Přejít na obsah


Fotka

Filtry - pro ČB


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
133 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 May 2008 - 15:31:30

Dobrý den,
chci se zeptat,zda-li je nutné kupovat si barevné filtry pro černobílou fotografii,o jejichž nákupu pro fotoaparát nyní uvažuji,jestliže mám na zvětšovacím přistroji barevnou hlavu,a tak si mohu kontrast vyladit v temné komoře.Nebo platí,že to musím nejdříve dostat na negativ,aby bylo co upravovat,např.tonální rozlišení lesního porostu,kontrast v krajině,atd.V temné komoře jsem začátečník,proto tento zřejmě hloupý dotaz...Díky
  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 May 2008 - 16:08:05

Nutné to samozřejmě není, ale je tu ale:)
Barevné filtry ovlivňují převod skutečných barev do černobílé škály, a každý film má určitou citlivost na různé části spektra. Všechny tyto křivky se dají najít v datasheetech k filtrům a filmům, využití v praxi pak předpokládá určité zkušenosti. V zásadě pak platí, že filtr určité barvy způsobí větší expozici své barvy a menší expozici barvy doplňkové, toto dále souvisí s opravným faktorem expozice, který je pro každý filtr jiný.
Barevná hlava s tímto nesouvisí, ta nijak neovlivní převod barev do ČB, ale při použití multigradačních papírů se dá použít na změnu strmosti obrazu, čili celkového kontrastu.
Výborný článek o barevných filtrech byl v jednom Photolife-u, žel si již nevzpomenu, ve kterém-třeba zkusit strýčka googla.
Toto je na mnoohem delší povídání, tak snad jsem alespoň vystihl přibližné fungování:)
  • 0

#3 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 12 May 2008 - 16:19:29

viz clanek na Fotoaparatu
  • 0

#4 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 12 May 2008 - 17:32:21

A tady též......
  • 0

#5 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 May 2008 - 19:37:12

Díky,za opovědi a tipy na články.Tak teď už jen vybrat ty správné :)
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 May 2008 - 20:00:18

V temné komoře jsem začátečník,proto tento zřejmě hloupý dotaz...Díky

žádnej dotaz není hloupej, píšeš začátečník - mám dvě rady - nejdřív pracovat bez filtrů a mít pozitiv plus mínus dle představ
potom koupit filtry třeba u pazdery, po pár korunách, na vyzkoušení stačí
teprve pak - až budeš vědět, kterej co dělá, tak kupovat kvalitní verze a to není žádná laciná věc, tak proto navrhuju tenhle postup...
pokud finance nehrajou roli, tak bod jedna možná a bod dva jistě můžeš přeskočit :)
  • 0

#7 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 12 May 2008 - 20:39:18

Já používám světle žlutý filtr jako univerzální prakticky stále. Když si ho koupíš, nic nepokazíš a převod do ČB škály bude mírně lepší než bez filtru. Je to vlastně základní ČB filtr. Až něco nafotíš a budeš vědět, co tě láká, přikoupíš možná nějaký další filtr - žlutozelený, oranžový...
  • 0

#8 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 May 2008 - 13:09:55

Doporučuji postup dle výše uvedeného příspěvku od "RHx". Třeba pak zjistíte, že se vám čb fotky pořízené s barevnými filtry nelíbí, tak jako mně. PL
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 May 2008 - 19:55:36

Pakliže nepořizujeme snímky pouze v úzce vymezeném rozsahu oborů, jako je řekněme sport, snad nějaké ty snímky za umělého světla, které stejně supluje slabší žlutý filtr, apod., je užití filtrů v černobílé fotografii zcela nezbytné. O tom pojednává veškerá základní literatura - doporučiji(jako pokaždé) Černobílou fotografii od Kulhánka, jako naši nejlepší příručku. Je třeba si uvědomit, že film má určitou sensibilitaci a vnímá barvy jinak než naše oko. Panchromatický materiál je na tom sice mnohem lépe, než staré materiály ortochromatické, protože je citlivý ke všem barvám, ale mnohdy se stane, že barvy, k nimž má podobnou citlivost - např, zelená a žlutá - vyjdou, není-li zde přítomen i světelný, ale pouze barevný kontrast, ve stejném odstínu šedi. Proto jsou filtry naprosto nepostradatelné. Nechceme přece vytvářet zcela nevýrazné snímky, kde budou mraky zplývat s oblohou a obloha s travou - prostě "šedivky". Takže jednoduše si běž koupit nějaký ten středně žlutý filtr, který je naprostým minimem, a neřiď se tím, co je uvedeno o snímek výše. Nebyly-li totiž míněny vyjímečné případy, byl by výsledek roven zklamání - a toho je v začátcích (vlastně pořád) i tak dost
  • 0

#10 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 May 2008 - 21:17:39

Souhlas pro změnu s Armasem. Světle žlutým filtrem není co pokazit, ale rozhodně bych nezačal nakupovat kdejaký filtr mi přijde pod ruku. Sám jsem to udělal a většina filtrů jenom zabírá místo v batohu. Doporučuji pro začátek střídmost, filtry jsou další proměnná v procesu, který je pro začátečníka proměnný běda až.
  • 1

#11 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 15:39:08

Zdravim kolegy, dotaz do pranice.
Fotit CB (FP4 Delta HP5), v lete se chystam na dovolenku, takze budou hlavne krajinky - tudiz, chcu neco co mi udela "hezci" oblohu.
Moje dilema - oranzovy cely nebo prechodak ? Budu to brat od cokinu, cenove je rozdil asi dve stovky.
Paklize prechodak tak se nabizi prechod, oni tomu rikaji sunset, kdyz je to vlastne gradual z inzenzivnejsi oranzove do mene intenzivni oranzove.
Vyse jsem cetl ze se hodi aji zlutasy, ja v tom moc nevidim - ale kdyz uz bych objednaval tak bych ho tam prdnul taky, pokud ma opravdovy vyznam.
Zeleny urcite ne, ten je pro me mimo.
Diky za tipy ;-)
  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 15:44:51

hlavne ne cvokin. to radeji filtry z DDR od CZJ. prechodak na CB, no nevim, sam nepouzivam, film by to mel pri spravne filtraci, expozici a volani pobrat, pod zvetsovakem stejne nadrzeni oblohy je casto temer nezbytne.
  • 0

#13 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 16:00:03

hlavne ne cvokin. to radeji filtry z DDR od CZJ. prechodak na CB, no nevim, sam nepouzivam, film by to mel pri spravne filtraci, expozici a volani pobrat, pod zvetsovakem stejne nadrzeni oblohy je casto temer nezbytne.

to je sice hezke ze ne cvokin, ja bych urcite radeji czj, ale kde vzit orazovou 77icku ? To sem asi zapomel dodat, ze vsechny objektivy maji predni prirubu 77mm
  • 0

#14 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 16:14:50

Cokin pro čb fotografii nebrat (a pro barevnou raději také ne ;-)). Opticky je to nevalné, věčný boj s odlesky a poškrábe se, když se na něj člověk škaredě podívá.

Pokud se dá očekávat pěkné počasí (modrá obloha), tak bohatě stačí žlutý šroubovací filtr (nebo oranžový pro větší efekt, nebo červený pro dramatický efekt), pokud bude šedivá obloha, tak buď přechodový filtr šedý silný (tady bych vzal cokin na milost), nebo lépe nadržet v komoře, negativ to pobere.
  • 0

#15 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 16:25:48

Tak negativ toho pobere hodne, to vim, jenze ja mam prave problem sehnat potrebne prumery ;-)
Uz rok se divam na nasi ostravske burze a treba na posledni burze nebylo na 77 vubec nic.
Zkusim se jeste zeptat v kamrliku, nesu tam werru na generalku, tak mozna neco bude mit.
Co sem se dival na nove sroubovaci filtry, tak nejlevnejsi oranzak nejake nevalne znacky vychazi na 850, B+W potom kolem dvou tisic, coz je pro me bohuzel neprijatelne :)
S cokinama je to kriz, musi se s nima opatrne, kdyz spadne na neco tvrdsiho tak krap, ale zase cenove vychazeji dosti dobre ...nemluve o konkurenci kood (www.kood.cz) ... tam vychazi na 300 jedna velka placka
  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 16:29:05

oranzova 77mm B+W MRC stoji novy neco pod 2tis., obdobny cvokin tak 500? myslim ze to je zaplatitelne a jsou i levnejsi znacky, obcas se podari neco pouziteho. ja ho koupil jako novy za 1tis.
  • 0

#17 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 16:56:54

Tak jestli je pro Tebe rozdil 1500 zanedbatelny tka pro me urcite ne. Momentelne mam "pauzu" pred nastupem do opakovane rocniku VS, praci na HPP mi nikde nedaji a brigady tady jaksi nejsou, resp. jsou ale nevyhovuji memu zdrav. stavu.
Takze momentalne 2000 na filtr je pro me otazka tak trech az ctyrech mesicu kdy si nekoupim nic jineho ;-)
  • 0

#18 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 16:59:13

ani pro mne to neni uplne malo. zkus se podivat po filtrech Hoya nebo B+W bez vrstev. dale je tu kenko, to uz se cenove od cvokinu nelisi a kvalitou bude asi lepsi.
  • 0

#19 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 17:00:19

hlavne ne cvokin. to radeji filtry z DDR od CZJ. prechodak na CB, no nevim, sam nepouzivam, film by to mel pri spravne filtraci, expozici a volani pobrat, pod zvetsovakem stejne nadrzeni oblohy je casto temer nezbytne.


jasne, film to pobere a v komore to doresis, ale proc si to neulehcit, ze? Nadrzovani oblohy je casto prave dan za to, ze jsi byl liny filtrovat:)
  • 0

#20 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 17:20:16

ani pro mne to neni uplne malo. zkus se podivat po filtrech Hoya nebo B+W bez vrstev. dale je tu kenko, to uz se cenove od cvokinu nelisi a kvalitou bude asi lepsi.

Dobra tedy, podivam se jak by to vychazelo, chtel bych jeste nejaky efekt star 8x (zkousel jsem ho vyrobit - bez uspechu) a sedy prechod by tak nebyl uplne k zahozeni. A sroubovaci sedy prechod je na prd, protoze ho nedam tam kam potrebuje a zlaty rez je tatam.
Takze moje uvaha smerovala smerem ze kdyz budu brat sedou prechod od cvokinu, tak jestli nebude lepsi k tomu dat vzit i oranzovku za 350 nebo oranzovou prechodku za 600.
  • 0

#21 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 17:28:56

ani pro mne to neni uplne malo. zkus se podivat po filtrech Hoya nebo B+W bez vrstev. dale je tu kenko, to uz se cenove od cvokinu nelisi a kvalitou bude asi lepsi.

Dobra tedy, podivam se jak by to vychazelo, chtel bych jeste nejaky efekt star 8x (zkousel jsem ho vyrobit - bez uspechu) a sedy prechod by tak nebyl uplne k zahozeni. A sroubovaci sedy prechod je na prd, protoze ho nedam tam kam potrebuje a zlaty rez je tatam.
Takze moje uvaha smerovala smerem ze kdyz budu brat sedou prechod od cvokinu, tak jestli nebude lepsi k tomu dat vzit i oranzovku za 350 nebo oranzovou prechodku za 600.


i na prechodak od cvokinu se vykasli, kood je lepsi a levnejsi. www.kood.cz (tusim)
  • 0

#22 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 17:35:19

kousek vyse jsem posilal odkaz na kood.cz :x
mam od nich oba prechodaky co delaji, ale je to na prd, ten prechod je strasne pozvolny ... skoro jako bych nasadil NDcko :D
cokin na prechod "tvrdsi" ... jinak kood taky nabizi oranzak i oranzak prechod. Asi teda zvolim ty koody. Pro me maji ty placky tu vyhodu, ze je dam jak pred flexu, tak pred dalkomer, tak pred zrcadlovky.
  • 0

#23 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 21 May 2008 - 17:39:21

nedávno jsem vyzkoušel kombinaci slunečný den(jasno)+ilford pan 400@800+modrý filtr. fotil jsem na pouti, už mám nazvětšováno, prima.
  • 0

#24 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 May 2008 - 06:54:09

nedávno jsem vyzkoušel kombinaci slunečný den(jasno)+ilford pan 400@800+modrý filtr. fotil jsem na pouti, už mám nazvětšováno, prima.


máš někde fotky k nahlédnutí? koupil jsem ve fotoškoda modrý filtr za závratnou cenu 20,- Kč za účelem zdůraznění mlhy ale ještě jsem nezkoušel.
  • 0

#25 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 May 2008 - 09:35:28

nedávno jsem vyzkoušel kombinaci slunečný den(jasno)+ilford pan 400@800+modrý filtr. fotil jsem na pouti, už mám nazvětšováno, prima.


máš někde fotky k nahlédnutí? koupil jsem ve fotoškoda modrý filtr za závratnou cenu 20,- Kč za účelem zdůraznění mlhy ale ještě jsem nezkoušel.

Ma tam skoda filtry v bazaru ??? Ja se dival a na netu jet eda nema :)
A osobne se tam fakt nedostanu ... za Ty prachy bych mu to tam vykoupil asi
  • 0

#26 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 May 2008 - 10:23:55

Filtry má Škoda i Pazdera. Při troše štěstí se dají koupit i pěkné kousky za slušné ceny.
  • 0

#27 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 May 2008 - 10:25:05

Otík
slunečný den a převyvolaný film na 800 ISO, proč? jaký je smysl takového počínání a na jaký formát to zvětšuješ?

Vrabec
staré filtry a podobné věci za pár korun má Škoda naházené ve stojanu, lidi se v tom přehrabují, to na žádném netu není. Nutno chodit často okolo a pohrabat se v tom.
  • 0

#28 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 May 2008 - 10:31:43

Otík
slunečný den a převyvolaný film na 800 ISO, proč? jaký je smysl takového počínání a na jaký formát to zvětšuješ?

Vrabec
staré filtry a podobné věci za pár korun má Škoda naházené ve stojanu, lidi se v tom přehrabují, to na žádném netu není. Nutno chodit často okolo a pohrabat se v tom.


No jo, skoda je trochu z ruky z ostravy, vis :)
  • 0

#29 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 May 2008 - 12:18:42

No to je potom těžké.

Ale ta Werra vypadá krásně!
  • 0

#30 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 May 2008 - 12:47:00

Ale ta Werra vypadá krásně!


Vložený obrázek

Pristi tyden jde na generalku - ma problem se zaverkou v dlouhych casech a s transportem .... a pak budou krasne fotecky :)
  • 0

#31 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 May 2008 - 12:47:53

Otík
slunečný den a převyvolaný film na 800 ISO, proč? jaký je smysl takového počínání a na jaký formát to zvětšuješ?

Tak tuhle otázku jsem si taky položil...
  • 0

#32 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 May 2008 - 12:57:03

No jo, skoda je trochu z ruky z ostravy, vis :)


V Ostravě v Kamrlíku fotografie u pana Vavříka se taky dají najít různé poklady :-)
  • 0

#33 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 May 2008 - 13:08:25


No jo, skoda je trochu z ruky z ostravy, vis :)


V Ostravě v Kamrlíku fotografie u pana Vavříka se taky dají najít různé poklady :-)


Prave tam jedu :-)
  • 0

#34 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 22 May 2008 - 16:39:39

Otík
slunečný den a převyvolaný film na 800 ISO, proč? jaký je smysl takového počínání a na jaký formát to zvětšuješ?

Tak tuhle otázku jsem si taky položil...

slunečný den a převyvolaný film na 800 ISO, proč - protože jsem fotil ne jenom venku, ale i v lese, ve stánku u piva, prostě taková reportáž, vyšší citlivost umožňuje víc zaclonit(a jiné věci s tím spojené). modrý filtr snižuje kontrast+převolaný film ze slunečného dne(vyšší kontrast)=kontrast "v poho". zvětšuju to z kinofilmu na formát 24x16. snad jsem to napsal srozumitelně :) Vložený obrázek
  • 0

#35 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 May 2008 - 18:57:46

Přiznám se, taky jsem na 800 fotil reportáž za slunného dne. A taky mě někdy 4000-ina sekundy nestačila... :D
  • 0

#36 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 May 2008 - 11:28:57

Přiznám se, taky jsem na 800 fotil reportáž za slunného dne. A taky mě někdy 4000-ina sekundy nestačila... :D

...to je divný, při vyšších clonách by se ti to nemělo stát. mě jde maximálně 2000-ina a nestalo se mi, že by jsem nemohl fotit. spíš se mi stává, při nižších citlivostech, že mám fotky mázlé a nebo ostré tam, kde nechci. myslím, že rozdíl ve velikosti zrna při iso400 a 800 v ID-11 je na fotkách 18x24 zanedbatelný.
  • 0

#37 Dorlas

Dorlas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 December 2012 - 18:26:14

Zdravím,
robil som dnes poriadok v ateliéry a našiel tieto dva filtre. Neviete niekto k čomu boli? predpokladám že k nejakej TLR ale neviem ku ktorej....

na tom menšom je označenie W 75 cm a na väčšom T 75 cm

Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 December 2012 - 18:58:56

Podle mě to nejsou filtry, ale předsádkové čočky (w=wide, t=tele). Ke kterému aparátu... to opravdu netuším!
  • 0

#39 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 16 December 2012 - 20:33:29

Chcem sa opýtať, neviete niekto prezradiť, či na Sekor 50mm na mamči rb67 musí byť slim filter alebo bude v pohode mať aj normálny?
  • 0

#40 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 December 2012 - 22:12:16

Slavomir
No, otázkou je, co si který výrobce představuje pod pojmem "slim" "ultraslim", "wide", "ne-slim" atd.
Konkrétní objektiv neznám, ale např. B+W F-Pro nebývá problém. Např. já mám na M7II nejkratší širokoúhlý objektiv 43mm a právě tyto filtry nevinětují ani u něj.
Vyzkoušet!!!
  • 0

#41 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 December 2012 - 22:48:09

na 50ce pouzim B+W F-PRO ne-slim (maji predni zavit) a bez problemu, zadna vinetace
  • 0

#42 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 17 December 2012 - 09:41:56

ak by som mohol poprosiť, zmeriate niekto tú prírubu filtru? aby som vedel porovnať, ďakujem :)
  • 0

#43 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 December 2012 - 12:05:03

Změřit to lze - můžu udělat doma...
Ale je zde zádrhel: "výška příruby" nemusí být jediná rozhodující... "Roura", která trčí vpřed (od skla filtru) může mít různý průměr. Některé filtry mají sklo větší, než je průměr závitu, některé přesně stejně velké. Když odpočítáte ještě kroužek, kterým je sklo filtru upevněno v obroučce, může být problém...
Znovu: vyzkoušet!
  • 0

#44 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 December 2012 - 18:44:05

B+W 58mm F-Pro:
celková "výška" obroučky - 6,8mm, vnější průměr obroučky - 60,0mm, vnitřní průměr obroučky vpředu (se závitem) - 57mm, výška obroučky (bez závitu) - 4,4mm, průměr (viditelné části) skla při pohledu zepředu - 52,6mm, průměr (viditelné části) skla při pohledu zezadu-od čelní čočky objektivu - 52,8mm, vzdálenost skla filtru od okraje obroučky na straně objektivu - 1,55mm.
Hoya 58mm: (míry ve stejném pořadí, jako u předchozího)
6,8mm / 60mm / 57,2mm / 4,6mm / 54,0mm / 54,35mm / 1,8mm
SMC Pentax 67mm:
U těchto filtrů je zajímavé, že celková výška obroučky je 9mm (!), ale sklo je (na straně objektivu) jenom 0,9mm od konce obroučky!

Nemohu si pomoci... Máte dvě možnosti:
1. Buď vyzkoušet konkrétní filtr na konkrétním objektivu, nebo
2. věřit někomu, kdo má tuto kombinaci k dispozici.

P.S. Myslím si, že současné běžné filtry (nemám na mysli stavitelné-otáčecí kruhové gradualy, polarizační, pol-fadery, některé efektové a pod.) od B+W (s obroučkou F-PRO), Hoya, Heliopan, Kenko, Marumi, apod. by ani na "širokých širokáčích" - řekněme do ekvivalentu kino 24mm - neměly dělat problémy. Starší filtry (Pentax, i B+W !) je třeba ozkoušet. Ale já nepozoruji vinětaci ani na pentaxovské AF dvacítce s (již poměrně starými) SMC Pentax filtry, ba dokonce ani s Panchromary z DDR.


  • 0

#45 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 19 December 2012 - 08:19:42

Když už jsme u těch B+W filtrů a rozměrů obrouček, tak jedna negativní zkušenost. Jelikož mám M7II, tak jsem si hodlal připlatit za super kvalitní filtr B+W (#62) a koupil jsem současnou špičkovou řadu B+W UV MRC XS-Pro. Filtr opravdu zpracovaný jako Rolls_Royce, ale já byl totálně v řiti. On totiž, aby mohl být Slim a se závitem, tak to soudruzi z Německa nahnali na průměru cca 0,6 mm do plusu, což nikde neuvádí!
A jelikož mám převlečné (těsně) sluneční clony do vnějšího bajonetu. Tak jsem je prostě nenasadil a řešit to tím, že vyšroubouj filtr-nasadím clonu- našroubuju filtr se mi jevilo jako dost velká onanie a filtry šly z těžkým srdcem a finanční ztrátou z domu.
Takže rada pro druhé - POZOR - vnější průměr filtrů B+W je u kžadé řady jiný !!
Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#46 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 19 December 2012 - 09:37:43

Když už jsme u těch B+W filtrů a rozměrů obrouček, tak jedna negativní zkušenost.


Cítim s tebou, tohle fakt zamrzí :-(
  • 0

#47 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 19 December 2012 - 11:13:00

Takže rada pro druhé - POZOR - vnější průměr filtrů B+W je u kžadé řady jiný !!
Zdařec Luigi :shock:


jj, pár B+W filtrů taky mám a je každý jiný...
... a kapitola sama pro sebe jsou starší Minolta CPL filtry (pro širokoúhlé objektivy), které, aby na hodně krátkých ohniscích nevinětovaly, mají sice závit odpovídající, ale vlastní korpus se dvěma skly o hoooooodně větším průměru, což je sice moc fajn, ale bez čelního závitu, takže závitové sluneční clony v případě nasazení těchto filtrů nepoužitelné a vyrábět si převlečné sl. clony je docela opruz :-( .
  • 0

#48 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 11 June 2013 - 10:35:09

Zdravím, rád bych znal váš názor na barevné filtry od firmy Hoya. Zatím jsem si žádný nekoupil , ale přemýšlím nad oranžovým a žlutým a modrým . (fotografie krajiny)
Děkuji.
  • 0

#49 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 June 2013 - 15:50:38

Hoya nemám, ale zauvažuj o zeleném - nebe ztmaví a lesy nevyjdou, narozdíl od oranžového, černé jako bota. Líp se potom zvětšuje.
  • 0

#50 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 11 June 2013 - 18:59:45

Hoya nemám, ale zauvažuj o zeleném - nebe ztmaví a lesy nevyjdou, narozdíl od oranžového, černé jako bota. Líp se potom zvětšuje.

Děkuji, zatím nemám zkušenost s žádným, ale po přečtení několika zdejších příspěvků si myslím, že budu muset chtě nechtě nějaký pořídit. Nebyly by tu odkazy na jednotlivé fotografie s nasazenými filtry?... Zvětšování, mě snad někdy taky čeká...:)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních