Přejít na obsah


Fotka

Fresnelka?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 June 2008 - 18:39:54

Rád bych k Magnole fresnelku, ale našel jsem jen tohle na různých eshopech za různé ceny (ale výrobce evidentně stejný) a nevím, do jaké míry je to použitelné. Netušíte, jak moc je hrubá a jakou má tloušťku?

Nebo nemáte někdo nějakej jinej tip, ideálně v CZ a za rozumný peníz?
  • 0

#2 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 June 2008 - 09:50:25

Jiný typ mám, ale navrženému CZ ideálu daleko. Před dvěma roky, jsem koupil několik fresnelek zde u Korejců: http://www.3dlens.com/
Na aktuální ceny jsem nekoukal, tehdá jedna stála okolo dolaru, poštovné též velmi přijatelné.
  • 0

#3 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 June 2008 - 10:16:20

Fresnelku vám prodá jakákoliv firma co prodává velkoformátové aparáty Linhof, Sinar a pod. Kdysi jsem jí koupil do Magnoly použitou u Camba, kde byla nejlevnější, jenže stejně je to jako všechno pro profesionální aparáty dost drahé. já už neznám na nikoho adresu, podívejte se na netu, ale všude byli ochotní a když jsem řekl že fotím na velký formát amatérsky snažili se pomoci.

jo, tohle asi víte. Fresnelka není na matnici jako u kinofilmu přilepená ale do rámečku s matným sklem se přidává. Protože je plastová lze jí opatrně přistřihnout.
  • 0

#4 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 June 2008 - 11:34:07

Jiný typ mám, ale navrženému CZ ideálu daleko. Před dvěma roky, jsem koupil několik fresnelek zde u Korejců: http://www.3dlens.com/
Na aktuální ceny jsem nekoukal, tehdá jedna stála okolo dolaru, poštovné též velmi přijatelné.


No jak na to tak koukám, tak ty PVC lenses jsou ty samé, které jsem tu linkoval, tenhle full page magnifier se tváří úplně stejně. Výhoda je v tom, že tam mají napsané TTD, takže vím, co od toho čekat.

Je rastr 0.3 mm použitelný? Mají tam ještě nějaké large fresnel lenses, které jsou z akrylátu a s rastrem 0.2. Které jsi od nich kupoval?
  • 0

#5 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 June 2008 - 11:39:21

Fresnelku vám prodá jakákoliv firma co prodává velkoformátové aparáty Linhof, Sinar a pod. Kdysi jsem jí koupil do Magnoly použitou u Camba, kde byla nejlevnější, jenže stejně je to jako všechno pro profesionální aparáty dost drahé. já už neznám na nikoho adresu, podívejte se na netu, ale všude byli ochotní a když jsem řekl že fotím na velký formát amatérsky snažili se pomoci.

jo, tohle asi víte. Fresnelka není na matnici jako u kinofilmu přilepená ale do rámečku s matným sklem se přidává. Protože je plastová lze jí opatrně přistřihnout.


No právě že nákupu od Camba nebo Sinara bych se docela rád vyhnul, mám teď docela hodně hluboko do kapsy. Spíš koukám, jestli není něco podobného použitelného, netvrdím, že to musí být ideální...
  • 0

#6 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 June 2008 - 20:35:52

Jiný typ mám, ale navrženému CZ ideálu daleko. Před dvěma roky, jsem koupil několik fresnelek zde u Korejců: http://www.3dlens.com/
Na aktuální ceny jsem nekoukal, tehdá jedna stála okolo dolaru, poštovné též velmi přijatelné.


No jak na to tak koukám, tak ty PVC lenses jsou ty samé, které jsem tu linkoval, tenhle full page magnifier se tváří úplně stejně. Výhoda je v tom, že tam mají napsané TTD, takže vím, co od toho čekat.

Je rastr 0.3 mm použitelný? Mají tam ještě nějaké large fresnel lenses, které jsou z akrylátu a s rastrem 0.2. Které jsi od nich kupoval?


Kupoval jsem pro 4x5, nejbližší možný rozměr. Ten rastr je v pohodě, problém nevzniká. Umím si představit, že by byl jemnější (a lepší), ale měřeno cenou je tohle fantazie. Zejména se širokým sklem, když fotím venku za šera nebo za svítání, bych bez fresnelky snad ani nezaostřil. :(
Teď jsem to poměřil, mám tuhle:

Product No: #406
Page Magnifier Fresnel Lens
In Stock: 5475

Big picture
Size: 180mm x 260mm (7"x10")
Thickness: 0.4mm (dá se stříhat jako papír)
Material: optical PVC
Groove pitch: 0.3mm
Focal length: 300mm
Magnification: 3x

Ty z optického akrylátu tenkrát snad ani neměli v nabídce. Rastr mají jemnější, hnedle bych jednu zkusil. Jsou tlustší, ty 2 mm je docela dost. I když na matnici by se vešla.
Případně - pokud by jsi ji objednával, byl bych vděčen za zkušenosti.
  • 0

#7 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 20 October 2008 - 08:14:08

tak ako to tu dopadlo s tou fresnelkou?... objednaval ju niekto z 3Dlens?... tiez by som potreboval 2ks na kameru 18x24 a 13x18... nemá niekto doma prebytocne?.. resp. ktore z ponuky 3Dlens sa oplatia na kameru?... dik...
  • 0

#8 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 October 2008 - 18:05:44

tak ako to tu dopadlo s tou fresnelkou?... objednaval ju niekto z 3Dlens?... tiez by som potreboval 2ks na kameru 18x24 a 13x18... nemá niekto doma prebytocne?.. resp. ktore z ponuky 3Dlens sa oplatia na kameru?... dik...


Též by mne zajímalo jak to dopadlo, mohl-li by Bitovod poreferovat. Pátrám po fresnelce pro svou 6x9 sklopku, neb slibuji si od toho alespoň částečné odstranění té "peep show" co se mi na matnici odehrává nasadím-li širočinu.. :lol:
  • 0

#9 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 March 2009 - 12:39:08

Budu objednavat, tak pokud se chtete pridat, napiste mi do e-mailu (ne do SZ) co chcete z 3D objednat. Pokud mozno dnes, diky.
  • 0

#10 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 June 2010 - 06:58:08

hm, tiez som zacal rozmyslat nad fresnelkou do magnoly... v tuzemsku sa to dá niekde kúpit? napr. v optike?
  • 0

#11 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 26 June 2010 - 20:04:12

Zdar.
Dnes som narazil v Lidli na túto lupu, tak som ju zobral na skúšku . Teraz to skúšam na Magnole a môže byť.
  • 0

#12 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 June 2010 - 18:27:12

Zdar.
Dnes som narazil v Lidli na túto lupu, tak som ju zobral na skúšku . Teraz to skúšam na Magnole a môže byť.

a jak? treba ju nalepiť na matnicu?
  • 0

#13 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 27 June 2010 - 19:24:07

a jak? treba ju nalepiť na matnicu?

Ja som skúšal zatiaľ len priložením na matnicu :-)
Neviem ako to riešia skúsenejší kolegovia, ja som to doteraz neriešil a kupoval som len preto, že mi padla pod nos, ale asi sa ju budem snažiť prilepiť len po krajoch a šetrne (páskou), aby sa zasa dala v poho odstrániť.
  • 0

#14 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 March 2015 - 17:55:58

neřešil někdo wide angle fresnelku? dělá ji někdo jiný než ebony? dá se použít i nějaká jiná fresnelka? nějak celkově opticky nechápu fresnelku, tak nevím, jaký je rozdíl mezi klasickou a širokoúhlou


  • 0

#15 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,080

Publikováno 24 March 2015 - 21:17:56

Nevím jak ebony to dělá, ale všeobecně platí, že hranoly pro flesnerův jevse dělají u širokoúhlé pod jiným směrem. Představ si ji jako čočku pro kondenzor. Ta je pro velký úhel také jiná.

       Ta z Lídlu  nenadchne, ale také neurazí. Za ty peníze pro 9x12 stačí.


  • 0

#16 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 March 2015 - 05:22:41

já fresnelku mám, ale problém je, že začíná optimálně fungovat až někde kolem 130-150mm, jenže to jsou na mě hrozně dlouhá ohniska. ostřit s 65mm f/5,6 ve zhoršených světelných podmínkách je už celkem složitý a to plánuju podstatně širší sklo. no a dávat nějakých 2500,- a víc za ebony se mi kdovíjak nechce, tak bych rád nějakou levnější alternativu. našel jsem akorát to, že ji dělá i maxwell, jenže stojí ještě asi 2x víc jak ebony... a přitom se nemůžu zbavit dojmu, že by to mělo stát více méně stejně jako klasická fresnelka, že tam půjde právě jen o ohnisko čočky nebo tak něco (kondenzory si představit umím, ale ten "jiný směr" už mi jde hůř :-))


  • 0

#17 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 March 2015 - 08:50:01

ano, Fresnel lens není nic jiného než obyčejná čočka (takže nějaká kulová plocha), která je ale udělaná schodovitě - kulovitost je zachovaná ale dramaticky se tím sníží hmota, váha (důležitý v začátcích hlavně u pobřežních majáků kde se používají velmi mohutné čočky jak co do průměru tak ohniska a obyčejná konstrukce je jednak drahá, ale hlavně neskutečně těžká; přesnost ale nehraje roli). To kolečko uprostřed každý fresnelky by měla být už normální kulová čočka, rozdíl výšek na kraji a uprostřed je v rámci výšky drážek takže se nevyplatí to dál ztenčovat.

Používá se hlavně pro techické účely protože přesnost výroby neumožňuje využití v optice (ale taky to už dneska umějí). V principu by mělo být jedno jaké ohnisko má Fresnelova čočka, otázka je co se dá snadno sehnat. Mrkni na ebay nebo dealextreme, něco se tam vždycky najde a ty lepší nabídky mají informaci o ohnisku a velikosti/jemnosti zubů.


  • 0

#18 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 25 March 2015 - 09:27:21

V principu by mělo být jedno jaké ohnisko má Fresnelova čočka, otázka je co se dá snadno sehnat.

Jendo, je to skutecne tak? Kdysi jsem to resil s Vladikem, rikal, ze ohnisko Fresnelky by melo odpovidat ohnisku pouzivaneho objektivu. Ale je mozne, ze u kratkych ohnisek se to nejak zkousne. Ja tehdy kupoval na krabici 12x15".


  • 0

#19 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,080

Publikováno 25 March 2015 - 10:47:41

Ještě mě napadla jedna technicky fyzikální možnost. Zmenšení ohniska nasazením dvou flesnerek za sebe. Já vím prakticky to je velká hloupost, ale i tak by jsem to zkusil.


  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 March 2015 - 13:18:11

 

V principu by mělo být jedno jaké ohnisko má Fresnelova čočka, otázka je co se dá snadno sehnat.

Jendo, je to skutecne tak? Kdysi jsem to resil s Vladikem, rikal, ze ohnisko Fresnelky by melo odpovidat ohnisku pouzivaneho objektivu. Ale je mozne, ze u kratkych ohnisek se to nejak zkousne. Ja tehdy kupoval na krabici 12x15".

 

 

měl jsem na mysli že je vcelku jedno co je to za ohnisko z pohledu výroby (v určitých mezích), ne z pohledu použití. Blbě jsem to napsal.


  • 0

#21 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 March 2015 - 15:15:49

jendo, a z pohledu použití bych měl tedy najít fresnelku o ohniskové vzdálenosti odpovídající průměru ohniskových vzdáleností nejčastěji používaných objektivů?


  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 March 2015 - 18:37:32

No tak s tím neporadím, jinak ale chytrýho dělat umím, to zase jo :).


  • 0

#23 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 March 2015 - 19:23:59

no, pokud by to bylo tak, jak jsem psal, znamenalo by to, že jkcz a vladík maj pravdu :-) ještě mi napadá zkusit napsat hiromimu, v čem tkví to tajemství širokoúhlý fresnelky... zkusím to, jestli se mi podaří něco sesmolit s pomocí translate googlu. ono to asi ani v ničem jiném než v ohniskové vzdálenosti být snad ani nemůže


  • 0

#24 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 25 March 2015 - 20:56:59

Fresnel lens není nic jiného než obyčejná čočka (takže nějaká kulová plocha)

V podstatě ano, ale může taky fungovat jako asferická čočka, která má jiné ohnisko na krajích než uprostřed. Vůbec ale nevím, zda by to mělo pro fresnelku k matnici smysl...

 

Jo, a fresnelový čočky se už i ve fotografické optice používají, viz nový Nikon Nikkor AF-S 300 mm f/4E PF ED VR. 


  • 0

#25 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 March 2015 - 04:20:31

tak mi odepsal jakýsi kuniko yamaguchi: "The standard and wide-angle fresnels have each different focal distance. We have discontinued our wide-angle fresnels." na mou dodatkovou otázku jaký ohniskový vzdálenosti tedy fresnelky mají mi neodepsal...


  • 0

#26 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 June 2015 - 17:01:59

tak tomu už fakt nerozumím. mám 3 fresnelky:

a) původní, kterou jsem kupoval kdysi na ebay, ohniskovou vzdálenost netuším. byla na 4x5

B) 3s-kangrinpoche z ebay. prodávající tvrdil, že má ohniskovou vzdálenost kolem 150mm, ale pokud je ta normální čočka uprostřed stejné ohniskové vzdálenosti jako zbytek, tak má kolem 250mm. má velice jemný rastr

c) zas něco z ebaye, ohnisková vzdálenost 120mm (dle prodejce), hodně hrubý rastr

testoval jsem se super angulonem 5,6/65. nejlepší je fresnelka "a", potom "b" a nakonec "c". tudíž ono to není jen o ohniskové vzdálenosti. ale o čem to tedy je, to doopravdy nejsem schopen říct


  • 0

#27 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 April 2016 - 13:18:55

tak jsem sehnal z druhý ruky ebony wide angle fresnelku 4x5, řízl na potřebný rozměr a srovnával s 3s-kangrinpoche s grandagonem 35mm. výsledek? jsou srovnatelný. ebony má větší kruh ve středu, má ještě jemnější rastr, ale co do jasnosti obrazu jsou doopravdy stejný... pochopitelně nemám jedinou záruku, že jde doopravdy o originál ebony wide angle, na fresnelce není nic napsané a samolepku na igelit mohl dát kdokoli, popřípdě vyměnit obsah, ale nemám zas tak důvod nevěřit prodejci

takže teď kvalitní matnici :-)


  • 0

#28 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 April 2016 - 15:18:14

Věděl by někdo, jak se má daná čočka vyslovovat? Slyšel jsem například [fresnelka] nebo [fréznelka]. Mělo by se to ale číst [frenelka], ne? Byl to Frantík a nikoliv Němec. 


  • 0

#29 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 15 April 2016 - 15:37:06

Věděl by někdo, jak se má daná čočka vyslovovat? Slyšel jsem například [fresnelka] nebo [fréznelka]. Mělo by se to ale číst [frenelka], ne? Byl to Frantík a nikoliv Němec. 

Zajímavý postřeh. Asi jsi hodně blízko.

https://www.youtube....h?v=GY4Wnop9z9w


  • 1

#30 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 April 2016 - 15:47:51

Vážený kolego Druideno, tzv. "Frasnelova čočka" v šarišském nářečí "Fras" = čert. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 1

#31 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 16 April 2016 - 08:44:47

To Nimrod: Vezmu to z jinýho sudu. Před časem jsem přiložil k matnici "čtecí" fresnelku, která na mě kdysi vypadla z nějakého D-testu. A ejhle, funguje (na standardním 105mm ohnisku) v podstatě k nerozeznání od originálu....

Dělají se i rozměry kupř. 21x26 cm za pár kaček (vyzkoušení nejspíš nutné). Ostatní nechám na horké krvi badatelské. ;-)


  • 0

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 April 2016 - 10:17:35

tu čtecí jsem také zkoušel, ale je to doopravdy nouzové řešení, alespoň ta, kterou jsem měl v ruce


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních