Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 - RZ67 ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
132 odpovědí na toto téma

#101 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 January 2015 - 19:18:20

"Kloboučkování" je technika expozice - obecně vzato to znamená, že se délka expozice nedosáhne nějakým obvyklým typem závěrky, ale odkrytím/zakrytím objektivu krytkou (nebo třeba rukou). V dobách úsvitu fotografie než vynalezli použitelné závěrky běžná věc.

 

V případě RZ67 to znamená, že nastavíš T čas, otevřeš závěrku s nasazenou krytkou na objektivu, pak se krytka sundá na dobu potřebnou pro expozici, nasadí zpět a zavře se závěrka. V případě RZ67 nějak nechápu jakoukoliv výhodu snad s výjimkou velmi dlouhých expozic za současného zapomenutí drátěnky doma.


  • 0

#102 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 January 2015 - 19:32:29

Ještě dodatek: RZ67 umožňuje "B" čas skutečně jen limitovaně - tuším je to cca 60 sekund, přičemž posledních 5s se ozve pískot a pak se závěrka prostě zavře (jestli si to správně pamatuji).

 

Něco podobného se týká předsklopu - po necelé minutě to začne pískat a pokud ani během pískání neexponuješ, tak to pak exponuje časem 1/400 (mám ten dojem).


  • 0

#103 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 11 January 2015 - 19:49:22

 
V případě RZ67 to znamená, že nastavíš T čas, otevřeš závěrku s nasazenou krytkou na objektivu, pak se krytka sundá na dobu potřebnou pro expozici, nasadí zpět a zavře se závěrka. V případě RZ67 nějak nechápu jakoukoliv výhodu snad s výjimkou velmi dlouhých expozic za současného zapomenutí drátěnky doma.


Přesně tak, dlouhých expozic s bodovými světly v záběru. Potom použít třeba čepici na sekundu (sundaváním krytky objektivu by se foťák hýbnul). Drátěnky pro předsklopení pak netřeba. Čas B jsem zatím nikdy nepoužil.
  • 0

#104 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 11 January 2015 - 22:43:11

Jsem asi hloupý... jde mi o to abych nesahal na foťák při dlouhých expozicích a tak dám T čas... spouští odklopím zrcadlo... a drátěnkou exponuji třeba za 3min? Neboo ji nejdříve odexponuji a pak za 3 min ji zavřu, ale čím když musím sáhnout dle návodu na foťák a dát ji na pozici N, zakreju objektiv třeba čepicí, ale stejně ji musím zavřít sáhnutím na foťák? 


  • 0

#105 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 11 January 2015 - 23:42:49

Sorry, asi jsem to zbytečně zkomplikoval. Standardní postup z návodu a tady popsaný kolegy je úplně OK, nerad bych Tě mátl.

Já většinou fotím v noci ve městě, bodová světla v záběru spolu s hlubokými stíny, expozice cca 1,5-10 minut. To znamená, že využívám toho přepínače na objektivu. Když mám vše nastaveno, zaaretuji ho a zastíním objektiv čepicí, bez dotýkáni se objektivu. Stisknu spoušť a chvilku počkám. Závěrka je otevřená, jakmile odkryji čepici tak exponuji. To samé dělám na konci. Zastíním objektiv, odaretuji přepínač a závěrka se zavře. Upřímně, možná to je úplně zbytečné a při tak dlouhých expozicích se roztřesení foťáku neprojeví. Asi ne. Dvakrát se mi však stalo, že světla měla lehký ocásek, tak jsem to začal praktikovat. Bez drátěnky.

Ten hlavní důvod ale je, že jsem dodneška nebyl schopen přinutit na mé RZ fungovat předsklopení zrcátka tak, jak to je popsáno v návodu. No, v RZ to asi nebude...
  • 0

#106 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 January 2015 - 00:39:19

Také to tak dělám. Tedy ve tmě s bodovými světly. Proč? Protože zejména při zavírání závěrky opětovným vrácení přepínače na objektivu do toho celého drkneš ať chceš nebo ne. Při zavírání to tak je pro jistotu a při otevírání abych tam ještě navíc nešaškoval s drátěnkou. 

 

Postup je tedy přesně takový:

1. Připravím expozici. 

2. Vytáhnu šíbr (plech z kazety)

3. zaaretuji "Téčko"

4. zakreji objektiv něčím tmavím (objektivu se nedotýkám)

5. Odpálím libovolným časem, většinou velmi krátkým

6. Chvilku počkám, než se vše uklidní

7. Odstraním zakrytí objektivu

8. Exponuji daný čas

9. Zakryji objektiv

10. Odaretuji "Téčko"

11. postupu dál normálním způsobem jako při obyčejné expozici


  • 0

#107 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 19 January 2015 - 17:18:06

Dekuji nez se dostanu tak daleko tak stejne budu nosit burinku. Prosim jake mate zkusenosti s Z50/4,5 krom toho ze je dobry? Dekuji nic moc jsem o nem tady nenasel.
  • 0

#108 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 January 2015 - 12:09:31

Má zkušenost je, ze není až tak dobry :)
  • 0

#109 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 20 January 2015 - 21:17:24

Ha takze jaky je nejsirsi mozny objektiv pro RZ aby byl pouzitelny . Diky panove.
  • 0

#110 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 January 2015 - 21:51:04

65mm je uzasna. 

S tou padesatkou jsem si trochu zaprehanel, ale je pravda, ze za ostatnimi objektivy trochu pokulhava. Existuje vsak verze ULD, ktera je opravdu excelentni. Problem je, ze opravdu nebyva levna...


  • 0

#111 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 21 January 2015 - 13:38:19

Mám 65mm f4 L-A. Nebyla ani drahá, z Japonska přes e-bay. Jsem s tím objektivem velmi spokojen, z hlediska ostrosti podání jej dávám takřka na roveň 110mm f2,8. Oproti například 180mm je tam znatelný rozdíl, i při f5,6 kde by tento objektiv měl (prý) kreslit nejostřeji. Když nezapomenu nastavit pohyblivý člen 65mm objektivu, tak je to ostré i v rozích. Nemohu srovnávat s žádným jiným širokým objektivem pro RZ, toto je jediný, který jsem měl v ruce. Ale 110 mm je pro mně u RZ etalonem a 65mm L-A je zdatný soupeř.
  • 0

#112 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 January 2015 - 15:01:23

obecně by tedy to pořadí mělo být trochu jiné :)

65 se považuje za nej, 180mm za výtečné, 110 dobrý průměr. Ale můžeš mít štěstí(smůlu) na konkrétní kusy.


  • 0

#113 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 21 January 2015 - 15:22:31

a kde mas 75 shift :-)


  • 0

#114 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 January 2015 - 17:09:30

Vzhledem k tomu, že k němu mám velmi ambivalentní vztah, tak bych se raději nevyjadřoval :)


  • 0

#115 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 21 January 2015 - 20:02:02

obecně by tedy to pořadí mělo být trochu jiné :)
65 se považuje za nej, 180mm za výtečné, 110 dobrý průměr. Ale můžeš mít štěstí(smůlu) na konkrétní kusy.


Možná. Zvláště u 180mm mně Tvá informace překvapuje, protože ta je fakt o dost níže než ostatní dvě. Mám verzi W-N či tak nějak.
  • 0

#116 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 19 April 2015 - 21:36:10

Uplynul rok a čtvrt, co jsem tu řešil nákup RZky, ale bohužel od léta jsem nic nenafotil - chtěl jsem fotit krajiny, lesní zátiší se stativem a tak. Leč volného času je čím dál méně, na velké cestování to s Mamiyou taky není, do budoucna ani nebudu mít tolik příležitostí ke zvětšování... a aby mi ležela v polici, to je moc drahá hračka. Rozhodl jsem se proto celý set (který jsem koupil od jednoho zdejšího kolegy) poslat do světa http://www.paladix.c...php?adid=360045 Na Paladixu jsem zatím nasadil cenu na 20k, ale má-li někdo ze zdejších zájem (nejlíp celé, postupně rozprodávat se mi to nechce), napište mi na mail u inzerátu a dejte vědět, že jste z TK a prodám vám to za 19 tisíc - tak jak jsem to koupil já. A omlouvám se, asi to sem úplně nepatří, ale tak kdybyste měli zájem, aby vám ji náhodou nevyfoukl někdo přespolní :-)


  • 0

#117 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 20 July 2015 - 13:19:28

    Zdravím,

 

Snad se mi to podaří koupit zpět... :-P  :-P  :-P


  • 0

#118 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 14 August 2015 - 12:55:40

  Tak mamča je opravená a opět u svého bývalého majitele :)

 

 Lidi  víte někdo jak upevnit kovovou masku do šachty pro formát 6 x 4,5 ?  


  • 0

#119 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 15 August 2015 - 11:38:35

Pokud je to stejné jako na rbčku je ta maska z pružného plechu trochu se prohne a výstupky se zasunou pod perka na kraji matnice pak zas nasadit šachtu a drží to jak luteránská víra,


  • 0

#120 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 15 August 2015 - 11:41:06

Jinak výhoda té masky je že bude krásně sloužit i pro 6x6 pokud se časem seženu patřičný graflock back.


  • 0

#121 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 August 2015 - 12:06:33

graflok? ne graphic?


  • 0

#122 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 August 2015 - 12:52:25

tak mi to nedalo, koukal jsem a mám to pomotaný. graphic je starší verze, graflok nová. nicméně abych tu jen neplkal. graflex záda jsem nezkoušel, ale horseman 6x9 ano. jdou na rb podstatně hůř než originál, ale jdou (měl jsem 6x8 rotační adaptér, možná že se starším to je jiné, ale pochybuji). je rozdílná vzdálenost od "roviny" zad k tomu vybrání, do kterých se zasunují ty plechy


  • 0

#123 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 15 August 2015 - 17:16:53

Vycházel jsem z tohoto přehledu a jelikož mamča verzi 6x6 nedělala je to asi jediná možnost jak doplnit tenhle poměr stran bez ořezu do repertoáru našich mašinek http://rb67.helluin.org/backs/.

Odskoušeno nemám


  • 0

#124 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 15 August 2015 - 20:59:16

Kdyby někdo chtěl na pokusy, mel bych jedny záda graflex 6x9 na prodej za docela směšnou cenu.
  • 0

#125 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 15 August 2015 - 23:04:21

těch je  na mamču škoda víc jak 6x8 z ni nevyloudíme :D a to musí člověk volit poslední verzi nebo mít štěstí na kus.


  • 0

#126 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 18 September 2015 - 11:48:05

Zdravím,

 

pořídil jsem RZ67 Pro II a měl bych otázku na vlastníky tohoto stroje :)

Jak vlastně "pracujete" s výměnými zády? Jaký je nejlepší postup, když třeba střídáte záda s různými filmy a k tomu i objektivy?

Vím, že objektiv lze sundat a na foťák zase nasadit jen za určitých podmínek.

Co třeba situace, kdy komponuji se spuštěným zrcadlem a a zjistím, že by byl vhodnější jiný objektiv. Ten mám v brašně s uzavřenou závěrkou (takto by se měl objektiv správně skladovat, že?), mohu ho na foťák nasadit, ale pak musím zmáčknout spoušť a znovu natáhnout. Ale tím si posunu film a přijdu o políčko. Takže je nutné pro tento krok záda sundat a pak zase nasadit?

 

"Rozfocená" záda je lepší odkládat s naposledy exponovaným snímkem, nebo film posunout?


  • 0

#127 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 18 September 2015 - 22:44:23

Zdravím,

pořídil jsem RZ67 Pro II a měl bych otázku na vlastníky tohoto stroje :)
Jak vlastně "pracujete" s výměnými zády? Jaký je nejlepší postup, když třeba střídáte záda s různými filmy a k tomu i objektivy?
Vím, že objektiv lze sundat a na foťák zase nasadit jen za určitých podmínek.
Co třeba situace, kdy komponuji se spuštěným zrcadlem a a zjistím, že by byl vhodnější jiný objektiv. Ten mám v brašně s uzavřenou závěrkou (takto by se měl objektiv správně skladovat, že?), mohu ho na foťák nasadit, ale pak musím zmáčknout spoušť a znovu natáhnout. Ale tím si posunu film a přijdu o políčko. Takže je nutné pro tento krok záda sundat a pak zase nasadit?

"Rozfocená" záda je lepší odkládat s naposledy exponovaným snímkem, nebo film posunout?


Ahoj, nevím, jestli správně chápu některé části Tvého dotazu, neb mi nedávají úplně smysl. Takže jen fragmenty:

- objektiv lze sundat a nasadit jen při natažené závěrce - chceš-li tedy vyměnit záda, musíš závěrku po vyfocení snímku natáhnout
- závěrka sundaného objektivu jde samostatně natáhnout či zavřít
- "skladování" on/off nemusíš řešit jestli tedy nechceš objektiv nechat ležet roky
- chceš-li, z jakéhokoliv důvodu, natáhnout źavěrku a přitom nepřetočit film, přepni spínač na boku na "M" pro vícenásobné expozice. Jen pro dobrý pocit připomenu, abys dával pozor a nezapomněl potom přepínač vrátit, ale určitě také někdy zapomeneš...
- výměna zad a objektivu není nijak technicky svázána, respektive není potřeba "něco u jednoho udělat" při výměně druhého

Gratuluji k RZ! Je to radost a úplně nové obzory, že?
  • 0

#128 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 19 September 2015 - 10:17:45

Díky za odpověď. Napsal jsem to asi trochu složitě :) pokud neni nutné závěrku v objektivu a zrcátko ve foťáku po skončení focení "povolit", tak pak je to ok. Na režim M jsem úplně zapomněl, i když jsem ho pro testování používal.

Nové obzory rozhodně, jelikož ta Mamiya je pro mne i vstup do světa filmu...
  • 0

#129 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 20 September 2015 - 08:35:53

- objektiv lze sundat a nasadit jen při natažené závěrce - chceš-li tedy vyměnit záda, musíš závěrku po vyfocení snímku natáhnout


Oprava - tady patří "vyměnit objektiv" ne záda.
  • 0

#130 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 24 September 2015 - 18:34:05

Zítra jsem chtěl poprvé RZ67ku vyzkoušet venku, naostro.

Vyskytl se ale problém :(

 

Dneska jsem si pořídil drátěnou spoušť a zkoušel jsem mirror lock-up. Bez filmu.

Vše fungovalo ok, s oběma skly (65 a 180), ale najednou přestala reagovat spoušť na foťáku.

 

Jsem teď ve stavu, že mám sklopené zrcátko, ale nemůžu foťák žádným způsobem odpálit.

Zkoušel jsem oba objektivy, režim M, oranžový "nouzový" režim na přepínači pod spoušti, nic nefunguje.

Foťák jsem koupil z Ebay, nějaká možnost vrácení je, ale zaplatil jsem clo atd...

Dělám něco vyloženě špatně? Nenapadá vás něco?

 

Díky za reakci :( 


  • 0

#131 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 24 September 2015 - 18:36:36

Závěrka v obou objektivech normálně funguje, když je mám sundané...


  • 0

#132 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 24 September 2015 - 18:50:54

Tak vyřešeno...při natahování jsem s pákou nedojel do krajní polohy  :oops: .

Stačilo ten kousek dotáhnout a vše funguje jak má.

 

Škoda, že nemůžu svůj příspěvek smazat :)


  • 0

#133 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 September 2015 - 19:08:53

nač mazat? až se někomu stane to samé, tak bude tápat, než si přečte tvůj příspěvek. já jsem takhle u rb67 nemohl odpálit 127 k/l sklo, netušil jsem proč a už jsem se zas pomalu chystal za panem kociánem... až jsem si všiml, že mi zůstal vylezlej závit na bulbu od předešlého focení. tohle jsou takový "drobnosti" :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních