Přejít na obsah


Fotka

filmy ORWO


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 amihere

amihere

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2008 - 17:00:43

Ahoj, kamarád mi po svém tátovi odkázal několik kazet prošlých metrážních filmů ORWO, konkrétně 2x NP15 (exp. 90'), MA8 (exp. 91'), MA8 (exp. 87'). Prý byly dobře uskladněné (čemuž bych i věřil, když mi je dával, byly ještě studené z lednice :) ). Tak se chci zeptat - má cenu tyhle filmy nějak držet, když jsou 20 let po záruce? Prý jsou filmy ORWO celkem držáky... No a jestli to cenu má, jaká by byla optimální vývojka? Momentálně disponuju ID-11, ale klidně si pořídím i jinou.

A když už se ptám - jsou to (byly to) dobrý filmy? Jsou jemnozrnější nebo naopak hrubší? Jak z nich poznám citlivost, když na kazetě není napsaná? Ty filmy jsem dostal bez krabičky, pouze v kovové kazetě, kde je napsáno něco málo německy, ale vypochopil jsem, že žádné návody nebo tak...

Díky za každou odpověď.
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 září 2008 - 17:14:01

NP 15 je 15 din, neboli 25 ASA, jinak nevím. Taky se tím filmem hodlám zabývat, ale v planech. Zatím zkušenost nemám, takže se spíš připojuju k dotazu, než že bych odpovídal :)
  • 0

#3 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 5 září 2008 - 17:18:23

NP 15 je 15 din, neboli 25 ASA, jinak nevím. Taky se tím filmem hodlám zabývat, ale v planech. Zatím zkušenost nemám, takže se spíš připojuju k dotazu, než že bych odpovídal :)


David ty NP15 13x18 uz machal a vypada to pekne.
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 září 2008 - 17:25:13

Nevyhazovat a fotit. Jen teď nevím jestli je NP-15 reprografický film nebo ne. Každopádně MA8 je, což znamená že to je tak na pérovky. Film má málo polotónů, tedy pokud vůbec nějaké. Fotili se na to např. tištěné spoje k vyleptání.


Citlivost:
MA8 - 8 DIN, NP15 - 15 DIN, NP20 - 20 DIN, NP27 - 27 DIN...atd


NP27 jsem dělal v D-76 a bez problémů, takže ID-11 bych se nebál. Pokud by přeci jen zlobilo což nepředpokládám tak v něčem co nezávojuje. Neboj se šedivých okrajů filmu, malý závoj tam bude, ale bude to mít zase měkčí gradaci.

Vyfoť jeden film s různě nastavenou citlivostí kolem 15 DIN. Vyvolej a co ti bude připadat nejlepší používej. Málo citlivé filmy tolik neztrácí, tak bych na těch 15 fotil, udělal si proužkové zkoušky kuli vyvolávacímu času a pak už víš co s tím dělat dál.
  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 září 2008 - 18:39:02

NP15 je podle vzpomínek špičkový materiál své doby. používat!
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 září 2008 - 18:50:45

Ve své době byly NP15, NP20 (později NP22) a NP27 jediné "slušné" filmy běžně k dostání (no... běžně...?!).
NP15 se používala pro fotografování v situacích, kdy se předpokládalo vělké zvětšení a bylo ji možno vyvolat od "pérovky" až po mraky plotónů. Vesměs se volalo v Atomalu (resp. ORWO A49 nebo Fomalu nebo Fotomalu).
NP20(22) byl výtečný "univerzální film" - dnes srovnatelný třeba s Kodak PlusX. Vypadal velmi hezky v Rodinalu a vlastně všem, co bylo tehdy k dispozici.
NP27 byl dobrý, ale jeho vyvolání nebylo až tak snadné. Většinou se volal v Atomalu (stock) za malého pohybu a někteří dosahovali velmi dobrých výsledků ve vývojce teplé 18stC a při jakémsi "semistandu". Zrnitost byla dost velká a kvcalita produkce byla kolísavá.
Proto hodně fotografů volalo Fomapan N 21 "na citlivost 27DIN = 400ASA" v Atomalu 1+4. Protože tento film obsahoval mraky stříbra, šlo to a výsledky byly dobré.
  • 0

#7 amihere

amihere

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2008 - 19:32:11

Díky všem,
jsem rád, že mi zbytečně nezabírají místo v lednici :roll: Let's go taking pictures!
  • 0

#8 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 5 září 2008 - 21:47:14

A když už se ptám - jsou to (byly to) dobrý filmy? Jsou jemnozrnější nebo naopak hrubší? Jak z nich poznám citlivost, když na kazetě není napsaná? Ty filmy jsem dostal bez krabičky, pouze v kovové kazetě, kde je napsáno něco málo německy, ale vypochopil jsem, že žádné návody nebo tak...

Jak bylo řečeno NP15 = 25 DIN.
Doporučená vývojka A03, R09, A49.
Zpracování tma, nebo filtr No.108
Vlastnosti NP15 - Panchromatický velice jemnozrný.
Skladování <18°C a vl.50-60%
  • 0

#9 jirivesely

jirivesely

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2008 - 21:53:20

Orwo NP15 je podle mě výborný film. Od kamaráda jsem dostal pár krabic listových filmů 18/24 cm, asi stejného data. Použil jsem Kodak D76, bez ředění jsem je vyvolával asi 6 minut při 20° C.
  • 0

#10 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2008 - 23:34:43

Ta NP15 by stála určitě za vyzkoušení. Viděl jsem pár fotek, voláno v Rodinalu, a vypadalo to dost dobře....a taky byly prošlý.
  • 0

#11 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2008 - 23:35:36

jo, a šlo taky o kinofilm.
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 září 2008 - 13:55:41

Matas:
NP15 = 15DIN
Velejemnozrnný.
S tím světlem (filtrem) - opatrně. Jde to, ale jenom v "pomalých vývojkách" (= nad 10 minut) a zcela určitě jenom na velekratičký kuk. M.j. pro tento filtr musíte být hodně dobře adaptovaný - nejméně 10 minut - abyste aspoň něco viděl. Určitě není určen pro "kontrolu vyvolávání" - tedy na dlouhé zírání na vyvolávající se film.
  • 0

#13 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 září 2008 - 12:46:56

Matas:
NP15 = 15DIN
Velejemnozrnný.
S tím světlem (filtrem) - opatrně. Jde to, ale jenom v "pomalých vývojkách" (= nad 10 minut) a zcela určitě jenom na velekratičký kuk. M.j. pro tento filtr musíte být hodně dobře adaptovaný - nejméně 10 minut - abyste aspoň něco viděl. Určitě není určen pro "kontrolu vyvolávání" - tedy na dlouhé zírání na vyvolávající se film.


Zkoušeli jste někdo desenzibilaci nějakého filmu pro kontrolu volání?
  • 0

#14 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 9 září 2008 - 10:27:08

K té NP 15. Uvedené informace jsem přečetl v přiloženém návodu u filmu. Já volám na čas dle teploty - tma. Mám ještě několik krabiček, které mají EXP jul 1977..... No prostě staré zásoby..
  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 únor 2012 - 20:05:02

nemáte prosím někdo radu, jak z ORWO NP15 vyprat anihilační vrstvu? Jedná se o planfilm, zkoušel jsem ještě další pohyb v ustalovači a flíček je tam stále. Mám zkusit čerstvý? Nebo nějaká jiná finta?
  • 0

#16 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 únor 2012 - 20:21:21

nemáte prosím někdo radu, jak z ORWO NP15 vyprat anihilační vrstvu? Jedná se o planfilm, zkoušel jsem ještě další pohyb v ustalovači a flíček je tam stále. Mám zkusit čerstvý? Nebo nějaká jiná finta?


Aký ustaľovač si použil? Ak TF2 alebo niečo podobné, skús ešte klasický kyslý, možno pomôže.
  • 0

#17 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 únor 2012 - 20:49:28

ano, TF2. Zkusím kyselý, jen ho nemám zrovna doma. Dík
  • 0

#18 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 únor 2012 - 14:41:18

nemáte prosím někdo radu, jak z ORWO NP15 vyprat anihilační vrstvu? Jedná se o planfilm, zkoušel jsem ještě další pohyb v ustalovači a flíček je tam stále. Mám zkusit čerstvý? Nebo nějaká jiná finta?


Zkoušels disiřičitan ? většinou zabere a odbarví lecjakou barvu.
  • 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 28 únor 2012 - 15:28:34


nemáte prosím někdo radu, jak z ORWO NP15 vyprat anihilační vrstvu? Jedná se o planfilm, zkoušel jsem ještě další pohyb v ustalovači a flíček je tam stále. Mám zkusit čerstvý? Nebo nějaká jiná finta?

Zkoušels disiřičitan ? většinou zabere a odbarví lecjakou barvu.

+ Smáčedlo Orwo F905, které obsahuje mj. i látky pro odbarvení a vyprání antihalačky u starých ORWO NP15 a NP20.
  • 0

#20 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 únor 2012 - 17:09:06

jirinolku, to smáčedlo nemám ale něde jsem o něčem takovém četl v souvislosti s právě tímto problémem. Stříbrokazu, kolik toho disiřičitanu, třeba lžičku, nebo stačí míň, nebo mám zkoušet.
  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 únor 2012 - 18:13:20

Matas:
NP15 = 15DIN
Velejemnozrnný.
S tím světlem (filtrem) - opatrně. Jde to, ale jenom v "pomalých vývojkách" (= nad 10 minut) a zcela určitě jenom na velekratičký kuk. M.j. pro tento filtr musíte být hodně dobře adaptovaný - nejméně 10 minut - abyste aspoň něco viděl. Určitě není určen pro "kontrolu vyvolávání" - tedy na dlouhé zírání na vyvolávající se film.



Ešte k tomu ORWO NP15:
ako napísal Pentaxista, bol to superjemnozrný film, z ktorého sa pri dôkladnom exponovaní a spracovaní dali z kinofilmu urobiť v pohode fotky 50x60 cm
  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 únor 2012 - 18:15:04

P.S. ešte som zabudol, spracovať len v úplnej tme, pretože môže nabehnúť závoj
  • 0

#23 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 únor 2012 - 18:16:01

Koukám, že v kyselém ustalovači ten pyrosiřisajrajt je, to jen v souvislosti s radou sokolvidea.
  • 0

#24 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 únor 2012 - 18:19:38

Materiál je to asi pravda povedený, ten co jsem pořídil má expiraci 68 a až na malé problémky po krajích vypadá moc hezky.
  • 0

#25 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 6 červenec 2012 - 15:51:33

Pripájam sa k tomuto vláknu, dostal som zopár kusov planfilmu 6x9 NP15, exp. 93, zatiaľ som vyvolal pokusne len jeden snímok, ale som nadšený (až na to vápno v emulzii a otlačky prstov).

Fotené ako ISO 16 (!) v protisvetle, vyvolané v Pyrocat HD 1+1+100, teplota 28,5°C (bohužiaľ, leto sa nasťahovalo aj do tmavej komory) v procesore JOBO, čas 5 min, najpomalšia rýchlosť (F), prerušené vodou 1 min, ustálené TF-2 3 min. Po minúte ustaľovania som to nevydržal a pozrel sa dovnútra. Film už bol priehľadný, ale bol na ňom malý fialový fliačik, ktorý však po skončení ustaľovania a vypraní zmizol úplne (asi antihalačka). Od prerušovania zvyšujem otáčky procesora na P. Problém však je v tom, že naša voda je veľmi bohatá na vápenaté soli a tie ostávajú aj v emulzii. Preto sa budem musieť zriecť zafarbenia z pyrovývojok a použiť kyslý prerušovač :-). Ešte som neskúšal zväčšovať, ale celkom sa na to teším, ako to asi bude vyzerať.
  • 0

#26 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červenec 2012 - 17:03:04

Taktiež používam planfilmy Orwo UP22 s expiráciou v roku 1984 a sú fajn, preto som aj dosť sklamaný, že farebné Orwa nemajú takúto životnosť, ako o tom píšem v inom vlákna, pričom farebný Agfa Moviechrom sa dá v pohode vyvolať aj dnes, síce len ČB, ale aj tak. Ostatne tento film bolo problém vyvolať farebne (v domácom labaku) aj v dobe keď sa na neho bežne točilo, nedali sa zohnať niektoré špeciálne chemikálie.
  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červenec 2012 - 17:08:07

Taktiež používam planfilmy Orwo UP22 s expiráciou v roku 1984 a sú fajn, preto som aj dosť sklamaný, že farebné Orwa nemajú takúto životnosť, ako o tom píšem v inom vlákna, pričom farebný Agfa Moviechrom sa dá v pohode vyvolať aj dnes, síce len ČB, ale aj tak. Ostatne tento film bolo problém vyvolať farebne (v domácom labaku) aj v dobe keď sa na neho bežne točilo, nedali sa zohnať niektoré špeciálne chemikálie.


Pardon - opravujem ORWO NP 22
  • 0

#28 Bambos

Bambos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 00:16:38

Ahojky,
nemáte ještě ty filmy MA8 ORWO ? Asi je už pozdě, ale rád bych je z nostalgie vyzkoušel. Kdysi jsem na ně fotil.
Koupil bych je na zkoušku...
Dík.
Ondřej
  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 19 září 2012 - 07:16:21

mám nějaké v mrazáku, ozvi se mi na e-mail uvedený zde pod čarou
  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 24 září 2012 - 16:56:30

Ondřeji (alias Bambosi), díky za návštěvu, doufám, že ty filmy budou ještě k něčemu, já se k nim ještě ani nedobabral. A jelikož jsem ti velkým dlužníkem, můžeš se na mě obrátit pro cokoli materiálního, kdykoli budeš chtít či potřebovat. A nyní si udělám kafe a pustím si DVD filmové školy, které jsi mi tak šlechetně věnoval. Děkuji! :-)
  • 0

#31 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 28 říjen 2012 - 16:22:34

ORWO NP 15 na 25 ISO v Pyrocat HD 1+1+100 rotačne, najpomalšie otáčky CPA-2 pri teplote 23°C, 7 minút. Fotený menej kontrastný priestor v kostole dlhým časom /30 sekúnd na clone 11/. Negatív je veľmi podrobne prekreslený. (prerušené vodou, ustálené v TF-2 5 minút.)
  • 0

#32 Sarka

Sarka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2014 - 07:54:53

Antihalo se rozpouští ve vývojce. Prala jsem staré desky použitou vývojkou a šlo to výborně.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních