Přejít na obsah


Fotka

nerovnomerný osvit


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 11 červen 2008 - 19:24:03

Som si na niektorýcj mojich fotkách všimol, že pravý dolný roh je občas akoby slabšie osvietený oproti zvyšku fotky..je bledší..niekedy výraznejšie niekedy menej výrazne. Používam Axomat 4..fotky robím na obvykle na formát 18*24..papiere používam od fomy..fomatone clasic a speedy variabilné..všimol som si to na tých spídoch, ale to bude asi tým, že ich používam častejšie. Čím by to slabšie vysvietenie mohlo byť spôsobené :lol:
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 11 červen 2008 - 19:49:26

Som si na niektorýcj mojich fotkách všimol, že pravý dolný roh je občas akoby slabšie osvietený oproti zvyšku fotky..je bledší..niekedy výraznejšie niekedy menej výrazne. Používam Axomat 4..fotky robím na obvykle na formát 18*24..papiere používam od fomy..fomatone clasic a speedy variabilné..všimol som si to na tých spídoch, ale to bude asi tým, že ich používam častejšie. Čím by to slabšie vysvietenie mohlo byť spôsobené :lol:


vinetace zvetsovaciho objektivu nebo cehokoliv jineho?
  • 0

#3 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 11 červen 2008 - 20:39:35

U starších zvětšováků s kondenzorem byla žárovka na tyči jíž se žárovka centrovala a posunovala nahoru nebo dolů dokud nebyl osvit po celé ploše rovnoměrný. U novějších tato možnost není. Používám MG 4 a u 6x9 se mi tento problém taky objevuje. Ovšem ne vždy. Při zvětšování 6x6 používám raději 100 mm objektiv a na kinofilm 80 mm. Kdyby vinětoval objektiv efekt by měl být spíše opačný, tedy nedosvícené rohy. Nebo se problém vyřeší použitím difuzního zdroje, barevné nebo multigradační hlavy.
  • 0

#4 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 11 červen 2008 - 20:49:31

hm...keď teraz pozerám na niektoré fotky, uvedomujem si, že sú to tie, kde som práve moc pri zväčšovaní neclonil..resp. som zväčšoval na plnú dieru.. skúsim asi nabudúce testnúť, tú istú foto, čo má nedosvietený roh a bola zväčšovaná s odcloneným objektívom spraviť ešte raz ale s pricloneným..
  • 0

#5 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 11 červen 2008 - 20:53:59

Chtěl jsem napsat že rohy by měly být přesvícené, jakmile jsem ale odeslal došlo že mi u zvětšovacího objektivu pokud by vinětoval by horší transmise světla v okrajích měla vést k opačnému efektu než u objektivu snímacího, tedy k nedosvícení okrajů.
  • 0

#6 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2008 - 07:01:03

je to nevycentrovaná žárovka. projeví se to nejvíc u otevřeného objektivu, cloněním se nerovnoměrnost osvětlení zmenšuje.Když budete otáčet objímkou žárovky, bude se rozložení na ploše světla měnit.
  • 0

#7 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2008 - 07:05:00

... rozložení světla na ploše. Promiňte mi překlep.

Teď jsem si teprve všiml že používáte Axomat. U Magnifaxu to jde vycentrovat, ale u Axomatu nevím. Podívejte se jestli není objímka žárovky nakřivo, nebo křivá žárovka, nebo nevhodně velká a pod. Ale je to na 100% způsobeno nevystředěnou žárovkou.
  • 0

#8 romanf

romanf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationBrrrr, no... žít se tu dá
Reputace: 2

Publikováno 12 červen 2008 - 07:38:29

jak píše LKM, myslím si, že je to nevycentrovaná žárovka, která se právě projeví více při menším zaclonění objektivu. Já s tímto problémy nemám, ale myslím si, že by neměl být problém proměřit okraje bodovým expozimetrem, ať už expozimetrem externím či foťákovým... asi by to mělo jít, nee?
  • 0

#9 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 12 červen 2008 - 09:33:40

díky moc..pojdem to omrknúť a vyskúšam len čo bude čas...
  • 0

#10 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2008 - 17:17:35

Ahoj, mám zřejmě podobný problém.

Mám Magnifax 3a, objektiv 50mm, kondenzor č. 1 a zvětšuju na 20x30cm, film mám perfektně v centru okénka a zvětšuju bez mála celé políčko. A koukám že na výsledku vlevo i vpravo směrem k okrajům se významně ztrácí ostrost a zároveň klesá kontrast a okraje jsou o dost světlejší než by měli být. Když okraj políčka umístím přesně doprostřed okénka, je všechno perfektně ostré a kontrast a ostrost jsou také v pořádku.

Je to vlevo i vpravo (delší strany), takže předpokládám, že centrováním žárovkou si asi nepomůžu. Zachrání mě, když si seženu kondenzor č. 3?

U zkušebních fotek 13x18cm jsem si toho nevšiml, protože mají trochu příznivější poměr stran (nejsou tak protáhlé jako 20x30cm) a možná i trošku víc ořezávám.

Má tu někdo ořebytečnej kondenzor č.3 pro magnifax 3a?
  • 0

#11 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 listopad 2008 - 17:40:00

Ahoj, mám zřejmě podobný problém.

Mám Magnifax 3a, objektiv 50mm, kondenzor č. 1 a zvětšuju na 20x30cm, film mám perfektně v centru okénka a zvětšuju bez mála celé políčko. A koukám že na výsledku vlevo i vpravo směrem k okrajům se významně ztrácí ostrost a zároveň klesá kontrast a okraje jsou o dost světlejší než by měli být. Když okraj políčka umístím přesně doprostřed okénka, je všechno perfektně ostré a kontrast a ostrost jsou také v pořádku.

Je to vlevo i vpravo (delší strany), takže předpokládám, že centrováním žárovkou si asi nepomůžu. Zachrání mě, když si seženu kondenzor č. 3?

U zkušebních fotek 13x18cm jsem si toho nevšiml, protože mají trochu příznivější poměr stran (nejsou tak protáhlé jako 20x30cm) a možná i trošku víc ořezávám.

Má tu někdo ořebytečnej kondenzor č.3 pro magnifax 3a?


A co máš za objektiv, jaký formát negativu máš, máš rámeček nebo skla? Na náhledech máš větší hloubku ostrosti, čím a jak ostříš (kontroluješ ostrost jen podle oka nebo lupou), víš že to není na negativu vlivem objektivu? Jak moc cloníš zvětšovací objektiv? Na optimum, nebo na plno díru?
  • 0

#12 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 listopad 2008 - 17:52:35

Ahoj, mám zřejmě podobný problém.

Mám Magnifax 3a, objektiv 50mm, kondenzor č. 1 a zvětšuju na 20x30cm, film mám perfektně v centru okénka a zvětšuju bez mála celé políčko. A koukám že na výsledku vlevo i vpravo směrem k okrajům se významně ztrácí ostrost a zároveň klesá kontrast a okraje jsou o dost světlejší než by měli být. Když okraj políčka umístím přesně doprostřed okénka, je všechno perfektně ostré a kontrast a ostrost jsou také v pořádku.

Je to vlevo i vpravo (delší strany), takže předpokládám, že centrováním žárovkou si asi nepomůžu. Zachrání mě, když si seženu kondenzor č. 3?

U zkušebních fotek 13x18cm jsem si toho nevšiml, protože mají trochu příznivější poměr stran (nejsou tak protáhlé jako 20x30cm) a možná i trošku víc ořezávám.

Má tu někdo ořebytečnej kondenzor č.3 pro magnifax 3a?


Totiž, pokud máš jen problém se světlem v rozích proti středu, tak buď máš objektiv, kterej není pro tenhle formát, nebo máš kondenyor pro jinej formát, Jakej máš zdroj světla???? Používáš matnici?
  • 0

#13 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2008 - 19:04:01

Zvětšuju z kinofilmu Rodenstock Rodagonem 50mm/2,8 při cloně 4,5 - 8 a kondenzorem č.1 (podle návodu je pro 50mm kondenzor č. 3). Žárovka je 100W mléčná. Když posunu film tak aby byl okraj políčka uprostřed okna ve zvětšováku, tak je ten okraj políčka na papíře ostrej. Zaostřuju od oka, ale to je asi jedno, pokud je střed snímku ostrej. Asi to je fakt tím kondenzorem. Jiná věc mě nenapadá.
  • 0

#14 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2008 - 19:06:59

problémy v krajích snímku:

- jsou světlejší, než by měli být
- jsou neostré
- je v nich menší kontrast (což je asi tou neostrostí)

jinak když mluvím o krajích snímku tak mluvím asi o 1,5 - 2cm na každé straně fotky 20x30cm. Kdybych vytáhl výtah vejš a kraje odřízl, tak nemám problém, ale já je tam chci :-(
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 listopad 2008 - 19:57:20

Zvětšuju z kinofilmu Rodenstock Rodagonem 50mm/2,8 při cloně 4,5 - 8 a kondenzorem č.1 (podle návodu je pro 50mm kondenzor č. 3). Žárovka je 100W mléčná. Když posunu film tak aby byl okraj políčka uprostřed okna ve zvětšováku, tak je ten okraj políčka na papíře ostrej. Zaostřuju od oka, ale to je asi jedno, pokud je střed snímku ostrej. Asi to je fakt tím kondenzorem. Jiná věc mě nenapadá.


No mě to právě na ten kondenzor nesedí..... Pokud vím, tak by tohle nemělo nastat. nemáš kondenzor obráceně? Když použiješ kondenzor pro větší formát, tak nevyužiješ plnej světelnej tok zdroje, jinak nic. Tedy pokud nemáš nějaké reflexe v zaostřovacím měchu atp.
  • 0

#16 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2008 - 20:20:15

Jak to myslíš obráceně? Vzhůru nohama? Můj kondenzor je čočka z jedné strany plochá, z druhé vypouklá a je napevno na černé železné destičce, která má na jednu stranu hřeby. Těmi hřeby to zasouvám do příslušných děr na takových kovových stojnách. Nemyslím si, že bych ho mohl dát takhle obráceně. Jinak čočka je kulatá, takže otočení okolo osy, po které jde světlo by nemělo vadit.

Kondenzor zatlačím vždycky na těch hřebech až dolů, na dosed, takže ani není ta čočka vejš. Jsem z toho hotovej. Mám fotky, který se mi líbí a nejsem schopen je zvětšit tak, abych viděl zrno ostře v celé ploše snímku a ty světlý kraje (jako by tam ubýval světelný tok) taky nevypadaj dobře :) :cry:
  • 0

#17 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 listopad 2008 - 08:26:16

Takhle vypadá zasunutí mého kondenzoru:

Vložený obrázek
  • 0

#18 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 19 leden 2013 - 23:05:34

zdravice, mám podobný problém jako kdysi hedgi...nechci zakládat nové vlákno..takže otázka zní, jestli jde nějak vycentrovat - vystředit opálová žárovka? třeba i nějakým kutilským způsobem? zkušenější určitě budou znát nějaký fígl, jak se u magnifaxu 3a centrovalo.

moc děkuji
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 leden 2013 - 23:23:39

dej tam kondenzor pro větší formát. problém nastane u 6x9, tam Magnifax 3a vinětuje a nejde s tím nadělat nic jinýho, než sehnat Magnifax 4.
joa taky musíš mít správně velkou opálovou žárovku.
  • 0

#20 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 20 leden 2013 - 00:48:47

dej tam kondenzor pro větší formát. problém nastane u 6x9, tam Magnifax 3a vinětuje a nejde s tím nadělat nic jinýho, než sehnat Magnifax 4.
joa taky musíš mít správně velkou opálovou žárovku.


no mám tám kombinaci 1+2. Trojku tu mám taky, ale ta slouží snad jen na 50 mm...žárovku mám 75W z béfota (http://www.befoto.cz...230v-75w-p4974/) ...maximálně dělám 6x6...no místo magnifaxe 4, bych radějí šel už do něčeho zahraničního, ale to je zase na jiné vlákno...jiná rada asi není, co?
  • 0

#21 Amores

Amores

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 26 září 2014 - 12:41:31

Zdravím, trochu bych oživil téma -

mám doma starší kousek Meoptu Opemus IIa (http://b0.imgsrc.ru/.../4085514utH.jpg)

vyvolávám z kinofilmu a šířka papíru je 30,5 cm 

http://alex-art.cz/kondenzor.jpg

 

vyvolával jsem z rámečku pro kinofilm, teď jsem tam chtěl dát skla. Fotka je znatelně v rozích světlejší, přitom by měla být tmavá, takto vypadá sken  - http://www.prcek.ale...y/image-126.jpg

 

Clonil jsem zprvu na plnou díru, pak na F8

Objektiv Belar 4,5/50

 

Nějaká rada jak odstranit tuto vadu?

Děkuji Lukáš


  • 0

#22 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 září 2014 - 15:15:35

Co v tom máš za žárovku?


  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 září 2014 - 22:27:58

IIa je krásný zvětšovák, něco jistě půjde seřídit pohybem objímky se žárovkou, ale že dovedl svítit rovnoměrně  při takovém zvětšení (kino 30x45 cm) se mi nezdá, například magnifax 3 o dost mladší mi při 30x40 cm ubýval do krajů asi o 1 ev, možná víc, už ho nepoužívám

moderní kaiser je lepší, ale taky jsem ho šteloval dost dlouho, než se to povedlo

-

jestli se nepodaří seřídit, tak při zvětšování se ty rohy přiosvitnou víc a tím se rozdíl vyrovná, ale vlastnit zvětšovák, který svítí rovnoměrně(ji) je jednodušší řešení

 

 


  • 0

#24 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 září 2014 - 08:55:07

mě kaiser taky nedosvicoval rohy (VP350 s jednoduchým kondenzorem), pomohlo vlepit kus pauzáku do šuplíku na filtry (původně jsem tam chtěl dát matný sklo, ale žádný zrovna nemám).

 

třeba v tom Opemu taky chybí matnice, a nebo ji tam dodatečně doinstalovat. Srazí to trochu kontrast a intenzitu světla, ale to by snad nemusel být velký problém a mě to pomohlo.


  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 září 2014 - 09:33:18

!

koukám znova na ten rozměr a je to asi papír 24x30 tam by to mělo jít nějak dohonit

 

mezi žárovkou a kondenzorem je pár centimetrů, tam by bylo nejlepší dát uříznout kulatý matný sklíčko a nějak ho tam upevnit

originální rozptylka (jestli mě paměť neklame)  je matný sklíčko v kovový obroučce, koukal jsem a nemám ho tam, asi jsem ho vyndal, používám IIa jen na maličké obrázky jako náhled 5x7 cm z kinofilmu


  • 0

#26 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 27 září 2014 - 10:04:30

Op IIa ,můj první zvětšovák.Je to krásný přístroj.Dělám na něm i dnes, hlavně malý fotečky.Mám na něm color nástavec se šuplíkem na filtry MG.Mám k němu to matný sklo v kovový obroučce +jedno sklo náhradní.To se pokládá přímo na kondenzor.Taky jsem sehnal matný sklo do šuplíku,tak si můžu vybrat.

Na 6x6 používám Kaiser VP 6001 s barevnou hlavou.

A na 6x9 MGF 3a taky s barevnou hlavou


  • 0

#27 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 září 2014 - 11:53:08

Taky se rovnoměrnost doháněla papírovým válcem kolem žárovky a kondenzoru (podobnej fígl jako při bezestínovým osvětlování), světlo je pak difůzní skoro jak z míchací komory. jen se ten papír přehřejval, smrděl a byla to otrava pořát ho měnit. S ledkovou žárovkou a modernějším materiálem, než je kus papíru, by to mohlo mít zajímavý výsledky, až mi dojdou žárovky, tak to testnu.


  • 0

#28 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 27 září 2014 - 14:43:30

.... "nedosvícené rohy" se mi podařilo u Magnifaxe vyřešit pouhou změnou žárovky,
původně jsem tam měl 75W a řešil u větších formátů nedosvícené kraje,
napadlo mě tam vrznout 100W a bylo. Zprvu jsem hledal problém na kondenzoru, matnici, ...,
ale pak mě napadla ona výměna žárovky.
  • 0

#29 Amores

Amores

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2014 - 10:39:23

Tak jsem zkoumal kde co, žárovku mám 100, matné sklo na kondenzoru, ale pořád žárovka svítila více na střed, tak jsem elaboroval, pod matnici jsem dal ještě dvě vrstvy pauzáku, pak jsem měl ještě jedno matné sklo, ale větší než prostor na kondenzor, tak jsem hold dal matné sklo a na to postavil žárovku, izoloval jsem únik světla hadrou, navolil vyšší clonu (F5,6), čas 30-35 s a mám vše krásně osvícené. 

 

Blbé že jsem si toho nevšiml poprvé... hold to jsem ještě nevěděl, na co čumět a byl jsem vyplašený, že se mi tam něco ukazuje :D


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních