Přejít na obsah


Fotka

DURST PRINTO - zkušenosti v ČB procesu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 mik

mik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2008 - 19:17:39

Ahoj přátelé,
nemáte prosím někdo zkušenosti s vyvolávacím zařízením Durst Printo v černobílé fotografii? Nebo názor? Z jedné strany se do toho vloží osvícený papír do šíře 30cm a z druhé strany vypadne mokrá ustálená fotka... Připadá mi, že by to mohlo ušetřit množství chemikálií, místo na misky a i omezit šanci na pobryndání temné komory vývojkou atd. - ale možná to tak není:).
Děkuji za informace.
Mirek
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 září 2008 - 19:47:53

Myslím, že je to použitelné jenom na RC papíry, baryt to nebere (po namočení zhadrovatí). Existuje ještě sušící jednotka, takže na konci vypadne předsušená fotka. Cenově základní sada vychází velmi hezky (do 100€, viděl jsem i za 60), zvažuju - výhledově - že bych zkusil cibachrome ale jedině v procesoru, do misek barvu už nechci.

je i Durst printo XL, který má šířku papíru větší, 40 nebo 50cm. vypadlo mi to z hlavy. Asi ale méně sehnatelný a dražší, navíc spolkne dost chemie. Ono i ten základní na 30cm šířku má objem 2,5litru?? myslím.
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 září 2008 - 20:30:16

Když v tom čb procesu bych moc výhod neviděl. Tedy pokud neděláš série. Tam totiž do misek vidíš. U barvy je o něco jiného, tam to musí hlídat teplotu + - 0,5°C a ještě nic nevidíš.
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 září 2008 - 20:31:03

Můžete si poskládat sestavu dle potřeby:
vstupní díl (podávací) - temperovaná lázeň - další temperovaná lázeň - atd. - sušička.
Jinak řečeno do Printo vložíte papír max. šíře 30cm, ten projde příslušným počtem lázní a vyleze suchá fotka.
Posuv je realizován krokovými motory, teplotu můžete na každé sekci nastavit s přesností na méně než půl stupně. Můžete pracovat třeba při 36stC - což maximálně urychlí proces.
Pouze RC.
Místo neušetříte - má sestava "ze sucha do sucha" má přes dva metry dlouhý "vlak" nádrží a vstupního a sušícího dílu, a ani hloubka cca 40 cm není zanebatelná, jakož i výška sestavy. A furt hrčí.
Do jedné nádrže nalijete 2,6 litru chemie.
Pravda, pokud máte co zvětšovat a je toho hodně a nepotřebujete každou fotku "ladit" a děláte z každého záběru více kopií, je Printo super pomocníkem.
Pokud zvětšujete na RC, pomůže Vám také, protože nemusíte upřeně zírat potmě do misek a díky vysoké teplotě prohučí obrázek systémem velmi rychle (u zkoušek je to neocenitelné! Ale pozor, nejmenší papír, který to "žere", je podle výrobce 9x12, z praxe 10x15. Pokud totiž uvízne, dost se pobavíte.)
P.S. Dělám jenom č.b.
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 září 2008 - 20:41:08

podepisuje se pentaxisto prosim pěkně nějak výraznějc kromě rychlosti ta vyšší (kolik?) teplota lázní na výslednym procesu?
  • 0

#6 mik

mik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2008 - 21:14:13

Děkuji, pánové.
Prosím Pentaxistu: Stačí na ČB proces s RC papíry vstupní díl + 2krát temperovaná lázeň (vývojka+ustalovač; prý to stírá, takže není potřeba zařadit přerušovací lázeň)? S takovéto sestavy by tedy zřejmě padaly fotky mokré od ustalovače, takže by se musely vyprat a usušit..
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 září 2008 - 16:39:08

Mamiak: Nezdá se....
Mik: Ano, stačí. Protože papíry se perou cca 5 minut a volně suší (do půl hodiny), nejsou další části systému nezbytně nutné. Jenom na okraj: sušička má 700 W - tedy spotřeba elektřiny + pořádné topidlo v komoře!Vývojka (nebo jiný roztok) se "vyždímá" z fotky při průchodu mezi válci.
  • 0

#8 mik

mik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2008 - 17:27:09

Pentaxista: Děkuji.
A prosím, při jaké teplotě a jak dlouho mácháte RC v jednotlivých lázních? A nejsou při vyšších teplotách vývojky a ustalovače moc cítit výpary v komoře? Aby mě s tím doma nevyhnali:-).
Díky za odpověď.
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 září 2008 - 19:21:28

Mik:
Výpary cítit jsou - otázkou je, co považujete za "moc". Není to horší, než při vyvolávání v miskách (nádrže jsou při práci zakryty víky!).
Rychlost posuvu je konstantní a ve všech nádržích stejná (motory jsou "spřaženy"). Vyvolávání řídíte teplotou.
U většiny fotopapírů je uvedeno, jak dlouho v jaké lázni a při jaké teplotě vyvoláváte.
  • 0

#10 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2008 - 10:40:43

Mam 4ks tankov Durst Printo, ak by niekto mal zaujem..
Dufam, ze ma tu za inzerciu nezvozite.
  • 0

#11 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 listopad 2008 - 12:59:13

Mam 4ks tankov Durst Printo, ak by niekto mal zaujem..
Dufam, ze ma tu za inzerciu nezvozite.

napis mi prosim na email: bloodyskull@seznam.cz
rad bych vedel cenu.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2008 - 16:33:34

Mam 4ks tankov Durst Printo, ak by niekto mal zaujem..
Dufam, ze ma tu za inzerciu nezvozite.


Mame tady sekci "bazarek", tak to postni tam. Diky.
  • 0

#13 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2008 - 22:17:53

NOTORIUS, prepac, som tu dnes prvy den, musim sa tu zorientovat, pa a diks
  • 0

#14 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2008 - 22:55:40

Par postrehov k praci s durstom vy som pridal aj ja:
1. Vypary pri čb procese nehrozia , kedže sa robi na 20stupnoch. Skor pri RA-4, tych 38stup v laznach dokonale časom zniči zahrievaci Therm. Doporučujem ho zo spodu uplne vytesnit silikonom na kyseliny, na dlhú dobu si ochranite spinace v Thermoch.. stolo sa mi , že korozia odpalila spinače a mne teplota aj napriek poistkám vybehla na vriacu teplotu a vnutorne lišty v rakoch sa ohli teplotu a celý tank je nefunkčný..hm
2. Dalej nabehovu hranu papierov jemne doporučujem ohnut na zvacsovacej doske v tme, ja som robil len v uplnej tme, zvykol som si,papier sa s oblubou krčil v rakoch pred gumennými valcami, a je problém..
3. dalej zvysit hladinu v tankoch tak, že v prepadovom otvore dat plastový pasik , cca 5mm stači. Totiž splodiny pri Ra-4 sa nefiltruju a tak bordelsa dostava na papier a fotky na bielych plochach,samozrejme všade, su evidentne špinavé.. pred pranim som fotku daval na ciste sklo a destilkou a vatou pretieral spinu, ide dole celkom lahko. Destilku preto, že ak bola malilinka špinka, poškrabe fotku a je zmetok.
4. Cibachrome a Durst printo ? asi určite nie.. Treba silnejšiu cirkulaciu, vychadza biela žlta, nieje dostatočne vybielena.. neda sa to vyprat pod tečúcou vodou, iba ak JOBO ATL 2, CPP 2 a podobne, tam to vyperiete, teda bielu dosanete po jednej minute.. Zlatý rotačný proces. A gumove valce niesu napustene silikonom, pH 1 nevydržia, kyselina sirova je kyselina sirova..
5. Ak niekoho niečo napadá, rád odpoviem, konkurenčný boj odpadol, kedže už to robi malokto.. :D))))))))
Pa... Ivan.
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 listopad 2008 - 09:54:54

ha :wink: - tento muž ví, o čem mluví :-P
  • 0

#16 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 březen 2010 - 14:30:07

Dovolím si zresuscitovat toto vlákno. Nemáte někdo vyladěný postup zpracování RC papírů v Durst Printo? Používám ho pro barvu a chtěl bych zkusit i něco černobíle.

Rád bych nechal nastavení času v tancích na 45s. Zajímaly by mě teploty pro Fomafix (doporučeno 30°C) a vývojku GD-L (asi 1+4 ?). Papíry mám Fomaspeed Variant a případně Ilford Xpress. Je vhodné nebo nutné zařadit praní mezi vývojku a ustalovač?
  • 0

#17 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2010 - 09:36:24

Caf...Ak mášw poriadku gumenné walce, tak pranie nemusíš... valce Ti stiahnu dokonale chémiu.. aleak máš tankov viac, kludne tam daj pranie,aj kedsaTi predlži čas..
  • 0

#18 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2010 - 23:32:41

Tank na praní bych měl. Ptám se právě pro to, že to prodlouží čas vyvolání. Také jsem se dočetl, že je doporučeno v pracím tanku nahradit stírací válečky obyčejnými. Voda má měkkou gumu stíracích válečků při delším používání ničit. Je tak?

Opravdu nemáte někdo nakalibrovaný proces s GDL, Fomafixem a Fomaspeedy při 45s na tank?
  • 0

#19 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 17:14:44

Voda vobec gumenným valcom neublíži, to je hlúposť jak Brno.

Vysoka teplota, tá áno.. 38stup..alebo Ciba proces, nakolko v gumenných valcoch nieje aj zmes silikonu.

Radim toto, ak nerobíš, cez noc sa valce zlepia a treba velkú silu ich rozlepiť.. odporučím Ti dať pod púzdro, kde je pružina zápalku,ktorá urobí medzeru medzi valcami a máš po probléme..
Inak: LIGUM v POPRADE mi urobil a na brúske úplne presne dokonalé valce !!! Durst aj výrobca IWD-42 +ICP-42 možu ísť do kelu.. !! Vrele odporúčam..
Original cca 8000sk, LIGUMcca 1000sk.. Ak ste mali 16 valcom, hned si uvedomíte,kde je sewer, že...
Problemje niekedy v tom,že trčia antikorové konce,párcm,potom to pokračuje duralom, kvoli odlahženiu.. A ak sa na Dural dostane bielič RA-4, dorána z desaťhalierniku moc nezostane, týmpádom začínajú valce bobtnať a je problém./ Týka sa to ICP-42 /
  • 0

#20 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 květen 2010 - 02:14:36

Od vcerejska jsem stastnym vlastnikem tohoto stroje :lol: Jen takovy poznatek, jdou v tom zpracovavat i baryty, jen jim to chce dat na pomoc RC braska. Do spodu jde baryt a nad nej RC (jakekoliv ktere uz nebudete chtit pouzivat....). Projede to strojem v takovem sendvici a je to :lol:
  • 0

#21 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 květen 2010 - 09:32:29

Si šikula... :-DDDDDDD
  • 0

#22 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 10 květen 2010 - 10:45:35

To já zase dal černobílý film a vyvolával na barevný papír. Pokud si zrovna sedne gradace, tak je to velice pěkné. Naprosto úchvatné jsou možnosti tónování. Teplé tóny jsou výborně naladitelné, studené jsem ještě nezkoušel. Včera jsem takto udělal první snímek.
Nemyslím si že by to byla konkurence černobílým papírům, jelikož nenaladíme ani gradaci (i když možná teplotou by to šlo, což je ale nepraktické, jelikož velmi dlouho trvá než se ohřeje nebo vychladne vývojka.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních