Přejít na obsah


Fotka

Která barevná hlava zvládne 6x6?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 09:32:45

Mám doma barevnou hlavu a potřeboval bych zjistit, jestli zvládne 6x6 (praktická zkouška je momentálně z důvodu rekonstrukce nejen temné komory vyloučena). Vždycky jsem myslel, že je univerzální, tedy že je určena na 6x6 a méně bez omezení. Nicméně v nějaké diskusi jsem zachytil cosi o výměnných směšovacích komorách...
Popíšu:
Asi poslední z "bílé" série Meopta, na obalu je vyfocena se zvětšovákem Opemus 5a. Je na ní pouze velký nápis MEOPTA (tedy nikoli Meochrom ani nic podobného), bez čísla typu. Má čtyři točítka - tři barvy a přepnutí na bílé světlo. Míchací komora je pod kulatým plastovým krytem, který by se poměrně obtížně odmontovával (malé šroubky po obvodu), žádný nápis určující, pro jaký rozměr by měla být. Zespodu hlavy bílá matnice rozměru 6x6. Nemám k ní návod k použití.
V návodu k mému Opemusu 5 je zvětšovák vyfocen s hlavou podobnou, jenom s třemi točítky a nápisem MEOCHROM. Nic o výměnných komorách se tam nepíše.

Ještě doplňující dotaz:
Jsou originální trafa k barevným hlavám Meopta stabilizovaná? Nemám totiž ani napájecí zdroj a tak řeším i na co jí připojit - jestli stačí obyčejné silnější trafo, nebo musím zbastlit ještě nějaký stabilizátor.
  • 0

#2 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 10:03:45

hlava by to zvládnout měla, směšovací komora je jakási polystyrenová vložka za žárovku k tomu, aby došlo k rovnoměrnějšímu osvitu dané plochy, respektive k rovnoměrnějšímu rozložení filtrovaného světla.

Komory prodával škoďák ještě před rokem asi za tři kila.


Rozeber hlavu, vyndej ten polystyren prosviť žárovkou a veprostřed budeš vidět plochu buď kinofilmovou nebo 6*6. Meopta dělala i komoru na 6*7, jen už to nebralo moc zvětšováků...
  • 0

#3 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 12:32:26

Tomu moc nerozumím. Měl jsem za to, že komora je v případě Meopty broušená skleněná koule. Ale žádný polystyrén tam není, nemyslíš-li ten černý kulatý dekl. A jako výměnná tahle komora určitě nevypadá, nemluvě už o nějakém označení.....
Napadá mě, že by mělo stačit hlavu rozsvítit a sledovat tu čtvercovou matnici dole. Jestli je pokrytá celá.
  • 0

#4 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 12:32:57

6x6 zvládne každý Opemus + každá barevná hlava Meopta + směšovací komora Meopta pro formát 6x6. Je to na ní napsáno že je pro 66 a je čtvercová.
  • 0

#5 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 12:35:18

skleněná "koule" je kondenzor který se boužívá se žárovkou. Pro barevnou hlavu se místo něj používá bílá polystyrenová směšovací komora. Existuje pro kinofilm nebo 6x6. Ta 6x6 lze použít i pro kinofilm.
  • 0

#6 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 12:37:27

Tam žádný kondenzor není. Žárovka integrovaná se zrcadlem, posuvné filtry, v plastu zabalená koule bez označení.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 září 2008 - 13:01:39

Nemáš obrázek? Podle popisu to vypadá na něco mezi Meochrom a Color 3, leží přede mnou obě dvě.

To, co tady kolegové napsaly, platí pro COLOR 3 resp. ES4 - výměnné komory pro kinofilm až 6x9.

Meochrom se dělal ve dvou verzích a to s kulatým uchycením pro Axomat 3 (můj případ) nebo pro Opemus 5 s obdélníkovým uchycením. Podle mě je jsou totožné, takže i ta pro Axomat vysvítí 6x6cm. Má na čelní straně nad sebou tři kolečka Y, M, C a nápis MEOCHROM, není možné filtry centrálně vyřadit jako u Color 3 a také chybí ND filtr. Míchací komora je nevýměnná.

Z toho mi vychází, že by měla být použitelná až do max. formátu zvětšováku, na který byla určena, takže 6x6cm. U všech, co vím, to tak bylo.
  • 0

#8 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 14:05:58

Jo, to by odpovídalo. Vypadá úplně stejně jak ta Meochrom, jenom má točítko navíc a jmenuje se "jen" Meopta. Žádný Color X. Nasadit jde na Opemus 5x. Z toho usuzuji, že je standardně na 6x6.
  • 0

#9 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 19:38:02

tak to už je opravdu historie. Prospekt je tady.

http://meopta.com/do...CZ-pdf-4367.pdf
  • 0

#10 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2008 - 21:56:06

nebo tady. Ale stejně jsem v příslušenství žádnou křišťálovou kouli nenašel. To by mě také zajímalo.

http://meopta.com/do...-CZ-pdf-389.pdf
http://meopta.com/do...rs-pdf-7592.pdf
http://meopta.com/do...SP-pdf-6507.pdf
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 září 2008 - 08:53:29

proč to sakra řešíš tak složitě?
zapnu do sítě, vložim negativ 6x6 a posvítím.
a to už je pak hned jasný, jestli to těch 6x6 dá, nebo ne, neasi....
  • 0

#12 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2008 - 09:11:52

Kdepak, z těch odkazů ani jeden. Zas až taková prehistorie to není, na obalu té hlavy je Opemus 5a. Tahle hlava na stránkách Meopty není. Ale alespoň vím, jak vypadá ta výměnná komora. Takže tuhle 100% nemám, je tam koule v plastikovém futrálu. Pokud vím, byl to kdysi velký patent Meopty a divím se, že přešli na něco jiného.

Podle těch odkazů to vypadá, že novější napájecí zdroje jsou stabilizované. Asi to bude lepší řešení i pro tuhle hlavu, i když na barvu se právě nechystám.

To Lukas_87: Zkus si přečíst znovu začátek a konec mého prvního příspěvku a pochopíš, že to takhle jednoduše teď vyřešit nemohu :-)
  • 0

#13 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2008 - 09:35:28

Nejpodobnější je to tomuhle:
http://www.meopta.co...CZ-pdf-4891.pdf
Takže žádná výměnná komora. A je to asi vylepšený Meochrom (má navíc točítko pro přepnutí na bílou, místo nápisu MEOCHROM jen MEOPTA velkým písmem - to mě zmátlo). Už jsem se uklidnil :-)
  • 0

#14 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2008 - 12:01:57

Pokud nechceš dělat barvu (což asi v dnešní době opravdu není příliš rozumné), bylo by dobré používat obyčejnou opálovou žárovku 100-150 W a dvojitý kondenzor. Fotky pěkně černobílé a se spoustou polotónů. Jenže ten kus plechu s objímkou pro žárovku se asi samostaně nesežene.
  • 0

#15 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2008 - 13:59:57

No.... já to chtěl zkusit na multigradační papíry.....

Ten dvojitý kondenzor, to jsem ještě nikdy neslyšel. To jako dva za sebou? Technicky si to nedovedu představit.
  • 0

#16 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2008 - 16:49:04

když si to neumíš představit tak se koukni na tvůj opemus, tam máš taky dvojitý kondenzor :wink:
  • 0

#17 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2008 - 21:43:03

Nejpodobnější je to tomuhle:
http://www.meopta.co...CZ-pdf-4891.pdf
Takže žádná výměnná komora. A je to asi vylepšený Meochrom (má navíc točítko pro přepnutí na bílou, místo nápisu MEOCHROM jen MEOPTA velkým písmem - to mě zmátlo). Už jsem se uklidnil :?


Mám Meochrom z obrázku a pravděpodobně i tu hlavu, kterou popisuješ. Teď jí ale nemám u sebe, takže nevím jaký je na ní nápis. Mám za to, že žádný. Má tři točítka pro filtry a jedno, kterým se filtry zařadí nebo vyřadí. Převody filtrů se liší, stejně jako barevné hustoty filtrů. Alespoň u mých dvou kusů nebyly barevné filtrace jedné hlavy použitelné na druhé (pro barvu RA4). Míchací komora je u bou typů stejná, je to plastová dutá koule vystříkaná bílou matovkou. Světlo vchází do koule dírou se sklíčkem (tepelný filtr???) a vychází matovaným čtvercem. V komoře není nic.

Také jsem si myslel, že je použitelná jen pro 6x6 a vůbec jsem o tom nepřemýšlel. Pak jsem ale na několika místech našel zmínky o MG3 s hlavou Meochrom. Bylo mi to divné, tak jsem na starý MG1 napáchal mezikus z odpadní troubele a Meochrom vysvítí i 6x9. Délku mezikusu jsem vyzkoušel - čím dále od kondezoru je hlava, tím větší kruh vysvítí. Nevím jestli postupuji úplně dobře, ale žádný problém jsem s tím neměl.
  • 0

#18 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 září 2008 - 09:08:47

...když si to neumíš představit tak se koukni na tvůj opemus, tam máš taky dvojitý kondenzor...

Teda můj Opemus má zaručeně kondenzor jenom jeden, pravda, složený ze dvou čoček v kulatém kovovém rámečku. Jestliže tedy existuje dvojitý kondenzor, měl by existovat i jednoduchý, to by vypadalo jak?

Obecně: bude mi lepší výsledky dávat barevná hlava s halogenkou na multigradační papíry, nebo standardní kondenzor a opálová žárovka?

Jinak všem děkuji za informace, už jsem snad trochu "v obraze" :?
  • 0

#19 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 8 září 2008 - 05:40:38

...když si to neumíš představit tak se koukni na tvůj opemus, tam máš taky dvojitý kondenzor...

Teda můj Opemus má zaručeně kondenzor jenom jeden, pravda, složený ze dvou čoček v kulatém kovovém rámečku. Jestliže tedy existuje dvojitý kondenzor, měl by existovat i jednoduchý, to by vypadalo jak?

Obecně: bude mi lepší výsledky dávat barevná hlava s halogenkou na multigradační papíry, nebo standardní kondenzor a opálová žárovka?

Jinak všem děkuji za informace, už jsem snad trochu "v obraze" :)


otázkou je, co je pro tebe "lepší výsledek". Práce s barevnou hlavou je jednoduchá, rychlá a nastavíš si kontrast jak potřebuješ. Ale dává velmi měkké světlo. Naproti tomu s kondenzorem a normální žárovnou dostaneš ostřejší fotky a kontrastnější, s opálovou zase měkkčí.

Tedy, jde to oběma způsobama, ale bar. hlava je asi pohodlnější, proto bych ji asi doporučil, do začátku určitě.
  • 0

#20 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2008 - 09:25:56

...proto bych ji asi doporučil, do začátku určitě...

Pozor, já jsem svůj Opemus kupoval kdysi jako žhavou novinku zcela nový v obchodě s fotopotřebami :)
Nicméně po patnáctileté přestávce jsem vyhrabal i tu barevnou hlavu, kterou jsem kupoval ve výprodeji za 125,- Kčs (těsně předtím, než Kčs definitivně zrušili), nevěda, na co by se jednou mohla hodit. Dnešní časté používání multigradačních papírů jí dává novou šanci. Asi vyzkouším oboje a porovnám. Při mé frekvenci zvětšování je asi lepší mít jedno balení univerzálních papírů než čtyři o různých gradacích.

U žárovkové nástavby jsem nikdy nepoužíval obyčejnou žárovku, pouze opálovou bez potisku dole. Měl jsem za to, že to ani nejde........??
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních