Přejít na obsah


Fotka

Filtry pro multigradační papíry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 September 2008 - 15:53:00

Zdravím,
s barevnou hlavou mi již došla trpělivost, a tak se chci zeptat,jak je to s filtrama do kondenzoru.Mám doma kondenzor a k němu multigradační filtry Foma.Zásuvka na filtry má 12x12cm ale filtry jsou 9x9cm.Chci se zeptat,zda-li to nemá nějaký negativní vliv na kvalitu,jestliže není pokryta celá zásuvka filtrem.U fotoškody jsem viděl filtry ilford,který jsou asi lepší,ale ty mají také rozměr 8,9x15,2.
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 September 2008 - 16:02:08

multigradační filtry foma 15x15
odkaz
asi bys měl nejlepší to nastříhat z těchto, je pravda, že při změně gradace se tam mění i časy osvitu, ale nijak s tím nebojuju a filtry v šuplíku moc neměním, tak mi to nevadí
  • 0

#3 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 23 September 2008 - 16:19:06

Filtry musí pokrývat celou plochu "šuplíku", aby nedošlo k průniku nefiltrovaného světla na citlivou emulzi.
Foma vyrábí i verzi 15,2x15,2cm, které se pak zastřihnou na správný rozměr. Tyto filtry mají nevýhodu v nesjednoceném filtračním faktoru způsobeném skládáním filtrů do dvojic, ale ta cena! Kč 520,- v e-shopu FOMA nebo Kč 551,- u pana Jílka (pasáž TETA) Jungmanova 28, Praha 1. Nevýhodou je také dosažení pouze 6 gradačních stupňů.
Filtry ILFORD mají sjednocený filtrační faktor do hodnoty 3,5 a filtrace 4 až 5 pak vyžadují dvojnásobný osvit. Filtry ILFORD lze v rozměru 15,23x15,23cm koupit např v e-shopu FOMEI za Kč 1900,-. Výhodou je také rozsah filtrace, který činí 00 až 5 odstupňováno po 1/2 gradačního stupně.
Všechny ceny uvedeny s DPH.
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 September 2008 - 16:32:41

Jeden postřeh. Mám oboje, tedy Fomu i Ilford. Fomy jsem zastřihl podle rámečku, ale u Ilfordů se mi zatím nechtělo (zvažuju jiný zvětšovák). Zkusil jsem Ilfordy používat tak, že jsem je dal pod objektiv, ale neosvědčilo se ... už na zvětšenině velikosti 13x18 je vidět značný pokles ostrosti, takže tento postup nedoporučuji. Jinak řídit prodlužování času podle doporučených hodnot (u Fomy faktor 1,4 a 2) mi taktéž úplně nesedí, u měkké filtrace mi vychází k dosažení potřebného kontrastu většinou znatelně delší čas.
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 September 2008 - 16:38:17

Doporučuji zainvestovat do Ilfordu. (já je tedy koupil za 500 jeté) Ten opruz s úpravami expozic za ty ušetřené peníze nestojí...
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 September 2008 - 17:19:44

Nebo zkusit filtry od Adoxu, viz www.jmatusek.cz.
  • 0

#7 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 23 September 2008 - 17:44:40

Ty Adoxy jestli se nepletu jsou pouze v celých stupních. Filtry od Ilfordu jsou drahé ale jsou komfortní. Na patřičný rozměr do šuplíku Magnifaxu jsem je upravil fotořezačkou.
  • 0

#8 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 September 2008 - 18:09:48

Díky.Asi zatím koupím tu fomu,kvůli financím.Ale už teď vidím,jak se vztekám se změnami expozic :lol:
Stejně to nechápu,pár barevných folii a takový peníze za to,to je něco :roll:
  • 0

#9 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 September 2008 - 18:15:15

Mám fomy 15x15cm sestřižené na 12x12cm. K úpravě expozice podle zvoleného filtru můžu směle prohlásit, že to nevadí. Používám jeden druh papíru, jednu vývojku. 1x jsem si vyzkoušel o kolik mám posunout expozici, když změním filtr a dál už je to pořád stejné a tudíž to nijak neobtěžuje. Za sebe mohu fomy vřele doporučit.
  • 0

#10 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 23 September 2008 - 18:42:44

Nojo, díky Notorie! V zápalu boje, kdy jsem porovnával ceny ILFORD a FOMA filtrů, jsem úplně zapoměl na to, proč jsem vlastně reagoval na ten dotaz :lol: A propagoval tak konkurenční zboží! :roll:
Takže: nabízí se ještě varianta od ADOXU o rozměru 15x15cm v celých gradačních stupních 0-5. Filtrační faktor sjednocen obdobně jako u Ilfordu. Pro gradaci 4 a 5 nutná dvojnásobná expozice. Cena vč. DPH 616,- Kč. Protože jsem neměl možnost se s nimi setkat a docela by mě zajímalo, jak se s nimi pracuje, nabízím Ti Punkomate 5% slevu! Doufám, že pak poreferuješ. Myslím, že vzhledem k pohodlí s určením expozice je to docela zajímavá alternativa k Fomáckým fóliím se stejným rozsahem gradace, ne?
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 September 2008 - 18:49:26

nicodeme:
Není zač. Já ty filtry asi taky nakonenc objednám. Potřebuju něco do MG4. 6x6 dělám barevnou hlavou, ale na 6x9 nic nemám. Dřív jsem u Opemusu6 taky pracoval s celými stupni (Ilford sada za 300,-) a vystačil jsem si.
  • 0

#12 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 23 September 2008 - 19:07:52

Notorius: Jestli Ti při rozhodování pomůže informace o původu těch filtrů, pak věz, že se ve skutečnosti jedná o PATERSON 656 VC Filters, které jsou ošizené o fólie s polovičními stupni a "šoupnuté" do balení s logem ADOX. Ještě, že němečtí partneři neumí česky, asi by mě uškrtili, kdyby věděli, jaké informace pouštím do světa :roll:
  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 September 2008 - 19:08:53

Doporučuji zainvestovat do Ilfordu. (já je tedy koupil za 500 jeté) Ten opruz s úpravami expozic za ty ušetřené peníze nestojí...

to bych bral taky
inzeruji požadavek na takové asi tak třičtvrtě roku a nic... - ty fomy jsem dostal hned a zadarmo, moc děkuji bývalému majiteli

je li adox za 600 +/- není co řešit
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 September 2008 - 19:18:34

Ebay, no :)
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 September 2008 - 20:21:15

Notorius: Jestli Ti při rozhodování pomůže informace o původu těch filtrů, pak věz, že se ve skutečnosti jedná o PATERSON 656 VC Filters, které jsou ošizené o fólie s polovičními stupni a "šoupnuté" do balení s logem ADOX. Ještě, že němečtí partneři neumí česky, asi by mě uškrtili, kdyby věděli, jaké informace pouštím do světa ;)


Mno já už jsem v podstatě rozhodnutej. :lol: Paterson, Ilford nebo Adox. To je mi skoro jedno. Hlavní bude, když to splní tu funkci. Jen se rozhoupat k objednávce. :wink: Vezmu k tomu asi i nějaké papíry a ATM 49.
  • 0

#16 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 September 2008 - 08:01:07

Takže: nabízí se ještě varianta od ADOXU o rozměru 15x15cm v celých gradačních stupních 0-5. Filtrační faktor sjednocen obdobně jako u Ilfordu. Pro gradaci 4 a 5 nutná dvojnásobná expozice. Cena vč. DPH 616,- Kč. Protože jsem neměl možnost se s nimi setkat a docela by mě zajímalo, jak se s nimi pracuje, nabízím Ti Punkomate 5% slevu! Doufám, že pak poreferuješ. Myslím, že vzhledem k pohodlí s určením expozice je to docela zajímavá alternativa k Fomáckým fóliím se stejným rozsahem gradace, ne?


Pokud je to tedy takhle,pak by byla asi hloupost investovat do fomy.Já to tedy beru.Dej mi tedy vědet co a jak ohledně objednání filtrů a za jak dlouho by asi tak byly u mě doma.Díky
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 September 2008 - 08:21:07

Takže: nabízí se ještě varianta od ADOXU o rozměru 15x15cm v celých gradačních stupních 0-5. Filtrační faktor sjednocen obdobně jako u Ilfordu. Pro gradaci 4 a 5 nutná dvojnásobná expozice. Cena vč. DPH 616,- Kč. Protože jsem neměl možnost se s nimi setkat a docela by mě zajímalo, jak se s nimi pracuje, nabízím Ti Punkomate 5% slevu! Doufám, že pak poreferuješ. Myslím, že vzhledem k pohodlí s určením expozice je to docela zajímavá alternativa k Fomáckým fóliím se stejným rozsahem gradace, ne?


Pokud je to tedy takhle,pak by byla asi hloupost investovat do fomy.Já to tedy beru.Dej mi tedy vědet co a jak ohledně objednání filtrů a za jak dlouho by asi tak byly u mě doma.Díky


www.jmatusek.cz
Objednava se jednou mesicne, dodavka zalezi na Germanech, jak rychle to poslou.
  • 0

#18 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 September 2008 - 09:56:27

Děkuji Gorgi, vyčerpávající odpověď! Jenom doplním, že ta pověstná spolehlivost němců je trochu diskutabilní. Už skoro 14 dní mají připsanou platbu na účtě (ověřeno u banky) a zboží stále nikde :) Doufám, že příjde co nevidět, abych dostál slibu, že rozešlu tovar k zákazníkům do konce září. Další objednávku plánuji odeslat 6.10.
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 September 2008 - 10:26:54

Zdravím,
s barevnou hlavou mi již došla trpělivost, a tak se chci zeptat,jak je to s filtrama do kondenzoru.Mám doma kondenzor a k němu multigradační filtry Foma...


ještě by mě zajímalo, proč ti došla trpělivost s barevnou hlavou, já takovou doma nemám, ale třeba to bude zajímavý pro barevnohlavové vlastníky, kterým se něco nedaří a budou kráčet podobnou cestou, jako nyní ty a já před několika měsíci například
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 September 2008 - 10:33:12

to by mě teda taky zajmalo. já sem vodjakživa považoval barevnou hlavu za srovnatelnej přínos pro lidstvo jako parní lokomotivu, rodinal, slivovici a téeler...
  • 0

#21 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 September 2008 - 13:44:42

Jeden postřeh. Mám oboje, tedy Fomu i Ilford. Fomy jsem zastřihl podle rámečku, ale u Ilfordů se mi zatím nechtělo (zvažuju jiný zvětšovák). Zkusil jsem Ilfordy používat tak, že jsem je dal pod objektiv, ale neosvědčilo se ... už na zvětšenině velikosti 13x18 je vidět značný pokles ostrosti, takže tento postup nedoporučuji...


hmmm.. určitě to tak je, ale
já nějak třeba u zvětšenin 30x40 ze 6x9 nic nepozoruju u filtrů v prstýnkách pod objektivem
asi to není hrozný, protože by je jinak nedělali
ale já asi prd vidím a navíc teď stejně dělám s měkkým objektivem a tak nevadí že filtry mám navíc zapatlané
  • 0

#22 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 September 2008 - 14:00:20

to by mě teda taky zajmalo. já sem vodjakživa považoval barevnou hlavu za srovnatelnej přínos pro lidstvo jako parní lokomotivu, rodinal, slivovici a téeler...


nemám s barevnou hlavou žádnou zkušenost,
ale na tom kondenzoru se dá pracovat s kvalitou světla,
jeho bodovostí a rozptylem a tím šahat na rýsování zrna
moc vo tom ještě nevím, ale zvětšeniny pana Bartoše mě přesvědčujou
je to samozřejmě proti barevné hlavě primitivnější
co mě do budoucna ještě zajímá, by byla matrice LED diod,
něco jako když AA vypínal jednotlivé žárovky
  • 0

#23 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 September 2008 - 14:25:06

hmmm.. určitě to tak je, ale
já nějak třeba u zvětšenin 30x40 ze 6x9 nic nepozoruju u filtrů v prstýnkách pod objektivem


Hmm, tak to jsme dva. V začátku, když mě zajímalo, jak to je s degradací obrazu při použití filtru pod objektiv jsem si udělal test. Kino zvětšované na 18*24 (tedy lineárně 7,5krát zvětšení) dva printy na Agfu MCP, poprvé s filtrem 2 a podruhé zcela bez filtru s dobou osvitu zkrácenou dle poměru udávaných ISO P pro filtr a nefiltr. Chtěl jsem vědět, jednak jak to bude s degradací obrazu a pak nakolik platí, že zvětšování bez filtru dá dvojku gradaci a nakolik přesně udávají ISO hodnoty (tedy aspoň relativní přesnost)

Výsledek byl, že jsem i při podrobnějším okometrickém zkoumání nerozeznal ty dva printy od sebe. A to nebyly ani filtry pod objektiv, ale malé Ilfordí filtry kladené na obroučku po červeném filtru.
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 September 2008 - 14:28:25

Zkušenost jsem měl stejnou, než jsem k Magnifaxu koupil velké filtry, udělal jsem si z kartonu držák pod objektiv na malé. Zvětšoval jsem tak skorem rok a po pořízení šuplíkových žádná změna nenastala....
  • 0

#25 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 September 2008 - 15:11:12

Možná budou mít ty fólie v rámečku pod objektiv o něco větší kvalitu, když jsou určeny k tomu účelu. A fólie do šuplíku pak už budou třeba jen obyčejnější želatinové filtry a nebo méně kvalitní okrajové odřezky nebo poškrábané kusy z výroby těch kvalitnějších. Kdo ví, ještě jsem je pro porovnání v ruce nedržel. Já mám totiž Fomy :) Tedy prozatím 8-O
  • 0

#26 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 September 2008 - 15:36:00

U mě se jedná spíše o celkový dojem.Netvrdím,že barevná hlava je špatná věc,ale fotky,které jsem dělal pod kondenzorem se mi tak nějak líbí víc.A taky negativy se mi líp volaly na kondenzor.Na barevnou hlavu se mi ještě nepodařilo vyvolat tak,abych nemusel čachrovat s filtrama.Celkově se mi zvětšuje hůř.Ale to je asi rukama.Také mi z neznámého důvodu v bar.hlavě neustále praská žárovka.Stačí párkrat zvětšovat a žárovka je v pr...Nedávno jsem měl po dlouhé době čas zvětšovat,dost jsem se na to těšil,v sobotu ráno jsem zalezl do komory,zapl zvětšovák a tři týdny stará žárovka rupla.Vzteky jsem málem rozmlátil komoru.Ta sobotní prasklá žárovka mě prostě zlomila.. :) S kondenzorem jsem nikdy takový depky neměl.
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 September 2008 - 15:52:43

to nemusí být rukama, já jsem tak dlouho kroutil filtrací u barevný hlavy a všelijak to ladil, až jsem to vyměnil za kondenzor
u práce ze svitku fitlraci skoro neměním = "N"; u kina vystačím s čísly 2,3,4
a měl jsem pokoj
jinak je barevná hlava dobrej vynález s dobrým rozptylem světla, ale mě nesedl
to praskání žárovky není normální, tam bude nějaká zrada, vyšší napětí, teplota v tý hlavě, co já vím
  • 0

#28 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 September 2008 - 16:34:37

Tak už jsem to našel, filtry do šuplíku budou mít, zdá se, jinou kvalitu než filtry pod objektiv:
(Revue Photo Life 16/2000) ... Kvalitní značkové filtry určené k použití pod objektivem jsou vyráběny z tzv. optické fólie s nízkým rozptylem ...

Zaujal mě ale předchozí díl seriálu o MG papírech:
...Cenově nejvýhodnější je sada fóliových filtrů Ilford. Jedná se o soupravu 12 multigradačních filtrů a pokud budete používat jiné papíry než Kodak, dosáhnete výborných výsledků. Rozhodnete-li se je používat i pro papíry Kodak, musíte počítat s tím, že nedosáhnete gradačních stupňů v krajních rozsazích, tedy 00 a 5+...
... Pro filtraci můžete také použít barevnou nebo multigradační halogenovou hlavu (viz Pl 14/99). Počítejte ale s tím, že u multigradační hlavy Meopta nejsou gradační stupně 00 a 5+... (tolik k problému hlava vs. filtry)

Má tu někdo zkušenost s filtry Paterson? Mám dojem, že jsem kdysi na netu četl, že jsou shodné s filtry od Kodaku, dnes už jsem ale tu informaci nenašel 8-O Dost by mě to zajímalo, protože uvažuji o koupi nových MG filtrů, abych se zbavil obtíží se změnou expozice u těch Fomáckých. Nejsem ale rozhodnutý. Filtry Kodak se tu těžko seženou a navíc jsou tak trochu předražené. Pro ty od Ilfordu hovoří poloviční hodnoty filtrace, jenže jsem výhodně nakoupil Polymaxy (prý špičkové papíry, které narozdíl od ostatních RCček časem netvoří fleky, s širokou škálou odstínů a hlubokou černou) a chtěl bych u nich využít celý gradační rozsah. Proto vážně uvažuji o Adoxech (převlečený Paterson a potažmo Kodak), ale ty zas mají jen celé stupně gradace. Ovšem cena, ta je více než příznivá. No prostě dilema :)
  • 0

#29 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 September 2008 - 16:44:55

Vaše zkušenosti s filtry pod objektivem mě trochu nahlodávají, jestli jsem někde nedělal chybu. Porovnával jsem zvětšeniny 13x18 na Ilford RC. Filtrace byla si 2. V šuplíku jsem použil Fomy, pod objektivem Ilford. Filtry jsou absolutně čisté bez škrábanců. Je mě napadlo s tím filtrem pod objektivem lehce pohybovat, tak aby se nenazvětšovala vějaká jeho vada na papír (podobně jako při vykrývání). Myslíte, že to může způsobovat tu neostrost? Až bude dalši sraz v Praze vezmu to pro zajímavost s sebou.
  • 0

#30 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 September 2008 - 19:25:52

to nemusí být rukama, já jsem tak dlouho kroutil filtrací u barevný hlavy a všelijak to ladil, až jsem to vyměnil za kondenzor


No to je právě ono,co mne na tom štvalo.Namísto zvětšování jsem taky furt kroutil kolečkama,dělal si zápisky a snažil se to vyladit,ale výsledek žádný.U každého snímku z jednoho negativu, přibližně stejného jasového rozsahu,jiné filtrační úpravy,aby to alespoň vypadalo...Taky mi barevná hlava nesedí.
  • 0

#31 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 September 2008 - 09:48:19

jestli to není jako láska k Rodinalu a láska ke klasickým krystalům, tak láska ke kondenzoru
musím ještě sehnat barevnou hlavu na Magnifax3, abych věděl, že to tak je, zatím to mohu jen simulovat matovaným sklem v šuplíku
  • 0

#32 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 September 2008 - 10:02:14

je nepochybný, že kondenzor představuje nefalšovaně ortopraktickej přístup , kterej spadá do stejný kategorie jako stálice typu rodinal a spol. časem zřejmě zhotovim nějaký vtipný stuňování toho, kdo se smí nazývat klasickym fotografem a "kondenzoristi" už maj předem zajištěný nejvyšší příčky :lol:

na druhou stranu zažil sem několikrát docela slušnej kvalitativní růst v případě nejednoho kolegy přešlýho z kondenzoru na hlavu...
sám se mezi ně počítam. je ale možný a dokonce pravděpodobný, že návrat ke kondenzoru je zase dalšim stupněm na cestě k "dokonalosti" :lol:

máte někdo víc informací o tom studenym světle? docela mě to zajmá - k mýmu durstíku totiž právě de sehnat celý diódový šuple....
  • 0

#33 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 25 September 2008 - 10:27:05

časem zřejmě zhotovim nějaký vtipný stuňování toho, kdo se smí nazývat klasickym fotografem a "kondenzoristi" už maj předem zajištěný nejvyšší příčky :lol:


a čo kodenzoristi pracujúci na papiere s pevnou gradáciou? :lol:
  • 0

#34 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 September 2008 - 10:31:49

časem zřejmě zhotovim nějaký vtipný stuňování toho, kdo se smí nazývat klasickym fotografem a "kondenzoristi" už maj předem zajištěný nejvyšší příčky :lol:


a čo kodenzoristi pracujúci na papiere s pevnou gradáciou? :lol:


Nejvejš asi budou pracovníci polévající si desky vlastní emulzí a fotografující vlastnoručně vyrobenou kameru ze dřeva stoletého stromu. Zvětšující na pevnou gradaci Ilford, v Agfa Neutol WA. Negativní vývojka se připouští samozřejmě jen Rodinal. 8-O
  • 0

#35 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 September 2008 - 11:05:25

jo k tomu dojdeme, cestou ještě vememe nějaké ty ušlechtilé tisky, stačí pár let
  • 0

#36 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 September 2008 - 19:40:54

Já jsem před pár lety vykrvácel a koupil filtry od Ilfordu pod objektiv. Částka byla hnusná, ale dodnes toho nelituji. Mohu je použít na jakýkoliv zvětšovák ( dají se přidělat na jakýkoliv objektiv), jsou odstupňované po půl stupni od 00 do 5 (ne jako foma, kde se vkládají dva stejné na sebe) a žádný rozdíl v kresbě objektivu nepozoruji. Prostě spokojenost. Při slušném zaházení mě přežijí.
  • 0

#37 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 September 2008 - 20:48:12

Při slušném zaházení mě přežijí.


Nikam neházet, ale slušně s nimi zacházet :)
  • 0

#38 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 September 2008 - 10:27:31

Já jsem před pár lety vykrvácel a koupil filtry od Ilfordu pod objektiv. Částka byla hnusná, ale dodnes toho nelituji. Mohu je použít na jakýkoliv zvětšovák ( dají se přidělat na jakýkoliv objektiv), jsou odstupňované po půl stupni od 00 do 5 (ne jako foma, kde se vkládají dva stejné na sebe) a žádný rozdíl v kresbě objektivu nepozoruji. Prostě spokojenost. Při slušném zaházení mě přežijí.


Hrozně by mě zajímalo, jakej si k nim dostal držák. Ten můj se nevejde mezi misku a objektiv, pokud je miska obrácena vypouklou stranou vzhůru (na Mag4 je to případ 50ky objektivu).
  • 0

#39 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 September 2008 - 17:32:46

Já jsem před pár lety vykrvácel a koupil filtry od Ilfordu pod objektiv. Částka byla hnusná, ale dodnes toho nelituji. Mohu je použít na jakýkoliv zvětšovák ( dají se přidělat na jakýkoliv objektiv), jsou odstupňované po půl stupni od 00 do 5 (ne jako foma, kde se vkládají dva stejné na sebe) a žádný rozdíl v kresbě objektivu nepozoruji. Prostě spokojenost. Při slušném zaházení mě přežijí.


Hrozně by mě zajímalo, jakej si k nim dostal držák. Ten můj se nevejde mezi misku a objektiv, pokud je miska obrácena vypouklou stranou vzhůru (na Mag4 je to případ 50ky objektivu).


Máš tam dvě možnosti. Buď držák jak píšeš ty nebo přidělat k objektivu na šroubky, což jde opravdu cokoliv. To, že pak většinou nemůžeš měnit clonu během práce bez odšroubování tě mrzet nemusí. Nastavíš optimální na kresbu objektivu, našroubuješ a zvětšuješ. Červený filtr z pod zvětšováku jsem oddělal, i tady máš červený.

Vložený obrázek
  • 0

#40 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 September 2008 - 18:01:15

Já jsem před pár lety vykrvácel a koupil filtry od Ilfordu pod objektiv. Částka byla hnusná, ale dodnes toho nelituji. Mohu je použít na jakýkoliv zvětšovák ( dají se přidělat na jakýkoliv objektiv), jsou odstupňované po půl stupni od 00 do 5 (ne jako foma, kde se vkládají dva stejné na sebe) a žádný rozdíl v kresbě objektivu nepozoruji. Prostě spokojenost. Při slušném zaházení mě přežijí.


Hrozně by mě zajímalo, jakej si k nim dostal držák. Ten můj se nevejde mezi misku a objektiv, pokud je miska obrácena vypouklou stranou vzhůru (na Mag4 je to případ 50ky objektivu).


Máš tam dvě možnosti. Buď držák jak píšeš ty nebo přidělat k objektivu na šroubky, což jde opravdu cokoliv. To, že pak většinou nemůžeš měnit clonu během práce bez odšroubování tě mrzet nemusí. Nastavíš optimální na kresbu objektivu, našroubuješ a zvětšuješ. Červený filtr z pod zvětšováku jsem oddělal, i tady máš červený.


Mockrát díky, ten způsob A a B z obrázku neznám. Zkusím to, jen se bojím, že to bude dost nepohodlné - něnit 50ku za 80ku. Navíc jsem zvyklý pracovat s clonou 2.8 k zaostření a kompozici. Vidím to tak, že to bakonec přišroubuji místo červeného sklíčka.
  • 0

#41 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2009 - 12:00:50

Mám dotaz, snažil jsem se pročíst všechna vlákna týkající se multigradačních papírů a použití filtrů X barevné hlavy. Jde mi o to, že dosud jsem zvětšoval na starém zvětšováku na pevné gradační papíry. Nyní mám, ale zvětšovák s barevnou hlavu (Opemus 6 + color 3) a chtěl bych přesedlat na multigradační papíry. už jsem si i vytiskl nastavení barevné hlavy které odpovídá jednotlivým filtrům Ilford (tímto děkuji dobré duši která se umístila odkaz), ale zajímalo by mě zda čas osvitu se mění v tomto případě zase jinak. Tzn. u barevné hlavy se prodlužuje čas osvitu jinak než u Ilford filtrů (1-3 stejná doba 4-5 2x nebo jak to je...) prostě je poučka u barevné hlavy podobně nebo se to nedá obecně říct a lze to jen zkusit? děkuji za odpovědi a omlouvám se za nepříliš odborný dotaz.
  • 0

#42 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 January 2009 - 12:37:26

Tzn. u barevné hlavy se prodlužuje čas osvitu jinak než u Ilford filtrů (1-3 stejná doba 4-5 2x nebo jak to je...) prostě je poučka u barevné hlavy podobně nebo se to nedá obecně říct a lze to jen zkusit? děkuji za odpovědi a omlouvám se za nepříliš odborný dotaz.


Sám nevím. :-) Vždycky zkouším. Ono časem člověk celkem dobře odhadne o kolik přidat. U těch filtrů to ale taky není 100%.
  • 0

#43 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2009 - 12:50:10

Eště jeden dotaz. Pokusím se zrekapitulovat jak to chápu a vy mě to buď potvrdíte nebo se dozvím, že jsem mimo. Multigradační papíry nahrazují všechny papiry od tvrdých přes normální až po měkké. Měkké papíry se požívají při kontrastním negativu (hodně slunečné počasí) a tvrdé u nekontrastního. Filtr 1-2 (berme Ilford) tedy s kombinací multigradačního papíru nahradí klasický papís s pevnou měkkou gradační schopností? a naopak 4-5 filtr zhruba nahradí papír tvrdé gradace(tam kde je třeba vyzdvyhnout více kontrastu)?
Ptám se možná hloupě, ale vaše drahocenné rady a informace mi ušetří spoustu času při tápání ve fotokomoře a zkaženého materiálu :-)
  • 0

#44 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 January 2009 - 13:01:13

Chápeš to správně. Jen dodám, že to není jediný způsob ovlivnění výsledného kontrastu. Do hry vstupuje(í) ještě vývojka(y), případně kejkle při osvitu(flashing apod.). Viz články zde na TK, např. od Kodla.
  • 0

#45 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 January 2009 - 13:04:44

To, že pak většinou nemůžeš měnit clonu během práce bez odšroubování tě mrzet nemusí. Nastavíš optimální na kresbu objektivu, našroubuješ a zvětšuješ.


Ty ostříš při pracovní cloně?
  • 0

#46 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 January 2009 - 13:07:16

Sice nejsem nojgi, ale já většinou ostřím při pracovní cloně. :-)
  • 0

#47 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2009 - 13:12:07

Ano vím, že kontrast se mění použítými vývojkami nebo i teplotou vývojky. Jde ovlivnit kontrast, ale hodně světlé části scény ze slunečného dne (ikdyž na negativu jsou patrné) na papír dostanu stejně jen pomocí výkrejvání (který jsem zatím pořádně nepraktikoval, chtělo by to krátky temnokomornický video ;o) na to mi jsou multigradační papíry asi k ničemu, nebo je tam mírnej posun?
  • 0

#48 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 January 2009 - 13:13:15

A je to bezpečné? .)
  • 0

#49 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2009 - 13:16:05

To, že pak většinou nemůžeš měnit clonu během práce bez odšroubování tě mrzet nemusí. Nastavíš optimální na kresbu objektivu, našroubuješ a zvětšuješ.


Ty ostříš při pracovní cloně?


Já kolikrát jo, měl jsem totiž do starýho opemusu (IIa) našroubovanej Anaret 50/4,5 a abych zaostřil musel být na misce našroubován uvnitř :-) jinak není možný zaostřit a miska je jednostraná obráceně tam nejde potvora...
  • 0

#50 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 21 January 2009 - 16:18:59

Ano vím, že kontrast se mění použítými vývojkami nebo i teplotou vývojky. Jde ovlivnit kontrast, ale hodně světlé části scény ze slunečného dne (ikdyž na negativu jsou patrné) na papír dostanu stejně jen pomocí výkrejvání (který jsem zatím pořádně nepraktikoval, chtělo by to krátky temnokomornický video ;o) na to mi jsou multigradační papíry asi k ničemu, nebo je tam mírnej posun?


Doporučuju počíst tady:
http://www.temnakomo...=article&sid=85
a popř. pokecat s hradečákam přímo nad fotkama.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních