Přejít na obsah


Fotka

reciproční zákon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 červenec 2008 - 23:06:36

toto téma mě právě napadlo po přečtení vedlejšího příspěvku kolegy duraT.
obecně se praví, že při delší expozici se mění vztah mezi clonou a časem a já abych neměl podexponováno, musím prodloužit expozici podle informace o daným filmu.
o tom žádná..., dál ale se píše, že zvlášť inverze je náchylná k barevnému posunu, proto je záhodno používat filtry pro kompenzaci barev.
a teď proč to píšu,- skutečně vy, kteří rádi noční snímky hádáte, jestli ty lampy jsou sodíkový, nebo halogenový...a podle toho nasadíte filtr?
já osobně opravdu velké zkušenosti s barevnou nocí nemám, ale jednoznačně radši se nechám překvapit, co potom promítnu na plátno.
ono to je třeba někdy tak pěkně zelený... :)
proto žádný takový filtřík rozhodně v plánu nemám
takže tak
  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 srpen 2008 - 09:00:39

Ahoj, tu kolega duroT:-)
No mňa by to tiež zaujímalo, chystám sa na nočné foto, zrejme s tou Proviou, čo ostala z dovolenky, a nechám si rád poradiť.
Ja osobne mám ale tiež rád oranžové sodíkové svetlo, filtre používať nechcem, je to ale možno zle-nedobre?

Nech sa darí,

D.
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 srpen 2008 - 09:47:24

nemám s tím valné zkušenosti, ale něco jsem přeci-jen načetl, cosi i vyzkoušel.

Pouliční osvětlení se neutralizuje dost blbě a není to ani potřeba. Vypadá hezky. Problém je se zářivkama, ty dokáží zkazit nejeden záběr. Pro potlačení zelenavého nádechu zářivek jsou určeny FLD a FLW filtry (Fluorescent Light Day a Warm), dají se nahradit vhodnou kombinací CC (Colour Compensating) filtrů, je to i výhodnější vzhledem k tomu, že každý film vyžaduje trochu jinou filtraci (viz datasheety). Zářivky se dělají ve dvou verzích. Warm a Day. Rozlišit tyhle dva zdroje světla je důležité, protože Day zářivka potřebuje jiný filtr než Warm a řekl bych, že i s jinou spektrální propustností.

odkaz

na odkazu jsou vidět večerní záběry (okolo 22 hodin) hlavního nádraží v Berlíně. Celá hala je osvětlena zářivkama, dolní část jinými než ta horní, dobře je to patrné na posledním záběru, kde spodní nástupiště vypadá docela dobře co se týče barev, kdežto pozadí nahoře je výrazně do tepla. Stejnětak telefony jsou výrazně růžové.

[FL filtry jsou růžové, aby bylo jasno]
  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 srpen 2008 - 15:01:00

Vďaka za osvetlenie problematiky a hlavne za priložené foto - už mi to je jasnejšie.

Ď.
  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 srpen 2008 - 23:35:26

snažit se kompenzovat noční město nemá dnes skoro šanci na úspěch - užívá se tolik různých druhů osvětlení, že to stejně nakonec asi nevyjde.
  • 0

#6 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 4 srpen 2008 - 09:05:26

No noční město možná ne, ale když chceš fotit třeba v okolí osvětleného supermarketu, tak ty s nímky s korekcí prostě budou vypadat často lépe. Samozřjmě že zkoriguješ jn jeden typ světla, ostatní zdroje uhneš jinam.
  • 0

#7 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 srpen 2008 - 09:09:36

Jeden druh svetla ve velke casti sceny je vhodne korigovat, to v kazdem pripade. Jeste mne napadlo - jeden druh vybojek zpusobuje zabarveni do zelena - a ten dela velmi pekna totalne expozicne ulitla mista oproti mistum osvetlenym jinym druhem svetla, tak na to bacha.
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 srpen 2008 - 16:34:43

No delam to tak, ze kompenzuji hlavni svetlo dle meraku barevne teploty. Ale nocni mesto se kompenzovat neda, navic to neni ani zadouci. Kompenzaci das na jednu barvu svetla, ostatni uleti o to vic. Kompenzuju zeleny zarivky, oranzovy vybojky zduraznim. Pokud by slo kompenzovat vse, vznikne docela slusnej CB snimek, to asi nechces. O co jednodusi to maj tikitalisti, wb na fluorescent a je to :)
  • 0

#9 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 srpen 2008 - 19:51:47

No delam to tak, ze kompenzuji hlavni svetlo dle meraku barevne teploty. Ale nocni mesto se kompenzovat neda, navic to neni ani zadouci. Kompenzaci das na jednu barvu svetla, ostatni uleti o to vic. Kompenzuju zeleny zarivky, oranzovy vybojky zduraznim. Pokud by slo kompenzovat vse, vznikne docela slusnej CB snimek, to asi nechces. O co jednodusi to maj tikitalisti, wb na fluorescent a je to :-)

díky všem, lukasj - neměl by jsi nějaký příklad kompenzace jednoho na úkor druhého? ještě jednou díky
  • 0

#10 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 srpen 2008 - 13:27:03

Ogaři, co to tu mrmlete za krávoviny, jaké teploty barev či co? Eště, že dělám enem na tu blbů černotu, tam je to jednoduché....

Tam sa enem tak podívám na to světlo a pak si nejak řeknu sám pro seba:
"Tož ogaro, když tak na to hledím, tož si aj tak říkám, eslivá by nebylo dobré lósknót tam hodinovů expozicu".

Mrsknu to tam, naleju si z termosky čaj, dám si po kalíšku a medituju. Tož eštěvá sa mi nestalo, že by to nevyšlo.....

Minulý týden, sem sa na dovolenej nad kalíškem zapomněél, a místo hodinovej expozice sem tam lóskl hodiny štyry. Vzpomněl sem si na to, že exponuju až když sem šel nad ránem čúrat a zakopl sem o stativ. Světe div sa, obrázek je pěkný jak sviňa, enem ty hvězdy mi udělaly skorem kolečko. Příště budu mířit na polárku, aspoň ta sa tam nepohne.

Tož to je takový múj pohled, ohledněvá tej reprocity či jak sa o tom mrmle správně.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 srpen 2008 - 17:05:21

V dobách, kdy jsem se pokoušel o barvu (diák), jsem dospěl k poznání, že "od oka" to prostě nejde. Zapůjčil jsem Gossenův kolormetr v domění, že se sadou kompenzačních filtrů a různými FLW a FLD to vyřeším jednou pro vždy. Pendrek! Ať jsem uřezal které světlo jsem chtěl, ten zbytek byl kolikrát ještě horší, než původní mix...
Cesta vede asi tudy, jak popisují Goro, Gorgi, LukasJ: "odřezat" to, co je evidentně hnusné (zpravidla zelené zářivky) a zbytkem se nezabývat.
Dokonce i pán, který se celý život živil fotografováním pro hutního giganta (a který mi kolormetr zapůjčil), říkal, že po prvotním nadšení jej fotografové podniku používali v podstatě jenom na kompenzaci jedné barvy světla (odpich železa - v různých podmínkách svítí tekutý kov opravdu hodně různě, nebo "ochlazení" či "oteplení" ve světle jednoho druhu světelných zdrojů) ve vztahu k různým filmům.
Zajímavé bylo, že blesky (barevnou teplotu) už ani neměřili a před objektiv rvali jenom skylight nebo (ještě lépe) cloudy od Pentaxu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních