Přejít na obsah


Fotka

Problém Magnifax+Anaret 50


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 June 2008 - 15:17:31

Zdravím,

dneska jsem si pučil od kamaráda ze starýho rodinnýho zvětšováku Anaret 50/4,5 a našrouboval na svůj Magnifax 3A a nedá se zaostřit. Zkrátka ať přejedu ostření nahoru dolu pořád je mimo.:)

Možná je to jenom nějakej nesmysl ze začátečnické nezkušenosti, ale chtěl jsem se zeptat zkušenějších čím by to mohlo být? Jestli je třeba možný, že některý objektivy na některý zvětšováky nejdou a nebo jestli tam nedělá bordel redukce přes kterou to je našroubovaný (to si ale nemyslím).

Díky za rady :D
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 June 2008 - 15:28:31

To vypadá na klasický "problém". Zkontroluj, jak je ta 50-ka našroubovaná v misce. Jestli na vypouklé straně nebo "dovnitř". Správně je pro 50-ku dovnitř. Misku tedy uvolnit (je na to šroubek z boku) a otočit.
  • 0

#3 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 June 2008 - 16:05:18

Přesně jak píše Notorius, ale to mi nahrává na podobněj dotaz. Chci na MG4 používat multigrade filtry, co mám od Ilforda, ale ten Anaret je potvora tak krátkej a zapadlej v misce, že mezi něj a tu misku už nepřichytím ten držák na filtry. Má tohle někdo nějak chytře vymyšlený? Zatím to dělám tak, že je přichytím kolíčkem k tyčce od červeného sklíčka, ale je to dost nemotorné
  • 0

#4 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 June 2008 - 17:29:13

Děkuju za radu, vyzkoušel jsem otočit misku a musím říct, že je to pokrok, ale bohužel není dostatečný:D Je tam vidět, že je to blíž k ostrému zobrazení, ale pořád to tam nemůžu dostat. Tak mě napadá, jestli není potřeba mít na to ještě třeba nějakou speciální misku :)
  • 0

#5 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 September 2008 - 21:45:17

Znova se obracím na vás odborníky s tímto svým problémem, jelikož na ten můj poslední příspěvek mi nikdo neodpověděl a teď ka by se mi ta padesátka co mám doma hodila, ale jak jsem už psal, i když obrátím misku dovnitř tak s tou padesátkou nezaostřím, nenapadá někoho něco?

Předem děkuju za rady
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 September 2008 - 21:50:59

Měl jsem tuto kombinaci zvetšováku a objektivu a tento problém jsem neměl, jak velké děláš zvetšeniny, na jakou vzdálenost ostříš. Víš, jde mi o to, že mě nešlo zaostřit na krátkou vzdálenost přo použití papíru 9x13.
  • 0

#7 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 September 2008 - 22:01:12

Měl jsem tuto kombinaci zvetšováku a objektivu a tento problém jsem neměl, jak velké děláš zvetšeniny, na jakou vzdálenost ostříš. Víš, jde mi o to, že mě nešlo zaostřit na krátkou vzdálenost přo použití papíru 9x13.


No jak to říct, zatím se na zvětšování jenom chystám (ale už to snad nebude dlouho trvat:-)) a tak si to zkouším jenom tak nanečisto, ale nejde mi to zaostřit ani moc blízko, ani moc daleko a kupodivu ani uprostřed. Možná dělám nějakou úplně banální blbost, která mi jako zelenáčovi nedochází:wink:
  • 0

#8 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 24 September 2008 - 14:31:59

Mno asi blbá rada, ale vočekuj kondenzor. Esi se nepletu M3 by měl mít dvě čočky, jednu napevno druhou výměnnou. Jsou tam vobě, holky?
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 September 2008 - 14:35:57

Mluv česky Černobíle....
Hele, kondenzor s ostrostí takto nesouvisí a navíc, u Magnifaxu se kino často zvětšuje tak, že ten jeden kondenzor vyndáš, abys měl víc světla. Ten druhý tam je jen pro rozptyl na větší formáty....
  • 0

#10 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 24 September 2008 - 14:44:46

Mluv česky Černobíle....
Hele, kondenzor s ostrostí takto nesouvisí a navíc, u Magnifaxu se kino často zvětšuje tak, že ten jeden kondenzor vyndáš, abys měl víc světla. Ten druhý tam je jen pro rozptyl na větší formáty....


OK, teda DOBŘE chtěl jsem říct :)
Tak to potom záhada trvá
  • 0

#11 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 September 2008 - 14:46:12

kondenzory tam jsou oba, tak to bych neřekl, že to bude tím. 105mm zaostří úplně v pohodě, ale na zvětšování kina je to trochu nepraktická záležitost, tak mám právě pučenou tu padinu a ta zaostřit prostě nejde
  • 0

#12 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 September 2008 - 14:56:47

Zkus objektiv - matnej průsvitnej papír, před to objektiv a namiř to na rozsvícenou lampičku. Pokud nepůjde zaostřit s nějakou rozumnou vzdáleností papíru a objektivu, tak je problém s objektivem. Nebo zkusit jinou padesátku přímo na zvětšováku.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 September 2008 - 15:00:00

Zkus ji vyndat z misky a pod zvetsovakem ten objektiv proste jen podrzet. Je dost pravdepodobne, ze ho budes muset i jakoby strcit dovnitr. Je mozne, ze ta miska neni dostatecne hluboka. Takhle to poznas hned, jestli to bude ostre...
  • 0

#14 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 September 2008 - 15:20:19

Díky za názory, hned jsem to běžel vyzkoušet a je fakt, že po strčení objektivu víc dovnitř jsem se dostal na ten ostrej bod. Takže jak psal Pavel P je asi pravděpodobný, že mám málo hlubokou misku. Jsem myslel, že je jenom jedna:-) Kde se dá sehnat nějaká hlubší miska, neví někdo?
  • 0

#15 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 September 2008 - 20:23:19

Domnívám se, že je to opravdu v úpravě kondenzoru, Podlé návodu jež mám k disposici je uvedeno, že při použití objektivu f 50 se má použít čočka kondenzoru č.3. Doporučuji si podrobně přečíst návod pro příslušný zvětšovák. Pokud jej nemáš k disposici podívej ne na stránky meopty a tam jsou všechny návody v pdf.
  • 0

#16 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 September 2008 - 20:30:31

Domnívám se, že je to opravdu v úpravě kondenzoru, Podlé návodu jež mám k disposici je uvedeno, že při použití objektivu f 50 se má použít čočka kondenzoru č.3. Doporučuji si podrobně přečíst návod pro příslušný zvětšovák. Pokud jej nemáš k disposici podívej ne na stránky meopty a tam jsou všechny návody v pdf.


Jiný kondenzor se dává pouze z důvodu lepšího využití světla, kdy není třeba osvětlit celých 6x9, ale pouze kinofilmové políčko.
  • 0

#17 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 25 September 2008 - 07:41:30

Domnívám se, že je to opravdu v úpravě kondenzoru, .....


ne ne, je to jak říká Pavel. I kdyby tam měl "jenom žárovku" měl by být schopen zaostřit.
Misky seženeš u Škody dole v bazaru, když se pohrabeš v těch koších s temnokomorníma reziduama. Popros nějakýho pražáka až bude mít cestu ať to tam ZKONTROLUJE ( pro Pavla :lol: ) a pošle ti to poštou.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 September 2008 - 07:55:22

děkuji .)
  • 0

#19 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 September 2008 - 14:46:04

Tak Škoda říkáte. Mám tu sice napsaný, že su ze Zábřeha, ale studuju v Praze, tak to tam prohrabu asi osobně;-) Díky za rady, snad pořídím
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních