Přejít na obsah


Fotka

Rovnání starých negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#1 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 listopad 2008 - 18:27:47

Získal jsem několik desítek let staré rodinné kinofilmové negativy a řeším následující problém. Negativy byly skladovány ve smotku a z toho vyplývá jejich trvalé zkroucení. Chtěl bych je nastříhat a založit do archů. Pomůže vyprání v destilce, následné namočeí ve smáčedlu a usušení v naputém stavu (se zátěží) k alespoň částečnému vyronání? Tohle vlákno o čištění starých negativů jsem četl, ale to není hlavní problém, spíše mi jde o to vyrování. Poradíte?
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 listopad 2008 - 18:51:28

Možná bych to ani nekoupala...
Jestli ti to moc nehoří, resp. jestli z toho nechceš momentálně zvětšovat a negativy jsou čistý, tak bych je našupala do trezorků, něčím těžkým na rok/dva zatížila, však ony potvůrky povolí :)
  • 0

#3 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 listopad 2008 - 19:27:37

Zvětšovat bych výhledově v průběhu několika měsíců chtěl. Asi jeden zkusím a uvidím nakolik to pomůže.
  • 0

#4 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 listopad 2008 - 19:37:24

To co doporučila Eda je osvědčené řešení. Trochu mě mate, že jsme v tématu barevná fotografie, pokud to není omyl, tak bych byl s praním opatrný, filmy mohou obsahovat stabilizátor a ten by se mohl vyprat. Pokud jde o omyl a jedná se o černobílé negativy, tak bych zkusil jeden velmi opatrně vyprat a velmi pomalu zatížený sušit.
  • 0

#5 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 listopad 2008 - 19:47:19

Narozdil od Edy ktera se domniva ti ja mohu rict jak to po par letech vypada: porad se krouti. Mam cb negativ co byl 60 let smotanej. Ja ho rozmotal, dal do trezorku a zatizil. A to fest, asi 20kg na nich bude (kuprikladu ten Saudek co ho par let zpet vydali, pak Da Vinci, ten je jeste tezsi apod). Dodneska, a to je 4 roky, se krouti.
Tudy cesta nevede, leda bys pockal dalsich 60 let :)
Sel bych na to namocenim a susenim se zatizenim (ale opatrne). Pokud je to barva tak bacha na tu stabilizaci, i kdyz to se da namichat.
  • 0

#6 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 listopad 2008 - 20:35:50

Chybka se vloudila, nemělo to být v barevné fotografii ale v negativním procesu (tímto prosím váženého admina o shift). Ale je pravda, že negativy mám obojího druhu, ale rovnat a zvětšovat budu jen čb. U některých ( CMEA ) je dle mého narovnání pouhým zatížením skoro nemožné, podložka je hrozně tvrdá, Foma je na tom myslím lépe, podložka je slabší. No uvidím, ale namočit to asi zkusím.
  • 0

#7 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 listopad 2008 - 00:32:23

normálně to naházej do kýblu se smáčedlem v destilce a postupně vytahuj a zavěšuj. vůbec bych se s tim nesr**.
  • 1

#8 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 listopad 2008 - 22:28:17

V několika starších knížkách jsem četl že negativy se dají srovnat tak že je smotáš v opačném směru než se kroutí samy. Vím že není dobré mít film smotaný kvůli tomu že by se mohl při rozmotávání a smotávání poškrávat. Já jsem vyzkoušel rovnat negativy tak, že je dám do archivační folie (pergamen) a tu pak smotám do ruličky (i několik listů současně) tak že film se kroutí v opačném směru než by se mu chtělo. Tu ruličku zajistím gumkou. Když jsou negativy v té folii tak se podle mě nemůžou poškrábat a narovnání je řekl bych rychlejší než při lisování. Děláte to tak taky někdo?
  • 0

#9 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 20 listopad 2008 - 07:21:52

Díky za tip ... to zkusím na barvu.
  • 0

#10 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 16:48:27

Ahoj všichni ;) .
Měla bych zase jeden dotaz, filtrovala jsem ale nic jsem nenašla, tak mě neukamenujte když tu něco někde je. ;)
Jak dosáhnout toho, aby byl negativ úplně rovnej a bylo ho možný dát do rámečku zvětšováku bez skel? Já to nechala po vyvolání do druhýho dne uschnout, rozstříhala jsem to po šesti snímcích, dala do pergamenu, pak jsem to zatížila na pár dní knížkama, ale je to pořád lehce prohnutý :D ! Zvětšovala jsem zatím jenom se sklama, ale chci bez nich...nevím prostě jak to vylisovat dokonale :oops: .

Díky moc všem za rady, Ivča :D
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 březen 2009 - 17:17:11

když ti schne negativ, tak musíš trefit tu chvíli, kdy ještě neni úplně suchej, ale UŽ NELEPÍ (hooodně důležitý, jinak se ti přilepí, žejo) - rozstříhat, vrazit mezi něco (papír?) a zatížit sklem. klidně na tejden, než to opravdu uschne....
když to uděláš pozdě, tak honesrovnáš
když brzo, tak se přilepí....
mnojo...
dycky jsem zkoušel prstem, jestli "už nelepí" a chtělo to bejt opatrnej...

neni lepší si sehnat rámky, když skla neeee... ???
  • 0

#12 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 17:27:25

Lukáši díky ;) .
No a ta doba kdy není ještě suchej, ale už nelepí je cca. 2hodiny, nebo cca. 5hodin? Jo a cože to jsou ty rámky? To neznám, nikde sem o tom ani nečetla a to se fakt snažím ;) ! To je nějakej rámeček s přesným rozměrem na políčko např. kinofilmu? Kde se to dá sehnat? :oops: . To je zase otázek, že :D ...to jsem celá já, Ivanka Horlivá :D .
  • 0

#13 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 25 březen 2009 - 19:20:35

ivanka, a aké filmy používaš? Používam Ilfordy a neviem čo je to problém s krútením. Pri zväčšovaní nepoužívam sklá ale rámček. Filmy suším zavesené pod uhlom cca 45-60°.
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 26 březen 2009 - 12:54:24

Lukáši díky :cry: .
No a ta doba kdy není ještě suchej, ale už nelepí je cca. 2hodiny, nebo cca. 5hodin? Jo a cože to jsou ty rámky? To neznám, nikde sem o tom ani nečetla a to se fakt snažím :-) ! To je nějakej rámeček s přesným rozměrem na políčko např. kinofilmu? Kde se to dá sehnat? :wink: . To je zase otázek, že :wink: ...to jsem celá já, Ivanka Horlivá :wink: .


u mě to vychází na nějkejch 20-30 minut, podle toho, jak moc vlhko mam v koupelně.... to poznáš.... choď se po 10 minutách dívat na filma vždycky si opatrně šáhni někam na konec, spodek... jakmile přestane lepit, tak je načase to strčit mezi papíry.... ale asi bych to bejt tebou prvně zkusil s něčim ne tak moc důležitym.... jednou mi ještě slaboulince "lepil" noa anlepil sem si film na papír :D je to na něm do dneška poznat, i když sem to opral.... naštěstí to nejvíc postihlo nedůležitý políčka.
  • 0

#15 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 březen 2009 - 13:19:56

Určitě si sežeň ty rámečky. Přesně jak píšeš - mají otvor tak akorát na políčko, což stačí, aby byl negativ rovný.
  • 0

#16 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 15:01:23

Ahoj všem,
fotím na TriX400, dneska budu vyvolávat tak to zkusím po těch cca. 30ti minutách dát mezi papíry a pod sklo(a zatížit). A kde se dají sehnat ty přesný rámečky do zvětšováku?

Díky moc Ivča :) :wink: :wink:
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 15:10:51

Ahoj všem,
fotím na TriX400, dneska budu vyvolávat tak to zkusím po těch cca. 30ti minutách dát mezi papíry a pod sklo(a zatížit). A kde se dají sehnat ty přesný rámečky do zvětšováku?

Díky moc Ivča :wink: :wink: :cry:


Napiš, do jakého potřebuješ zvětšováku. Něco se dá možná sehnat ještě ve Fotoškoda, něco možná přímo v Meoptě. Nebo si zkus dát inzerát ve zdejším bazárku. Úplně přesnej ten rámeček ale není. Soudruzi ho udělali o 1mm menší, takže o část obrazu přijdeš. Ale dá se ubrousit. Každopádně já měl problémy s průhybem filmu i v rámečku(Opemus6). Teď zvětšuju výhradně mezi sklama(Durst, Magnitar) a problémy nemám. A prosím ostatní, aby případné reakce stran problémů s prachem při zvětšování mezi skly ventilovali v relevantních vláknech. Děkuji. :)
  • 0

#18 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 15:16:36

Mám Opemus 6A :wink: .
Hmm, ten rámeček by se dal snad i vyrobit pokud bych ho nesehnala, že :wink:

Notorius: promiň jestli jsem ve špatném vlákně, už si mě upozorňoval minule, ale nic jsem nevyfiltrovala. A když už se rozvine diskuze na rámečky, tak kvůli tomu přece nepůjdu do jinýho vlákna, nebo jo? A tenhle dotaz se přeci týká rovnání filmů, ne :cry:

Ivanka :)
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 15:23:30

Mám Opemus 6A :wink: .
Hmm, ten rámeček by se dal snad i vyrobit pokud bych ho nesehnala, že :cry:

Notorius: promiň jestli jsem ve špatném vlákně, už si mě upozorňoval minule, ale nic jsem nevyfiltrovala. A když už se rozvine diskuze na rámečky, tak kvůli tomu přece nepůjdu do jinýho vlákna, nebo jo? A tenhle dotaz se přeci týká rovnání filmů, ne :-)
Ivanka :)

To je v pohodě. Já bych jen rád zabránil klasické diskusi na téma zvětšování mezi skly ANO NE, což se jednak nabízí, zadruhé už to bylo x-krát řešeno. Rámeček by se vyrobit jistě dal, otázka je, kolik by to stálo. Olympus 6a jsem měl, ale už prodal. Zkusím doma poštrachat, možná tam něco ještě zbylo. Mám v těch věcech organizovaný chaos, takže přesně (ne)vím, kde co je. :wink:
  • 0

#20 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 15:34:13

...to by bylo super, díky moc :) :wink: :wink:
  • 0

#21 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 březen 2009 - 15:42:24

není to TOTO?
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 15:55:01

není to TOTO?


Jo, to bude ono. Já měl teda trošku něco jiného. Ale možná to bylo na OP5, použival jsem na kinofilm pódium z OP5 v Opemu6.
  • 0

#23 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 16:01:44

Kluci díky moc, u Škody si to koupím hned jak do práglu pojedu :wink: . Jste moje zlatíčka :)

Ivča Šťastná :wink:
  • 0

#24 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 16:24:24

No ještě jeden asi hloupej dotaz! U toho škody, to je jeden rámeček, nebo dva v sadě? Nebo si mám koupit jen jeden :wink: . Asi dva v sadě, žejo?!

Dík Ivča Stydlivá :) .
  • 0

#25 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 26 březen 2009 - 16:28:40

Dva. I kdyby ti chtěli prodat jen jeden :)
  • 0

#26 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 26 březen 2009 - 21:47:30

No ještě jeden asi hloupej dotaz! U toho škody, to je jeden rámeček, nebo dva v sadě? Nebo si mám koupit jen jeden :D . Asi dva v sadě, žejo?!

Dík Ivča Stydlivá :?: .


Prodávají to vždy v páru jako sadu, každý je jiný - jeden horní a jeden dolní. Kam který patří poznáš podle šířky až je zkusíš vložit. Ta cena je tedy za sadu, ať si zbytečně nekoupíš dvě :D
U nových rámečků je dobré zkontrolovat kvalitu laku, jestli tam nejsou nějaké vady - mohou poškrábat film, stalo se mi to :wink:
  • 0

#27 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 březen 2009 - 21:51:00

Podle sirky? Ja ted nejsem doma, ale mam za to ze sou oba stejne siroky? Asi se pletu. Dalsi a zcela jista pomucka je ta ze dolu patri ten co ma mensi vyrez.
  • 0

#28 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 26 březen 2009 - 22:38:24

Ano, ten dolní je širší a nahoru nevejde. Ještě poznámka pro Ivanku: Až to budeš přehazovat a uvidíš jak to tam drží, bude tě to lákat použít šroubovák, ale nic nešroubuj, zatlač sklíčko proti tomu lesklému plíšku a vyndej, podobně tam zacvakneš rámeček.
  • 0

#29 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2009 - 00:10:27

Koukam ze je rec o Opemusu, nevim proc ale myslel jsem ze se bavite o Magnifaxu...
  • 0

#30 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2009 - 07:32:23

Já vás nemít klucí :?:, dík moc! Možná mám občas hloupej dotaz, ale už vyvolávám a zvětšuju nebojte, myslím že to není tak zlý na začátečnici a hlavně mě to baví, je to supééér. A už mlčím, pápá :D :D :D

Ivča Komorná :wink: .
  • 0

#31 vkrejci

vkrejci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 květen 2010 - 15:13:48

S dovolením bych se vrátil k původní otázce vlákna. I já mám problém se starými čb negativy, smotanými do ruličky. Vyprání se smáčedlem, následné usušení, nastříhání a zatížení nepomáhá, opravdu na to neexistuje žádný osvědčený recept?
  • 0

#32 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 květen 2010 - 19:44:43

vkrejci:
Ne
  • 0

#33 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 květen 2010 - 21:44:38

Mam 60 let stary negativ ktery je teprve posledni rok/dva rozstrihan a polozen pod odhadem nejmene 5 kg knih. Zatim nic, dam vedet koncem 2069, budu-li schopen udrzet myš a moč.
  • 0

#34 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 31 květen 2010 - 00:10:27

Mám asi třicet let staré negativy, které byly ponechány v roličce. Chtěl sem je skenýrovat, ale nešlo to. ak sem sa nasrál, nakrótil je opačně, proti chlupom a mám je v tejto poloze již asi třetí měsíc.
Výsledek nevím, ještě sem se na ně nedíval, ale doufám, že to pomože. Dám vědět, tedy eslivá si vzpomenu, nebo mne nekdo z vás nakopne.
  • 0

#35 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 2 červen 2010 - 09:43:52

Smotání do opačného směru a ponechání v klidu na delší dobu je osvědčený recept i u zatvrzelých případů, pomohl mi i u rodinných negativů padesát let starých.
  • 0

#36 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2010 - 16:42:29

Mám asi třicet let staré negativy, které byly ponechány v roličce. Chtěl sem je skenýrovat, ale nešlo to. ak sem sa nasrál, nakrótil je opačně, proti chlupom a mám je v tejto poloze již asi třetí měsíc.
Výsledek nevím, ještě sem se na ně nedíval, ale doufám, že to pomože. Dám vědět, tedy eslivá si vzpomenu, nebo mne nekdo z vás nakopne.


Ty skenuješ?Myslel jsem,že si analogista.
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 červen 2010 - 11:20:19

Zdendo, jak bych ty fotky dostal třebe sem, nebo na pozvánku k výstavě, do novin a Bůhví kde ještě? :evil: :roll:
  • 0

#38 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 3 červen 2010 - 18:07:21

Pravda,pravda.Ale je to ideově nečisté :D .Taky nad nějakým tým bazmekem špekuluju abych mohl neco poslat aj emailem.Ale mám strach at pak nezlenivím a nezapomenu zvětšovat.
  • 0

#39 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 červen 2010 - 17:51:54

Tak opičáci nezbední, díval sem se na ty třicet let staré negativy, co sem je nemohl narovnat a...... jsou již nyní O.K.

Čili mé doporučení je takové jaké jsem výše uvedl, nakrůtit je doprotisměru a nechat je nejaký čas ležet!!!
  • 0

#40 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 červen 2010 - 17:53:11

Pravda,pravda.Ale je to ideově nečisté :) .Taky nad nějakým tým bazmekem špekuluju abych mohl neco poslat aj emailem.Ale mám strach at pak nezlenivím a nezapomenu zvětšovat.


Ideově nečistý je i můj vlastní život .... :)
  • 0

#41 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 4 červen 2010 - 18:08:54

To nevadí.Zpátky k temu filmu.Tys to nechál naplantané obráceně 3měsíce?
  • 0

#42 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 červen 2010 - 19:54:30

Jo, přesně tak. Normálně sem to brutálně navinul proti srsti.
  • 0

#43 vkrejci

vkrejci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červen 2010 - 22:22:50

Krakene, díky za dobrou zprávu, taky to zkusím.
  • 0

#44 Koumak

Koumak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
  • Location49°57'37.663"N, 14°28'50.075"E
Reputace: 8

Publikováno 7 listopad 2014 - 13:00:19

Nevím jestli je to aktuální téma, ale Kraken namotal své staré filmy opačně a vyšlo mu to.

Já nejdříve nastříhal, bohužel a pak dal do papírových trezorků (mimochodem už jste do trezroků strkali svíjejícího se hada, podobné to bylo) a natočil opačně než to bylo (průměr cca 4cm) a zafixoval. Krakenovi to trvalo 3 měsíce, zkusím podobný čas.

 

Ale co by mě zajímalo je jaký film jsi Krakene takto stáčel, já tam dostal myslím nějakou CMENU a Fomapany, ale ty maj tenší podložku a vypadaly líp, byly méně stočeně.


  • 0

#45 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 7 listopad 2014 - 15:30:13

Já jsem se taky pral s hady a byla to pakárna, nicméně nelituji.


  • 0

#46 Koumak

Koumak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
  • Location49°57'37.663"N, 14°28'50.075"E
Reputace: 8

Publikováno 27 leden 2015 - 10:29:17

Tak po cca 2,5 měsících, kdy jsem měl velmi stočený filmy v trezorkách stočené opačně, mám pro Vás výsledek. Ruličky jsem rozbalil a mohu zodpovědně potvrdit, že jsem tak na 70% srovnání, kdy ještě není možné smysluplně tyto filmy scanovat. Stočil jsem tedy filmy v trezorkách ještě více (rolička má menší průměr než dřív, šlo to takém mnohem líp jak před 3 měsícema) a opět v tomto stavu zafixoval. Uvidíme co se bude dít dále... Tak dobré světlo a zase tak za 2 měsíce :-)


  • 0

#47 Koumak

Koumak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
  • Location49°57'37.663"N, 14°28'50.075"E
Reputace: 8

Publikováno 5 únor 2015 - 12:46:59

Projekt scanování starých negativů ukončen. Některé filmy se ještě kroutily, ale scanovat to již šlo. Je to tedy cca po 3 měsících stočení v opačném gardu šlo již negativy z roku cca 1990 scanovat.

Ještě uvedu postup:

- vyvěsit a zhodnotit zdali vůbec má cenu film řešit

- nastříhat a kroutící se film nacpat do trezorků

- stočit v průměru cca 5cm

- po pár týdnech stočit na průměr cca 4cm

- po pár týdnech stočit na průměr co nejmenší, tedy aby nedošlo k poškození filmu (exaktní metodu neznám)

- po cca 3 měsících scanovat

 

Myslím, že některé fotky vyrobit zvětšením bude vyloženě radost, takovou srandu jsem si dlouho neužil :-)


  • 0

#48 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 5 únor 2015 - 12:52:18

Nepopraskala tím stáčením na min. průměr emulze?


  • 1

#49 Koumak

Koumak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
  • Location49°57'37.663"N, 14°28'50.075"E
Reputace: 8

Publikováno 5 únor 2015 - 12:54:45

Nejsem si toho vědom, nebo jsem si toho nevšiml. Filmy to byly starý nepopsaný, Orwo, Smena, Foma... Proto říkám, že to není exaktní věda, ale já jsem už dofinišoval a doufám, že už to nikdy dělat nebudu...


  • 0

#50 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 5 únor 2015 - 13:05:10

Já teď vyvolával asi 28 let starý nafocený film, Foma, vše vyšlo a je to koukatelné, ale namotat jej do vývojnice vytáhnutý po tolika letech bylo jak krotit hada. Dělal jsem to asi na 6x a skoro jsem to už vzdal, nakonec tam zalezl. Teď je vyvěšenej na konci těžítko a jakmile ho oddělám smotá se znovu :-) Ten už má i paměť.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních