech o starých technikách použití Medix PT. Jsou v prodeji za relativně rozumnou cenu, mají, slušnou citlivost, jde tam tonalita a mají vyzkoušený volání.
  • 0

#7 TomasD

TomasD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 June 2008 - 08:21:45

zdravím Vás,
pre mňa veľmi zaujímavé téma - mám totiž možnosť použiť vyvolávačku RTG filmov. Viete mi poradiť, kde by som získal viac informácií o tejto technike? Zaujímalo by ma aj v akých prístrojoch ste túto techniku použili.
ďakujem
  • 0

#8 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 23 June 2008 - 12:34:08

zdravím Vás,
pre mňa veľmi zaujímavé téma - mám totiž možnosť použiť vyvolávačku RTG filmov. Viete mi poradiť, kde by som získal viac informácií o tejto technike? Zaujímalo by ma aj v akých prístrojoch ste túto techniku použili.
ďakujem


Filmy používáme pro zvětšení a duplikaci negativu většího formátu. Zvětšujeme a kopírujeme pod pěžným zvětšovákem a vyvoláváme v běžné pozitivní vývojce. Nejedná se o RTG materiál.
  • 0

#9 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 4 January 2011 - 17:11:39

Zdravím kolegovia,
a oprašujem toto staré vlákno. Náhodou sa ku mne dostala krabica Medixov XBU, a keďže bola zadarmo a akurát som dal dohromady staručký Certoruf (a čakám na planfilmy z impexu), napadlo ma strčiť to dovnútra (na testy).

Prebehol som hľadaním temnú aj Fomu, ale zrovna na tieto XBU som toho veľa nenašiel. Ide zrejme o obojstranný, modrocitlivý film, volať v pozitívnej vývojke.

Akurát by som potreboval poradiť, ako približne exponovať (citlivosť)? Pri umelom svetle (bežná žiarovka) asi nič moc, čo?
Že na nejaké "domáce testíky pri 100W" asi časy dlhšie (desiatky sekúnd)?

Ďakujem za každú radu, nejde mi o nejakú extra kvalitu, skôr sa naučiť práci s takýmto formátom.
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 January 2011 - 18:01:05

Taky jsem zadarmo vyfasoval nejake modrocitlive RTG filmy s oboustrannou emulzi. Presne oznaceni ti ted nereknu, ale myslim, ze to byly ty s tvrdsi gradaci ("na kosti").
Zkousel jsem je tehdy exponovat na dennim svetle a pamatuju si, ze pokusy vysly pri EI 100 preexponovane. Volal jsem je nakonec v Rodinalu 1+100 za staleho pohybu v misce. Diky emulzi i na druhe strane totiz jakakoli jina kvedlatura, pri ktere i malou chvili film stal ve vyvojce, resultovala v neromernosti pri volani - pruhy, fleky a podobne - jak film sednul na dno misky. A mensi redeni Rodinalu diky tomu pohybu vyhnalo velmi kontrast. Mozosti by bylo volani v ramecku v tanku, kdyz by film nebyl jednou stranou na dne misky.
Pro denni svetlo bych ted zvolil EI 200 a volal bych minimalne v rodinalu 1+100 (mozna bych zkusil i vyssi redeni) a porad kvedlal a obracel film v misce.
Zarovku bych pro odpichnuti zkusil jako EI50 v Rodinalu 1+100 nebo i vic a porad michat. Vyhodou je moznost vizualni kontroly pri bezpecnem osvetleni.
  • 0

#11 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 5 January 2011 - 08:12:31

Vladiku, díky moc.
Včera som teda jeden skúsil - pri žiarovke 50 ISO celkom fajn (hlavne pomohla možnosť kontrolovať volanie pri červenom svetle).

Na volanie by to ozaj chcelo skôr "slotíky" - samozrejme, že som si emulziu škrabol.

Ale inak celkom fajn na začiatočnícke pokusy (aj tá modrocitlivosť celkom zaujímava = čierne jablká a pod :) )
  • 0

#12 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 January 2011 - 10:55:06

Tohle je trochu OT, ale tak pro pobavení - asi před půl rokem jsem na aukru koupil krabici expirovaných fomaspeedů N 18x24 a když jsem rozbalil balík tak v něm byla krabice AGFA MEDICAL XRAY FILM... nejdřív mi hlavou proletělo "co bych tak mohl ozařovat?" pak jsem šel do komory prozokumat jak to vůbec vypadá, abych zjistil, že jsou to vážně ty fomaspeedy : )
  • 0

#13 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 1 May 2015 - 21:16:27

Zdravím,

 

měl bych na zkušené prosbu související s mým prvním pokusem exponovat na RTG film.

 

Problém je následující a to, že dva zkušební negativy jsou po vyvolání kompletně černé. Použil jsem Agfu CP-G PLUS. Filmy jsem zakládal a vyvolával při červeném světle a volal v R09 1:100 po dobu 6ti minut v misce. Film po vložení do misky posléze nerovnoměrně tmavl až asi po cca 3-4 minutách byl tmavý zcela. Za tu dobu ani náznak obrazu. Miskou jsem kýval aby se vývojka pořád hýbala a negativ několikrát obrátil. V průběhu vyvolávání se do vývojky uvolňovala z negativu tmavá barva. Na ustáleném negativu není nic, ani maska  drážek vložky z kazety. Film byl exponován včera venku jako ISO 100. Za jakoukoliv pomoc budu moc rád.

 

Zdraví Michal.


  • 0

#14 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 1 May 2015 - 22:34:24

Červené světlo, alespoň to moje, RTG film spolehlivě osvětlí během pár vteřin.


  • 0

#15 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 1 May 2015 - 22:38:56

Ahoj. Ja som CP-G plus exponovaný ako ISO 100 volal v R09 1:100 päť a pol minúty. V miske, prvú pol minútu pohyb vývojky, potom už bez pohybu.

Sám som ten vyvolávací čas vygúglil ako jediný odkaz na vyvolávanie tohoto filmu pre fotografický účel a funguje my.

Vyvolával som bez osvetlenia, je pravda že by mu červené svetlo vadiť nemalo, ale ja mám filter na svetle do komory oranžový a vyvolávať planfilmy po tme som zvyknutý, tak som to neriešil.

Mišo.


  • 1

#16 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 2 May 2015 - 10:06:27

Práve teraz hodne experimentujem z AGFA CP-G a Foma Medical X-ray. Podľa informácie z Fomy je tento film identický s Foma Medical X-Ray (je to Agfa, predávaná pod značkou Foma) a moje skúsenosti to potvrdzujú. Exponujem ho ako ISO100, vyvolávam ho rôzne, najlepšie zatiaľ vychádza Pyrocat HD v základnom riedení 1:1:100 a doba vyvolávania 7 minút, možno aj menej, ešte budem skúšať. Moje červené temnokomornícke lampy Kaiser film po pár sekundách exponujú na černocha v tuneli. Mám odskúšané, že ak jednu vypnem, druhú prekryjem kancelárskym papierom a tienim film aj telom, tak sa nič nedeje, film niekoľkominútovú manipuláciu prežije v pohode. A čo to je pritom ešte v komore aj vidieť. Pri tomto svetle to aj strihám a zakladám do kaziet. 9x12 vyvolávam v tanku, 13x18 som si práve včera vyrobil z plexi vyvolávací rámik a šupnem to v ňom do misiek. V JOBO Drum tanku sa to vyvolať nedá, lebo to má citlivú vrstvu na obidvoch stranách. Vychádza to ale na tieto RTG hodne kontrastne... 


  • 3

#17 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 2 May 2015 - 18:02:56

Díky za reakce.

 

Zakopanej pes bude v tom červeným světle... Jsem megablb jelikož jsem při tom světle lezl do celého paklíku :oops:  Dnes jsem potmě založil další planfilmy a večer je vyvolám tak jsem zvědav - bral jsem je z opačné strany štůsku jak je ochrannej papír. RTG filmy se prosvítí i přes více planů na sobě, že? jeden osvícený jsem zkusmo z nabité kazety vytáhl a je narůžovělý a průhledný takže ten pod ním není chráněn. O tom, že jsem při stejném světle prozkoumával načaté balení stejných filmů 24x30 snad ani psát nebudu....je mi hamba až na půdu.


  • 2

#18 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 3 May 2015 - 07:07:36

Kurňa od čeho jsme temnokomorníci.


  • 0

#19 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 3 May 2015 - 09:54:13

Tak hlásím mírný pokrok. Sice oba negativy nepoužitelné avšak jak se zdá už ne kvůli osvícení při manipulaci s filmem.

 

Tentokrát se zdají oba negativy hrubě přeexponované jelikož na jednom jsou vidět jen fragmenty toho co bylo vyfoceno a na druhém ani skoro to. Exponoval jsem jako ASA(ISO) 100 venku večer cca kolem sedmé a tedy rozhodně ne na silném slunci ale spíš mírného difuznějšího světla.

 

U prvního agitováno první půlminutu a pak párkrát při každé započaté minutě - celková doba 5:30. Ten druhý jsem převolal, jelikož mne zradil budík a ještě jsem agitoval více než je zdrávo. Navíc jsem film zkoušel obracet (asi 5x) - zkrátka tento vyšel hůř, je ještě vice nerovnoměrně vyvolaný a poškrábaný (a nic na něm není).

 

Každopádně oba jsou i tak nerovnoměrně vyvolané a i na místech kde je film z drážce vložky je přechod neostrý a tmavé části (ale i zbytek filmu kde jsou zbytky tmavého pigmentu) je takový kropenatý. Volám v miskách s plochým dnem a tak je problém zajistit pohyb vývojky i pod negativem. Agituju mírným nadzvednutím misky a vytvořením vlnky které přejede několikrát od kraje misky ke kraji.


  • 0

#20 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 3 May 2015 - 09:55:14

Kurňa od čeho jsme temnokomorníci.

Vy jste a já už taky budu  :idea:


  • 0

#21 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 3 May 2015 - 15:05:54

S RTG filmy zkušenosti nemám, používám však RTG vývojku a to na papíry (jak při expozici přímo na papír, tak při zvětšování). Výsledkem je nesrovnatelně vyšší kontrast než u běžné pozitivní vývojky, což je například při zvětšování z 50 let starého Orwa zásadní výhoda.


  • 0

#22 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 5 May 2015 - 18:19:02

Hurá, tak se nakonec zadařilo. Udělal jsem si scénu v interiéru kousek od střešního okna - zátiší s kyticí. Tuto scénu jsem zkusmo exponoval jako ISO 100, 50 a 25 a překvapivě vyšla nejlépe nejnižší citlivost. Což mi napovídá, že všechny předchozí expozice byly silně přeexponované (bylo snímáno venku večer ale určitě za silnějšího světla. A navíc jsem pak vše dodělal zmršeným voláním. Doteď nevím jak to děláte, když voláte v misce a navíc ještě bez agitace. Já si vytvořil takový udělátko z pixly od čističe odpadů - je to úzká čtyřboká plastová láhev o hraně asi 8 cm od níž jsem odřízl vršek a zbyl hranol s plochým dnem. Do této vývojnice naleju cca 1200 ml 1% Rodinalu a film úhlopříčně vsunu nasvislo do lázně až je celý ponořený. Jelikož je úhlopříčka této vývojnice cca 12cm musím film trochu prohnout a tím jak se narovná se ve vývojnici vzpříčí a je v kontaktu pouze delšími hranami planu takže se vývojka dostane všude a není takové riziko poškrábání. Přerušení a ustálení pak dělám už standardně v miskách. Ještě musím vyzkoušet zdali ty první pokusy byly zkažené i přičiněním červeného světla a v nejlepším případě jsem možná při prvním zakládání planů do kazet při červené žárovce nic moc nezkazil.


  • 1

#23 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 6 May 2015 - 07:29:24

Hurá, tak se nakonec zadařilo. Udělal jsem si scénu v interiéru kousek od střešního okna - zátiší s kyticí. Tuto scénu jsem zkusmo exponoval jako ISO 100, 50 a 25 a překvapivě vyšla nejlépe nejnižší citlivost. Což mi napovídá, že všechny předchozí expozice byly silně přeexponované (bylo snímáno venku večer ale určitě za silnějšího světla. A navíc jsem pak vše dodělal zmršeným voláním. Doteď nevím jak to děláte, když voláte v misce a navíc ještě bez agitace. Já si vytvořil takový udělátko z pixly od čističe odpadů - je to úzká čtyřboká plastová láhev o hraně asi 8 cm od níž jsem odřízl vršek a zbyl hranol s plochým dnem. Do této vývojnice naleju cca 1200 ml 1% Rodinalu a film úhlopříčně vsunu nasvislo do lázně až je celý ponořený. Jelikož je úhlopříčka této vývojnice cca 12cm musím film trochu prohnout a tím jak se narovná se ve vývojnici vzpříčí a je v kontaktu pouze delšími hranami planu takže se vývojka dostane všude a není takové riziko poškrábání. Přerušení a ustálení pak dělám už standardně v miskách. Ještě musím vyzkoušet zdali ty první pokusy byly zkažené i přičiněním červeného světla a v nejlepším případě jsem možná při prvním zakládání planů do kazet při červené žárovce nic moc nezkazil.

Jak volám já(a asi spousta ostatních)? Normálně to plesknu na dno misky(emulzí nahoru), nechám přejet vlnku a jdu od toho. Za hodinu to hodím do ustalovače. Klasickej Rodinal stand. O víkendu jsem namíchal metolovou vývojku dle Kulhánka(podobá se to D-23) a tam je vyvíjecí doba 3 minuty. Postup stejný jako výše.


  • 0

#24 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 6 May 2015 - 09:17:53

Jo s s klasickým planem s citlivou vrstvou na jedné straně to určitě funguje - vespod je třeba jen rozpustit antihalačku... Ale s oboustraným filmem jsem s rovnoměrností volání na obou stranách v misce měl evidentně zásadní problém - prostě se spodní strana přicucne k plochému dnu a volání nět, jen shora. Volání rentgenů nasvislo v rámečcích je evidentně nejsnazší - a nebo sloty což je univerzální


  • 0

#25 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 6 May 2015 - 09:21:29

Jo s s klasickým planem s citlivou vrstvou na jedné straně to určitě funguje - vespod je třeba jen rozpustit antihalačku... Ale s oboustraným filmem jsem s rovnoměrností volání na obou stranách v misce měl evidentně zásadní problém - prostě se spodní strana přicucne k plochému dnu a volání nět, jen shora. Volání rentgenů nasvislo v rámečcích je evidentně nejsnazší - a nebo sloty což je univerzální

Aha, vidíš, nevšimnul jsem si, že jsem ve vlákně o RTG filmech, takže to se omlouvám.


  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 May 2015 - 09:53:55

dají se koupit i jednostranně polité AGFA CP-V
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 May 2015 - 14:18:14

 

Příští týden bych měla mít k dispozici ceny jednostranně politých AGFA CP-V(B) v balení po 100ks

8x10in, 11x14in, 14x17in

pak to sem písnu i s kontaktem, kam se případě zájmu můžete obrátit

určitě ale nejsou skladem, takže bude nutné vyčkat, až dorazí po objednání filmy do ČR

 


  • 2

#28 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 May 2015 - 14:54:48

Ještě jedna drobnůstka, nečekejte cenu jako u oboustranně politých planů, neb cena bude vyšší.

Ovšem přijde mi, že je vykompenzována podstatně snažší manipulací s plany, jak při vkládání do kazet, tak při vyvolávání.

Navíc jde při vyvolávání či jinou manipulací s filmem v komoře používat červené světlo (vlnovou délku nevím, ale kdo má zájem určitě bude schopen dohledat)


  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 May 2015 - 11:36:29

Přátelé, kamarádi!

Slíbila jsem vám informace o filmu Agfa CP-VB

Informace mám, nejsou ale pozitivní.

Uvedený výborný zelenocitlivý film už Agfa přestala vyrábět z důvodu digitalizace rentgenové technologie

Pokud se dá ještě někde koupit, tak pouze staré zásoby. Můj spolehlivý zdroj však už žádné nemá,

tudíž ani ceny vám nemohu sdělit.

Ještě zkoumáme možnost získat rentgenový film jiného výrobce.

Pokud se dobereme jistého výsledku a případné možnosti koupě,

dám vědět.


  • 1

#30 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 21 February 2017 - 10:23:00

Ak by mal niekto záujem - našiel som dodávateľa rentgenových filmov v SR, má aj jednostranne, aj obojstranne poliate filmy. Ja sám používam AGFA CP-G (obojstranný polev, hodne kontrastný) a AGFA Mamoray (jednostranne poliaty, mierne kontrastný a veľmi ostrý), obidva sú ortochromatické. Citlivosť je cca ISO 50 - 80. Zatiaľ som od nich nebral, mám v mrazáku zásoby, ale vraj majú obidva druhy a ceny sa mi tiež videli fajn. Predajú aj jedno balenie.

http://www.transkont...enmenu=35&id=35

http://www.transkont...enmenu=37&id=37


  • 0

#31 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 February 2017 - 12:16:20

Hm, hm, a jaké jsou rozměry toho AGFA Mamoray? ve výše uvedeném odkazu nejsou


  • 0

#32 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 February 2017 - 12:20:34

Edus, to je slepa vetev, to uz jsem prozkoumal. Rezou 18x24 a 24x30, to je male :(


  • 0

#33 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 February 2017 - 12:49:20

já vím :( jen jsem si říkala: CO KDYBY NÁHODOU?! ;)


  • 0

#34 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 February 2017 - 13:13:50

No ale vlastne muzu se zde zeptat, kdyby nahodou... Nezkousel tady uz nekdo KODAK EKTASCAN B/RA ?

 

 

KODAK EKTASCAN B/RA Film / 4153 is a medium speed, single coated, tabular grain, orthochromatic medical x-ray
film for photography of cathode-ray (CRT) tubes. It is coated on a blue, 7-mil blue-tinted polyester support with a dyed
pelloid backing which affords anti-halation protection.


  • 0

#35 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 21 February 2017 - 21:45:49

To mi je ľúto, že sú tie filmy len v malom balení. Ale možno to zaujme niekoho, kto má menší formát. Ja si Agfu Mamoray rozmer 18x24 režem na 4 ks 9x12 cm... Jeden planfilm 9x12 ma potom vychádza na 8 eurocentov (cca 2 Kč), čo je veľmi príjemná cena. (Fomapan 100 9x12 stojí cca 16 Kč, o Ilforde ani nehovorím :-) )


  • 0

#36 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 21 February 2017 - 22:35:45

Ukážka výstupu z rengenového filmu... - Fotovizitka 10,5x 14,8 cm, film 9x12 Agfa Mamoray, slaný proces, papier Fabriano 160 g, podkladová lepenka 500 g, potlačená klasickou technikou kníhtlače malým ručným lisom

Přiložený soubor (y)


  • 5

#37 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 February 2017 - 05:20:24

Jožko, paráda!
A že sa spýtam, to je Draco?
  • 0

#38 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 22 February 2017 - 08:56:59

Jožko, ten Tvůj profesionální tah na prezentaci fotek už jsem obdivoval v loňském roce v Žirovnici. A teď koukám, že jsi to ještě povýšil na další level - moc hezké, moc hezké. Ahoj Luigi :shock:


  • 1

#39 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 22 February 2017 - 09:02:03

Jo, a abych nezapomněl k tématu diskuse - pro ostatní, ta moje fotka v profilu je vlastně fotka dodoxbb vytvořená právě na film Agfa ORTHO a její používání mi laskavě povolil autor. Tož tak k té nabídce ORTHO filmů - zdařec Luigi :shock:


  • 0

#40 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 22 February 2017 - 09:08:14

Jožko, paráda!
A že sa spýtam, to je Draco?

hej, je to ona ...


  • 0

#41 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 March 2017 - 20:17:12

Vy, co používáte oboustranně polité rentgenové filmy, prosím, podělte se o nápady, zkušenosti, fígle, jak film při negativním procesu nepoškrábat. Děkuji.


  • 0

#42 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 6 March 2017 - 21:02:58

Vy, co používáte oboustranně polité rentgenové filmy, prosím, podělte se o nápady, zkušenosti, fígle, jak film při negativním procesu nepoškrábat. Děkuji.

To mas jako souloz jezku. Hlavne hoooodne opatrne.


  • 0

#43 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 6 March 2017 - 21:25:45

Vy, co používáte oboustranně polité rentgenové filmy, prosím, podělte se o nápady, zkušenosti, fígle, jak film při negativním procesu nepoškrábat. Děkuji.

 

Pouzivam Foma Medix XG v rozmeroch 18x24cm a 24x30 cm. No treba si davat pozor na tu vrstvu na ktoru fotografujeme. Druha nie je dolezita. :D


  • 1

#44 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 7 March 2017 - 00:46:29

Vyvolávat v miskách s drážkami se to ovšem právě kvůli té spodní citlivé straně nedá. Já jsem si koupil vyvolávací automat Dürr 24, dají se vydražit skoro zadarmo, jen se pro ně musí dojet. S dedikovanou chemií (taky se dá pořídit hodně lacino, však jí je taky potřeba!) to vyvolává hodně kontrastně, zvětšování není obvykle možné ani na ultraměkkou gradaci. To ovšem spíš nedělám, pořídil jsem si to hlavně kvůli Vandyku. Na ten tvrdší negativy vyhovujou.


  • 0

#45 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 March 2017 - 07:46:31

počkejte, počkejte, jak není druhá strana důležitá? Chcete říct, že když to trochu škrábnu, tak to nebude na pozitivu vidět?

Moje obvyklé rozměry negativu jsou 11x14in, nebo 8,5x14in, jednostranně polité vyvolávám v miskách (většinou v nějaké pyro-vodě), u oboustranně politých z toho mám právě dost obavu.

Jenže  v mnou požadovaném rozměru už moc nejsou jednostranně polité listy za nějakou rozumnou cenu k dispozici. Budu tedy muset časem přejít na oboustranně polité plany, proto se na to ptám.


  • 0

#46 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 7 March 2017 - 14:10:46

Ja robím negatív maximálne 13x18 cm a na obojstranne poliate som si vyrobil špeciálne držiaky do JOBO tanku 2000. V tanku sa tak dajú vyvolať 4 ks naraz. U väčšieho formátu asi nezostane nič iné, ako strááášne opatrne v miskách, alebo vyrobiť niečo podobné vo väčšom (ale problém je, že už to tam nebude dobre držať kvôli veľkej ploche) alebo si na to vyrobiť vyvolávacie vertikálne sloty a film zavesiť za horný okraj na drátený držiak... Tak nejak sa to tuším robí aj v rentgenových labákoch...

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  2web.jpg   403.49K   4 Počet stažení

  • 0

#47 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 March 2017 - 15:32:59

Rovněž mám rozměr 13x18 a dělám to pomocí horního dílu krabičky od CD, kde se těch 13 cm vsune pod ouška co pod nimi obvykle leží popiska k tomu CD. A protože je šířka toho rámečku menší než je film, drží tento lehce v oblouku a plochou se nikde nedotýká. Pak se s tím snadno manipuluje v misce.

Ale při těch větších plochách negativu už by to asi byl problém.

Takže bych se asi koukal také po tom slotu.


  • 0

#48 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 March 2017 - 15:41:43

Ja robím negatív maximálne 13x18 cm a na obojstranne poliate som si vyrobil špeciálne držiaky do JOBO tanku 2000. V tanku sa tak dajú vyvolať 4 ks naraz. U väčšieho formátu asi nezostane nič iné, ako strááášne opatrne v miskách, alebo vyrobiť niečo podobné vo väčšom (ale problém je, že už to tam nebude dobre držať kvôli veľkej ploche) alebo si na to vyrobiť vyvolávacie vertikálne sloty a film zavesiť za horný okraj na drátený držiak... Tak nejak sa to tuším robí aj v rentgenových labákoch...


Podobný držák dělá CatLabs pro 8x10, pro šikovného ludmila nic tezkeho
  • 0

#49 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 March 2017 - 15:42:07

..kutila..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • 0

#50 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 20 December 2019 - 12:14:29

Nemáte někdo zkušenosti se Schwarzschildovým efektem u rentgenových filmů? Chtěl bych použít do pinhole Foma Indux R7, budu se dostávat na dlouhé časy.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních