Přejít na obsah


Fotka

Velvia, Provia, Ektachrome...?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 červenec 2008 - 18:47:00

Vážení kolegové - zvláště vy, kteří fotíte barevný diapozitiv - prosím o radu.
Obrátil se na mě výtečný fotograf (ale od narození černobílý!), který dostal zakázku na fotografování jakéhosi hradu či zámku a okolí, o radu. Přijal ji jenom proto, že se mu tam chce a chce si nafotit i "své" fotky. Zadavatel chce barevný diák, SF.
Poradíte, co mu mám doporučit, když jsem sám b+w a jediné diáky, které dělám, dělám v práci (Ektachrome E100G - kino - s těmi jsem maximálně spokojen)?
Co na který film vyjde dobře a co byste vy sami na který film nefotili?
Děkuji - Pentaxista
  • 0

#2 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 červenec 2008 - 20:40:10

ten Ektachrome E100G je takový univerzální. Ten bych určitě doporučil. Už jsem si na něj zvykl i v lese a v mlze, krajině, kde doteď byly negativy:)

Velvia je docela specifická v stínech, při ne zcela ideálním počasí udělá v barvách zvěrstva. E100VS dokáže být hodně ulítlá barvami, ostatně stejně jako ta Velvia, ale táhne do jiných odstínů. Gorgi s fotkami z Mexika by mohl vyprávět:)
E100GX pak má už oteplující filtr jakoby v sobě na podložce

Předpokládám, že nafocení hradů bude za pěkného počasí, Provia by nemusela být úplně od věci, možná s oteplujícím filtrem.
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červenec 2008 - 21:06:10

Velvia 50 je kontrastnější a výrazněji barevná. hodí se do měkčího světla, zataženo nebo ráno a večer, když je slunce slabé, se dá použít i tam. Na ostrém denním slunci vycházejí při korektní expozici stíny do černa, prozářené mraky taky moc nestíhají. Modrá může táhnout do fialova, to ale spíš ráno/večer.

Provia 100F má větší dynamický rozsah, dá se použít i během dne na slunci, ale stejně stále se musí počítat s tím, že je to diák a ne negativ, takže obezřetně. Stíny si udrží kresbu, mraky taky jdou, jenom nesmějí být moc bělostné, už se to pak dostává zase na hranu použitelnosti. Barevně je neutrální až studená, docela bych doporučil za slunečného počasí používat skylight filtr, ten by to mohl docela pěkně neutralizovat, menší sytost barev proti Velvii. Řekl bych, že zelenou podává tmavěji než Velvie.

Počkal bych ještě na vyjádření Fabia, bere to trochu exaktněji než já, nebo Gorgiho, diáků má nafoceno minimálně o řád víc. :wink: :lol:
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červenec 2008 - 21:08:13

Počkal bych ještě na vyjádření Fabia, bere to trochu exaktněji než já, nebo Gorgiho, diáků má nafoceno minimálně o řád víc. :wink: :lol:


To se načekáme. jsou ve Švýcarsku. Oba dva. 8-)
  • 0

#5 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 červenec 2008 - 06:27:02

Když jsou experti na cestách, tak zkusím něco přidat.

Velvie je velmi speciální film (viz jenda), pro tento účel bych ho skoro vynechal.

Zbývá tedy Ektachrome a Provie. Já osobně jsem zajetý na Provii (ale stejně dobře by asi posloužil i Ektachrome), výtečně se skenuje, má minimální zrnitost a vynikající (na diák) dynamický rozsah, studené podání kompenzuji při skenování. Skoro bych se zeptal zadavatele, jestli dává něčemu přednost. Pokud má grafika, který je bezvadně "zajetý" na jeden typ filmů (skenování, korekce, zpracování) tak není co řešit.
  • 0

#6 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 červenec 2008 - 08:18:25

Vzít zakázku když o tom nic nevím mi připadá odvážné, vlastnosti pofesionálních diafilmů je dobré znát a mít je aspoň trochu zažité. Není to tak bezproblémuvé jako černobílá fotka.

Amatérovi bych doporučil amatérský film Fujichrome Sensia II 100 ISO, který je bezproblémový a výsledky jsou dobré, jaký svitkový film poradit nevím.
  • 0

#7 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 červenec 2008 - 08:43:02

Osobně nemám s tímto zkušenosti, ale po fotografovi, po kterém jsem "zdědil" výbavu na film, mi zbyly i nějaké diáky. Všechno je to architektura a všechno jsou Fuji Provie 100F. Interiér i exteriér vypadají výborně. Pravda je, že dělá hlavně hodně módu a možná prostě použil materiál, na který byl zvyklý...
  • 0

#8 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 28 červenec 2008 - 09:25:30

Asi bude záležet, při jakém světle se to bude fotit. Pokud ráno a třeba s využitím protisvětla pak Provia, pokud půjde o umírněnější projev přes dopoledne, či v podvečer a světlo nebude úplně kontrastní, pak Velvia + polárka . Problémy ve stínech, při správném zpracování nepotvrzuji. Kodaky po ukončení řady SW už moc neprovozuji, takže ani moc neznám. Kdybych musel, tak bych sáhl po GX.
Jinak souhlasím, že problematika focení na dia má opravdu své specifika, osobně sebou vozím na výběr několik dost rozdílných materiálů a o nasazení se rozhoduji až na místě, dle charakteru světla a záměru. Zde ovšem jde o typ akce, jednou a už nikdy, takže bych volil co nerobustnější, univerzální film. Asi ta Provia. Její poněkud nijaký barevný projev si skenerista jistě dovede požmoulat.
Ať se zadaří
Luboš
  • 0

#9 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 červenec 2008 - 09:38:42

Ja fotim na Astii a E100VS. Provia mi prijde casto ujeta do modra.
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 červenec 2008 - 18:33:06

Kolegové, děkuji za názory!
Mám pocit, že doporučím Ektachrome E100G. Zdá se, že "nemůže zklamat" - stejně, jako jsem s ním spokojený já.
  • 0

#11 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 červenec 2008 - 21:41:10

jo, doma fotím na negativ, ale na cesty beru diák. Kvůli promítání (do budoucna), prošlo mi jich rukama hodně, Provia, Velvia 50,100, Kodak E100VS, G, GX i Kodak E200.
Ten E100 G mi připadá nejuniverzálnější
  • 0

#12 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 29 červenec 2008 - 17:40:07

mam zkusenost pouze s fuji provia 100 a 400 a dale s provii 50, fotim na ne jen kvuli promitani, skenuji se totiz o dost hur nez negativy a velvia specialne, ma tak velkou denzitu, ze muj skenr (epson 4990 photo) nedava stiny, na filmu to je, ale skenr si uz s tim neporadi
  • 0

#13 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 červenec 2008 - 21:54:12

Já mám nejlepší zkušenosti s Kodak ektachrome E100G a GX (teplejší). Teda mluvím o krajině. Minimální zrno, teplé,ale přitom ještě přirozené barvy.

Provia mi přijde na krajinu dost studená, táhne do modra. Tolik vychvalovaná Velvia je skvělá a nenahraditelná jen v úzkém spektru případů (měkké nekoontrastní světlo, zataženo...).

Záleží na tom co kdo vyžaduje, já dávám přednost zcela přirozeným snímkům. Značná část profi krajinných fotografů komerčně těží z výrazně přebarvených "líbivých" fotek.


Tak fotím jen na tek Kodak. jsem na něj zvyklý, vím, co mi kde udělá a nemusím přemýšlet, jestli je zrovna zataženo, nebo přímé slunce - je dost univerzální. Nevýhoda je, že třeba oproti Provii má mnohem větší denzitu a je třeba jej profi naskenovat
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 červenec 2008 - 08:29:18

máte někdo voblíbenej diák ne jen krajinářskej - "univerzální" a případně diák "na lidi"?
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 červenec 2008 - 08:30:10

máte někdo voblíbenej diák ne jen krajinářskej - "univerzální" a případně diák "na lidi"?


Astii :) ale uz jsem na ni vic jak 2 roky nefotil.
  • 0

#16 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 červenec 2008 - 08:59:29

Na lidi Astii a na krajinu E100VS
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 červenec 2008 - 09:14:56

máte někdo voblíbenej diák ne jen krajinářskej - "univerzální" a případně diák "na lidi"?


Astii :) ale uz jsem na ni vic jak 2 roky nefotil.


jasně - ještě furt ji vyráběj ve zbytečně barevnym provedení, co? :)
  • 0

#18 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 31 červenec 2008 - 22:18:12

Zdravím,
osmelím sa na jednu z prvých reakcií na fóre: mám za sebou prvý "vážnejší" pokus na dia (som prebehlík od df:-), takže ťažko hovoriť o obľúbenom filme, ale prikladám ukážku na Proviu (v podstate neupravený scan, dosť sa blíži reálu), kde je vidieť, že modrý studený nádych nie je vždy na škodu.
Ešte sa mi páčilo aj, že existuje 400X (lepšie kvôli cene kúpiť na eBay), oproti 100 len mierne zrnitejšia. Lacnejšia varianta: Sensia 400.

Výborná je aj reciprocita, tuším do 2min je expozícia bez zmeny...

Dovolím si aj otázku na skúsenejších: počul som niečo o push diákov, je to možné? a v praxi ako na to? asi len volať doma, že?

Nech sa darí!

(obrázok ak sa mi sem nahrá, je sever Nórska, na horizonte Lofoty)
Vložený obrázek
  • 0

#19 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 srpen 2008 - 06:29:26

Dovolím si aj otázku na skúsenejších: počul som niečo o push diákov, je to možné? a v praxi ako na to? asi len volať doma, že?


V lepších labech zcela bez problémů, v Thalii se mě dokonce explicitně ptali, jestli je to push.
  • 0

#20 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 srpen 2008 - 06:32:07

Převolávají třeba zde..
  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 srpen 2008 - 09:02:27

Diky za odpovede,
u nás na Slovensku máme zrejme iba jeden lab, tak sa skúsim popýtať...
O koľko sa zvykne pushnúť? 400-800 by šlo?

D.
  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 srpen 2008 - 09:53:30

Zkoušel jsem velvii 50 na ISO 400 a nedopadlo do moc hezky. Když to shrnu, tak mdlé barvy, denzita v háji, světla divná. Mimoto v tabulkách pro Tetenal chemii je Push jenom do +2 (čili pro ISO 200, v mém případě), takže jsem to zkusil napočítat na ISO 400. Buďto jsem se někde seknul, anebo na to ten film už není stavěný (což je pravda). Řídil bych se doporučením výrobců a prováděl Push/pull +- 1, maximálně 2EV, a i tam už zákonitě musí být vidět nějaká odchylka od normálu, a k horšímu.
  • 0

#23 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 srpen 2008 - 10:51:20

Existuje ještě Kodak E200, o kterém výrobce uvádí, že je vhodný na push +2

nicméně pokud existuje Provia 400 X, o keré se říká, že je co do zrnitosti na tom velmi dobře, tak bych se na push vykašlal. Zvlášť na krajinu.
  • 0

#24 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 srpen 2008 - 23:05:29

už jsem zpět, přidám pár skromných postřehů:

jednou navrhovaná Sensia 100 není zlá...ale Provia je lepší, znám ji z kina, navíc není v svitku.

Kodaky všeobecně jsou zrnitější než jejich protějšky Fuji (platí u diáků), což je celkem průser u kinofilmu, svitek je už na tom trošku jinak...pochopitelně.

Provie 100F je výborný univerzální diák - slušný rozsah, říká se že je studená/do modra (u mne nepotvrzeno - spíš bych řekl že dosti "studeně" reaguje na určité světlo, já ji mám z Mexika celkem v poho - a to jsem fotil skoro jen na ní - jirif může poskytnout více info, bo to viděl. Navíc - KR filtr je celkem bezproblémový doplněk.) Vhodná pro hezké, slunečné počasí.

Velvia 100F má výrazně menší rozsah a pestřejší barvy, lepší do hnusného počasí, na slunci černají stíny a nastupují šílené barvy. vyšší densita než u Provie. Volil jsem kvůli lepší udržitelnosti z ruky (oproti 50)

Velvii 50 bych na slunce nebral ani omylem, trošku upravuje barvy, celkově je dělá "pestřejšími", často ale poněkud mimo... dobré na situace s málo světlem, hnusné počasí, rána a večery, nekontrastní nebo málo barevné scény.

Kodak E100VS je krásný film...ale barvy jsou dost mimo (vše do tepla/červena), slušný rozsah, vyšší zrnitost...je to takové cukrlátkové (bratranec dostal několikerý záchvat smíchu z reálnosti barev. Lidi mají červené ksichty)

Kodak E100GX - namám rád bo Předseda vyšel žlutý jako Číňan nebo postižený žloutenkou.

Ostatní neznám, sám bych ale vzal vše dvojmo/trojmo (Kodak E100VS a podle počasí buď Velvia 50 nebo Provia 100F).
  • 0

#25 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 srpen 2008 - 23:21:05

a ještě bych podotkl poměrně samozřejmou věc - mírně jinak se exponuje diák pro scan a pro promítání
  • 0

#26 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 srpen 2008 - 23:26:23

Tak mě napadá, tohle je taky na Velvia 50, trochu nižší slunce, žádný polední rovníkový pařák (omluvte zhoršenou kvalitu obrazu, není způsobena vaším přijímačem = stolní skener + moje maličkost nad klávesnicí):

Oslo, královský palác, C-PL, širokáč, 2007
Oslo, radnice, C-PL, širokáč, 2007

Gwan: můžeš to trochu rozvést? [příspěvek z 0:21]
Dík.
  • 0

#27 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 srpen 2008 - 23:32:35

Gwann: můžeš to trochu rozvést? [příspěvek z 0:21]
Dík.


mírná podexpozice dává sytější barvy a hustější diák - lepší na promítání, expozice podle ISO dává lépe scanovatelný obraz, který ale může být trochu slabší na promítání. rozdíl 1/3 clony je občas sakra znát.
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 srpen 2008 - 23:59:40

Takže to vlastně nedělám blbě. Většinou dvě expoziční varianty, podle toho, jestli se já s externím měřením nesejdu s TTL.
  • 0

#29 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 srpen 2008 - 00:04:13

u diáku je dvoják/troják celkem standard. alespoň u mne poslední dobou.
  • 0

#30 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 4 srpen 2008 - 19:53:41

Byl jsem upozorněn, že je tu po mě sháňka :-)

Většina podstatného již zazněla, doplním jen pár drobností:

Velvia 50 - výrazně barevný materiál s vysokým kontrastem. Nepochybně vhodný na "pošmournou" krajinu kde vytáhně i mdlé barvy. Ve slunečné krajině může nadělat celkem paseku, ale viděl jsem velmi dobré i zimní (= bílá/tmavá) slunečné krajinky. Pro architekturu může být zajímavý, ale je třeba postupovat velmi uvážlivě. Rozhodně to není vhodný materiál pro dokumentaci architektury. Pokud to projde počítačem (prepress), tak se velviová saturace a kontrast dá +/- vyrobit i z něčeho jiného (naopak to nejde - chyběl by dynamický rozsah). Nedokáži si představit použití v interiéru a na lidi.

Provia 100F
- univerzální materiál. Vyšší dynamický rozsah než Velvia, ale i tak je to často problém se s reálnou scénou do rozsahu "vejít". Je mírně studenější (zejména oproti Kodaku) - z toho pramení pověst o tom, že je "modrá". Na architekturu tento materiál používám nejčastěji pro jeho univerzálnost (což ale neznamená, že je na to vždy nejvhodnější).

Astia 100F
- typický materiál na lidi, protože poskytuje relativně nejvěrnější barvy (z inverzních materiálů Fuji). Má také z tří uvedených největší dynamický rozsah. Zajímavá aplikace je i zimní krajina, kde díky velkému dynamickému rozsahu pobere poměrně hodně a nízká saturace podpoří až "monochromatický" vzhled (ale nesmí tam pochopitelně být modrá obloha - snímek je buď vůbec bez oblohy nebo je zataženo). Další zajímavostí (zejména vzhledem k původnímu dotazu) je použití v interiérech, kde díky situaci okno/před oknem/tmavé zákoutí vznikají těžko zvládnutelné dynamické rozsahy - Astia je z Fuji inverzí jednoznačně nejvhodnější na dokumentaci interiérů.

Kodak - materiály Kodak znám jen málo. Běžně s tím nepracuji, takže bych se raději zdržel poskytování rad. Jak správně podotknul Gwann, mírně horší zrno a rozlišení nehrají u 6x7 moc roli. Naopak některé Kodaky poskytují poměrně vysoký dynamický rozsah a zajímavé barevné podání.
  • 0

#31 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 srpen 2008 - 20:11:01

u diáku je dvoják/troják celkem standard. alespoň u mne poslední dobou.

jen se zeptám: dvoják/troják - znamená dvě/tři expozice též scény?
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 srpen 2008 - 20:26:05

u diáku je dvoják/troják celkem standard. alespoň u mne poslední dobou.

jen se zeptám: dvoják/troják - znamená dvě/tři expozice též scény?


V mém případě ano. A ještě do toho zamíchávám nebezpečí pohybové neostrosti (při 1/8 není jednoduché mít ostré kytky v popředí, takže víc verzí; varianty +- 0.5EV, něco z toho prostě vyjít musí). Upřímně řečeno na třetiny kašlu, nemám je jak nastavit, pouze je zohledňuju při interpretaci výsledků měření.
  • 0

#33 zdenec

zdenec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2008 - 01:23:35

Diky za odpovede,
u nás na Slovensku máme zrejme iba jeden lab, tak sa skúsim popýtať...
O koľko sa zvykne pushnúť? 400-800 by šlo?

D.


Leckde píšou, že třeba Provia 400X (shodou okolností ji teď mám v přístroji) se dá pushovat na 1600, dokonce jsem někde na netu v jakési galerii viděl i výsledky, které vypadaly velmi dobře. Sám jsem to ještě nezkoušel, mimo jiné proto, že jsem ve focení na dia (a dá se říct že ve focení vůbec) úplný začátečník.
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 srpen 2008 - 08:50:59

v datasheetu pro Provii 400X píšou dokonce možnost Push +3 tj. ISO 3200!! ale jedním dechem dodávají, že se už žádné velké zázraky nekonají. Taková nouzovka. Na ISO 800 a 1600 doporučují bez výrazné ztráty kvality.
  • 0

#35 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 5 srpen 2008 - 11:04:56

3200 ISO z diákem prováděl Rumcajz. Vyvolávali mu to u Škody (kde to volají ve skutečnosti nevím). Jak to dělají netuším - jak poznamenáno výše, tak v návodu k sadě od Tetenalu je jen +2 max.
  • 0

#36 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 srpen 2008 - 11:09:37

3200 ISO z diákem prováděl Rumcajz. Vyvolávali mu to u Škody (kde to volají ve skutečnosti nevím). Jak to dělají netuším - jak poznamenáno výše, tak v návodu k sadě od Tetenalu je jen +2 max.


A s jakým výsledkem?
  • 0

#37 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 5 srpen 2008 - 11:10:24

Tak to se ho musíme zeptat. Zkusím ho sem nalákat :-)
  • 0

#38 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 5 srpen 2008 - 11:11:22

...poslal jsem mu upozornění.
  • 0

#39 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 srpen 2008 - 23:01:00

Čau, je to hodně špatný :lol::D:D

Ale když máte nutkavou potřebu udělat momentky na promítání a následné společné pobavení se, tak to lze
:wink:
Největší problém je, žy tyhle zběsilý citlivosti potřebuju při umělým osvětlení, takže filtr, tím jde zas další světlo do kelu, stejně jsem to fotil na strašně dlouhý časy, takže dohromady mizérie, ovšem hodlám činit ještě pokusy.

Jo, dělali mi ten push na Petřinách

Provia 400X se mi líbí na PUSH na 800, kdy je to na promítání ještě opravdu mooc mooc pěkné.
  • 0

#40 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 červenec 2012 - 12:08:44

další jobovka:
http://www.slashgear...raphy-20239517/
  • 0

#41 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 21 červenec 2012 - 12:56:06

Pentaxisto, za mňa viem poradiť (vo zvitku):

ak ide o farby (až prehnane farebné, saturované) tak Velviu, ak skôr o "realistické podanie" tak Proviu.
Existuje myslím Provia 400F - aj vo zvitku - s citlivosťou ISO 400. Ideálne, ak ide o fotenie bez statívu, na zvitku to (mierne) väčšie zrno vadiť nebude.

Ak by som šiel teda fotiť napríklad západ Slnka na zámku, a chcel by som "farbičky ako víno" tak beriem Velviu, v opačnom prípade Proviu.

V Kodakoch sa nevyznám, tam neporadím.
  • 0

#42 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 červenec 2012 - 16:07:42

Pro Pentaxistu už asi po 8 letech bude ta rada mít poněkud diskutabilní hodnotu, ale stejně si přisadím :)
... doporučil bych Provii 100F - na architekturu používám převážně právě tento materiál. S tou Velvií 50 bych byl VELMI opatrný. U architektury nevyhnutelně vznikají stíny, které často vadí a na Velvii to může být jen horší. Dost ale záleží na tom, jak to chce dotyčný fotograf pojmout. Velvia má velmi výrazné barvy, ale (zjednodušeně řečeno) jen některé. Dále lze na určité specifické situace velmi zdařile použít Astii 100F - je sice méně saturovaná, ale současně má viditelně širší dynamický rozsah, což může být u architektury výhodné. Typicky případy, kde dochází ve větších plochách k dramatickým kontrastům, které diapozitiv zkrátka nepobere - podloubí, arkády, interiéry s výhledy do exteriérů etc.
  • 0

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 červenec 2012 - 17:15:51

Pánové Ďurko a Fabie, mám dojem, že už jste na tuto otázku Pentaxistovi před 4 lety vyčerpávajím způsobem odpověděli - akorát tady to zajímavé řazení příspěvků vás trošičku zmátlo :-)
  • 0

#44 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 červenec 2012 - 17:33:44

A kdo za to může?! :D :D :D
  • 0

#45 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 21 červenec 2012 - 19:47:37

A kdo za to může?! :D :D :D


NO, dúfam, že nepíšem zase úplne mimo :mrgreen:

Zaujalo ma: Astia sa ešte vyrába ? (mal som za to, že skončila?).
A čo Sensie?

Ach jaj, dúfam, že aspoň JEDEN 35mm diák zostane :???:
  • 0

#46 yshop

yshop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationVýchodní Čechy
Reputace: 5

Publikováno 21 červenec 2012 - 19:48:25

A kdo za to může?! :D :D :D

špagetová nestvůra!!!
  • 0

#47 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 červenec 2012 - 21:10:12

ďuroT: o Astii jsem to taky slyšel - já mám ale ještě nějakou zásobu (135 a 220)
  • 0

#48 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 červenec 2012 - 21:43:31

Astia a Sensia sa už asi nevyrába. Vyrába sa ešte Velvia a Provia, tuším u Velvie je to 50 a 100 a u Provie 100 a 400.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních