plan filmy a ich vyvolávanie

• Zamčené téma Toto téma je zamknuto

#1 anton

anton

Publikováno 14 srpen 2008 - 19:48:36

Zdravim vsetkych termokomornikov.

Som uplny zaciatocnik vo velkom formate.
Dnes som vyvolaval prvy exponovany plan, bola to FOMA 100, rozmer 9x12.
V Rodinale, celkom som spokojny na prvy pokus.
Mam vsak otazku: nie je nieco lepsie ako to vyvolavat v miskach? Nechce sa mi byt tak dlho po tme, navyse ak mi niekto behne do komory, bude zle nedobre. Rozmyslal som ze si v plastu, ktory sa pouziva ako podklad na reklamne tabule (tzv. FOREX) vyrobim nejake uzatvaracie vanicky o nieco vacsie ako je plan. Len neviem kolko vyvojky by som mal do nej liat, aby sa pri volani jedneho kusu planu nevycerpala.
Poradi mi niekto? Dakujem.

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

Publikováno 14 srpen 2008 - 20:43:29

Vítej tady! S množstvím vývojky bych se netrápil - když na svitek který má nějakých (odhadem) 600cm2 určitě stačí 500 ml vývojky (a stačí to i na dva svitky), kolik je potřeba na plan 9x12(cca 110cm2)? :twisted:
Navíc, dají se dohledat postupy, kdy se fim do vývojky akorát namočí, vyndá, připlácne sklem a nechá ležet. Nebo dvoulázňové vývojky - tam taky vyvolává jen to, co z prvního roztoku ulpí v emulzi. A že by tam vyvolávače byly oproti "normálním" vývojkám nějak zvlášť koncentrované se mi z předpisů nezdá...
Mimochodem, na 9x12 jsou i vyvolávací tanky, nové ale stojí celkem dost.

#3 jenda1250

jenda1250

• Moderátoři

Publikováno 14 srpen 2008 - 20:55:50

V bazaru to není ale zas až tak zlé:

Jobo 2521 tank
Jobo 2509n cívka

Jenom je toho proklatě málo, může se stát, že se prodá za přehnané ceny. Něco jako kazety 9x12 - taky k nesehnání; na 4x5" jich je kupa za polovinu.

#4 sbriza

sbriza

Publikováno 18 srpen 2008 - 13:46:24

V bazaru to není ale zas až tak zlé:

Jobo 2521 tank
Jobo 2509n cívka

no počkej, přece 4x5" znamená 9x12, ne? Vím, že přepočet podle palců nesedí, ale považoval jsem to za úzus.
Takže do kazet 4x5 nedám 9x12 negativ? resp. bude se tam viklat?

#5 Kubikula

Kubikula

Publikováno 18 srpen 2008 - 13:55:27

Takže do kazet 4x5 nedám 9x12 negativ? resp. bude se tam viklat?

Je to opravdu jiný rozměr, čili jiná kazeta či její vnitřek a jiná cívka. U 18x24 a 8x10" je to opět různé. Jen vnější rozměry standarních kazet se shodují.

#6 Kubikula

Kubikula

Publikováno 18 srpen 2008 - 14:23:17

Zdravim vsetkych termokomornikov.

Som uplny zaciatocnik vo velkom formate.
Dnes som vyvolaval prvy exponovany plan, bola to FOMA 100, rozmer 9x12.
V Rodinale, celkom som spokojny na prvy pokus.
Poradi mi niekto? Dakujem.

moznosti je vice, ale nez sezenes tanky, nevejde se ti jeden plan na volno do tanku, ktery pouzivas?

#7 nojgi

nojgi

Publikováno 18 srpen 2008 - 19:53:13

Vyvolává někdo v miskách? Teoreticky si to představit dovedu, ale prakticky už moc ne, že bych potmě hledal pinzetou film, ten si při vší smůle poškrábal přendal do přerušovače a nakonec do ustalovače nebo z misky chemii sléval apod a přitom ještě s miskou po minutě kvedlal.

Tank na planfilmi mám, ale horní okraj se někdy neprovolá tak jak má (okraj filmu je trochu tmavší - na fotce světlejší než celý zbytek filmu) a musím udělat malinký výřez, přitom udělat celý film s přiznaným černým rámečkem je už něco jiného než klasická fotka. U 4x5 inch musí být tank skoro plný a tak se asi i když překlápím moc neprovolá. Dávám 4 filmy do cívky emulzí směrem do středu cívky.

Mám tank Jobo 25021 a cívku 2509n. Možná bude někde chyba mezi tankem a podlahou.

#8 Eda

Eda

Publikováno 18 srpen 2008 - 20:29:37

Zatím těch pár planů, co jsem volala, jsem dělala v miskách...dost jsem se toho bála, ale jde to vlastně bez problémů - ovšem žádné pinzety nepoužívám, resp. ani by mě nenapadlo na plan pinzetu vzít, a plany beru normálně rukama.

fomu předepírám v umyvadle (nahrazuje jednu misku), pak mám dvě misky vedle sebe - vývojka, přerušovač - a miska s ustalovačem sedí na ždímačce.
Kvedlat s miskou jde taky v pohodě, jde jenom o cvik.

Uvažuju o nějakém stojánku, kdy bych měla misky pěkně nad sebou, ale je to zatím jenom v úvahách (představovala bych si nějakou stabilní konstrukci, ale současně skládací, aby mi nezabírala moc místa, když zrovna nevolám)

#9 jenda1250

jenda1250

• Moderátoři

Publikováno 18 srpen 2008 - 21:06:52

Kvedlat s miskou jde taky v pohodě, jde jenom o cvik.

Taky zatím dělám v miskách, ale 9x12 a nic moc. Možná jsem jenom levorukej, ale dost často si film poškrábu nehtem, o prachu ani nemluvě. Míchám kolébáním, vytahuju rukou. My, malovelkoformátníci musíme dbát na čistší výstup vzhledem k nutnosti zvětšování, to u Edy odpadá. Do 14 dnů snad dorazí Jobo jak o něm píše Nojgi. Doufám, že budu úspěšnější :wink:

#10 jkcz

jkcz

• LocationValašské království

Publikováno 18 srpen 2008 - 21:18:05

uz se to tu resilo, stacil by asi jeden thread si myslim. zkuste prosim priste trochu pohledat.
click