Přejít na obsah


Fotka

ty dnešní maturitní tabla


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
102 odpovědí na toto téma

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 May 2008 - 12:54:49

copak si o nich myslíte?
hlavně provedení těch fotografií - ke cti je všem tvůrcům, že jsou to povětšinou nebarevné záběry, ovšem dost často devastované moderními technologiemi, pochopitelně
třeba tablo, co tady mám ve výloze stálo slovy dvanáct tisíc korun, resp. jen fotografie tam vylepené - počet fotografií = normální třída smějících se holek
udělané v labu, žádné úpravy nad strojem
každá práce něco stojí, ale tohle by udělal i patnáctiletej kluk, co chodil dva roky do kroužku před dvaceti lety líp a jistě levněji, ať už melouchem, nebo "na tátovu firmu"
počítám odhadem:
pronájem ateliéru dvakrát - celkem = 2000,-
na každou bledulku pět záběrů - tak pět filmů = 500,-
vyvolání filmu doma = 50,-
amortizace foťáku = 50,-
moje nervy = uklidňující prostředky po práci s mládeží = 250,-
čas na vyvolání a zvětšování fotografií exponovaných úplně stejně = 12 hodin = 2000,-
papíry odp. velikosti a chemie = 250,-
a to se prezentuju jako drahej fotograf, co nemá ateliér a pracuje klasickou technikou, ručně
kolik to mám součet?
5100,- :evil:

možná mě profíci opraví a uvedou věc na pravou míru
sem jedno ucho :lol:
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 May 2008 - 13:02:01

Představ si to z pozice fotografa, který se tím živí, má těhotnou ženu, děcko co už je na světě chce k vánocům nové PC a to, že 50 procent svého výdělku má odevzdat státu, nehledě na výdaje za ateliér atp. Kolik by sis za to teď řekl? (na kvalitu/ peníze teď nehleďme)
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 May 2008 - 13:46:55

copak si o nich myslíte?
hlavně provedení těch fotografií - ke cti je všem tvůrcům, že jsou to povětšinou nebarevné záběry, ovšem dost často devastované moderními technologiemi, pochopitelně
třeba tablo, co tady mám ve výloze stálo slovy dvanáct tisíc korun, resp. jen fotografie tam vylepené - počet fotografií = normální třída smějících se holek
udělané v labu, žádné úpravy nad strojem
každá práce něco stojí, ale tohle by udělal i patnáctiletej kluk, co chodil dva roky do kroužku před dvaceti lety líp a jistě levněji, ať už melouchem, nebo "na tátovu firmu"
počítám odhadem:
pronájem ateliéru dvakrát - celkem = 2000,-
na každou bledulku pět záběrů - tak pět filmů = 500,-
vyvolání filmu doma = 50,-
amortizace foťáku = 50,-
moje nervy = uklidňující prostředky po práci s mládeží = 250,-
čas na vyvolání a zvětšování fotografií exponovaných úplně stejně = 12 hodin = 2000,-
papíry odp. velikosti a chemie = 250,-
a to se prezentuju jako drahej fotograf, co nemá ateliér a pracuje klasickou technikou, ručně
kolik to mám součet?
5100,- :evil:

možná mě profíci opraví a uvedou věc na pravou míru
sem jedno ucho :lol:


Tobe pride +- 500 na hodinu vcetne nakladu hodne? Ono kdyby to prave nedelali vselijaky neumetelove a kamaradi za hubicku, mohlo by to tablo treba i vypadat jinak ale takhle.
  • 0

#4 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 May 2008 - 14:02:19

Rhx, Tobě možná ta cena připadá nadsazená, ale uvažuj : ten člověk má nějakou režii s provozem firmy, odvádí daně a musí mu zbýt i na živobytí. Děcka se tam courají určitě dobu, času ztraceného bude dost. Souhlas s Pavlem_P . Beru to trochu i podle svého oboru - lidem se taky moje ceny můžou zdát vysoké. Ale živím rodinu, odvádím daně a nemám to jako melouch. To jde sranda na bok. V autoservisu se za vysoké hodinové sazby nikdo nepohoršuje...
  • 0

#5 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 May 2008 - 14:05:16

copak si o nich myslíte?
hlavně provedení těch fotografií - ke cti je všem tvůrcům, že jsou to povětšinou nebarevné záběry, ovšem dost často devastované moderními technologiemi, pochopitelně
třeba tablo, co tady mám ve výloze stálo slovy dvanáct tisíc korun, resp. jen fotografie tam vylepené - počet fotografií = normální třída smějících se holek
udělané v labu, žádné úpravy nad strojem
každá práce něco stojí, ale tohle by udělal i patnáctiletej kluk, co chodil dva roky do kroužku před dvaceti lety líp a jistě levněji, ať už melouchem, nebo "na tátovu firmu"
počítám odhadem:
pronájem ateliéru dvakrát - celkem = 2000,-
na každou bledulku pět záběrů - tak pět filmů = 500,-
vyvolání filmu doma = 50,-
amortizace foťáku = 50,-
moje nervy = uklidňující prostředky po práci s mládeží = 250,-
čas na vyvolání a zvětšování fotografií exponovaných úplně stejně = 12 hodin = 2000,-
papíry odp. velikosti a chemie = 250,-
a to se prezentuju jako drahej fotograf, co nemá ateliér a pracuje klasickou technikou, ručně
kolik to mám součet?
5100,- :evil:

možná mě profíci opraví a uvedou věc na pravou míru
sem jedno ucho :lol:


Takovým hrubým náhledem se mi to za cca 30 atelierových fotek zase nezdá nikterak mnoho. Předpokládám, že v ceně tabla bude asi taky nějaká adjustace a další úpravy, přece jen tablo obvykle nebývá 30 fotek sesypaných na hromadu.

On je docela rozdíl, když si fotíš ve volném čase, nebo když tím máš živit rodinu jako jediným zdrojem příjmu a ještě z toho platit daně...

Mimochodem - ve tvém odhadu vidím 12 hodin zvětšování za 2000, to je cca 160 hrubejch na hodinu, za ty prachy bych si tě asi mohl dovolit jako laboranta :!:
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 May 2008 - 14:11:45

no to sem měl na mysli :evil:
že mě uvedete na pravou míru
už v literatuře je přece popsáno to uvádění na pravou míru, že jo :lol:
ty fotky byly jenom v obálce z labu, v jaký si je donesu taky, když udělám podobnou objednávku
lepili sami studenti
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 May 2008 - 14:16:44

a jestli tedy dá z 12 tis půlku státu, pak možná
ale stejně to mohlo technicky dopadnout líp (dívám se na ten výtvor denně)
  • 0

#8 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 May 2008 - 14:27:56

No a ještě jedna věc - neexistuje nic jako "předražený produkt". Buď to zákazník za tu cenu vezme, nebo ne. Buď to fotograf za dohodnutou cenu chce udělat, nebo ne. Je v podstatě úplně jedno, jestli je to dvacka za fotku, nebo dva tisíce za fotku, pokud jsou obě strany spokojené, pak byla cena adekvátní.

Mimochodem - prodal jsem fotky za stopade, odmítnul jsem prodat fotku za dva tisíce. Byla to dobrá nbo špatná cena? Rozdíl byl v tom, že ta za dva tisíce byla z právě otevřené výstavy, kterou jsem v tu chvíli nechtěl bourat. Těch za stopade bylo cca 2000 v jedné zakázce...
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 May 2008 - 14:43:34

pokud jsou obě strany spokojené, pak byla cena adekvátní.
třídní učitelka, co sem to tablo s holkama nesla, brečela jak želva, že takhle drahý to nečekali
ale to je asi chyba v komunikaci před uzavřením obchodu
za přibližně 120,- čistýho výdělku bych laboranta šel dělat, sem tam
inu ve východních čechách ty mzdy takový nejsou a my, prodavači elektro nějak zvlášť taky přepláceni nejsme :lol:
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 May 2008 - 16:14:03

12000Kč? to dělá asi 400Kč/osobu. Skusím se zeptat, za kolik jsme to měli asi před třema rokama my. Podotýkám, že černobíle na VF(!), lepili jsme sami.
Myslím, že to nedopadlo zase až tak zle, byli jsme ukáznění - focení šlo celkem rychle, kvalita se mi líbila a stále je to asi jedna z nejlepších fotek mé maličkosti co se mi dostala do ruky :lol:
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 May 2008 - 18:28:27

Hlavní problém je v tom, že lidé obvykle nemají moc představu, jak má pořádná fotografie - ať již černobílá, nebo barevná - vypadat. Potom jim stačí výcvik z digitálu odbarvený ve photoshopu a zpracovaný v nějakém šíleném minilabu - a klidně za vysokou cenu. Když člověk nabídne známým v tomto směru pomocnou ruku, se zlou se často potáže. Jeden můj kamarád nyní maturuje, fotky jim dělal jeden blanenský fotograf, tablo už si dělali sami. Už mi vypadlo, kolik platili, ale vzhledem k tomu, že to byli známí, udělal bych jim to za tu cenu bez potížína větší formát a baryt k tomu - a ještě by ušetřili. Bohužel, i když jsem některým sem tam nějakou upomínkovou fotografii udělal, a myslím že nikoliv hrozně zpracovanou předal, odmítli s tím, že se chtějí nechat nasnímat profesionálem. Co k tomu dodat...
  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 May 2008 - 18:36:35

oprava - samozřejmě jsem myslel "výcvak z digitálu", výcvik fotografický se dělá jinak... A dobředu upozorňuji, že co jsem napsal není nic proti profesionálům. Vím, že není jednoduché se dnes uživit jako fotograf, a když po člověku nic moc nechtějí, nebude se přece ještě unavovat prací navíc, že... Co jsem napsal, týká se jednoho případu z mého okolí. To, že jejich snímky nebyli nijak úžasné neznamená, že dotyčný pan fotograf nemumí, nebo že jsem neviděl pěkná fotka na tablu. Nakonec, jako pouhý amatér bych si nic takového ani nedovolil říci. Jednoduše - co jsem napsal má pouze ten význam, který vyplývá na první pohled, žádného čtení mezi řádky není třeba
  • 0

#13 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 May 2008 - 18:42:23

Zase jsem se několikrát přepsal.... No, hlavně, že je to srozumitelné, já už se radši nebudu opravovat, nebo se půjdu hodit smyčku z přívodní šňůry opemu... :)
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 May 2008 - 08:55:03

no nedívaje se na to pohledem živnostníka nemá cenu se v tom babrat dál
dá li se půlka výdělku státu, je třeba dá řádnou cenu, maturanti to jednou za život unesou
jinak popisovaný produkt jsou normální cvaky z digitálu - za tu cenu by musely být technicky dokonalé a trocu větší, než 10x15 - 2 kusy každému
jestli fotili jendu1250 na tablo velkoformátem, tak lituju, že jsem se nejel před lety podívat do nový paky, nebo kde to tablo měli, to by mě fakt zajímalo :)
poctivý řemeslo na tablu, zázrak na začátku tohoto tisíciletí
  • 0

#15 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 20 May 2008 - 11:16:32

Dovedu si představit, že si studenty takhle nafotím, a pak na tom něco vydělám, ale nedovedu si ale představit, že bych se tím živil. Ale chtělo by to opravdu ateliér, pak ještě kosmetičku, co by je oprášila štětkou, aby se nemuselo retušovat, nejlíp nějakou ukecanou ona jim zvedne náladu a ty holky líp vypadaj. Tady v HK je jedna fotografka co sice fotí digitálně, se všema vadama co ta technologie má, ale na druhou starnu má asi ke všem moc pěknej přístup a tak tam vypadaj docela dobře. A to je taky třeba umět.
  • 0

#16 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 May 2008 - 11:45:04

Proč se na AMATÉRSKÝCH diskusních fórech věčně probírá živnostenská problematika. Mají li děcka v Hradci 12000 které mohou a chtějí vyhodit za fotky tak proč ne.

Já 12000 na blbosti nemám, neznám nikoho kdo by je měl a tak ani tenhle problém neznám.

A pokud po mě někdo ZNÁMÝ chce podobné fotky vyfotím to, Bronica SQ-B nebo DSLR Eos 1 a dám jim vyvolaný film nebo CD zadarmo. To je přece práce na hodinu, co bych si za to účtoval. Oni už si z toho nechají udělat u Škody po 8 Kč (10x15) nebo 19 Kč (15x21) fotky sami.

Živím se jinak a pokud fotografií tak jiného a snad zajímavějšího druhu.
  • 0

#17 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 May 2008 - 18:49:22

RHx: nebylo v Pace, ale v Trutnově :-), jsou to asi tři roky. Páni, to to letí...
  • 0

#18 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 09:07:14

Ptal jsem se včera v hospodě několika kamarádů kteří se tím živí, portrétní fotografie se počítá asi 400 Kč, to by pak tablo přišlo na uváděných 12000 Kč, jenže:

to je cena za jednotlivou výtvarnou fotografii, včetně PC úpravy, kontrolní fotografie a nahrání na CD. Za fotku která má nějaký výtvarný nápad, fotku kterou si lidé pověsí doma na zeď, nebo reprezentační fotku nějakého umělce, podnikatele a pod.

jenže fotka na tablo, to je v podstatě "fotka na občanku" a navíc serie. Ta by stála zlomek ceny. Přesnou cenu mi ale nikdo neřekl, všichni přiznávají že fotky na tablo fotí třídám svých potomků samosebou zadarmo, nebo si jejich kluk půjčí foťák a světla a vyfotí si to sám. taky zadarmo.

Na 12 000 měli všichni stejný názor. To maj děti v Hradci pěkný kapesný, to si kluk za měsíc letní brigády nevydělá.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 10:18:21

Ptal jsem se včera v hospodě několika kamarádů kteří se tím živí, portrétní fotografie se počítá asi 400 Kč, to by pak tablo přišlo na uváděných 12000 Kč, jenže:

to je cena za jednotlivou výtvarnou fotografii, včetně PC úpravy, kontrolní fotografie a nahrání na CD. Za fotku která má nějaký výtvarný nápad, fotku kterou si lidé pověsí doma na zeď, nebo reprezentační fotku nějakého umělce, podnikatele a pod.

jenže fotka na tablo, to je v podstatě "fotka na občanku" a navíc serie. Ta by stála zlomek ceny. Přesnou cenu mi ale nikdo neřekl, všichni přiznávají že fotky na tablo fotí třídám svých potomků samosebou zadarmo, nebo si jejich kluk půjčí foťák a světla a vyfotí si to sám. taky zadarmo.

Na 12 000 měli všichni stejný názor. To maj děti v Hradci pěkný kapesný, to si kluk za měsíc letní brigády nevydělá.


No 400 za vytvarnou fotku tomu rikam kurvit kseft. Pak se clovek nema divit tomu ze ty fotky vypadaj jak vypadaj :-)
  • 0

#20 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 13:18:15

Ptal jsem se včera v hospodě několika kamarádů kteří se tím živí, portrétní fotografie se počítá asi 400 Kč, to by pak tablo přišlo na uváděných 12000 Kč, jenže:

to je cena za jednotlivou výtvarnou fotografii, včetně PC úpravy, kontrolní fotografie a nahrání na CD. Za fotku která má nějaký výtvarný nápad, fotku kterou si lidé pověsí doma na zeď, nebo reprezentační fotku nějakého umělce, podnikatele a pod.

jenže fotka na tablo, to je v podstatě "fotka na občanku" a navíc serie. Ta by stála zlomek ceny. Přesnou cenu mi ale nikdo neřekl, všichni přiznávají že fotky na tablo fotí třídám svých potomků samosebou zadarmo, nebo si jejich kluk půjčí foťák a světla a vyfotí si to sám. taky zadarmo.

Na 12 000 měli všichni stejný názor. To maj děti v Hradci pěkný kapesný, to si kluk za měsíc letní brigády nevydělá.


No 400 za vytvarnou fotku tomu rikam kurvit kseft. Pak se clovek nema divit tomu ze ty fotky vypadaj jak vypadaj ;-)


400 za vytvarnou fotku? to si snad delaji prdel...to bych neuhradil ani cas tim straveny...natoz material a amortizaci techniky. 1500-2000Kc za neco podobneho muze byt vice odpovidajici. Footky na tablo - pod 200Kc/ks bych asi nesell, cena fotky na obcanku u Skodaka je cca 150Kc, nevim proc bych mel byt levnejsi
  • 0

#21 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 May 2008 - 13:26:43

... nevim proc bych mel byt levnejsi

třeba proto, abys tu zakázku dostal ty a ne Škoda
  • 0

#22 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 13:46:50

... nevim proc bych mel byt levnejsi

třeba proto, abys tu zakázku dostal ty a ne Škoda


Jde o to, jestli to chci dělat pravidelně, nebo příležitostně - pokud pravidelně, tak asi má smysl zkoušet konkurovat cenou. Jestli ale sem-tam něco, tak si můžu říct prakticky co chci, s tím, že pokud to těm lidem za toliko peněz nestojí, tak aspoň budu mít čas na svoje fotky - nevidím moc důvod, proč se ve svém komorním čase s něčím babrat zalevno pro cizí lidi, od kterých jsou peníze prakticky jediná forma uznání za odvedenou práci.
  • 0

#23 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 13:53:46

... nevim proc bych mel byt levnejsi

třeba proto, abys tu zakázku dostal ty a ne Škoda


Jde o to, jestli to chci dělat pravidelně, nebo příležitostně - pokud pravidelně, tak asi má smysl zkoušet konkurovat cenou. Jestli ale sem-tam něco, tak si můžu říct prakticky co chci, s tím, že pokud to těm lidem za toliko peněz nestojí, tak aspoň budu mít čas na svoje fotky - nevidím moc důvod, proč se ve svém komorním čase s něčím babrat zalevno pro cizí lidi, od kterých jsou peníze prakticky jediná forma uznání za odvedenou práci.


asi tak...pro kamarady udelam nejakou tu fotku zadarmo, kdyby chteli vice a vetsi tak za material (jen papiry), cizim nic delat zadarmo ci levno nebudu, vim kolik vydelavam v praci a min mi nestoji za namahu, protoze foceni zabicek na tablo (pokud nejakou tu zabku nechci klofnout) by nic jineho nez prostredek vydelku pro mne nebylo. stejne jako nedigitalni fotograf asi nemuzeme byt se panem Skodou konkurence.
  • 0

#24 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 14:22:41

Promiňte mi dotaz ale vy jste amatéři, nebo to děláte na živnosťák a platíte daně, nebo máte FAMU a děláte Mistrovská Díla?

Lidi co na to mají školy a umí to profesionálně obdivuju. Jenže ti nefotí tabla.

Lidi co to dělaj zadarmo a ze záliby jsou mi blížší protože jsem také amatér.

Nekvalifikované živnostníky nemám rád. Co je mi po nich.

Meloucháři se mi hnusej.
  • 0

#25 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 14:40:21

Promiňte mi dotaz ale vy jste amatéři, nebo to děláte na živnosťák a platíte daně, nebo máte FAMU a děláte Mistrovská Díla?

Lidi co na to mají školy a umí to profesionálně obdivuju. Jenže ti nefotí tabla.

Lidi co to dělaj zadarmo a ze záliby jsou mi blížší protože jsem také amatér.

Nekvalifikované živnostníky nemám rád. Co je mi po nich.

Meloucháři se mi hnusej.


Sdilim tvuj nazor,

ja nefotim za penize a fotim jen pro sebe. Nekvalifikovane zivnostniky taky nemam rad.

Fotky z 90% davam protoze davam svoje veci ne nic na kseft pouze kdyz nekdo pride ze by jich chtel vic tak ho necham zaplatit material. Jednou jsem fotil svatbu jako hlavni fotograf pro opravdu blizskeho pritele. A nikdy uz to delat nechci.

Ale to ze tady nekomu prijde ze cena tabla 12000 je moc velka, mi pride hodne zvlastni. Bud to se mi to libi a bez rozmysleni zaplatim nebo reknu nesplnil jste zadani a tudiz moje penize nedostanete.

A tech 400 za vytvarnou fotku mi pride taky smesne, evidentne to bude naprosto nekvalitne provedena prace jen kuli kseftu ktery slouzi k zaplaceni toho drahyho fotaku co jsem si koupil.

S velkou pravdepodobnosti maji vsichni zivnostak na reklamu nebo neco podobneho pripadne rekvalifikacni kurz. Nechci se nikoho dotknout ale nekomu takovemu bych zakazku nedal spis z principu, protoze nici ksefty tim jak se snazi jit cenou dolu.
  • 0

#26 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 15:12:07

Promiňte mi dotaz ale vy jste amatéři, nebo to děláte na živnosťák a platíte daně, nebo máte FAMU a děláte Mistrovská Díla?

Lidi co na to mají školy a umí to profesionálně obdivuju. Jenže ti nefotí tabla.

Lidi co to dělaj zadarmo a ze záliby jsou mi blížší protože jsem také amatér.

Nekvalifikované živnostníky nemám rád. Co je mi po nich.

Meloucháři se mi hnusej.


ja na kseft vubec nefotim (take si nemyslim ze bych na to mel...) a nepredpokladam, ze by se to zmenilo. takze melouchar nejsem a nebudu, jen si vazim sveho vzacneho casu - radeji budu okopavat zahon s jahodama a zalevat stromy nez abych za par grosiku ze sebe nekde delal vola a onen kdo mne plati si nemyslel co mi dava.

jak jsem psal - pro kamarady zadara. pokud chce neco nekdo mne zcela neznamy, tak by mne musel hodne motivovat aby mi to za to stalo. casu mam malo a na charitu tohoto typu ji venovat neminim. na "remeslne" fotky zabicek na tabla uz vubec ne - a pokud - tak za slusne penize jako naplast za to ze jsem nemohl delat neco zabavnejsiho...

PS: za 400 bych nikomu zadnou fotku ktere si vazim neprodal - bud bych ji dal zadarmo (pokud by to bylo na ucel pro mne chvalihodny) nebo za daleko vic, 400,- Kc/ks je urazka. pokud teda nejde o serii 20-100 fotek z jednoho foceni.

zivnostak nemam, kdybych (s vysokou pravdepodobnosti) neco prodaval, tak se nazvu umelcem a to je podle jineho paragrafu zakona o dani z prijmu a bez nutnosti mit zivnostak.
  • 0

#27 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 May 2008 - 15:14:11

myslím, že se zde (tak jako vždy) kříží několik pohledů

jeden máme jako (rádoby) fotografové: lpíme na tom, aby vznikali pouze výtvarně/umělecky/obsahově hodnotné fotografie. každá fotografie, která nic podobného nepřináší je zbytečná fotografie

další je čistě ekonomicky pragmatický: ať každý dostane co chce (resp. co mu stačí) a to za cenu, kterou je za to ochoten dát - z tohoto pohledu mohou vznikat jak velice podprůměrné fotografie tak velmi mistrovské kusy pro labužníky...viz nedávno vlákno o tisku malých barevných fotek v drogerii

očekávám, že většina lidí tu zaujímá ten první postoj, ale ať chceme nebo ne, většinou dávají věci smysl pod tím druhým pohledem

pokud jde o peníze, jestli je vše legální, je celkem jedno, kdo fotí. pokud to prodá ať si klidně fotí
  • 0

#28 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 15:20:26

1) koukal jsem na netu na atelier Škoda, za komerční fotku si taky účtují 400 tak to tak asi bude. (viz foto)

2) známí kterých jsem se ptal fotí spíše jiné věci a za víc, všichni jsou absolventi FAMU. Ale portrét do časopisu a podobné věci dělají někdy "z hladu" taky. Kvalitně, tak aby to šlo vytisknout na titul.

3) školní tabla dělával pan místní fotograf, byl vyučený v oboru a dělal to kompletně, za rozumnou cenu a s řemesnlnicky provedenou adjustací, písmem atd., protože se to tak vyučil. tak se to přece ale dneska nedělá.

4) někdy, moc zřídka, se mi podaří uplatnit fotku v renomovaných cizích cestopisných a přírodovědeckých časopisech. Platí dobře ale o to nejde jsem rád že se mi moje amatérská fotka povedla.

5) Svatby, plesy, školy bych komerčně nefotil za žádné peníze, přece si nebudu kazit moje hobby, placen jsem jako architekt. Vložený obrázek
  • 0

#29 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 May 2008 - 15:24:59

Tedy mně osobně někdo říct,že za fotky na tablo v "tradičním" provedení chce 12000,tak si budu myslet,že si šlehl. To tedy rozhodně.Proboha svatého,vždyť to je pásová výroba nejtvrdšího kalibru.Např. tady u nás v Opavě je tabel až až,všechny až na naprosté vyjímky obsahují fotografie téže tonáže,s tímtéž pozadím,stejné rámky,prostě sériovka na entou.Je to stejné jako s fotografiemi dětí ve školkách,školách atd. Stejná kategorie.O nějakém výtvarničení nebo individuálním přístupu nemůže být ani řeč.Dávám to osobně zcela na roveň polaroidovým občankovkám-sednout,úsměv,cvak,další.Třída musí být hotová za hodinu a půl,max. 2 hodiny.Nevím,proč by to nešlo,když kdysi,když nás-i mně osobně- ještě na tabla fotíval týpek s měcháčem a pneumatickou spouští to šlo.Spotřeba materiálu jako u občankovek stejná,časově plus minus taktéž.Odpad prakticky nulový.Nebo v tom snad vidíte nějaký zásadní rozdíl ? Já tedy,alespoň podle výstupu ne.V tom případě pak tedy nevím,proč by cca 150-200 Kč za 1 osobu nemělo být víc než dostačující-mluvím o digi,samozřejmě.
  • 0

#30 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 15:30:20

venca:

jestli člověk který je vyučený pokrývač, zámečník, nebo traktorista se živí fotografováním svateb a jestli odvádí daně, jak špatně to dělá, kolik si za to řekne, je mi samozřejmně jedno - tento druh fotek vůbec nezajímá.

v diskusích na fórech digitální fotografie se pořád objevuje, kolik si mám říct, je to hodně nebo málo atd.

nedávno jsem objevil tohle forum o klasické fotografii a začal jsem ho sledovat. myslel jsem že lidé kteří fotí tímhle starým, drahým a časově náročným způsobem to dělají jenom pro radost, že tady se s živnostnickým uvažováním nesetkám, však taky fotit tohle klasicky je nerozum.

Proto mě to překvapilo, napsal svůj názor, ale nic mi do toho samosebou není.
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 May 2008 - 15:33:11

Ze zdejších názorů mi přijde, že je velmi rychle poznat, zda pisatel kdy v čemkoliv podnikal :)
  • 0

#32 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 15:34:51

No nazdar ... 12 klacku za tablo ?
Tak to jsem asi pekny vul, neni to dlouho co jsem jedno delal (sice digitalne) ale budiz ... 4500Kc sakumprask, s materialem, proste se vsim. A to se trida skubala, ze tolik nedaji.
Jen pro predstavu to bylo vyfoceni cele postavy + vytazeni postavy z fotky a zamena pozadi za jinou barvu - delali si z toho puzzle.
Asi budu pristi rok uctovat "lidovejsi" ceny :-/
  • 0

#33 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 15:38:08

jen si vazim sveho vzacneho casu


to je přesně ono...

K těm tablům, taky jsme měli kontakty z VF, cenu si nepamatuju, tuším kolem stovky za dva obrázky a negativ (rok 2000).
  • 0

#34 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 May 2008 - 15:38:40

nedávno jsem objevil tohle forum o klasické fotografii a začal jsem ho sledovat. myslel jsem že lidé kteří fotí tímhle starým, drahým a časově náročným způsobem to dělají jenom pro radost, že tady se s živnostnickým uvažováním nesetkám, však taky fotit tohle klasicky je nerozum.


a proc bych nemohl uvazovat o tom kolik stoji muj cas? kdyz si mam vybrat mezi volnym casem a focenim neceho co mne zas tak moc nezajima, tak ocekavam nejakou protihodnotu.

bud z hlediska vztahoveho - napr. jsme kamaradi, tak ti pomuzu, nebo nejsme a pak cekam adekvatni protihodnotu. Treba Frant. Dostal fotil postizene a nic za to nedostaval - kdyby tohle ode mne nekdo chtel, tak se budu snazit vyhovet a nebudu za to nic chtit, pokud nekdo chce tablo - a neni to znamy/kamarad/pribuzny - tak to uz je komercni zakazka a k ni patri cenovka. Radeji budu chodit s fotakem po Praze a nic nevyfotim nez delanim "charity" kazit trh lidem, co se tim zivi.
  • 0

#35 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 May 2008 - 15:52:02

LKM:

mne to nepřekvapuje

rozumím tomu tak, že jsou i lidi, kteří dokáží obě stránky oddělit od sebe, což je mýslím nakonec věc, kterou musí udělat i většina prof. fotografů. tedy oddělit koníčka od profese. myslím, že takových lidí tu prostě pár bude. Hádám, že kšefty dělají třeba digitálně a pro sebe si fotí na film.

co s týče těch tazatelů na digifórech, hádám, že to jsou studenti a berou to jako formu brigády a přilepšení si ke kapesnému. pak u toho třeba zůstanou a udělají si živnost nebo taky ne...nějak se začít musí a v dnešní době to zdaleka nemusí být cesta přes školy nebo jiné vzdělávací instituce
  • 0

#36 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 May 2008 - 16:28:08

já si naopak po tom všem co je třeba zrovna na těch tablech k vidění, začínam myslet, že by to mohlo bejt docela zajmavý a obecnýmu vkusu prospěšný, zkusit si "na kšeft" nějaký takový to tablo střihnout - jen tak z hecu ukázat vokolí, že to de taky jinak a líp, něco se u toho naučit a nechat si zároveň tohle všechno normálně zaplatit. možná se pletu, ale jestli neni lidstvo už úplně zdegenerovaný, tak tady prostě musí bejt alespoň malá díra na trhu. netvrdim, že bych to chtěl rozjíždět ve velkym, ale za ten hec by to vážně stálo a zadarmo se mi do toho zase nechce - toho mam i tak dost. viděl sem to tablo co radim a to je fakt síla. pod tu cenu bych asi taky nešel, ale kvalita by tušim byla nesrovnatelná. už pro ten dobrej pocit z fotky a osvětovejch důvodů bych to zkusil. jo a dolu bych připsal něco vo technice, jakou to vzniklo - třeba by se zase pár člobrdů chytlo za nos, kam to s to digitalizací celý spěje. no a nebo taky prd teda nic a aspoň těch pár korunek by z toho bylo, no 8-)

i když asi spíš ten prd, páč sem línej a to by někdo musel už vysloveně votravovat, že to teda vod mistra - jako mně ;-) hodně chce, abych mu to pak, až to zkazim, moh vomlátit vo hlavu a říct - dyk sem ti to říkal, že takovou komerci my umělci vůbec neděláme, žejo :)

zase na druhou stranu - já už sem kupříkladu na poslední svatbě kromě svojí ženy radši ani nikoho nefotil. dopadne to vždycky stejně - běhá tam několik profíků z digitálama, dostanou za to cédéčko těch svejch pár tisíc, no a pak chtěj stejně všichni pořádný fotky z filmu, co sem si tam dělal jen tak mimochodem, pro sebe a pro radost z focení. těm známejm si člověk stejně nakonec neřekne vo pár stovek za kus, i kdyby se stokrát zařikal, že tentokrát už ne a dělejte, i kdyby na ercéčka, stovky vobrázků pro kdejakou tetu po nocích. vono by nějaký to tablo nemuselo bejt z tohohle pohledu zas tak špatný... člověk si pohraje, udělá to s radostí a ještě přitom nešidí rodinu, co?
  • 0

#37 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 21 May 2008 - 17:08:07

nějaká tabla si střihnul i Sudek
  • 0

#38 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 May 2008 - 17:12:51

Ta myšlenka s osvětou je zajímavá :D
  • 0

#39 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 21 May 2008 - 17:44:49

Chlapi, já nevím, kde nekteří žijete. Jako pracující zedník si mysím, že vzít Canona, narvat do nědo postupně dva filmy, natáhnút na zeď nejakú plachtu, na blesk šópnút rozptylku a hňápat jednu robky za druhú a pak to zanést do labu není zas takový problém a klidně bych to udělal na živnost za polovic. Tož tak. Takové tři tabla do měsíca a nemusím dělat zednickú. Tož tak.
  • 0

#40 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2008 - 17:47:19

Chlapi, já nevím, kde nekteří žijete. Jako pracující zedník si mysím, že vzít Canona, narvat do nědo postupně dva filmy, natáhnút na zeď nejakú plachtu, na blesk šópnút rozptylku a hňápat jednu robky za druhú a pak to zanést do labu není zas takový problém a klidně bych to udělal na živnost za polovic. Tož tak. Takové tři tabla do měsíca a nemusím dělat zednickú. Tož tak.

Naprosty souhlas !!
  • 0

#41 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 May 2008 - 19:01:40

Nojo, jenže tabla jsou jen jednou ročně .)
  • 0

#42 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 May 2008 - 00:38:18

No jo to máš sice ogaro recht, ale nemožu ty lidi, potažmo výkvět našeho národa tak sedřít, ne ? :D
  • 0

#43 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 May 2008 - 08:24:30

tak jsem šel dnes po pěší zóně a neodolal, podíval se do obchodu escape nebo jak se jmenuje na nějakou stěžerskou školu
práce s modelem dejme tomu dobrá
místo tváří jen vyžraný světlý fleky
to jen dnešní zkušenost s tématem
  • 0

#44 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 2 January 2009 - 01:45:47

jelikož jsem zaměřením portréťák, tak ty tabla mne docela lákají...
už teď jsem jednou a půlkrát fotil za honorář (z čeho si myslíte že jsem si koupil toho flexareta?). digitálem si přivydělat na film to je můj směr.
ale docela mne lákají ty školky - už jednu školku domlouvám (digi - film si ještě neumím ani vyvolat)
  • 0

#45 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 March 2009 - 13:23:55

viděl jsem dnes první letošní tablo, hned tady vedle
ouplně stejnej výsledek, jako před rokem v květnu na jiné ceduli

práce s modelem dobrá, uděláno na čb - tedy tónováno do hněda tj. jedna z mála šancí digitální černobílé fotografie (aspoň té, co jsem viděl na tablech v hk)
a místo světlých partií jen hnusný fleky
čili - stagnace - od loňska to nikam nespěje
  • 0

#46 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 March 2009 - 13:58:29

no jo, nespěje to je fakt, oni sou totiž s výsledkem nejen spokojení, ale ani je nenapadne, že by to mohlo být lepší.
já to vidím u nás na škole úplně stejně.
ono totiž stačí, aby tam byli všichni rozpoznatelní. s nástupem foťáku v mobilu je hned při pondělku nejdůležitější ukázat, že tenhle flek dole je standa, kterej se v tom klubíku strašně zřídil už o hodinu dřív, než my všichni ostatní.
všem bych asi křivdil, ale protože jich je drtivá menšina musej prostě držet hubu, vždyť se to platí ze společnejch.
pokud si na tuhle kvalitu zvyknete, tak proč chtít víc. hlavně když to je rychle.

trošku jsem to sice shodil jinam..., ale fotka na tablo by měla bejt lepší, a ty vloni to měli v pohodě, tak vo co de
  • 0

#47 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 March 2009 - 14:14:38

Je to tak. Můžou za to zákazníci sami. Nestojí o kvalitu nebo ji neumí rozpoznat a jde jim hlavně o cenu. Proto je v obchodech spousta nekvalitního zboží atd..
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 March 2009 - 14:31:00

no jo, jenže vtip je v tom, že tady nejde o tak levný zakázky - fotograf to udělá dobře, ale další tvůrci úprav až po papírovou verzi to dokolohnátí k tomuto
přitom by to šlo udělat lepší, ale není ta vůle
přitom dnešní technologie umí přece všechno - i vyměnit hlavy vzájemně na skupinovém snímku
  • 0

#49 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 March 2009 - 14:49:05

jasný, ty jako fotograf se roztrhneš a pak třeba nemáš čas u toho v labu stát a dohňápe to tam někdo, komu je to šumák, anebo umí pracovat jen s přednastaveným.
a dělat jim to všechno ručně, to si buďto samaritán anebo trouba, protože to ti nezaplatí nikdo.
nejhorší ale na tom je, že proč taky, medajli ti nedajli
  • 0

#50 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 5 March 2009 - 15:21:32

Nechci bejt rejpal a hnidopich atd...Ale co na to podívat obráceně. Tablo je reprezentací určité skupiny lidí, kterí se chtějí prezentovat na veřejnosti. Náklady nejsou zasejt tak v popředí problému. Vždyť je to jednou za život.
V čem vidím "kvalitu" současných výtvorů je věcí jakési momentální společ. kulurní formy. Jak se rozhlížíme kol kolem, tak vidíme ve stejné kult. hodnotě téměř veškerou produkci kultur. hodnot. Otevřte časopis, hleďte na letáky...... Co si má pak mladý člověk představit za pěkný????

Šel by jsem na to jinak. Každej rok maturuje nějaká třída. Prostě za nimi zajít a nabídnout jim vyhotovení tabla. Ukažte se co je ve Vás.
:!: Dobrým tablem uděláte více radosti než-li výstavou a možná jej uvidí i více lidí :!:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních