Přejít na obsah


Fotka

Rollei Retro 400


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 červen 2008 - 09:11:57

Rollei retro 400 ve svitku mě láká i cenově, ale nějak jsem moc nenašel zpracování toho filmu. Našel jsem jen pochybnou tabulku.

http://www.fotohuisr...ollei films.pdf
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 červen 2008 - 09:23:21

Rollei retro 400 ve svitku mě láká i cenově, ale nějak jsem moc nenašel zpracování toho filmu. Našel jsem jen pochybnou tabulku.

http://www.fotohuisr...ollei films.pdf


Co je na ní pochybného? Je to výsledek testů pana Vonka, dodavatele Amaloco, Foma, Maco atd. v Holandsku. Vyvolával jsem podle toho úspěšně PAN25.
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 červen 2008 - 09:35:33

Rollei retro 400 ve svitku mě láká i cenově, ale nějak jsem moc nenašel zpracování toho filmu. Našel jsem jen pochybnou tabulku.

http://www.fotohuisr...ollei films.pdf


Co je na ní pochybného? Je to výsledek testů pana Vonka, dodavatele Amaloco, Foma, Maco atd. v Holandsku. Vyvolával jsem podle toho úspěšně PAN25.


Jenom to, že není na oficiálních stránkách rollei. Informace o kodaku nebo ilfordu beru z oficiálních stránek. Pokud platí tak je to fajn.
  • 0

#4 poutnik

poutnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2008 - 09:57:12

Rollei Retro 400 vyvolávám v R09 v ředění 1+40 14:00min při stálé agitaci (snímáno @ EI 320), pro EI 640 se mi osvědčil čas 19:00min při stálé agitaci. Výsledky jsou vynikající (dle mého názoru) - jen jedna věc - jak se vyrovnáváte s "curl" filmu - motáním, svýjením a rolováním filmu? To je jediný (ale natolik závažný) důvod, že se film nestal mým oblíbencem...

Jo, a Robert Vonk dělá své testy velmi rigorózně, je ve všem velmi pečlivý - v jednu dobu jsem s ním byl v intenzivním kontaktu (a to nejen obchodně). Rozhodně bych si nedovolil jeho testy označit za pochybné.
  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 červen 2008 - 11:07:22

poutnice, mas nejakou zkusenost s pushem tohoto filmu na 800 nebo 1600? Ono mne nebavi porad motat kazetky s Pan 400 z metraze...a tohle by byla celkem hezka a levna alternativa. Jak je na tom film se zrnem? (oproti treba Pan 400/HP5+ v Rodinalu)?
  • 0

#6 poutnik

poutnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2008 - 12:01:47

Gorgi, myslim, ze jsem Retro400 parkrat zkousel pushovat na 1200-1600, ale vysledek byl spatny (tedy, neprilis dobry), velmi spatne stiny, vyrazne zrno ktere mne svou strukturou spis rusilo. Jako vychodisko z nouze pouzitelne, ale pokud si muzu filmy pripravit dopredu, rozhodne bych volil HP5+ nebo prip. Delta 3200.

Mimochodem, toto je HP5+ @ EI 1600 v R09 1:40

Vložený obrázek

Vynikajici - ze svitku 6x7cm s pouzitim cca 90% snimku zvetsenina 30x40cm naprosto vynikajici.
  • 0

#7 poutnik

poutnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2008 - 12:03:32

Pardon, omylem jsem pripojil jen nahled :lol:

Vložený obrázek
  • 0

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 červen 2008 - 12:05:13

dekuju za komentik, toz zustanu u toho co pouzivam a nebudu vymyslet bejkarny :lol:
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 červen 2008 - 12:22:35

dekuju za komentik, toz zustanu u toho co pouzivam a nebudu vymyslet bejkarny :lol:


máš li fungující kombinace, tak jsi nyní každému dalšímu zájemci popsal, jak je to s tím experimentováním doopravdy :lol:
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 červen 2008 - 12:25:31

dekuju za komentik, toz zustanu u toho co pouzivam a nebudu vymyslet bejkarny :lol:


máš li fungující kombinace, tak jsi nyní každému dalšímu zájemci popsal, jak je to s tím experimentováním doopravdy :lol:


no, neda se rict ze by to bylo nejak zvlast vychytane, ale spis bych se mel zamyslet nad tim jak a cim merim, tam jsou zdaleka nejvetsi rezervy... a take si musim poridit silnejsi bryle...
  • 0

#11 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 červen 2008 - 19:15:18

tak žorži ... ;) ;)
  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 červen 2008 - 22:59:48

hele, lucifere, ty chceš vidět jak mám víc jak tisíc filmů a pak mne navštívit s paklíčem...mam jich určitě tisíc bo jednu zásobu jsem ještě nepřepočítal...ale jsou na třech místech... a taky nemusím být namočený všude ve všem, neéééé? ;)
  • 0

#13 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červen 2008 - 21:41:43

Žuane, to bylo asi jinam, že?
  • 0

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 červenec 2009 - 07:25:17

Rollei Retro 400 znovu, tentokrát kinofilm.
Dva víceméně neúspěšné pokusy o vyvolání. V obou případech výrazně nedostatečné vyvolání.
1/ A49 stock 22°C. Čas podle Digitaltruth 9 minut při 20°C. Podle návodu k vývojce přidána 1 minuta pro 3. film v pořadí, zkráceno o 15% pro volání v teplotě 22°C, výsledek 8,5 minuty. Výsledek - nedostatečně krytý a velmi kontrastní negativ.
2/ Agfa Rodinal 1+50 20°C. Čas podle datasheetu a podle výše uvedené tabulky p. Vonka 13 minut. Výsledek - nedostatečně krytý (možná zvětšovatelný ale pro skenování je to málo) a velmi zrnitý negativ.
Máte někdo jinou ověřenou kombinaci?
Dále nemohu potvrdit informace o značném kroucení filmů při sušení. Mám verzi Rollei Retro 400S a film zůstává při sušení i po něm naprosto rovný a plochý. Podložka je úplně čirá a průhledná. Při volání film barví vývojku do oranžova až červena.
  • 0

#15 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 červenec 2009 - 13:53:16

Rollei Retro 400 znovu, tentokrát kinofilm.
Dva víceméně neúspěšné pokusy o vyvolání. V obou případech výrazně nedostatečné vyvolání.
1/ A49 stock 22°C. Čas podle Digitaltruth 9 minut při 20°C. Podle návodu k vývojce přidána 1 minuta pro 3. film v pořadí, zkráceno o 15% pro volání v teplotě 22°C, výsledek 8,5 minuty. Výsledek - nedostatečně krytý a velmi kontrastní negativ.
2/ Agfa Rodinal 1+50 20°C. Čas podle datasheetu a podle výše uvedené tabulky p. Vonka 13 minut. Výsledek - nedostatečně krytý (možná zvětšovatelný ale pro skenování je to málo) a velmi zrnitý negativ.
Máte někdo jinou ověřenou kombinaci?
Dále nemohu potvrdit informace o značném kroucení filmů při sušení. Mám verzi Rollei Retro 400S a film zůstává při sušení i po něm naprosto rovný a plochý. Podložka je úplně čirá a průhledná. Při volání film barví vývojku do oranžova až červena.


U mne naprosto stejně: Rollei Retro 400S (ve svitku) : A49 stock 20°C 9 min - neprovolaný kontrastní negativ
kroucení jsem rovněž nezaznamenal
  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 červenec 2009 - 15:58:16

Podle hloubkového průzkumu se zdá, že Retro 400 není totéž jako 400S jen na jiné podložce. Tabulka vyvolávacích časů přímo od Maco pro RR400S je úplně jiná než pro RR400. Například Rodinal 1+50 je pro RR400 13 minut, pro RR400S je 22 minut. Při větším porovnání vychází, že nejpodobnější časy (cca o 10% kratší) v různých vývojkách má Ilford Delta 400. Na časy uváděné pro Agfa APX400 se nedá spolehnout, protože se všude míchají diametrálně odlišné časy pro starou a novou verzi APX400.
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 červenec 2009 - 22:45:13

Tak moje zkušenosti s RR400 (svitek):
napopvré mě mile překvapil.. volal jsem ho v ID11 (byl to několikrát použitý stock, takže čas už si nevzpomenu)
připadal mi tonálně příjemný při použití umělého světla (se kterým se obvykle dost trápím), i zrno se mi líbí.
http://www.humanart....1242292385.jpg;

No a pak jsem ho volal v R09 13min/20°C, možná by se slušelo tak půl minuty ubrat (ale jsem si vědom expoziční rezervy mého Sverdlovsku :D )

http://www.humanart....5918199_0_.jpg;
http://www.humanart....6019696_0_.jpg;
(přirozené světlo)

no a KROUTÍ se mi a celkem mě to štve.. pro můj opilovaný scan-rámeček to je peklo. V tomhle je fomapan zlatíčko :-) (páč i HP5 se mi lehce kroutí, ale ten RR 2x víc)
  • 0

#18 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 červenec 2009 - 07:46:28

To je přesně ono. RR400 a RR400S se musí striktně rozlišovat, jsou to úplně jiné filmy, neliší se jen podložkou.
Většina informací na internetu se týká verze RR400, což asi odpovídá Agfa APX400.
Vyvolávací časy pro RR400S jsou zde: http://www.freestyle...oping_Chart.pdf. Bohužel jsou tam většinou dost exotické vývojky.
V příštím kole zkusím vyvolat RR400S v D-76 a v DS-10.
  • 0

#19 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 červenec 2009 - 08:57:38

chlapi, potřebovala bych nějaký nástřel času pro RR400 exponovaný na ISO 400 nejlépe Vámi ozkoušený ;o) ve vývojce Instant Mytol (X-tol), Pyro 510 či Rodinal s krásným výsledkem :))))
Z výše uvedených příspěvků jsem nabyla dojmu, že vlastně při hledání vhodných volacích časů na webu nemám "jistotu" ve výsledek. :)
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 červenec 2009 - 10:42:06

Výsledky experimentů:

Rollei Retro 400S v DS-10
Použito ředění 1+1, 20°C, překlápění 10 vteřin z každé minuty. Čas podle doporučení výrobce pro X-tol + 20% navíc pro DS-10 = 14 minut.
Výsledek - téměř čistý film s občasnými slabými náznaky obrazu. Nepoužitelná kombinace.

Rollei Retro 400S v D-79
Použito ředění 1+1, 20°C, překlápění 10 vteřin z každé minuty. Čas podle doporučení výrobce pro D-76 + 40% na ředění = 15 minut.
Výsledek - okometricky málo krytý, kontrastní. Při skenování se zjišťuje, že světla jsou již přepálená, přitom zbytek se topí v hlubokém stínu. Jen nekontrastní scény jsou zobrazeny přijatelně. Velmi ostrý obraz, jako digitálně doostřený.

Rollei Retro 400S je definitivně prachswiňa film. V žádném případě nemá nic společného s původním Retro 400 ani s Agfou APX400. Jejich zpracovací postupy jsou pro RR400S nepoužitelné.
Na internetu se dá nalézt řada rozpačitých až zklamaných reakcí. Někteří však dosahují slušných výsledků, bohužel se ukazuje, že si buď pletou RR400 a RR400S nebo používají nezvyklé vývojky. Více příspěvků potrzuje, že RR400S definitivně není vhodné vyvolávat ve vývojkách s kyselinou askorbovou (X-tol, PC-TEA, DS-10...). Film je prakticky nevyvolaný, čirý, jen se slabými náznaky obrazu. V jiných běžných vývojkách se vyvolat dá. Zpravidla je nutno použít nezvykle dlouhý čas a obraz je vždy velmi kontrastní.

Z výše uvedeného začíná klíčit tušení, že ctihodný výrobce, jedoucí na hřbetě tygra náhlé vlny zájmu, narval do kazet a na cívky co se mu kde podařilo (levně) sehnat. Mlčení a mlžení na dotazy uživatelů tuto hypotézu jen podporuje. Na internetu začínají probleskovat názory, že pod (ehm, poněkud amatérsky adjustovaným) filmem značky RR400S se skrývá, tramtaradá, materiál pro letecké snímkování značky Agfa AVIPHOT PAN 400S. Tato eventualita je podporována mj. těmito zajímavými shodami:
1/ AVIPHOT PAN 400S je vyráběn ve stejném závodě Agfa-Gevaert v Mortselu v Belgii jako RR400S. Tato továrna jinak žádný materiál pro fotoamatéry nevyrábí, produkuje právě a jen letecké a rentgenové filmy.
2/ RR400S má méně citlivého bratříčka RR80S. A ejhle, on existuje také AVIPHOT PAN 80S.
3/ RR400S má velmi kvalitní, trvanlivou, tvarově stálou a zcela čirou podložku, jaká je u filmů pro obecné použití neobvyklá. Filmy pro letecké snímkování ovšem musí mít kvalitní, tvarově stálou (kvůli odměřování vzdáleností ze snímku), čirou (kvůli skenování a promítání) a trvanlivou (kvůli archivaci) podložku.

Co z toho plyne. Především, RR400S alias AVIPHOT PAN 400S rozhodně není šmejd. Naopak, je to kvalitní film s dvojitou citlivou vrstvou, slušnou citlivostí, malým zrnem a vysokým rozlišením. Jako bonus má schopnost snímat i v oblasti infračervených paprsků, i když ne takovou jako speciální IR filmy. Letecké filmy to potřebují proto, že IR paprsky lépe pronikají vzdušným oparem, snímky jsou pak ostřejší. Další parametry si může každý přečíst v produktovém listu, který Google najde na první pokus.

Jediný problém spočívá v amatérském zpracování takového filmu. K dosažení jeho skutečných vlastností je nutný speciální postup, obvyklý u velkého množství materiálu nasbíraného snímkováním. Zpracovává se tedy v automatickém labu, ve zvláštní vývojce s názvem G74c, zatepla a s velmi krátkým časem. Při takovémto postupu lze teplotou vývojky (30-40°C) a vyvolávacím časem (20-70sekund) regulovat citlivost filmu (cca 200-600ASA) a strmost křivky, laicky kontrast. Podrobný postup a grafy jsou v produktovém listu. O vývojce se mi podařilo zjistit jen to, že obsahuje fenidon, hydrochinon, kyselinu octovou, polyglykol, 2-methylaminoethanol, EDTA sodnou sůl. Dodává se jako koncentrát obdobně jako vývojky do minilabů, pracovní roztok se míchá ze složek A a B, starteru a aditiva.

Vnucuje se i otázka, jestli nemá RR400S něco společného s nedávnou "hvězdou" Maco Cube 400c nebo s Rollei R3. Přinejmenším nezvykle průhlednou podložku, nezvykle dlouhé časy volání, zvýšenou citlivost na IR a výslovné upozornění výrobce na neuspokojivé výsledky při standardním zpracování.

Na závěr otázka. Má někdo recepturu vývojky G74c nebo možnost sehnat vzorek?
Filmy pro letecké snímkování u nás prodává fa KNOK. Nemá tam někdo osobní kontakt?
  • 0

#21 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 červenec 2009 - 18:41:10

Abych jen tak planě nekecal, tady jsou ukázky fotek z Rollei Retro 400S, skeny z negativu: http://www.dubravsky.cz/RR400S/
První řada: Voláno v A49 stock, foceno Olympus mju I.
Druhá řada: Voláno v D-76 1+1, foceno Konica C35.
Třetí řada: Voláno v R09 1+50, foceno Konica Hexar, první snímek s červeným filtrem.
Úplně dole ukázka vyvolaného negativu v D-76.
Je třeba zdůraznit, že aby fotky vypadaly aspoň tak jak vypadají, bylo třeba usilovné práce se skenovacím programem. Ve fotokomoře by to znamenalo pravděpodobně papír s měkkou gradací, spoustu zkoušek a možná i nadržování.
Další plánovaný test: Tetenal Emofin.
  • 0

#22 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 srpen 2009 - 14:21:52

Další testy.

Tetenal Emofin 9+9 minut, 20°C, překlápění každých 10-15 vteřin.
Slušné zvládnutí prudkých kontrastů letního dne se zachováním kresby ve světlech i stínech. Negativ přiměřeně krytý, bez problému skenovatelný. Zatím nejlepší výsledek s RR400S, radost kalí jen cena vývojky...

R09 1+50, 22 minut, 20°C, standardní překlápění.
O něco měně kryté, o něco kontrastnější, o něco zrnitější, nicméně stále dobře použitelné.

Film si stále zachovává velmi dobrou ostrost a malé zrno. Tonalita je trochu zvláštní ale nezdá se mi špatná, jen nezvyklá. Mám pocit, jako by činila obrázky "čitelnější". Například velmi světlé podání některé zeleně připisuji citlivosti na IR záření. Vzhledem ke své citlivosti a podání film bude favoritem kalných rán a šedivých podzimních dnů.

Ukázky opět na http://www.dubravsky.cz/RR400S/

Další plánované testy: vývojky Rollei RHS, SPUR HRX, Ilford DD-X, Amaloco AM-74, ID-68.
Objednány vzorky filmu Rollei Retro 80S a Rollei Superpan 200.
  • 0

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 srpen 2009 - 14:25:53

Ještě něco: Přednamáčení / předepírání je u RR400S NUTNÉ!
  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 srpen 2009 - 05:59:41

Pro případné zájemce aktuální ceny. Filmy Rollei nakupuji v Polsku, ceny za metráž 30,5m:
Rollei Retro 400S ... 122 złotych
Rollei Retro 80S ... 150 złotych
Rollei Superpan ... 140 złotych
Rollei RHS 0,25l ... 13 złotych
1 złoty je teď asi 6,30 Kč
  • 0

#25 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 srpen 2009 - 09:04:38

Je k mání (ev za kolik peněz?) RLS ?
Děkuji!
  • 0

#26 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 22 srpen 2009 - 09:24:17

Už to tu několikrát bylo, podle všeho se věci mají takto:

Rollei RHS = Amaloco AM74
Rollei RLS = Amaloco AM20
  • 0

#27 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 srpen 2009 - 10:40:05

Rollei RLS = Amaloco AM20


tato rovnost, mám dojem, neplatí
  • 0

#28 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 srpen 2009 - 12:39:50

Dojem je správný - neplatí!
  • 0

#29 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 srpen 2009 - 17:33:02

Je k mání (ev za kolik peněz?) RLS ?
Děkuji!

U mého dodavatele momentálně není. U jiného je za 30 złotych 0,25l. Doporučil bych v této oblasti spíše SPUR HRX - viz hromadný nákup z Fotoimpex.
  • 0

#30 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 srpen 2009 - 17:39:00

Už to tu několikrát bylo, podle všeho se věci mají takto:

Rollei RHS = Amaloco AM74
Rollei RLS = Amaloco AM20

Přinejmenším u RHS to neplatí. Rollei RHS = Maco LP Supergrain.
Vzhledem ke známým vazbám bych se po příbuznosti vývojek Rollei poohlížel spíše v laboratořích SPUR.
  • 0

#31 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 srpen 2009 - 18:44:45

RLS je v podstatě CG512 a ta je doslova tajuplná - skoro nikdo nezná její složení...
  • 0

#32 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 září 2009 - 07:37:40

Mám tady další výsledky s Rollei Retro 400S.

RR400S a Rollei RHS
Rollei RHS 1+9, 20°C, 11min, překlápění asi 5 sec 1x za min
Výrobcem doporučená kombinace. Výsledek je kontrastní a brilantní, malé zrno. Vhodná kombinace do špatného počasí, i tak bude vyžadovat při zvětšování zmírnit kontrast. Skenování obtížnější.

RR400S a POTA-D
POTA-D, 20°C, 20min, překlápění asi 5 sec 1x za min
Zatím nejměkčí a nejvyrovnanější výsledek, na první pohled poněkud podobný Foma 100 nebo 400. Překvapivě poněkud větší zrno, přiměřené u 400ASA filmu, ale u RR400S jsem zvyklý na menší. Film vypadá bledý, nedovolaný, ale je to spíše jen dojem - chybí intenzivně tmavá místa silného osvitu. Skenuje se docela dobře a zvětšoval by se asi ještě líp. Kombinace použitelná i na kontrastnější motivy. Co je to POTA-D najdete v receptáři.
  • 0

#33 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 září 2009 - 16:13:50

První řada: Voláno v A49 stock,


Můžu se zeptat na požitý vyvolávací čas a kvedlatůru (omlouvám se jestli jsem to v textu přehlíd)? Chystám se tuhle kombinaci právě vyzkoušet...
Díky :-)
  • 0

#34 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 září 2009 - 06:31:27

Tento pokus byl volán:
A49 stock 22°C, 8,5 minuty, překlápění 10 sekund z každé minuty.
Byl to 3. film volaný v 600ml vývojky. Byl použit doporučený čas pro Agfa APX400 s korekcí na teplotu a korekcí na 3. vyvolávaný film. Výsledek byl nedostatečně vyvolaný a velmi kontrastní.

Dnes bych doporučil použít ředěnou A49, např. 1+1, a podstatně delší čas. Proužková zkouška napoví, já bych to odhadoval někde kolem 15 minut. I tak pravděpodobně dostanete hodně kontrastní negativ.

Opakuji: Pro RR400S nelze použít doporučené časy pro RR400. Jsou to zcela rozdílné filmy. RR400 = Agfa APX400, RR400S = Agfa Aviphot Pan 400S.
Opakuji: Doporučuji praní (namáčení) před vyvoláním. RR400S má velmi účinnou, ale také velmi špinící antihalační vrstvu ze strany podložky.
  • 0

#35 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 říjen 2009 - 07:34:30

RR400S a ID-68
ID-68 1+3, 20°C 20min
Testoval khorak.

RR400S a IR
Jak vyplývá z technických údajů, RR400S je možno použít pro fotografování v rozsahu tzv. blízkého infračerveného světla (near IR). Při použití filtru 720nm je citlivost filmu asi 25ASA. Testy provedl khorak.
  • 0

#36 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 leden 2010 - 08:49:39

RR400S a Rollei RHS podruhé
Rollei RHS 1+15, 17 minut, 20°C, 2-3 překlopení na začátku každé minuty.
Použitelný výsledek, stále poměrně kontrastní ale již dobře zpracovatelný.

RR400S a Foma FV-31
Foma FV-31 stock, 13 minut, 20°C, 2-3 překlopení na začátku každé minuty.
Bledý, málo krytý negativ. Prodloužit tak na 18 minut.

RR400S a Pyrocat-HD
Pyrocat-HD 2+2+100, 18 minut, 20°C, 2-3 překlopení na začátku každé minuty.
Brilantní negativ, mírně méně krytý, něco málo přidat (20-22'), exponovat na stíny.
  • 0

#37 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 srpen 2010 - 15:32:56

RR400S a Diafine
Exponováno na 640ASA.
Diafine 4+4 minuty, asi 22°C, překlápění dle návodu pro Diafine.
Výtečný výsledek, vyrovnaný negativ, zrno zanedbatelné. Vysoce doporučeníhodná kombinace.

Jeden výcvak ze slavností pivovaru Ostravar.

Vložený obrázek
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 srpen 2011 - 13:00:42

Retro400 a APX400(ze staré produkce) jsou údajně identické filmy.
Našel jsem v lednici kinofilm APX400 a (při stěhování) v šifonéru úplně první Mjúčko. Nafotografoval jsem rodinnou oslavu, která se protáhla do noci (tedy i se zabudovaným bleskem). Jenom pro zajímavost - baterka byla 7 let stará (!).
Vyvolal jsem v DS-12 stock 12:20/22stC a kinetice 60"//3x/60". Výsledek? VYNIKAJÍCÍ! Hodně velké překvapení.
Dokonce i snímky s bleskem (v téměř úplné tmě) jsou ostré a nechybí stíny a světla.
  • 0

#39 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 červen 2017 - 14:08:07

asi jsem totálně slepý či hloupý (pravda, nevylučuje se to), ale nějak nemohu najít, jak si vede 400s co se reciprocity týče. nedokázal by mi někdo nasměrovat? ale je to teda celkem logický, že u leteckýho filmu nebudou moc řešit dlouhý epoziční časy, že jo... http://www.freestyle...iRetro400s_.pdf


  • 0

#40 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 24 červen 2017 - 15:12:06

Nimrod: http://www.huecandel...nPLUS_Rfail.pdf
  • 0

#41 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 červen 2017 - 16:08:30

stále nevidím nic pro 400s


  • 0

#42 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 24 červen 2017 - 21:23:52

Je tam ta APX400 - ale nakolik je informace o tom ze jde o stejne filmy spravna, to samozrejme netusim.
Ale pouzit to jako vychozi bod bych se asi nebal.
  • 0

#43 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 červen 2017 - 04:40:17

rollei retro 400 je údajně agfa apx100

rollei retro 400s = aviphot pan 400 od agfy a údajně je to i to samé co rollei infrared


  • 0

#44 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 červen 2017 - 07:15:44

...teda ne 100, ale 400, pochopitelně :-)


  • 0

#45 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 25 červen 2017 - 15:55:25

Ze Agfa Aviphot Pan 400 == Rollei Infrared je dost dobre mozne. Prinejmensim publikovanou spektralni citlivost maji jako vejce vejci:

Přiložený soubor  spectr.jpg   134,07K   4 Počet stažení
 


  • 0

#46 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 červen 2017 - 18:28:51

ano a nejen to, i nestandardní podložka a proklamovaná archivní stálost se shoduje. bohužel to příliš můj "problém" neřeší, pouze to ukazuje na to, jaký mají u rolleie marketing, a že se na nákupu rolleie infrared dá něco ušetřit, když se vezme jeho bratříček

no nic, prostě asi kdyžtak budu prodlužovat tak, jak jsem naučený z ilfordů, a ono to úplně mimo nejspíš nebude :-)


  • 0

#47 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 3 červenec 2017 - 12:40:50

K reciprocitě Rollei 400S: Ověřoval jsem údaje k Rollei IR400 a našel jakýsi datasheet k tomuto filmu, v němž se časy s oněmi udávanými na Digitaltruth a jinde dost rozcházejí. Naopak vcelku se shodují s časy pro 400S a jak teď koukám, krabice s metráží, která je na brožuře vyfocena, má na rubu "INFRARED 400S". Lze tedy nejspíš považovat bývalý(?) Infrared za nynější 400S, a použít tak i údaje o reciprocitě, které jsou v datasheetu uvedeny až do 30 s.

 

Zde odkaz: https://www.fotoimpe...-Datenblatt.pdf

 

Taktéž uploaduju sem, ať tu pak nezůstane jen frustrující odkaz do nikam..


  • 0

#48 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 3 červenec 2017 - 13:46:35

Zmatek roste. Nedalo mi to a vyhrabal jsem z koše krabičku od Rollei Infrared - vyvolávací časy na krabičce se shodují s tím starým datasheetem, tedy s časy udávanými nyní pro Rollei Retro 400S. Proto je můj film tak hrozně podvolaný? Jsou Rollei Infrared a Rollei Retro 400S totožné filmy, nebo různé? Prodávají se tedy nyní současně pod stejným názvem "infrared" dva různé filmy? Je tedy třeba se vždy řídit časy natištěnými na krabičce, nebo mají všechny filmy stejnou krabičku ze starých krabičkových zásob? Až někdo najde krabičku Infraredu s jinými časy, ať mi, prosím, dá vědět. A drobná poznámka na (doufám) konec: Rollei USA odkazuje na svých stránkách na e-shop Freestylephoto, kde lze nalézt technické listy i tabulky s vyvolávacími časy - ovšem RR400S se zdá být "přímo od výrobce", kdežto tabulka časů pro IR začíná podezřele: "The Massive Development Chart by Digitaltruth"..


  • 0

#49 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 červenec 2017 - 13:50:16

to vypadá dobře, děkuju


  • 0

#50 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 4 červenec 2017 - 09:51:04

Tak na krabicci od Rollei IR jsem mel odkaz na stranku, na strankach maco byly datasheety a v nich krivky citlivosti  a vyvolavaci casy Krabicka Rollei IR se shoduje s internetovou verzi datasheetu pro rollei Infrared (pochopitelne), ale shoduje se to i s Retro 400S. Velmi zajimava vec. Dekuju za upozorneni.

 

Poputuje to do kosiku a otestuju.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních