Přejít na obsah


Fotka

starý film


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
165 odpovědí na toto téma

#1 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 July 2008 - 12:53:39

Zkusil jsem jen tak ze srandy vyvolat starý film, který se tu válel snad 15 let jen tak. Sluníčko do něj pražilo, stál hned u okna - pokud jsme s ním zrovna nehráli jako děti fotbal...

Když jsem vylil ustalovač, trochu vypral a kouknul na něj čumim jak blázen. Je to celé šedivo-béžovo-zelené, jako kdyby to vůbec neprošlo vývojkou a ustalovačem ale ještě víc čumim na to, že tam jsou nějaké docela zřetelné snímky. Říkám si, že to není dost ustálené a rychle to vracím do ustalovače. Po dalších třech minutách to kontroluji...je to pořád stejné.

Co s tím? Jako by se to nějak připeklo.
Jde nějak odstranit ten zelený závoj? Teď se to pere, protože nevím co s tím jiného, ale byl bych moc rád aby ty fotky přežili dnešek a aby to vidělo víc lidí než já hned po vyndání z tanku.
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 July 2008 - 12:55:36

Nebo klidně ať to zůstane zelené, ale hlavně ať tam zůstanou snímky. Ustalovalo se to dohromady tak 6 min
  • 0

#3 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 2 July 2008 - 15:32:33

hmm, byl ten film klasický černobílý?
  • 0

#4 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 July 2008 - 15:45:49

hmm, byl ten film klasický černobílý?

O tom už sem taky začal pochybovat.
Kazeta je Fomapan N 21, ale to ještě nic neznamená... mohlo to sloužit jako kazeta na nějakou metráž. U nás v rodu bych se tomu vůbec nedivil.

Zkouším skenovat ty filmy a jsou tam uplně cizí lidé, takže trochu strácím zájem, ale přeci jen by mě zajímalo v čem je problém
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 July 2008 - 10:42:26

n 21 ve svitku, zapomenutý v tlr jsem nedávno zpracovával a byl taky po vyvolání nazelenalý
nějaké použitelné snímky jsem z toho nazvětšoval a poslal předchozímu majiteli (aukro)
  • 0

#6 benedict

benedict

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 July 2008 - 21:20:46

tak barva by mi tak moc netrápila co si vzpomínám před 15 lety jsme fotil taky na co šlo a každá podložka a výrobce měl jinou barvu.
na kazetu bych zase tak nevěřil spousta lidí si namotávala i já, takže pokud je to dobře ustálené tak se maximálně koukni na rub filmu povětšinou tam bylo orwo, fpan nebo tak ty ruský to měly v azbuce a moc si to nepamatuju ale ty měly myslím takovou jemně béžovou barvu. bylo na nich foto v azbuce B) a taky měnily barvu :( ani nevím prč :lol:
  • 0

#7 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 July 2008 - 09:47:43

Ono mi to nedalo, i když si myslím, že je jedno jestli je negativ celý zelený nebo normální a tak jsem se kouknul do starého receptáře.

Vada: Negativ je celý zbarven růžově nebo zelenavě nebo má skvrny těchto barev.

Příčina: Zbytky z barviv z isolární vrstvy, která nebyla vývojkou a ustalovačem rozrušena. Nepravidelné skvrny vznikají přilnutím filmu na pás ve vývojnici.

Náprava: Světlé a stejnoměrné zbarvení nevadí. Silnější zbarvení a zejména skvrny odstraníme slabou alkalickou lázní č. 53 a pak vypíráme.

Aklalická lázeň, předpis:

uhličitan sodný nebo draselný bezvodý......................10g
nebo čpavek koncentrovaný.....................................3ml
vody do.............................................................1000ml

Lázeň necháme působit asi 5 minut a v jednom litru lze zpracovat asi 50 filmů 9 x 12. Mělo by se s filmem v tanku pohybovat nebo v miskách obracet. Lázeň používají i na papíry.
  • 0

#8 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2008 - 16:35:23

Já bych se taky dovolil vznést dotázek. Mám dilema. Pomáhal jsem jsem likvidovat jednu pozůstalost a v ledničce jsme našli několik desítek filmů, většinou to jsou kino - Across a nebo Ilford Delty a T.Maxy. Nejmladšímu kočila expirace 08/2007 a ty Acrossy jsou ještě starší min. o rok. Má cenu je exponovat a nebo je mám rovnou vyhodit. Podle uskladnění věřím, že byly po celou dobu v ledničce.
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 August 2008 - 16:37:56

to bude dobrý - zkus jeden na něco nedůležitýho a pak můžeš vesele střílet
  • 0

#10 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 1 August 2008 - 21:36:45

Určitě vpoho. Vzpomínám jak jsem fotil na X-pany přes deset let prošlý celou dobu se válející v šuplíku. A jaká to byla nádhera :lol:
  • 0

#11 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 August 2008 - 23:50:39

A v čem si to koupal?
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 August 2008 - 09:28:53

A v čem si to koupal?


Pokud byly filmy celou dobu v ledničce a mají expiraci cca jen 2 roky, tak bych to neřešil. Obecně platí, že na staré materiály nemá přijít hydrochinon - způsobil by šedý závoj, ale tohle co popisuješ nejsou staré filmy. Když už bych chtěl tak bych to nevolal microphenu, ale třeba D-76 1+1 - 1+3. Asi ani neztratily citlivost, ale jeden film si exponuj na jeden námět s jiným nastavením ASA (původně 100ASA na 50,80, 100 a 400ASA na 400, 320, 200) a vyvolej stejným časem, třeba i doporučeným časem od výrobce vývojky. Co bude nejlepší používej a budeš mít kontrolu citlivosti, emulze, závoj....atd.) Případně budeš vědět zda máš cca o 1-3 minuty prodlužovat na 400ASA vyvolávací čas.

P.S. např orwo NP7 má již šedý závoj (nevadí při zvětšování) a z původních 400 ASA exponuji na 320 a trochu prodlužuji vyvolávací čas. Orwo a filmy, které popisuješ se stářím nedají srovnat :lol:
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 September 2008 - 19:23:22

ahojte klucí, nechci zakládat nový vlákno kvůli jednomu starýmu filmu, tak to vemu stručně:

doma se mi nachází Fomapan F 17, svitek. exponovanej ve flexaretě, nevim kdy, starej více jak 10 let (ležel ve foťáku).
je kamaráda a docela bych z toho chtěl aspoň něco dostat.

mám doma 2 vývojky : instant mytol a rodinal
můžu namýchat d-76 a podobný srandy, pyrovody neumím.

doporučili byste mi něco?
sem bezradnej :? / i když uvažuju o stendu 1+100 ale netušim čas)
  • 0

#14 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 September 2008 - 20:00:37

Když jsem tohle řešil já, rodinal mi byl vymlouván. Nevyužívá zcela citlivosti filmu.

Použil jsem nakonec Fomu LQN (nebo jak se to jmenuje), Měl jsem myslim stejnej film jako ty. Vyšlo to parádně - ovšem v trochu jiném smyslu než jak se obvikle hovoří o problematice film/vývojka. Nejlepší je "obtisk" papíru a nějakého sajrajtu (asi nějaké plísně) na filmu...fakt parádní efekt. Závidim ti.

Jinak ta LQN se mi tu od té doby válí. Je tvoje, jestli jí chceš. Něco na tom filmu určitě bude.
  • 0

#15 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 September 2008 - 20:02:04

sakra...."obvykle"
...člověk pár hodin po státnicích ještě neni zcela při smyslech
  • 0

#16 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 September 2008 - 21:11:34

LQN mám vlastně taky, ale nějak k tomu mám odpor (asi proto, že sem v tom máchal papíry)
fajn, rodinal ne.... takže mi zbejvá x-tol.... a ještě si vymyslet čas. nějakej dobrodiní s tipem na čas? a nebo aspoň - čemu se ta emulze fomapanu f 17 může podobat (zapomenul jsem - krycí appír je navrchu červenej s 5 černejma vodorovnejma proužkama)?
děkuju i tak
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 September 2008 - 22:41:15

já podobné krásy volám v ID11 stock cca 10-14 minut podle nálady :?
  • 0

#18 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 5 September 2008 - 09:54:44

LQN mám vlastně taky, ale nějak k tomu mám odpor (asi proto, že sem v tom máchal papíry)
fajn, rodinal ne.... takže mi zbejvá x-tol.... a ještě si vymyslet čas. nějakej dobrodiní s tipem na čas? a nebo aspoň - čemu se ta emulze fomapanu f 17 může podobat (zapomenul jsem - krycí appír je navrchu červenej s 5 černejma vodorovnejma proužkama)?
děkuju i tak


LQN jsem použil proto, protože jsem k ní našel čas od Fomy přímo pro F-17. Mám takovou tu starou knížečku - čas byl myslím 6 nebo 7 minut, ale po té zkušenosti bych zvolil kratší. LQN na papíry mě taky dost odradila, ale tahle na film se zdá být docela dobrá. Ale jinak jsem jí zatím nevyužil.

Myslim, že to můžeš vyvolat skoro v čemkoliv. Pokud ta LQN není zvětralá, tak i v ní. Nějakou technickou kvalitu stejně nečekej. Bude to celkově dost nekontrastní se závojem.
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 November 2008 - 09:04:46

Koupili byste si 10 let prošlý Ilford FP4?

Být to rok, dva či tři, tak se neptám, ale deset je už docela doba.
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 November 2008 - 10:57:18

já ne, pochybuju li o něčem, co může ovlivnit negativ (a nevím předem jak)
- divná vývojka, nespolehlivá závěrka, atd. tak to vyruším z procesu
snad leda planfilm na vyzkoušet a uvidí se, ale kino, nebo svitek bych nebral, leda by to bylo skorozadarmo na nějaký kejkle
  • 0

#21 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 November 2008 - 13:58:43

Koupili byste si 10 let prošlý Ilford FP4?

Být to rok, dva či tři, tak se neptám, ale deset je už docela doba.


Při větším formátu a množství a velmi nízké ceně, ano.
  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 November 2008 - 14:33:28

Mam na mysli tohle:

http://cgi.ebay.co.u...em=350129678360

Vyhlídnuté mám i další aukce, ale jsou často na příliš malá balení -> relativně drahé poštovné.
  • 0

#23 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 November 2008 - 15:31:46

Kdyby to bylo v republice v bazaru, tak bych šel max do ceny 200. Nedávno jsem kupoval za cca 150.
  • 0

#24 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 28 November 2008 - 15:31:47

Mam na mysli tohle:

http://cgi.ebay.co.u...em=350129678360

Vyhlídnuté mám i další aukce, ale jsou často na příliš malá balení -> relativně drahé poštovné.


Zeptal bych se prodejce na původ a skladování. Pokud to bylo v ledničce, tak bych se nebál. Za ty peníze by se to vyplatilo risknout...
  • 0

#25 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 November 2008 - 15:32:55

Kdyby to bylo v republice v bazaru, tak bych šel max do ceny 200. Nedávno jsem kupoval za cca 150.


Myslím jedno balení.
  • 0

#26 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 November 2008 - 15:42:59

Shodou okolností jsem nedávno zpracovával stejný film stejného data. Jen to byl kinofilm v metráži. Při větším zvětšení byly vidět nějaké kazy v zrnu, ale valstně to bylo docela příjemné. Planfilmu bych se tedy asi vůbec nebál, pokud nebyl skladován v poličce nad krbem...
  • 0

#27 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 November 2008 - 20:23:14

No věřili byste tomu? za 51liber!!! Lidi jsou dneska blázni.

http://cgi.ebay.co.u...em=350129678360

100 listové balení (expirace září 2008, údajně z lednice) jsem sehnal za 46gbp + poštovné, takže necelé 2000Kč - celkem slušná cena za v podstatě čerstvý film :cry:
  • 0

#28 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 November 2008 - 20:28:50

No věřili byste tomu? za 51liber!!! Lidi jsou dneska blázni.

http://cgi.ebay.co.u...em=350129678360

100 listové balení (expirace září 2008, údajně z lednice) jsem sehnal za 46gbp + poštovné, takže necelé 2000Kč - celkem slušná cena za v podstatě čerstvý film :cry:

nechci ti kazit radost, ale tohle expiruje 1998 (nebo to ukazuješ jakože tys za stejné peníze koupil lepší kus?)
  • 0

#29 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 November 2008 - 20:42:05

nechci ti kazit radost, ale tohle expiruje 1998 (nebo to ukazuješ jakože tys za stejné peníze koupil lepší kus?)


Asi to nevyznělo úplně jednoznačně. Ano, koupil jsem před nedávnem ty čerstvé a podivuju se nad tím, jak mohl někdo koupit za takřka stejnou cenu deset let prošlé. Za ně jsem byl ochoten dát se skřípěním zubů 30 liber. Navíc prodejce nepotvrdil uskladnění v ledničce.

Taky se po tamtěch zaprášilo, k mání bylo asi pět balení, zbylo na mě bohužel jenom jedno. :cry:
  • 0

#30 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,081 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 January 2009 - 18:39:00

Zdravím ve spolek a prosím o radu méně zkušenému :

Hodí se vzít tyhle filmy s cenou kolem 12-15 Kč za kus ? Údajně uložené v mrazáku.

FOMACHROM-II D20 1992
FOMACHROM DX 100 1996
FOMAPAN 800 SPECIAL KINO 1992,SVITEK 1990
ORWO 1989
FOMAPAN F21 1992
FOMAPAN F17 1991

Díky, Luboš
  • 0

#31 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 January 2009 - 19:02:54

Zdravím ve spolek a prosím o radu méně zkušenému :

Hodí se vzít tyhle filmy s cenou kolem 12-15 Kč za kus ? Údajně uložené v mrazáku.

FOMACHROM-II D20 1992
FOMACHROM DX 100 1996
FOMAPAN 800 SPECIAL KINO 1992,SVITEK 1990
ORWO 1989
FOMAPAN F21 1992
FOMAPAN F17 1991

Díky, Luboš


S těma Fomachromama nevim, netuším jak je tenhle materiál stabilní. ČB Orwa a Fomapany bych bejt tebou zkusil (máš-li důvodný podezření že opravdu ležely v mrazáku), ale jen v případě, že je toho k dispozici nějakej větší počet kusů. Jesli ti někdo nabízí od každýho 5 špulek, tak to se ti fakt nevyplatí se s tím zlobit. Sotva poladíš, jak to máš vymáchat, už nebude máchat co. :wink:
  • 0

#32 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,081 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 January 2009 - 19:12:08

Zdravím ve spolek a prosím o radu méně zkušenému :

Hodí se vzít tyhle filmy s cenou kolem 12-15 Kč za kus ? Údajně uložené v mrazáku.

FOMACHROM-II D20 1992
FOMACHROM DX 100 1996
FOMAPAN 800 SPECIAL KINO 1992,SVITEK 1990
ORWO 1989
FOMAPAN F21 1992
FOMAPAN F17 1991

Díky, Luboš


S těma Fomachromama nevim, netuším jak je tenhle materiál stabilní. ČB Orwa a Fomapany bych bejt tebou zkusil (máš-li důvodný podezření že opravdu ležely v mrazáku), ale jen v případě, že je toho k dispozici nějakej větší počet kusů. Jesli ti někdo nabízí od každýho 5 špulek, tak to se ti fakt nevyplatí se s tím zlobit. Sotva poladíš, jak to máš vymáchat, už nebude máchat co. :wink:


Díky, mělo by být od každého cca 10 ks, tak to zkusím, nějak se s tím poperu.
To s tím mrazákem tvrdí prodejce, zda je to pravda ale nebudu mít možnost prověřit. No, když tak se alespoň naučím řádně zakládat svitek, že ....
  • 0

#33 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 January 2009 - 20:19:45

minimalne tie orwa by som urcite bral, su velmi stabilne a videl som krasne vysledky z expir. 1984
  • 0

#34 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 January 2009 - 21:07:54

Fomachrom už ale dnes v podstatě nikdo nevyvolá, takže tím ti průměrná cena vyroste (předpokládám, že jde o cenu pouze za celek) na skoro normální cenu levného kinofilmu (např. fomapan v metráži)... tedy bych do toho asi nešel.
  • 0

#35 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,081 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 January 2009 - 21:37:00

Fomachrom už ale dnes v podstatě nikdo nevyvolá, takže tím ti průměrná cena vyroste (předpokládám, že jde o cenu pouze za celek) na skoro normální cenu levného kinofilmu (např. fomapan v metráži)... tedy bych do toho asi nešel.


Máš tam "v podstatě nikdo nevyvolá", takže nějakou možnost vidíš ?
  • 0

#36 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 January 2009 - 23:07:37

Fomachrom už ale dnes v podstatě nikdo nevyvolá, takže tím ti průměrná cena vyroste (předpokládám, že jde o cenu pouze za celek) na skoro normální cenu levného kinofilmu (např. fomapan v metráži)... tedy bych do toho asi nešel.


Máš tam "v podstatě nikdo nevyvolá", takže nějakou možnost vidíš ?


Jasně, tu chemii lidstvo ještě úplně nezrušilo a pořád se vyrábí. Na fotoprůvodci najdeš přesné recepty a postup jak to vyvolat. Ale jde spíš o zajímavost než o praktické využití.

Tady se to taky trochu řešilo.

viz. zde
zde
zde
  • 0

#37 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,081 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 January 2009 - 23:51:53

Jasně, tu chemii lidstvo ještě úplně nezrušilo a pořád se vyrábí. Na fotoprůvodci najdeš přesné recepty a postup jak to vyvolat. Ale jde spíš o zajímavost než o praktické využití.

Tady se to taky trochu řešilo.

viz. zde
zde
zde


Děkuju. To jsem teda lama nevyhledávací ..., musím si dát nějakej kurz.
  • 0

#38 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 December 2009 - 21:58:59

Zdravim,
sehnal jsem 2 svitky Fomapan N21.. stari min. 20 let... bez obalu, jen rulicky... prodejce se dusoval ze jsou jeste neexponovane, tudiz pouzitelne...

no a ta: ty rulicky jsou oblepene jeste tou paskou ale jedna je nakrivo... na obou je napis, neco jako: "pri pripadne reklamaci .... emulsni cislo" nebo neco v tom smyslu... na tom ochr. papiru je podelne napis "EXP." ..

prave kvuli tomu "EXP." (exposed?) a te jedne "prelepce" mi to pripada jako uz exponovany film.. ktery nekdo nasel v supliku, a nema o tom vubec ahnung...

JE UZ POUZITY NEBO NE? bylo mi to docela jasne kdyz jsem to vybalil a videl "EXP" ale nekteri mi tvrdili ze jsou jeste ok... nepouzite... pouzitelne.. tak se radci ptam...

co se tyce takove pouzitelnosti... FOMAPAN N21... 20-30 let stari... bude tam vubec neco? (vyvojka microphen/rodinal).. zavoj mi ani tak nevadi...

dekuju
  • 0

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 December 2009 - 22:14:41

Já bych teda řek, že už jsou naexpoovaný...
  • 0

#40 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 December 2009 - 23:49:05

Jo. Ta přelepka EXP je tam právě proto, aby se nezmotaly nové a exponované filmy. U Fomy se musela olizovat, u ORWO byla myslím samolepicí - nevím jistě, na 6x6 jsem naposled fotil před asi 15 lety.

Zpracování prošlých fotomateriálů se věnoval ing. Koblic, složení jeho vývojek je ve staré fotografické literatuře, tak do roku 1960. Já jsem osobně zkoušel jeho negativní vývojku MPB a opravdu byla dobrá - pak jsem z lenosti přešel na Rodinal 1:60 :wink:
  • 0

#41 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 December 2009 - 23:54:41

... a to o reklamaci s emulzním číslem tam píšou doteď, jak si tak vzpomínám. Takže jsou určitě exponovaný (nebo přinejmenším přetočený). Za zkažené záběry (minulé i budoucí) pokusy nestojej, zvlášť v případě, že máš jenom dvě ruličky. zkus to nějak vyvolat a třeba najdeš tajný plány imperialistického paktu NATO :wink: :lol:.
  • 0

#42 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 December 2009 - 01:56:13

dekuju za postrehy... o reklamaci u prodejce nemuze byt rec... na ty cvaky se tesim, co tam bude :wink:
  • 0

#43 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 19 June 2010 - 18:08:35

LuzJi:
Kupil si nakoniec tie fomapan 800?
Chcel by som zrovna jeden volat. kuk
Ake mas s nimi skusenosti?
Dakujem
S.
  • 0

#44 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,056 příspěvků(y)
Reputace: 370

Publikováno 23 January 2011 - 19:26:08

Nechce se mi zakladat novy vlakno, tohle je myslim celkem to spravny misto. Jen takova, pro nekoho snad zajimava, informace. Nasel jsem doma nekolik davno exponovanych filmu (v letech 1993-1997), konkretne tyto:
- 1x Tri-x(kino) exponovany r.cca 1995, uz tehdy zahaleny, nebot skoro tricet let prosly
- 1x Ilford Pan-F (kino)exponovany cca 1997, tenkrat novy
- 1x Ilford Pan 100 (kino), exponovany 1995, tenkrat novy
- 1x Orwo NP55 (kino, metraz), exponovany 1995, tenkrat cca pet let prosly
- 1x Agfa Pan 400 (svitek), exponovany cca 1994, tenkrat kratce po expiraci.

Na zadnem z nich urcite nebylo nic duleziteho, o nic mk tedy neslo a tak jsem je vyvolal normalne podle tabulky v ID-11, jako by byly exponovane vcera. Vsechny ty filmy staly po ty leta na policce v satniku, tedy ani ve tme ani v chladu. A nyni vysledky, vezmu to od nejhorsiho, poradi urcite nemuze prekvapit:
5. Agfapan 400 - cerny jako bota, nekontrastni, ale ostre. na zvetseni to neni, spis na koukani na slunce nebo vlakna zarovek.
4. Orwo NP55, jen o malicko lepsi, kontratsnejsi, uz zvetsovatelne (je ale treba vzit v potaz, ze na filmu byly makrosnimky zkamenelin v umelem svetle, kontrastne nasvicena scena, na svitku krajiny v zatazenem pocasi)
3. Tri-x - kdyz jsem ho ale srovnal z filmem z teze metraze, jen vyvolanym uz tenkrat, rozdil v zakalu byl minimalni, coz by poradi dost menilo.
2. Ilford Pan100 - ostre, kontrastni, zvetsovatelne, sedy zakal patrny, ale jinak zadny problem.
1. Ilford Pan-F - uplne jako film predevcirem koupeny, vcera exponovany a dnes volany.
Tak tolik prehled.
  • 0

#45 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 23 January 2011 - 21:32:40

Podle me vysledky docela dobre koresponduji s uvadenym faktem, ze "rychle" filmy jdou do kelu vcelku "spolehlive" a rychle, kdezto stredne rychle (ISO 100) a pomalejsi jsou vetsinou v pohode.
  • 0

#46 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,056 příspěvků(y)
Reputace: 370

Publikováno 24 January 2011 - 12:29:41

Koresponduje to presne, zadna nova fakta jsem tim neobjevil, jen overil fakta stavajici:-) Pro sebe jsem overil dalsi fakt, ktereho jsem si vsiml davno: i u stejne rychlych filmu, dokonce i tehoz druhu(jeste by stalo za hlubsi overeni) starnou rychleji svitky nez kinofilm. Z toho agfapanu uz bych fotku neudelal, kdezto z tri-x celkem v pohode. A ten tri-x byl uz tenkrat cca 25-30let stary (byla to nacata metraz s expiraci nekdy cca 1979) a negativy z teze metraze, ktere jsem volal uz tehdy (tedy polovine devadesatych let) jsou cerne jen o malo min nez tenhle, vyvolanej az ted. Krom toho to svedci i o mimoradne kvalite a trvanlivosti tri-x, je to neuveritelnej film.
  • 0

#47 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 January 2011 - 13:21:55

Tipnul bych, ze za ty mene trvanlive svitky bude moct kryci papirovy pas. Z tohoto pohledu (i z jinych) je vazne skoda, ze se vice nerozsirily svitky 220 :(
  • 0

#48 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 January 2011 - 16:12:58

LuzJi, nemám dobrú správu, čo sa týka tých Fomachromov, s vyvolaním by nemal byť problém, aspoň pre mňa, alebo pre toho, kto si vie navážiť z chémie, ale zo skúsenosti viem, že tento materiál rok-dva po expirácií bol už nanič, aj keď bol skladovaný v mrazaku, z vlastnej skôsenosti
  • 0

#49 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 24 January 2011 - 18:04:06

LuzJi má už barevné orwa vyvolané i nazvětšované , taky nezproblémů zvládám orwo a fomachrom procesy (s modifikacemi tak , abych byl schopen dosáhnot menších kazů v emulzi , menšího závoje a rozumné zvětšeniny) .
Zkušenost potvrzuji - zatím co Fomachrom je v p....li , orwochrom bezproblémů zvětšovatelné a koukatelné obrázky .
  • 0

#50 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 January 2011 - 16:33:53

moment Kony, ale ak sa nemýlim, bavili sme sa o Fomachromoch a Orwochromoch, obidva tieto druhy filmu sú inverzné, teda DIA. Ak z Orwa robil fotky, tak predpokladam, že to bol Orwocolor NC19 (NC21), a to je zase trochu iné, tie sa robili iným procesom, niečo podobné ako C41, len to by som musel pozrieť, myslím si, že niekde mám predpisy aj na to
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních