Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM - Zuiko objektivy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
136 odpovědí na toto téma

#51 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2011 - 13:03:51

konvertorů pro OM mám několik, prošel mi na zkoušku rukama i Olympus 2X-A, určený výrobcem pro Zuika 100mm f/2.8, 135mm f/2.8, Zuiko 135mm f/3.5 , Zuiko 200mm f/4.0, Zuiko 200mm f/5.0 a zoom 100-200mm f/5.0. Takže jsem si jen v praxi ověřil to, co najdeš i v mnoha různých recenzích a fórech jako popsané zkušenosti a doporučení mnoha jiných zuikoholiků (a nejen nich, je to obecně platná vlastnost):
jakýkoli telekonvertor znásobí nedostatky objektivu, dokonce i toho, který je s konkrétním TC počítán do optické soustavy. Jakýkoli velmi dobrý objektiv nasazený na TC bude s velmi vysokou pravděpodobností na plně otevřenou clonu dávat o dost slabší výsledek, než bez TC (snížení kontrastu, ostrosti). Pro dosažení slušného výsledku musíš chtě nechtě zaclonit o 1 (ve vyjímečně lepším případě) až 2 (většinou) clonové hodnoty.
příklad: 2,8/100mm + 2xTC = 5,6/200mm, a jak známo, při světelnosti 5,6 (a horší) na běžné matnici 1-13 (mikrorastr+klín) už téměř nezaostříš, jak ostřicí klín, tak mikrorastr, bude černý jako bota. Proto v této (a horší) kombinaci je doporučena matnice 1-4, což je další investice navíc - za cenu srovnatelnou s cenou objektivu o 200mm ohnisku např. Vivitar (a mnoha dalších).
Abys s TC tedy dosáhl slušné kresby, viz příklad, zacloníš min. o 1EV = clona 8, lépe však o 2EV, tj. clona 11 (!). Moc světla pro dostatečně krátký čas ti teda nezbývá.
Lepší a podstatně levnější volbou je pořízení nedrahého teleobjektivu, který bude v mnoha případech opticky lepší než kombinace krajšího objektivu s 2xTC.
p.s.
Jestli chceš, zastav se pro TC na vyzkoušení - můžu poskytnout na výběr asi z 5 typů pro OM. :D
  • 0

#52 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2011 - 13:11:42

Jak praví berraneck - jako nouzovka ano, v tomto případě na vejlety moc objemu v kapse či tašce nezabere, ani váhy nepřidá, pro případy "lépe udělat nějakou fotku, než žádnou" je dobré to mít.
ovšem: výkonnostní rozdíl mezi lepším např. Kenko či Tamron 7/5 2xTC a orig. Olympus OM 2X-A není vůbec tak velký, jako rozdíl cenový.
Jsi-li sběratel OM Zuiko optiky, pak nebudu rozmlouvat - do rodiny ten kousek patří, nejsi-li, pak můžu poctivě říct, že než 135mm a TC, je mnohem lepší do terénu brát kvalitní zoom cca 100-200 (nebo 80-200, 70-210mm/3,5, nebo 2,8-4, nebo i jen 4)
Pokud chceš výhradně značkový OM Zuiko objektiv, osobně můžu doporučit Zuiko 85-250mm/5, sice je to docela kláda, ale s naprosto výbornými výsledky.
  • 0

#53 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 květen 2011 - 20:12:02

Punkomat, ahoj ako poslúchajú OM-ka ? Ten teleconventer neber, ďaleko lepšie riešenie je to čo Ti navrhol Jirinol, 85-250/5 dáva ďaleko lepšie výsledky. Osobná skúsenosť i keď doma už nezostalo z toho nič.
  • 0

#54 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 květen 2011 - 19:11:40

Díky za vaše info a rady. Toho,že tam dojde ke zhoršení kvality jsem se tak nějak obával.Nějak jsem ale nedomyslel ono posunutí minimální clony a když se přičte nutnost zaclonit,tak to opravdu asi nemá význam.Poohlédnu se tedy do budoucna spíše po normálním teleobjektivu.Jen ještě nevím jestli to bude zoom nebo pevné ohnisko.

Botas: Ahoj,omko šlape parádně,jsem spokojen.Jen by to chtělo více příležitostí k fotografování.
  • 0

#55 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 květen 2011 - 03:24:14

tak si kup zujko250/2 a můžeš vpohodě i telekonvertovat :)
  • 0

#56 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 24 červenec 2011 - 18:52:36

Přátelé, poraďte: užil bych sluneční clonu na 24/2.8, ale originál jsem viděl jen na eBay za poněkud sběratelské ceny, máte někdo vyzkoušeno, čím to nahradit? Pokud možno nasazovací, aby závit zůstal k dispozici pro polarizák :)
  • 0

#57 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2011 - 11:06:58

Přátelé, poraďte: užil bych sluneční clonu na 24/2.8, ale originál jsem viděl jen na eBay za poněkud sběratelské ceny, máte někdo vyzkoušeno, čím to nahradit? Pokud možno nasazovací, aby závit zůstal k dispozici pro polarizák :twisted:


za 1) pro OM 24/2,8 je 49mm clona šroubovací. (tam, kde ses rozhlížel, se dá koupit neoriginál šroubovací plechová té správné šířky pro 24mm za cca 14babek.
za 2) ad nasazovací: a jak otáčíš polarizákem (CPL) utopeným pod clonou? pakliže používáš LPL, pak se neptám.
za 3) sice to není úplně košer, ale osvědčilo se mi na 24mm objektivu:
step-up ring 49-55mm, CPL 55mm, na něm našroubovaná sl.clona 55mm a pohodlným otáčením clony otáčím i polarizákem. Zeptáš-li se, proč do většího průměru, odpovídám: žádný problém s vinětací v rozích :lol:
  • 0

#58 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 červenec 2011 - 12:28:55

jak píše Jirka, měl jsem 28/2,0 a s našroubovaným filtrem a na tom originál sluneční clonou vinětoval. Tak že redukce na větší průměr - filtr - a k tomu odpovídající sluneční clona - je řešení.
  • 0

#59 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 červenec 2011 - 12:33:49

Já se chci právě vyvarovat takových frankenstein-up-montáží, mám rád, že je to s běžnou optikou právě takové malinké, řekl bych až kapesní. Clonu ideálně collapsible gumovou - nemáte to někdo? :twisted:

Ten polarizák pod clonou by asi byl problém větší, než jsem zprvu docenil (dokážu si představit ten vodopád nadávek, až mi potřetí po sobě sklouzne prst a udělá flek na filtru), ale co takové ty clony s dírama pro dálkoměry, tam je místa dost. Nezkoušel to někdo?

Asi mi ale nakonec stejně nezbyde nic jiného než step-up.
  • 0

#60 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2011 - 12:49:18

Já se chci právě vyvarovat takových frankenstein-up-montáží, mám rád, že je to s běžnou optikou právě takové malinké, řekl bych až kapesní. Clonu ideálně collapsible gumovou - nemáte to někdo? :lol:

Ten polarizák pod clonou by asi byl problém větší, než jsem zprvu docenil (dokážu si představit ten vodopád nadávek, až mi potřetí po sobě sklouzne prst a udělá flek na filtru), ale co takové ty clony s dírama pro dálkoměry, tam je místa dost. Nezkoušel to někdo?

Asi mi ale nakonec stejně nezbyde nic jiného než step-up.


Collapsible gumová shmade in china je zrovna pro tento objektiv (ohnisko) řešení k hounu (ani to dobře nevypadá).
Clona díravá, kterou si představuješ (vented hood typu Leica) je pro toto ohnisko - úhel rovněž nepoužitelná (mají válcový nebo dokonce kónický - uzavřený) tvar, pro ohniska 35-50mm, širší ani ťuk, byť nejsou tak moc hluboké, zakrylo by ti to nejen rohy, u 24mm i strany, navíc ty štěrbiny jsou tak úzké, že se tudyma nemáš šanci k filtru dostat. (mimochodem, vented hood prům. 49 Olympus, pro 35SP, je pomalu dražší, než celej ten aparát).
Step-up Ring o fous větší (vyzkoušeno 55mm jako nejmenší rozměr, který nedělá zlo, 52mm je pro tento zobrazovací úhel málo) a na něj montáž CPL a pak clony je řešení dokonce i nenápadné a estetické. Pak můžeš takto montovat na 24mm mělkou plechovou clonu pro 28mm bez toho, že by to vyzeralo ako anachronismus či voľačo veľmi čudné :twisted:
  • 0

#61 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 červenec 2011 - 15:26:16

další argument pro 55mm filtry+clonu je ten, že je to další průměr zuiko krasavců - třeba 21/2, 35/2, 55/1,2 atd:)
  • 0

#62 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 červenec 2011 - 15:32:51

To mám teď ta všechna krásně barevná 49 mm sklíčka vyhodit? :lol:
A ještě začít kupovat nejvyšší Zuiko řadu, aby mi to velikostně ladilo a vůbec šlo k pleti? A za co si pak koupím chleba? To od vás není hezké, uvádět kolegu a sympatizanta takhle do záhuby. :twisted:
  • 0

#63 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 25 červenec 2011 - 18:55:42

To mám teď ta všechna krásně barevná 49 mm sklíčka vyhodit? :cry:

Pokud bys je měl vyhodit, mě by se hodily :twisted: :lol:
  • 0

#64 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2011 - 20:10:47

To mám teď ta všechna krásně barevná 49 mm sklíčka vyhodit? :cry:
A ještě začít kupovat nejvyšší Zuiko řadu, aby mi to velikostně ladilo a vůbec šlo k pleti? A za co si pak koupím chleba? To od vás není hezké, uvádět kolegu a sympatizanta takhle do záhuby. :twisted:


a proč myslet na nejhorší? většina MC Rokkorů a prvních MD Rokkorů má 55 průměr závitu též :lol:
  • 0

#65 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2011 - 13:38:55

Můj 49mm závit u Rokkoru by taky rád nějaká vyhozená sklíčka :D
  • 0

#66 coffee

coffee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2011 - 16:57:24

Celý jsem to nepročítal, ale taky jsem uživatel (OM4Ti).
Chtěl bych jen upozornit na tyhle stránky, jestli je někdo neukázal už přede mnou.

http://zuserver2.sta...esif/om-sif.htm
  • 0

#67 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 24 srpen 2011 - 17:44:18

:)

http://www.temnakomo...=viewlink&cid=2
  • 0

#68 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 14 červenec 2017 - 08:27:15

Tak co,  Zuikoholici,    tu je  nějak už moc  dlouho  mrtvo!

Kdo si počká,  ten  se  dočká,   si  zrovna  už  pár dní opět po několikaleté pauze říkám. 

G.A.S.  mě  už  delší dobu netrápí,   spíš  pociťuji  stud,  že díky  nedostatku  času  jen sporadicky  beru  nějaký čudlík do ruky,  nabiju patronu s filmem a  něco  nacvakám. 

Vlastně jen chci veřejně poděkovat  šťastné náhodě  a zejména  jednomu  na TK se  občas  ještě vyskytujícímu  sympatickému  mladému muži  z  Bratislavy,   s blahořečením,  díky jemu  mi  do  skříňky  s OM čudlíky přibyl  asi poslední Zuiko objektiv,   po němž jsem  mnoho let  jen z dáli pošilhával:

ZUIKO AUTO-MACRO 50mm 1:2

A poté,  co jsem  jej nasadil na  OM tělíčko  i   (s odpuštěním)   E-  aparát pro  rychlé seznámení,   mohu jen potvrdit,  že jsem nešilhal zbytečně,  že  jeho  světem letící pověst  je  čistou pravdou:   je to  vynikající objektiv (což  už  jistě  TOFF a  mnozí jiní  dávno vědí). 

Mám obavu,  že  se  tento  kousek  stane  mou  "univerzální" padesátkou  pro  OM těla,   a  že  ostatní padiny  budou  zahálet. 


  • 0

#69 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 14 červenec 2017 - 16:18:29

Chápu Jirinole Tvoje nadšení. Já ho mám asi rok a ještě jsem ho z foťáku nesundal. Poté co jsem si začal s Leicou měl jsem potíž používat Om-ka, pro rozdíl v optické kvalitě. Bylo ale zřejmé že Leica se na všechno nehodí. Tato padesátka se ale téměř vyrovná Summicronu 50 a hodně rychle jsem jí odpustil i její prostorovou výraznost.


  • 0

#70 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 srpen 2017 - 20:20:52

a takové Zuiko 90/2 Macro :D


  • 0

#71 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 srpen 2017 - 20:21:09

nebo 24/3,5 Shift


  • 0

#72 Janek123

Janek123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2018 - 19:40:09

konvertorů pro OM mám několik, 

Ahoj jsem tu novaček a u Olympusu taky, asi mě tu me tu nebudete mít rádi - jsem digi :oops: ..... ale starýho dobrýho Pentaxe mám taky !!!!! :cool:

Dostal jsem k narozkám OM D 10 mark III, a teď koukám po starejch Zuiko pevnejch sklech.

Moje otázka: jak se liší konvertor od redukce? Redukce vím jak vypadá - mohu našroubovat (M42) nebo přes bajonet OM - i jiný - požadovaný objektiv

A co dělá konvertor?

Sorry za to...


  • 0

#73 Janek123

Janek123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2018 - 19:41:03

... jo a :  je lepší redukce nebo konvertor??


  • 0

#74 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 březen 2018 - 19:54:11

Redukce redukuje a konvertor konvertuje.

 

Konvertor mění ohniskovou vzdálenost objektivu, např. 1,5x nebo 2x nebo v jiném násobku. Takže třeba z objektivu 50mm uděláš konvertorem 2x objektiv 100mm. Ale ubírá hodně světla. U konvertoru s faktorem 2x ti klesne světelnost o 2 clonová čísla. Prostě -2EV.

 

Redukce ti umožní osadit třeba starý objektiv se závitem M42 na Pentax. Redukcí je hodně typů, záleží jaký bajonet má objektiv a na jaké tělo ho chceš nasadit. Někdy je i potřeba redukce s optickým členem, protože nesedí "focal flange distance" mezi objektivem a tělem. Nejsi pak schopen objektivem zaostřit na nekonečno.


  • 0

#75 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 27 březen 2018 - 20:46:44

Kdybych tohle dostal darem, koukal bych našetřit na něco takovýho - ED 12-100 mm f/4 IS PRO a nic ostatního bych už neřešil, protože bych k tomu jinej objektiv nepotřeboval. 

 

Tedy vlastně řešil - pořídil bych nějaký filmy do toho "starýho dobrýho Pentaxe" a koukal bych, abych z něj nemusel otírat prach. A nebo ještě lépe - Pentaxe bych dal pryč a pořídil některé OMko. Pak by teprve mělo smysl pořizovat Zuiko objektivy.


  • 1

#76 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 březen 2018 - 07:41:09

odpověď na to,  zdali je lepší  redukce nebo konvertor,  neexistuje.    Jedná se  o dvě naprosto  odlišné věci. 

redukci potřebuješ  na to,  abys na  fotoaparát  nasadil  objektiv,  jehož  samec bajonetu (či závit)  není kompatibilní  se  samičkou  bajonetu na těle fotoaparátu (pokud to  vůbec  konstrukčně  umožňují  dané dva systémy,  které chceš  roubovat),   viz  pojem  "lens flange" nebo "flange focal distance",  co to je,  polopaticky zde:  https://wolfcrow.com...or-your-camera/

Bez  příslušné redukce  OM objektiv nenasadíš  na jiný fotoaparát  než  filmovou SRL Olympus OM řady. 

jak vypadá redukce: 

https://www.google.c...1.0.OQIDu5jwkYw

 

 

k čemu je  konvertor,  napověděl již Nakadah.

https://www.google.c...0&bih=922&dpr=1


  • 1

#77 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 28 březen 2018 - 22:39:35

No tak když už, tak OM-4 Ti   https://www.ebay.com...40&_nkw=OM 4 Ti


  • 0

#78 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 01:30:42

Tak, tak. OM4Ti. Pro hodně bohaté staromilce pak OM3Ti.
  • 0

#79 Janek123

Janek123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2018 - 11:52:28

nejprve díky vám všem !!!

 

Luzji: abych řekl po pravdě starej dobrej Pentax je trochu zaprášenej. Já jsem onehdá koukal po OM 1 u Škody a byla moc pěkná, neošmataná, neochroustaná ale neměla korektor na oko a já už taky trochu blbě vidim, tak jsem jí tam zase vrátil.

Nehledě na to, že se mi s ní blbě ostřilo a nedokázal jsem na tý rozsypaný krupici v hledáčku rozpoznat jestli je to ostrý nebo ne. (myslím tím ten zaostřovací systém)

Ale po pravdě mooooc se mi líbila a načnutej jsem byl.

 

Hele kluci a co taková 

Olympus OM-2n + 35-70/3,5-4,5 + blesk T20 za 3,9 .......??

A taky musim naštudovat jestli mám koukat po OM 1, nebo 1n, nebo jakej je rozdíl mezi OM2, nebo 3, 4 .......

A taky bych preferoval poloautomat

 

Jirine: takže když budu třeba mít OM 50/2,8 a přes redukci ho nasadím na OMD 3/4, (OMD 10 mark III) tak mi z toho vznikne 100???

 

kluci díky za rady


  • 0

#80 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 březen 2018 - 11:57:58

Taky jsem kdysi dlouho vybíral OMko, různě zkoumal a nakonec vyhrála OM-2n kvůli dobrému poměru cena/výkon. Akorát bez baterek si s ní nezafotíš.

Co se týče zoomu, mám podobný, ale velice brzo mi došlo, že kombinace pevných skel 28mm + 50mm je pro mě lepší. Problémem u toho zoomu byl malý rozsah ohnisek, hlavně na kratším konci byl pro mě ještě málo široký. A taky pochopitelně nižší světelnost.


  • 0

#81 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 29 březen 2018 - 12:04:10

doporučuji OM-1n protože je to mechanický stroj tzn. skoro nesmrtelný

mám ješte OM-2sp a OM-2n, ale

moje 2sp je háklivý na baterky, jakmile trochu zeslábnou, vynecháva LCD displej

moje 2n v režimu auto často nevrací zrcadlo a musím  resetovat. Prý by tomu mohlo pomoct vyčistit plošky nejakých elektromagnetů neboco


  • 0

#82 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 29 březen 2018 - 19:21:04

Problémem u toho zoomu byl malý rozsah ohnisek, hlavně na kratším konci byl pro mě ještě málo široký.

Tento problém u mňa vyriešil objektív Kiron 28-105 f3.2-4.5, ktorého obrazová kvalita mi príde vzhľadom k rozsahu ohnisiek ako malý zázrak :) Mám ho v podstate stále na svojej OM2n. Ano, má aj svoje slabšie stránky, ale.


  • 0

#83 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 30 březen 2018 - 07:45:21

Jirine: takže když budu třeba mít OM 50/2,8 a přes redukci ho nasadím na OMD 3/4, (OMD 10 mark III) tak mi z toho vznikne 100???

 

Zuiko  OM50/2,8 neexistuje, leda  bys někde objevil 50mm  makroobjektiv se  světelností 2,8,  s  bajonetem Olympus OM.  Ty existují, např.  Sigma  svého času takový dělala,   byl fajn  (ještě ho mám schovanej, by pravil Čochtan).

 

když dejme tomu 50mm/1,8 OM objektiv (i  jiný, než OM)  nasadíš  přes  bajonetovou redukci na   digi Olympus E-,   OM-D (či jiné DigiSLR stejné velikosti senzoru, tj. systém 4/3 a micro 4/3),  budeš mít  pořád objektiv ohniska 50mm a světelnosti 1,8.   Akorát  ti  ten  senzor  nezobrazí celé obrazové pole jako kinofilmové políčko,   úhel zobrazení bude  o polovinu menší,  bude to odpovídat  úhlu zobrazení objektivu 100mm na kinofilmu. 

 

když na 50mm/1,8 sklo nasadíš dozadu telekonvertor 2x,   získáš  objektiv  100mm/3,6.  Když  tuto kombinaci nasadíš přes  redukci bajonetu na  E- či  OM-D,   bude to furt 100mm/3,6,  ale  úhel zobrazení bude obdobný jako vykreslí 200mm sklo na kinofilmu (chceš-li,  full-frame digi). 

 

p.s.

Tahle  otázka  patří do  fór  zabývajících se  roubováním  kinofilmových objektivů na digitální  čudlíky. I když to sám dělám, na TK s tím nelezu.

A moc mě nebaví na fóru TK  odpovídat  na  základní otázky,  které by každý měl/měla nebo mohl/mohla  vědět,  když už  si hraje  s  digizrcadlovkou, pokud  se zajímá o to,  co proč a jak funguje,  a odpovědí na  podobné  otázky z první třídy digiZŠ  jsou plná  fóra  s  odpovídajícím zaměřením  a  s  temnou komorou mají pramálo společného, a když už, tak jen okrajově.   


  • 2

#84 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 18 červen 2018 - 08:33:25

Vážení Zuikoholici,  

Máte někdo  zkušenost  či  poznatky  ke  správnému TTL/OTF měření  expozice,  resp.  nutné kompenzaci  expozice měřené  v manuálním či  auto módu  různých OM  těl  s  objektivem  8mm/2,8?  


  • 0

#85 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 18 červen 2018 - 17:26:03

Ahojte, mozno mam blbu otazku, ale viete mi niekto poradit ohladom objektivu Vivitar 24 mm f2,8 - bajonet Olympus OM. Pri pohlade na objektiv je vidiet 3 prstence. Jeden je na zaostrovanie, to mi je jasne. Potom, je druhy, kde sa nastavuje clona, len nerozumiem tomu, preco stupnica clonovych cisel je v smere aj v protismere hodinovych ruciciek. Aký to má vyznam? Dalej je tam nejaky treti prstenec, ktory sa mi nepodrilo rozhybat, ani s nim otocit. Len na jednej casti ma vyznacene dve sipky s oznacenim 0 a L. Vie mi to niekto objasnit? Zaroven sa chcem spytat, ci je nejako mozne rozchodit meranie expozicie ked mam tento objektiv nasadeny na OM-20? Expozimeter mi pri zmene clony stale ukazuje cas 1s, eventualne to vyzera tak, ze fotenie je mozne iba v manualnom mode. 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#86 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 19 červen 2018 - 06:04:12

Zajimavy koncept objektivu, resp. adapteru pro pripojovani k zrcadlovkam ruznych vyrobcu. Zda se, ze ma fungovat pouze jedna z tech dvou clonovych rad podle toho, k jakemu fotaku jsi jej pripojil.
O a L znamena Off/Lock.
Zde popis v anglictine, co jsem vygooglil:

You have a "TX" series, interchangeable mount lens. The lens mount is removeable and can be replaced with another. Similar in concept to the Tamron AdaptAll system. One lens can be used on many brands of camera. Press the silver button on the O-L (Off - Lock) block and turn the ring to remove the mount. The two aperture scales accomodate different camera makers' meter coupling systems. If the adapter is installed correctly only one scale is usable.
  • 1

#87 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 červen 2018 - 07:35:55

Jirko, máš krabičku na matnici OM? Teď ji u sebe nemám, ale myslím, že na ni tvrdí, že s většinou (vsema) matnicema nemeri korektně, myslím, že to bude obecně problem. Sklo ale nemám, tudíž max takto...
  • 0

#88 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 červen 2018 - 08:17:04

Gorgi,  díky. 

Odpověď jsem  asi  našel  v  orig.  dokumentu  o matnicích.  Bohužel,   bude nutno se  omezit  na  OM-3(Ti), OM-4(Ti) či  OM-2Sp,  a  podívat se,  jestli  v nich mám  matnici 2-4 či  2-13,   a  zkusit.   Jinak  bude nutno  nosit na krku  druhé  tělo  na měření a  s  8mm rybím očkem dle něho  nastavovat manuálně.  :-)

viz

https://esif.world-t...singscreens.htm


  • 0

#89 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 červen 2018 - 08:26:20

akorát  si nejsem  jist,  jak si mám  vyložit  sdělení "The aperture diaphragm does not couple to the exposure meter."

viz

https://esif.world-t....org/om-sif.htm

Nezbyde než  zkoušet (a porovnat) znovu,   jestli  si   s  matnicí  2-13,  kterou  bych měl mít na  OM3(Ti) i OM4Ti (odpovídalo by to roku výroby těch těl),  poradí  bodové měření a manuál,  jestli  lze  podle toho spolehlivě fotit.  Jinak  měření v autoexpozici s prioritou clony chytá informaci  OTF a  tam si nejsem jist,  jestli  je přesné,  když  vnějšek  kruhu 23mm na  filmu je  temný. 


  • 0

#90 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 červen 2018 - 23:32:49

Na matnici (zobacek) je číslo matnice vyznačené. Spousta OM kde by dvojkove matnice měly být, je má sekundarne vyměněné za jednickove.
  • 0

#91 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 červen 2018 - 23:40:18

The aperture diaphragm does not couple to the exposure meter. Compatible focusing screens: 1-1~1-5,1-10,1-13,1-14. Četl bych to tak, že z objektivu se clona neprenasi.
  • 0

#92 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 červen 2018 - 23:45:50

A logicky, OM 1 a OM 2 mají jinak umístěné čidlo expozimetru než OM 2 sp, OM 3 a OM 4, proto to nemeri. Vůbec. Takže jakákoliv matnice viz příspěvek výše a taky 2-4 a 2-13 bude ok. Ale jen na nových tělech. Co nemeri přes matnici.
  • 0

#93 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 červen 2018 - 07:40:22

U hodnot změřených před expozicí je mi  to  celkem  jasné,  že  problémy  dané  použitou matnicí i přenosem/nepřenosem clonové hodnoty do těla z objektivu mohou nastat.   Nezbyde než  opravdu  vyzkoušet  a porovnat,   jak  přesná/nepřesná bude autoexpozice  řízená  senzorem snímajícím  množství světla  dopadajícího na film,  resp. odraženého od něj při samotné expozice  (OTF), a jak  velký vliv na toto OTF měření má vlastně  velikost obrazu na políčku filmu vzhledem k velikosti a umístění plochy snímané  z filmu senzory.    Pár filmů  na to padne,  ale  to mi stojí na  zjištění,  na co si  mám dávat pozor,  abych si zbytečně neku..il záběry.     Nehledal jsem  nijak  extra důkladně,  ale  při  zběžném hledání jsem  názory jednotlivců či diskuse na toto téma  nevygůglil. 


  • 0

#94 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 červen 2018 - 08:28:17

gratuluji.

máš co  dělat. 

https://esif.world-t...f/lensgroup.htm

:-)


  • 0

#95 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 30 červen 2018 - 15:04:42

Zajimavy koncept objektivu, resp. adapteru pro pripojovani k zrcadlovkam ruznych vyrobcu. Zda se, ze ma fungovat pouze jedna z tech dvou clonovych rad podle toho, k jakemu fotaku jsi jej pripojil.
O a L znamena Off/Lock.
Zde popis v anglictine, co jsem vygooglil:

You have a "TX" series, interchangeable mount lens. The lens mount is removeable and can be replaced with another. Similar in concept to the Tamron AdaptAll system. One lens can be used on many brands of camera. Press the silver button on the O-L (Off - Lock) block and turn the ring to remove the mount. The two aperture scales accomodate different camera makers' meter coupling systems. If the adapter is installed correctly only one scale is usable.

 

Dakujem za pomoc, presne ide o objektiv s TX mount, cize s moznostou vymeny bajonetov. Nakoniec sa mi ho podarilo zhodit dolu, chcelo to vela sily a trpezlivosti. Zistil som ze Olympus OM bajonet bol nespravne nasadeny, preto sa neprenasala info o zmene clony do tela. Potom, co sa mi ho podarilo spravne nasadit funguje meranie expozicie bez problemov. Dokonca clonovy prstenec je teraz mozne pouzit iba na jednej strane, tak ako je to original na OM Zuiko objektivoch. 


  • 0

#96 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 12 září 2018 - 18:46:55

Ahojte, riešim dilemu Olympus Zuiko 135 mm f3,5 alebo f2,8? Je ta f2,8 o tolko lepsia, ze sa oplati za nu si priplatit?


  • 0

#97 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 12 září 2018 - 19:30:05

Dle mého není. Měl jsem obě, nakonec jsem si nechal 135/3,5 pro filtrový závit 49mm a menší celkové rozměry. Oba jsou to dobré objektivy. U 3,5 tuším nikdy nebyly MC vrstvy.


  • 0

#98 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 září 2018 - 08:25:07

pro 135/3,5 hovoří  49 závit,   malá hmotnost,  kontrast a  ostrost  i na plné díře, subjektivně lepší než u 2,8 (i když  je mám oba)

pro  135/2,8 hovoří jen o  fous  vyšší světelnost.  

pro  75-150/4 hovoří  malá hmotnost,  velmi dobrý kontrast a  ostrost  i na plné díře (na 5,6 vynikající), a to  na  všech ohniskových vzdálenostech,  včetně  49mm závitu. 


  • 0

#99 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 září 2018 - 08:28:59

kromě  jiných  šikovných  zdrojů na netu  může napovídat  i  tahle stránka:

http://allphotolense...496621/p_3.html


  • 0

#100 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 září 2018 - 16:06:47

Světelnější variantu jsem měl, na portréty v pohodě, jen člověk nesměl komponovat moc do kraje bo ty byly fakt slabé. Na jakýkoliv motiv s preferencí homogenní kresby v celé ploše to chtělo clonit tak f11, což je opruz. Holt mne ten objektiv nepřesvědčil, částečně kvůli tomu, že na mne je to už příliš dlouhé ohnisko. 

 

Perfektní levný objektiv je 100/2.8, navíc skladný a s 49mm filtrovým závitem


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních