Přejít na obsah


Fotka

Opálová žárovka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
364 odpovědí na toto téma

#351 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 March 2017 - 20:53:18

uff uff

viděl bych to spíš na nějakou tu žárovku, ale i takovou digitálnost můžeš zakoupit ze studijních důvodů že áno

a pak se uvidí, vždy může někde v bytě / dílně svítit


  • 0

#352 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 December 2019 - 23:43:59

Včerejší pokusy s led žárovkama, technologie i ceny se za ty 4 roky dost posunuly. A stará ledžárovka ze zvětšováku je v lampičce.

 

Fyziky prosím o přivření obou očí, uší atd... Vím, že ledžárovka není tepelně vyzařující absolutně černé těleso, má diskrétní spektrum + luminofory a Max Planck  by na jejím spektru asi postupoval jinak. To čtyřmístný číslo před velkým K berte jako obchodní značení.  :cool:

 

Ledžárovky jsou z prodejny v Ječné, Opemus 6 Matnice v šuplíku na filtry, svitek 6*6, pyrocat HD, papíry fomaspeed pevné gradace ( S, SPC, N, C), náhledovkové zvětšení na 13*13 (LIN 2*) ,normální vývojka.

Ledžárovka E27 12W studená bílá 6000K - Papíry černají jak o život, teprve až v průhledu je při expozici 2s/f8 náznak kresby, podezírám je z osvícení, test čistého papíru při ochranném osvětlení dopadá OK,. 

Ledžárovka E27 16W studená bílá 6000K - Netestována.

Ledžárovka E27 6W studená bílá 6000K - Na expozice kolem 20s jsem se dostal až při f11 - f16, rovnoměrnost osvětlení v pohodě, při nižších clonách s tím budu ještě pokusničit světelným tunelem a matnicema.

 

Takže na běžnou práci mi postačí 6W a v rezervě 12W / 6000K, díky své studené barva světla neskončí v lampičce, stojí pod stovku, zvětšovák se nehřeje a tak se dá omotat hadrem proti parazitnímu světlu.

 

Papíry jsou na Modrou fest citlivý, a tak otázka parazitního světla vystupuje do popředí. 

Akorát si nemůžu už hřát ruce o zvětšovák, budu muset přitopit a úspora je v ...... V tahu :-)

 

Co říci závěrem? Wolframový opálovky už na pevnou gradaci  používat nepotřebuju a nebudu, a pro MG papíry se na TK krásně rýsuje nadějný projekt inteligentního řízení poměru B/G. 

 

Tak, s trochou nostalgie, se s klasickou wolframovkou loučím. Čest její památce, pro dnešní civilizaci odvedla spoustu nedoceněné práce.


  • 1

#353 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 December 2019 - 11:34:10

Ahoj. Díky za postřehy. Ty žárovky jsou typu globe nebo takové ty menší klasické LEDky jako např. tady: https://www.svet-svi...xoC8RUQAvD_BwE?


  • 0

#354 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 17 December 2019 - 16:30:31

Ahoj. Díky za postřehy. Ty žárovky jsou typu globe nebo takové ty menší klasické LEDky jako např. tady: https://www.svet-svi...xoC8RUQAvD_BwE?

Jsou to ty menší, 12W velikosti skleněné klasiky, 6W menší, kondenzor a matnice to pobrali, u té menší jsem měl obavy, ale nevinětuje. Kupoval jsem tady : https://www.t-led.cz...ed-zarovky-e27/


  • 0

#355 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 December 2019 - 21:09:06

Dekuji. Slo mi prave o tu vinetaci.
  • 0

#356 EliskaFoto

EliskaFoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 September 2022 - 22:39:11

Vážení milovníci temné komory, ráda bych věděla, jak pokročily zkušenosti v používání LED žárovek místo wolframových. Potřebuju oživit naši léta (spíše desetiletí) nepoužívanou temnou komoru, protože jsem dceři se zájmem o fotografii chtěla ukázat klasickou černobílou fotografii. Nějaké speciální záležitosti a drobné kvalitativní nuance jsou momentálně pod naši rozlišovací schopnost, máme nafoceno pár filmů Fomapan a nakoupenou chemii a papíry s normální gradací na RC podložce taky vše od Fomy. Zvětšovák mám letitý Opemus IIa. Žárovka v něm ovšem měla ukroucenou baňku, takže nezbývalo než ji násilím vytrhnout. Vyhodila jsem ji, aniž bych se podívala, jak byla silná. V krabici jsem našla 100 W a 60 W, zvětšovák je ale max na 75 W. Takže mi nezbývá než tam dát 60 W (není to málo?) nebou koupit nějakou LEDku. Před lety mě vždycky štvalo, jak ta žárovka ve zvětšováku hřeje... Tak bych na LED přešla docela ráda, pokud by to byla adekvátní náhrada. V čem spočívá úskalí? Vlákno jsem se snažila pročíst, ale moc moudrá z toho nejsem. Na webu ráj svítidel jsem našla nějaké LED žárovky označené jako opálové, teplotu mají 2700 K. Je to (nebo něco jiného) použitelné, popř. jaké to může dělat problémy? Proč u Škody (nebo jinde) neprodávají žádné LED žárovky, které by byly určené do zvětšováku, ale pořád vedou jen wolframové - je v tom tedy nějaký velký zádrhel? Díky předem za vaše rady a zkušenosti.


  • 0

#357 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 5 September 2022 - 23:35:52

Tož vitajtě, Eliško.

Já normální žárovku nepoužíval, hrozně to topí. Koupil jsem prostě nějakou lepší LEDku (myslím, že PHILIPS LED classic matnou), která měla stejné rozměry jako klasická žárovka (to je důležité) a při rozsvícení se zdála nemít v hmotě té bubliny žádná tmavší a světlejší místa. Nejjednodušší je to vyzkoušet - proběhněte dům a něco určitě najdete. Když to bude silné a budou vám vycházet krátké časy, dáte slabší, vůbec bych se toho nebál..


  • 0

#358 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 437 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 6 September 2022 - 07:49:34

Ahoj Eliško, 

můj názor: 60W bude zcela ok. Já mám opačný problém, kdy v Opemusu 75W opálová žárovka je příliš silná a vycházejí extrémně krátké časy osvitu (to může mít vliv dvojí: 1) jednak se velmi těžko řeší lokální vykrývání / nadržování, 2) malé rozdíly v rozjezdu žárovky, resp. malé nepřesnosti v časování mají u velmi krátkých časů větší vliv).

K tomu přicházejí moderní papíry - ty jsou hodně citlivé, pamětnící říkají, že podstatně citlivější než ty vyráběné před třeba 40 / 50 lety.

Nevím, na jaký rozměr se chystáte zvětšovat - tipovla bych, že to bude na papíry v rozsahu mezi 13x18 a 24x30. Takže výtah zvětšováku bude relativně malý = větší intenzita světla.

Samozřejmě ještě zůstává denzita negativu.

Já bych rozhodně vyzkoušel tu 60W žárovku a myslím, že vám bude vyhovovat.

A v případě potřeby, jak doporučuje iuliuzz projděte dům a vyzkoušejte nějakou LED žárovku.


  • 0

#359 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,080

Publikováno 6 September 2022 - 14:12:56

Také bych přidal zkušenost. Rozhodně bude stačit 60 - 75 W.  Osobně by jsem do ledky nešel, ale to je věc názoru. --- Každý zvětšovák topí.  Nejlépe se setkat s někým kdo ví vocogou. Neb žárovku je třeba umět i vycentrovat, na což se často zapomíná. 


  • 0

#360 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 6 September 2022 - 17:43:28

V magnifaxu 3 mám matnici a  žlutou folii - řeší to problém vyšší citlivosti barytů - dostávám  se na oblíbených 30 s pro nezbytné vykrývání rukama. Led   6W globe. V Magnitarusu mám velkou globe LED  12W - můžu s ní pohybovat nahoru a dolu.


  • 1

#361 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 6 September 2022 - 17:58:16

Ahoj Eliško, vítej na Temný!

Ledkovek není třeba se bát  (a je to tady, 4 komornici 5 názorů :smile:

V axomatu na kino mám nějakých 7W a stačí, v opemusu asi 12W z lidlu a ta funguje i na MG papíry. Mají je v každém supráči a hobyymarketech.

Lepší je teplá bílá, při zařazeni červeného filtru je víc vidět promítnutý negativ. 

Jestli se nepletu, tak Opemus II má nad kondenzorem matnici, tak to s centrováním nebude až tak kritické.

Starý Opemus mi svítil horem-dolem, s ledkovkou to jde řešit omotáním hadrem a lepící páskou bez rizika připálení.

Jo a pozor na šňůru, po těch letech už nebývá v kondici, ať Vás to nekopne.

Hodně zdaru!


  • 0

#362 EliskaFoto

EliskaFoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 September 2022 - 22:55:45

Všem děkuju. O víkendu se do toho tedy nějak pustíme, provotně zkusím tu 60 W. Papíry mám koupené jen větší množství 9x13 (na to jsme vždycky dělávali rodinné fotky) a menší množství 18x24, pokud bude stát vůbec něco za zvětšení. Ono prvotně jde o ten zážitek "při focení vůbec nevidím, jak to dopadlo, a jů vono se to v tý vývojce postupně ukazuje", prostě dobrodrůžo pro mladou digitální generaci. Dcera fotila s kamarádkou, vybavení nic moc, jedna měla moji Prakticu z roku 1991 a druhá manželův Canon ze závěru 20. století, takový low end. Tak předem vůbec nevím, jestli budou holky nadšené z toho procesu nebo zklamané z výsledku. Centrování žárovky mi nic neříká, prostě v tom zvětšováku vždycky byla žárovka, kterou tam dal ještě táta, a mě nikdy nenapadlo s ní něco řešit. Zvětšovala jsem naposled v roce 1994. :D Snad to ještě zvládnu. Ale jestli to holku chytne, tak se možná budeme muset nějak technicky posunout. Chce jít fotografii studovat, tak až uvidí ve škole lepší vybavení, tak jí zas možná domácí fotokomora nebude dost nóbl... No uvidíme, třeba ta chemická kouzla v jejích očích ve srovnání s digitálem a lightroomem neobstojí a zůstane jen o toho jednoho pokusu.


  • 0

#363 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 September 2022 - 23:54:30

Držím palce, ať se daří!


  • 0

#364 EliskaFoto

EliskaFoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 September 2022 - 11:40:21

Tak hlásím, že jsem zkoumala různé LED žárovky v obchodech a strašně mě překvapilo, že jsou prakticky všechny plastové. To mi nikdy dřív nedošlo. A nelíbilo se mi to. :D Jediné skleněné, které jsem objevila, byly stmívatelné, tak jsem nakonec koupila jednu stmívatelnou 11 W teplou bílou a byla jsem ráda, že se mi nehřeje zvětšovák.


  • 0

#365 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 September 2022 - 15:08:59

Ta plastová baňka je v pohodě, řekl bych že homogennější, než leckterá skleněná. Zase to stmívání by mohlo mít užití pokud bude svítit moc.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních