Přejít na obsah


Fotka

Barevná hlava meopta color 3-nastavení filtrů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 květen 2008 - 13:44:41

Dobrý den,
chci se zeptat,zda-li někdo neví,jaké mají být nastavené hodnoty filtrů žlutého a červeného pro jednotlivé stupně gradací při zvětšování na multigradační papír Foma?Je to u nich sice uvedeno,ale vždy jen jeden druh filtru.Do druhého stupně pouze žlutý a od třetího stupně pouze červený.Nemělo by se to nějak kombinovat,tak jak se to uvádí u jiných druhů papíru.Díky
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 květen 2008 - 13:55:52

Ono je to v podstatě složitější, ale pokud chcete zkusit, tak dysi publikovala Foma napoříklad pro Agfa MCP následující tabulku:
0...........Y90............M05
1...........Y75............M15
2...........Y50............M25
3...........Y35............M50
4...........Y20............M65
5...........Y00............M200

Myslím, že jsem kdesi četl i hodnoty pro fomácké Varianty, ale teď právě nevím, zda je mám.
Jenom náhodou jsem si všimnul, že hlavy Durst (a zase si nevzpomínám, zda ty, které jsou, nebo ty, které nejsou schopny filtrovat do M200) mají pro Varianty velmi podobné - ne-li identické filtrace pro různé gradační stupně. Řekl bych, že by neměl být problém to nalézt pomocí vyhledávače.
  • 0

#3 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 květen 2008 - 14:04:01

Dobrý den,
chci se zeptat,zda-li někdo neví,jaké mají být nastavené hodnoty filtrů žlutého a červeného pro jednotlivé stupně gradací při zvětšování na multigradační papír Foma?Je to u nich sice uvedeno,ale vždy jen jeden druh filtru.Do druhého stupně pouze žlutý a od třetího stupně pouze červený.Nemělo by se to nějak kombinovat,tak jak se to uvádí u jiných druhů papíru.Díky


Mno kombinovat se to může, ale nemusí...někomu vycházejí lépe expozice při kombinaci, někomu ne - záleží na konkrétním obrázku a konkrétním papíru a také vývojce (prostě milión proměnných :lol: )

A také si nejsem jistá, jestli pro všechny druhy papíru od "fomy" bude vždy to stanovení gradace (pomocí kombinace filtrů) stejné.

Někde jsem tabulku pro kombinaci filtrů viděla, ale asi ji nemám - dělám to odhadem (a pak si zapíšu ke konkrétnímu snímku)

Ale pozor, jak zařadíš dva filtry, prodlouží se ti čas expozice.

Myslím, že to v nějakém vláknu popisoval Pentaxista - zkus pohledat :roll:
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 květen 2008 - 14:05:08

a tabulka už se našla :roll:
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 květen 2008 - 15:01:21

Mno kombinovat se to může, ale nemusí...někomu vycházejí lépe expozice při kombinaci, někomu ne - záleží na konkrétním obrázku a konkrétním papíru a také vývojce (prostě milión proměnných )
:-( :lol: proto jsem přešel na kondenzor :D
ale jinak je barevná hlava fajn
  • 0

#6 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 květen 2008 - 17:04:20

Kombinovat se to nemusi. Pri kombinaci dvou filtru jde jen o to, aby byly pri prechodu na jinou filtraci stejne expozicni casy. Jen ted nevim, ale asi to bude stejne jako u jinych filtru, gradace 4 a 5 maji cas dvojnasobny. Taky tusim, ze to bude kalibrovanou na stredni sedou.
  • 0

#7 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 květen 2008 - 17:19:36

Já dnes totiž poprvé zvětšuju na barevnou hlavu a nevim si s tím moc rady.Když dám normální filtraci,je to šeďák a když dám filtraci na tvrdou,zdvojnásobím čas,tak je to přeexponovaný.Když čas nezdvojnásobím je to stejné jako u normální filtrace.Je to k vzteku,tohle živobytí :lol:
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 květen 2008 - 17:47:16

Při zvětšování (na MG papíry) pomocí barevné hlavy se musíte zabývat následujícími skutečnostmi:
--- podívejte se do příbalového letáku zvětšovacích papírů které používáte, jaká je "základní" filtrace pro "normální gradaci". U papírů Fomaspeed Variant a hlavy Meopta je to M10
--- vynulujte na barevné hlavě všechna točítka (nastavte nulu) a pokud nezvětšujete na velký formát, nastavte neutrální filtr (většinou mívá stupnici bílou) na cca 40, abyste se dostal při cloně 8 (a relativně "průměrně" krytém negativu) k expozicím kolem 15-20sec.
--- nastavte M na hodnotu uvedenou v letáku k papírům
--- překontrolujte (u mé hlavy páčka vlevo), zda není v pozici, kdy nastavenou hodnotu filtrace "ruší"
--- udělejte proužkovou zkoušku (při pracovní cloně a v "rozhodujícím místě negativu") a vyberte optimální expozici
--- zhotovte zvětšeninu
--- budete-li mít pocit, že zvětšenina je málo kontrastní, nastavte M40 a znovu proveďte proužkovou zkoušku (nejlépe současně tři - jednu ve stínech, druhou ve světlech, třetí v "rozhodující partii" - společně vyvolat)
--- máte-li naopak pocit, že zvětšenina je příliš kontrastní, zrušte (na nulu) M10 a zařaďte Y30 a proveďte proužkovou zkoušku
Tímto způsobem dojdete k žádanému výsledku, pokud máte slušně exponovaný a slušně vyvolaný negativ.
Bude-li negativ "mimo toleranci", nezbyde Vám, než přikročit ke "split grading" (nebo též "split filtering") - tedy postupné expozici s fitry M a Y.
  • 0

#9 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 květen 2008 - 19:26:08

--překontrolujte (u mé hlavy páčka vlevo), zda není v pozici, kdy nastavenou hodnotu filtrace "ruší" --

Tisíckrát díky!! Budiž tvé jméno pochváleno dříve než jméno Boží!!!
Tak už konečně vím na co ty páčky jsou.Když jsem s nimy před nedávnem ze zvědavosti hýbal,zůstali v poloze,kdy jak říkáš filtraci rušily.To jsem ale ještě zvětšoval na pevnou gradaci.Kdybych byl trochu chytřejší,mohl jsem zabránit tolika dnes vyhozeným papírům a frustraci :lol:
Díky
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 květen 2008 - 20:23:55

dobře jsem věděl o funkci těch páček a dobrou hodinu jsem takhle taky jednou zvětšoval, to není problém začátečníka (jenom) :lol:
  • 0

#11 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 květen 2008 - 20:59:12

Já jsem tu hlavu koupil v bazaru,bez návodu či popisu a na internetu jsem taky nic nenašel.A stejně návody nečtu-pak se žasnu,když i po několika měsících či letech od nákupu výrobku objevuju stále nové funkce :lol:
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 květen 2008 - 09:33:17

Ona ta hlava umí věci neuvěřitelné...!
Některé baby se na ni chytí (potmě a v komoře), některé se kvůli ní rozvádí (za světla a u soudu), možná umí (ta hlava) vařit i kapučíno a díky stabilní teplotě by ji bylo možno využít jako destilační přístroj... Jenom to zatím nikdo neobjevil. Myslím si, že je to pouze otázka času. :lol:
  • 0

#13 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 17 květen 2008 - 09:40:06

Ja používam na zistenie filtrácie metódu, ktorú odporúča ILFORD.
A síce: premeriam rozsah jasov políčka (denzity) rozdiel vynásobim 100 a z ich tabuľky odčítam filtráciu. Je to úžasný spôsob ktorý funguje bezchybne. A to som zväčšoval na multigrade prvý krát.
  • 0

#14 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 květen 2008 - 10:59:24

Já dnes totiž poprvé zvětšuju na barevnou hlavu a nevim si s tím moc rady.Když dám normální filtraci,je to šeďák a když dám filtraci na tvrdou,zdvojnásobím čas,tak je to přeexponovaný.Když čas nezdvojnásobím je to stejné jako u normální filtrace.Je to k vzteku,tohle živobytí :lol:


tak prodluž čas jen o polovinu, nezdvojnásobuj:)
Měl jsem k hlavě i faktory pro prodloužení expozice pro jednotlivé filtry, ale s hlavou šel i návod. Zkus se poptat uživatele meriamom (Bohumil Novák), ten tu moji hlavu má:-(
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 květen 2008 - 16:11:58

ummagama: prosím, kde je možné dočíst se o tomto způsobu práce s MG(VC)? Dělám už hodně hodně let, ale toto jsem neslyšel... Nebo jsem neporozuměl Vašemu příspěvku :lol:
  • 0

#16 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 17 květen 2008 - 19:00:07

ummagama:též přidávám svoji velkou prosbu o přiblížení tohoto způsobu určování filtrace.Zní to zajímavě.
  • 0

#17 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 19 květen 2008 - 05:25:12

Co je důležité: většina papírů je navržena tak, aby filtrace 2,5 (Ilfrod MG filtry) měla Range ® kolem 90, tady však veškeré podobnosti končí. Ostatní hodnoty se značně liší. Jak vidíte, různé papíry mají různé hodnoty pro jednotlivé filtrační stupně. K čemu to v praxi vlastně je? Změříte-li rozsah světel a stínů na negativu, dostanete nějakou hodnotu, řekněme 1.32, tu vynásobíte 100 dostanete Range ® a následně filtraci, kterou je třeba použít. V našem případě filtraci 1 u Ilford MGIV, respektive 0 u Kentmere Fineprint. Je nutno si uvědomit, že hodnoty uvedené v technických informacích papírů jsou průměrné, pokud chcete znát přesné hodnoty, bylo by třeba udělat testy. Výsledky těchto testů jsou závislé na použitém filtračním systemu a bohužel i na vývojkách.

Toto je citat z clanku o papirech s prommenym kontrastem cast I.
  • 0

#18 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 květen 2008 - 07:16:46

podívejte se na tohle :
http://www.paladix.c...-na-svetla.html
  • 0

#19 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 8 listopad 2010 - 19:59:54

Ahoj,

prosím o radu, nemáte někdo vyzkoušeno/vyčteno, jaké hodnoty na stupnici šedého filtru u Color3 odpovídají úbytku světla v EV?

Potřebuju pro složitější nadržování delší čas a nechci clonit nad f11, tak když tam to točítko je...

Díky.

PS: Meopta má novej web a z oblasti fototechniky, už tam není ani pixel. 8-O
  • 0

#20 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 8 listopad 2010 - 20:12:53

Cele tocitko nadoraz jsou priblizne 2 EV. No, ale uplne presne se na to taky spolehnout neda... Ja to mam vytoceno naplno skoro porad...
  • 0

#21 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 9 listopad 2010 - 13:46:10

Cele tocitko nadoraz jsou priblizne 2 EV. No, ale uplne presne se na to taky spolehnout neda... Ja to mam vytoceno naplno skoro porad...


Jo, docela to sedí, zkusím to ještě trochu odladit.
  • 0

#22 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 9 listopad 2010 - 13:46:52

Cele tocitko nadoraz jsou priblizne 2 EV. No, ale uplne presne se na to taky spolehnout neda... Ja to mam vytoceno naplno skoro porad...


Jo, docela to sedí, zkusím to ještě trochu odladit.


Díky.
  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 leden 2011 - 18:18:16

Budu možná trochu za bl.., naštěstí to pro mě není poloha příliš neobvyklá. Pomocí hledání jsem nenašel, tak se holt zeptám :
Dostala se ke mě barevná hlava Meopta, rád bych s ní vyzkoušel nějakou práci na BW papírech se svým Magnifaxem 3a. Co se rozměrů a tvarů téhle skládačky to vypadá, že by problém být nemusel, leč protože nemaje návod a mám to v ruce poprvé - nevím zda je třeba pro sestavení demontovat oba kondenzory nebo jak to je třeba dát dohromady. Musím teda ještě koupit žárovku a nějakou tu pojistku do zdroje, tak bude-li to fungovat, třeba bych to pak ozkoušel a sestavil sám. Ale pokud by někdo věděl poradit či ještě lépe mohl poskytnout nějakou radu či přímo vhodný návod ...
Je tahle věc vůbec pro multigradaci použitelná, nebo na to je třeba ty hlavy co se jmenujou Meochrom ? Ale v tom asi rozdíl velký není, nebo se pletu ?
Vložený obrázek Vložený obrázek

Děkuju za nějaké to pošťouchnutí.
  • 0

#24 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 24 leden 2011 - 18:32:21

Filtr C vytočit na nulu , přidávání filtru Y je měkčení gradace , přidávání M filtru přitvrzení . Točítko na pravo je regulace intenzity - pozor , pokud sem dobře viděl vnitřní kontrukci , tak začně ubírat vždy od nejsilněji nasazeného filtru , až následně zbylé -> vytočit doprava , nepoužívat , regulovat expozici dékou expozice a nastavením filtrů manuálně . Přibližné tabulky jaká hodnota kterého filtru odpovídá které gradaci je v každém katalogovém listu papírů od fomy . Doufám že sem aspoň trochu pomohl :( .
  • 0

#25 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 leden 2011 - 22:52:52

Díky.
Ona vlastní práce se u jednotlivých typů těchhle hlav lišit nebude, to tady ostatně už je vše dříve popsáno, že.
Jde mi proto hlavně o tenhle konkrétní kousek a co musím udělat za úpravy před nasazením na Magnifax 3.
Vidím to tak, že to nejprve zprovozním, zkusím nějak nasadit a pak se budu případně ptát dál ...
  • 0

#26 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 24 leden 2011 - 23:04:10

Ja mám túto hlavu na Opemus 5, pri nasadení som podľa návodu len vyhodil tepelný filter, kondenzor zostal. Neviem ak je to pri Magnifax 3ačku. Ten ovládač na pravo sa na reguláciu intenzity nehodí, je to skôr len na úplné vyradenie filtrov bez toho, aby si opäť musel nastavovať presné hodnoty ( napr. po zmene veľkosti záberu a a zaostrení ).
  • 0

#27 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 23 říjen 2013 - 07:41:42

Zdravím kolegovia, no neviem či ešte táto téma niekoho zaujíma. Ja tiež používam na multigrade farebnú hlavu. Nastavenia filtrov som našiel na stránkach http://www.meoptahis...ndex.php?id=143 pre hlavu Color 4-ES. Podľa mojich skúseností sa dajú používať aj na iných hlavách.


Kodak Polymax RC gradation
Y M
0 105 10
1 75 20
2 50 40
3 25 60
4 15 75
5 00 200


Agfa Multicontrast Premium gradation
Y M
0 90 05
1 75 15
2 50 25
3 35 50
4 20 65
5 00 200




Ilford Multigrade IV gradation
Y M
00 105 0
0 85 10
1 60 20
2 40 45
3 20 60
4 10 75
5 00 200

Má s tým niekto skúsenosti?
  • 0

#28 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 říjen 2013 - 09:29:04

Gradace M Y
0.00 10 85
0,25 12 78
0,50 14 72
0,75 17 65
1,00 20 60
1,25 26 55
1,50 32 50
1,75 39 45
2,00 45 40
2,25 49 34
2,50 52 29
2,75 56 24
3,00 60 20
3,25 62 17
3,50 64 14
3,75 68 12
4,00 75 10
4,25 98 7
4,50 130 5
4,75 168 3
5,00 200 0

Platí pro Color 4-ES (omezovač cca 20-40), Ilford Multigrade IV RC (lesk), GD-L 1+4 (22stC, trvalý pohyb v lázni a "dojití" cca 30 sec.)
V podstatě stejné filtrace jsou pro Agfa MCP, Adox MCP, Tetenal Vario. U Fomaspeedů je to trošičku jinak - ale velmi málo významně.
Musí se počítat se stárnutí (polystyrenové rozptylovací) součástky v hlavě - ta postupem času "žloutne" , jakostí a barvou světla žárovky (originální Phillipsy jsou už skoro nedostupné a pekelně drahé, já používám jakousi japonskou, která byla koupena snad za 3 dolary v US) .
  • 1

#29 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 23 říjen 2013 - 14:39:48

Tet se mi do mé druhé komory dostala taky bar. hlava. Tež se toho trochu desim
V domácí komoře nám Meograde a ta je uplně jednoduchá...
  • 0

#30 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 29 říjen 2015 - 13:41:15

Ahoj,

 

dočetl jsem se mnoho užitečného v tomto vláknu, ale přesto se zeptám. Pokud nahradím klasickou BW hlavu na Magnifaxu 4 hlavou Color 3, odstraním v šuplíku i spodní kondenzor a vše nahradí míchací komory? Vrchní kondenzor je "na pevno" v BW hlavě. Děkuji


  • 0

#31 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 29 říjen 2015 - 13:46:16

Ano, zustane jen ten spodni odlitek (tedy suplik taky pryc), do ktereho se zasouva drzak na negativy. Kdyz si pogooglujes obrazky magnifax 4 tak to hned pochopis...


  • 0

#32 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 29 říjen 2015 - 13:55:15

já jsem blb:) vždyť je to součást toho vršku ten kondenzor:))) Díky moc..holt jsem stál asi v jiný frontě:)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních