Přejít na obsah


Fotka

precizní zpracování report. kinofilmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

Anketa: jak jste na tom s reportážním kinofilmem? (31 uživatel(ů) vložilo hlas)

jak jste na tom s reportážním kinofilmem?

  1. mám jeden a umím ho zpracovat pro každé počasí přesně (1 hlasy [50.00%])

    Procento hlasů: 50.00%

  2. mám jich několik pro různé světlo a jde mi to dle představ (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  3. zatím filmy střídám a výsledky jsou různý (1 hlasy [50.00%])

    Procento hlasů: 50.00%

  4. filmy střídám, ještě jsem nenašel odpovídající kombinaci :-( (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2008 - 22:27:24

o všelijakých vodách a všem možným už bylo řečeno hodně, ale pokud se nemýlím, tak většina zajímavých postupů se týká svitku a velkého formátu
jde mi o to, má li někdo opravdu fungující kombinaci na pouliční a interiérové reportážní použití kinofilmu, tak ať se podělí
myslím zejména posouzení po 10-15 násobném zvětšení, nikoli albumové velikosti zvětšenin
nejde mi o žádné přesné postupy, to si každý už naladí sám
jde o dobře fungující kombinace filmů 100, 400 - ev. push
takové vlákno může pomoci v tom, že se prostě nepustím do kombinací, které nebudou nikdy dobře fungovat a ušetřím čas i koruny
osobně se neloudám po cizích postupech a volám a volám, ale je to zdlouhavé (neo400, t200, apx100 versus amaloky)
a neodpustím si konkrétní otázku: jak zpracováváte kinofilm exp. za přímého slunečního světla?
  • 0

#2 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 15 červen 2008 - 22:39:11

po pár experimentoch som si našiel svoju kombináciu na pouličné fotenie a z veľkej časti aj interierové fotenie, ktorej sa držím. A to Ilford Pan 400 v R09 1:40. R09 mám ešte stále tú staršiu, nie NEW. Zväčšujem prevažne na 18*24 s tým, že využívam obvykle celú plochu papiera. Kedže málokedy vyfotím celý film za jednotných svetelných podmienok, pri vyvolaní sa snažím trafiť nejaký stred aby som preklápaním ukočiroval kontrast v nejakých rozumných medziach a ku podivu sa mi to obvykle aj darí. Dokonca aj keď som mal teraz na jednom filme zábery fotené vonku cez obed za priameho svetla a aj fotky z interiéru. Oboje zväčšovatelné bez nejakých väčších problémov.
  • 0

#3 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 červen 2008 - 06:29:08

možná se budete smát, ale mě se prostě líbí takový ten kontrastní švunk fomy 200 push na 400 v R09 hodně překlápěné 20stupnů 1:40 asi 9min30.
ovšem to co mě na tom celkem uchvátilo se mi přihodilo asi jen u dvou filmů, tam to bylo přesně ono. potom jak když utne. a kdybych se rozkrájel tak ne a ne. buďto je problém světlo, nebo to bude někde mezi podlahou a vývojnicí :( . zkouším to dál, zrovinka mam v lednici dalších asi 5 expon kazetek. doufám, že to vyjde.
přiznám se, že s napětím čekám jestli sem něco napíše lubo s touhle kombinací i třeba s R09new ;)
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 červen 2008 - 07:35:27

V podstatě filmy a vývojky zatím střídám a s výsledky jsem spokojen. Reportáž není krajinka nebo zátiší, kde jsou jiné estetické nároky. Tady jde hlavně o zachycení děje a syrovost v podobě zrna někdy i pomůže.

Teď jsem zrovna dělal fotky 30 x 40 a filmy byly TMAX 400, Neopan 400 a přestárlá HP5 s poměrně slušným závojem. Vývojky D-76 a Microphen. Zrno je přijatelné i na těchto formátech (čím měkčí obraz tím menší zrno), dělal jsem většinou na gradaci 1,5 - 2. Naposledy jsem něco dělal s FX - 4, ale neopan jse nějak moc nechytil. Respektive snímky dobré, ale čekal jsem trochu lepší výsledek, takže asi zkusím upravenou D-76 (fenidon+kyselina boritá) nebo nějakou jinou FX na tento film.

P.S. Už jsem kolikrát psal o fotkách Williama Kleina - v knížce Moskva a New York jsou fotky jak zvětšované přes cedník (velké zrno) a snímky nijak neztratily na kvalitě.
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 červen 2008 - 08:40:55

Zajda: vyvoláváš to v staré R09? pokud ano, může se stát, že se časem zkazí. Stalo se mi něco podobného. Zkoušel jsem Fomu 400 v R09old, 1:80 skoro až semistand okolo 20min a nevypadalo to vůbec zle - sice brambory, ale při měkčím světle to nevypadalo zle. Časem to bylo ale stále horší a horší, začala ztrácet dech; ještě se tam taky něco na dně vysráželo. Bylo to takové plíživé, nenápadné, takže jsem hledal chybu někde jinde, ne ve vývojce (do té doby byla spolehlivá).
  • 0

#6 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 16 červen 2008 - 08:45:11

Časem to bylo ale stále horší a horší, začala ztrácet dech; ještě se tam taky něco na dně vysráželo.


po akej dobe asi?
  • 0

#7 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červen 2008 - 08:48:12

IPan400 v rodinalu 1+50, velmi lehký pull. Fotím tak na kino prakticky všechno. Když se mi poštěstí jeden kinofilm ve výrazně nenormálních podmínkách, tak tomu přizpůsobím vyvolání, pokud na to teda nezapomenu. Ale spíš vyvolávám furt stejně a kontrast pak honím v pozitivním procesu.

A do tmy Delta 3200 trochu pod 3200 v AM74 1+7, s lehce protaženým časem proti doporučení.

Obojí vypadá dobře na 30x40, větší jsem nedělal.
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 červen 2008 - 08:56:53

Časem to bylo ale stále horší a horší, začala ztrácet dech; ještě se tam taky něco na dně vysráželo.


po akej dobe asi?


Už jsem ji našel!
Spotřebovat do 2007-05, měl jsem ji asi dva, tři roky, projevilo se to vloni na podzim, takže brzy po skončení životnosti.
  • 0

#9 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 16 červen 2008 - 09:03:32

Spotřebovat do 2007-05, měl jsem ji asi dva, tři roky, projevilo se to vloni na podzim, takže brzy po skončení životnosti.


diky...som bol pozrieť, že garantovaná životnosť tej mojej skončila teraz v máji, tak pre istotu si kúpim zrejme ďalšie balenie, aj keď som ešte len niekde v polovici.. :(
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 červen 2008 - 09:23:49

nojgi:
V podstatě filmy a vývojky zatím střídám a s výsledky jsem spokojen. Reportáž není krajinka nebo zátiší, kde jsou jiné estetické nároky. Tady jde hlavně o zachycení děje a syrovost v podobě zrna někdy i pomůže.
samozdřejmě souhlasím, ale jde o stanovení výchozího bodu
je to jako pracovat se dřevem - měřím vždy přesně, ale pracuju v tolerancích = výchozí zpracování dotyčného kinofilmu je výborné, ale díky rozmanitosti světelných podmínek jsou výsledky +/- ale vždy v dobré
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 červen 2008 - 09:24:28

Spotřebovat do 2007-05, měl jsem ji asi dva, tři roky, projevilo se to vloni na podzim, takže brzy po skončení životnosti.


diky...som bol pozrieť, že garantovaná životnosť tej mojej skončila teraz v máji, tak pre istotu si kúpim zrejme ďalšie balenie, aj keď som ešte len niekde v polovici.. ;)


kup si original, ten vydrzi i deset let :(
  • 0

#12 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 červen 2008 - 09:32:11

Zajda: vyvoláváš to v staré R09? pokud ano, může se stát, že se časem zkazí. Stalo se mi něco podobného. Zkoušel jsem Fomu 400 v R09old, 1:80 skoro až semistand okolo 20min a nevypadalo to vůbec zle - sice brambory, ale při měkčím světle to nevypadalo zle. Časem to bylo ale stále horší a horší, začala ztrácet dech; ještě se tam taky něco na dně vysráželo. Bylo to takové plíživé, nenápadné, takže jsem hledal chybu někde jinde, ne ve vývojce (do té doby byla spolehlivá).

ty čeče víš že jo?
tak to mě nedoklaplo. to jsem ještě musel z orig lahve přelít protože se mi po půl roce nepodařila vyšroubovat víčko
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2008 - 09:43:37

Zajda: vyvoláváš to v staré R09? pokud ano, může se stát, že se časem zkazí. Stalo se mi něco podobného. Zkoušel jsem Fomu 400 v R09old, 1:80 skoro až semistand okolo 20min a nevypadalo to vůbec zle - sice brambory, ale při měkčím světle to nevypadalo zle. Časem to bylo ale stále horší a horší, začala ztrácet dech; ještě se tam taky něco na dně vysráželo. Bylo to takové plíživé, nenápadné, takže jsem hledal chybu někde jinde, ne ve vývojce (do té doby byla spolehlivá).

ty čeče víš že jo?
tak to mě nedoklaplo. to jsem ještě musel z orig lahve přelít protože se mi po půl roce nepodařila vyšroubovat víčko


Tobě taky? :(
Já v tom vymáchal asi 5 filmů a pak už víčko ne a ne povolit. Koupil jsem Rodinal a od té doby jsem v klidu. ;)
  • 0

#14 Kubass

Kubass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2008 - 09:47:17

Fotím občas koncerty v klubech, bez blesku, používám HP5+ pushnutou na 3200, XTOL stock, maximálně jsem z toho udělal 30*40cm a líbí se mi to. Samozřejmě ten push už je tam znát, ale lepší řešení nemám a asi ani není, nechci narušovat leckdy intimní atmosféru koncertu blejskáním, ono je někdy moc i to cvaknutí závěrky.
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červen 2008 - 10:00:17

Fotím občas koncerty v klubech, bez blesku, používám HP5+ pushnutou na 3200, XTOL stock, maximálně jsem z toho udělal 30*40cm a líbí se mi to. Samozřejmě ten push už je tam znát, ale lepší řešení nemám a asi ani není, nechci narušovat leckdy intimní atmosféru koncertu blejskáním, ono je někdy moc i to cvaknutí závěrky.


A co citlivější film? HP5 na 3200 může být docela výtvarka, zvlášť na koncetě - tam je velký kontrast už tak nějak z principu věci.
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 červen 2008 - 10:40:37

sem asi trochu technickej purista-hračička, což asi na akční foto neni to pravý vořechový, ale zase když se zadaří.... koukám, že sem zatim jedinej, komu fungujou různý filmy na jednu věc... :?

takže: potmě moc nefotim - zatim sem experimentálně dělal s rolejem r3 v erháesce a do budoucna to vidim optimisticky - povedlo se (v plánu je vf reportáž s timhle filmem), na vypečený počasí mam stovkovej agfapan-rolej retro v rodinalu/amaloku na vostatní (pěkný a nebo ušmudlaný světlo) trixe na 320 v amaloku am74

hodně (až mně to překvapilo) se liší jednotlivý filmy, respektive jejich zpracování, podle formátů - třeba u toho roleje je to zásadní. lehký dilema mam s tim svym požadavkem na tonalitu u rychlejch vs. pomalejch emulzí podle světla - tam to de v podstatě proti sobě a s nárůstem formátu a potřebný clony nebo zase časů už vůbec... :) ale dělam na tom - je to takový pěkný, věčný hledání kompromisů a to je na tom příjemný - objev poslední doby - agfapan stovka může dát svym způsobem podobně příjemnou (dlouhou) tonalitu jako hápépětka, i když je moc slunce všude a nemam krátký časy...
  • 0

#17 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 červen 2008 - 10:44:11

Poslední dobou nejčastěji používám TRI-X 400 a Fomapan 100, jak v kinu tak i ve svitku, vyvolávám je v Tetenalu Ultrafin Liquid. Pro TRI-X 400 ředím 1 +10, někdy 1 + 20 a pro Fomapan 100 používám nejčastěji ředění 1 + 30. Myslím si, že jsem našel kombinace film + vývojka, které mi vyhovují.

Zkoušel jsem nedávno v Tetenalu vyvolat T-MAX 100 (ředění 1+ 20) a byl jsem docela mile překvapen. Možná ten film použiju častěji.
  • 0

#18 Kubass

Kubass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2008 - 11:14:56

Fotím občas koncerty v klubech, bez blesku, používám HP5+ pushnutou na 3200, XTOL stock, maximálně jsem z toho udělal 30*40cm a líbí se mi to. Samozřejmě ten push už je tam znát, ale lepší řešení nemám a asi ani není, nechci narušovat leckdy intimní atmosféru koncertu blejskáním, ono je někdy moc i to cvaknutí závěrky.


A co citlivější film? HP5 na 3200 může být docela výtvarka, zvlášť na koncetě - tam je velký kontrast už tak nějak z principu věci.


To by byla další proměnná navíc do mého arzenálu :))) Kdysi jsem zkoušel Deltu 3200 a neumim jí, vždycky mi z toho vyšel humus. Ilford Hewlet Pakard 5 Plus mám radši. Jako výtvarka mi to nepřijde. Ale samozřejmě s tim nejde fotit vždycky, všechno a všude, často mě trumfne nějaký digitálista s bleskem o síle atomového výbuchu.
  • 0

#19 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 červen 2008 - 11:25:06

notorius:
- očekávám totéž martýrium u R09new, protože používaj stejný lahvičky, ale třeba budu překvapenej
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2008 - 12:09:04

:Zajda

Tak si taky kup Rodinal a máš to bez martýria. :)
  • 0

#21 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 červen 2008 - 12:22:09

Mamiak:

Neda mi to a musim se Mamiaka poptat ohledne Rolleie R3, ktery casto zminuje. Prijde mi, ze pokazde ho jen tak nakousne a nedorekne :) Priznam se, ze jsem ho zatim zkusil dvakrat. Poprve jsem ho volal v ID -11 stocku na EI 400 (jinou vyvojku jsem tehdy nemel po ruce) a vysledek me teda vubec nepresvedcil. Ostatne jsem to i cekal, protoze od teto kombinace zrazuji skoro vsichni na webu. Vysledek je proste divny. Relativne velke zrno (necekal jsem), ostrost zadna (to jsem cekal, je to proste takove rozplizle) a tonalita nic moc.
Podruhe jsem ho volal uz v originalu RHS (1+7, presoak 2 min, 20°C, tabulkovy cas, EI 400) a je to lepsi, ale oproti Neopanu 400 EI 250 a Rodinalu 1+50 (takhle fotim prakticky vse) mi tam porad neco chybi....
Vse fotim na 6x6, coz by mel byt Mamiakuv pripad pouziti R3. Mohl bys, prosim, nejak blize popsat svoji zkusenost a zpracovani? R3 jsem mel v umyslu nasadit jako "rychly" film tzn. EI 400 - 800 mozna i vys. Diky moc za tvoji pripadnou radu.
  • 0

#22 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 červen 2008 - 12:24:14

nojgi:
V podstatě filmy a vývojky zatím střídám a s výsledky jsem spokojen. Reportáž není krajinka nebo zátiší, kde jsou jiné estetické nároky. Tady jde hlavně o zachycení děje a syrovost v podobě zrna někdy i pomůže.
samozdřejmě souhlasím, ale jde o stanovení výchozího bodu
je to jako pracovat se dřevem - měřím vždy přesně, ale pracuju v tolerancích = výchozí zpracování dotyčného kinofilmu je výborné, ale díky rozmanitosti světelných podmínek jsou výsledky +/- ale vždy v dobré


Výchozí bod je pro mě jemnozrná vývojka a pokud to jde komponovat na celé políčko negativu.

Zvyknout si na jednu vývojku, standartně zvládnout vyvolání je asi jedniná cesta a postupně k tomu spěji. Kupovaná D-76 se mi začala finančně zajídat, tak jsem teď trochu experimentoval nebo když jsem dostal starý microphen tak jsem vyvolával v něm. Jinak myslím, že s filmy kodak, fuji, ilford neudělá člověk chybu. Docela mě láká Adox - měl by být podobný ilfordu, ale zatím to na pravidelný přísun do ČR nevypadá. Chtěl bych být patriotem, ale foma mě postupem času odradila. Filmy jsou zhruba stejně drahé jako tyto vyhlášené, na papíry asi neumím zvětšovat - šedivky a chemie R09 bylo to nejhorší v čem jsem mohl své filmy vyvolávat nehledě na mizernou stálost roztoku. Jsem věrný jen Fomafixu :)
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 červen 2008 - 12:29:06

no aspoň že ten fomafix, hned to paní v prodejně na rohu řeknu, že používáš aspoň ten ustalovač, že jo...

tak mě napadlo - pište i špatné zkušenosti to zn. vyzkoušel jsem tenhle film a tuhle vodu a dopadlo to blbě, on to sem tam někdo zmíní, tak jen pro ostatní
  • 0

#24 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 červen 2008 - 12:39:34

Ok :)

Takze:

Rollei R3 + ID-11 stock (jine redeni ani neni vyrobcem doporucovano...) z meho pohledu nebrat.

Naopak kdyz jsem jeste fotil na kinofilm, tak jsem hodne casto pouzival Neopan 1600 EI 1600 v ID-11 1+1 a tato kombinace se mi opravdu moooc libila. Skoda, ze Neopan 1600 neni ve svitku :? Nicmene tato kombinace, uz byla v par tematech zminena.
  • 0

#25 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 červen 2008 - 12:51:46

Vladíku, já jsem R3 koupala v RHS na největší ředění a líbí se mi to - fotila jsem na ISO 100 - myslím že je to pěkná kombinace na krajinku. Ale na vyšší ISO se s tímto filmem ani nechystám. Na to mám neopan 400 - teda budu mít, dá-li Jirka Farkač :)
  • 0

#26 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červen 2008 - 12:53:36

pište i špatné zkušenosti to zn. vyzkoušel jsem tenhle film a tuhle vodu a dopadlo to blbě, on to sem tam někdo zmíní, tak jen pro ostatní


Delta 3200 na 3200, fotky v místnosti, volání v Rodinalu podle tabulky. Příšerně šedivý s divným zrnem. Byl to svitek.
Obecně mi ten film přijde lepší převolat, než podvolat, stejně pobere neskutečný kontrasty.

Push klasických 400 emulzí, hlavně IPan400, nějak to neumím zvětšovat, když je to tak kontrastní.
Ikdyž, teď se to hyperkontrastní zrní chystám použít coby výtvarný záměr. Až budu mít chvilku času, tak uvidíme :)

Mimochodem, RHS by měla být AM74.
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 červen 2008 - 12:53:44

Ještě jsem chtěla dodat, že se chystám vykoupat R3 v X-tolu, ale zatím nemám vůbec šajnu o vyvolávacím čase :)
  • 0

#28 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 červen 2008 - 15:21:23

vladik - sem ti to poslal podrobně v sz, ale v podstatě s'to vystih - tenhle film nemá konkurenci na vyšších iso...
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 červen 2008 - 15:22:40

potvrzuju i zaměnitelnost rhs a am74
  • 0

#30 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 červen 2008 - 15:24:43

Mamiaku a tu R3 používáš do kolika ISO?
  • 0

#31 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 červen 2008 - 19:44:19

dělal sem jenom 800, ale z toho jak vyšla, si myslim, že jít vejš nebude v tomhle případě problém - zrno a další vycházelo na úrovni efpé4... :wink:
  • 0

#32 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 červen 2008 - 20:11:59

dělal sem jenom 800, ale z toho jak vyšla, si myslim, že jít vejš nebude v tomhle případě problém - zrno a další vycházelo na úrovni efpé4... :wink:

fíha, to je teda něco :? ...předpokládám, že jsi volal v RHS nebo am74
Taky bych to budu muset někdy vyzkoušet, jo, jo.
  • 0

#33 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 červen 2008 - 21:23:51

Kurna,

v sobotu budu fotit svatbu. Jen par zaberu pro kamarada a potreboval bych zrovna asi tu R3. Nevali se nekomu jedna zbytecna? Ze bych si ji prevzal na srazu v Brne :wink: Jinde ji asi tak na rychlo nesezenu a do Prahy tento tyden nejedu...
  • 0

#34 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 červen 2008 - 21:46:59

Vladíku, zbytečnou R3 nemám, ale že jsi to ty... :wink:
Jeden svitek stačí?
  • 0

#35 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červen 2008 - 22:12:33

Na hýbajůcí ludi jediná Tri-X (400, 800 nebo 1600) v rodinalu... Kůsek zpátky sem měl pušnutý na 1600, focené venku kontrast světlo a film aj rodinal to ustáli ogařiska ^__^

Tož teďkaj mě alek nejak docházajů peňaze, tož sa mě hóní hlavů, estli přejít na PAN400 (přeca enom o 1/3 meněj peňazí za to chců) - jak je na tem s pušováním nevíte nekdo? Já sem ho akorát 2x zkůšal a z toho 1x do pekla volajůcí fujtajbl z teho byl...
  • 0

#36 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 16 červen 2008 - 22:51:10

no... já jsem asi kapánek dobytek... ale už jsem dělal i ipan400 na 3200... no, a když se po tom nechce nemožný, jde to.
  • 0

#37 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2008 - 23:04:36

A co na tu zkusit tu RAF vývojku, o které píše Bzencak v článku?
  • 0

#38 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 červen 2008 - 02:09:05

No ohledněvá tej Bzenčákový RAFky, minulý týden sem v ní dlábil polypan 50 exponovaný na 800. Chce to eště doladit, což bude asik další měsíc. Ale eslivá mi z teho neco dívatelného vyleze tož o tym možná neco aj povím v nejakém článku, ala Kraken. Ale všecko záleží na tym výsledku. Včilkaj sa trochu peru ze stínama, ale už sa to s různýma kombinacama mněník lepšímu.
Je to kinofilm, tož uvidím, co s teho vyleze za zrno. Zkusím doplnit návody našeho chemického harcovního guru Bzenčáka.....a přinést nové poznatky z puš 4x.
  • 0

#39 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2008 - 07:27:29

Kdoco: pověz mě ogaro jak to děláš toho PANA na 3200... to by sa ně hodilo
  • 0

#40 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 17 červen 2008 - 07:32:15

normálně ho šplouchám v majkrofénu, případně i v ID11, nelámu si s tim moc hlavu. spíš se mi osvědčila jednou jetá ID11 1:1 - pak jsem to měl asi na 35 minut (čas jsem si stanovil kvalifikovaným nástřelem :wink: ) ne zas, že bych to dělal denně - ale jinak považuju pan400 za nejuniverzálnější film. zrovna třeba triX mě nikdy nenapadlo pushovat (možná dělám chybu)

hledal jsem včera nějaký scan, ale asi jsem ho někam zašantročil. eště se mrknu. ale jde samo o extrém a zvětšeniny jsem dělal mac 18*24. nicméně myslim, že kdyby se s procesem nějak líp vyhrálo, výsledky by mohly bejt i stabilnější
  • 0

#41 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 17 červen 2008 - 07:41:52

Vložený obrázek


tak nějak třeba
  • 0

#42 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 17 červen 2008 - 08:15:23

Přidím svoji kombinaci, prte koukám, že tu ještě není :
Tmax400 v Xtolu 1:1 až 1:3 podle kontrastnosti scény, časy vesměs dle digitální pravdy.
V kinu jsem na týmax fotil v posledních letech skoro vše a byl jsem spokojen, než jsem ovšem nalezl www.temnakomora.cz :? . Teď se nacházím ve fázi hledání, testování, pokusničení a i tohle vlákno mi určitě zase zamotá šišku :wink: :D
  • 0

#43 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 červen 2008 - 08:47:33

Jeeee, Edo zlata :wink: Jeden svitecek by byl uplne stacil.
  • 0

#44 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2008 - 08:48:06

kdoco: tož potřeboval bych neco, aby sa na to dalo hledět veliké 30x40. Mosim to nejak ozkůšat. S tů ID11 sa moc nekamarádíme. Tož sa uvidí
  • 0

#45 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 17 červen 2008 - 08:55:36

hmm... to pak záleží na tom, co je koukatelné... tady bych asi kináč... pohřbil :wink: ne, nevim jak by to vypadalo 30*40 - to mě zas za to ty fotky většinou nestojí
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červen 2008 - 13:28:26

hmm... to pak záleží na tom, co je koukatelné... tady bych asi kináč... pohřbil :-) ne, nevim jak by to vypadalo 30*40 - to mě zas za to ty fotky většinou nestojí


no jenže vtip je v tom, když ten snímek bude opravdu skvělý a bude se nabízet k prezentaci, tak by měl tohle zvětšení vydržet bez nějaké velké degradace

tedy zpátky k původnímu tématu - jak na kinofilm
na denní světlo citl. 100 je nejlepší, ale když zapadne slunce je to na hraně a do interiéru se s tím jít nedá (skoro)
na denní světlo citl. 400 je moc a zpracovat ji, aby na filmu mohly být záběry exponované odpoledne a ještě i večer a třeba nějakej 15/1,4 někde v hospodě - no potěš
zbývají dvoustovky - tedy jedna... T200 od fomy, podle mě na tmavé prostředí, až interiér dobré, ale na denní světlo - slunečné počasí, se použít nedá
skoro to vypadá jako pat!
tedy můj dotaz zní - jakou vývojku těchto vlastností
VYROVNÁVACÍ
OSTROU
JEMNOZRNNOU
TOLERANTNÍ
můžete doporučit?
ono, jeli k vývojce napsáno - ostrá a jemnozrnná a zároveň exponujte přesně a vyvolávejte taky přesně - přímo ji to vylučuje z pouliční práce na kinofilm, protože můžete dosáhnout excelentního výsledku a degradovaného obrazu a to na jednom filmu zároveň
:)
a zatím mi z toho vychází hodně ředěnej rodinal, no.... :lol:
  • 0

#47 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2008 - 15:13:52

Radime, houby pat, řešení je 400 na 320 a zkráceným voláním (v Rodinalu). Za plnýho slunce s dvoutisícinou seš někde mezi f/5,6-f/8. Třeba na klasický portrét to není, ale zas fotit klasický portréty v pravý poledne reportážním přistrojem, člověk nemůže být až zas takový trotl, ne? :) Pak dojdu do té hospody, dám patnáctinu, osminu, odcloním a zas to pude. Kontrast doženu na MG hlavě - díky tomu zkrácenýmu volání se žádný vysloveně vypálený světla nekonají. Jasně, je to kompromis se všema nevýhodama kompromisu, ale myslím se s tím dá žít docela dobře.
Pokud mám jeden film třeba z té hospody, tak si pak můžu vymýšlet, jak to volat, ale můj případ je, že na prakticky každým kinofilmu mám hodně různý světelný podmínky. Pak mi čtyřstovka přijde fakt jako nejlepší univerzál.

A kdyby mi mělo vadit zrno (na 30x40 z toho IPanu v Rodinalu už docela nepřehlédnutelný, ale nijak strašný), tak zkusím místo Rodinalu třeba AM74. Nebo místo klasické emulze něco s T-krystalama. Nebo obojí najednou. Výhledově chci v tomhle směru zaexperimentovat s neopanem a amalocem.
  • 0

#48 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 červen 2008 - 15:25:02

No ja na reportaz pouzivam prakticky vyhradne Trix jako 400, kdyz neni po ruce, tak co zrovna je :)

Mam permanentne nasazeny zluty filtr, takze ten mi to take snizi, M6ka ma nejkratsi cas 1/1000 sec, takze obcas je to jen tak tak. Ale da se.

Vyvolavam vetsinou v LC29 - presne hotnoty ti nereknu (musel by jsem se podivat), ale na negativu i na pozitivu mam to co potrebuju.
  • 0

#49 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červen 2008 - 15:50:27

Karle - nic neplatí jednoznačně, ale kombinace amaloco 74 a neopan 400 v kinu mi nefunguje (asi 6x jsem to různě volal)
to si rovnou vyzkoušej rodinal 1+50, tak -20% ubrat proti tabulkám a možná už na prvním filmu budeš mít to, cos chtěl, ale já dělám kondenzorem, tak možná ubrat míň
  • 0

#50 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 červen 2008 - 16:12:30

HP-5 na 800 v ID-11, odzkoušeno, krásné zrno a ještě stále zvětšovatelné na 30x40cm.
Nebo to samé s PAN 400.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních